»en AUTO Nog geen vreugde bij Kon. Mij „De Schelde" OMDAT ZOVEEL MANNEN (...en vrouwen) AAM DE SIGAAR GAAN m PANTALONS 31 Ireda, tel. 38581 5 Baarle-Nassau !51 >23-216 1 r# tel. I 31621-893 tel. 04167-2398 el. 2749 el. 2405 Wol aanvoer Woolcombers via Z.-Sloe Reünie van 2e bataljon van „het zesde'5 Terugblik DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 APRIL 1964 li waard zijn] ar f in 1 tel. 01600-34627 reg 10, Alphen Nieuwe dokken Zuid-Sloe deze week klaarmaar:, Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten: MEDIO 1965? 5000 HUIZEN Weekeinde Hedenesse Jongeren spraken over ..oorlog en vrede" Bezoek Engelse gasten aan Zierikzee Reddingsboot te Breskens beproefd Weekend van de verkenners uit district Hulst Kring O. -Z. - VIaan deren VARKENSFOKDAG TE ST.-JANSTEEN GEEN MISDRIJF BIJ VERDRINKEN VAN MIDDELBURGER Der Boe de Koudekerke „HUID" ONDERWERP VAN BIJEENKOMST Onwel in Vlissingen Anneke Grönloh oververmoeid Zeeuws elftal klopt ZFC: 8-1! Pagblad Pe§tctn De Waardeloos De Treurige staking Discriminatie iBpav pngensmarkt Téttienha enbur In Vlissingen: Elektricien overleefde val van zeven meter fiï vn«ln Urg heeft nIaan(iagmiddaz m Vlissingen een val van ruim zeven 8 Iduceert HONDA meer dan omfietsen. Echte juweeltjes k, schitterende voorbeelden komfort Kotste en meest befaamde In bromfietsen - is onmisbaar |miljoenen mensen, verspreid entig landen. rouwen. De rijke ervaring is jarborg! )A MOTOR N.V.. Zenostraat 186, ■dam. Tel. 010-19.23.00. ken te Aalst - België. erelds grootste fabrikant motorfietsen. n onzacht met het plafond in 3 raking kwamen. je De verslaggever vol2 juis- manoeuvre nauwlettend en 1 terde naar de kreten. wei mompelde hij, „men streelt omhoog, maar wij zien er niet direct een verbetering Enfin, kopij genoeg (Advertentie) Vraag «vearenwxnkei- (Van onze verslaggever! „Ons bedrijf in het Zuid-Sloe is klaar. Als we willen kunnen we deze week een schip dokken". Dit zegt de heer G. N. van Gin- kel, een van de directeuren van de Koninklijke Maatschtppij „De Schelde" te Vlissingen. De vreugde over het gereed ko men van deze nieuwe vestiging van „De Schelde" wordt door ver schillende oorzaken zwaar getem perd. 1. de toegangsweg vanuit zee naar de nieuwe dokken is nog niet op diepte. 2. De nieuwe provinciale Sloe- weg, die vanaf de Sloedam boven Ritthem naar Oost-Souburg loopt en die daar aansluiting zal geven op de geprojecteerde rijksweg Vlissingen-Nieuwland is nog niet klaar. Volgens de heer Van Gin- kel zit er ook helemaal geen vaart achter die aanleg. 3. Genoemde rijksweg Vlissin gen-Nieuwland wordt later uitge voerd dan oorspronkelijk is toege zegd. De investeringsbeperking is hier debet aan. 4. De Woolcombers N.V., die zich als eerste grote industrie in het Zuid-Sloe zou vestigen en die al meteen een belangrijke klant van „De Schelde" beloofde te wor den, heeft het, zoals bericht, laten afweten. „Een enorme tegenslag in de ontwikkeling van het Zuid- Sloe", zo heeft de heer Van Gin- kel hierover vorige week gezegd. Dit zijn belangrijke tegenslagen voor een bedrijf, dat zo'n slordige veertig miljoen gulden in het Zuid-Sloe heeft ge ïnvesteerd. De heer Van Ginkel ziet eén lichtpunt en wel in datgene wat staats secretaris drs. Bakker van Economische Zaken vorige week over het Zuid-Sloe heeft gezegd. Volgens drs. Bakker zijn de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen en het Zuid-Sloe de trekpaarden van Zeelands economie. Een lichtpunt dus wat een brandpunt worden kan. Voorlopig blijft ,,De Schelde" in het Zuid-Sloe echter een eenzame en moei lijk bereikbare gast in het Zuid-Sloe. Met het op diepte brengen van de toegangsweg over zee is rijkswaterstaat momenteel druk doende. Van de zijde van rijkswaterstaat is ons medegedeeld dat geprobeerd zal worden het werk nog deze maand klaar te krijgen. De provinciale Sloeweg. waaraan eind juni 1963 begonnen is, zal, wanneer alles meezit, voor ongeveer tweederde deel (het stuk Sloedam-Ritthem) begin mei a.s. klaar komen. Op de laatste 150 me ter van dit ruim twee kilometer lange wegvak moet nog een slakkenfundering worden aangebracht. De slakken laten echter op zich wachten. Daarna kan dit gehele wegvak van een slijtlaag worden voorzien. Aan het stuk van Ritthem naar de rijksweg Vlissingen-Nieuwland zal in middels worden doorgewerkt. In af wachting van de aanleg van de nieuwe rijksweg zal de Sloeweg voorlopig wor den aangesloten op de Ritthemsestraat. Deze aansluiting zal niet vóór begin 1965 tot stand kunnen komen. Wanneer Op onderstaande situatietekening zijn de voor „De Schelde" en het hele Zuid-Sloegehied belangrijke ontsluitingswegen via Oost-Sou burg te zien: vlak boven Ritthem de Sloewegaan de zuidoostkant van Souburg de ontworpen rijks weg Vlissingen-Nieuwland. winter tegen zit dan moet zelfs op medio 1965 gerekend worden. Zal het nieuwe bedrijf van De Schelde dus in mei a.s. ontsloten kunnen zijn tot Ritthem, pas over ongeveer een jaar zal de ontsluiting tot Oost-Souburg gevor derd zijn. Over de uiteindelijke ontslui ting tot aan Vlissingen, die afhankelijk is van het gereed komen *v§n het ge deelte Vlissingen-Oost-Souburg van rijks weg Vlissingen-Nieuwland, kan nog geen verstandig woord worden gezegd. Het is beslist interessant te weten dat het plan voor de aanleg van rijksweg Vlissingen-Nieuwland al ruim twintig jaar oud is. Volgens het eerste plan zou deze rijksweg reeds in 1945 klaar geko men moeten zijn. Wegens gebrek aan geld is het werk steeds van hogerhand vertraagd. Ook door de jongste inves teringsbeperking is' de aanleg van deze belangrijke weg weer wat in tijd opge schoven. Voor hoelang kon men ons gis teren van de zijde van rijkswaterstaat niet mededelen. „We hopen dat er bin nenkort weer wat meer beweging in de plannen komt", aldus het commentaar van rijkswaterstaat. Behalve over deze ontsluitingsperike- len maakt de directie van De Schelde zich in het kader van de ontwikkeling van het Zuid-Sloe en de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen (De Schelde heeft plannen zich ook in Terneuzen te vesti gen) vooral zorgen over de geringe wo ningtoewijzing aan Zeeland. .Zonder huis krijg je tegenwoordig geen man meer", aldus de heer Van Ginkel. Volgens hem zou Zeela.nd alleen al voor de trekpaarden" Zuid-Sloe en Terneuzen een extra toewijzing van 5000 woningen moeten krijgen. Door het ontbreken van goede ont sluiting sw eg en zijn vele polder wegen, die niet op het zware Zuid- Sloeverkeer berekend zijn, kapot gereden. Vandaar borden als „Vei lige snelheid 10 km/uur". Met de fiets gaat het dan nog Noorwegen wordt bedreigd door de grootste staking sinds de tweede wereld oorlog. Indien niet spoedig een oplos sing wordt gevonden zullen meer dan 140.000 arbeiders het werk neerleggen. De arbeiders eisen hogere lonen. Be sprekingen tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties hierover zijn mis lukt. Een beeld van de aanleg van de provinciale Sloeweg. Hier wordt de slakkenfundering op gelijk ni veau gebracht. Opmerkingen van de zijde van de Kon. Mij. „De Schelde" dat de aanleg maar heel traag vordert worden door de heer L. de Nooijer, technisch ambte naar van de provinciale water staat die het dagelijks toezicht op het werk heeft, tegengesproken. „Men praat over dingen waarvan men geen verstand heeft. We wer ken met een normale ploeg aan deze weg. Door het goede weer van de afgelopen winter zijn we zelfs lekker opgeschoten" heer De Nooijer. aldus de Tijdens een op het vormingscentrum Hedenesse te Cadzand gehouden week einde hebben vijfendertig jongeren zich beziggehouden met de diverse aspecten van het thema „Grenzen van oorlog en vrede". De heren C. Schot uit Vlissingen en M. Mondeel uit Goes belichtten de standpunten van respectievelijk de niet- dienstweigeraar en de pacifist. Ds. H. Barlema,, legerpredikant. tè Vlissingen besprak het rapport omtrent het vraagstuk der kernwapenen, dat in 1962 door de Generale Synode van de hei*vormde kerk werd uitgegeven. Ds. Bartlema kon zich volledig vereni gen met het onvoorwaardelijke neen te gen het gebruik van kernwapenen, da' in het rapport wordt geuit. Het atoom wapen is volgens de inleider niet te ge bruiken; het mag dus ook niet gebruik' worden. Uit de diverse discusiegroepen kwan naar aanleiding van een vraag de wen naar voren, dat Nederland, als klein lam een ontwapeningsinitiatief moet nemen Dit weekeinde dat onder leiding stonr van mejuffrouw wika H. ten Have er wika A. J. Dales, was het vijfde en laatstr van een serie, die als titel had „Grenzen van onze tijd". Gisteren arriveerden per trein te Roo sendaal burgemeester en leden van de raad met hun dames van de Engelse ge meente Hatfield nabij Londen voor een bezoek aan Zierikzee. Om vier uur was er een buitengewone zitting van de raad gedurende welke de gasten officieel wel kom werden geheten. De heer Simmers (KVP) de nestor van de raad, diende een motie in, waarin de vreugde van de raad en inwoners over dit bezoek werd uitgedrukt en waarin de hoop werd uitgesproken, dat het een week durende bezoek mag bijdragen tot versteviging van de banden tussen Hat field en Zierikzee. De motie werd door alle fracties ondersteund en aangenomen. De burgemeester kon tot zijn genoegen meedelen, dat chairman (burgemeester) V. C. Fitzpatrick van Hatfield Rural Dis trict Council (te vergelijken met onze gemeenten) tot ereburger van Zierikzee was benoemd met toekenning van de zil veren medaille. Deze geste werd door de heer Fitzpatrick op hoge prijs gesteld. In een dankwoord roemde hij de goede be trekkingen. die tussen beide gemeenten nu al sedert de overstroming van 1953 heersen. Hij hoopte dat het bezoek van de Zierikzgese jongeren aan Hatfield in 1964 weer zeer succesvol mag zijn en ver steviging van de reeds gelegde vriend schapsbanden, die tussen volkeren van verschillende nationaliteiten zo belang rijk zijn. zou mogen brengen. Na de raads vergadering werd in de Schutterszaal van het stadhuis de erewijn geserveerd. (Van onze verslaggever) De Woolcombers-Hartgroep blijft interesse houden voor het Zuid- Sloe. Gisteren hebben de heren Hart uit Bradford, Perkins uit Montevideo en Holsboer van de Nederlandse directie van Wool combers, een gesprek gehad met het bestuur van het havenschap in oprichting voor het Zuid-Sloe, teneinde de relaties met dit be stuur, ondanks het besluit de wol- kammerij in Verviers te vestigen, te behouden. De Woolcombers- Hartgroep wil de aanvoer van wol aanvankelijk via .de haven van Vlissingen, en later, wanneer de aanvoer met grotere schepen zal geschieden, ook via de zeehaven in het Zuid-Sloe (Vlissingen-Oost) laten lopen. De wol zal van Vlis singen en van het Zuid-Sloe uit met vrachtauto's en per spoor naar de wolkammerij te Verviers wor den vervoerd. Genoemde directeu ren van de Woolcombers-Hart groep hebben gistermiddag behal ve aan de buitenhaven van Vlis singen ook een bezoek gebracht aan het Zuid-Sloe, teneinde zich oersoonlijk van de beschikbare ac commodatie voor de wolaanvoer )p hoogte te stellen. Een en ander lijkt ons goed lieuws voor o.a. de Koninklijke Hij. ,,De Schelde", waarover wij n deze editie minder rooskleurige omstandigheden melden. (Van onze verslaggever) De fraaie reddingsboot ..Koningin Juliana" van de K.Z.H.R.M. die gesta tioneerd is in Hoek van Holland, is te Breskens door de plaatselijke afdeling van de E.H.B.O. beproefd op het vervoer van slachtoffers. Ongeveer 20 leden van de E.H.B.O. en van de reddingsbrigade waren daarbij de vrijwillige slachtoffers met verwondingen van diverse aard en ernst. De proeftocht tussen de havens van Breskens was vooral bedoeld om te onderzoeken of de benedendekse ruimte van de boot niet te benauwd is voor de te vervoeren slachtoffers. O.l.v. de in specteur van de reddingsmaatschappij, de heer B. R. de Jong uit Schiedam, van de heer M. Barendse namens de plaatselijke E.H.B.O. en van schipper W. v. d. Broeke is de proefneming, waar voor ook burgemeester Eikhout belang stelling toonde, gunstig verlopen. Het ligt in de bedoeling dat te Breskens in 1968 een zelfde reddingsboot wordt ge stationeerd. (Van onze verslaggever) Op tweede pinksterdag, achttien mei. houdt het tweede bataljon van het roem ruchte voormalige zesde regiment infan terie een reünie in het dorpje Zeeland in Gelderland. Dit in verband met het feit. dat het dit jaar 25 jaar geleden is, dat het regiment werd gemobliseerd Oorspronkelijk was het de bedoeling een reünie te houden van het gehele re giment in de Chassee-kazerne te Breda. De tijd ontbrak achter om de organisatie van een dergelijke reünie in Breda tijdig rond te krijgen. Men heeft derhalve het oog laten vallen op het dorpje Zeeland in Gelderland, waar het tweede bataljon in 1939 was gelegerd en waarmee nog steeds nauwe banden bestaan. Het ge meentebestuur van deze gemeente heeft alle medewerking voor deze reünie toe gezegd. Hoeveel reünisten velen van hen komen uit Brabant en de provincie Zeeland 18 mei naar het Gelderse Zee land zullen komen, is nog niet bekend Bovendien is men van velen het adres kwiit. Inmiddels zijn echter al verschei dene aanmeldingen binnengekomen bij de secretariaats-adressen voor deze re- unie B. P. van Tetering, Sikkelstraat 55 Breda en A. Stuurman. Koningin Wil- helminalaan 286. Voorburg. Ondanks het feit dat het weer de ver kenners in de steek liet, mag het dis trictsweekend dat gehouden werd in Huist, geslaagd genoemd worden. Zaterdag kwamen de 89 deelnemers o.a. uit Koewacht, St.-Jansteen, Nieuw-Namen Hulst en Kloosterzande op het buiten centrum t Jagertje bijeen om zich op velerlei gebied met elkaar te meten. voor het eerst werd voor de jongere en oudere verkenners een gescheiden pro gramma afgewerkt. Een strikt neutrale jury beoordeelde de diverse activiteiten. Aan het eind van dit weekend werd door deze jury, bestaande uit twee vaandrigs uit Westdorpe en twee Uit St.-Niklaas (België) de einduitslag bekendgemaakt. Toen bleek dat bij de luniorverkenners als winnaar uit de bus kwam: de panterpatrouille uit Koewacht met een totaal van 157 punten. Op een gedeelde tweede plaats kwamen de Sper werpatrouille en de Houtduivenpatrouille beide uit Hulst, ieder met 135 punten. Bii de seniorverkenners werd de Zwa luwenpatrouille uit Hulst winnaar terwiil de senioren uit Koewacht een eervolle tweede plaats behaalden. Het weekend stond onder leiding van de district«»taf van het district Hulst. Donderdag 23 april zal St. Jansteen op nieuw het trefpunt zijn van de varkens fokkers van het N.L.- en Piétrainras in Oost-Zeeuwsch Vlaanderen. De vijfde kringvarkensfokdag wordt gehouden op een terrein aan de Burg. IJsebaertstraat. Het aanvangstijdstip van de keuringen is gesteld op 1 uur 's middags, zodat zonder onderbreking, het te verwachten keu ringsprogramma van ongeveer 120 dieren kan worden afgewerkt. Varkensfokdag'en beogen een ruimer in zicht te geven in de te volgen fokrichting en een overzicht van de stand van de fok kerij. Fokdagen hebben een sterk voor lichtend karakter en zijn als zodanig van grote betekenis voor de verbetering van de kwaliteit van de varkensstapel in het algemeen. De vraag naar varkens met goede slacht en gebruikseigenschappen wordt steeds actueler. Als bijzondere actractie worden de be zoekers in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan een beoordelings-wedstrijd. (Van onze verslaggever) De 21-jarige stuurman-motordrijver op de binnenvaart L. Louws uit Middelburg, van wie zondagmorgen in de Vlissingse binnenhaven het stoffelijk verschot uit het water werd gehaald, blijkt 11a ge rechtelijk onderzoek niet door een mis drijf om het leven te zijn gekomen. Mr. Th. Lebret, subst. officier van justi tie te Middelburg, onder wiens leiding het onderzoek stond, is van mening, dat de jongeman langs het Kanaal door Walche ren ter hoogte van de zeesluizen is uitge gleden of gestruikeld, en te water ge raakt. Bij de val zou hij ernstige verwon dingen aan het hoofd hebben opgelopen, waardoor hij niet bij machte zou zijn ge weest zich zwemmend te redden. Het slachtoffer was opvarende van een PAM-schip. dat in de binnenhaven van Vlissingen lag gemeerd. Naar de officier meedeelde had Louws verscheidene café's bezocht, maar was niet onder invloed. Dokter Zeldenrust verrichtte sectie op het lichaam. Op zaterdag 18 april zal onder de aan kondiging „Ontmoetingsdag" in de aula van „der Boede" te Koudekerke een bij eenkomst plaatsvinden, die op de eerste plaats bedoeld is om de banden tussen de afgestudeerde leerlingen en de Stichting Zeeuws Opleidingsinstituut voor Heil gymnastiek, Massage en Physiotechniek te onderhouden en te versterken. Tijdens de ochtendbijeenkomst die om 9.30 aan vangt, zal dokter W. Stevens spreken over de bouw en de functie van de huid. Dokter K. W. J. Boelen zal afwijkingen van de huid bespreken en dokter P. Pols zal spreken over de huid in de praktijk van de physiotherapie. Daarna zal er gelegenheid zijn de vernieuwde afdeling physische therapie van de verpleeginrich ting „der Boede" te bezichtigen. Zoals wij gisteren meldden is de zan geres Anneke Grönloh tijdens optreden in het Scheldekwartier in Vlissingen on wel geworden. Naar wij verder vernemen heeft de acteur Herbert Joeks haar in zijn auto naar huis vervoerd. Zij werd onwel door oververmoeid heid. Op advies van de bedrijfsarts dr. J. Stumphius is zij na de pauze niet meer opgetreden, 's Middags had zij nog met Willy Alberti in Bodegraven meegedaan aan een skelterrace. Bovendien had zij de dag tevoren urenlang moeten werken aan platenopnamen. (Advertentie) De zevenhonderd bezoekers die in Rilland-Bath gekeken hebben naar de wedstrijd tussen het Zeeuwse (ama teur) elftal en de tweede divisieclub ZFC uit Zaandam zagen bijzonder te leurstellend spel van de semi-profs. Het werd tenslotte 8-1 voor de Zeeu wen en daar kunnen de betaalde men sen het voorlopig wel mee doen. Moens maakte de eerste twee goals, Huser 3-0, Moens zorgde weer voor twee treffers. Wissel liet bij de rust 6-0 aantekenen. In de tweede helft scoorde Moens opnieuw twee keer en Blok van ZFC kon toen de eer red den, 8-1. De wedstrijd die werd gespeeld in het kader van de feestviering rond het 35-jarig bestaan van ,,Rillandia" kreeg muzikale opluistering van de plaatselijke muziekvereniging. „Young man with a horn", de film die gisteravond op de beeldbuis kwam, zullen velen met genoegen gevolgd hebben. Niet alleen vanwege de altijd charmante, Doris Day. maar ook om het verhaal, weliswaar een beetje opgepoetst en gezocht, maar met een intrige dat in elk geval boeide. Vooral liefhbebers van jazz zullen met extra belangstelling gekeken hebben. De film is namelijk een der eerste die ge maakt werden in de serie jazz-biografie- en. Behalve Doris Day kwam ook boer Koekoek gisteravond in het beeld, zor gelijk koutend over de regeringspolitiek. We vonden hem en dit niet omdat we het met hem oneens zijn weinig meeslepend. y, e opvoering van Hochhuths „Plaatsbekleder" in ons land was voorafgegaan door uitgebreide publi- katies. Dat zou nog eens een toneel gebeurtenis worden! In het buiten land waren er zelfs vechtpartijen om ontbrand. Diep geschokt door de schuld van Pius XII zouden we onze eigen schuld jegens de joden beleven. De Nieuwe Linie gaf eerst plaats aan een weloverwogen artikel van prof. H. Brugmans. maar in haar zucht naar non-conformisme liet ze de week daar op de leiders van het Nieuw Rotter dams Toneel de ontzaglijke betekenis van dit stuk en zijn opvoering uit eenzetten. En een redacteur dikte dit nog aan. Wat is het geworden? De opvoering kreeg zeer matige re censies. Het stuk als zodanig werd ook vrij algemeen gekraakt. De eigen zeer deskundige toneelrecensent van het genoemde weekblad constateert, dat Hochhuth alleen maar een mario net heeft schuldig verklaard. „Hoe men op een of andere manier deze vogelverschrikker als symbool kan beschouwen, is mij een volslagen raadsel". Maar ook in een blad als Vrij Nederland komt de recensent (A. Koolhaas) tot een vernietigende con clusie. Een voos pamflet noemt hij het stuk. „Het is zeker niet aan ons om in het schema te trappen dat Hochhuth met zijn Stellvertreter op stelt en larmoyant te doen over ka tholieke Italiaanse joden onder de neus van de paus gekaapt. Want on der onze eigen neus wordt daarmede met idat „echte Auschwitz op Het toneel" een verdoezeling opge bouwd ten gerieve van het Duitse geweten en van ieder ander geweten dat de uitroeiing van de joden als een abstract gebeuren hanteert". Daarmede kan de schrijver, daar mede kunnen de promotors van zijn stuk het doen. Afgaand op de faam van omstreden stuk zal De Plaats bekleder nog wel wat repertoire hou den. Maar het blijft als getuigenis waardeloos en als toneelstuk een flop. e Belgische doktersstaking is in een nieuw dramatisch stadium gekomen. Het gaat nu hard tegen hard. Voor ons blijft het onbegrijpe lijk dat artsen naar dit strijdmiddel hebben gegrepen en het nu nog scher per aangeslepen hebben. Er valt zwaar te twisten over de verdiensten van de door het parlement goedgekeurde wet- Leburton. Door in onderhandelingen toe te stemmen heeft de regering toegegeven, dat ze voor belangrijke verbeteringen vatbaar is. Aan de an dere kant krijgen we sterk de indruk, dat de Belgische artsen geen oog heb ben voor evoluties in de gezondheids zorg, welke nauw samenhangen met de evoluties in de hele samen leving. Dit alles staat o.i. echter apart van de vraag, of het met de verant woordelijkheid van het medisch be roep te rijmen valt dat men de ver zorging der zieken'in de ruimste zin van het woord frustreert. Er zijn wachtdiensten voor de ern stige gevallen. Doch waar ligt de grens tussen ernstige en minder ernstige gevallen? Waar blijft het psycholo- gisch-opbeurend effect van een dok tersbezoek bij zieken, die niet direct in levensgevaar verkeren doch wier genezing door regelmatige controle bevorderd kan worden? Welke schade wordt nu niet toegebracht aan de vertrouwensverhouding tussen de art sen en hun regelmatige patiënten? De bisschoppen van België, kardinaal Suenens aan het hoofd, hebben dui delijk uitgesproken, dat het de plicht van de artsen is niet alleen de spoed gevallen te behandelen, maar ook de normale medische zorg te onderhou den. Dat de regering ook psycholo gische fouten maakte, zal overigens wel waar zijn. Het is te hopen, dat het wederzijds kwaad humeur zal bedaren om plaats te maken voor de overweging, dat niet de politiek, dat niet het gelijk of ongelijk hier centraal staan, doch het heil van de zieken. elke woensdag in de besteTerlenka/wol kwaliteit. Kies bij p c uit een prachtige kol- lektie slanke modellen zonder omslag. Geheel nieuwe kleuren, o.a. modern grijs. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 10 jaar met kleine «ttffinf per meet li J-J. M. van Randwijk probeert ons in Vrij Nederland uiteen te zetten, dat we de politiek van Soekarno moe ten trachten te begrijpen vanuit de ge heime kracht en de evidente noodzaak van een conceptie, een visie, een droom. Daarom zijn het maar kruide niers en pietermannen, die vragen: Waar blijft de welvaart in Indonesië? Is een confrontatie met Maleisië nu wel nodig? We zullen eraan moeten wennen, zegt de heer Van Randwijk, dat andere volken, andere personen anders zijn dan wij. Mooi zo. Hitler had een conceptie, een visie, een droom het raszuivere Groot- Germaanse Rijk. Hij was an ders dan wij. Waarom hem dan noe vervloeken? Verwoerd heeft een conceptie, een visie, een droom: Zuid-Afrika als bol werk van de blanke beschaving in een gistend zwart werelddeel. Wat voor bezwaren kunnen we dan nog tegen de man hebben? Het huidige Spanje leeft in en uit een andere gedachtenwereld. De Car- listen hebben een conceptie, een visie een droom. Waarom hen dan in een geestelijke quarantaine geplaatst' Het is wonderlijk, hoe links-georiën teerde publicisten voor „fascistische" verschijnselen als grootheidswaan, on derdrukking van de vrije pers, het lamleggen van de democratische uit wisseling van meningen, altijd weer vergoelijkingen vinden, als het gekleur de volken betreft, maar als strenge scherprechters optreden, zodra blan ken zich daaraan schuldig maken. Het is omgekeerde rassendiscriminatie. D«.726^ïr'ge elektricien M. F. uit Oo»t- meter zonder em'sïige™" rnim De man was overleefd. verwondingen ivprirooon, r°P «en ladder openbare straatverlich- W. ii hHe X «mwenstraat. Met rugklach ten is hy op doktersadvies ter observatie in een ziekenhuis opgenomen.

de Stem | 1964 | | pagina 5