Recreatierapport leidt tot interessante initiatieven Gevaar voor duinbrand Herindeling van gemeenten moet krachten bundelen Staten- stukjes Onduldbare toestand in sommige bejaardenoorden In Zeeland kunnen 76000 percelen worden aangesloten Vragen over Sloe-plan Amerikaan krijgt #p Cuba 30 jaar wegens spionage Raad van Vogelwaarde tegen winkelsluiting op zondag Prof. dr. D. Simons te Terneuzen: Terugblik 8 Prov. Staten hebben oog voor de toekomst G.S. STELLEN. ADVISERENDE RAAD IN Provinciaal plan Mosselseizoen is weldra gesloten Motie aan minister ^Tissingen tegen classificatie Boek van architecten: Afbeeldingen van nieuw raadhuis te Ter neuzen Zweefvliegers congres in Middelburg Tijdens Statenzitting blijkt: DUET ÜVYLOIVS met GRATIS spaarzegels Gedeputeerde Kaland over aardgas: Fruitbomen laat in bloei Grevelingen kabel wordt op 300 ton spanning gebracht Raad van Vlissingen tegen Middelburgse sporthalplannen Baby stierf door ondervoeding: ouders in arrest Bittere pil Dr. Th. van de Klundert hoogleraar te Tilburg Tijdsverschil Geen adieu De Kater en de clerus in Yersekenaar Rotterdam verdronken DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 APRIL 1964 Alle fracties in de Staten vinden het onjuist, dat de leden van G.S. van Zuid- en Noord-Holland hogere jaar wedden krijgen dan de gedeputeerden in andere provincies. Voorzitter jhr. mr. A. de Casembroot was het daarmee helemaal eens. De minister van Bin nenlandse Zaken zal van dit gevoelen van de Staten in kennis worden gesteld. De heer Sanderse (CH) vreest dat de bruggenweg van Midden-Zeeland naar Rotterdam door de verschillende tol heffingen te duur zal worden. Velen zullen zijns inziens de omweg via rijks weg 17 blijven maken. Het duurder uitpakken van de bouw van de Haring vlietbrug versterkte zijn mening nog. Gedeputeerde Van Poelje (PvdA) ging niet op deze buiten de *)rde gelegen opmerkingen in. Het is volgens hem echter wel belangrijk dat de naamloze vennootschappen die de Oosterschelde- brug, de Haringvlietbrug en de Bene- luxtunnel bouwen, overleg met elkaar plegen wat de tariefstelling betreft. De heer Hommes (AR) acht een he stuursschool voor ambtenaren it Zeeland niet urgent met het oog op vooral de hoge kosten. De heer Adelaar (SGP) vindt de jaarbijdra gen van de lesnemers (f250) te laag. De bijdrage moet volgens hem min stens verdubbeld worden. Deze op merkingen vonden geen weerklank in de Staten. Op vragen van de heer Schipper (PvdA) werd mede gedeeld dat over een mogelijke dé pendance van de school in Zeeuwsch- Vlaanderen nog niets te zeggen valt en dat pas aan een bestuurs- schooldiploma gedacht kan worden wanneer alle provincies in het land over een bestuursschool beschikken. Als leden van de commissie voor geor ganiseerd overleg als bedoeld in het Ambtenarenreglement Zeeland 1949 werden benoemd de Statenleden Buur man (C.H.), Van Geesbergen (KVP) en Schipper (PvdA). (Van onze redacteur) Provinciale Staten van Zeeland hebben vrijdagmiddag zeer uit voerig gedebatteerd over het door de provinciale Zeeuwse recreatie commissie uitgebracht recreatie rapport. Het debat heeft enkele interessante nieuwtjes opgeleverd. ï{- G.S. zullen van de recreatiecommissie een recreatieraad maken waarin o.a. vertegenwoordigers van de landbouw en de verschillende kerkgenootschap pen zullen worden opgenomen. De re creatieraad zal G.S. preadviezen met betrekking tot de recreatie voorleggen. s|; G.S. hebben een studiecommissie in gesteld, die de wenselijkheid van de tot standbrenging van een provinciaal grondbedrijf onderzoekt. De Staten zijn in grote meerderheid voor de instelling van een toeristen belasting in de provincie. ;jt G.S. hebben van de rijksdienst voor het nationale plan een structuurschets voor de ruimtelijke ontwikkeling van Nederland ontvangen. De recreatiege bieden van het Veerse Meer en van de kuststrook op Walcheren en Schou- wen-Duiveland zyn in deze schets aan geduid als van boven-regionaal belang. Van verschillende zijden werd aange drongen op het tot ontwikkeling brengen van een provinciale visie op de recreatie in Zeeland. De heer Westerhout (PvdA) vroeg concreet om een provinciaal recre atieplan. Gedeputeerde jhr. mr. Schorer (PvdA) was op dit punt terughoudend. Volgens hem kan het beoogde ook via de streekplannen bereikt worden. Enkele interessante opmerkingen wa ren verder: de jachthavens moeten niet zonder meer in handen van jachtclubs worden gelegd (drs. Westerhout)in dustriegebieden en recreatiegebieden moeten strikt gescheiden blijven (Buur man - CHU); concentratie van strand huisjes is gewenst (Van Geesbergen - KVP)wenselijk is voorts een financie ringsregeling voor particulieren, die in de recreatieve sector grote investerin gen moeten doen (Van Geesbergen): de huurders hebben evenveel schuld aan het opdrijven van de huurprijzen als de verhuurders (Van de Sande - VVD)propaganda om het bezoek aan Zeeland te verhogen is ongewenst i.v.m. de ontoereikende accommodatie (Ade laar - SGP). Het mosselseizoen werd gisteren ge deeltelijk afgesloten. De laatste consump- tiemosselen werden aan de verwater plaats gelost. De handelaren mogen nog gedurende veertien dagen verse mosselen verzenden. Rond 1 mei zal het seizoen definitief worden gesloten. Enkele weken geleden werd de miljoenste „mosseltorv', hetgeen een record was, aangevoerd. In de tussenliggende periode zijn nog eens 30.000 mosseltonnen aangevoerd. (Van onze verslaggever) Met 11 tegen 9 stemmen heeft de ge meenteraad van Vlissingen een p.v.d.a motie aangenomen, waarin wordt aange drongen op afschaffing van de gemeente classificatie op korte termijn. De fractie ziet handhaving van de klasse-indeling als een ernstige economische belemme ring bij de huidige industriële ontwikke- ling. De motie zal worden gezonden naar de ministers van 'economische en sociale za ken. naar de stichting van de arbeid en de overkoepelende organen van de vak organisaties. In gezamenlijk overleg van de vakor ganisaties en van de vereniging van Ne derlandse gemeenten wordt al lang ge streefd naar opheffing van de gemeente classificaties. De motie moet dan ook worden gezien als een ondersteuning van dit streven. Voor wat het gemeentepersoneel be treft staat Vlissingen in klasse I, voor wat de sociale lasten in het bedrijfsleven betreft echter in III. Gewezen werd dan ook op de moeilijkheden, die ontstaan bij personeelswerving in de bedrijfssector. (Van onze correspondent) De architecten prof. ir. Van den Broek en ir. Bakema te Rotterdam hebben een boek samengesteld, waarin een aantal te keningen en foto's van het nieuwe raad huis van Terneuzen, waarvoor zij de be stektekeningen zullen moeten klaarma ken zijn opgenomen. Behalve een tekening, die een beeld geeft van het geheel van het ongetwij feld indrukwekkend gebouw, zijn er te keningen van voor- en achteraanzichten. Een aantal foto's van maquettes tonen eveneens het gebouw van verschillende zijden. De architecten, die in Nederland en het buitenland (o.a. nieuwe wijken te Berlijn) hebben gebouwd en belangrijke opdrachten kregen, hebben een zeer mo dern gebouw voor Terneuzen ontwor pen. Het nieuwe raadhuis zal in de om geving van de watertoren verrijzen en vanaf de Schelde een bijzonder fraaie indruk maken. (Van onze verslaggever) Met het landen van een aantal zweef vliegtuigen vanmiddag op een terrein in het bouwplan Griffioen II te Middel burg zal het zweefvliegcongres aanvan gen dat vandaag door de Walcherse Zweefvliegclub wordt georganiseerd. Nadat de machines, die door militaire toestellen getrokken worden, zijn geland, worden ze direct ter plaatse gedemon teerd en vervoerd naar de Grote Markt aldaar. Hier zullen de toestellen weer in elkaar gezet worden. Om ongeveer half twee begint dan in restaurant Wöhler de jaarvergadering van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart. Deze vergadering die anders altijd in Utrecht gehouden wordt, belegt men nu in Middelburg vanwege het 30-jarig be staan van de Walcherse afdeling. Om vijf uur volgt een ontvangt ten ge meentehuize door burgemeester mr. J. Drijber. Hierna gaan de congresgangers in twee bussen de Deltawerken bezichti gen. Het feestdiner vindt plaats te Vlis singen in het Strandhotel. Het voorstel van b. en w. van Vogel waarde om overeenkomstig het verzoek van de meerderheid der plaatselijke win keliers te besluiten tot winkelsluiting op zondag, is door de raadsleden met 7 te gen 4 stemmen van de tafel geveegd. De tegenstemmers waren E. Schelfhout, J. Burggrave, F. de Bakker, F. Valckx, A. van Hove, A. Perdaen en E. Vink. Er werd over dit voorstel breedvoerig gediscussieerd, waarbij de heer Schelf hout de spreekwoordelijke knuppel in het hoenderhok wierp. Hij herinnerde eraan, dat ruim 55 procent van de niet aan gesloten winkeliers via een enquête zich voorstander hadden verklaard voor slui ting. Doch ruim 32 procent was er te gen. Men zou zijns inziens eerst eens moeten nagaan welke redenen zowel de voor- als tegenstanders hebben gehad. De eerste categorie kan mogelijk op de weekdagen de kost wel verdienen, ter wijl daarentegen de anderen het wellicht van de zondag moeten hebben. Boven dien vroeg hij zich af, of het wel de taak van een gemeentebestuur is een sluitings verplichting op te leggen, terwijl hij daarnaast nog het toerisme als tegen argument aanvoerde. De heer De Bak ker zou het verstandiger hebben gevon den als de enquête was gehouden onder de kopers, in plaats van onder de verko pers. Hij bleek van oordeel, dat in dit geval wellicht 80 procent zou hebben te gengestemd. De heer Perdaen meende, dat het gemeentebestuur niet het recht heeft iemands broodwinning in gevaar te brengen. De heer Lambert daaren tegen huldigde het standpunt, dat in een gezonde democratie de meerderheid nu eenmaal beslist. Zijn opvatting kreeg steun van o.a. burgemeester Molthoff, die er bovendien aan herinnerde, dat het betreffende voorstel niet is uitgegaan van b. en w., maar van de winkeliers. Bovendien dient ook het belang van de werknemers in het winkelbedrijf in de gaten te worden gehouden. Diverse woordvoerders hebben vervolgens nog hun pro of contra belicht, alvorens hoof delijk gestemd werd. Nagenoeg geen op- of aanmerkingen n (Van onze verslaggever) De Staten van Zeeland hebben gisteren een door alle fracties gewaardeerde verordening op de bejaardenoorden in Zeeland aangenomen. De heer Sten- vert (P.v.d A.) drong er bij G. S. op aan niet te vaak ontheffingen te ver lenen van de bepalingen van de ver ordeningen. De heer Boender (S.G.P.) vroeg in dit verband een uitzondering te maken voor de kleine bejaarden op meestal religieuze grondslag waarin de menselijke verhoudingen over het alge meen sterk op de voorgrond staan. Gedeputeerde Kaland (C.H.) zei, wat dit laatste betreft, dat voorzichtigheid toch wel gewenst is. Hij was van me ning dat er, juist in sommige van die kleine door gezinnen geleide bejaar denoorden in Zeeland nog onduldbare toestanden heersen. Als voorbeeld schetste hij de toestand in een bejaar denoord in een Walcherse gemeente, waar vier gezinsleden vijftien bejaar den verplegen. Slechts één kamer van dit bejaardenpension is behoorlijk ver warmd. Tien andere kamers worden verwarmd door een petroleumkachel tje, de „gevaarlijkste vorm van ver warming". En dit terwijl enkele van de bejaarden geestelijk gestoord zijn, twee hulpbehoevend en een is blind. De combinatie eet- en zitkamer in dit tehuis is door de inspektie afgekeurd. Deze kamer wordt bovendien als woon- en eetvertrek gebruikt door het gezin dat de verzorging uitoefent. Het huis voldoet niet aan de bouwverordenin gen, zodat via dehoofdingenieur-direc- teur van Volkshuisvesting maatregelen genomen moeten worden, aldus gedepu teerde Kaland. werden gelanceerd bij vijf van de zes overige agendapunten. Hetgeen o.a. be tekent, dat Ossenisse een spoedige ver betering van de straatverlichting tege moet kan zien. Wel echter stuitten de voorgestelde verhogingen van de ge meentelijke belastingen nogal op bezwa ren. Niettemin werd uiteindelijk het voorstel van b. en w. gefiatteerd, waar bij evenwel in de notulen werd vastge legd, dat de heer De Bakker zich te genstander verklaarde. Op 28 mei gaat de gemeenteraad op excursie naar Terneuzen. Aangezien er de laatste tijd weinig regen is gevallen is het gevaar voor duin-, bos- en heibrand zeer groot geworden. In de duinen bij het Bloemen- daalse strand (zie foto) heeft een korte doch hevige duin brand gewoed, die 16 ha. duingrond verwoestte. Waar schijnlijk was de nabijgele gen vuilnisstortplaats de oor zaak van de felle brand. (Advertentie) (Van onze redacteur) In Middelburg is gisteren het be richt ontvangen, dat een daartoe inge steld onderzoek heeft uitgewezen dat het in Zeeland verantwoord is 78.000 percelen op het aardgas aan te sluiten. Dit is een bijzonder hoog aantal. Ter vergelijking: Zeeland heeft momenteel 80.000 elektriciteitsaansluitingen. Een en ander is gisteravond aan de provinciale staten meegedeeld door ge deputeerde A. Kaland (C.H.), nadat de heer P. Vercauteren (KVP) er met klem op had aangedrongen, dat ook de on rendabele gebieden op de aardgaslei ding zullen worden aangesloten. De heer Kaland deelde verder mee, dat momenteel wordt onderzocht in hoe verre de bestaande technische accommo datie tijdig kan worden omgebouwd om de aansluiting op het aardgasnet mo gelijk te maken. De bestaande gasleiding door de Wes- terschelde naar Zeeuwsch-Vlaanderen is niet voldoende om de aardgasontwik keling te kunnen opvangen. Er zijn twee mogelijkheden: óf een- nieuwe grotere leiding door de Westerschelde óf een leiding via België. Wanneer de onder handelingen met bepaalde industriëlen in Zeeuwsch-Vlaanderen naar wens verlopen, zal het wel een nieuv/e lei ding door de Westerschelde worden, aldus de heer Kaland. Verschillende statenleden spraken hun teleurstelling uit over het gebrek aan medewerking, dat G.S. hier en daar ontmoeten bij hun pogingen in Zeeland te komen tot de vorming van één energiebedrijf. De gasprijs is mo menteel nergens hoger dan in Zeeland. De prijs zal 40 procent lager komen te liggen als nu het geval is. Dit liet de heer Kaland weten naar aanleiding van nogal sceptische woorden over het eco nomisch voordeel van het aardgas uit de mond van de heer Meliefste (A.R.). Nog onverwacht zyn de eerste bloe sems van fruitbomen in Zeeland te voor schijn gekomen. Door het warme weer zijn de knoppen van de vroege pruimen opengegaan. Het zijn de krozen, die, zü het nog aarzelend, hun witte bloesem pracht ten toon spreiden. Het is echter nog van zeer geringe be tekenis, want krozen worden er vrijwel niet meer geteeld op de Zeeuwse fruit- bedrijven. Slechts hier en daar in de oude centra vindt men er nog wat bo men van. Over het algemeen bieden de fruitbomen nog een doods aanzien maar er zit wel flink werking in de knoppen, vooral van de peren. Toch zal het wel eind april worden voor de bloei werkelijk van betekenis wordt. Dat houdt in dat we weer een late bloei krijgen. Er zijn wel jaren be kend waarin eind februari de krozen reeds in bloei stonden en de vroege pe ren hebben al dikwijls iets voor of rond half april gebloeid. (Van onze verslaggever) In de raad van Vlissingen is door de heer P. van de Ven (KVP) de vraag ge steld, of het inderdaad wel zo Is, dat er voldoende kandidaten zyn voor vestiging in het Sloeplan. Het raadslid stelde de vraag naar aanleiding van wat het noem de „het verdronken kalf van de wol kammers". Burgemeester mr. B. Kolff zei, dat men zich niet moet laten ontmoedigen en dat er inderdaad nog tal van serieuze gega digden zijn. „Het gaat echter om zeer grote bedrijven, die zich eerst grondig bedenken, alvorens te besluiten", zei hij Nadat het vast stond dat de Woolcom bers Ltd. niet naar de Sloehaven kwa men, is er toch nog een bespreking met het gemeentebestuur van Vlissingen ge weest. „De n.v. heeft toen nog eens uit drukkelijk gezegd, dat de ligging van het Sloe ideaal is", zei de burgemeester (Van onze correspondent) Deze week is men op de Oostkop aan het einde van de Grevelingendam op nieuw begonnen met het op spanning brengen van de kabel voor het vervoer van stortsteen. Vorig jaar is een der gelijke kabel bij het op spanning bren gen afgeknapt, waardoor de gehele af sluiting maanden werd vertraagd. Het werk vindt nu plaats in een zeer nauw keurig en langzaam tempo, omdat men een dergelijke catastrofe als vorig jaar niet meer kan hebben. Donderdagoch tend werd de spanning door de lier op Flakkee opgevoerd tot 120 ton. In de ko mende dagen wordt de spanning gelei delijk aan opgevoerd tot 300 ton. Vorig jaar knapte de kabel bij het bereiken van deze spanning. Deskundigen achten het nu uitgesloten, dat het spannen op nieuw zal mislukken. Ondanks deze ge ruststelling heerst er opnieuw spanning rond de Grevelingen. (Van onze verslaggever) Onder auspiciën der Nederland se maatschappij voor Nijverheid en handel, departement Zeeland, werd tijdens een druk bezochte lunchbij eenkomst in hotel „Rot terdam" te Terneuzen een lezing gehouden over „Gemeentelijke herindeling", door professor dr. D. Simons, buitengewoon hoog leraar in het Nederlands Staats- en Administratiefrecht aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam. Vooral van gemeente-bestuurlijke zij de bleek uiteraard de belangstelling groot: burgemeesters, wethouders en secretarissen uit heel de provincie ga ven acte de présenee en hebben er zich, al dan niet met voldoening, van kunnen overtuigen, dat de deskundige spreker een overtuigd voorstander bleek van de vorming van grotere gemeenten Als voornaamste argument hiervoor be lichtte hij de intensivering der bestuurs kracht en de financiële verhouding rijk-gemeenten. De ervaring heeft geleerd, dat in Ne derland vrijwel elke herindeling op te genstand stuit en „men" als regel een bestaande gemeenschap liefst maar zou willen handhaven Daarnaast is evenwel ook gebleken, dat de gemeentebesturen volop gelegenheid krijgen om eventuele bezwaren in te dienen, terwijl boven dien G.S. en departement aan herinde lingsplannen de allergrootste aandacht besteden, alvorens deze plannen voor te leggen aan de Staten - Generaal. Er is derhalve bepaald geen sprake van een die in dit verband memoreerde, dat in zullen moeten verdwijnen, vindt profes- de huidige eeuw het aantal gemeenten gereduceerd werd van ruim 1100 tot ruim 950. Op 1 januari 1963 telde ons land 524 gemeenten met een inwonertal beneden de 5.000 n.l. twaalf met minder dan 500 en 65 met 500 tot 1000 inwoners. Als grootste bezwaar tegen kleine ge meenten met een slechts bescheiden ap paraat noemde spreker het feit, dat zij qua bestuurskracht niet meer zijn opge wassen tegen de eisen van deze tijd op het gebied van industrialisatie, wo ningbouw, bevolkingsloop, leefklimaat enz. Bovendien bieden zij uiteraard slechts beperkte mogelijkheden bij de verkiezing van zo deskundig mogelijke raadsleden en wethouders, alsmede voor wat betreft de administratieve en tech nische personeelsbezetting. Ook de efficiency speelt uiteraard een belangrijke rol. Weliswaar liggen in gro tere gemeenten de personeelskosten ho ger. doch hier tegenover staat een spe cialisatie en differentiatie van bestuurs functies. die van grote betekenis is Veelal baseren de tegenstanders van gemeentelijke herindeling hun standpunt op historische gronden, doch de erva ring heeft geleerd, dat enkele jaren na een herindeling hierover eenvoudig niet meer gesproken wordt. Eigen bestaan Behalve de bestuurskracht speelt in onze dagen ook de afstand een rol Bij de huidige verkeersmogelijkheden, "tele foonverbindingen enz. ligt het platteland bepaald niet meer geisoleerd, aldus spreker, die overigens van oordeel was, dat binnen het kader van grotere ge meenten en met hun steun de kleinere gemeenschappen beslist nog wel in ze kere mate hun eigen bestaan zullen kun. nen blijven leiden Dat bij de opheffing i walk-over", aldus professor Simons, Ivan gemeenten bepaalde bestuurders sor Simons geen overwegend bezwaar in een maatschappij, die voldoende ge legenheid biedt tot „opvang" of zelfs po sitieverbetering. Men is tegenwoordig nogal vlot met het verzamelen van handtekeningen voor bezwaarschriften, petities e.d. doch geen zinnig mens wenst zijn ge meente te zien achterblijven in de mo derne ontwikkeling, aldus spreker, die een aantal van 7500 tot 10.000 inwoners per gemeente zo ongeveer het ideale noemde voor zowel de bestuurskracht als de financiën. Een aantal, waaraan hij overigens niet stringent de hand wilde houden en dat uiteraard voor enige schommeling vatbaar is. Resumerend kwam professor Simons tot de conclusie, dat de gemeentelijke zelfstandigheid ook in onze dagen van grote waarde is. Hij zag hierin echter juist een reden gelegen om aan die zelf standigheid de grootst mogelijke kracht te verlenen. Niet klakkeloos Het lag we] voor de hand, dat de in leider van dit kritische auditorium bij herindelingsplannen ten nauwste be trokken een aantal vragen en kant tekeningen te verwachten had. Hij wist ze uitstekend te parei-en, waarbij niet verheuld werd. dat momenteel ook van rijkswege niet altijd voldoende efficien cy betracht wordt. Ook erkende hij. dat bestuurskracht in sterke mate afhanke lijk is van persoonlijke bekwaamheid, doch deze zal in grotere gemeenschap pen eerder gevonden worden dan in de kleine, zoals met name ook in het za kenleven het geval is. Bij gemeentelijke herindeling zal men overigens niet klakkeloos het rode potlood moeten han teren, doch waar nodig o.a. rekening houden met religie, verbindingen onder wijsmogelijkheden enz. Ironie over dubbelstad (Van onze verslaggever) De gemeente Vlissingen is niet erg ge lukkig met het plan van Middelburg wel dra de bouw van een sporthal te ver wezenlijken. Zoals wy al hebben be richt, zal de raad van de Zeeuwse hoofd stad zich in de vergadering van maandag a.s. buigen over het voorstel tot bouw van een sobere sporthal, die twee ton gaat kosten. De Vlissingse raad, vrijdagmiddag in vergadering bijeen, sprak met droefenis over dit plan en vroeg zich af of er nu moeilijkheden dreigen voor de grote nog te bouwen hal in de havenstad. Met een zekere spot sprak men daarbij over de samenwerking tussen beide gemeenten. Het college van b. en w. zei ten zeer ste verrast te zijn door de plannen van Middelburg. Burgemeester mr. B. Kolff herinnerde daarbij aan de uitspraak van zijn Middelburgse ambtgenoot, mr. J. Drijber, in de nieuwjaarsrede, waarin hij zei: „Middelburg zal de sporthal plannen opgeven, omdat de plannen in Vlissingen al in een vergevorderd sta dium verkeren". B. en w. van Vlissingen, „bij verras sing genomen", hebben zich nog niet kunnen beraden. Maar naar wethouder Gillissen Verschage meedeelde, gaat de gemeente door met de voorbereidingen van de grote sporthal, waarvoor eind dit jaar de rijksgoedkeuring zal afkomen. De wethouder merkte nog op, dat de hal in Middelburg er niet een is, die tot in lengte van jaren meegaat. De 30-jarige havenarbeider C.H.P.F. uit Den Haag en zyn 23-jarige echtgenote zijn door de Haagse politie gearresteerd verdacht van opzettelijke benadeling van hun bijna zeven maanden oud kindje. De baby overleed in de nacht van vijf op zes april aan ondervoeding. De ouders zullen voor de officier van justitie wor den voorgeleid. Uit de verklaringen van de ouders is opgemaakt, dat tussen de echtelieden een bijzondere slechte verhouding bestond. De vader bemoeide zich nergens mee en kwam alleen thuis om te eten en te sla pen. De vrouw heeft als reden voor de ondervoeding opgegeven, dat zij te wei nig huishoudgeld van haar man kreeg om babyvoeding te kunnen kopen. Daardoor werden het kindje de nodige voedings stoffen onthouden. De overige twee kin deren uit het gezin van de havenarbei der, drie en anderhalf jaar oud, zijn bij familieleden ondergebracht. De baby werd eind vorig jaar wegens ondervoeding in een ziekenhuis opgeno men. Het moest er anderhalve maand blij ven, voor het weer naar huis kon. Daarna is de situatie voor de baby thuis nog ver ergerd. Daarvoor wordt de slechte ver houding tussen de ouders als verklaring aangevoerd. Curatoren van de Katholieke Hogeschool hebben op voordracht van de Academische Senaat met ingang van het studiejaar 1964'65 benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene leer en geschiedenis van de economie, dr. Th. C. M. J. van de Klundert te Tilburg. De heer Van de Klundert, die momenteel voor studiedoel einden in Californië vertoeft, was sinds 1961 aan de Katholieke Hogeschool ver bonden als assistent voor de algemene economie. Hij is pas 28 jaar oud. Twee jaar geleden promoveerde hij op een proefschrift „Groei en inkomensverde ling", dat de loon- en prijspolitiek tot onderwerp had. De 49-jarige Amerikaan Carl Frank Emmick is op Cuba wegens spionage tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Emmick zou militaire, politieke en eco nomische inlichtingen verstrekt hebben Het AVRO-programma van gisteravond "irmde het dieptepunt van de week. Het meest interesseerde ons Eli Assers vondst van de ideaalpolis voor de teleurgestelde televisiekijkers. Temeer als we nog lan ger worden getrakteerd op de flauwe en oervervelende „Kijk-die-Rijk"-shows Een uitzondering willen we maken voor Diana Hightower, de vocaliste in dit programma. Voor de laatste keer kwam de spraak zame Willem Duys in zwart pak en met handschoenen aan voor de beeldbuis om een beetje met een jonge tijger te stoeien. Wat ons betreft mag mr. Showbusiness zijn gang gaan, maar dan liever niet in onze huiskamer. Om het voor de vuist weg te zeggen: we worden er dizzy van. B. de R De Vlaamse t.v. bracht een niet on aardig blijspel van Engelse makelij, n.l. „Lawaai". Het was een verhaal, geknipt voor een Engelse kolderfilm. Luc Philips die de regie voerde, bleek helaas niet in staat de kijkers het volle (Engelse) pond te geven. o.a. mislukten enkele onontbeer lijke technische trucjes op het beslissen de ogenblik, maar aan wat men wel kreeg viel toch wel enkele uren plezier te be leven. V" roestjev kreeg op zijn zeventigste verjaardag een gelukstelegram van Mao. Vlak te voren hadden de beide kameraden elkaar nog voor rotte vis uitgemaakt. De Chinees had zijn com munistische partner bovendien een lelijke loer laten draaien. In Bandoeng kwamen afgevaardigden van Aziatische en Afrikaanse landen bijeen om te overleggen, hoe men voor de tweede maal een gezamenlijke conferentie zou organiseren, in het najaar te Cairo. Er is al een conferentie van die aard geweest in Bandoeng, waar Soekarno erg verguld mee was en waar hij dan ook de nodige miljoenen roepiahs aan spendeerde. Het deed zijn trots weer goed, dat Bandoeng de plaats was van de vóórconferentie. Een erg vreedzaam toneel is het daar echter niet gewor den. Een aantal landen w.o. India was van oordeel, dat de Sovjet-Unie zeker ook uitgenodigd moest worden. Een groot deel van het Russische rijk ligt immers in Azië. Daar verzette Peking- China zich echter heftig tegen. Dit „Europese" land had er niets te ma ken, meende de afgevaardigde van Mao. Hij kreeg na veel gekrakeel zijn zin. Een bittere pil voor de jarige Kroestjev. China wil duidelijk in Azië en ook in het ontwakende Afrika een eerste viool spelen. Ook Maleisië mag niet meedoen. China weet wel, dat de vorming van deze staat o.m. tot doel heeft de communistische invloed in Z.O.-Azië af te grendelen. Het viel daarom van harte Soekarno bij, die van Maleisië niet slapen kan en die zich dan ook heftig verzette tegen het uitnodigen van deze „neo-kolo- niale" staat. Met dat al is de worsteling tussen Russische en Chinese invloeden in de ontwakende werelddelen in volle gang. Een gelukstelegram kan dat niet verdoezelen. P)e nieuwe inspecteur-generaal van het Duitse leger, generaal Tïettner, heeft aanleiding gevonden nog eens terug te komen op het bombardement van Rotterdam, waarbij hij persoonlijk betrokken is geweest als majoor chef staf van het luchtlandingskorps van generaal Student. In de oude kwestie of het bombardement oorlogsnoodzaak was of niet, verklaart hij, dat het niet gelijk lopen van de Nederlandse en Duitse militaire horloges toen de oor zaak is geweest, dat het bombardement uitgevoerd werd, ofschoon dus de Ne derlandse autoriteiten volgens hun klok tijdig van de capitulatie van Rotter dam hadden kennis gegeven. Het ver wondert ons niet zozeer. In die dagen liepen de Duitse klokken nogal veel voor, zo veel dat de heer Hitier ieder ogenblik uitriep dat het vijf minuten voor twaalf was. Met alle respect voor de ongetwijfeld goede bedoelingen van de generaal om tenminste dit noodlottige bombarde ment te lichten uit de reeks wandaden die van Duitse kant tegen burgers zijn gepleegd, lijkt het ons een debat, dat nog slechts voor historische spe cialisten van belang kan zijn. Sinds de Verenigde Staten met de eerste operationele atoombom Hirosjima tot doelwit kozen, zijn de grenzen tussen oorlogsnoodzaak en onnodige vernie tiging nauwelijks meer te onder scheiden. Op het ogenblik is het veel belang rijker, dat de horloges in Washington en Moskou nauwkeurig gelijk blijven lopen en dat geen van beide partijen te laat gebruik zou maken van de hete lijn tussen beide steden. Jn Zoutelande, een zo goed als geheel protestantse gemeente, staat een Prinses-Ireneschool. Het behoeft niet te verbazen, dat er stemmen opgingen, die naam te veranderen zoals in St.- Maartensdijk al geschiedde, zodra de geloofsovergang van de prinses bekend was geworden. Tot ere van Zoute lande signaleren we ook in deze ko lom, dat met overgrote meerderheid van de ouders (48 tegen 11) besloten werd de naam te handhaven, ook nu er sinds de geloofsovergang nog veel meer is geschied. Niet alle protestanten zeggen het de NCRV na: Adieu Irene. (J weet wel: in het zuiden, daar zijn het zulke dompers, daar willen ze de mensen bewaren voor allerlei kwa de invloeden van literatuur, toneel en film. Elders echter waait de wind van de vrijheid. Welnu, dan moet men eens lezen wat de dochter van Herman Heijermans in Bevrijding, het orgaan van de PSP, vertelt. De toneelgroep Studio uit Amsterdam voert De Wijze Kater op. Een beste voorstelling. Maar elk fors woord ten nadele van de clerus is weggesnoeid. In Sittard voerden leerlingen van het katholiek lyceum hetzelfde stuk op. Daar liet men de auteur echter ongemoeid. Hij mocht daar zeggen wat hij te zeggen had. loen de Kater de clerus verwijten deed, stieten de nonnetjes in de zaal elkaar aan en zeiden smakelijk la chend: „Nou bedoelt hij ons!" Aldus het verhaal van Hermine Heijermans. Werkelijk, hier in het zuiden kunnen we wel tegen een stootje. De Yersekenaar J. Dey, 24 jaar oud en gehuwd, is donderdagmiddag om vier uur in Rotterdam te water geraakt en verdronken. Hij was bakkenschipper van beroep en is door onbekende oorzaak In de Botlek over boord geslagen. Tegen negen uur werd zijn ontzielde lichaam opgedregd.

de Stem | 1964 | | pagina 3