HET PRIVILEGE TE ZIJN... „Boger doodde vijftig gevangenen per dag Mosterdgas bij Wenen gevonden Thailand gekant tegen neutraal Zuid-Vietnam Bedrogen Dubbele moraal „Adieu" „Betrapt" Zelf gerold, gauw verdiend Chileen als solist Concertgebouworkest met Beethoven en Bruckner Romantiek op verzoek van de camaralieden Getuige in A usch witsproces fiSïïLry?1 dat haar naam aan een Voetbal Britse amateurs wél naar Tokio? Gaat Sittardia naar Mexico Visconcours in Stampersgat Wetsontwerp w.a.-kernenergie ingediend Iedereen in touw in Textielmuseum te Tilburg Zaandam laat ,.De HoutwerkeT" in stukken slaan Volkshogeschool in Nemelaer Expositie in Kapetle Kahuto 1964 in opbouw Regeringscrisis Zuid-Rhodesië in DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 14 APRIL 1964 Wij hebben prinses Irene de kri tiek niet bespaard, doch stelden tevens met groeiende bezorgd heid vast, dat er een soort van hetze tegen haar aan het ont staan was. Van die bezorgdheid getuigt ook onderstaande be schouwing van een medewerker met argumenten welke we niet alle onderschrijven, maar welke toch ruimschoots het overwegen waard zijn. De zielzorgers en de psychologen hebben weer reden tot on gerustheid. Nu is het niet wegens de ongezonde reacties op „Zo is het toevallig ook nog 'ns een keer", maar wegens de manier waarop ons sympathieke volkje zich gaat gedragen jegens prinses Irene en haar verloofde. Wat het vorig jaar de engelachtige Mies Bouwman van „Open het dorp die in de volksopinie veranderde in de sater van een Vara-programma - deze keer is het een prinses van Oranje, die als men de man in de straat mag geloven zich ontpopt heeft als een fasciste. Bezorgde, bleke mannen van „achter grondprogramma's" op de beeldbuis, zeg gen dingen over de prinses en verkon digen meningen, die wij in Nederland nog nooit in het openbaar hebben horen zeg gen. Prinses Irene (het is een hard woord, maar wij durven het te gebruiken) is dank zij de commentators veranderd in een kluifje voor sensatiezoekers. En dat alleen omdat zij een man lief heeft, die ons type niet is. De publieke opinie heeft altijd gevaarlij ke neigingen tot vereenvoudiging van be grippen. De publieke opinie schept haar idolen (daarbij geholpen door een wel willende pers), maar diezelfde publieke opinie is gaarne bereid om haar idolen voor de wolven te gooien, als zij niet meer beantwoorden aan het eens gevormde ideaalbeeld. Mies Bouwman was sinds „Open het dorp" een zachtaardige, charmante en lieve heldin. Natuurlijk was Mies Bouw man dit in feite niet. Zij is een gewone vrouw, geen heilige. Door ,Zo is het' werd dit feit ons krachtig onder de neus ge wreven. En Mies ging voor de wolven. Niet omdat zij zich zo vreeslijk misdragen had, maar omdat zij ostentatief weigerde voortaan als heilige door het leven te moeten gaan. De publieke opinie nam wraak op haar eigen verkeerde en ver eenvoudigde voorstelling van een beken de landgenote. Hetzelfde dreigt nu te gebeuren met prinses Irene. Van het privé-leven van vorstelijke personen is ten onzent niet veel bekend. De gezinsmoeilijkheden op Soestdijk worden nooit aan de grote klok gehangen. Dit neemt niet weg dat zij er natuurlijk wel zijn. Net als in elk ander gezin. Alleenwij weten het niet. Of beterwij realiseren het ons niet, totdat een familieconflict in het huis van Oranje opeens aan het daglicht treedt. Dat is nu met betrekking tot prinses Irene gebeurd. Zij heeft, door de stem van haar hart te volgen, de illusie over het hemelse Soestdijk verstoord. De sprookjesfiguur is opeens een levende vrouw geworden, met haar eigen menin gen en haar eigen ambities. De publieke opinie voelt zich bedro gen. Irene moet voor de wolven. Men zou soms de indruk krijgen, dat prin ses Irene er bewust naar streeft, de pu blieke opinie te tarten. Vage verkla ringen, merkwaardige reizen, een onder duikperiodehet is allemaal prikke lend genoeg. Maar is de interpretatie ■wel juist. Het hele gedrag van prinses Irene wijst erop, dat alles wat zij zoekt is: vrijheid in haar privé-leven. Zij is verliefd en ver liefde mensen gaan bij voorkeur niet met elkaar om, als er snorrende filmcamera's op hen gericht zijn. Zij heeft de afzonde ring gezocht. Niet de publiciteit. De vage verklaringen die met merkba re woede door de dagbladen worden weergegeven heeft prinses Irene nimmer afgelegd omdat zij er op belust is, de we reld te ergeren of omdat zij ook maar in het minst publiciteit zoekt. Neen, elke verklaring werd haar min of meer afge dwongen, om niet te zeggen: afgeperst. Het drag'en van een hoge waardigheid heeft ontzettende konsekwenties. Als er in uw stad een meisje katholiek wordt, al dan niet omdat zij anders niet met een katholieke jongen zou kunnen trouwen, dan is de familie natuurlijk in opwinding De kleine kring om zo'n gezin heen raakt een beetje in deining, en dan is het voor bij. leven wenst te verbinden aan dat van, bijvoorbeeld, een kunstschilder? In dat laatste geval spreken wij van verouderde begrippen over standsverschil. In het ge val van de prinses, ligt de hele argumen tatie opgesloten in de fraaie titel: „prin ses van Oranje", en in een enkel Grond wetsartikel. Formeel mag het zo zijn, dat het aan staande huwelijk van de prinses staats rechtelijke en politieke konsekwenties heeft. Menselijk gesproken moet men toch zeggen, dat de liefde tussen de prinses en haar verloofde van een totaal andere orde is. Men begaat een onrechtvaar digheid door de prinses zijn sympathie te ontzeggen, nu zij een man wil trou wen die onze haarkleur niet heeft. Ten zijde sympathie nooit echt en tegen schokken bestand is geweest. Men zegt het wel nooit zo abrupt, doch in de volksopinie leeft het denkbeeld, dat de prinses haar leven wil verbinden aan dat van een politieke avonturier met fas cistische neigingen. Bij het woord „fascis me" denken wij onvermijdelijk aan de nazi's. Maar hoevelen onzer kennen het Spaanse fascisme, gesteld overigens dat men don Carlos fascistische neigingen mag toedichten? Dit is iets totaal anders. Het lanceren van slagzinnen als „een prinses van Oranje gaat op 5 mei een fascistische demonstratie bijwonen, met een carlistenbaret op het hoofd" is een voudig dwaasheid, omdat er op deze ma nier een verbinding wordt gelegd tussen een Spaanse aangelegenheid van rechtsen huize en de verschrikkingen van de nazi- terreur in ons eigen land. Wij zijn geen bewonderaar van welke totalitaire staatsvorm ook, maar wij doen wel onze best om nuchter te zijn. Deze nuchterheid doet ons vragen: Waarom is Spanje, als het dan met het fascisme besmet is, zo nauw met ons land verbonden door allerlei verdragen? Waar om slepen wij er jaarlijks miljoenen aan deviezen naar toe, in ruil voor wat Spaan se zonneschijn en wat Spaanse (niet met fascisme geïnfecteerd?) gastvrijheid? Of hebben wij een dubbel moraal? Zei men in vroeger eeuwen, dat de koning mag doen wat het volk verboden is nu draaien we het om en menen dan ook nog bijzonder democratisch te zijn. „Adieu Irene!", riep vorige week een televisiespreker dramatisch in de micro foon. Was dit „adieu" nog wel nodig? Zou prinses Irene niet al weken ge leden, wellicht met bittere pijn, gezegd hebben: „Adieu Nederland!, dat mijn verloofde schijnt te beschouwen als een huwelijkszwendelaar. Adieu Nederland, dat zijn vrijheid zo liefheeft, maar dat zijn prinsessen tot ledepoppen wil ma ken! Adieu Nederland, dat zo groot moedig duizenden buitenlanders op neemt en dat zo gastvrij voor vroege re vijanden kan zijn, maar dat de aan staande man van één zijner prinsessen tot object voor karikaturisten maakt!" In de noord-Spaanse dorpen, waar de Carlistenbeweging talrijke aanhangers telt, zingen de mensen een weemoedig, ontroerend liedje. „Irene is een bloem Don Carlos bracht haar mee naar Span je Het zou ons niet verbazen, wanneer prinses Irene haar jong geluk bij deze mensen, die wellicht politieke ambities koesteren die de onze niet zijn, maar die de soevereiniteit van de liefde nog belij den en beleven, veiliger acht dan bij haar ei'gen volk, dat van de liefde een vraag stuk maakt. Dat uit staatsrechtelijke overwegingen een moeder, omdat zij te vens vorstin is, bij voorbaat het voor recht ontzegt om op de huwelijksdag haar dochter, de bruid te mogen kussen! Alsof het moederschap niet ouder was dan het koningschap! En de moederliefde niet hechter in een volk verankerd dan de grondwet! K. Maar een prinses wordt als een dievegge door een candid camera betrapt in de kerk. notabene terwijl zij communiceert En de hele wereld gaat zich ermee be moeien. Hele kerkgenootschappen raken in een toestand van ontzetting. De staats rechtsgeleerden - wel verre van bewogen te zijn door de zoete romantiek van elke jonge liefde neuzen in de wetboeken. Het parlement stort zich erop en tracht de romance en de bekering in de politieke concurrentiesfeer te trekken. En dat al leen en uitsluitend, omdat een meisje een jongen liefheeft, en uit die liefde alle konsekwenties trekt. Als een Spanjaard e^Rotterdamse haven werkt een SlTi s umelsje trouwt. da" de ,S Va," Z«n firma dat die Ook m ,1 volmaakt geassimileerd is. hansei fin ^j,een rasechte Franco-aan- anders een Prinses het wihw"atr.haar Sen°e«"le school ver- het naambord. Maar heeft Bevraagd of men een 7ii nnit ar w"de noemen? Heeft s dee.I,of aan »rug, «n hitnS o J? ziekenhuis zou worden ver bonden? Neen. Men heeft haar bena- trots de „ülfm heef' met begrijpelijke dek „f u van e Prinses op vaan- N„ M°'i seboolmuren gecalligrafeerd. een leven Prinses >n de keuze van lei? i0,TPvrtnel zelfstandig wil hande- de èmanMnii""Se antles' nu schiint men van ae -van e vrouw ten opzichte serie,I f i?ne ]onge vrouw toch ni«t zo ses van OrUnne" "emen' ••0tndat Z« Pzi"' to?. m v 3SJs ze^n de commenta- SM vü! n ?rom g^aagd. prim sm 16 ,e Zljn? Wordt men Prin ses zoals men minister wordt? En welke fouten vergeeft men ministers niet' verw«t aan prinses Irene, dat zij nta?.?, ™n"let had moeten kiezen. een flbrik? tUr? aJf. het verwÜt dat men een fabrikantendochter maakt als zij haar De 48-jarige Pool Erwin Olszowka heeft maandag als getuige in het Auschwitz- próces in Frankfort, verklaard dat by de evacuatie van het kamp in januari 1945 de twee beschuldigden Willi Boger en Oswald Kaduk per dag tenminste 50 gevangenen hadden vermoord. „Ik zag hoe gevangenen die niet meer voort konden of voor een ogenblik stil hielden, werden neergeschoten", zo zei hij. Olszowka, die vijf jaar als politieke gevangene in het kamp Auschwitz door bracht, herinnerde zich dat de twee oud- SS'ers zelfs stervende gevangenen had den mishandeld. Onvergetelijk noemde de getuige de dag in 1943 waarop 12 kampbewoners waren opgehangen. Boger en Kaduk had den de gevangenen niet alleen mishan deld doch waren ook als beul opgetre den. Verder deelde Olszowka mee hoe vijf Poolse en Oostenrijkse gevangenen, die na een mislukte vluchtpoging om het leven werden gebracht, onder uitroepen als „lang leve Polen, het rode leger en het communisme", waren gestorven. De SS'ers waren door deze kreten buiten zichzelf geraakt. Olszowka steunde de verklaringen van vorige getuigen inzake het neerschieten door Boger van de 23-jarige Lilli Toffler, een Tsjechoslowaaks joods meisje, dat een liefdesbrief aan een Poolse gevange ne had geschreven. De brief was onder schept, zo vertelde de getuige. Uit dui zenden gevangenen moest zij de man aan wijzen aan wie de brief gericht was. Zij liep hem echter voorbij en deed of zij hem niet kende. Zonder hiertoe opdracht te hebben gekregen had Boger haar neer geschoten. „De man aan wie de brief was gericht woont nog in Polen en lijdt aan een psychose omdat hij zich schuldig acht aan haar dood", aldus de Poolse getuige. Mulka had hij in de winter van 1942 op 1943 herhaaldelijk bezoeken zien bren gen aan „dodenblok elf", ofschoon deze beklaagde steeds heeft volgehouden dat hij nooit in de gevangenisblokken van het kamp was geweest en zich uitsluitend met administratieve werkzaamheden had beziggehouden. Wilde taferelen ontstonden in de rechtszaal toen de Poolse getuige, inge nieur Jozef Pivko. vertelde hoe Boger en zijn trawanten kinderen vermoordden. Toen rechter Hofmeyer, nauwelijks zijn afschuw over het verschrikkelijke ver haal meester, vroeg of de getuige Boger wellicht verwarde met iemand anders, zei Pivko: „Met hem is geen vergissing V,aiv\ tti: Het Britse amateur voetbalelftal, dat onlangs door Griekenland werd uitge schakeld voor het Olympisch voetbal- tournooi, zal misschien toch nog een kans krügen om naar Tokio te gaan omdat het Grieks Olympisch Comité heeft uitge maakt dat het elftal van Griekenland dat de Britten met 53 versloeg, een ploeg was van beroepsspelers. De voorzitter van de internationale voetbal federatie (FIFA), sir Stanley Rous heeft meegedeeld dat een speciale commissie, waarschijnlijk nog deze week de kwestie in ogenschouw zou nemen om een beslissing te nemen inzake het Britse amateurelftal. De secretaris van de Engelse voet balbond, Denis Follows heeft gezegd dat volgens de Engelse opvattingen de uit slag in het voordeel van Engeland dient te worden gewijzigd. De eerste divisieclub Sittardia gaat bin nenkort misschien enkele wedstrijden spelen in Mexico. Het bestuur van de sectie betaald voetbal van de Limburgse vereniging heeft zich telegrafisch tot de voorzitter van de Mexicaanse voetbal bond gewend met het aanbod belangeloos enkele vriendschappelijke wedstrijden in Mexico te spelen. De Sittardse vereni ging is tot dit gebaar gekomen door de hartelijke en enthousiaste ontvangst die ons koninklijk gezin van regering en voik in Mexico te beurt is gevallen. Tweehonderdzevemtig liefhebbers uit België, Duitsland en Nederland, hebben deelgenomen aan een groot visconcours van „De Schar" uit Stampersgat. Burgemeester Andriessen gaf het sein tot de algemene „aanval" Na afloop wer den de prijzen uitgereikt en huldigde men kampioenen. „De Eendracht" uit Nieuw- Vossemeer werd west-Bbrabants kam pioen, de heer Schrijvers toonde zich de sterkste van „De Schar" en burgemeester Andriessen kreeg het ere-lidmaatschap. De uitslagen: persoonlijke prijzen 1 M. Eulsnaere, Knokke (B) 1347 punten, 2 A. Potters Roosendaal (N) 1148, 3 J. Buron Halsteren (N) 1026, 4 C. d. Bakker, Roo sendaal (N.) 966, 5 F. Luyks Bergen op Zoom (N) 955, 6 W. de Kuyper Terneu- zen (N) 880, 7 L. v. Rafeleken Knokke (B) 848, 8 P. Onswald (D) 838. Verenigings- prijzen: 1 OKV Knokke (B) 4065, 2 Zee ster Halsteren (N) 4049, 3 OMJ Terneu- zen (N) 3052. (Advertentie) AS t-fi« pr*f Q ffji n f (Van onze parlementaire redacteur) De regering beeft bij de Tweede Ka mer een ^wetsontwerp ingediend, dat een regeling beoogt inzake wettelijke aan sprakelijkheid op het gebied van de kern energie. Het gaat hier om een zelfstan dige nationale regeling, die gebaseerd is op de beginselen van reeds afgesloten in ternationale verdragen, die echter nog niet van kracht geworden zijn. De na tionale regeling moet in afwachting daar van als overbruggingsregeling beschouwd worden. Het wetsontwerp stelt voor het de staat mogelijk te maken tot een be drag van 430 miljoen schade te vergoe den, indien de private dekking van de exploitant ontoereikend is voor het ver goeden van schade. De regering merkt op dat de kans op ongelukken bij kern installaties gelukkig uitermate gering is, indien aan de veiligheidsvoorschriften streng de hand wordt gehouden. De kans op ernstige kernongevallen kan echter niet geheel worden uitgesloten, aange zien niet vermeden kan worden dat fac toren als menselijke vergissingen en te kortkomingen of mechanische gebreken een rol spelen. 55 In het Textielmuseum te Tilburg wordt op 17 april een expositie geopend, getiteld „Iedereen in touw" (het heden daagse handweven in Nederland). De opening zal worden verricht door mevr. mr. H. A. G. Kortmann - Fleskens, I echtgenote van de commissaris der ko ningin in Noord-Brabant. Een inleiding zal worden uitgesproken door drs. R. P. M. Voorhoeve van het ministerie van O.K. en W. Het programma voor het laatste abon nementsconcert in dit seizoen van het Concertgebouworkest in Den Haag bevat te twee werken: Beethovens vierde pia noconcert en de Achtse symfonie van An ton Bruckner. Het is een avond gewor den die ons geestelijk boven de realiteit van het alledaagse wist uit te heffen en die ons een muzische vreugde heeft ge schonken in optima forma, door de wyze waarop beide werken tot klinken werden gebracht. De Chileense pianist Claudio Arrau gaf een meesterlijke en even indrukwek kende als poëtische vertolking van Beet hovens concert, waarin de lyrisch-roman- tische bewogenheid en verfijnde pianis- tiek duidelijk op de voorgrond traden. De solist werd voor zijn kunstzinnige en briljante prestatie, daarbij door Haitink en de zijnen voortreffelijk terzijde ge staan, zeer nadrukkelijk gehuldigd. Wij waren echter speciaal gekomen om Bruckners Achtste te horen. Het is een in alle opzichten uitzonderlijke partituur, die zeer hoge eisen aan het bevattings vermogen van de toehoorders stelt. Niet alleen vanwege de speelduur (80 minu ten), maar meer nog door haar geeste lijke diepte. Architectonisch is het een klankkathedraal van kolossale afmetin gen, die ruimte en tijd vergt. In deze symfonie groeit Bruckners creatief ver mogen en zijn uitbeeldingskracht uit tot het visionaire. Over de gigantische strijd, de zenuwslopende zielsconflicten, over de harde realiteit der menselijke existen tie naar de lichtende glans der Elyzese velden, over de zich breed en machtig welvende melodische bogen, straalt het magische licht van een mystieke wereld, die voor hem een belofte inhield, waar hij na veel menselijk lijden en na bevrij ding van alle aardse banden, de eeuwige vreugde deelachtig zou worden. Hoop, verlangen, verwachting, opstan digheid, deemoed, doffe droefheid, re signatie, kracht der overtuiging en zege vierende strijd leidende tot bevrijding van alle menselijk leed, klinkt ons uit deze schepping tegemoet. Het is een levens beeld, niet alleen van de componist maar meer nog van de mens, die heeft lief gehad, geleden en gestreden, ligt in deze muziek verankerd. Het is een monumen tale, grandioze, imposante en aangrij pende schepping, waarin aan het slot in een groots opgezette coda de hoofdthe ma's van de vier delen tot één triomfe rend klankbeeld zijn samengesmeed. Het orkest heeft onder de bezielende Personeel van de gemeentewerken van Zaandam heeft het gipsen beeld „De hout- werker'' van de beeldhouwer Slavomir Miletic in brokken geslagen. Het omstre den beeld werd eerst van het terrein van het GEB, waar het al vele maanden een plaats had, verwijderd. De Zuidslavische beeldhouwer Slavo mir Miletic, die een proces tegen de ge meente Zaandam is begonnen, weet not niet wat hij gaat doen. Hij beschikt nog over de houten mallen, die hij nog kan gebruiken om het beeld te herbouwen. Dit zal hij evenwel niet meer op het GEB -terrein kunnen doen, waarop Miletic gra tis heeft mogen werken. CLAUDIO ARRAU briljante prestatie en inspirerende, wel wat erg drukke lei ding van Bernard Haitink een zeer aan vaardbare interpretatie van deze veel eisende partituur gegeven en daarmede op waardige wijze deze concertenreeks besloten. De zeer talrijke toehoorders hebben hem en het orkest hun erkente lijkheid en dank in een ovationeel ap plaus en een bloemenhulde tot uitdruk king gebracht. COR BACKERS (Van onze verslaggever) Dinsdag 21 april zullen het bestuur van de stichting Het Noordbrabants Land schap en dat van de Stichting Volks hogeschool in Noord-Brabant een eer ste bespreking voeren over een even tuele vestiging van de volkshoge school in het kasteel Nemelaer bij Oisterwijk. Het is zeer waarschynlyk dat het kasteeltje, dat het middelpunt is van een van de landgoederen, die het Noordbrabants Landschap onlangs heeft aangekocht, tot volkshogeschool bestemd wordt. Met de restauratie van het landhuis, dat in zeer vervallen staat verkeert, zul len enkele tonnen gemoeid zijn. Mocht men over koop of huur tot overeen stemming komen, dan zal men probe ren subsidie te krijgen van monumen tenzorg om de kostbare restauratie mede te financieren. In dat geval is het ook mogelijk van gemeenten en provincie een bijdrage te krijgen. Het bestuur van de stichting Vokshoge- school wilde aanvankelijk een nieuw gebouw optrekken in de omgeving van het Oisterwijkse openluchttheater. Dit plan is trouwens nog niet definitief van de baan. Een bezwaar is evenwel dat dit gebouw ten gevolge van het vreemdelingenverkeer niet zo rustig zal liggen als men wensen zou. Bo vendien ligt op dit perceel bouwgrond een bouwverbod ingevolge het streek plan voor de natuurschoon- en recrea tiegebieden. Het provinciaal bestuur zou hiervan ontheffing moeten verle nen. Op de openingszitting van de negende conferentie van de ZOAVO (de Zuidoost- aziatische Verdragsorganisatie) te Manil la, heeft Thailands minister van buiten landse zaken, Thanat Khoman, zich ge kant tegen de voorstellen van Frankrijk om Zuid-Vietnam te neutraliseren. Dit zou betekenen dat men dit land overle vert aan zijn aanvallers in het noorden, aldus Thanat Khoman. De Gaulles voorstel om Noord- en Zuid-Vietnam, Cambodja en Laos te neu traliseren, zal wel een van de voornaam ste onderwerpen van discussie op deze conferentie worden en de kwestie van de toelating van Maleisië tot de ZOAVO naar het tweede plan dringen. Frankrijks minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, meende dat er op deze conferentie, die maar èen paar dagen duurt, geen oplossing voor alle 55 55 Bij graafwerkzaamheden voor een derde aquaduct bij Grossmittel in de buurt van Wenen, is men gestoten op een grote hoeveelheid mosterdgas granaten uit de tweede wereldoor log, die hier door de bezettings legers in de grond zijn verborgen. In totaal zou het hier om niet min der dan 32.000 forse granaten gaan. Foto: Onder strenge bewaking en in speciale uitrusting zijn deskundigen dagelijks bezig met het bergen van de gevaarlijke projectielen. De vraag is nu nog, waar men de dingen kwijt moet geraken. Het staat vast dat er veel te zien zal zijn op de „Kahuto 1964", de huisvlijtten- toonstelling, die vrijdag en zaterdag a.s. gehouden zal worden in een van de vei linghallen in Kapelle. De organisatie berust bij de bond van oudstrijders en dragers van het mobilisa- tiekruis en anderen. Niet alleen uit Ka- pelle-Biezelinge maar uit alle delen van de provincie heeft men reeds berichten voor deelname ontvangen. Er zullen vele rubrieken zijn. Zater dag is reeds een begin gemaakt met het in gereedheid brengen van de zaal waai de pronkstukken van vrije tijdsbeste ding in Zeeland tentoongesteld zullen worden. De werkstukken moeten woens dagavond tussen 7 en 9 uur in het vei linggebouw worden ingeleverd. Zoals bekend zal de opening van de Kahuto 1964" vrijdag 17 april om 7 uur 's avonds plaats vinden door de commis saris van de Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Om acht uur gaan dan de deuren voor 't publiek open. Zaterdag is de tentoonstelling van 2 tot fo uur geopend. problemen gevonden zullen worden. Maar een objectieve en vriendschappelijke dis cussie moest de deelnemers toch min stens in staat stellen „de gevreesde my then op te ruimen". Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zei dat Ameri ka Maleisië verwelkomt als het resul taat van „een positieve en progressieve ontwikkeling". De V.S. maakten zich „ernstige zorgen" over de tegen de nieu we federatie geuite dreigementen. Rusk sprak verder over de communistische in filtratie in Laos en Zuid-Vietnam. De V.S. hebben echter moed geput uit de „krach tige reactie" van de Zuidvietnamese re gering tegen de communistische terreur- campagne. Lid van de ZOAVO zijn de V.S., En geland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland, Pa kistan, Australië, de Philippijnen en Thailand. De premier van Zuid-Rhodesië, Win ston Field, heeft gisteren ontslag geno men. Volgens persberichten zijn er in zijn partij, het Rhodesische front, me ningsverschillen over de onafhankelijk heidskwestie. Het was algemeen bekend, dat de ex tremisten Field's aftreden zouden benut ten om te pogen de blanke minderheid in het land aan de macht te brengen. De afgelopen twee weken zijn ver schillende bomaanslagen gepleegd, waar van een» tijdens een sportmanifestatie, die werd bijg^iond door Field. Zuid-Rhodesië wordt bestuurd door Engeland. De 59-jarige Field is in 1962 aan het bewind gekomen. Volgens zegs lieden heeft zijn „blanke suprematie"- partij het vertrouwen in hem verloren, voornamelijk omdat hij niet voldoende zou hebben gestreefd naar onafhankelijk heid. De partij van Field streeft naar onaf hankelijkheid onder blank bestuur. In een verklaring zegt Field, dat „ernstige meningsverschillen" tussen hem en zijn partij ertoe hebben geleid, dat zijn par- tijd hem heeft verzocht af te treden.

de Stem | 1964 | | pagina 3