10 geschilpunten tussen de Sovjet-Unie en de Chinezen WERELDCOMMUNISME, MAAR HOE? arwick Vlees van kadavers voor consumptie verkocht Bnon run* Ex-nazi vraagt vrijspraak in Brunswijk AEG Verkeersgroei financieel niet meer bij te houden Kopbot van Leo Horn Vier maanden geëist wegens veroorzaken van dodelijk ongeval DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 15 APRIL 1964 ZOAVO-ministers Geen steun voor Frans plan inzake Vietnam Duizend doden door cycloon in Pakistan? Poppen als vopo's in die ene koelkast? Kort geding tegen Nederlandse Opera Sint-Willibrordus ook open voor niet-katholieken Onach tzaamheid mede oorzaak van schietongeluk Hitiers adjudant breekt lans voor Hefelmann Minister Van Aartsen in Utrecht: Zevende leergang ANWB geopend '.■'AA»: 100% nylonvezel, blijvend mooi tapijt In Barneveld en omstreken Vakbonden oneens met massa-ontslag in Venrayse fabriek Toestand Spaak gaat vooruit De propaganda-oorlog tussen Rusland en de Chinese volksrepu bliek wordt met de dag heviger en drijft steeds verder in de richting van een formele en definitieve breuk. Nagenoeg iedere dag richten de twee communistische grootmach ten beschuldigingen aan elkaar. Toch streven beide landen eenzelfde doel na, namelijk wereldcommunisme. Alleen met betrekking tot de wijze waarop dit doel moet worden bereikt verschillen zij van mening. De volgende zijn de voornaamste ge schilpunten: 1. Vreedzame coëxistentie tussen com munisme en kapitalisme. Van alle geschilpunten tussen China en Rusland is dit het meest bekende en, met name voor de westelijke we reld, het belangrijkste. Volgens de Chinezen zijn de Russen, door hun beleid van vreedzaam naast elkaar bestaan, weekhartig en tegemoet komend, en verraden zij de belangen van de wereldrevolutie. Zij zeggen dat Rusland bang is voor een atoomoorlog en dat de „imperialisten" in werkelijk heid „papieren tijgers" zijn. Op 1 september 1963 zei een Chinese regeringswoordvoerder dat als de impe rialisten een atoomoorlog zouden uitlok ken en verliezen zouden toebrengen, het imperialistische systeem uiteindelijk toch zou worden vernietigd en niet het mensdom. De toekomst van het mens dom zou dan weer rooskleuriger zijn. De Russische zienswijze wordt het best weergegeven door premie" Kroes- tjev die tijdens zijn verblijf in Hongarije betoogde: ,,de Chinese leiders zeggen ons „al zou er een oorlog komen, wat dan nog? Veronderstel dat de helft van het mensdom wordt vernietigd. De an dere helft zal blijven". Het is eerder een gebrek dan een overdaad aan her senen bij mensen die zulke dingen kun nen zeggen. Ik kan verzekeren dat ons volk en onze regering tegen oorlog zijn". Op 14 juni 1963 schreven de Chinezen de Russen een brief waarin zij onder meer zeiden Vreedzame coëxistentie kan de revolutionaire strijd van het volk niet vervangen. De overgang van kapitalisme naar socialisme kan in welk land dan ook alleen tot stand wor den gebracht door proletarische revolu tie. De Russische leiders smeken het westen om vrede". Het Russische antwoord: „Het Rus sische streven naar vreedzaam naast elkaar bestaan houdt niet in dat het gewapende revoluties van noodlijdende volkeren niet steunt". 2. Stalin en de de-stalinisatie. Sinds 1956 heeft Rusland al het mo gelijke gedaan om de naam van Stalin te bezoedelen. Het beschuldigt hem van terroristische methodes, massamoord en persoonsverheerlijking. Dit proces was feitelijk de aanloop tot het geschil. De Chinezen betogen dat Stalin's kwa liteiten opwogen tegen diens fouten en dat het overgrote merendeel van het Russische volk het anti-Stalin proces afwijst. Zij zijn van mening dat de Russische de-stalinisatie onrust heeft gezaaid in de Oosteuropese landen en dat alsgevolg hiervan de discipline is verdwenen waardoor in 1950 in ver schillende Oosteuropese landen opstan den zijn uitgebroken. De Russen stellen: „De Chinese lei ders streven ernaar de persoonsverheer lijking van Mao Tse Toeng over de gehele internationale communistische be weging uit te spreiden. Hierdoor komt de leider van de Chinese communistische partij, net als Stalin, als een god boven alle Marxistisch-Leninistische partijen te staan. Dit verklaart de aanwezigheid van hegemonische ambities onder de Chinese leiders". 3. De atoombom. De Chinezen eisen, op grond van de overweging dat zij een machtige natie zijn. een atoombom. Zij verwijten de Russen dat deze zich niet houden aan hun belofte om dit Chinese ideaal te verwezenlijken. De Russen zeggen: „De Russische atoombommen dienen niet alleen om onszelf te verdedigen maar het gehele socialistische kamp. waaronder China. Rusland heeft de ontwikkeling van deze wapens alleen bekostigd. Het is niet raadzaam om China bij de ontwikkeling van een atoombom te helpen omdat dit voor machten in het imperialistische kamp, met name Japan e nWest-Duits- land. een excuus zou zijn om zich even eens van een dergelijk wapen te voor zien". 4. Het beperkte kernstopverdrag. De Russen zijn van mening dat het westen akkoord ging met het beperkte kernstopverdrag omdat het de kracht van Rusland kende en zodoende was gedwongen een vreedzame transactie te sluiten. De Chinezen beschuldigen Rusland van samenwerking met Amerika om ccn atoommonopolie te houden en. de wereld te overheersen. 5. De gekleurde en blanke volkeren. In vele officiële verklaringen hebben de Chinezen het over de „oostelijke OE CHINEES-RUSSISCHE GRENS Karaganda Samipalatmsk ONGOIIË wind die een langere adem heeft dan de westelijke wind". Peking richt veel van zijn propaganda-vuur op de Afro- Aziatische en Latijnsamerikaanse lan den. De Russische reactie hierop: „De Chinezen trachten de zwarte en gele volkeren op te zetten tegen de blanke. Dit soort racisme doet denken aan dat van Hitler in Duitsland". De nationale vrijheidsstrijd tegen de klassestrijd. De Russen menen dat de Chinezen hun steun concentreren op onderdrukte volkeren van juist onafhankelijk gewor den of nog koloniale landen om zodoende de „imperialistische" overheersing te laten verdwijnen De Chinezen gaan vol gens het Kremlin voorbij aan de klasse- strijd tussen kapitalisten en arbeiders in alle landen. De Chinezen trachten volgens Rusland vat te krijgen op de nationale vrijheids strijd met de bedoeling deze als instru ment te gebruiken bij de uitvoering van hun hegemonische plannen. De Chinezen houden zich aan de uit spraak van Lenin: „Het is onmogelijk voor de werkende klasse in de Europese en Amerikaanse kapitalistische landen om zichzelf te bevrijden, tenzij zij zich verenigt met onderdrukte landen en ten zij deze landen zich bevrijden". 7. De Chinees-Russische grens. De kern van dit geschil ligt in de verdragen die het in verval geraakte Chinese keizerrijk in de 18de en 19de eeuw zijn opgelegd door de Russische tsaren. Premier Kroestjev heeft ver klaard dat deze grenzen voor eens en altijd gelden en dat hierover niet valt te onderhandelen. De Chinese leiders echter noemen deze verdragen „onrechtvaardig", hoe wel zij in dit geval niet verder zijn gegaan dan enkele bedreigingen het openbaar tenminste. Want moeilijkheden hebben zich langs de grenzen wel voorgedaan, voorname lijk langs de Siberisch-Mantsjoerijse grens. De Russen hebben de Chinezen beschuldigd van 5.000 grensoverschrij dingen in 1962, hoofdzakelijk door vis sers in de gebieden bij de rivieren de Maoer en de Oessoeri. Momenteel zijn besprekingen aan de gang om deze kwestie op te lossen. Geen van de sprekers op de minister conferentie van de Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) in Manil la, heeft het Franse denkbeeld gesteund om Vietnam te neutraliseren. De plaatsvervangend secretaris-gene raal van de organisatie. William Worth, zei dat niemand zich had uitgesproken voor neutralisering van enig deel van Zuidoost-Azië. Behalve deze kwestie hebben de mi nisters. die achter gesloten deuren ver gaderden, ook gesproken over het geschil om Maleisië. Volgens Australische woordvoerders verwierp sir Garfield Barwick een neu tralisering van Zuid-Vietnam omdat dit zou betekenen dat aan de bevolking van dat land, die thans is gewikkeld in een strijd met de communisten, een bepaal- de oplossing zou worden opgedrongen. Gevreesd wordt, dat de wervelstorm, die Oost-I'akistan geteisterd heeft aan bij na duizend mensen het leven heeft ge kost. De Cycloon heeft het gebied van ruim 250 vierkante kilometer in het district Jcssore verwoest, waarbij 25 dorpen met de grond gelijk werden gemaakt. Vele plaatsen zijn na de verwoestingen ontoegankelijk geworden. De wervelstorm had zo'n kracht, dat mensen en vee gewoon de lucht in wer den geblazen. De stoffelijke resten van enkele slachtoffers zijn teruggevonden in de toppen van dc bomen. Hulpploegen hebben tot dusver het stof felijk overschot van 300 mensen geborgen. De Oostduitse politie heeft langs de grens met West-Berlijn poppen geplaatst, die gekleed zijn als bewakers en bewa pend zijn met houten machinegeweren. Het is reeds bekend, dat soortgelijke poppen stonden opgesteld langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland. Een in woner van de Amerikaaanse sektor in West-Berlijn heeft gisteren echter ver klaard twee poppen te hebben gezien langs de grens tussen Oost-Duitsland en West-Berlijn. 8. De Russische intrekking van tech nische en economische steun aan China. In de zomer van 1960 hebben de Russen honderden technici uit China teruggetrokken. De Chinezen verklaar den hierop dat Rusland zich niet hield aan het vriendschapsverdrag van 1950. Het Russische antwoord luidde: „De Chinezen trachten deze technici over te halen tot de Chinese doctrine". Voorts vernietigden zij volgens de Russen de economische betrekkingen omdat zij had den getracht zichzelf te bedruipen. Stijging van de Russische levensstan daard. De Chinezen houden vol dat het de plicht is van communisten om alleen dan ruimer te leven als alle volkeren zijn „bevrijd", wat wereldcommunisme inhoudt. Premier Kroestjev heeft hier tijdens het bezoek aan Hongarije op geantwoord door te zeggen dat de revolutionaire impuls alleen niet genoeg is. „Wij heb ben ook goede boeken, goede huizen en goed eten nodig". Kroestjev redeneert als volgt: „Oorlog is ondenkbaar. De communisten zullen het bourgois-kapitalisme verslaan door de wereld te tonen dat de Sovjet-Unie in materiële zin het sterkste land ter wereld is. Op deze wijze zullen Amerika en het kapitalisme worden begraven". 10. Betrekkingen met de Verenigde- Staten. Het Kremlin legt er herhaaldelijk de nadruk op dat Rusland de betrekkingen met Amerika wil verbeteren. De Chine zen zien dit als „capitulatie". De oude beschuldiging komt hier weer naar boven, namelijk dat Rusland met Amerika samenwerkt om de wereld te overheersen. Het Kremlin wijst erop dat, hoewel Peking de Russische gedrags lijn veroordeelt, het zelf poogt betrek kingen aan te gaan met Engeland, Frankrijk, Japan, West-Duitsland en Italië. (Advertentie) t U dan bij het inrul van de AEG koelkast. Speciaal geconstrueerd op nuttige bergruimte. Vier koelzönes zorgen ervoor dat altes de juiste koeling krijgt. De deur heeft, behalve de practische ruimte, nog iets aparts de magnetische sluiting geheel rondom. Eén lichte druk en geruis loos is de deur hermetisch gesloten. En is toch weer gemakkelijk te openen. Gaat U zelf eens bij Uw handelaar de diverse AEG types koel kasten bekijken. Én sluit U dan zo'n deur eens. Dan kunt U voelen hoe DAT GAAT. AMSTERDAM wereldvermaard sinds mensenheugenis De Nederlandse beroepsvereniging voor muziek-dramatische kunst heeft het be stuur van de Nederlandse Opera in kort geding gedagvaard, op maandag 4 mei voor de president van de rechtbank te Amsterdam te verschijnen. De vereniging eist dat het operabestuur wordt verboden het voorgenomen besluit tot ontbinding van de stichting ..De Nederlandse Opera" te nemen of, indien dat besluit reeds ge nomen is, daaraan geen uitvoering te ge ven zolang het dienstverband tussen le den van eiseres en de stichting niet op de daarvoor wettelijke en contractueel voorgeschreven wijze is beëindigd. Zulks op straffe van een dwangsom van 25.000,- voor ieder der gedaagden ver schuldigd voor elke overtreding. De Nederlandse katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven „Sint-Willibrordus" gaat binnenkort zijn statuten wijzigen, waardoor men in de toekomst geen katholiek meer behoeft te zijn om als lid van de vakbond te wor den ingeschreven. Wel moet het nieuwe lid doel en grondslag van de bond on derschrijven. In de ontwerpstatuten worden onder doel en grondslag van de bond verstaan zowel de directe als de indirecte behar tiging van de belangen der leden en hun gezinnen. Bij zijn werk blijft de bond zich laten leiden door de katholieke beginselen. (Advertentie) De Westduitse militaire commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het ongeluk op het NAVO-schietterrein Ber- gen-Hohne in Neder-Saksen, waarbij vo rige week donderdag negen personen het leven verloren en tien werden gewond, is tot de conclusie gekomen dat een reeks van oorzaken van uiteenlopende aard tot dit ongeluk heeft geleid. In het rapport van de commissie wor den drie oorzaken genoemd: 1. Onjuiste ligging van het mortiervuur bij het inschieten als gevolg van on juiste waarneming. 2. Het gebruik van een verkeerde lading bij een of twee van de mortieren bij het doelschieten. 3. Men is er zo goed als zeker van dat tenminste een veiligheidsvoorschrift is veronachtzaamd. Daardoor heeft men niet kunnen voorkomen dat op de be wuste dag het vuur ten dele buiten de gevaarlijke zone kwam te liggen. De twee zwaar gewonden blijven voor lopig nog in het ziekenhuis van Soltau. Hun artsen geloven echter dat hun toe stand niet meer kritiek is. De vijf licht gewonden waren dinsdag al zover her steld dat zij naar een ziekenhuis in Ham burg konden worden vervoerd. De voormalige persoonlijke adjudant van Hitler, Fritz Wiedemann, heeft dins dag in het euthanasieproces dat in de Westduitse plaats Limburg tegen de 57- jarige Hans Hefelmann gevoerd wordt, gezegd dat volgens hem beklaagde geen „wilde nazi" is geweest. Hij had Hefel mann in 1935 in de kanselarij in Berlijn leren kennen en beschouwde hem als „een kleine man zonder grote invloed". „Hefelmann maakte een rustige, zakelijke indruk en kwam dikwijls bij mij om raad in zakenkwesties". Hij kon zich niet herinneren of be klaagde wel eens met hem had gespro ken over het rassenvraagstuk of over het doden van mensen. Hefelmann staat terecht wegens moord op 73.000 geesteszieken in het kader van het euthanasieprogramma van de nazi's. Wiedemann kon zich wel herinneren dat Hitler in zijn „tafelgesprekken" in kleine kring de euthanasie had aange roerd. Hitier zou toen gezegd hebben dat in oorlogstijd alle ongeneeslijk zieken als „onnut" vernietigd moesten worden. „Ik en mijn tafelgenoten vatten dat toen niet zo ernstig op, omdat wij niet konden vermoeden dat dat eenmaal in daden zou worden omgezet", zei Wiedemann. „Overigens duldde Hitier bij deze tafel gesprekken, waarin hij gewoonlijk zijn politiek uiteenzette, geen tegenspraak". A 'It -■ -.,v. u'r*•- ff-SKA 'f*'. t Barwick tapijt brengt woonwarme weelde. In sfeervolle kleuren, blijvend mooi. Barwick tapijt is gemaakt van Dupont nylonvezel. Zachtpolig, veerkrachtig. En onverwoestbaar sterk I Boven dien altijd gemakkelijk te reinigen, omdat de gladde vezel geen vuil vasthoudt. SUNSPRAY exclusief gemaakt voor INTERTEST door de "finest car petmakers of America" WYERS - AFD. TAPIJTEN. VRAAG UW WONINGINRICHTER De algemene inspectiedienst (A.I.D.) van het ministerie van Landbouw en Vis serij heeft in samenwerking met de vete rinaire inspectie van de volksgezondheid een inval gedaan in een landbouwbedrijf- je van de twee gebroeders M. te Zwarte- broek, gemeente Barneveld, waar de ka davers en delen van tientallen gestorven kalveren en varkens werden aangetrof fen. De gebroeders M. bleken deze kadavers bij boeren in de omgevingen te hebben opgekocht. Het kadavervlees werd uit gebeend en aan een tussenpersoon in Amersfoort verkocht, die dit „vlees" te gen „concurrerende" prijs aan consumen ten afzette. Het aangetroffen destructie- materiaal waaronder een half vergaan varken is in beslag genomen. (Advertentie) Reeds geruime tijd waren er vermoe dens dat er in de omgeving van Barne veld een kadaverslagerij was. Op het be drijfje werd een onbeschrijflijke rom mel aangetroffen met hele kadavers en delen daarvan, die op allerlei plaatsen in een kipperen en onder een bed lagen geborgen. Mede in verband met de huidige hogere vleesprijzen zijn de veterinaire volksge zondheidsinspecties en de A.I.D. voort durend op pad om te waken tegen het in consumptie brengen van ondeugdelijk vlees. Hierbij wordt de herkomst van het in croquetten en gehaktballen en dergelijke eetwaren verwerkte vlees scherp in het oog gehouden. In het oprollen van deze kadaversla gerij vindt de veterinaire hoofdinspectie van de volksgezondheid aanleiding het publiek nog eens aan te raden vlees en eetwaren, waarin vlees is verwerkt, uit sluitend door middel van de bonafide handel te betrekken. De Venraijse metaalindustrie Saris- Jurgens n.v„ die roestvrije produkten voor groot-keukenbedrijven vervaardigt, heeft maandagmiddag aan 44 personeels leden ontslag op korte termijn aange zegd. Als redenen werden opgegeven: onderbezetting in de orderportefeuille en liquiditeitsmoeilijkheden. Vierendertig handarbeiders en tien beambten, werk zaam in koperslagerij, draaierij en bank werker ij, vallen onder deze groep. De drie bedrijfsbonden van de metaal industrie gaan met de voorgestelde af vloeiingsmaatregelen niet akkoord om dat men alle overtollig personeel aan geen enkel naburig bedrijf wil overdoen. In een spoedvergadering heeft het be stuur van St.-Eloy, dat namens N.K.V., N.V.V. en C.N.V. optreedt, besloten om dinsdagavond een bijeenkomst te beleg gen voor alle 72 werknemers. Men zal daarin adviseren te wachten op de nog niet aangevraagde ontslag vergunning bij het gewestelijk arbeidsbureau en de „blijvers" aanraden ook ontslag te vra gen „gezien het in het jongste verleden gevoerde personeelsbeleid en de te slech te afvloeingsmaatregelen". (Van onze verslaggever) Mr. J. van Aartsen, minister van Ver keer en Waterstaat, heeft dinsdag in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht, de zevende nationale ver keerstechnische leergang van de A.N.W.B. geopend. De minister zei het een verheugend verschijnsel te vinden dat aan de pro blemen rond de autosnelwegen groeiende aandacht wordt geschonken. Het is zaak, aldus de minister, dat de autosnelwegen aan hoge eisen met betrekking tot de veiligheid en capaciteit voldoen. De stormachtige ontwikkeling van het verkeer benauwt minister Van Aartsen, temeer omdat hij daar tegenover moet stellen dat er te geringe financiële mid delen zijn om de ontwikkeling bij te be nen. Het is, aldus de minister, geen een voudige zaak om de financiële proble men, die hierin nu eenmaal een grote rol spelen, tot een bevredigende oplossing te brengen, vooral omdat de situatie ons dwingt tot het vaststellen van prioritei ten in het hele vlak van de waterstaat. In zijn welkomstwoord had de voor zitter van de A.N.W.B., ir. F. H. van der Linde, erop geattendeerd dat ook de A.N.W.B. ten aanzien van de uitbouw van het autosnelwegennet met zorg is vervuld, gezien het tempo van uitvoering van het 15-jarenplan dat in 1960 door de toenmalige minister van Verkeer en Wa terstaat werd aangekondigd. In 1975 zal In hoger beroep De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft gisteren tegen de 46-jarige nu in Friesland wonende aannemer J. G. terzake van het veroor zaken van een dodelijk verkeersongeluk vier maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging der rijbevoegdheid gè- eist. De rechtbank had de aannemer in eerste instantie tot deze straf veroor deeld. Bij het ongeluk kwam de 55-jarige prof. dr. R- van Dijk (hoogleraar aan de Vrije Universiteit) om het leven, zijn vrouw liep ernstige verwondingen op, en verdachte zelf werd als gevolg van de opgelopen verwondingen blijvend in valide. De aannemer was reeds vijf keer voor zijn rijexamen gezakt, en hij had geen rijbewijs. De Belgische minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, die in een kliniek te Monaco vertoeft, is aan de beterhand. Hij heeft nog rust nodig, maar zal misschien reeds volgende week het ziekenhuis mogen verlaten. De Bel gische premier Lefèvre is van plan mi nister Spaak volgende week te bezoeken. er ruim 2000 km autosnelweg in Neder land moeten zijn. Er dient, zo zei mr. Van der Linde, op korte termijn een wet „uitkering wegen" tot stand te komen die de financiële mo gelijkheid opent volledig gebruik te ma ken van het potentieel dat in Nederland aanwezig is. De kunde is er en ook de wegenbouwers zijn in staat hun werk tempo aanzienlijk op te voeren. (Advertentie) EEN WATERMOLEN een echte Ne derlandse wordt dezer dagen door de Amsterdamse burgemeester aan de stad New York aangeboden. Een Amsterdam se deputatie is in de States om de aan dacht van de Amerikanen op onze hoofd stad te vestigen. EEN BOERDERIJ en twee veestallen in Hazerswoude werden door brand ver woest. Het vee kon in veiligheid worden gesteld. 3 s Alwéér geen ladder... dank-1 I zij Libelle Non Run, gebreid I -volgens het Runes procédé. I Deze kousen zijn werkelijk j laddervrij. U herkent ze aan <j I het Runex' ft embleem op <S de verpakking. Koop dus I voortaan 4x sterker f2.95 Vier oud-nazi-officieren, die voor een rechtbank in Brunswijk terechtstaan op beschuldiging van medeplichtigheid aan de dood van 5200 Russische joden, heb ben dinsdag hun spijt betuigd over de massamoord. Een vijfde verdachte eiste echter vrijspraak. „Ik verzoek u slechts mij vrij te spre ken", snauwde Hans-Walter Zech-Nennt- wich, die als enige van de officieren er van beschuldigd is dat hij in 1941 in Pinsk eigenhandig joden heeft gedood. De overigen, die kans lopen tot gevan genisstraffen van vier tot zeven jaar te worden veroordeeld, in tegenstelling tot Nenntwich, tegen wie de openbare aan klager levenslang heeft geëist, gaven toe, dat het doden van joden verkeerd was geweest. De president van de rechtbank ver klaarde dat hij op 20 april uitspraak zal doen. „Ik zal nimmer de dood van zoveel menselijke wezens te boven komen", ver klaarde de voormalige SS-kolonel Franz Magill, de 63-jarige ingezetene uit Brunswijk, die het bevel voerde over het cavalerie-regiment dat de massamoord heeft uitgevoerd. Alle officieren zijn ervan beschuldigd hun manschappen bevel te hebben ge geven het over de radio verzonden be vel van Heinrich Himmler, om alle jo den in gevangenschap te doden en vrou wen en kinderen de moerassen in te drij ven, uit te voeren. Leo Horndie in Glasgow, de door Schotland met 1-0 gewonnen voet- halwedstrijd tussen Schotland en Engeland heeft „gefloten"arri veerde op Schiphol, getooid met een fraaie bolhoed. Hij oogstte veel bekijks. HOOFDSCHOTEL? VLEES

de Stem | 1964 | | pagina 11