vorm Verbod op collectieve verticale prijsbinding van engelands begroting behoudend WITTE KRUIS deNHM biedt méér aan spaanders NHM stopt activiteiten in cultuursector definitief Te hoge prijzen Staatsmijnen gaan vrijdag kunstmestindustrie dop en Individuele maatregelen zijn niet onverbindend Ontheffing mogelijk Niet eensgezind Fj ALLEEN EEN WETENSCHAPPELIJK BEPROEFDE KOMBINATIE BANK Amsterdamse Effectenbeurs Handelaren en klant anders de dupe J. Hurkmans Breda Regeringshouding prijsbinding teleurstellend Dochterbedrijf in Amerika Willeton Tilburg wordt deze week v. d. Jagt Breda Dr. Van Vroenhoven voor r. -k. middenstandsbond: Prijzen zullen wel dalen Zes akkoord met anti-inflatie- voorstellen Dividendsvoorstellen MAAKT U VLOT WEER FIT! Laatste suiker onderneming verkocht ITER ZAKE—1 11 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 APRIL 1964 11 (Van onze Haagse redactie) In het staatsblad van 14 april 1964 is een algemene maatregel van bestuur afgekondigd, waarbij bepalingen betreffende collectieve ver ticale prijsbinding in mededingingsregelingen onverbindend worden verklaard. Deze maatregel treedt op 15 juni 1964 in werking. Zij is gebaseerd op artikel 10 van de wet economische mededinging en houdt derhalve in een zgn. generieke onverbindendverklaring. Dit betekent, dat alle bepalingen van collectieve verticale prijsbinding, bestaande en die in de toekomst zouden worden gemaakt, in principe verboden zijn. De nota van toelichting bij de maatregel is ondertekend door de staatssecretaris van Economische Zaken en de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, van Landbouw en Visserij en van Sociale Zaken en Volks gezondheid. concurrentie tot omzetvergroting trach ten te komen", aldus de regering. Zij meent, dat de verticale prijsbin ding remmend kan werken op de ont plooiing van efficiënte distributie-onder nemingen. Verticale prijsbinding heeft volgens de regering ook tendens de ver koopprijzen hoger te doen liggen dan economisch noodzakelijk is voor efficiënt werkende handelaren. De bezwaren die aan de verticale prijsbinding verbonden zijn, worden vol gens de regering niet weggenomen door de prijsconcurrentie tussen de producen ten op de consumentenmarkt. „Deze con- currentie. die in de plaats treedt van de concurrentie tussen de handelaren, houdt geen rekening met lokale factoren, ter wijl verschillen in distributiekosten noch verschillen in verleende service in de verkoopprijzen tot uiting komen". Gezegd wordt, dat de mening over de verticale prijsbinding los staat va nde conjuncturele situatie. Toch springt vol gens de regering de betekenis van de invloed van de verticale prijsbinding op het prijsniveau van verbruiksgoederen onder de huidige economische omstan digheden bijzonder in het oog. Er komt geen algemeen optreden te gen individuele verticale prijsbinding. Van verticale prijsbinding is sprake wanneer handelaren verplicht zijn goe deren te verkopen tegen prijzen, die op een of andere wijze zijn vastgesteld door de leverencier (of door voorafgaan de leveranciers). Er zijn individuele en collectieve vor men van verticale prijsbinding. Van in dividuele verticale prijsbinding is sprake wanneer de leverancier, b.v. een fabri kant of importeur, die verticale prijs binding voor zijn goederen toeuast, dit doet zonder daartoe door een mededings- regeling verplicht te zijn. Anderzijds moet, wil van individuele verticale prijs binding sprake zijn, de handelaar, die van deze leverancier afkomstige goede ren betrekt, slechts tegenover deze le verancier of tegenover de handelsscha kels waarlangs de goederen hem berei ken, tot het aanhouden van een bepaal de verkoopprijs verplicht zijn. Wanneer aan de individuele verticale prijsbinding elementen van een collectie ve regeling worden toegevoegd ontstaan de zg. collectieve vormen van verticale prijsbinding. Hierbij kan nog onderscheid worden gemaakt tussen de collectieve verplichting tot toepassing van verticale prijsbinding en de collectieve handha ving van verticale prijsbinding. Van collectieve verplichting tot toe passing van verticale prijsbinding is sprake wanneer de leverancier op grond van een mededingingsregeling verplicht is de verticale prijsbinding aan de han del op te leggen. Van collectieve handhaving van verti cale prijsbinding is sprake wanneer de leverancier de afdwinging van de na leving van zijn verticale prijsbinding niet meer in eigen hand heeft, maar an deren voor deze handhaving zorgen. De ze anderen kunnen zijn: collega-bedrijfs- genoten of „andere derden". Onder collectieve handhaving van ver ticale prijsbinding verstaat de thans ge troffen generieke maatregel ook bepalin gen in mededingingsregelingen, die niet direct een verticaal gebonden prijs be treffen, maar beogen de vastgestelde verkoopprijzen nader te beschermen. Voorbeelden hiervan zijn: collectief over eengekomen kortingsverboden, collectie ve voorschriften met betrekking tot in- ruilprijzen of voorschriften met betrek king tot de hoogte van de opslagen. Als bezwaren tegen de verticale prijs binding noemt de regering, dat een ar tikel, waarvoor het systeem van vertica le prijsbinding wordt toegepast, overal tegen eenzelfde prys moet worden ver kocht. Hierdoor is het voor handelaren, die met naar verhouding lagere kosten werken, onmogelijk lagere dan de vast gestelde prijzen te berekenen. „Dit is na delig voor de consument, die niet van een lagere prijs kan profiteren. Het is ook nadelig voor efficiënt werkende han delaren, die via het middel van prijs- De voorzitter van de Nederlandse rooms-katholieke middenstandsbond, de heer J. B. Hurkmans uit Breda, heeft dinsdagmiddag gereageerd op de afkon diging van de generieke onverbindend verklaring van de collectieve verticale prijsbindingen. De heer Hurkmans heeft, in afwijking van het programma voor de in het ge bouw „Op gouden wieken" in.Den Haag begonnen studiedagen van zijn bond, in een korte toespraak er zijn diepe teleur stelling over uitgesproken dat de staats secretaris van Economische Zaken de verantwoordelijkheid voor de thans af gekondigde maatregel heeft willen aan vaarden. De staatssecretaris is immers mede belast met het middenstandsbeleid. De heer Hurkmans heeft nog opge merkt dat uit de toelichting op de alge mene maatregel van bestuur o.m. blijkt dat te zijner tijd maatregelen op het ge bied van de individuele prijsbinding zijn te verwachten. Hij heeft herinnerd aan de vergadering die drie centrale midden standsorganisaties een maand geleden in het Kurhauspaviljoen te Scheveningen over dit onderwerp hebben gehouden. Daar is, zo zei hij, op de meest duide lijke wijze stelling genomen tegen de toen nog voorlopig geformuleerde voor nemens van de staatssecretaris. De heer Hurkmans zei dat de bezwaren onverkort gehandhaafd blijven. Ver van huis, aan de boorden van de rivier de Savannah nabij Augusta in de staat Georgia (V.S.), gaan de Neder landse Staatsmijnen vrijdag hun jongste dochter ten doop houden. Zij is geboren uit een „joint venture", een samenwer king in de vorm van een nieuwe n.v. met een Amerikaanse onderneming, de Pittsburgh Plate Glass Company. Die samenwerking gaat onder de naam „Columbia Nitrogen Corporation", de dochter is een stevig uit de kluiten ge wassen kunstmestfabriek. Honderd zestig hectare ruimte heeft ze nodig en ze is in staat per dag 270 ton stikstof in de vorm van ammoniak te vervaardigen. De Staatsmijnen zetten hiermee een werk, dat zij reeds jarenlang verrichten, het over de ganse aardbol verspreiden van hun kennis en kunde op het gebied van de chemische industrie, op nieuwe wijze voort. Tot nu toe verkochten zij rw i?v-nis en kunde naar het buitenland. Bat blijven ze doen, ook in Amerika. Van de aandelen van de nieuwe on derneming is 51 procent in handen van de Pittsburgh Plate Glass Company, 49 procent in handen van de Staatsmijnen. Lr worden kalkammonsalpeter, ammo niumnitraat en verschillende stikstofhou- dende oplossingen vervaardigd. De werk wijze voor de vervaardiging van salpeter zuur en het omzetten daarvan in ammo niumnitraat plus het „prillen", het in peter en ammoniumnitraat, zijn door de 2S5??1*?en van de Staatsmijnen inge- 51 w i00r de bouw en inrichting van oe tabriek en voor de produktieproces- ammoniak en ammoniakoplos- sen van De Britse conservatieve regering heeft een „behoudende" verkiezingsjaarbegro- ung ingediend, waarin een 10 procent be lastingverhoging op alcoholica en rook waar en maatregelen om de onkosten voor de industrie te. drukken. De be groting bevat voorts drie maatregelen om het sparen aan te moedigen. Uiter aard wordt hiermee remmende werking °P_de bestedingen beoogd. Minister van financiën Reginald Maud "ngzei dat de begroting 19641965 is ge richt op handhaving van de expansie zon der inflatie, maar in een langzamer tem po dan het huidige. singen heeft een Amerikaanse ingenieurs bureau, C. F. Braun, gezorgd. Vloeibare kunststoffen zijn bij de Ame rikaanse boer populair, en 65 procent van de produktie van het nieuwe be drijf wordt dan ook in vloeibare vorm afgezet. 55 (Advertentie) De praktische consequenties van de be zwaren tegen de verticale prijsbinding komen namelijk naar de mening van de betrokken bewindslieden niet overal in dezelfde mate voor. Bovendien kunnen zich in bepaalde bedrijfstakken bijzon dere omstandigheden voordoen, waar door het voortbestaan van de verticale prijsbinding, ondanks de daaraan ver bonden bezwaren, wordt gerechtvaar digd. Zij zien daarom geen grond voor onverbindendverklaring van individuele verticale prijsbinding over de gehele li nie. Wel denken zij aan een optreden in die sectoren, waar de bezwaren van de verticale prijsbinding duidelijk aan de dag treden. Dit zouden met name sec toren zijn. waarin de verhandelende 'ar tikelen uitsluitend of vrijwel uitsluitend met toepassing van het systeem van ver ticale prijsbinding worden verkocht. Wanneer zonder collectieve verticale prijsbinding de concurrentieverhoudin gen tussen teveranciers op ernsige wijze zouden worden verstoord, kan het verle nen van een ontheffing worden over wogen. Indien voor het inwerkingtreden een ontheffing wordt gevraagd voor mede dingingsregelingen, die op het moment van inwerkingtreden reeds bestaan, blij ven de betrokken regelingen hangende de beslissing van kracht. Alvorens de overheid een beslissing kan nemen moet de commissie economische mededinging om advies worden gevraagd. Voor rege lingen, die op het moment van het in werkingtreden van de generieke maat regel nog niet bestonden, kan eveneens een ontheffing worden gevraagd. De uitzondering van de individuele verticale prijsbinding geldt niet indien bij de handhaving van deze prijsbinding op een of andere manier aan derden een rol is toebedeeld. Bij het opleggen van sancties mag slechts de gewone rech ter worden ingeschakeld. Bedrijfsrecht- spraak bij wijze van arbitrage of bin dend advies is niet oegestaan. Zoals bekend is heeft de commissie economische mededinging op 8 april 1963 over de verticale prijsbinding advies uitgebracht aan de staatssecretaris van Economische Zaken. De commissie is in haar advies niet tot een eenstemmig standpunt gekomen De meerderheid der leden achtte voor éen generieke onver bindendverklaring van de individuele verticale prijsbinding over de gehele li nie geen termen aanwezig. Wat de col lectieve verticale prijsbinding betreft was de grootste mogelijke minderheid voor een generike maatregel. Vrijwel alle leden waren echter van oordeel, dat bepaalde vormen van rechts bedeling in het kader van de collectieve handhaving ver verticale prijsbinding niet kunnen worden getolereerd. De commissie deelt in haar rapport nog mede, dat na publicatie in de staats- (Van onze verslaggever) De chemische fabriek Willeton Til burg zal met ingang van 18 april wor den opgeheven. Het bedrijf wordt over genomen door azynfabriek Van der Jagt en Co te Breda. De huidige ten dens tot grotere samenwerking tussen bedryven in dezelfde branche heeft Willeton tot de opheffing van het eigen bedrijf doen besluiten. Van der Jagt Breda zal de fabricage en verkoop van de voornaamste Willeton-produkten normaal voortzetten. N ABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer ,^?aU „Hoogovens 671. Kon. Olie 153.50—lo3.70, Philips 153.50 gb—153.80 Unilever 144.20144.40. courant van de aanvrage om advies be trokkenen in de gelegenheid gesteld zijn hun zienswijze mondeling uiteen te zet ten. Daarvan is op ruime schaal gebruik gemaakt in een viertal hearings, waar in 64 organisaties zijn gehoord. Op de jaarlijkse studiedag van de katho lieke middenstandsbond heeft dr. Fr. J. W. van Vroenhoven van de afdeling re search en verslaggeving der Staatsmijnen de verwachting uitgesproken, dat door de opheffing van de verticale prijsbin ding prijsverlagingen zullen optreden met name in die branches, waar het systeem thans het zwakst is. Hij pleitte ervoor, dat rekening zou worden gehouden met de feitelijke situa tie in de afzonderlijke branches. Spre kende over het middenstandsbeleid en consumentenbelang kwam hij tot de con clusie, dat een goed gericht beleid het belang van de consumenten dient. Hij achtte het van belang, dat de voorlich ting aan ondernemers aandacht krijgt en dat de overheid de verdere ontwik keling van onderwijs aan ondernemers steunt. Prof. dr. W. van de Woestijne, hoog leraar in de economie aan de TH te Delft, drong aan op een bezinning op de functie, de plaats en de organisatie vorm van consumentenorganisaties in onze moderne maatschappij. Ook het bedrijfsleven dient zich te bezinnen. De moderne middenstander, zo beweerde hij, zal er daarom goed aan doen de ver anderde structuur als een realiteit te aanvaarden. De ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft zich in Brussel in grote lynen akkoord ver klaard met voorsteilen van de Europese commissie tot bestrijding van het inflatie gevaar in de .Zes' en de stabilisatie van de economische toestand. De voorstellen van de commissie komen neer op de volgende maatregelen: 1) De zes nationale regeringen moeten een absolute prioriteit geven aan het streven om eind 1964, begin 1965 het evenwicht tussen het prijspeil en de produktiekosten te herstellen; 2) zij dienen een liberaal invoerbeleid te handhaven; 3) de overheidsuitgaven dienen voor zover mogelijk te worden beperkt tot een stijging van vijf procent per jaar' 4) indien dit niet mogelijk is dienen fiscale maatregelen te worden genomen; 6) het beleid in de staatsschuld moet zo weinig mogelijk inflatoir zijn; 7) de kredietpolitiek moet worden beperkt; 8) er dient een inkomstenpolitiek te worden gevoerd, waarbij het nationale inkomen zoveel mogelijk de reële pro- duktiestijging benadert; 9) van het bouwbeleid mag geen infla toire druk uitgaan; 10) een gezamenlijk overleg over de tekorten op de betalingsbalans. De principiële instemming met dit pro gramma betekende overigens niet, dat alle punten werden goedgekeurd. Minister Andriessen verklaarde zich namens de Nederlandse delegatie akkoord met de bedoeling van de Europese com missie om maatregelen tegen het inflatie gevaar te nemen en betuigde zijn instem ming met de grote lijnen van het pro gramma. Een vraagteken plaatste hij echter bij de wijze, waarop een dergelijk program ma moet worden uitgevoerd. Met name vroeg hij zich af, of een dergelijk pro gramma nationaal de gebruikelijke weg dient te volgen en dus via het advies van de sociaal-economische organen door de parlementen moet worden goedge keurd. Furness' Scheepvaart- en Agentuurmij. 25 procent (23). Gelderman, Oldenzaal, 4 procent (5). Verkoudheid? Koorts? Reumatische- of perio dieke pijnen? Witte Kruis poeders heipen vlug en goed. Het geheim schuilt in de speciale kombi- natie van uiterst werkzame bestanddelen. Weten schappelijk verantwoord. Witte Kruis poeders zijn: pijnstillend, koortswerend, opwekkend. Ze bevatten géén salicylzuur dat vaak maag klachten veroorzaakt. Deze poeders zijn fan tastisch goed. Voor kinderen en volwassenen! ook verkrijgbaar in tabletten en cachets. Bij uw apotheker of drogist. Sparen op een spaarrekening 3V2% of spaardeposito 4% bij de N.H.M. betekent ook: veilig en vertrouwd sparen gemakkelijk sparen (geen geloop met boekjes) volledige bankservice geen kosten Vraag telefonisch toezending van onze spaarfolder. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ De stemming voor de internationale waarden is gistermiddag gemakkelijker geweest met weinig zaken. Het teleur stellende slot, waarmede Wall Street eer gisteren af kwam, ook voor de Neder landse hoofdfondsen, was oorzaak van de min of meer lusteloze stemming op het Damrak. Er werden weinig zaken tot stand gebracht. Het publiek hield zich grotendeels afzijdig. De arbitrage kon in ternationaal moeilijk tot zaken komen, terwijl daarnaast de beroepshandel een kansje waagde door stukken af te geven in de hoop deze vandaag goedkoper te kunnen terugkopen (speculatie a la baisse)AKU ging twee punten naar om laag tot 536. Hoogovens eenzelfde aantal punten lager op 671. Philips een paar dubbeltjes lager op f 154.50, Unilever praktisch onveranderd met een eerste notering van f 144.70, terwijl Kon. Olie een gulden moest prijsgeven op f 153.60. Later op de middag kreeg het markt- beeld een licht verdeeld karakter. Hoog ovens ontmoetten toch weer enige vraag voor Westduitse rekening, waardoor de prijs kon oplopen tot 674. Kon. Olie ver beterde tot f 153.80. Daarentegen daalde Philips tot f 153.90, Unilever tot f 144.40. Dit alles met zeer weinig zaken. De staatsfondsenhoek gaf geen verande ringen van enige betekenis te zien. Ook gisteren werd in de lokale afde lingen, op verzoek van het beursbestuur, geen notering opgemaakt in aandelen Simplex. Aandelen Ned. Exportpapier fabriek reageerden praktisch niet op de scherpe winstdaling het afgelopen boek jaar alsmede het dividend voorstel van 14 pet., waarvan 10 pet. in agio-aandelen (14 pet. in contanten). De dividendverla ging tot vier (zeven) pet. had aanbod tot gevolg in aandelen Demka. De koers werd geadviseerd op 165 laten (173%). Gisteren werden claims Homburg voor het. laatst verhandeld. De adviesprijs was f480. In bijgaande koerslijst staat niet opge- in He 13/4 Staatsleningen Nederland 58 4% 96fg Nederland 59 4% 96% Nederl. 60/1 4% 96*3 Nederl. 60/2 4% 96% Nederland 59 4% 95% Nederland 60 41/4 933/4 Nederland 61 4 93% Nederland 63 4 93% Nederland 53 334 Grootboek 3% Idem Staf 3% 86^ Nederland 51 3% 94 Nederland 53 3% 90% Nederland 56 3% 89% Nederland 48 3% 83A Nederl. Bel. 3% Nederland 50 3% 83^g Nederland 54 3% 85% Nederland 55 3% 85% Nederl. 55/2 3% 87% Nederland 37 3 88% Grootboek 46 3 87% lening 47 3 92 Ned. Invest. 3 97% Ned 62/64 3 Indië 37 3 Indië 37a 3 14/4 96H 96H 96% 96H 95A 93% 93% 93% 89% 89% 74 V, 74% 86% 94 x 90% 89% 83% 83% 85% 85 Vi 87% 88% 87% 91% 97A - 91% Bank- en kredietwezen B. Ned. G. 57 8 B. 58/59 30). 4% Idem 25 60 4% 104% 95% 96A 104% 95% Aandelen Industriële ondernemingen Cultures A'dam Rubber HVA-mttnen 120 167% 118% 167% Industriële ondernemingen nomen (271%). lero Conserven. Notering 275 gb A.K.D. Dell Mij. Hoogoven* Philips Gem. Bez. e.v.*. Unilever 538 536 130 128.50 674 672 155.30 154 144.80 114.30 13/4 Scheepvaart en Luchtvaart 14/4 H.A.L. Java-China K.L.M. K.N.S.M. Kon. Paketvrt. Stv. Mij. Ned. Nievelt Goudr v. Ommeren Rott. Lloyd Scheepv. Unie Premieleningen Alkmaar 56 2% A'dam C-A 33 3 ld. prem. 51 2% ld. 56-1 2% ld. 56-1 2% ld. 56-3 2% Breda 54 2% Dordrecht 56 2 Eindh. 54 2% Enschede 54 2% 's-Gr-hag. 52 2% ld. 52-2 2y2 Rotterd. 52-1 2% ld. 52-2 2% ld. 57 2% Utrecht 52 2% Z.-Holl. 57 2% Z.-Holl. 59 2% Converteerbare obligaties AKU ƒ1000 4% 143 120% 160 75 153% 162 116% 281 148% 144% 85 81 92% 92% 80% 81 b 82% 87 91% 1197/8 162 74.50 153% 161% 142% 115% 279% 148% 144 8 841/4 80% 92% 92 81 837/g 85% 94% 90% 90% 867/e 86% 86% 867/s 90% 142 Billiton Borsumij. 3% 87% 87% Gelder Zn. 43/4 1Q5 105 KLM subord. 43/4 92% gn B. Ned. Bakk. 43^ 139 Sanders beh. 5 Schokbeton 3% 231% Scholten Foxh 4% Utermohlen 4% X98 Aand. In belegg. mljen A'dam b.m. 50 169.5016950 Interunia 201 201 Robeco Unitas Ver. Bezit. Europafonds A'damse Bank Cultuurbank Gron. Ind Cr. B. Holl. Bank U. Kasassociatie Nat. Nederl. Ned. Credietb. Ned. Handel Mij Ned. Mldd.st.b. Ned. Overzee B. R'damse B. Slavenburg's B. Twentse B. Alb. Heijn Alg. Mij Onr. G. A.I.M.E. Alg. Norit. Amstel A'dam Ballasi A'dam Droogd. A'dam Rijtuig. A.N.I.E.M. Becht en Dyser Bensdorp Intern Bergh Jurgens v. Berkels-Pat. Blaauwhoed Blijdenst. Will. Bols Lucas Borsumij Wehry Braat mach. Breda Machines Bredero's Bouw Brocades Brons werk Buhrm.-TET Calvé Delft Carps Garenfabr Centr. Suiker Daalderop Dagra Demka Dess. tapfltfabi Dikkers en Co. Drie Hoefijzer* D.R.U. 13/4 14/4 112.50 112.50 229 229 535.50 535 134.50 135 543 543 374 373% 28% 28% 197 196 237% 237% 152 151 927 920 229 229 357% 359 212 212 219% 218 332 331% 212% 212% 304% 304% emingen 601 601 276 275 161 165 172.50 175 415 419 528 530 177% 176% 384 383 76 x 75% 205 516 512 281 y4 281 246 244% 490 488 143% 143% 1089 1089% 78% 78 85 85% 216 220 770 764% 800 803 169% 169 773 771 968 972 442 444 280 280 276% 276 250 256 173% 165 x 335 333 220 218 356% 359 234 236 Duyvis Jx. Ënthoven Pletterij Erdal Excelsior Fittingfabr. Fokker Ford Gazelle r(jw.fabr Van Gelder Pap. Gelderl.-Tlelens Gero Geveke en Co. Gist- en Ptr. Grinten v. d. Gruyter en Zn Hagemeijer v. Hart Havenwerken Heem van der Helneken'a Heybroek Hoek's mach.fabr Holl. Kattenb. Holl. Beton Holl. Construct. Holl. Melksulk. Homburg Hoogenbosch Hooimeyer Indola Interla* Internatio Int. Gew.Betoi- Inventum Houth. JongeneeJ Kemo Kempen Begeer Key houthandel Kled.-Ind. Smits Kiene Suikerw. Kon. Ned. Pap. Kon. Zout Ketjen Korenschoof Koudijs Kromhout Kon. Ver. Tapiji Leeuw Paplerw Leidsche Wol Llndetevea Macintosh n.v. M. Ned. Bakk. Mees Bouwm. '63 Met de verkoop van haar suikeronder neming Mariënburg ln Suriname heeft de Nederlandsche Handel-Maatschappy definitief een streep gezet onder haar activiteiten in de cultuursector. De totale verkoopsom ligt in de buurt van f 10 miljoen. Het ligt niet in de bedoeling nieuwe activiteiten in de cultuursector te entameren. De NHM heeft uiteraard een grote schadeclaim op Indonesië, die een enorm bedrag vertegenwoordigt, maar de direc tie ziet daar zelf, onder de huidige om standigheden, geen enkele echte waarde in. In Indonesië heeft de bank reeds vrij aanzienlijke kortlopende financierings zaken kunnen verrichten. Overigens heb ben de overzeese kantoren gezamenlijk een groter deel tot het totale resultaat van de NHM bijgedragen dan in 1962. De directie is bijzonder tevreden over de algemene gang van zaken. De gecon solideerde balanstelling is boven de f3 miljard gekomen (gestegen van f2585 miljoen tot f3033 miljoen). Tevens heeft de bank het afschrijvingssysteem over 1963 iets gemoderniseerd en is zij over gegaan tot het publiceren van een gecon solideerde winst- en verliesrekening. Het zichtbare eigen vermogen der bank van f 185 miljoen (f 70 miljoen kapitaal en f115 miljoen reserves) is het grootste van alle banken in Nederland. In West-Irian had de NHM niet veel geïnvesteerd, zodat de boekwinst bij de verkoop van het bedrijf aldaar aan de Bank Indonesia nauwelijks de moeite waard kan worden genoemd. Het conflict tussen Indonesië en Maleisië heeft een ernstige terugslag gebracht voor alle bedrijven in Singapore, ook voor het be drijf van de NHM. De vroegere normale transporten van bevolkingsprodukten naar Singapore zijn praktisch vervallen Men hoopt op een ontspanning, maar de terugslag zal niet van overwegende in vloed zijn op de resultaten van de bank in 1964. Met rijdende bijkantoren in Ne derland wil men zien of er een zuig kracht ontstaat en pas dan overwegen of het de moeite loont ergens een bijkantoor op te richten. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat de pessimistische toekomstverwachtingen niet zijn bewaarheid. Het in 1963 be reikte resultaat stelt het bestuur in staat een totaal van f9 miljoen toe te voegen aan de buitengewone reserve, en de reserve onder krediteuren. Menko Meteoor Beton Misset Uitg. Mij. Mosa Mijnbouwk. Naarden Chem. Nedap Ned. Dok. M. N. exp. pap.fabr, Ned. Kabelfabr. Ned. Melkunie Ned. Scheepsb Nelle v. Netam Nijverdal Oranjeboom Overzeese Gas Palemb. Ind. mij. Palthe Philips 8V« cumpr Pietersen auto's Reesink Reineveld Riva Rott. Droogd. M. Ruhaak en Co. Rijnstaal Schelde B. v. A. Schev. expl. Mij Schokbeton Scholten Carton Scholten Foxhol Schuttersveld Simon de Wit Simons emb. Simplex mach Smit transform Spaarnestad Stokvl* Zn. Stoomp. Twenthe Swaay van Tabakin Philip* Thomsen ver b Unilever 7% Idem 6% Idem 4% Utermohlen Utr. asfaltf. A. Varossieau Veenend. Splnn Ver. Blikfabr. Ver. Glasfa. nat. 13/4 14/4 258 287 286 674 675 217 219% 128 129 395 960 960 337 337 201% 202 560 x 690 690 330 335 1025 1035 161 162 449% 455 188 187 425 428 347 348 530 531 385 389 765 771 119% 121% 438 434 500 507 28.9 289 442 346 346 172% 172% 477 475 370% 370% 290 289% 425 430 481% 481 402 406 875 876 144 b 143% 277 230 b 230 308 39 296 296 873% 873% 215 218 141 142% 505 510 323 322 610 610 167 166 500 b 502 b 481 482 249 13/4 14/4 152%b 153 b 301% 302 525 528 429 429% 416 422 b 530 525 154% 158 141% 250% 254 436 439 289 289 137 237% 346 343 208 210 388 390 395 386 130 118 116% 55.60 55.30 142 141 167 168 216% 216 344 344 334% 334 170 173% 113 113 250 251% 356 355 340 340 550 555 719 719 234 235 278 141 139% 165 b 292 291% 875 880 200 197 92% 92 363 361 148 148 318 142% 143 122 121% 83% 83 462 460 299 302 310 315 309 315 394 262 262 205 Wessanen's koninklijke fabrieken: 12 procent (10). Nieuwe Rotterdamse Cou rant: 10 procent en bonus van 2,5 procent uit agioreserve in aandelen (als vorig jaar). ZWEEDSE autoriteiten verwachten, dat het bruto nationaal produkt dit jaar met ruim 4,5 procent zal toenemen. Vorig jaar bedroeg de stijging 3.5 procent. De industriële produktie zal eveneens met 4,5 procent toenemen tegen 4 procent in 1963. DE NIEUWE Rotterdamse Courant heeft in 1963 flinke tegenslagen te ver werken gehad. In de laatste maanden trad pas een gunstige wending in. Het jaarresultaat was gelijk aan dat van 1962, de omzet steeg van f 27,6 miljoen tot f 29,1 miljoen en de bedrijfskosten van f25.1 miljoen tot f26,5 miljoen. De bruto winst na afschrijvingen is f 1.37 miljoen (onveranderd). Als winstsaldo resteert f634.660 (v.j. f620.794). De tegenslagen waren: de strenge winter, geringere ad vertentieomzet, geringere resultaten van de rotatiedrukkerij en het niet goed func tioneren van de nieuwe illustratierotatie pers. Ook de arbiedsonrust speelde een belangrijke rol. EEN BOD ter hoogte van 165 procent is uitgebracht op alle uitstaande aan delen van de n.v. Simplex machine- en rijwielfabrieken. De geldigheidsduur is beperkt tot 29 april en onder voorwaarde, dat een voldoende aantal aandelen van deze aanbieding gebruik maakt. De raad van commissarissen van Sim plex vindt dat het aanbod een financieel gunstige waardering van de aandelen inhoudt. De raad is dan ook van mening aandeelhouders in overweging te moeten geven dit aanbod te aanvaarden. Op vrijdag 1 mei zal worden bekend gemaakt of het bod gestand wordt gedaan. BRITISH ENKALON LTD.", de in Noord-Ierland gevestigde dochteronder neming van Algemene Kunstzijde Unie n.v. <AKU), zal binnenkort op haar fabriekscomplex te Antrim beginnen met de bouw van een fabriek voor enkalon- tapijtgaren en enkalon-technisch garen. De nieuwe uitbreiding zal in eerste aan leg werk geven aan 200 personen. Ook de afgelopen week is de terug vloeiing van bankbiljetten van behoor lijke omvang geweest, namelijk tto een bedrag van 84 min. Hierdoor daalde de chartale circulatie tot 6090 min. Uit het betalingsverkeer met het rijk vloeide 12 min. in de markt, evenals 5 min. van de rekening andere ingeze tenen. De stand van de schatkist be draagt thans 651 min., die van de reke ning andere ingezetenen 29 min. De goud- en deviezenvoorraad steeg met 5 min. tot 6480 min., waarvan ongewij zigd 5770 min. aan goud. Bankkringen verwachten de komende dagen een verkrapping van de geldmarkt in verband met de storting op woensdag 15 april op de staatslening. Ver. Machinef. Ver Touwfabr. Vettewinkel Vezel verwerking Vlissmgen katoen Vorstenl. Cult. Vredestem Vries IJzerh. Vulcaansoord Walvisvaart. Wernink's Beton Wessanen Wilt. Feyenoord De Wit's textiel Wyers Ind. H. Zaalberg Zeeuwse Conf. Zwanenb. Org. Zwitsal Mijnbouw en petn Alg. Exploratie Billiton le rubr. Billiton 2e rubr. K. Ptr. I 4 20 K. Ptr. 5 4 f 20 Moeare Enim. Id. eert. 1/10 opr. td. 1 winstbew. Td. 4 winstbew. Oost-Bomeo mij. Scheepvaart Furness Oostzee Dollarfondsen Anaconda Bethlehem Stee] General Electric General Motor 3roct. and Gamble Republic Steel Shell OU 13/4 14/4 207 435 432 365 356 170 170 260 260% 229 229 223 222 154 155 190% 109% 53% 57 259% 258 446 447% 2421/, 255 221 220 4991,4 495 1254 125 373 372 975 975 320 317 Dleum 56.50 56.90 17% 461 462 154.60 153.70 154.60 153.70 3050 3050 3445 3240 3210 80 81 473 476 108 110 44% 374 38% 864 86% «OH 81% 52% 46V4 47% «H 105 d 44A gedaan en bieden S gedaan en laten b bieden x laten d ex dividend c ex claim I

de Stem | 1964 | | pagina 13