Administratieplicht schending van beroepsgeheim" house of e house of enqiand Interimadvies over beeldbuis-reclame N Waarvóór staken Belgische artsen? I ooral belastingbriefje wekt verontwaardiging op SANERING Honden losgelaten op weerloze gevangenen Russen sceptisch over nieuw ontwapeningsplan Beveiliging voor Nikita Durft House? Ja. Wij ge bruiken, met een betekenis vol knikje naar de prijs, het gewaagdste woord in een moderne mode-adverten tie: on-ver-slijt-baar! ir2.79 Boter bij dc vis Sympathie DP A-journalist moet nu Moskou uit Rode leiders bijeen rond jarige Nikita h jins dat H 55 'N^7y( DERTIG JAAR VOOR BRITSE TREINROVERS Militaire steun voor Maleisië uit Australië Adenauer heeft kritiek op Schroeder A USCHWITZ-GE TUIGE CONSTANTIJN TROUWT OP 18 SEPTEMBER Zeven ton voor slachtoffers tyfus-epidemie Vijf meinadert... Carlisten maken propaganda voor Carlos en Irene Huurcompensatie straks 1,3 procent BLOUSES BONNETRIE LINGERIE Pull-overs en vesten in Crylor, de Franse wonder- vezel Op verzoek minister verwacht China feliciteert Den Haag-Bonn Nog geen akkoord over verdeling van Noordzee Achelse plan van de baan erf ¥an -Jettewinkel DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 APRIL 1964 N >Mt h-filialen met een olly Joker, J populaire ■mocassin. Ise import. rgsJfljUi rasechte |in, geheel t iets voor Ltieve man Itaalt paalde artikelen in de nieuwe wet, met name tegen de bepalingen inzake het „belastingbriefje" en de inderdaad zeer uitgebreide administratieve rompslomp die de wet-Leburton voor de Belgische geneesheren meebrengt. Dat de staking op zich buiten hun sympathie valt is wel duidelijk. (Van onze redacteur) In de berichtgeving over de hevige politieke verwikkelingen rond dc Belgi sche artsenstaking is tot dusver niet vol ledig uit de verf gekomen wat precies de aanleiding tot het conflict is geweest. Men weet dat het gaat om de nieuwe wet-Leburton welke de ziekteverzekering moest gaan saneren. Daartegen richtten zich de bezwaren van de artsen, met name tegen „de 26 artikelen" die de financiëlerelaties tussen artsen en pa tiënten èn de fiscale kwesties dienen te regelen. De wet was reeds aangenomen, zoals bekend is, en daarna heeft de woede der artsen zich ertegen gekeerd. Het argu ment dat zij bij het vooroverleg niet be trokken zijn gewonden, snijdt weinig hout, omdat de Belgische artsen toen nog geen „vakbond" hadden. Dat is in de dagen van de wetsbehandeling weliswaar snel opgericht, maar aan de kant van rege ring en parlement was ook veel haast: de wet moest er door want men wildle hem op 1 januari j.l. van kracht doen worden. Er is daarna een bestand" gekomen. De wet werd opgeschort en het overleg werd geopend. Dat knapte af fop de fi nanciële aspecten van de zaak....) en daarna kondigden de artsen hun staking af. Het oude systeem berustte op een vol komen vrije relatie tussen arts en pa tiënt. Of deze nu verzekerd wa. of niet, de dokter rekende tegen kwitantie met hem af (meestal: boter bij de vis) en op die kwitantie kon de patiënt dan bij zijn „mutualitiet" (wat wij ziekenfonds noemen) een deel der kosten terugkrij gen. Ook bij opname in ziekenhuis en ope- (Advertentie) ratie werd dit systeem toegepast, en voor de apotheek gold hetzelfde. Alleen wan neer de kosten zeer hoog waren zodat men niet tevoren zelf kon betalen, stelde de mutualiteit zich tegenover ziekenhuis, specialist of apotheek garant. De Belgische „mutualiteiten" te ver gelijken met onze ziekenfondsen of par ticuliere verzekeringsbedrijven gaat ove rigens maar tot zekere hoogte op. Het zijn instellingen van de vakverbonden en derhalve is de ziektekostenverzekering een min of meer politieke zaak. De Belgische ..Verzekering tegen ziek te en invaliditeit" leed, tengevolge van de hierboven geschetste toestanden, elk jaar geweldige verliezen. Men kon zelfs van een chaos spreken. Die toestand te saneren was een der beweegredenen van de regering tot het indienen van de nieu we wet. Wat verandert die wet nu? In de be trekkingen tussen arts en patiënt niets. Die blijft volkomen vrij. Maar wel wor den in de nieuwe wet-Leburton de ta rieven bepaald, zowel voor huisarts, als voor specialist en ziekenhuis. Een bezoek aan de huisarts mag volgens deze rege ling bijna f 4,kosten, een bezoek aan de specialist f 7,50, de huisarts mag voor een bezoek van een patiënt aan huis ca. f 6,rekenen en een specialist f 7,50 plus verplaatsingskosten. Van die kosten krijgt de patiënt dan 75% terug, zieken huiskosten worden voor 100% vergoed, Deze in onze ogen lage tarieven be tekenen voor de Belgische artsen overi gens een verhoging met ongeveer 30%. Behalve de tarieven regelt de nieuwe wet ook fiscale kwesties.-En vooral daar tegen fulmineren de Belgische artsen. Ze moeten ingevolge de nieuwe wet voor elke patiënt een bewijsje schrijven dat voor de belasting dient. Bovendien wordt hij verplicht de mutualiteit te melden welke behandeling hij voorschrijft en moet hij goed vinden dat het „zieken fonds" in bepaalde gevallen invloed kan uitoefenen op het voorschrijven van ze kere (dure) behandelingen. De dokters vinden daarvan dat het hun beroepsgeheim schendt en dat er een vorm van „staatsgeneeskunde" I wordt ingeluid. Invloed van de mutuali- Gemaakt van de mooiste en dege- lijkste stof die de Schotse mills kun nen leveren: twis ted crossbreds. Ruitdessins. Lichte en medium grijzen. Vele multicolors. 249.50 t/m 329.50 teiten achten zij een beperking van de geneeskunst. De nieuwe wet schrijft tenslotte voor dat weduwen, wezen, gepensioneerden en invaliden met een inkomen beneden (om gerekend) f 5.500,per jaar kosteloos behandeld dienen te worden. Dit vinden de artsen eveneens onaanvaardbaar. Daar komt dan nog bij dat de nieuwe wet van artsen verlangt dat ze niet meer dan een bepaalde tijd van hun praktijk besteden aan particuliere patiënten, zo dat het grootste deel van hun tijd aan fondspatiënten kan worden besteed. De artsenorganisaties buiten België die verklaard hebben dat zij begrip hebben voor de positie van hun Belgische col lega's stellen zich daarmee uiteraard slechts achter de bezwaren tegen be- Zeven mannen zijn te Aylesbu ry elk tot dertig jaar gevangenis straf veroordeeld wegens hun aandeel in de grote treinroof. Twee beklaagden kregen 25 jaar, een 24 jaar, een 20 jaar en een drie jaar gevangenisstraf. De zeven mannen, die tot dertig jaar gevangenisstraf werden veroordeeld zijn .bookmaker' Charles Frederick Wilson (31 jaar), .bookmaker' Thomas William Wisbey (33), nachtclubeigenaar Robert Welch (34), schilder James Hussey (30), zilversmid en autocoureur Roy John James (28), kapper Douglas Gordon Goody (34) en timmerman Ronald Arthur Biggs (34). Zij werden allen schuldig bevonden aan deelneming aan de roof zelf en aan samenzwering tot de roof. De machinist William Gerald Boal (50), kreeg voor dezelfde activiteit 24 jaar gevangenisstraf. Zeeman Leonard Dennis Field (31), en ambtenaar Brian Arthur Field kregen ieder 25 jaar voor samen zweren. Bloemenhandelaar Roger John Cordrey (42), werd veroordeeld tot 20 jaar voor samenzwering en heling. De advocaat John Denby Wheater (41), werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf, omdat hij geweigerd had de iden titeit van de koper van de Leatherslade- boerderij, waar de bende zich schuil had gehouden, te onthullen. Australië zal Maleisië nog meer mili taire steun verlenen, zo heeft de Australische minister van defensie, Paul Hasluck, donderdag in het parlement verklaard. De hulp zal worden gebruikt om de infiltratie over zee in Serawak en Sabah tegen te gaan. Voorts voor werkzaam heden van de genie in Borneo en voor operaties vanuit de lucht langs de noord grens van Malakka. De Australische regering heeft besloten Maleisië twee mijnenvegers, een eenheid genietroepen en vier helikopters ter beschikking te stellen. Voorts zal ook hulp worden ver leend voor het vervoer door de lucht in het grensgebied tussen Maleisië en Thai land en voor vrachtvluchten van Malak ka naar Borneo. De vroegere Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer heeft zich aangesloten bij de stroming in zijn party die kritisch staat tegenover de politiek van minister van buitenlandse zaken Gerhard Schroe der. Schroeder werd in 1961 zelf door Adenauer tot minister van buitenlandse zaken benoemd. Adenauer heeft volgens een woord voerder van de christen-demokratische unie zijn houding duidelijk gemaakt in een brief aan de vroegere minister van defensie, Franz Josef Strauss, die leider is van de Beierse vleugel van de partij, De Straussgroep is openlijk kritisch ge weest en verwijt minister Schroeder zachtheid in zijn politiek met betrek king tot Oost-Europa. De brief van Adenauer is niet gepubli ceerd maar volgens partijkringen heeft Adenauer in het bijzonder kritiek op Schroeder omdat deze volgens hem geen positieve houding heeft aangenomen met bétrekking tot het verbond met Frank rijk. V."' VA* U Y-ft T> Een Poolse getuige in het Auschwitz- proces in Frankfort waar 22 voorma lige kampbewakers van het beruchte Auschwitz-kamp terechtstaan heeft donderdag verklaard dat in het kamp Duitse heerderhond op de gevangenen werden losgelaten, die „de mensen ver scheurden". De getuige, Henryk Wysotszynski (44) zei „Onze eerste gedachte toen we in het kamp kwamen was hier zullen we nooit meer uitkomen". Hij verklaarde dat hij gezien had hoe Wilhelm Boger de uitvinder van de „Boger-schommel" in 1944 vier Rus sische gevangenen had opgehangen, Boger was op een Russische gevangene aangevallen en toen deze probeerde te spreken had Boger hem geslagen. Boger had later beweerd dat hij de Russen had opgehangen omdat zij hadden getracht te ontsnappen. Wilhelm Boger ontkende hetgeen de getuige had verklaard. Hij zei dat een van de Russen de handboeien had weteft los te maken. Toen hij hem de hand boeien weer wilde aandoen, ontstond een Koning Constanten van Griekenland en prinses Anne-Marie van Denemarken zullen op 18 september in Athene in het huwelijk treden. Prinses Anne-Marie wordt op 30 augus tus 18 jaar en koning Constantijn wordt in juni 24 jaar. Zij verloofden zich op 23 januari 1963. Prinses Anne-Marie zal bij haar huwelijk naar rechten op de Deense troon automatisch verliezen en wel om dat zij trouwt met de koning van een ander land en omdat zij overgaat van het protestantse naar het Grieks- orthodoxe geloof. Volgens de Deense grondwet moet het staatshoofd lid van de Deense Lutherse kerk zijn en kan hij (of zij) geen koning of koningin van een ander land zijn. De vierhonderd tweeëndertig slacht offers van de tyfusepidemie van ver leden jaar in Zermatt zullen gezamenlijk een bedrag van ruim 700.000 gulden ont vangen als schadeloosstelling, zo is in Genève bekendgemaakt. Er behoren Zwitsersen, Britten, Duitsers. Fransen, Italianen, Amerikanen. Oostenrijkers, Nedelanders (6) en een Deen toe. De uitkeringen worden gedeeld door de Zwitserse regering, de autoriteiten van het kanton Wallis en de autoriteiten van Zermatt. Alle slachtoffers hebben vorig jaar bovendien een gratis vakantie van drie weken in Zwitserland aangeboden gekregen, waarvan driehonderd van hen al gebruik hebben gemaakt. De epidemie brak uit in maart 1963. worsteling waarbij Boger een rib brak, Hij bleef volhouden dat het bevel om de Russen op te hangen uit Berlijn was ge komen. De volgende getuige. Erich Koelka uit Praag die het boek ,,De doden- fabriek" heeft geschreven toonde een album met in het kamp genomen foto's Dit album was door een Tsjechische vrouw gevonden in de villa van een S.S.- officier. Koelka herkende dr. Viktor Capesius van de foto's en wijzend op hem zei hij ,,Hij droeg een S.S.-uniform en selecteerde ons voor de gaskamers". Ook herkende hij de beschuldigden Pery Broad, Oswald Kaduk en Boger. De carlisten hebben in Spanje, met het oog op de jaarlijkse massale carlisten- bijeenkomst, die over ongeveer drie we ken zal worden gehouden, hun propa gandacampagne, om meer steun te krij gen voor Don Carlos en zijn verloofde prinses Irene, opgevoerd. Ondanks een stroom van leuzen en aansporingen is het nog altijd niet duide lijk welke rol prinses Irene zal gaan spelen in het bevorderen van de zaak van haar toekomstige echtgenoot. Zeer groot is het aantal publikaties, dat in carlistische kranten aan Don Car los en prinses Irene gewijd wordt. Een van deze bladen schreef, dat er voor prinses Irene geen enkele hinderpaal meer is en dat zij haar rechten op de Ne derlandse troon verloren heeft De familie De Bourbon-Parma wordt in deze publikatie verheerlijkt als een „heroïsche familie", die gewend is te vechten voor idealen en die altijd al een moeilijke rol heeft moeten spelen. Bio grafieën van Don Carlos en prinses Irene vullen heel pagina's en in geen enkele krant bestaat twijfel over de Spaanse nationaliteit van Don Carlos. Alleen harde gegevens over een reëel politiek programma staan in de carlistische kranten niet vermeld. (Van onze Haagse redacteur) Volgende week zal de Stichting van de Arbeid naar verwacht wordt een defini tief advies opstellen over de omvang van de huurcompensatie met het oog op de huurverhoging van 1 juli. Volgens al gemene verwachting zal de Stichting van de Arbeid het wel eens worden over een compensatie van 1.3 procent met een minimum van 2,per week. Men is het echter nog niet eens kunnen worden over de vraag of de compensatie ge geven moet worden in de vorm van een bijslag of direct verwerkt moet worden in de lonen. De werkgevers voelen voor dit laatste niets, omdat men nog niet weet hoedanige loonsverhogingen er in 1965 uit de bus zullen komen. (Advertentie) AMSTERDAM DEN HAAG UTRECHT BREDA: GINNENKENSTRAAT 44 De Ver. Staten hebben donderdag op de ontwapeningsconferentie in Genève voorgesteld een verdrag te sluiten dat voorziet in de „bevriezing" van de aan tallen transportmiddelen voor kernladin gen en van de produktie van splijtbaar materiaal voor gebruik in kernwapens. Daaronder zouden de volgende wapens vallen: 1) Raketten met een bereik van ten minste vijfduizend kilometer, die van de grond af worden gelanceerd naar een doel op de grond, en de hierbij behoren de lanceerinstallaties, alsmede raketten die vanaf zee worden gelanceerd naar doelen op het land en een bereik van tenminste honderd km hebben; 2) Strategische bommenwerpers met een leeg gewicht van veertigduizend kg of meer, alsmede de daarbij behorende raketten met een bereik van honderd km of meer; In verband met het komende be zoek van de Russische eerste mi- nister Nikita Kroestjev worden in Zweden bijzondere veiligheids maatregelen getroffen. Op de foto laat een politie-officier een Wal- therpistool met schouderholster I zien, waarvan er tientallen zijn L aangekocht. (Van onze parlementaire redactie) Vandaag komt dc pacificatiecommissie, die minister Bot (O. K. en W.) moet adviseren over de bezetting van het tweede televisienet, opnieuw in Den Haag bijeen. De commissie moet haar advies uiterlijk 1 juli 1965 hebben uit gebracht. Minister Bot heeft de pacificatiecom missie onlangs tevens gevraagd te over wegen „of er geen aanleiding is een tus sentijds advies uit te brengen". Aangenomen wordt dat deze vraag in de vergadering van de pacificatiecom missie van vandaag terdege zal worden besproken. De suggestie van een tussentijds advies heeft minister Bot gelanceerd, omdat hij graag zou zien dat al in het komende najaar een begin gemaakt zou worden met het uitzenden van reclamebood schappen. De omroepen zijn hiertoe wel bereid. Ook de VARA gaat akkoord, mits de initiatieven maar uitgaan van anderen dan de VARA zelf. Er is dus alle kans dat er een tussentijds advies uit de bus komt. De O.T.E.M. en T.V.N./T.E.R. slaan een dergelijke ontwikkeling met lede ogen gade. Zij vrezen immers in de toekomst geen serieuze gegadigden meer te kun nen zijn voor het tweede net, indien dit in het najaar al gedeeltelijk met recla me-televisie door de omroepen en de Nederlandse Televisie Stichting wordt bezet. O.T.E.M. en T.V.N./T.E.R. zullen er via hun vertegenwoordiger in de pacificatie commissie de nadruk op willen leggen, dat eventuele toewijzingen aan de N.T.S. en de omroepen een beslist tijdelijk ka rakter moeten dragen. Wellicht ook keert men zich er vierkant tegen. Inmiddels is er op 25 maart al een in formeel gesprek geweest tussen de mi nister en vertegenwoordigers van de N.T.S. en de omroepen. Het „wederzijds geheel vrijblijvende gesprek" ging over reclame in de televisie. Er is op 25 maart nog niets definitiefs afgesproken. Men sprak wel af de besprekingen nog voor de zomervakantie voort te zetten. Berich ten als zou minister Bot aan de N.T.S. zelf om een interim-advies gevraagd heb ben zijn volkomen onjuist. Deze vraag is immers de pacificatiecommissie gesteld, waarin de N.T.S. en de omroepen ver tegenwoordigd zijn. De persafdeling van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft het Westduitse persbureau D.P.A. verzocht het kantoor van zijn correspondent in Moskou te sluiten „naar aanleiding van het verspreiden van provocerende valse berichten over de Sovjet-Unie". De correspondent van D.P.A. moet de Russische hoofdstad binnen 24 uur ver laten. Het Westduitse persbureau verspreid de dezer dagen het onjuiste bericht dat premier Kroestjev was overleden. D.P.A. weet de verspreiding van het bericht la ter aan een „menselijke fout". De correspondent van het persbureau in Moskou is Heinz-Günther Wurzel. Aan de vooravond van Krocstjevs ze ventigste verjaardag zijn in Moskou lei ders uit zes communistische landen aan gekomen, naar wordt aangenomen mede voor besprekingen over de te volgen tac tiek ten aanzien van China. Mao Tse Toeng, de Chinese partijleider, heeft in middels in een boodschap, waarin hij de Russische premier zijn gelukwensen aan bood, gewezen op het „.voorbijgaande" karakter van de moeilijkheden tussen beide landen. In het geval van een grote wereldcrisis zullen beide landen zij aan zij staan, aldus de Chinese leider. De verjaardag van Kroestjev biedt een unieke gelegenheid tot overleg over de geschillen in de internationale communis tische beweging. De aanwezigheid van een groot aantal communistische top functionarissen maakt het zeker, dat deze gelegenheid zal worden benut voor een informele „kleine topcoferentie". In Moskou bevinden zich reeds de par tijleiders Gomoelka (Polen), Novotny (Tsjecho-Slowakije), Ulbricht (Oost- Duitsland), Zjivkov (Bulgarije), Kadar (Hongarije) en Tsedenbal (Mongolië). Of Gheorgioedej van Roemenië het overleg zal bijwonen is nog onzeker. Volgens welingelichte kringen zullen bij de besprekingen, die naar verwach ting verscheidene dagen zullen duren, twee belangrijke vragen aan de orde komen: 1. Of nu nog een poging moet wor den gedaan het conflict bij te leggen en de openbare polemieken te beëindi gen. 2. Of Kroestjevs oproep tot de bij eenroepen van een internationaal com munistisch congres moet worden ge steund. Op een dergelijk congres zou de houding van de Chinezen vermoedelijk officieel aan de kaak worden gesteld en zou China uit de communistische bewe ging worden gestoten. 3) Op de grond geïnstalleerde raket ten die bestemd zijn voor doelen op de grond en een bereik van duizend tot vijfduizend km hebben, tezamen met de bijbehorende lanceerinrichtingen; 4) Strategische bommenwerpers met een leeg gewicht van 25.000 tot 40.000 kg en de erbij behorende raketten met een bereik van honderd km of meer, en 5) Strategiscne antiraket-raketsyste men met hun lanceerinstallaties. De Amerikaanse gedelegeerde op de conferentie, Fisher, verklaarde dat de produktie van nieuwe typen van boven genoemde wapens in het voorstel wordt verboden en dat de vervaardiging van bestaande typen zou moeten worden stopgezet. De controle op het aantal lan ceerinrichtingen is volgens hem een es sentieel onderdeel van het programma. Fisher meent dat het voorgestelde ver drag een ontsnappingsclausule moet heb ben zoals in het beperkte kernstopak- koord is opgenomen. Na conferenties, die periodiek zouden moeten worden gehou den, moet elke deelnemer aan de over eenkomst zich op grond van deze clau sule kunnen terugtrekken, zo verklaarde hij. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, schoof het Amerikaanse voorstel terzijde omdat het volgens hem de arsenalen in de wereld niet zou verminderen en het slechts aantoonde dat het Westen „de mogelijkheid van een kernoorlog wilde handhaven". Hij zei het plan zorgvuldig te zullen bestuderen, maar naar wat hij had gehoord scheen het „niets nieuws" te bevatten. De ontsnappingscclausule in het plan zou een land toestaan zich aan zijn verplichtingen te onttrekken als het genoeg militaire inlichtingen had verkre gen. (Van onze parlementaire redactie) By de onderhandelingen tussen Neder land en West-Duitsland is gebleken dat er tussen heide landen geen overeen stemming bestaat over de verdeling van de Noordzeebodem, in verband met mogeiyke aanwezige bodemschat ten. De regering is op het ogenblik be zig een standpunt te ontwikkelen, dat bepalend zal zyn voor het verloop van de verdere onderhandelingen met Duitsland. Dit zei de minister van Buitenlandse Zaken ad interim, mr. Marijnen, gister middag in de Tweede Kamer in ant woord op mondelinge vragen van de heer Vondeling (P.v.d.A.). Over de verdeling van de soevereine rechten op de zeebodem het zogenaamde vaste lands-plat is geruime tijd geleden door 46 landen te Genève een verdrag ondertekend. Dit verdrag is echter nog maar door de parlementen van 21 lan den bekrachtigd. Mr. Marijnen deelde mede, dat ook het Nederlandse parle ment binnenkort een goedkeuringswet voorgelegd zal krijgen. Het is nog niet bekend wie er moet be slissen indien Nederland en Duitsland niet tot overeenstemming komen. Het verdrag voorziet daar niet in, aldus mr. Marijnen. Hij toonde zich tenslotte bereid de commissie van Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer nog na der over een en ander in te lichten. Een commissie van acht abten der cisterciënzer orde heeft in haar speciale vergadering van 12 16 april besloten een reeks vernieuwingsvoorstellen voor te leggen aan het generaal kapittel dat volgend jaar in Cyteaux in Frankrijk wordt gehouden. Het plan van zes trap- P!sten van de Achelse kluis om met behoud van het contemplatieve leven de landbouw te ruilen voor de loondienst is door de commissie als niet opportuun afgewezen en is thans definitief van de baan. Aanvankelijk deelde de commissie mee, dat zij dit plan zou voorleggen aan het generaal'kapittel. De commissie deel de in verband met het Achelsse plan nog mee, dat de zes trappisten het be sluit der commissie hebben aanvaard en besloten hebben in de orde te blijven (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 11