HOOGOVENS' allernieuwste en veelbelovende troef: aluminium 1 demi mklasse i 250 jaar Olie- en aardgaswinning groter dan ooit tevoren goeie ouwe beter een CANON in de hand Canon CPB.Arbeidsmarkt is er in 1965 beter aan toe dan in 64 Ruime marge Economisch plan West-Duitsland zoekt handel met Rusland DividendvoorstelJen Oostduitsers gevlucht met sportvliegtuig (met de baard) VEELZIJDIG WP Zestienduizend man in dienst K.N.PM, dik tevreden over 1963 Eerste kwartaal Nettowinst AKU bijna 10 miljoen Crown-l an Gelder beginnen één papierfebriek Duyvis niet tegjen verticale prijsbinding Prof. Andriessen: Niet overhaasten in Indonesië p-TER ZAKE— Amsterdamse Effectenbeurs 20 ruime gezins-auto. en weekend. Mei rt. Met een grote En 2-deurs-kinder ïoud (olie verver- i de 50.000 KM)- uitermate gunstig se van 5000 tot leid en bovendien... jn Multimix voor u. Ikshakes, gaat u ;oop. Zo kunt u uw assen, dankzij de lan een mixer. De i in een wip van uw ismolen, of citrus- t vele hulpstukken voor de Multimix. it nieuwe moment- verbeterd mes- e snelheden. Zeer Dan de opbouw, /andijvieen witlof) leesmolen f 89,50; tesnijder) f20,50. tandelaar. .t; 17 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 APRIL 1964 17 door W. VAN DER STEEN fettbeletten(dtmhh ivmude/sie onder-1 'ietbek m OuMette, f (Van onze financiële medewerker) Enkele dagen nadat Unilever en Philips hun verslagen over 1963 voor publicatie hadden prijsgegeven, kwamen de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en staalfabrieken n.v. te IJmuiden niet hun ver slag uit. Omdat de belangrijkste cijfers in de tweede helft van februari al onder voorbehoud waren gepubliceerd, waren het vooral de tekst van het jaarverslag en daarvan in het bijzonder de vooruitzichten, die de aandacht trokken. en staal alleen. Naast deze basisgrond stoffen voor de industrie, heeft zij steeds meer belangstelling voor aluminium. Sa men met de Billiton Maatschappij en de Zwitserse Alusuisse neemt zij deel in een aluminiumfabriek, die gevestigd wordt in Delfzijl. Hiervoor is een kapitaal bij eengebracht van f 48 miljoen. Hoogovens neemt er voor 50 procent in deel, dus met f24 miljoen, tegen Billiton met 12% procent en Alusuisse met 37% procent. Om een indruk te krijgen van de grootte van dit project kan een vergelijking met het uitstaande aandelenkapitaal van Hoogovens nuttig zijn. Dit bedraagt f 128,9 miljoen, dus slechts 5 maal zoveel. Het gehele bedrag kon door Hoogovens met eigen middelen worden gefinancierd, wat wel een teken is van grote financiële kracht. Over de kansen van het alumi- niumbedrijf wordt gezegd, dat de groei mogelijkheden voor aluminium voor de toekomst gunstig worden geacht. Dat Hoogovens zich voor dit materiaal inte resseert is vooral van belang, omdat het concurreert met de andere produkten van Hoogovens: ijzer en staal. Welk materiaal het ook het best doet, Hoogovens pro fiteert er van. Op do lange termijn ziet het er voor Hoogovens niet slecht uit. Tussen de regels door leest men in het jaarverslag een gematigd optimisme. Meer expliciet is de uitspraak over het eerste kwartaal van het lopende jaar. Dit laat zich bevre digend aanzien. De aandeelhouder heeft het in het ereste kwartaal ook goed gedaan. Sinds de aankondiging van de voorlopige cijfers is de koers flink ge stegen. De belangrijkste cijfers zijn echter de moeite van het herhalen waard. De om zet steeg met 4 procent van f657 mihoen tot f687 miljoen, nadat in 1961 voor f673 miljoen door Hoogovens was ver kocht De nettowinst nam per saldo iets af, maar de daling was mjndej dan gj® van 1962 t.o.v. 1961. In 1963. 1962 en 1961 was de nettowinst respectievelijk f8( f88 en f99 miljoen. In alle drie de laren bleef er ruimschoots voldoende over om 20 procent dividend te betalen. Er kon zelfs bijna 60 procent van de winst ingehouden worden om te gebruiken voor zelffinanciering. Behalve door bovenstaande cijfers kan een indruk van de grootte van het con cern worden verkregen door te kijken naar het aantal personeelsleden. Dat be draagt maar liefst 16.000 man en dan te bedenken, dat Hoogovens een kapitaal intensief bedrijf wordt genoemd, d.w.z. dat de kosten van produktiemiddelen relatief hoog zijn t.o.v. de personeels kosten. Ook de produktie geeft .een indruk van de omvang, die het bedrijf heeft. In werd meer dan twee miljoen ton ruw- staal (14 procent meer dan in 19bZ) en ruim 1.7 miljoen ton ruwijzer geprodu- ceerd. De hoeveelheden denkt de directie van Hoogovens nog flink op te voeren In 1964 verwacht de directie minstens dezelfde hoeveelheid walserijprodukten te kunnen afzetten als in 1963. Tegen het eind van het jaar zullen kaliber- walserijen in gebruik worden genomen, maar de produktie daarvan zal aanvan kelijk nog niet van grote omvang zijn. In oktober van 1963 was al een nieuwe blokwalserij in gebruik genomen, welke voorlopig nog weinig benut is. Bedenkt men, dat Hoogovens in tegenstelling tot vele andere staalbedrijven het laatste jaar op volle capaciteit heeft gewerkt en er naar streeft dit te blijven doen dan zijn de kosten per eenheid produkt het laagst en de winst het grootst dan zit hierin dus een ruime marge om de produktie op te voeren. In 1960 werd een uitbreidingsplan aan vaard, dat voorzag in de produktie van 2.45 miljoen ton staal meer. De capaci teit hiervoor zal waarschijnlijk tegen het eind van het jaar geheel beschikbaar zijn. En dat betreft alleen nog maar staal. In samenhang hiermee is een uit breiding van de ruwyzerproduktie nood zakelijk geworden. Hoogovens beperkt zich ni?t tot ijzer (Advertentie) De gewoonte van de internationale con cerns om de definitieve cijfers voorlopig te publiceren, is ook toegepast door het Centraal Planbureau. Bijna tegelijk met het jaarverslag van Hoogovens kwamen de definitieve cijfers van het centraal plan 1964 uit. Het centraal plan is in feite helemaal geen plan. Het is een prognose van de ontwikkeling van de Nederlandse economie. Zoals de naam aanduidt, heeft dit plan betrekking op 1964. Het CPB, dat de prognoses maakt, is een wetenschappelijke instelling, die de overheid van advies dient. Het was al bekend, dat het CPB rekening hield met een stijging van de lonen van 15 procent enkele maanden eerder was het bureau uitgegaan van 12 a 13 pet. Verder verwerkt het CPB de mogelijke gevolgen van de maatregelen, die de regering genomen heeft om de ontwaar ding van het geld tegen te gaan (zoals de verhoging van de indirecte belasting op bènzine en sigaretten, schorsing van de investeringsaftrek op gebouwen, op heffen van de mogelijkheid tot ver vroegde afschrijving, beperking van de kredietverlening, enzovoort) en rekent zij op een toeneming van de wereld handel met 9 procent. Hiervan uitgaande kwam het CPB in zijn voorlopige publi- katie al tot de schatting, dat de con sumptie in 1964 zal stijgen met 14 pro cent, wat slechts voor 6V2 procent zou zijn toe te schrijven aan een grotere hoeveelheid en de rest dus aan prijs stijging. De investeringen zouden vooral door de expansie -in de bouwnijverheid en de aanleg van het aardgasnet en der gelijke nog meer stijgen, namelijk met 13 procent (naar hoeveelheid gerekend). De betalingsbalans zou het grote tekort van f 1 miljard te zien geven. De gehele Nederlandse economie zou met 5 procent groeien (dit is het per centage, waarmee het zogenaamde bruto nationale produkt zou toenemen. Een ontspanning van de arbeidsmarkt ziet het CPB in 1964 nog niet. De gemiddelde werkloosheid zou waarschijnlijk niet meer dan met 2000 a 5000 personen toe nemen. In het nu verschenen complete centraal economische plan 1964 gaat het CPB een stapje verder door te wijzen op mogelijke gevolgen voor 1965. Wat de toestand op de arbeidsmarkt betreft, is de conclusie optimistischer dan voor 1964. Er wordt een verdere ontspanning verwacht, maar deze zal niet van langdurige aard hoeven te zijn. Door de prijsstijging zal de con sumptie in 1965 beperkt kunnen worden. Door deze twee factoren zullen de inves teringen negatief worden beïnvloed. Te gen het eind van 1965 wordt een werk loosheid van 100.000 man verwacht. Dit komt doordat de regeringsmaatregelen pas na langere tijd doorwerken. (Advertentie) SENORITAS ieuze ta/t de iemter/ Daarna zou de conjunctuur echter weer omhoog kunnen gaan. maar het CPB verwacht, dat de groei in de eerst komende jaren gering of zelfs negatief zal zijn. Tot de maatregelen, waarmee de over heid de conjunctuur beïnvloedt, behoorde ook de uitgifte van de 4te procent 10- jarige staatslening 1964 en de 5 procent 30-jarige staatslening 1964. In wat hier over vijf weken geleden werd geschre ven, is een onjuistheid geslopen. In het prospectus, waarin de leningen waren aangekondigd, stond, dat de stukken van de 3 procent Nederlandse staatslening per 1962-1964 tot de koers van 100 pro cent in betaling zou worden genomen onder verrekening van het koersverschil van 1 procent voorzover deze schuld wordt ingeleverd ter voldoening van de 4'i procent lening 1964'. De 4te procent lening werd uitgegeven tegen 99 procent Ten onrechte werd in het genoemde artikel aangegeven, dat degenen, die de 3 procent obligaties inleverden een pre mie van 1 procent zouden krijgen. Dat de inschrijvingskoersen op de twee staatsleningen voor hen respectievelijk 98 en 99 procent zouden zijn is dus on juist. Dit moet zijn respectievelijk 99 procent en 100 procent. De resultaten van de Algemene Kunst zijde Unie N.V. (in miljoenen guldens) over het eerste kwartaal van 1964 lui den: omzet 133,5 (eerste kwartaal vorig jaar 109,6); kosten 118,3 (97,5); dividen den en interest van deelnemingen 2,3 (2,1); diverse baten en lasten 1,6 (0,7); belastingen 6,3 (5,4)nettowinst 9,6 (8,1) gewoon aandelenkapitaal uitstaande aan het einde van elk tijdvak, afgerond in miljoenen guldens 148,2 (148,2); netto winst omgerekend in dollars 0,91 (0,76) In het verslag over 1963 van de Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Maat schappij wordt opgemerkt, dat voor de Koninklijke Shell-groep 1963 weer een goed jaar is geweest. Er werd meer ruwe olie en aardgas gewonnen en er werden meer olie- en chemische produkten ver vaardigd en verkocht dan ooit tevoren. Ongeveer 225.000 mensen, werkzaam in meer dan 100 landen, hebben met behulp van activa met een totale waarde van bijna 25 miljard gulden een winst kun nen behalen van 2.117 miljoen gulden en by een omzet van circa 33 miljard gul den. Het wereldolieverbruik buiten de in vloedssferen van China en van de USSR is in 1963 met circa 7 procent gestegen. Doordat niettemin een overschot aan winnings- en verwerkingscapaciteit bleef bestaan, kon aan de vraag zonder moei te worden voldaan. De concurrentie, waartoe ook de Russische export bijdroeg, bleef lievig- Desondanks daalden de prij zen minder sterk dan in de voorgaande jaren. Aardgas speelt een grote rol bij de voorziening in de energiebehoeften van de Verenigde Staten, waar het ongeveer 34 pet. van de vraag dekt. Elders valt er in de bijdrage van aardgas, hoewel nog gering, een toeneming te bespeuren. Naar verwachting zal deze bijdrage vooral in Europa belangrijk worden door de exploitatie van de grote in Nederland en Noord-Afrika gevonden reserves. Tussen 1946 en 1963 heeft de wereld vraag naar energie zich verdubbeld, en verwacht wordt, dat ze tegen 1980 we derom een verdubbeling te zien zal ge ven. Er zal steeds meer energie beschik baar moeten komen, wil men een hogere levensstandaard voor de gehele mensheid mogelijk maken. Olie en aardgas zullen een groeiend aandeel van dit totaal moe ten gaan leveren. De door groepsmaatschappijen in 1963 verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten beliepen gemiddeld 3,4 miljoen barrels per dag of 7 pet. meer dan in 1962. De verkoopprijzen daalden niet in dezelfde mate als in voorgaande jaren, en het totaal van de opbrengst van verkopen en andere bedrijfsinkoms- ten bereikte een bedrag van 3.293 mil joen pond sterling, hetgeen ruim 9 pet. hoger is dan in het voorgaande jaar. Het nettoresultaat van de groep bedroeg in 1963, na aftrek van het aandeel van derden, 214,7 miljoen pond sterling, te genover 204,6 mtijocn pond sterling in 1962. Van dit totaal werd ongeveer 51 pet. (v. j. 53) in Europa en de overige delen van het oostelijk halfrond, 20 pet. (v. j. 18) in de Verenigde Staten en 29 pet. (onv.) in het overige deel van het westelijk halfrond verkregen. Aan de moedermaatschappijen is over het verslagjaar 96 miljoen pond sterling aan dividenden uitgekeerd, hetgeen 44,7 pet. is van het nettoresultaat van het jaar. Het niet uitgekeerde restant ten bedrage van 118,7 miljoen pond sterling is in het bedrijf gehouden. De produktie van ruwe olie en gas- benzine door groepsmaatschappijen be liep in 1963 gemiddeld 2.305.000 barrels per dag (b/d), vergeleken met 2.244.00 b/d in 1962. Op grond van bepaalde le veringscontracten werd voorts nog 702.000 b/d ontvangen, zodat voor de eerste maal uit deze beide leveringsbronnen samen meer dan 3.000.000 barrels olie per dag werden verkregen. In 1963 is Shell Nederland begonnen met de bouw van de grootste ruwe-olie- opslagtanks ter wereld in het Europoort- gebied, de poort voor de invoor van olie in noordwest-Europa. Met een middellijn van 76 en een hoogte van 22 meter zal elk van deze tanks 100.000 m3 kunnen bevatten. Wat Shell Nederland raffinaderij n.v. betreft kan nog worden gemeld, dat in 1963 de totale afleveringen van oliepro dukten dezer vennootschap toenamen met circa 12 pet. tot bijna 19 miljoen ton. Meer dan 70 pet. hiervan werd geëxpor teerd. Voor 1964 wordt rekening gehouden met een raffinageprogramma, dat de ca paciteit van Pernis ten volle zal benut ten. Van 1954 tot en met 1963 bedroeger de totale investeringen van de Kon. Shell groep in Nederland voor de uitbreiding van de olie- en gasproduktie, van de raf finaderij in Pernis, voor de bouw van research-centra, chemische fabrieken op aardoliebasis, voor het verkoopapparaat enz. bijna 2 miljard gulden. In het afge lopen jaar alleen bedroegen de investe ringen ongeveer 100 miljoen gulden. Een andere belangrijke post voor ons land vormen de uitgaven van de groep voor research in de drie laboratoria (Amsterdam, Rijswijk en Delft), welke in de afgelopen tien jaar bijna 500 mil joen gulden hebben bedragen, waarvan alleen in het afgelopen jaar ongeveer 70 miljoen gulden. Het aantal werknemers der groep in Nederland bedroeg einde 1963 ruim 17.000 tegen ruim 14.800 per einde 1962. In 1963 werd aan salarissen en lonen on geveer 181 miljoen gulden uitbetaald tegen in 1962 156 miljoen gulden, terwijl aan wettelijke sociales lasten en maat- schappijbijdragen in pensioenfondsen on geveer 54 miljoen gulden werd betaald tegen ongeveer 47 miljoen gulden in 1962. (Advertentie) Vervaardigd volgens Patent nr. 86596, de moderne, economische produktie- methode van Velasques. Dat betekent voor u: voor 33 cent een volmaakt-gava sigaar van waarlijk superieure kwaliteit - de Velasques Majorca. Majorca De Westduitse regering heeft donder dag bekendgemaakt bereid te zyn han delsbesprekingen te heropenen met de Sovjet-Unie. Volgens een officiële bekendmaking heeft ambassadeur Horst Gropper op het Russische ministerie van buitenlandse handel een memorandum overhandigd, waarin de Duitse bereidheid tot uiting wordt gebracht om handelsbesprekingen te heropenen. Het oude verdrag verliep op 31 de cember, maar de Duitse regering heeft meegedeeld dat zij bereid is de handel gedurende'de eerste helft van dit jaar voort te zetten op basis van de oude over eenkomst. In het memorandum wordt niet gespro ken over de tweede helft van 1964 en volgens een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Bonn is de regering niet bereid zich op zulk een lange termijn vast te leggen. Rusland weigerde aan het eind van verleden jaar een nieuwe handelsover eenkomst in overweging te nemen en stelde voor de handel op basis van de oude overeenkomst nog een jaar door te laten lopen. Prins Bernhard zal woensdag 6 mei in Velsen de fabriek van Crown-Van Gelder Papierfabrieken N.V. officieel in gebruik stellen. Het nieuwe bedrijf is een gezamenlijke onderneming van Crown Zellerbach A.G., de in Zwitserland gevestigde dochteron derneming van Crown Zellerbach Corp., U.S.A. en de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen N.V. De produktie bestaat grotendeels uit ponskaartencarton, alsmede andere car tons. De fabriek is gebouwd langs het Noord zeekanaal op de terreinen van Van Gel der Zonen, welke vennootschap ook is be last met de directie van Crown-Van Gel- der Papierfabrieken N.V. Bij de koninklijke fabrieken T. Duyvis Jz. n.v., zijn hogere omzetten bereikt. Het saldo exploitatierekening verbeterde tot 3,65 min. (v.j. 2,28 min.). Na af trek van interest ad 413.459 780.306), afschrijvingen op vaste goederen en be drijfsmiddelen van 1,25 min. 1,0 min.), bedraagt de winst 2,09 min. 0,53 min.). De directie betreurt dat het systeem van verticale prijsbinding niet altijd zui ver wordt beoordeeld. Er bestaat h.i. geen bezwaar tegen zulk een prijsbin ding, zolang consumentenprijs en han delsmarges redelijk zijn. De directie is voorstander dat alom voor een merk artikel van nationale bekendheid dezelf de prijs geldt, en dat deze artikeler niet tegen lokprijzen gebruikt worden. Kon. Ned. Grofsmederij: 6 (7). Mees' Bouwmaterialen, Groningen: 10 op oude aandelen en 5 op nieuwe aan delen (als vorig jaar). Drukkerij De Boer. Hilversum: 11 (10). N.V. Verenigde Glasfabrieken: 8 (8, waarvan 5 in agio-aandelen. N.V. Houthandel v.h. G. Key: 12 ge wone aandelen tonv.) en 7,2 op de cum pref. aandelen. De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft in een rede voor het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het bui tenland. onder meer gespróken over de economische betrekkingen met Indonesië. Het is gezien de oude relaties voor de hand liggend, dat aan de economische contacten met dit land bijzondere aan dacht wordt gegeven, zo meende hij. Men moet bij de opbouw van de betrek kingen echter niet overhaast te werk gaan. Er moet geleidelijk een vertrou wensbasis worden geschapen. Dit is ook de visie van de Indonesische regering. Er zijn al enkele faciliteiten, zoals het manipulatiekrediet en de herleving van de verzekering voor zesmaands kredie ten, met de mogelijkheid van een lan gere termijn in bepaalde bijzondere ge vallen. NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. Olie 154.20 —154.50 gl, Philips 157.30—159.20, Unile ver voor perfekte foto's Voor f 195,- biedt Canon U een sierlijke semi- •automatische halfkleinbeeld camera met belichtingsrege ling, ragscherp tekenend 28 mm f 2.8 objectief, afstand instelling, 72 opnamen op één normale kleinbeeldfilm, slui- ter 1/30 tot 1/250 seconde. En uw fotohandelaar vertelt u gaarne nog veel meer ovër de en de andere Canon-camera's met wereldreputatie. Imp. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAAG Twee jonge Oostduitsers zijn in de nacht van woensdag op donderdag met een sportvliegtuig van Halle naar West- Duitsland uitgeweken. Na eenv lucht van uiir Wten zii ]-,of toestel nnbpcrhp- 4?prd bii Mind'-" in Noordrib->_Westfa1nn -an rle errond Vnltfpnc r!n r>0lit.ie van de- TO nip»** Jqnrf v,nk nooit eerd-r rln «fi'i,"Vr"nnd xr*n pon motor, ••y-^nirr trp7Pf„„ lïodd^n en. ^,VUn«r voor «pxroW7 TTpf ^o^tpj hob^nrdo pan n«n nprpm;iifnire "k'h voor soort, en teebniek in Halle Fon wnordvoerdor van bet Furonpse boofdkwart-n- Van de Amerikaanse lucht, macht in Wiesbaden zei desgevraagd, dat wordt na?egaan. hoe bet. soortvlieg- *"7 f de luohteontrnle aan de grens tussen en We.c+_Dn*f<;ipnd is genassoerd. Het toestel landde op een weiland. DE DIRECTIE van de levensverzeke ringsmaatschappij Vesta heeft het to taal verzekerde bedrag van f 1 miljard overschreden. De maatschappij bereikte in 1951 een bedrag van f 1/4 miljard en heeft haar verzekerd bedrag derhalve in 13 jaar tijds weten te verviervoudigen. HET SPAARRESULTAAT in maart bij de Boerenleenbanken en Raiffeisen- banken bedroeg 17 miljoen, hetgeen 38 miljoen minder is dan in maart 1963. Vooral op het platteland waren de besparingen gering: in de steden waren de resultaten daarentegen gun stiger. BIJ DE plaatselijke spaarbanken, aan gesloten bij de Nederlandse Spaarbank- bond, is in maart in totaal 226 min. gestort en 208,7 miljoen terugbetaald, zodat het overschot 17,3 miljoen be draagt. Opvallend is volgens de bank dat het resultaat van 17,3 miljoen be reikt is bij een veel hoger niveau van inleg en terugbetaling dan in maart 1963. Dit zou erop kunnen duiden dat enerzijds de besparingen toenemen als gevolg van de hogere looninkomsten en dat anderzijds de winterse weersom standigheden en het feit dat de paasda gen in maart vielen tot verhoogde op vragingen hebben geleid. ONGEVEER 900 firma's uit 21 landen zullen zijn vertegenwoordigd op de in ternationale handelsbeurs in Zagreb, die zaterdag wordt geopend. De groot ste 'inzendingen komen uit Oostenrijk, Frankrijk. Nederland, Zweden, Indië, Oost- en West-Duitsland. In een bij de opening verdeelde stem ming voor de internationale waarden is Philips gistermiddag wederom aan de vaste kant geweest. De koerswinst ten opzichte van het voorgaande slotniveau bedroeg op 157,80 ruim twee gulden. De handel in de Philipshoek was gedurende het eerste beurshalfuur actief. Later liep de affaire terug bij gebrek aan verdere kooporders. Het publiek alsmede de ar bitrage nam de Philipsaandelen uit de markt, terwijl ook Zwitserland belang stelling in deze hoek toonde. Philips kreeg goede ruggesteun doordat Wall Street voor dit fonds een volle dollar meer betaalde. Dit in tegenstelling tot de overige Nederlandse hoofdfondsen, die op de New-Yorkse Beurs eerder iets aange boden in de markt lagen. Ook Unilever ontmoette beginbeurs goede vraag, waar door 70 cent hoger werd genoteerd op f 145,70. AKU verbeterde twee punten tot 537 1/2. Dit op de gepubliceerde, vol gens de beurs, zeer gunstige eerste kwar taalcijfers van dit concern over 1964. De koers in AKU werd afgeremd, doordat de aandelen van de Amerikaanse doch ter „American Enka" in New York in koers nogal flink daalden. Hoogovens moesten een stapje terug doen op 666 (6691/2). In deze hoek bleef de vraag voor Westduitse rekening achterwege. Tegenover de geringe winstnemingen stond niet voldoende vraag. Kon. Olie min vier dubbeltjes op f 154 ingevolge Wall Street. In het laatste beurshalfuur werd de handel in de hoofdfondsen zeer stil. Het geringe aanbod kreeg de over hand, waardoor de koersen afbrokkel den. Philips liep terug tot f 157,40, Uni lever tot f 145 en Hoogovens tot f 664. AKU en Kon. Olie konden het openings niveau goed handhaven. Evenals eergisteren was het ook giste ren in de scheepvaarthoek zeer kalm. De stemming "was er licht verdeeld. Aan delen Kon. Boot daalden ruim een punt tot 154 1/2. Ook voor de leidende cultu res bestond weinig belangstelling. Certi ficaten Deli moesten wederom enig ter rein prijsgeven, terwijl ook HVA zwak ker in de markt lag. De staatsfondsen- hoek schommelde rond het voorgaande slotniveau. 15/4 16/4 Staatsleningen Nederland 08 4% Nederland i>y 4% Neder! 60/1 4% Nederi. 60/2 4% Nederland 69 4y4 Nederland 60 4y4 Nederland 61 4y4 Nederland 63 4y4 Nederland 53 3% Grootboek 3 idem Stal 3% Nederland ul 3% Nederland 53 3% Nederland 56 3% Nederland 48 3% Nederi. Bel 3% Nederland 50 3% Nederland 54 3% Nederland 55 3% Nederi. 55/2 3% Nederland 37 3 Grootboek 46 3 lening 47 3 Ned Invest. 3 Ned 62/64 3 Indië 37 3 Indië 37a 3 Bank- en kredietwezen B. Ned. G, 57 104% B. 58/59 30 J. 4% 95% Idem 25 J. 6o 4% 96% Aandelen industriële ondernemingen Cultures A'dair Rubber 119&§ HVA-m linen 166% 96% j? 96H 96 H 96H 96 H 96H 96% 95 95 94 94 94 94 93% 93% 89A 89 Vi 86 A 86% 93% 90 te 90% 89 te 89 te 83% 83% 83 V, 83% 85 V. 85ft 85% 84}| 87 te 87 te 88 te 88 Vi 87 H 87% 91% 92 97% 97% 98 91% 104% 95% 96y8 118% 164% industriële ondernemingen A.K.U. Dell Mij. Hoogovens Philips Gem Bez o.va. Unilever 535% 535% 128 128 669 662 155.70lo7.10 144.90 144.90 120% 120% 162% 161 75 155% 155 164 163% 143 143 116% 116% 278% 148% 149% 144% 145 15/4 16/4 Scheepvaart en Luchtvaart H_A.L. iava-China K.L.M. K.N.SJV1. Kon Paketvrt. Stv. Mij Ned. Nxevelt Goudi v. Ommeren Rott. Lloyd Scheepv, Unie Premieleningen Aikmaai 56 2% A'dam C-A 33 3 id. prem. 51 ld. 56-1 ld. 56-1 ld. 56-3 Breda Dordrecht Ëindh. Enschede s-Gr-hag ld. 52-2 2% Rotter d 52-1 2% ld. 52-2 2% ld. 57 2% Utrecht 52 2% Z.-Hoil. 57 2% Z.-Holl. 59 2% 2% 2% 2% 2% 54 2% 56 2% 54 2fe 54 2% 52 2% AKU 1000 4% Billiton BorsumiJ. 3% Geldei Zn. 4% KLM subord. 4% B. Ned. Bakk 4% Sanders beh 5 Schok beton 3% Scholten Foxh 4% Utermohlen 4% Aand. ua belegg mijen A'dam b.m. I 50 169.50 [nterunie 201 N. Fonds niy Neto 113 93% x 82 x 84 Va Site 84% 93 te 803/4 92 93% 81 te 92 81% 81% 81% 87 32% 89% 87 b 89% 90% 94% 91 te 91 90 te 91% 97% 88% 90te 94 te 89% gaties 142 141% 192 191 37% 105 105 91% 91% 190 b 191 b 270 b 229% 123 124 169.50 202 113 15/4 16/4 Robeco Um tas Ver. Bezit. Europafonds A'damse Bank Juituurbank Gron Ind. Cr. B tioll. Bank U. Kasassuciatie Nat. Nederi. Ned. Credietb. Ned. Handel My Ned. Midd.st.b. Ned. Overzee B R'damse B. Slavenburg's B. Twentse B. 229 53o.5ü 135 538 377 28 y4 188 238 V4 150 925 228% 360 212 217 334 212% 303% industriële ondernemingen Alb. Heijn Alg. My Onr. G. A.i.M.E. Aig. Norit. Amstei A dam Ballast A'dam Droogd A'dam Kytuig A.N.I.E.M. Becht en Dysei Beeren trico Bensdorp Intern Bergh Jurgens Berkels-Pat Slaauwhoed 31ydenst Will Bols Lucas Borsumy Wehr> Braat mach Breda Machines Bredero's Bouw Brocades Bronswerk Buhrm.-TET Calvè Delft Carps Garenfabj Centr. Suiker Daalderop Dagra Demka Dess tapijtfabi Dikkers en Co. Drie Hoefijzers D.R.U. 599 274 174 175 420 531% 178 385 75% 515 280% 238 490 144 1085 77% 225 764% 796 169% 770 986 444 285 275 260 167 334 216 360 243 229 O35.50 135 537 375% 28 189 238 151 921% 228 361 211% 218% 331 211 304% 599 272 170 423% 533 179 385 b 75% 519 280% 239 495 144% 78 82 229 764% 806 169% 768 985% 445 283 276 259% 169 335 221 360 240 Duyvis Jz. finthoven Pletterij firdal Excelsior Fittingfabr. Fokker Ford Gazelle ryw.fabi Van Gelder Pap. Selderl.-Tielens Gero Geveke en Co. Gist- en Ptr. Grinten v. d. Gruyter en Zn Hagemeyer v. Hart Havenwerken Heem van dei Heineken's tiey broek Hoek s machGabi Holl. Kattenb. Holl. Beton Holl. Construct. Holl. Melksuik Homburg Hoogenbosch Hooirneyer Indoia interias lnternatio Int. Gew Beton lnventum Houth. Jongeneei Kemo Kempen Begeei Key houthandel Kled.-lnd, Smits Kiene Suikerw. Kon. Ned. Pap. Kon Zout Ketjej Korenschoof Koudijs Kromhout Kon. Vei. Tapijt Leeuw Papierw Leidsche Wol Llndeteves Macintosh n.v M. Ned. Bakk Mees Bouwm. '63 16/4 16/4 260 265 285 284 676 677 2iy-4 221 129 127 392% 392% 960 970 336 340 200 200 555 560 275 275 692 700 332 335 1025 1016 162% 163 456 455 186 180 x 430 425 345 345 528 525 388 385 772 770 122% 123 434 433 503 't2 503 287 289% 441% 441 339 341 174 b 175 x 475 4750 b 370 370 289 285% 435 435 480 482 406 403 876 880 145 144 277 275 233% 234 310 380 x 298% 297% 875% 889% 244 b 218 219 143% 145 513 513 322 322 615 622 168 168% 503 500 486 490 15/4 16/4 Menko Meteoor Beton Misset Uitg My Mosa Mynbouwk. Naarden Chem Nedap Ned Dok. M. N. exp. pap.fabr Ned. Kabelfabi Ned Melkunie Ned. Scheepsb Nelie v. Netam Nyverdal Oranjeboom Overzeese Gas Palemb Ind cny Pal the Philips 6"/» cumpi Pietersen auto's Reesink Reineveid Riva Rott. Droogd. M Ruhaak en Co Rynstaal Schelde B. v. A Schev exp] My Schok beton Schoiten Carton Scholten Foxhoi Schuttersveld Simon de Wit Simons emb Simplex mach Smit transform Spaarnestad Stokvis Zn. Stoomp Twenth. Swaay van Tabakin Philips rhoiaseD ver Unilever 7% Idem 6% Idem 4% Utermohlen Utr asfaitf. A. Varossieau Veenena Spinn Ver. Blikfabr. Ver. Glasfa. nat. 153 Sü3 522 424% 520 157 141 258 D 440 288 139 338 209% 396 388 129 121% 55.30 142 169% 219% 346 330% 172 114% 249 352 335 558 717 232 283 141 165 291% 890 199 91 Va 362 y2 147 324% 142% 212% 83% 314 154 303% 521 416 516 154% 265 b 435 288 b 138 340 207 396 391 129 122 70 143 169 218 347% 331% 173 117% 245 350 338 559 719% 232 281% 141% 165% 291 890 198 91 Va 362% 147 323 142% 121% 83 303 314 314 15/4 16/4 Ver. Machine!. Ver Touwtabr. VettewinkeJ V ezel ver werking Vlissmgen katoen Vorsten!Cult. Vredestein Vries iJzerh. Vuicaansoord Walvisvaart Wermnk's Beton Wessanen Wilt. Feyenoord De Wit's textiel Wyers Ind H Zaalberg Zeeuwse Cont Zwanenb Org, ZwitsaJ 205 433 362 170 258 229% 223 154 110 x 56% 259% 450 240 221 499 127 379 988 Mijnbouw en petroleum Alg Exploratie Billiton le rubr. Billiton 2e rubr. K Ptr. l a t 2ü K. Ptr 5 a 20 Moeare Enim. Id. eert. i/io opr ld 1 winstbew ld. 4 winstbew. Oost-Borneo my. Scheepvaart Furness Oostzee ouiiariondsen Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor 3roct. and Gamble Republic Steel Shell OU 57 155.20 15450 206% 433 364% 168 255 228 223% 155 110 x 57 259% 452 240% 221 495 127% 380 980 315 57 b 153 50 153 80 3050 3445 3210 3050 3445 3215 661.50 - 480 110V4 lïïVg 441/4 44 37% 37 86 86 81 y4 81% 46% 45% 48% gedaan en bieden S gedaan en laten b bieden x laten d ex dividend o ex claim

de Stem | 1964 | | pagina 21