Marijnen ziet liever geen demonstraties Carlos verguisd in debat over Irene Kritiek op Bourbons Kroonprinses via Canada naar huis Vrijstelling voor willige dokters Nikita goed gemutst ter receptie 198.- Prinses Paola geërgerd over vliegtuigpech Advies over verhouding kabinet-hof DAGBLAD VOOR ZEELAND CR1VAS GAAT NOG NIET NAAR CYPRUS Toenemende wrijving Griekenland-Turkije Paus dringt aan op versnelling conciliewerk Senaatsvoorzitter wil bemiddelen Indonesië krijgt hulp van DAF Duitse generaal: Bomaanval op Botterdam verdedigbaar Nadruk in spech op toenadering in betrekkingen Marijnen vraagt koücrfJeamp Licht- gewichtig... 104e JAARGANG No. 24563 '«or God, Kommqtn en Vaderland. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Bureau voor WOENSDAG 15 APRIL 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. de Zeeuwse eilanden' GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon^2893) KAMER SOLIDAIR MET KABINET EN KONINGIN Verschillende Griekse kranten meldden gisteravond dat ex-Eokaleider gene raal George Grivas voorlopig riet naar Cyprus zal gaan. Zowel de Griekse re gering ats Makarios zouden het beter vinden te wachten met Grivas' benoe ming tot bevelhebber van de nationale garde om de atmosfeer on het eiland niet nóg slechter te maken. Eerder op de dag verklaarde Makarios echter dat de eventuele komst van Grivas naar Cyprus nog in de hoog ste regeringskringen besproken wordt. De Griekse premier, George Papandreou zei na een onderhoud met Makarios dat volledige zelfbeschikking de enige oplossing biedt voor de Cypruscrisis. Hij verklaarde dat Griekenland zijn steun zal geven aan een streven naar een nieuwe politieke constellatie voor het eiland. Papandreou. sprekend over de garanties die de Turkse minderheid onder het huidige garantieverdrag nog heeft zei, dat ,,een ware democratie bete kent dat een meerderheid regeert. Het is een provocatie", zei hij, ..dat acht tien percent van de Cypriotische be volking haar wil oplegt aan ren meer derheid." De Griekse premier zei ook prijs te stel len op goede betrekkingen met de na buur Turkije maar daaraan schort mo menteel wel het een en ander. Gisteren protesteerde de Griekse regering mid dels haar ambassadeur in Ankara ,,in krachtige termen" tegen de massale uitwijzingen van in Turkije wonende en werkende Grieken. Meer dan drie honderd Grieken hebben opdracht ge kregen hun werkkring of bedrijf op te geven. In Nicosia werd gisteren weer geschoten. Op vier punten in de hoofdstad braken vuurgevechten uit. Een Griekse en een Turkse Cyprioot sneuvelden. Twee Grieken raakten gewond. Patrouilles van de V.N. schoten in allerijl toe om een einde te maken aan de vijandelijk heden. Van het Turkse militaire contingent op Cyprus kwam bij de V.N. de klacht binnen dat er met een licht machine geweer op Turkse militairen is gescho ten. Nadat de Turken die zich heb ben ingegraven langs de weg van Ni cosia naar Kyrenia hadden gedreigd het vuren te zullen beantwoorden hield het op. (Van onze parlementaire redacteur) In het conflict minister-president Marijnen sprak van een staatsrechtelijke kloof" tussen de regering en prinses Irene, heeft de Tweede Kamer gisteren eensgezind en zonder aarzeling de zijde gekozen van de koningin en het kabinet. Algemeen was men er over eens dat de regering er goed aan heeft gedaan zich van het verder doen en laten van de prinses openlijk te distantiëren, nu zij besloten heeft zich al voor haar huwelijk, terwijl zij dus nog aanspraak kan maken op de troon, in dienst te stellen van het carlisme, van de politieke ambities van Don (Hugo) Carlos, ongeacht de gevolgen daar van voor ons vorstenhuis. Paus Paulus heeft er op aangedron gen dat het werk van het oecumenisch concilie wordt versneld, maar eraan toe gevoegd dat hij geen tijdslimiet wil stel len. De paus, die tot het Italiaanse episco paat sprak, liet doorschemeren dat hij verwacht dat het concilie volgend jaar zeker nog niet zou zijn afgelopen. De kwestie waarover de kerkvaders zich moeten beraden verdienen een zo snel mogelijke en beslissende bespre-" king", aldus de Heilige Vader. Maar dit mag de duur van het concilie niet be ïnvloeden, vervolgde hij. EDWARD ANDERSON heeft dinsdag verklaard te hebben gelogen, toen hij ge tuigde dat zijn jacht Christine, dat op een geheimzinnige reis is verdwenen, een miljoen pond sterling, afkomstig van de grote Britse treinroof, aan boord had. Anderson zei dat hij dit verhaal had op gedist om zijn aandeel te verdoezelen in een komplot om een verzekerings maatschappij voor 150.000 pond te be zwendelen. DE VIJFJARIGE Bennie de Wit uit Alk maar verdronk gisteren in een kanaal, waarin hij spelenderwijs terecht was ge komen. LEVENLOOS is een 71-jarige tuinier te woerden in bed aangetroffen. Hij was tengevolge van kolendampvergiftiging Opklaringen Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: ooral aanvankelijk opklaringen en slechts op enkele plaatsen nog 1 \r.n ^ater meer bewolking Matige, af en toe vrij krachtige 2 wind tussen zuidwest en zuid. Over J het algemeen iets hogere tempera- turen. 2 Vandaag: zon onder 19.38 uur. 2 Maan op 7.35 uur. Morgen: zon op 5.42 uur. Het was gisteren voor de tweede maal dat de Tweede Kamer over prinses Irene en haar verloofde moest discussiëren. Ho pelijk is het de laatste maal, verzuchtte de Kamer. We hebben vier prinsessen, waarschuwde echter dr. Vondeling (P.v. d.A.). „Vier dochters kunnen meer vra gen oproepen dan tien staatsrechtsgeleer den kunnen bedenken en 150 Kamerleden kunnen beantwoorden". EENSGEZIND De eensgezindheid van de Kamer was dusdanig, dat het door radio en t.v. uit gezonden debat iets kreeg van een de monstratie van nationale verbondenheid. Dit is van grote betekenis, juist in een zaak als deze, constateerde minister-pre sident Marijnen. Het gevoel van verbon denheid gold vooral de koningin. Uit een zelfde medeleven zijn hier en daar in het land plannen voortgekomen om de konin gin, als zij zaterdagmorgen van het staat siebezoek aan Mexico in Nederland te rugkeert, op Schiphol een demonstratief hartelijk welkom toe te roepen. Met vol ledige eerbiediging van de behoefte om de koningin aanhankelijkheid te betui gen. moet ik echter toch tot een zekere matigheid raden, zei mr. Marijnen. „In deze zaak spreken persoonlijke verhou dingen een sterke rol. De koningin maakt zware tijden door. Een te uitbundige demonstratie kan wonden maken, die ons volk de koningin toch niet zou willen aandoen". De houding van prinses Irene werd met name door de prot.-chr. fractieleiders ge kritiseerd. De prinses heeft haar positie niet begrepen, toornde mr. Beernink (C.H.U.). „Geen romantische liefde voor een verloofde mag het gebod eert uw vader en uw moeder ontkrachten", stelde de G.P.V.'er Jongeling. „De prin ses is in haar plichten tekort geschoten" zei ook ir. Van Dis. K.V.P.-fractieleider drs. Schmelzer en premier Marijnen wa ren echter veel milder. Zich aansluitend bij een t.v.-toespraak van dr. Drees stel den zij. dat Nederland niet ineens on verschillig mag worden voor de toekomst van een prinses met wie ons volk zo lang vertrouwd is geweest. AFSTAND Voor (Hugo) Carlos en zijn entourage had echter niemand een goed woord over. Dr. Vondeling maakte grapjes over de naamsverandering van de prins. Het blijkt niet gemakkelijk van hugenoot car- list te worden, zei hij. V.V.D.-fractieleider mr. Geertsema hekelde de normen van algemeen fatsoen, die de Bourbons blijk baar aanhouden. Het huis Bourbon-Par ma heeft zich weinig vorstelijk tegenover het huis van Oranje gedragen, betoogde de heer Jongeling (G.P.V.). Hoe mr. Ma rijnen denkt over het optreden van de prins en diens achterban bleek duidelijk uit zijn antwoord op vragen over de „correcties" die carlistische kopstukken in Parijs voor prinses Irene op de ver klaringen te Schiphol hebben aange bracht. „Ik heb daar populair gezegd geen boodschap aan", verklaarde de mi nister-president kortaf. Verscheidene woordvoerders waren er zó van overtuigd dat de carlisten van het huwelijk van prinses Irene een poli tieke demonstraties zullen maken „en dan nog wel in de landstreek van Igna tius van Loyola van de jezuïeten", gruw de S.G.P.'er Van Dis dat het al bij voorbaat voor hen vaststond dat de ko- nmgin, de andere leden van de konink lijke familie en de regering niet bij de huwelijkssluiting aanwezig zullen kunnen zijn. Drs. Schmelzer liet zich op dit punt wat voorzichtiger uit. Wie er wel dan niet van Nederlandse kant bij het huwelijk aanwezig zal kunnen zijn, dient beslist te worden door de gegeven situatie in de naaste toekomst. Die situatie kennen we op dit moment nog niet, zei de K.V.P - fractieleider. De minister-president nam eenzelfde standpunt in. De feitelijke si tuatie moet de doorslag geven, betoogde hij. Mr. Marijnen verzekerde de Kamer dat de regering consequent zal vasthouden aan haar uitgangspunt, dat de koningin niet bij politieke acties betrokken mag worden. Ook niet bij politieke acties, die ons wel sympathiek zijn, vulde drs. Schmelzer aan. Deze opmerking leek te getuigen van onbehagen in K.V.P.-kring over de anti-papistische onderstroom, die in de Irene-zaak af en toe duidelijk merkbaar is. Evident was dit in de vraagstelling over het bezoek van het verloofde paar aan de Paus of, zoals ir Van Dis (S.G.P.) het uitdrukte, aan het „hoofd van de Vaticaanse staat". De regering wist helemaal niets van dit bezoek, verklaarde mr. Marijnen. Had het pauselijk staatssecretariaat de Nederlandse ambassadeur dan niet moe ten waarschuwen? Dat is ongebruikelijk bij particuliere bezoeken, vertelde mr. Marijnen. RARE BRIEF Ir. Van Dis wilde ook weten of Don (Hugo) Carlos mee had willen reizen naar Mexico. Dat verhaal is uit de lucht gegrepen, zei echter de premier. De prins heeft nooit gevraagd de reis te mogen meemaken. De P.S.P.'er Lankhorst zag in de Irene-affaire aanleiding voor een hernieuwde bezinning op de vraag of de monarchie nog wel in deze tijd past. Hij was overigens de enige die deze vraag opwierp. Wel werden er vragen gesteld over de naaste omgeving van het ko ninklijk gezin. Verkeren daar mensen die bij voortduring blijk geven van een goe de democratische gezindheid, informeer de bijvoorbeeld dr. Vondeling. De socia listische afgevaardigde adviseerde het koninklijk paar hun kinderen eens een week met een sociaal werkster op stap te sturen. Dat is, zei hij, het beste middel om te weten te komen wat er onder het volk leeft. Dat er ook vreemde figuren onder ons De lieer H. Koekoek van de Boeren partij spreekt over „een deuk in het koninklijk huis". rondlopen bleek uit een brief, die de P.S.P.'er Lankhorst toegezonden heeft ge kregen van iemand, die zich lid noemt van de carlistische beweging - Nederland in oprichting. In die brief werden alle anti-papisten alsnog naar de brandstapel verwezen en alle politieke partijen in Nederland, behalve de K.V.P. dan, met vernietiging bedreigd. Wij nemen zo'n man niet serieus, zei de heer Lankhorst, maar bij een carlistische demonstratie in Spanje zou hij niet opvallen. Een carlistische beweging behoort in Nederland evenzeer verboden te worden als de N.S.B., vond de communist Bak ker. Houd de carlisten als ongewenste vreemdelingen buiten de grenzen, riep de boerenpartij. Ja, de kleine partijtjes hadden een grote mond bij dit debat. Ze waren boos, dat ze niet als de grote vijf door de re gering vertrouwelijk waren ingelicht. Hun protesten terzake werden echter door minister Marijnen afgewezen. Ieder een, ook de kleinere fracties, had overi gens niets dan lof voor de wijze waarop de minister-president in de zaak-Irene is opgetreden. Een vliegtuig met aan boord prin ses Paola van België, moest tien mi nuten nadat het van het vliegveld van Rome, Fiumicino, was opgeste gen, wegens mechanische moeilyk- heden terugkeren. De moeilijkheden waren snel op gelost waarna de Caravelle naar Brussel kon vertrekken. De prinses, die incognito reisde, kwam op het laatste moment het Ro meinse vliegveld oprijden en liep vervolgens naar het vliegtuig. Jour nalisten herkenden haar, maar zij was al aan boord voordat een van hen een vraag kon stellen. Het vliegtuig steeg volgens de dienst regeling op, maar keerde na tien minuten terug omdat de piloot con stateerde dat de kunstmatige horizon niet naar behoren functioneerde. Het toestel maakte een perfecte landing en binnen 20 minuten was het euvel verholpen. De prinses keek geërgerd. Zij verliet, in tegenstelling tot de andere passagiers het vliegtuig niet, maar bleef via de deur naar buiten kijken. (Van onze parlementaire redacteur) Prinses Beatrix, die het koninklijk paar op het ogenblik op het staatsiebezoek aan Mexico vergezelt, heeft besloten in aansluiting op deze reis op 17 en 18 april nog een bezoek aan Ottawa (Canada) te brengen. Zij komt daardoor vertelde minister-president mr. Marijnen gisteren in de Tweede Kamer, een dag later in Nederland terug dan de konin gin en de prins. Het bezoek van prinses Beatrix aan Ottawa is een elegante oplossing voor de bezwaren, die van verscheidene kanten zijn gerezen tegen een gezamenlijke vliegreis van de koningin en de kroon prinses. Minister-president Marijnen bleek niet erg onder de indruk te zijn van vlieg risico, „dat geringer is dan dat bij het reiz.en over de weg". ,,Toch wordt de wens die onder het volk leeft wel door het kabinet begrepen", verklaarde mr. Marijnen. Vandaar het bezoek van prin ses Beatrix aan Ottawa. Hier en daar in het land worden van particuliere zijde pogingen in het werk gesteld de koningin en prins Bernhard een bijzonder hartelijk welkom te be reiden als zij zaterdagmorgen van hun staatsiebezoek aan Mexico in Nederland terugkeren. De bedoeling schijnt te zijn dan op Schiphol iets van een demonstra tie van trouw te organiseren. Er zijn geen a an wijzigingen dat een dergelijke demonstratie van regerings zijde wordt bevorderd. Men krijgt eerder de indruk, dat de regering niet erg ge lukkig zou zijn met een dergelijke spon tane aanhankelijkheidsbetuiging. Ge vreesd wordt namelijk dat er bewust of onbewust tevens een anti-Irene-be- toging in besloten zal liggen. Een de monstratie met een dusdanige onder toon kan het koninklijk paar onmogelijk aangenaam zijn. (Van onze Belgische correspondent) De breuk tussen de Belgische regering en de stakende artsen blijft alsnog vol ledig, maar de voorzitter van de senaat Paul Struye, heeft zich dinsdag princi pieel bereid verklaard bemiddelend op te treden indien hem hierom zou wor den verzocht. Struye keurde de staking af, maar hij leverde toch ook bittere kritiek op de wyze waarop de wet Le Burton moest worden gestemd. Inmid dels heeft de minister van defensie vrij stelling van mobilisatieplicht voor willige artsen aangekondigd. Dinsdag werden de parlementaire werk zaamheden na het paasreces hervat, maar openbare vergaderingen staan deze week nog niet op de agenda. Hiertegen is van verschillende zijden protest gere zen. Betoogd wordt dat de regering uit zonderingsmaatregelen heeft genomen en dat het noodzakelijk is dat het parlement daarover onverwijld wordt ingelicht. Omère van Audenhove, voorzitter van de liberale oppositiepartij, heeft een drin gend interpellatieverzoek ingediend. Enig verzet De mobilisatie van de artsen-reserve officieren blijkt behoorlijk te verlopen. Dinsdagmiddag hadden 3061 van de 3635 opgeroepen artsen zich gemeld. Volgens de Belgische minister van landsverdedi ging, P. W. Segers, neemt een aantal van deze artsen een houding aan van passief verzet. Hij heeft gedreigd deze onwilligen naar eenheden in Duitsland te zenden en militaire artsen uit Duitsland naar Bel gië te roepan. Ook hebben veel artsen zich gemeld zonder dokterspas met de elementaire medische apparatuur. Over wogen wordt deze apparatuur op te vor deren evenals een aantal auto's van de artsen. Inderdaad mogen de artsen geen militaire voertuigen besturen indien zij geen militair rijbewijs bezitten. Minister Segers heeft voorts meegedeeld, dat de opgeroepen officieren naar gelang van hun rang gesalarieerd zullen worden, het geen neerkomt op ongeveer 350 tot 1100 francs per dag (f 26 tot f 83,50). Over wogen wordt artsen, die niet staakten, maar wel gemobiliseerd werden, uit de voor hen onaangename positie te verlos sen. Minister Segers hoopt over enige dagen met het geven van vrijstellingen te kunnen beginnen. Cijfers over het verloop van de burger lijke opvorderingen van artsen, verbon den aan ziekenhuizen werden tot dusver niet verstrekt. Het departement van jus titie heeft meegedeeld dat de procedure onderzocht werd voor het openen van ge rechtelijke vervolgingen tegen artsen die het opvorderingsbevel negeren. Op ver zoek van het Belgische episcopaat heeft De DAF in Eindhoven heeft vandaag besprekingen gevoerd met kolonel Joe- soef, die op grond van de overeenkom sten tussen de Indonesische en Neder landse regering voor technische samen werking, beogen te komen tot de oprich ting van een Indonesische automobiel industrie, zo heeft de DAF vandaag in een communiqué verklaard. De bedoeling is, zo zegt het commu niqué verder, in Indonesië te komen tot een nationale automobielindustrie, die analoog wordt opgebouwd als de Neder landse DAF-automobielindustrie. Deze werd, wat de bedrijfswagens betreft, ver wezenlijkt in acht jaren en wel in vier fazen. De DAF heeft zich bereid verklaard met Indonesië samen te werken en haar ervaring en know how ter beschikking te stellen. ds vereniging Charitas Catholica dinsdag een aangetekend schrijven gericht aan alle artsen die verbonden zijn aan ka tholieke klinieken om hen aan te manen onverwijld hun functies te hervatten. Op het stakingsfront blijft de toestand uiter mate verward. Opgeschort Nadat dinsdagmorgen een tiental ge mobiliseerde artsen uit Valkenburg naar België waren teruggekeerd, werd in het Limburgse plaatsje een stormachtige ver gadering gehouden waarna besloten werd dat de verdere terugkeer voor een perio de van tenminste 24 uur zou worden op geschort. Onoverzichtelijk is ook nog steeds de toestand in het Mechelse. Maandagmorgen hadden de ruim 100 artsen er een akkoord ondertekend en beslist dat de staking zou worden opge heven, maar nadat zij door afgevaardig den van de nationale artsenfederatie wa ren toegesproken, beschuldigden zij de Mechelse burgemeester ervan dat hij hen kwaadwillig om de tuin had geleid. Zij verbraken dus het akkoord en deelden mee dat de staking zou worden voort gezet. Een nieuwe nachtelijke bijeen komst bracht hen alweer tot een ander inzicht. Volgens de Mechelse burgemees ter had drievierde van het aantal artsen in de omgeving van Mechelen dinsdag hun taak hervat, maar volgens de art senfederatie is nog altijd de helft van de geneesheren in staking. In Belgisch Limburg is de toestand verslechterd: daar hebben de artsen de gouverneur laten weten dat zij niet lan ger de wachtdiensten zullen verzekeren. In de Oostvlaamse stad St.-Niklaas daar entegen zijn alle dokters normaal aan het werk. In een Waals plaatsje is een gerechtelijk onderzoek begonnen over het overlijden van een kindje van twee jaar. Een lijkschouwing werd daar bevolen. Westduitse artsen hebben dinsdag ver klaard zich met de oogmerken van de staking te kunnen verenigen. Ze hebben hun Belgische collega's hulp aangeboden. In de strijd om de principes hebben ook de Franse artsen morele steun betoond. 9? Premier Kroestjev heeft dinsdag ty- dens een receptie op de Poolse ambas sade een redevoering gehouden, waar in hij het gerucht over zyn dood vol komen negeerde. Dat foutief bericht werd echter niet genegeerd door de perschef van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. ,,Dit is een wezenlijke provoca tie en wij zullen stappen nemen", ver klaarde een boze Leonid Zamjatin, na dat hij enkele uren eerder de DPA-cor- respondent Heins Wurzel bij zich had ontboden en hem bij die gelegenheid de mantel had uitgeveegd. Kroestjev hield een toespraak van tien minuten, waarin hij de „imperia listen" waarschuwde zich niet vrolijk te maken om zijn moeilijkheden met Peking. Toen de redevoeringen achter de rug waren, nam Kroestjev er zijn gemak van. Toen premier Cyrankiewicz sprak, stond Kroestjev een kwartier lang recht op zonder dat dit hem iets scheen te doen, ..Niet slecht voor een zeventi ger", merkte een Westeuropese diplo maat op. Toen Kroestjev de receptie verliet, maakte hij grapjes met Mikojan en hij kreeg een hoeraatje van de geduldige menigte buiten, toen hij in het duister per auto vertrok, geëscorteerd door motorpolitie. In zijn speech op de receptie ver klaarde Kroestjev dat de communisti sche beweging sterker en meer verenigd zal tevoorschijn komen uit de moeilijk heden met de Chinezen. Hij maakte te vens duidelijk dat hij betere betrekkin gen tussen oost en west ambieerde. ..De laatste tijd is de spanning in de wereldbetL-ekkingen verminderd. Er die nen echter andere stappen te komen ter verbetering van die betrekkingen". In zijn pleidooi voor betere betrek kingen. steunde Kroestjev het recente plan voor een bevriezing der kernwa pens in midden-Europa en ook het vroe gere plan-Rapacki voor een atoomvrije zone in midden-Europa, Zijn opmerkingen over China plaat ste Kroestjev zonder dat hij de Chinese ambassadeur Pan Tsoe Li. die wat ge ïsoleerd stond op nog geen meter af stand van de Russische premier, een blik waardig keurde. Premier Cyrankiewicz benutte de ge legenheid voor een aanval op de West duitse kanselier Ludwig Erhard. „Er- hard praat niet over oorlog maar el" is in West-Duitsland niets veranderd", aldus de Pool. Er is volgens Cyrankie wicz internationale spanning doordat Bonn weigert Oost-Duitsland te erken nen. Gomoelka deed er op de receptie het zwijgen toe, maar Tass heeft gemeld dat in de besprekingen op het Kremlin „volledige wederzijdse overeenstem ming" is bereikt. (Van onze parlementaire redacteur) De regering- heeft aan de ministers van staat, oud-premier dr. Drees en oud- VVD-voorzitter prof. Oud verzocht haar intern van advies te dienen over de om vang en de werking van de ministeriële verantwoordelijkheid van het kabinet, tegenover de leden van het koninklyk huis. Ook de Raad van State zal terzake worden gehoord. Moch een en ander uit wijzen, dat de desbetreffende grondwets artikelen herziening behoeven, dan zal een grondwetswijziging worden voorbe reid. Minister-president Marijnen, die dit gisteren in de Tweede Kamer meedeelde, zei dat de Irene-zaak duidelijk de be hoefte heeft aangetoond van een nadere bezinning over de verhouding vorstin- kabinet. Het gaat hier met name om de ..afgeleide" verantwoordelijkheid van het kabinet voor de handelingen en de uit latingen van de overige leden van het koninklijk huis. Wat prinses Irene betreft verklaarde mr. Marijnen, dat die verant woordelijkheid weliswaar formeel nog steeds bestaat maar niet tot gelding zal worden gebracht omdat zij door de hou ding van de prinses niet kan worden waar gemaakt. Dit is overigens geen blijvend gege ven, zei de premier. Afhankelijk van de gang van zaken kan de verhouding van het kabinet tegenover de prinses op nieuw worden bezien. Generaal Heinz Trettner, inspecteur- generaal van de Westduitse strijdkrachr ten, heeft dinsdag tegenover de buiten landse persvereniging verklaard dat hij de Duitse aanval op Nederland in 1940 veroordeelt, maar dat het bombardement op Rotterdam „militair verdedigbaar" is. Generaal Trettner veroordeelde ook de Duitse aanval op Polen. „Toen de oorlog echter eenmaal be gonnen was", zo verklaarde de generaal, „en Rotterdam militair werd verdedigd, werd een bombardement een zaak die uit militair oogpunt bezien verdedigbaar was". „In feite was het bombardement op Roterdam het gevolg van een „haast be lachelijk misverstand", zo zei Trettner. Volgens de inspecteur-generaal was dit „misverstand" te wijten aan het feit dat de horloges van de Duitsers en de Ne derlanders niet gelijk liepen, zodat de Duitsers in de veronderstelling verkeer den dat hun ultimatum tot overgave was verlopen, terwijl de Nederlanders in de omgekeerde veronderstelling leefden. Gen. Trettner is er door de commu nisten van beschuldigd voor het bombar dement op Rotterdam verantwoordelijk te zijn. Gisteren heeft het Westduitse mi nisterie van defensie een verklaring ge publiceerd waarin wordt beweerd dat Trettner lichtseinen zou hebben afge vuurd in een poging de vliegtuigen, die met hun bommenlading op weg waren naar Rotterdam, tegen te houden. De generaal, die drie maanden gele den als inspecteur-generaal werd aan gesteld, brak ook een „militaire lans" voor de Duitse vernietiging van de brug gen over de Arno bij Florence. „Toen on derhandelingen om Florence een open stad te maken eenmaal waren vastgelo pen en de gevechten waren begonnen, was de vernietiging van deze bruggen een noodzakelijkheid", zei generaal Trett ner. (Advertenties) SELECTIEKLEDING |mpi)rt selectie-kostuums in de onkreukbare Dioleen en Trevira lichtgewicht kwaliteiten. Blijven fan tastisch in vorm en geven u een maximum aan ge mak en bewegingsvrij heid. Nu bij Hollenkamp voor AMSJERpAK BREDA- E'NDHÖ EN ■"NSCHED'E HEERLEN ROTTERDAM DROST- II I I III llll O

de Stem | 1964 | | pagina 1