Naam „Prinses Irene school' te Zoutelande gehandhaafd 54.- LEXINGTON A top roroi Rode Kruis-colonnes in Zeeland moeten uitbreiden GRENSSTAGNATIES BIJ DE GEMEENTE AARDENBURG Voorjaarstentoonstelling Troutzaerte Westdorpe Geslaagde slotavond van afdeling Jeugd en Muziek Pas op voor ontsiering van het landschap naar de nieuwe meubelen, GEEN „SINT-MAARTENSDIJK-DRAMA" i - wmm MËÈËÊÊmmmmmi Voorstel op as. kringvergadering Geschotsgeschil „Heesterlust' voor Ged. Staten Residentie-orkest concerteert in Vlissingen B.B.-oefening Z.-Vlaanderen Middelburg (B) en St.-Laurijns niet voor autoverkeer Partij boter in beslag genomen te Heille wisp HERENMODE-TIP SUEDE VESTEN nraa r.i u u STTTWI Bejaarde slal uit zelf bedieningszaken RESTAURANT Het Witte Paard ETTEN-LEÜR Bestekplan f 152000 Nieuw raadhuis in Terneuzen „HUIS TEN BOSCH" IN MIDDELBURG Brand in schuur Jongen speelde met vuur G.S. aan gemeenten Blauwe zóne in Middelburg voor parkeerders n.v. Jan Hendrikx Een misser Amerika en De Gaulle Geen derde L.T.S. op Walcheren Ni'et voor de koningin DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 APRIL 1964 (Van onze verslaggever) Gnkele oud-gereformeerden heb ben geprobeerd de protes tants-christelijke Prinses Irene- school een andere naam te geven. Het is hun niet gelukt. Tijdens een op hun aandringen gehouden vergadering, die donderdag in de prachtige vijf jaar oude school werd gehouden, is met grote meerderheid van stemmen be sloten de Prinses Ireneschool de Prinses Ireneschool te laten. Hier een foto van de Prinses Irene school te Zoutelande, genomen vanaf de speelplaats van de er naast gelegen kleuterschool. j^r werden bracht: 61 stemmen uitge- 48 ouders stemden voor behoud van de huidige naam, 11 aanwezigen (praktisch allen leden van de oud-gerefor meerde gemeente) wilden de Prinses Ireneschool anders noe men. Er zijn twee ongeldige stemmen uitgebracht. Het dra ma St. Maartensdijk heeft zich in Zoutelande dus niet herhaald. De heer H. J. Schoenmaker, hoofd van de school, toonde zich zeer verheugd over de uitslag van de stemming. (Van onze verslaggever) Donderdag heeft het college van G. S. in het geschil over de geschotsheffing voor de buitenplaats Heesterlust te Noordgouwe zowel de eigenares van de ze buitenplaats als de wederparty, het dagelijks bestuur van het waterschap Schouwen en Duiveland gehoord. Tegen de beschikking van het water schap om slechts vijftig procent van de geschotsheffing te betalen, had de eige nares. douarière E. van Citters de Vulder van Noorden een beroep ingesteld bij het college van G.S. „Want", zo zei de zoon van de eigena res. jhr. A. van Citters tijdens de zitting, ..doordat de buitenplaats als vaste be stemming op het nationale plan een mel dingsplicht heeft, bestaat er een bevrie zing. Hierdoor kunnen aan de buiten plaats heel moeilijk veranderingen wor den aangebracht. De opbrengst, aldus jhr. van Citters is bijna nihil. Verder vond jhr. van Citters ook, dat de buitenplaats niet veel belang heeft bij het regelen van de waterstand, omdat het landgoed uit betrekkelijk droge bospercelen bestaat. Wel toonde jhr. van Citters zich bereid tien procent van de geschotsheffing te betalen. Het standpunt van het waterschap, naar voren gebracht door de dijkgraaf A. Ge luk. is echter dat het onttrekken van gronden aan een normale bestemming dit niet ten koste mag gaan van de op brengst aan geschotsheffing. Tot meer dan vijftig procent verlaging van de ge schotsheffing voor de buitenplaats wilde de dijkgraaf niet overgaan, daar op de buitenplaats het opbrengende vermogen latent aanwezig is. Het college van G.S. zal op een n^der te bepalen datum hierover uitspraak doen. (Advertentie) Onder auspiciën van de Zeeuwse Volks universiteit concerteert het Residentieor kest onder leiding van Willem van Otter- loo op dinsdag 12 mei in de St. Jacobs- kerk te Vlissingen. De pianiste Jeanine Dacosta zal hieraan haar solistische me dewerking verlenen. Uitgevoerd zullen worden de Oxford-symphonie van Haydn muziek voor snaarinstrumenten van Bar- tok en het Pianoconcert K.V. 453 van Mo zart. (Van onze verslaggever) Aan een grootscheepse BB-oefening in Zeeuwscli-Vlaanderen welke zaterdag 25 april wordt gehouden, zal worden deelge nomen door drie pelotons, die manschap pen en materieel zullen omvatten van brandweer, geneeskundige dienst en red dingsdienst. Vroeg in de morgen zullen appèls wor den gehouden in Oostburg, Terneuzen, Axel en De Braakman. Het eerste pelo ton weet zijn veelzijdige dagprogramma onderbroken door een lunchpauze Breskens; het tweede in Hulst en het derde in St.-Jansteen. Als alles conform het geplande tijdschema verloopt, gebeurt die tussen half twaalf en half één. Via verschillende routes verzamelt men zich na afloop in Terneuzen. (Van onze verslaggever) Het historische Aardenburg, dat, zoals wü al hebben bericht, te maken heeft met een ernstige vertraging en beperking van het handelsverkeer met België en ver der door naar Frankrijk, ziet zich ook nog op een ander gebied in zyn ontwik keling beknopt door de handelwijze van de Belgische overheid. Het stadje, dat o.m. met goed gecon serveerde verdedigingswerken, van toe ristisch belang is, telt in de directe om geving tal van grensovergangen, die een gemakkelijke bereikbaarheid vanuit Bel gië zouden suggereren. Uitgezonderd de grenspost bij Eede, staat de Belgische overheid echter voor de overgangen St. Laurijns en Middel burg (B.) passage van motorvoertuigen niet toe. Het gemeentebestuur van Aar denburg, dat zijn stad door de Kreken- tochten van de Oostburgse VW en de (Van onze correspondent) Ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen van de centrale douanepost uit Oostburg hebben onder de gemeente Sluis op het erf van de landbouwer I. C. te Helle 260 kg boter, ter waarde van circa f 1200 in beslag genomen. De boter was bestemd om naar België te worden gesmokkeld. In deze zaak werden drie personen, waaronder de echtgenote van de landbouwer, alsmede de leverancier van de boter, de Aardenburgse winkelier M. C. geverbaliseerd. •••••••••••••••••••a p&c tipt u dit suède vest met zuiver wollen tricot rug en mouwen. De tricot in een zware steek, de suède van de allerbeste vellen. Het is een sportief, ruim zit tend model in moderne bruine tinten. De prijs? Alléén bij p&c betaalt u voor dit vest slechts Westerschelderoute van de ANWB van uit Nederland toeristisch gezien be hoorlijk ziet opengelegd, heeft bij het Nederlandse departement van financiën op openstelling van die twee posten aan gedrongen. De staatssecretaris van voor noemd ministerie, liet weten, dat van Ne derlandse zijde geen bezwaar wordt ge maakt tegen een grensovergang bij St. Laurijns en Middelburg (B), zij het dan uitsluitend voor oersonenvervoer. Om niet vermelde redenen blijft de Belgische overheid echter bezwaar maken, zodat de overgangen beperkt blijven tot fiet sers en voetgangers. Het geheel openleg gen van Aardenburg wordt daardoor ern stig belemmerd, evenals door het uitblij ven van de verbinding St.-KruisWa-1 terlandkerkje. (Van onze verslaggever) Tijdens de jaarvergadering van de kring Zeeland van het Neder landse Rode Kruis, die zaterdag 18 april in de Prins van Oranje te Goes gehouden zal worden, zal het kringbestuur een voorstel doen om een provinciale actie te voeren ter versterking van de verschillende Rode Kruis-colonnes in Zeeland. Het kringbestuur heeft dit voorstel overgenomen van de afdeling Terneuzen van het Rode Kruis. „Men moet steeds attent zijn op een regelmatige uitbreiding en verjonging van de colonne. Wanneer die aandacht verslapt kan zich dat op een gegeven moment gaan wreken". Dat zegt de heer J. M. P. Standaert, secretaris van de afdeling Terneuzen van het Rode Kruis. In september 1963 is in de afdeling Terneuzen, waaronder ook Sluis kil ressorteert, reeds een kleine actie op touw gezet, die tot gevolg heeft gehad, dat de colonne Terneuzen met enige vrij willigers kon worden uitgebreid. De af deling Terneuzen heeft zowel een dames als een herencolonne. De herencolonne kan nog best vijftien vrijwilligers gebruiken. De damescolonne heeft een constante en sterke bezetting, hetgeen overigens niet betekent, dat een verdere uitbouw van deze colonne niet welkom zou zijn. De ervaring van de heer Standaert Is, dat men zich niet graag meer voor een avond bindt. Dat is de grootste moeilijk heid bij het aanwerven van vrijwilligers. Elke week wordt in Terneuzen een in structie-avond gehouden. Dat is nu een maal nodig om de kennis van de colonne leden op peil te houden. De colonne-leden beginnen met het halen van het EHBO-diploma. Daarna worden voortgezette cursussen gegeven, die o.m. het verkrijgen van het EHBO- diploma (eerste hulp in oorlogstijd) tot gevolg hebben. Voor de geroutineerde vrijwilligers is het dan vooral een kwestie van het bij houden van de verworven kennis. De Rode Kruis-colonnes verrichten niet alleen belangrijk werk in oorlogstijd of na rampen. We noemen de verzorging van zieken op de vakantieboot „Henri (Van onze verslaggever) De 66-jarige C. J. C. uit Middelburg is in Oostburg in een zelfbedieningszaak op heterdaad betrapt bij diefstal van kaas. De man werd ingesloten en voor de of ficier van justitie te Middelburg geleid. C. blijkt nog meer van dergelijke zaken, gepleegd in Vlissingen en Middelburg, op zijn geweten te hebben. (Advertentie) POULLET CHAMPIONS of POULLET INDIAN of POULLET a la Grand Mère inclusief WIJN f 5,95 rustige en gezellige sfeer reserveer tijdig uw tafel TELEFOON 1608—2214 Dunant", het bijwonen van tochten van ouden van dagen, wielerronden en voet balwedstrijden, waarbij deskundige eerste hulp vaak dringend gewenst is. Het belang van het bestaan van Rode Kruis-colonnes in oorlogstijd en na ram pen is in Zeeuwsch-Vlaanderen bijvoor beeld duidelijk tot uitdrukking gekomen tijdens de bevrijding van 1944 en na de watersnoodramp van 1953. Direct na de bevrijding heeft de colonne Terneuzen de evacués uit westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren moeten opvangen. Er waren nood ziekenhuizen in Sluiskil, Hulst en Axel ondergebracht, In totaal verzorgde de co lonne ongeveer 900 bedden. Na de ramp in 1953 was een noodziekenhuis ingericht in de openbare ulo-school te Terneuzen. De Rode Kruis-colonne Terneuzen heeft de beschikking over een rampen-depot van 60 bedden te Axel. Met de voorbeelden van 1944 en 1953 voor ogen blijft men op bestuursniveau in Zeeland de behoefte aan goed be zette colonnes nog heel duidelijk voe lenVandaar dat het voorstel van Ter neuzen onmiddellijk weerklank heeft gevonden in het kringbestuur van het Rode Kruis. Hopelijk zal de Zeeuwse bevolking het beroepdat binnenkort ongetwijfeld op haar zal worden ge daan, verstaan en er gevolg aan geven. J. M. P. STANDAERT .niet verslappen. (Advertentie) uit de zuiverste tabakken (Van onze verslaggever) Nadat de gemeenteraad van Terneuzen twee jaar geleden, reeds besloot, om aan de archi tecten prof. ir. J. H. v. d. Broek en prof. J. B. Bakema te Rotter dam opdracht te verlenen tot het ontwerpen van een voorlopige op zet voor de bouw van een nieuw gemeentehuis, zal in de eerstvol gende vergadering beslist moeten worden over het verlenen van een definitieve opdracht voor het be- stedingsgereedmaken, waarmee naar raming een bedrag van an derhalve ton zal zijn gemoeid. In dit bedrag zijn begrepen de honoraria der architecten en de adviseurs voor betonwerken en elektrische installatie, alsmede de kosten van het bodemwerk. Voor de dekking van deze kapi taaluitgaaf kan worden beschikt over een hiertoe speciaal gevorm de reserve van f 303.000. (Advertentie) VOOR UW AFSPRAAK Hotel -Restaurant Gelegen a. d. rijksweg Breda-Etten Kunsthandel Troutzaerte te Westdorpe heeft gedurende deze hele maand een voorjaarstentoonstelling georganiseerd. Op deze wijze is zij er tenminste zeker van dat zij de lente, die buiten aan de ramen geheel tegen de regels in met wind en regen tekeer gaat, in de geijkte en door ons het meest geapprecieerde vorm blij en licht tegen de wanden van haar grote tentoonstellingsruimte heeft. Van lente schijnt in de eerste plaats het eenvoudige zuivere beeldje te spreken van de beeldhouwer Wolters, dat een passende plaats heeft gekregen in een grote schaal tussen de groene planten. Het lijkt een symbool van het menselijk wezen, dat in bewondering en verwonde ring openstaat voor het milde en blijde der aarde. Een sfeer van lente gaat er ongetwij feld ook uit van de uitgebreide collectie sier- en gebruiksaardewerk van onze beste pottenbakkers als Mobach, Gras- sère, Lucie Bakker met hun kleurige glazuren. Tussen deze bekende namen die een klank hebben voegt zich nu een vrouwelijke keramiste: Francien Ti.m- mers. Haar werk munt uit door eenvou dige natuurlijke vormen en opmerkelijke glazuren, waarvan vooral de blauwen en bruinen opvallen, door bezielde inten siteit. Ook weet zij dikwijls aan het ge heel van haar creaties, die zonder uit zondering unica zijn, een bijzonder accent te verlenen door de deksels en stoppen van haar aardewerk te vervaardigen uit geblutst ijzer. Voor het eerst kan men op deze lente tentoonstelling werk zien van de Nij meegse kunstschilder W. Schuite, ditmaal niet op doek of papier, maar op fijne stoffen, die door verfijnde dames ook ge dragen kunnen worden als de coupeuse ze omtovert tot japonnen en rokken. Ook bij deze door Schutte met groot inven tief decoratief vermogen beschilderde stoffen betreft het uitsluitend unica. Schuite heeft een soepel en sierlijk hand schrift, dat met een aan de Chinezen en Japanners herinnerende zwier rozen en bloemen op het linnen doet ontstaan, maar even goed in staat blijkt tot meer abstracte decoraties waarvan de geheim zinnige tekenen en vormen verraden dat deze ontwerper de noordelijke, vader landse ernst allerminst vreemd is. In elk geval zijn ook deze stoffen Perse- (Van onze correspondent) De brandweer van Sas van Gent werd gealarmeerd voor een brand in de St.- Pieterspolder bij de landbouwer C. Schie man. Hier woedde een fikse brand in de hangar met stro en hooi. Ook de brand weer van Philippine werd in het geweer geroepen. De hangar brandde gedeeltelijk uit. De schade bedraagt rond f 15.000. De brand werd veroorzaakt doordat een klei ne jongen met vuur speelde. HET BEELDJE VAN WOLTERS phone, de godin van de lente, waardig, vooral als zij zich eenmaal van regen mantel en paraplu heeft ontdaan. Een voorjaarstentoonstelling van goed gehalte, een wat lichter intermezzo tus sen werk dat dieper graaft en meer pre- tenteert als dat van Aart Roos vorige maand en Gustave Asselbergs die mei zal exposeren. WILLEM ENZINCK De commissie „De weg in het land schap" van de Bond Heemschut heeft de aandacht van gedeputeerde staten van Zeeland gevraagd voor het veel voorko mende euvel van ontsieringen van het landschap door opslagplaatsen van oude materialen en zogenaamd autokerkho ven. Gedeputeerde Staten op hun beurt heb- ben naar aanleiding hiervan een schrij ven gericht aan alle colleges van b en w. in Zeeland en daarin verzocht er nauwlettend op toe te zien, dat de bepa lingen in de Landschapsverordening Zee land goed worden nageleefd, zodat het bedoelde euvel kan worden bestreden. Onder grote belangstelling is de slot avond gehouden van Jeugd en Muziek afdeling Middelburg. Vele leden en ver dere belangstellenden hadden zich naar de concert- en gehoorzaal begeven, om of zelf te musiceren, of om te luisteren naar anderen. Er was een aantrekkelijk programma samengesteld door de heer G. Bergman, die na een kort welkomstwoord de aan. wezigen eerst met genoeglijke samenzang bezighield. Hierna volgde het eerste op treden van de zanger Janus Mondeel, die met begeleiding van Ad van 't Veer twee negro-spirituals zong. Janus Mon deel heeft een mooie en diepe 'basstem; de zanger, die zijn liederen op overtui gende wijze voordroeg boekte bij zijn toehoorders veel succes. Hierna was het de beurt aan het op treden van een kwartet, bestaande uit Dick Boon, dwarsfluit; Frits Tavenier, viool; A. Hougbolt, altviool en Saskia Boon, violonvello. Het kwartet speelde in het eerste ge deelte van deze avond Nachtmusik III van Adalbert Gyrowetz, een negentiende- eeuwse componist. Er werd over het algemeen verdienstelijk gemusiceerd, we tende dat kwartetspel een van de moei lijkst samenspelende groeperingen is. Vooral het menuet-trio-menuet werd goed uitgevoerd; in het allegretto con variazioni viel nog wel eens een steekje. Als vocale afwisseling van dit kwartet spel zongen een aantal meisjes van de Opleidingsschool voor Kleuterleidsters uit Middelburg onder leiding van hun mu ziekleraar Ab Lichtendahl. Naast de her kenningsmelodie „De Kleuterkweek" werden enige Franse en Duitse melodie tjes op vlotte wijze gezongen. Voordat de leerlingen van de Zeeuwse Balletschool o.l.v. mevrouw Helen Rie- mens-Scesman, op een drietal Negro's had gedanst, waarbij wederom op waar derende wijze werd gezongen door Janus Mondeel, hadden Marijke Buys en Ab Lichtendahl plaats genomen achter de (Van onze verslaggever) De gemeente Middelburg wil in het zo merseizoen een proef gaan nemen met een zogenaamde blauwe zone voor kort-par keerders. De raad wordt daartoe in de vergadering van maandag a.s. een krediet gevraagd van drie mille voor de aan schaf van palen en borden en het trek ken van verkeersstrepen voor de aan duiding van de blauwe zone. In het zomerseizoen kampt vooral de binnenstad van de Zeeuwse hoofdstad met een ernstig parkeergebrek, waarvan vooral de zogenaamde kortparkeerders (anderhalf tot twee uur) het meest hin der ondervinden. Om nu deze groe pering tegemoet te komen willen b en w. een blauwe zone instellen in de Lange Delft, Nieuwe Brug en Segeerstraat. De Markt en de kaaien worden dan speciaal bestemd voor hen, die langer willen par keren. In de genoemde straten is plaats voor vijftig kortparkeerders. B. en w. willen in de periode 15 mei - 15 september van dit jaar van 8 tot 18 uur in de zone een parkeerduur toestaan van maximaal anderhalf uur. In de proef periode zal de gemeentepolitie controle uitoefenen.. De parkeerders moeten in het bezit zijn van de zogenaamde parkeer- schijven. vleugel om twee werkjes van Gerard Hengeveld, een Hongaarse en een Spaan se dans op pittige wijze vierhandig te vertolken. De kleuterleidsters zongen in hun twee de optreden wat Hollandse liedjes, waar van er enige getoonzet waren door Ab Lichtendahl. Het programma voor de pauze werd besloten met het Kwartet K.V. 285 van Mozart. Na de pauze was er nog geruime tijd gelegenheid om te volksdansen o.l.v. de heer en mevrouw Van Pagee-Venteville. Het was een alleszins geslaagde slot avond van Jeugd en Muziek. A. L. (Advertentie) MM die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: Boschstraat 1 - Breda Weel televisiekijkers hebben onlangs in een uitzending van „Brandpunt" kennis genomen van een droevig re laas omtrent 70 pendelaars uit Heer len, die vrouw en kind in de steek hadden gelaten voor een vrouw in het buitenland. Een van de veriatenen kreeg gelegenheid voor het scherm haar nood te klagen, een pijnlijk schouwspel, dat net over de schreef der sensatie ging. In „Ruim Zicht", het orgaan van het NKV, wordt niet alleen daarom bezwaar gemaakt tegen deze uitzending, maar nog meer om dat men had nagelaten dit cijfer van 70 te verifiëren en het te vergelijken met soortgelijke gevallen in de grote industriecentra elders. Als men zich deze moeite getroost had, aldus Ruim Zicht, dan had men ontdekt, dat van deze 70 gezinnen slechts 15 gezinnen het slachtoffer zijn geworden van pendelende vaders. Bo vendien loopt het aantal gezinnen, waarvan de vader wegblijft, eik jaar terug. In 1962 deden zich nog acht gevallen voor. Wanneer men weet, dat het aantal pendelaars van Heerlen uit ruim 4000 bedraagt, dan kan men toch onmogelijk volhouden, dat in deze mijnstad de toestand de sastreus is. De werkelijkheid, ook de barre wer kelijkheid weergeven kan tot taak van de voorlichting behoren. Doch dit op pervlakkig scheren langs een onder werp, dat zo delicaat is en een veel zijdig onderzoek vergt, is beneden de maat van een rubriek, die niet zonde) reden zo'n goede roep heeft. (Advertentie) (Van onze verslaggever) De commissie van toezicht op het lager nijverheidsonderwijs voor jongens in Vlis. singen heeft een motie aangenomen, waar in bezwaar wordt gemaakt tegen dc plan nen van protestants-christelijke zijde tot stichting van een derde lagere technische school op Walcheren. Zij is van mening, dat er nu en in de eerstkomende jaren geen behoefte bestaat aan een derde lts op Walcheren en dat hij oprichting ervan het leerlingental van de reeds bestaande scholen terug zal lopen. Bovendien zou uitbreiding van het aan tal vakrichtingen en het bestaan van en. kele richtingen op de twee scholen onmo gelijk gemaakt worden. Verder is de commissie van mening, dat de nieuw te bouwen school niet voldoende leerlingen zal krijgen om vakrichtingen te verwe zenlijken. Omdat de vestiging van een derde school onder de huidige omstandigheden een in perking van de mogelijkheden van het lager technisch onderwijs tot gevolg zal hebben, adviseert het college van b. en w. van Vlissingen in de vergadering van he denmiddag de raad instemming te betui gen met de motie van de commissie. {-Jet Frankrijk van De Gaulle behoort mentaal eigenlijk al niet meer bij de Nato. en nu distantieert het zich ook al van de Seato, de Z.O.-Aziatische Verdragsorganisatie. In een conferentie te Manilla stond minister Couve de Murville alleen met zijn pleidooi voor een neutralisering van Vietnam en andere staten op het Achterindische schiereiland. Dean Rusk en anderen konden terecht wijzen op het echec van zulk een neutralisering in Laos en Cambodja. In het eerstgenoemde land blijven de communisten met eigen legers de toestand beheersen, terwijl het andere land almeer naar het com munisme wegschuift. Neutralisering van Vietnam noord en zuid samen is dan ook een onmogelijke zaak. Het zou dan eveneens in de Chinees- communistische sfeer geraken, terwijl Thailand dan ook op de duur wel afgeschreven kan worden. De Gaulle heeft echter één krachtig argument voor zijn stelling: zoals het nu loopt in Zuid-Vietnam, is het ook een hopeloze zaak. De Vietcong-rebel- len zijn er niet onder te krijgen. De opeenvolgende regeringen in Saigon ondervinden ondanks de krachtige Amerikaanse steun tegenslag op tegen slag. De rode guerrillatroepen kunnen na hun geslaagde raids telkens weer ontwijken naar Noord-Vietnam en Cambodja, om nieuwe plannen te be ramen. Toch durft Washington het nog altijd niet aan toestemming te geven voor de achtervolging van de vijand over de grenzen heen. Zo is de huidige toestand ook onhoudbaar. Eens zal het besluit tot doortasten moeten vallen. Anders heeft men geen afdoende antwoord op De Gaulles krachtigste argument. Qeen enkel persorgaan voelt zich ge lukkig met de plannen voor de grote demonstratie op Schiphol en bij Soestdijk ter gelegenheid van de terugkeer van het koninklijk paar. Een in dezen toch zeker onverdacht orgaan als het antirevolutionaire „Trouw" tekent het bezwaar aldus scherp: „Wie het prettig vindt om zaterdag de koningin toe te juichen, zal misschien niet tegen te houden zijn. Maar hij zal gaan voor zichzelf niet voor de koningin. Hij zal het fijn vinden om z'n nationale gevoelens weer eens te beleven. En hij zal het doen uit gerekend op het moment dat de konin gin beter niet kan worden herinnerd aan ons nationaal-Nederlands gevoel, waaraan zij als moeder zulke zware offers moet brengen. Wie het beter wil weten dan premier Marijnen, zal naar Schiphol gaan. Maar hij moet beseffen dat hij niet gaat om koningin Juliana te plezieren, maar om z'n eigen nationaal-Nederlandse gevoelens te bevredigen. Werkelijk medeleven be- tekent op het ogenblik zwijgen." Het zal de aandachtige kijker niet ont- faa" ZIJn; dat bij de ondertiteling van de ïlintstones gebruik werd gemaakt van een andere letterprojectie. Door de zgn. schaduwwerking waren de witte letters tegen een lichte achtergrond be- tGr l6GSD33r. Maar bij een srii^ fond t^werk^n methode toch niet 20 gunstig u*?et9Kw?- toond1® \er gelegenheid van het 12 1/2-jarig bestaan van haar tv- sectie de oude wapperende vlag met de vertrouwde begeleiding van Irving Ber lins muziek. Deze 79ste uitzending werd geopend met een documentaire over de adoptie. Vele vragen rond de moeilijke procedure van het adopteren werden uitvoerig toegelicht. Voor de aspirant- pleegouders zal het duidelijk zijn, dat zij nog vele moeilijkheden moeten over winnen. Niet onverdeeld enthousiast zijn wij over de opvoering van het merkwaardi ge drama „Brieven van een dichter" De creatie van Caro van Eyck in de rol van de wereldvreemde Tina was subliem, unze oudste actrice mevrouw Jacqueline Royaads-Sandbergen gaf een levensechte maar soms moeilijk verstaanbare ver tolking van de bejaarde Juliana Borde reau, die de bedoelingen van de letter kundige Henri Jarvis door had. An Plaats van „Brandpunt" volgde aan van avorid e®n historische tv-gebeurtenis. Via Telstar 2 zagen 100 miljoen Europeanen de eerste recht streekse uitzending uit Japan. De beeld kwaliteit het soms veel te wensen over maar de mensheid kan trots zijn op deze primeur. Helaas kunnen de thans rondcirkelen de satellieten straks niet de Olympische bpelen realiseren. Daarvoor zijn nieuwe lanceringen nodig. B. de R.

de Stem | 1964 | | pagina 5