r -Hulst V.V.D. uit regering als ze haar zin niet krijgt Op Belgisch lesrooster staatsneeuw vakantie GHE Ontslagen Essing eist van E.M.S. salaris en tantième Groeipolen Terneuzen en Z.-Sloe niet voldoende liteitszaak Veel kritiek GRATIE VOOR OLIFANTEN ORTHODOXE bisschoppen uitgewezen Voordelen Scholier krijgt vrijspraak na dodelijke klap 20 1,20 IGEN we leerlingen GESPIERDE TAAL VAN PARTIJLEIDER BELASTING OMROEPBESTEL Kort geding voor Haagse rechtbank Doodsbericht Nikita DPA-correspondent verliet Moskou Paus omschrijft voorlich tingseisen I ieners vluchten uit O.-Duitsland Iony Corsari verdwijnt voorgoed van tv-scherm Rusk belooft steun van VS aan Vietnam Onrust in Z.-Rhodesië Auschwitz-proces Gevangene stal brood en werd doodgeslagen Vakbeweging eist democratisering Regionaal industrialisatiebeleid In Turkije: Maar lang niet iedereen is enthousiast Reis en verblijf kosten f 145 Springstof bij inbraak Tankstation kapot; geld waardeloos Turkije oefent kritiek op NAVO Uden beproeft goedkope bungalows I en geborduurd. I hei I llenaad. aagse werk- (orte Nieuw- i is iets spe- 2248 ling talen 150 ct 120 ct. kelijk verrukkelijk. gram 55 ct. unieke gelegen- Ijke assortiment. RAFJE GRATIS 4,90 auwijn ten. Sloed worst 36 ct. fERKAAS 65 ct. 1,29 1,16 1,39 nu 4,25 aste wat U kocht 't Bekende Hulsterse Java bier fl. kopen 3 betalen 40 cent per flesje en B EN VOOR MEISJES IG ïbeuren, gericht aan de d M.S.v.M. of mondeling 25 dagelijks van negen ag, of via het hoofd der its in de school en wel 16 juni van 9—12 en 1,30 en de uitslag op 20 juni De directeur, E. KUIPER, DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 APRIL 1964 (Van onze parlementaire redacteur) Mr. Geertsema, de liberale fractieleider in de Tweede Kamer en uit dien hoofde de politieke voorman van de V.V .D., heeft zich gisteravond op de te Eindhoven gehouden algemene vergadering van de V.V.D. onomwonden uitgesproken tegen de plannen van minister Veldkamp de A.O.W.-uitkeringen per 1 januari 1965 tot het sociaal minimum (rond 3400 gulden) te verhogen. Mr. Geertsema sprak zich uit voor een optrekking van de A.O.W. in twee fazen. Hij wil de op trekking tot het sociaal minimum financieren door een verhoging van de premies (minstens drie procent), waarbij dan een reductie gegeven zou kunnen worden uit de schatkist aan diegenen, die de hogere premie niet kunnen betalen. Die schatkistbijdrage zou dan echter op geen enkele wijze een belastingverlaging rar. Geertsema noemde een bedrag van één miljoen gulden in de weg mogen staan. Zou die belastingverlaging er niet komen dan zou het, voor ons, verklaarde de politieke leider der liberalen, „vol strekt onmogelijk" worden verdere steun aan het regeringsbeleid te geven. In de strijdvraag: A.OAV.-verhoging en/of be lastingverlaging, die thans zwaar binnen het kabinet speelt, deed mr. Geertsema bet voorstel de A O.W.-verhoging gelijk tijdig, eventueel in twee fazen, te doen ingaan met de belastingverlaging, in bei de gevallen (vanwege de conjuncturele bezwaren tegen een belastingverlaging op dit moment) op een nader te bepalen datum. De problematiek van A.O.W.-verhoging en belastingverlaging werd door mr. Geertsema geplaatst in het kader van de herverdeling van het nationale inkomen. Dit zal, voorspelde hij zijn gehoor, in de komende jaren het kernvraagstuk worden voor de politieke verhoudingen in Nederland. „Op het ogenblik staan we, wat dit betreft, op een kruispunt van wegen". De liberale voorman waarschuwde de andere regeringspartijen, K.V.P., A.R. en C.H.U. dat de V.V.D., als zij in zaken als de A.O.W. en belastingverlaging haar zin niet krijgt „geen ogenblik" zal aarze len uit de regeringsboot te stappen. De rede van mr. Geertsema toonde duidelijk aan dat de liberalen, zoals wij al eerder gemeld hebben, heel wat be zwaren hebben tegen het huidige kabi netsbeleid. Behalve dr. Veldkamp wer den ook de ministers Bogaers en An- driessen op de korrel genomen, de een omdat hij aan de (goedkope) volkswo ningbouw voorrang verleent boven de (duurdere) vrije bouw, de ander vanwe ge zijn prijsbeleid. De gespierde taal, waarvan mr. Geert sema zich hierbij bediende, deed denken aan een soort liberale fakkeldragersdag. Politieke waarnemers voorspelden gister avond reeds, dat deze rede er niet toe zal bijdragen het toch al zo moeilijke prioriteitengesprek in de ministerraad te vergemakkelijken. Mr. Geertsema zette zich ook opvallend scherp af tegen de vakbeweging. Plei dooien van vakbondsleiders om de A.O.W. via een belangrijke bijdrage uit de schat kist te verhogen, werden door hem beant woord met de kreet: „De werknemers leiders hebben met hun looneisen volle dig de beschikbare ruimte en zelfs nog veel meer dan dat opgesoupeerd zonder zich ook maar één ogenblik iets gelegen te laten liggen aan de positie van de ge pensioneerden in de bedrijven. Nu de buit binnen is moet de schatkist en dus de Nederlandse belastingbetaler maar opdraaien voor de gepensioneerden". Mr. Geertsema was kennelijk vergeten, dat van werkgeverszijde soms nog meer is geboden dan van werknemerszijde was gevraagd. Mr. Geertsema zag in een en ander een aanwijzing van een éénrichtingsver keer in het sociale beleid. Zich opwer pende als beschermer van de midden groepen stelde hij: „Er zijn aanwijzingen te over dat er politieke krachten aan het werk zijn om doelbewust de positie van de middengroepen te ondergraven". Di rect daarop volgde een aanval op minis ter Bogaers. Het is, aldus mr. Geertsema, een „ernstig onrecht", dat wie geld heeft niet vrij kan bouwen. Geheel voorbij gaande aan de enorme spanning op de bouwmarkt, die het vrije bouwen on mogelijk maakt, verklaarde mr. Geertse ma, bedoelde maatregel van K.V.P.-mi- nister Bogaers „volstrekt" af te keuren. A.R.-minister Biesheuvel (Landbouw) werd op de vingers getikt omdat de richtprijs voor de melk niet hoog genoeg zou zijn. (Houdt V.V.D.-minister Witte- veen 'Financiën) niet de koorden van de beurs?). Het prijsbeleid van C.H.U.-be windsman prof. Andriessen (Econ. Za ken) werd „niet sympathiek' genoemd, Zijn prijsbeleid zou een onverantwoorde aantasting inhouden van de vrijheid van het bedrijfsleven. Vrijheid werd ook geëist voor het om roepbestel. Wij zullen de strijd voor het open omroepbestel voor de vrijheid in de ether, voortzetten tot de uiteindelijke overwinning, riep mr. Geertsema. De V.V.D. zal zich voorts, verzekerde hij „met uiterste felheid" verzetten tegen éen machtiging aan de omroepen om op het tweede net reclameboodschappen uit te zenden. Daardoor zou, aldus mr. Geert sema, worden vooruitgelopen op de de finitieve bezetting van het tweede t.v.' net. Het belangrijkste van alles bleek echter voor de liberale leider de belastingver laging te zijn. De belastingdruk is on draaglijk geworden, riep hij, zo gaat het eenvoudig niet langer. Mr. Geertsema eiste overigens geen onmiddellijke belas tingverlaging. Hij vroeg vanwege de huidige conjunctuur om een wetsont werp met open datum. In dit wetsont werp zou wel de uiterste datum van in gang vermeld moeten worden. Mr. Geert sema tilde overigens niet zwaar aan de conjuncturele bezwaren tegen een belas tingverlaging op dit moment. Bij de jongste salarisverhoging is het inflatoire risico genomen van drie mil jard extra koopkracht. Dan mag men, aldus mr. Geertsema, ook wel enig risico aanvaarden voor een belastingverlaging van b.v. één miljard. Voor de president der Haagse rechtbank, jhr. mr. R. W'itsen Elias, diende gis terochtend een kort geding, ingesteld door de heer Ben Essing tegen de n.v. E.M.S. en de n.v. Mecom. Op 7 maart werd Essing in de organisatie voor de amusementsafdelingen van genoem de concerns ontslagen. Hij vordert nu betaling van 13.500 als salaris en ver goeding van kosten en uilkering tan tième. Namens eiser zetie mr. A. P. C. Peters uiteen dat Essing op 1 januari 1963 in dienst trad bij de Zwoismangroep, aan vankelijk op free-lancebasis, later op een jaarsalaris van 40.000. Op de gemotiveerdheid van het ontslag wilde pleiter nu niet ingaan, omdat dit nog ter beoordeling is aan de kanton rechter en de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau. Primair is echter de uitkering van salaris etc., omdat Essing nu geen inkomsten bezit. Mr. A. G Maris, die voor de Zwoisman groep optrad, zei bereid te zijn in dit kort geding te aanvaarden dat Essing uitsluitend in dienst was van E.M.S., zonder de combinatie dus van Mecom. Essing zou met het gegeven ontslag akkoord zijn gegaan, omdat hij enkele weken tevoren zelf reeds ontslag wilde nemen. Pleiter erkende dat het salaris direct opeisbaar is, doch de tantième Paus Paulus de Zesde verklaarde vrij dag tijdens een speciale audiëntie voor afgevaardigden naar een V.N.-conferentie in Rome over vrijheid van voorlichting, dat berichtgeving waarheidsgetrouw, eer lijk en objectief moet zijn en het privé- leven moet eerbiedigen. Het concilie zal naar verwachting een belangrijk docu ment over godsdienstvrijheid uitgeven, een kwestie die. naar de Paus zei, samen hangt met de vrijheid van voorlichting. De Paus verklaarde, dat de voorlich ting, om haar taak in de maatschappij te kunnen vervullen, de feiten getrouw moet weergeven. „Dit kan alleen als voortdurend de objectiviteit in gedach ten wordt gehouden. Niemand heeft het recht bewust onjuiste berichten te ver spreiden of berichten in een licht tc Plaatsen dat hun werkelijke betekenis verdraait. Bovendien heeft niemand het recht zijn berichten naar willekeur te kiezen: alleen datgene te verspreiden dat overeenstemt met zijn mening en de rest houden; men zondigt niet al- te.?en de waarheid door onjuiste ^en' rnaar °ok door weloverwo gen weglatingen". i„?LPau.s verder: j-.,,vciuei„Het is niet vol- 7ü voorlichting objectief is. nr> f10? Zlcb de beperkingen weten u/nJie kg§on. die door een hoger goed u_i vereist. Zij moet bijvoorbeeld naam'00 van 'emand op zÜn goede aam weten te eerbiedigen en halt hou- en voor zijn rechtmatige geheim van tilLPriveleven- Hoe vaak worden die schonden" hede" te" dage niet gc" Di ie Oostduitse tieners, die binnen het Kaaer van een communistische jeugdor ganisatie ie werk waren gesteld zijn gisteren voor zonsopgang door drie prik- £f £?advcrsperringen gelopen en naar net Westen gevlucht. De 16- en 17-jarige vluchtelingen von den een mijnvrije strook bij de prikkel draadversperring waar zij gebruik van maakten. De vluchtelingen zeiden, dat zij in de nacht waren weggeglipt uit een jeugd kamp bij Eisenach. Heinz Wurtzel, de Russische correspon dent van het Westduitse persbureau D.P.A., is gisteren op last van het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken uit Moskou vertrokken. Deze uitwijzing staat in verband met het onjuiste bericht over de dood van premier Kroestjev. De West duitse regering zal intussen proberen ge daan te krijgen dat het kantoor van de D.P.A. in Moskou weer geopend mag worden. Vergeldingsmaatregelen over weegt de bondsregering niet, pmdat zij ervan overtuigd is dat een vergissing in het spel is geweest. De bekende Vlaamse conferencier Tony Corsari houdt ermee op. Hij heeft zich voorgenomen na 2 mei nooit meer op de televisie te verschijnen. Hij wil ook nooit meer in een zaal optreden. Tony Corsari heeft er genoeg van. Als zijn contracten zijn afgewerkt 'dat is na 2 mei), gaat hij rusten. Daarna zal het kijkerspubliek een van de meest popu laire Vlaamse figuren van het scherm zien verdwijnen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft vrijdag in Saigon in een krachtige verklaring de vastbeslotenheid van de Verenigde Sta ten en de Zuidoostaziatische Verdragsor ganisatie tot uiting gebracht om Vietnam te helpen de oorlog tegen het commu nisme te winnen. Rusk zei bij zijn aankomst op het vliegveld van Saigon: „U zult in dit prachtige land vtede hebben als Hanoi en Peking is geleerd hun buren met rust te laten U en diegenen onder ons die aan uw zijde staan, moeten hun pogingen om hun ellende aan u op te dringen ver ijdelen. Dat dit zal gebeuren betwijfel ik niet en ik ben hier om het nogmaals duidelijk te maken dal wij u zullen hel pen". niet, omdat deze in een aandeelhou dersvergadering, die in mei plaatsvindt, eerst moet worden vastgesteld en goed gekeurd. Aan salaris zou Essing rond 3000 te vorderen hebben, aldus meen de pleiter. De onkosten zijn niet gespecificeerd en kunnen z.i. niet aan Essing worden toe gewezen. Pleiter stelde dat E.M.S. een tegenvor- dering op Essing heeft wegens wan prestatie, omdat Essing gehandeld zou hebben in strijd met zijn bevoegdheden wegens schadeloosstelling door de noodzaak hem te ontslaan en in ver band met het internationaal organisa tiebureau Ben Essing, waarvan de in komsten niet aan E.M.S. zijn overge dragen. Het bureau Essing was bij de aanstelling van Essing geïncorporeerd bij de Zwoismangroep. De inkomsten van dat bureau werden voor 1963 geraamd op 45.000. Pleiter zei dat Essing geweigerd heeft boeken en bescheiden van dat bureau over de betrokken periode, 1 juni 1963 tot 7 maart 1964 over te dragen. „We zijn geen Sinterklazen en we wensen de baten van dat bureau te zien", al dus mr. Maris, die ontkende dat er van een noodtoestand voor Essing kan worden gesproken. In diens repliek betoogde mr. Peters dat het bureau Essing inderdaad (voor 50.000) aan Zwolsmans is overgedra gen, doch Essing heeft daarvoor nim mer een kwitantie getekend. Voor Es sing was een jaarsalaris van 40.000 vastgesteld, onafhankelijk van uitbeta ling van tantièmes. De gelden van het amusementsbureau liggen ter beschik king van de E.M.S., doch Essing ver langt uitbetaling van hetgeen hem toe komt. Een driehonderdtal negerinnen zijn vrijdag door het centrum van Salisbury getrokken naar het bureau van de Britse hoge commissaris om te protesteren te gen de beperking van bewegingsvrijheid gisteren opgelegd aan Joshua Nkomo, de leider van de Afrikaanse nationalisten en nog drie negerleiders. Tientallen be togende negerinnen werden gearresteerd. De vier negerleiders werden door de regering van Zuid-Rhodesië naar een gebied bij de grens met Mozambique ge zonden, dat zij een jaar lang niet mogen verlaten. In het Auschwitz-proces, dat vrijdag in Frankfort werd voortgezet, heeft een 52-jarige Tsjecho-Slowaakse oud-gevan gene als getuige geschetst, hoe op kerst dag 1941 een schijnproces met de dood van een gevangene eindigde. De uit Praag afkomstige Georg Be ranovsky vertelde dat alle gevangenen ter gelegenheid van Kerstmis een half brood en wat andere rantsoenen extra kregen. „Er was in ons blok erg weinig ruimte. We konden nergens ons brood op bergen", aldus Beranovsky. „Enkelen aten het brood onmiddellijk op, anderen stopten het brood onder hun hoofdkus sens. Maar van een gevangene was het brood gestolen. Broodroof was in het kamp iets verschrikkelijks", aldus de ge tuige. Emil Bednarek, zelf gevangene en als vertrouwensman belast met de leiding van het blok, had opdracht gegeven tot berechting van de man, die schuldig aan de brooddiefstal was bevonden. Bednarek staat nu, met 20 anderen, zelf terecht. „Uit de gevangenen", zo deelde Bera novsky mee, „werden twee rechters be noemd. Dit was niet zo moeilijk omdat zich onder hen een aantal rechters be vond. Ook het benoemen van een ver dediger en een aanklager was een een voudige zaak". Het „hof" veroordeelde de man tot 50 zweepslagen, 25 onmiddellijk te onder gaan en 25 veertien dagen later. Bedna rek was woedend. Hij zei: „Ik zal zelf voor de straf zorgen". Volgens de getui ge had Bednarek de man toen op een ta fel gedrukt en hem 50 slagen met een stuk ijzer toegediend. Lang voordat hij de 50 had volgemaakt was de man dood. „Dat was het eind van het proces en van onze kerst", aldus Beranovsky. Hij vertelde verder hoe hij was vrij gekomen. Beklaagde Wilhelm Boger had hem zijn vrijheid beloofd indien hij een email bad voor diens huis zou kunnen „organiseren". „Een mensenleven bete kende voor Boger niet meer dan een bad kuip", aldus getuige. De derde Europese conferentie dei- christelijke vakbeweging heeft vrijdag in Straatsburg een radicale democrati sering van de Europese eenwording, medezeggenschap van de arbeiders en opstelling van programma's op econo misch en sociaal gebied in de E.E.G. geëist. In twee omvangrijke resoluties heb ben de ongeveer 150 christelijke., vak bondsleiders uit de E.E.G., Zwitserland en Malta aan het slot van hun driedaag se conferentie dit unaniem geëist en tevens versterking var de bakbondsac- tie op Europees niveau bepleit. De christelijke vakbondsleiders hebben overigens voor ze vrijdagmiddag uit Straatsburg vertrokken, na deze ver langens op papier te hebben gezet, een aantal harde waarheden ter eigen over peinzing op hun reis terug meegekregen van de secretaris-generaal van de we reldorganisatie der christelijke vakbon dwen, de Belg A. Vanistentael. Hij ver weet hun, dat hun organisaties natio nalistisch blijven denken in een tijd, dat kapitalisme en technocratie internatio naal worden. U eist Europese economi sche en politieke integratie, zo zei hij, De Dresident zal on 24 anril nitsm-aak maar u hebt geen kans gezien uw eigen ilm Uitspraak organisatie een Europese dimensie te aoen. gev€11 (Van onze redacteur) Tijdens de gisteren gehouden voor jaarsvergadering: van de Provinciale Sta ten van Zeeland hebben de heren Van der Peijl (C.H.) en drs. Westerhout (P.v.d.A.) naar aanleiding van het recen te bezoek van de staatssecretaris van Economische Zaken aan Zeieand vragen gesteld over hetgeen van het toekom stige regionale industrialisatiebeleid van de regering bekend is geworden. De staatssecretaris heeft meegedeeld dat het aantal kernen in Nederland drastisch verminderd zal worden. In Zeeland worden de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen en het Zuid-Sloe als industrieële groeipolen gezien. De vragenstellers zouden het jammer vin den wanneer de kernen St.-Maartensdijk en Zierikzee, waarin de industriële ont wikkeling pas op gang is gekomen, de kernfaciliteiten zouden moeten missen. De heer Westerhout wees er in dit ver band op, dat er een groot verschil be staat tussen de kernen in Noord-Neder land en die in Zeeland. In het noorden is de „kerndichtheid" niet alleen groter de kernen zijn daar bovendien veel eer der tot ontwikkeling gebracht. Gedeputeerde jhr. mr. Schorer (P.v.d. A.) zei dat het beraad tussen het pro vinciaal bestulur en de staatssecretaris nog niet is afgesloten. In antwoord op wat drs. Westerhout naar voren had ge bracht zei gedeputeerde Schorer dat Zee land zich inderdaad in een kritische fase bevindt De uitwerking van de re geringsmaatfegelen heeft nog maar tot een begin van de ontwikkeling geleid. De vestigingspolitiek zal in Zeeland eer der versterkt dan verzwakt moeten wor den. Uitgaande van de „theorie van het noodzakelijke minimum" kan Zeeland niet uitsluitend volstaan met de groeipo len Terneuzen en Zuid-Sloe. Alleen al door de geografische situatie zou daardoor in Noord-Zee'land kortslui ting ontstaan. G; S. hebben de staats secretaris erop gewezen dat Zeeland vi taal belang heeft hij het kunnen aanbie den van een gevarieerd assortiment van industrieterreinen. Het college heeft bij (Advertentie) Governor kampeeruitrusting EEN KLASSE BETER Grote reclame-verkoop Altijd kampeershow Sporthuis Antoine Hoogstraat 26-32 - Tel. 43 18 Bloemenmarkt 2 en 6 Tel. 58 42 (Eigen buitenlandse dienst) Het katholieke onderwijs in België heeft thans het tweede proef jaar met de z.g. sneeuwklassen achter de rug, een experiment, waar over heel wat voor- en tegenstanders elkaar in de haren vliegen. De sneeuwklassen van het Belgisch katholiek onderwijs bevinden zich te Melchtal in Centraal-Zwitserland. Midden in een brok natuur schoon zijn daar op een hoogte van ongeveer achthonderd meter over een lengte van twee kilometer vijfendertig paviljoenen gebouwd, waaronder drie restaurants, een wasserjj, een hospitaaltjc enz., alle maal behorend tot het grootste militaire kamp van Zwitserland. Alleen gedurende de maanden oktober en november verblijven daar mili tairen. de staatssecretaris begrip gevonden voor de noodzakelijkheid van een genuanceerd industrialisatiebeleid in Zeeland. G. S. zullen hun argumenten, aldus jhr. mr_ Schorer, nog afgerond ter ken nis van de staatssecretaris kunnen bren gen. G. S. beraden zich nog over de nieuwe situatie die is ontstaan na het geen door het bezoek van de staatssecre taris over het te vormen regionale in dustrialisatiebeleid van de regering be kend is geworden. Jhr. mr. Schorer gaf toe, dat het, ach teraf bezien, jajnmer is geweest dat in het programma van het bezoek van de staatssecretaris geen bezoeken aan de in dustriekernen Zierikzee en St.-Maartens dijk waren opgenomen. De drie olifanten, die tijdens een circusvoorstelling in Beziers, Zuid- Frankrijk, in paniek op de toe schouwers zijn ingerend. Hierbij werd het 12-jarige meisje Yolanda Barthes (linksboven) gewond, ter wijl zij haar broertje beschermde. De 4-jarige Patrick Petit (links onder) is om het leven gekomen. Besloten werd de alifanten af te maken. Hiertegen rezen protesten van dierenvrienden waarop de oli fanten gratie kregen. De orthodoxe bisschoppen Emilianos en Jakovos, medewerkers van patriarch Athenagoras van Constantinopel, moe ten volgens een besluit van de Turkse minister van Binnenlandse Zaken het land verlaten. Men neemt aan dat deze beslissing verba-nd houdt met de kvves tie Cyprus. De Turkse regering maakt het de laat ste tijd de orthodoxe kerk in Turkije zeer moeilijk. Enkele weken geleden werd aan buitenlandse studenten het verbod opgelegd aan de orthodoxe teho- logische hogeschool bij Constantinopel te studeren. Negentig procent van de stu denten op deze hoogeschool zijn afkom stig uit Griekenland of Cyprus. Het ge vaar bestaat dat de school nu bij ge brek aan studenten moet worden opge heven. Verder bereidt het Turkse -ministerie van Binnenlandse Zaken een wet vovr, waarbij het buitenlanders verboden wordt het ambt van priester uit te oefe nen. Als deze wet in praktijk wordt ge bracht betekent dit, dat er voor de or thodoxe gelovigen bijna geen priesters meer overblijven. De meeste priesters zijn n.l. afkomstig uit Griekenland. Melchtal met zijn 2200 bedden is sinds jaren een begrip bij tienduizenden Bel gische jongeren. In 1949 heeft het Natio naal Verbond van Christelijke Mutuali teiten (ziekenfondsen) een contract af gesloten met de Zwitserse legerautoritei- ten en van dat jaar af kunnen de veer tien- tot achttienjarige kinderen van ka tholieke mutualiteiten tegen uitzonderlijk gunstige voorwaarden tijdens de kerst-, paas- of zomervakantie deelnemen aan de zg. luchtkuren. Twee jaar geleden werden de Zwitser se legerautoriteiten echter aangezocht door een andere buitenlandse instantie om het kamp van Melchtal te mogen hu ren. De voorwaarden die deze buiten landse instantie aanbood waren zo gun stig, dat men in België vreesde het kuur oord te zullen verliezen. Er bleef slechts een mogelijkheid over: Melchtal afhuren voor een veel langere periode. De mu tualiteiten zochten naar een oplossing in de onderwijs-branche en zo kregen, op een onvoorziene en goeddeels geïmpro viseerde wijze, de sneeuwklassen van het Belgisch katholiek onderwijs gestalte. Het bestuur van de onderwijsfederatie is vorig jaar begrijpelijkerwijze met de vereiste voorzichtigheid van wal gesto ken. Tijdens de tweede termijn van het schooljaar gingen drie groepen meisjes en twee groepen jongens, in totaal 3500 kinderen uit het zesde lagere leerjaar (de leeftijdsgroep der pl.m. twaalfjari gen) ieder voor een periode van 10 da gen naar Melchtal. Daar kregen de jonge deelnemers elke dag gedurende vier uur onderricht in de gewone schoolvakken door de eigen leerkrachten en vier uur lang skiles- door ervaren Zwitserse lera ren. In overleg met het Nationaal Insti tuut voor Lichamelijke Opvoeding en Sport werden duizend paar ski's aange kocht, evenveel paar skischoenen, en werd ook een skilift gebouwd in de buurt van het kamp. De jeugdige deelnemers worden gere kruteerd uit zorgvuldig gekozen onder wijsinstellingen met een voldoende hoog leerlingenaantal, met leerkrachten, die sympathiek staan tegenover het experi ment en opgewassen zijn tegen een on gewone taak, en met leerlingen die stam men uit min of meer kapitaalkrachtige gezinnen. Het deelnemen aan de sneeuw klassen kost namelijk 2000 B.F. (ongeveer 145 gulden) voor een periode van 10 da gen, waarbij dan nog de extra uitgaven geteld moeten worden voor speciaal schoeisel, deugdelijke kledij, e.d. Zulke uitgaven leveren natuurlijk bezwaren op in gezinnen met bescheiden inkomens, vooral in kinderrijke gezinnen, waar na tuurlijk meerdere gegadigden zijn voor een trip naar de sneeuwklassen. In af wachting van een soepel financierings stelsel of van eventuele subsidiëring van rijkswege, gaan de organisators deze kwestie voorlopig maar zoveel mogelijk uit de weg. Wat wel de eenvoudigste maar niet de rechtvaardigste manier is. »oe zijn de ervaringen na twee jaar sneeuwklassen? Tegenstanders hiervan betogen, dat op kunstmatige wijze bij de kinderen een nieuwe luxe-behoefte wordt geschapen, die de geldelijke middelen van de meeste ouders overtreft. Onnodig zeggen de tegenstanders wordt zo ontevredenheid gekweekt. Zij zijn even min te spreken over „kapitalistische" se lectie, die wordt toegepast. Zij menen dat een aantal ouders er een maatstaf in zal zien van standing en schoolse degelijk heid. Een ander contra-argument is, dat zulke sneeuwklassen het systematische onderwijs ongunstig en storend beïnvloe den. Weer anderen staan sceptisch tegen over de vermeende heilzame uitwerking van de sneeuwklassen op de gezondheid van de kinderen. Zij betogen dat de sneeuwklassen slechts éénmalig zijn en bovendien van korte duur, zodat het duurzame effect hoogst twijfelachtig is. Het zou de kinderen veel meer ten goede komen zeggen zij als de katholieke onderwijsinstellingen meer belang hecht ten aan regelmatige gymnastiekoefenin gen en aan zwemmen. In een tankstation aan tie rijksweg Utrecht-Amsterdam, heeft een explosie een enorme ravage veroorzaakt De ont ploffing was het werk van een of meer inbrekers, die er de kluis mee open wil de krijgen. Hun methode bleek echter niet zo efficiënt. Niet alleen het tank station werd half geruïneerd, maar ook van het geld in de kluis in totaal 5413.35 gulden plus ongeveer 600 gulden aan buitenlands geld bleef vrijwel niets over. De daders zijn ze'f waar schijnlijk zo geschrokken, dat ze zonder buit ijlings de benen hebben genomen. Ze waren het tankstation binnengeko men door een raam, waarvan ze een ruit kapot hadden gemaakt. Bij de explosie schoot de muurkluis gedeeltelijk open. De ravage in het sta tion was ontzettend. Zo werden alle rui ten, die alleen al een waarde van 3000 gulden vertegenwoordigen vernield: zelfs de telefoon lag aan diggelen op de grond. De Turkse regering en de Turkse pers worden met de dag kritischer ten aan zien van de westerse houding ten op zichte van Cyprus. Het gezaghebbende Turkse blad „Mil- liyet" schreef, dat premier Inönü van Turkije zou hebben gezegd: „Indien onze bondgenoten hun politiek ten opzichte van Cyprus niet herzien, zaljiet met de NAVO spoedig gedaan zijn". Volgens het blad zou de premier daaraan hebben toegevoegd: „Indien dit gebeurt, zal er een nieuwe wereld ontstaan, waarin Tur kije zich een plaats zal kiezen". Millyet schrijft ook dat Inönü heeft verklaard: „Ik heb altijd vertrouwen ge had in het Amerikaanse leiderschap, maar het lijkt erop dat ik daar nu de rekening voor moet betalen". Het Turkse blad merkt tenslotte op dat premier Inönü de beschuldiging zou hebben geuit dat de geallieerden de lan den, die de vernietiging van de NAVO wensen in de kaart spelen, terwijl Turkije juist tracht dit te voorkomen. De Finse bemiddelaar van de Verenig de Naties in het geschil op Cyprus, Sa- kari Tuomioja, heeft in een vraaggesprek; met een Finse courant verklaard dat zijn opdracht hem met. meevalt. Mijn taak, is veel moeilijker dan ik vermoedde, al-r dus de Fin, die vrijdag uit Nicosia naar Ankara vertrok. De Grieks-Cyprische troepen staan ge reed voor een aanval op de Turks-Cy prische gevechtsstellingen nabij de Griek se dorpen Kao Khikomo en Pano Khiko- mo. V.N.-functionarissen zeiden dat een aanval, waarmee de Griekse eilandbewo ners reeds eerder in de week hebben gedreigd, zou kunnen leiden tot gevech ten in het gehele Kyreniagebergte en langs de weg van Nicosia naar Kyrenia, die door Turkse Cyprioten wordt be heerst. Voorstanders betogen dat tien dagen le ven in een beperkte gemeenschap, het sociale contact tussen de kinderen onder ling en tussen kinderen en leraren ten zeerste bevordert: dat de spaarzin der kinderen wordt aangemoedigd (in de scholen wordt een sneeuwklas-spaar- dienst ingerichfi; dat het verblijf in een gedeeltelijk protestantse omgeving de voedingsbodem kan zijn voor een op bouwend oecumenisme en dat het voor uitzicht op de sneeuwklassen een prik kel is bij vele leerlingen. De meeste van deze argumenten vóór en tegen hebben een betrekkelijke waar de. Twee jaar sneeuwklassen hebben in middels al geleerd dat het studiepro gramma, dat de kinderen moeten afwer ken, er niet door in het gedrang komt, maar dat de sneeuwklassen wèl uitzon derlijk vermoeiend zijn voor de leer krachten, die in feite gedurende tien dagen dag en nacht op de bres moeten staan. En de kinderen die aan het experiment mochten deelnemen? Zij zijn zo goed als allemaal natuurlijk daverend enthousiast' Zij komen terug, bruisend van vitaliteit en als trotse bezitters van een elemen tair skibrevet Ook de Zwitserse ski leraren zijn zeer tevreden. Het percentage beenbreuken blijft bij de kinderen bene den een half procent, wat uitzonderlijk laag is, want jaarlijks breken ongeveer vierhonderd volwassenen een been bij m i ?fdalen van da Frütt-helling te Melchtal. 6 De rechtbank in Den Haag heeft de negentienjarige scholier B. A. B. uit Voorburg vrijgesproken op alle punten van de tenlastelegging, naar aanleiding van een vechtpartij tussen verdachte en een zeventienjarige scholier. Daarbij kwam de laatste om het leven. De officier van justitie had veertien dagen geleden tegen verdachte drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. Toen op 16 mei van het vorige jaar een groepje jongens, onder wie verdach te, in de Van Pabtslaan in Voorburg aan het voetballen was, ontstond ruzie met een andere groep jongens. Men daagde elkaar uit tot een vechtpartij. Verdachte raakte in gevecht met een zeventienjarige jongen. Na enkele sla gen op de maag en later tegen het hoofd hM sLSn8en dood neer' De slag tegen net hoofd zou meer per ongeluk ziin toegebracht op het moment dat he" slachtoffer zich omkeerde. ml; rfUdu" 'N B-1 is een proef genomen met de bouw van houten bungalows Viif bungalows, het resultaat van de karnen' gisteren dUnSSe"hVljf tlmmerfabrieken, zijn gisteien door burgemeester G I M van ™satde?dVa" Ude" bezichtiging lucht)b"erwarmin^bbEr z^fer^ vijfkamer typen. en De vijf samenwerkende ttmmerfabri- kanten hopen binnenkort met een tweede - grotere proefserie te beginnet om te komen t0t fab^matigebouw Het streven is gericht op de bouw van series van vijftig bungalows tegelijk De montage daarvan zou zes weken tijd in ta? veree'?enrienv,Veer,tien art>«dskrach- ten vergen. De bouwkosten zijn in dit E r nJ?g niet ,<H ln details be- f 24%0Egren"em| strecfbad«g van P"tSf jn' Gei\ardin<> Berenschot, vrouwe- ?.E STRATEN van Zanzibar hebben hI.i d. vande Amsterdamse politie, die nlo^H namen «ekregen. Ze werden ge- deel uitmaakt van de goodwill—deleratie noemd n!,!"" New6vïftdrie,h?ndertl'ari6 bestaan 'van New lork helpt vieren, heeft donder- i" Yorkse straat, samen gTn het AnTerütaanse "maarschalk" John'Ökello er" nïet^f" noemd naar de revolutionaire erntèn der aarde. Enkele voorbeelden' Fidel én°aLoemoembï S*®

de Stem | 1964 | | pagina 15