Bemiddelingspogingen tot compromis Leiders minder heftig ENGELAND WIL SAMENWERKEN Bij sigaretten verkoop geen kortingszegels U.S.A. verhandelt graan aan Britten Joodse zakenlieden weigeren ontvangst door Craeybeckx Lieftinck geen commissaris bij KLM meer VERONTWAARDIGD OVER BELEDIGING Weerstanden W.E.U.-ministers bijeen Toekomstbeeld snelverkeer eer donker KONINGIN IN DE ZON AMERIKAANSE BESCHERMING TE ONZEKER Camping-show DAGBLAD VOOR ZEELAND Frankrijk weer gereserveerd Clowns onder elkaar Zweedse medici willen ontslag of meer salaris Schiphol klaar om invasie op te vangen Mogelijk onweer Neem geen risico...verf met Kamer tegenover bewindslieden Nog geen geld voor verstekelingen De Gaulle voor t.v.: 04b JAARGANGNo. 24363 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. AA. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ▼•or God, Koning in en Vaderland aoWai» VRIJDA617 APR tl 1 9 6' Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl exd. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) EIND ARTSENSTAKING KOMT IN ZICHT Prof. P. Lieftinck heeft in New York vlak voor zijn vertrek per boot naar En geland meegedeeld dat hij'zich niet lan ger beschikbaar stelt als lid van de raad van commissarissen van de KLM. De reden hiervoor is, dat hij een be langrijke opdracht van de wereldbank heeft gekregen. Prof. Lieftinck krijgt de leiding van een internationale studiegroep, die be last is met het onderzoek in Pakistan naar de mogelijkheden tot ontwikkeling en economisch gebruik van het water van de rivier de Indus en haar zijstroom voor irrigatiedoeleinden en voor de op wekking van elektriciteit. Door de we- i reldbank en bevriende naties is hiervoor een bedrag van een miljard dollar be schikbaar gesteld. De studiegroep zal over het gebruik van de gelden adviseren. Het project wordt van groot belang geacht voor de verhoging van de welvaart van de 40 rriiljoen inwoners van Pakistan. Prof. Lieftinck blijft directeur van de wereldbank en het internationale mone taire fonds. (Van onze Belgische correspondent) Een woordvoerder van de Belgische artsenfederatie heeft donderdagmiddag meegedeeld dat bemiddelingspogingen aan de gang zijn. Indien deze pogingen met succes worden bekroond kunnen zich, aldus de woordvoerder, binnen de vierentwintig of achtenveertig uur belangrijke gebeurtenis sen voordoen. Vermoed wordt, dat deze bemiddeling zal uit gaan van de rectoren van de vier Belgische universiteiten. Het werd in de loop van donderdag steeds duidelijker dat onderhandelingen op politiek niveau worden voorbereid. Ofschoon socialistische woordvoerders nog steeds scherpe taal spreken, laten vooraanstaanden van de katholieke rege ringspartners zich in voorzichtiger ter men over mogelijkheden tot onderhan delen uit. Ook de woordvoerders van de artsen federatie zijn aanzienlijk minder heftig, dan in het begin van de week. Van re geringszijde werd de voorwaarde „staking opheffen" via „staking schorsen" thans genuanceerd tot „loyale samenwerking". De artsenfederatie leeft, naar vandaag tijdens een persconferentie werd ver klaard, in de hoop op een behoorlijke technische oplossing. Zijnerzijds heeft de voorzitter van de liberale oppositiepartij, Van Audenhove, de Belgische regering verzocht een ont werp in te dienen, waarbij de omstre den wet op de ziektevei'zekering per 30 juni van dit jaar zou worden opgehe ven. Intussen zou het parlement, in over leg met de artsen, een nieuwe wet kun nen voorbereiden, uitgaande van de pun ten waarover tijdens de voorbije onder handelingen al een gedeeltelijk akkoord werd bereikt. De geneeskundige bijstand en de zie kenverpleging, die sedert zondag door de Belgische regering en door de medische diensten van het leger werden overge nomen. blijken op behoorlijke wijze te functioneren. De toestand in het land is Engeland blijft groot belang hechten aan het deelnemen aan een politieke I samenwerking in Europa, Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, R Butler, donderdag in de ministerraad van de Westeuropese Unie in Brussel verklaard. De W.E.U.-raad is voor een twee daagse periodieke vergadering bijeen. De eerste conferentiedag was gewijd aan de politieke vraagstukken, de tweede aan economische onderwerpen. Minister Butler betoogde, dat Enge land van het begin af aan actief bij een dergelijke samenwerking wil worden betrokken. Van de zes landen van de Europese bevredigend, op uitzondering van de Brusselse agglomeratie, waar volgens een mededeling van de regering de weer stand van de artsen, zowel de militair gemobiliseerden als de burgerlijk opge- roepenen. om met de autoriteiten samen te werken, het krachtigst is. Stelselmatig laten de artsen patiënten in de ziekenhui zen opnemen, waardoor deze overvol zijn geraakt. De kinderafdeling van het stedelijke Brusselse ziekenhuis telt thans het dub bele van het normale aantal patiënten en in het militaire hospitaal van Brussel worden nu al meer dan zevenhonderd burgers verpleegd. Op het platteland heeft de mobilisatie van de artsen een zekere ontreddering teweeg gebracht. Door die maatregel werden geneesheren weggehaald die aan de staking niet deelnamen. Zij werden in ontoereikende mate vervangen door militair opgeroepen artsen, die niet ver trouwd zijn met de ziektegevallen van de patiënten. De militaire overheid heeft een tuchtmaatregel getroffen tegen een gemobiliseerde arts, die op flagrante wijze geweigerd had een hem opgedragen taak uit te voeren. Charles Chaplin is 75 jaar: in de trein die hem vanmorgen van Lau sanne naar Milaan bracht kwam een circuscollega, „Teddy", hem een grote taart aanbieden, wat het bijgaande aardige tafereeltje opleverde. Ruim driehonderd Zweedse dok ters, verbonden aan zes ziekenhuizen in zes verschillende Zweedse steden, hebben hun ontslag ingediend. Deze stap is een uitvloeisel van een salarisgcschil. De provinciale autoriteiten zijn niet bereid gebleken de salariseisen, die de organisatie van Zweedse dokters namens 2500 leden (in dienst van die autoriteiten) heeft ingediend, in te willigen. Voor de meesten van de dokters, die thans hun ontslag hebben ingediend, zou dit ontslag per 16 mei van kracht worden, maar hun organisatie zegt te hopen dat het niet tot een feite lijk vertrek behoeft te komen. De or ganisatie hoopt dat het zal gelukken tijdig via bemiddeling tot een op lossing te geraken. De minister van binnenlandse za ken, Rune Johanson, heeft bekendge maakt dat heden in een kabinetszit ting een bemiddelingscommissie zal worden benoemd. Kort na zes uur zaterdagmorgen ver wachten de Schiphol-autoriteiten de eerste bussen met mensen die de aan komst van de koningin en prins Bern- hard uit Mexico willen gadeslaan. Ve le reisbureaus hebben de luchthaven laten weten dat zij zaterdag in alle vroegte naar Schiphol komen met vol geladen bussen. Voor zover thans bekend is arriveert de DC-8, die via Houston en Montreal naar, Nederland komt, om vijf over half acht op Schiphol. Gisteren hebben de betrokken autoriteiten druk over leg gepleegd over te nemen maatrege len. Besloten werd het publiek niet op het platform toe te laten maar op de enkele honderden meters lange pro menade op het dak van het langwerpi ge stationsgebouw, welke plaats biedt aan ongeveer achtduizend personen. Het is de bedoeling dat de DC-8 voor De ICA-vertrekhal parkeert waarna als het goed weer is en de koningin ermee instemt het koninklijk paar plaats zal nemen in een open auto om er mee langs het publiek te rijden. Daarna wordt de autokap gesloten en verlaten koningin en prins langs de normale weg het vliegveld. JE VEERTIENJARIGE Anneke Dieters uit Sint-Oedenrode overleed gisteren in een ziekenhuis in Veghel nadat zij bij I het per fiets oversteken van een ver keersweg door een bestelauto was aan- I gereden. I BIJ GEVECHTEN tussen Zuidvietnamese I^eringsstrijdkrachten en drie bataljons vietcong-rebellen zijn donderdag op on geveer 200 kilometer ten zuidwesten van Saigon meer dan 200 doden gevallen. HET TIENDE slachtoffer van het schiet- ongeluk op het Westduitse militaire oe- tenterrein Bergen-Hohne overleed gis teren. Het is een Westduitse marine-offi- liep n zware verwondingen op- Economische Gemeenschap, die met Groot-Brittanië de Westeuropese Unie vormen, was het alleen Frankrijk, dat de gebruikelijke reserve" tegen de Britse wens uitte. Bij afwezigheid van de minis ter van buitelandse zaken, Couve de Murville werd dit gedaan door staats secretaris L, M Habib Deloncle. Aangezien' ook de Belgische en Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak en mr. J. M. A. H. Luns, niet aanwezig konden zijn werd besloten de kwestie van de nauwere samen werking tussen de „zes" en Engeland tot de volgende conferentie in Parijs uit te stellen. Op de in januari in Londen gehouden bijeenkomst had minister Luns in de W.E.U.-raad het initiatief genomen om tot een hechtere organisatie te komen, waartegen echter onmiddellijk verzet kwam van de Franse minister Couve de Murville. Was er de gebruikelijke Frans-Britse tegenstelling wat betreft de Europese samenwerking, dit bleek niet het geval te zijn bij de bespreking van dè oost west-betrekkingen en de ontwikkelingen in Afrika. De Britse en Franse verkla ringen, die hiervoor werden afgelegd, dekten „elkaar in grote lijnen verras send goed", zoals in conferentiekringen werd vernomen. Het debat over de Afrikaanse ontwik kelingen had tot onderwerp de vraag, hoe de westelijke landen kunnen samen werken om tot een oplossing te komen voor de gevaren, die door de verschillen in Afrika ontstaan verschillen tussen de voormalige Franse gebieden, die met de E.E.G zijn geassocieerd en de tot het Britse Gemenebest behorende staten en de invloed van het communisme. Frankrijk verzette zich tegen een co ordinatie van de culturele samenwerking met en de technische bijstand aan Zuid- Amerika in het raamwerk van de West europese Unie. De Franse staatssecretaris van buiten landse zaken bleek gekant te zijn tegen enige vorm van samenwerking tussen de zeven landen van de W.E.U. de zes lid-staten van de Europese Economische Gemeenschap en Engeland voor sa menwerking op dit gebied. Weersverwachting van het K.N.M.I. Seldig tot ^vanavond: eranderlijke bewolking met op- aruigen. Plaatselijk buien en kans vL°n^ecr- batige wind ruimend I °°st naar zuid tot zuidwest. \rn ""^dagtemperaturen, vandaag: LQn onder 1941 uur Maan op 9 00 uur. Morgen; zon op 5.37 uur. Maan on der 2.08 uur. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Indien de huidige verkeersongevallen epidemie'' zich in eenzelfde ontstellend tempo blijft uitbreiden zullen in het jaar 2000 twaalfduizend mensen in het verkeer sterven. Dat betekent dat iedere levende mens (in theorie) bij een ernstig verkeersongeluk betrokken zal zijn, want behalve de twaalfduizend doden moet men ook nog rekening houden met 300.000 zwaar gewonden. Deze vreeswekkende cijfers noemde gisteren in Utrecht waar momenteel de verkeersleergang van de ANWB wordt gehouden ir. F. M. Knols, hoofdinge nieur verkeerszaken bij de Limburgse provinciale waterstaat. Zijn cijfers zijn gebaseerd op de uitkomsten van een in Limburg ingesteld onderzoek. Hieruit bleek onder meer ook dat mo menteel per jaar voor vijfhonderd mil joen gulden schade ontstaat als gevolg van verkeersongelukken. De heer Knols acht het noodzakelijk, zei hij, dat in Ne derland zo spoedig mogelijk begonnen wordt met een grondig wetenschappelijk onderzoek op dit terrein. De heer Knols signaleerde ook het vei schijnsel dat steeds meer kinderen li bejaarden bij verkeersongelukken ziji betrokken, dat dorpsbewoners zich moe lijker aanpassen bij de nieuwe feiten o; de weg endat fietsers zich beter ge dragen dan bestuurders van motorvoer tuigen. De heer Knols pleitte voor een actie die moet resulteren in een betere mentaliteit bij de weggebruikers, want het grootste aantal ongelukken is nog altijd te wijten aan persoonlijke fouten van bestuurders. Ook gebreken aan voertuigen spelen een belangrijke rol. Sigaretten mogen alleen tegen de ban- derolprijs worden verkocht. Dat bete kent, zegt de meerderheid der Tweede Kamer, dat het aan levensmiddelenbe- dryven en supermarkets verboden moet worden by verkoop van tabakswaren bonnen of zegeltjes te geven. Economi sche Zaken en Financiën nemen voors hands een ander standpunt in. Staatssecretaris Van den Berge (Fi nanciën) zei gisteren in de Tweede Ka mer: „Redelijke bonnen, die niet exces sief zijn en niet duidelijk wetsontduiking beogen, moeten we niet dwars gaan zit ten." Tegen deze uitspraak trok echter de Limburgse middenstandsdeskundige drs. Noteboom (KVP), mede namens WD, AR en CHU zo hard van leer, dat dr. Van den Berge tenslotte beloofde de kwestie nog eens met Economische Za ken te zullen bepraten. Deze bonnenkwestie kwam in de Tweede Kamer ter sprake bij de behan deling van een nieuwe, meer moderne Het ziet er naar uit dat het versteke lingen-echtpaar Meyer aan boord van de Willem Ruys zal moeten blijven totdat het schip terug is in Rotterdam. Kapitein Van den Heuvel weigerde na melijk een aanbod van de verwanten van de Meyers in Melbourne om de overtocht 3600,-) in termijnen te betalen, te ac cepteren. De kapitein wil volledige beta ling alvorens het Nederlandse echtpaar van boord gaat. Ook andere familieleden in Australië slaagden er niet in het nodige geld bijeen te krijgen. Het echtpaar dat het zelfs bestond een fles wijn met de kapitein te nutti gen zonder dat deze toen doorhad met niet-betalende passagiers te doen te heb ben mag zich, wanneer het schip in zee is, vrij bewegen. In de haven worden zij in een hut opgesloten. accijnswetgeving op tabakswaren, oliën en suiker. De daartoe strekkende wets ontwerpen, die aan het accijnstarief zelf weinig veranderen, werden door de Ka mer goedgekeurd na een pittig debatje over de accijnsperik<Jen rond de tabak. Drs. Noteboom, voorman van de Lim burgse middenstand, hield bij deze gele genheid een voortreffelijke maiden speech, gericht op de bescherming van de t'eine detaillisten. Deze over het al gemeen toch al weinig draagkrachtige groep ondervindt veel concurrentie van levensmiddelenbedrijven en dergelijke, die met bonnetjes, zegels of winstuitke ring werken. Met die. bonnen wordt in direct korting gegeven en daardoor de bepaling ontdoken, dat sigaretten slechts tegen de vastgestelde (banderol-) prijs verkocht dienen te worden, stelde drs. Noteboom. Hij werd bijgevallen door de AR, WD en CHU. Staatssecretaris Van den Berge beriep zich bij zijn verweer op het standpunt van zijn collega van Economische Zaken, drs. Bakker. Diens oren zullen wel getuit hebben. Van deze staatssecretaris, die de meer specifieke middenstandsbelangen moet behartigen, had de Kamer een ander beleid ver wacht, zeker nu de kleine sigarenwin keltjes als gevolg van de anti-rookcam- pagnes toch al met teruglopende om zetten te kampen hebben. Tijdens haar bezoek aan Oaxaca moest H.M. de Koningin haar Mexicaanse veren hoed stevig vast houden voor de wind. (Advertentie) (Van onze Belgische correspondent) Een afvaardiging van joods-Ameri kaanse diamanthandelaars heelt ge weigerd donderdagmorgen een hoffe- lijkheidsbezoek te brengen aan de bur gemeester van Antwerpen, volksverte genwoordiger mr. Lode Craeybeckx. Het was de bedoeling dat de diamant handelaars uit de handen van de bur gemeester de gouden medaille van de stad Antwerpen zouden ontvangen, maar de betrokkenen weigeren ieder contact met Lode Craeybeckx. die er van wordt beschuldigd zich uitermate beledigend te hebben uitgelaten tegen joodse toeristen. Dat incident heeft zich een tiental dagen geleden voorgedaan in een her berg aan de Antwerpse Grote Markt. Een beëdigde verklaring werd over het incident opgesteld en dit document werd overgemaakt aan de internatio nale joodse organisatie B'Nai Brit. In een resolutie heeft deze vereni ging de Belgische overheden uitgeno digd, dat zij de heer Craeybeckx dui delijk zouden maken ,,zelf de tevolgen van zijn onduldbare houding te aan vaarden." De uitlating van de Ant werpse burgemeester was uitzonderlijk grof en in generlei wijze te veront schuldigen. Maai- er moet toch reke ning worden gehouden met de om standigheden, waarin die woorden wer den uitgesproken. Lode Craeybeckx is niet alleen een intelligent, maar ook een in de omgang vriendelijk en hof felijk man. Socialistisch geneigd, staat hij bekend om zijn ruimdenkendheid en daaraan dankt hij waarschijnliik de vele duizenden voorkeurstemmen die tot dusverre bij elke verkiezing op zijn naam werden uitgebracht. De Ant werpse burgemeester heeft ook altijd op goede voet geleefd met de Israëli tische gemeenschap in de Scheldestad Herhaaldelijk was hij eregast op hun bijeenkomst en hij heeft ook meerdere bijdragen gepubliceerd in het Nieuw Israëlitisch Weekblad, dat te Antwer pen verschijnt. In bepaalde omstandig heden wordt hij echter nogal agressief en prikkelbaar en zo'n stemming heeft al eerder tot incidenten aanleiding ge geven. Door al deze betreurenswaardige in cidenten was de positie van de Ant werpse burgemeester zodanig gewor den, dat algemeen de mening of de overtuiging werd vooropgezet, dat zijn mandaat na de eerstvolgende gemeen teraadsverkiezingen in oktober van dit jaar, niet meer zou worden hernieuwd. Reeds wordt van socialistische zijde gezocht naar een kandidaat-opvolger Het kwalijke incident met de nog altijd invloedrijke joodse gemeenschap heeft allicht zijn laatste kans op behoud doen verdwijnen. De Verenigde Staten hebben donderdag bekendgemaakt, dat zjj met Groot-Brit- tannië een overeenkomst over de handel in granen hebben gesloten. Christian Herter, de bijzondere verte genwoordiger van president Johnson voor handelsbesprekingen, heeft verklaard dat naar de mening van de Verenigde Staten deze overeenkomst „een belangrijk prece dent is voor het tijdens de zgn. Kennedy- ronde bereiken van aanvaardbare voor waarden voor de toegang van agrarische produkten tot de internationale mark ten". Volgens de bepalingen van de bekend gemaakte overeenkomst verplicht Groot- Brittannië zich tot het nemen van corri gerende maatregelen als de omvang van zijn graaninvoer beneden die van de drie laatste jaren daalt. Daartegenover zal Groot-Brittannië kunnen overgaan tot het invoeren van een stelsel van varia bele heffingen op de invoer, als de we- reldprijzen der granen dalen tot bene den een in de overeenkomst vastgelegd minimum. Hei ter deelde verder mee dat de over eenkomst de Amerikaanse graanexpor- teurs, met name die van tarwe, handha ving garandeert van de huidige omvang van hun verkopen op de Britse markt erGbov,endlen een dee] van elke latere uitbreiding van die markt. Deze regeling illustreert de theorie van de verdeling van de markten, die de Amerikaanse minister van landbouw Or- ville Freeman, steeds als oplossing heeft aanbevolen voor het vraagstuk van de handel in agrarische produkten. Onder de overeenkomst vallen tarwe, tarwebloem en de belangrijke voeder- granen. DE BEIERSE politie heeft donderdag in w w,?,de omgeving van München het stoffelijk overschot gevonden van de 27-jarige Gerda Schauer, die de West duitse kranten tot „lotto-koningin" had den Uitgeroepen, nadat zij in oktober 1960 een pnjs van 500.000 mark in de nationale loterij had gewonnen. In een toespraak via radio en televisie die zeventien minuten heeft geduurd' heeft .president De Gaulle als de twee grondbeginselen van de Franse politiek genoemd: de kernbewapening en de huln aan de ontwikkelingslanden. ..Het ontbreekt niet aan mensen die zeggen: laten wij afzien van dure mo derne wapens en van de hulp aan on- ^.r?TW,lkkelc!e landen- WiJ kunnen dit geld beter gebruiken. Maar ais men wat j®(de,l'..,kykt zal men inzien dat een dei gelijke politiek op de duur rampzalig zou zijn. Zolang de tegenwoordige am- bities van de Sovjets bestaan, loopt ■7^1 k1J j êevaar te worden vernietigd. Zekerheid dat de Amerikaanse bondge- ïn' die zal£ 'h levensgevaar zouden pr 5?Ifn,Air 2 kunnen Optreden, is mrJt ev s op Snweer bestaat, moet men zich van een bliksemafleider voorzien", aldus De Gaulle. IldueIaer TE TILBURG BREDASEWEG 287 Officiële dealers en adviseurs van Governor en Cabanon. Bungalowtenten. LUCHTBEDDEN f 19 95 SLAAPZAKKEN f 18 75 U vraagt folders: BREDASEWEG 287 TILBURG (naast Witte Kloos- ster).

de Stem | 1964 | | pagina 1