Tonny Schrauwen haalt Europese titel 47-1 Iienk Scholte wordt eervolle tweede Nederlandse hockey-ers kloppen Belgen met 2-0 TER HOLE uit Hulst terug naar afdeling Tennisser Art Larsen: na geluk het noodlot Push (d.) degradeert na verlies tegen Forward Ronde van Nederland'64: stichting is gevormd C O/^DT Tonny Schrauwen! Hockeyzege Piet Cooremans j p ff I j huilt en lacht j over Belgen j mooie zege Olympia's Toer: internationaal Zwart Wit-toernooi (veteranen) voor Laren Jan de Vos knock-out in Tokio wmmmsimmsK—m 8 Xl NIEUWE ZEGE RUDI ALTIG voor Unicum .Provencal Jean Annaert Wereldtitelstrijd 66 in Nederland VOLLE YBALCOMPETITIE Sf oanning Piet van der Lans eerste in Bonn Eindstand Will Pastrano prolongeert wereldtitel Bijgelovig HOCKE YCOMPETITIE Piet Cooremans wint in Reet Guido de Rosso wint le proef Oranje wi ook superieur Noodlot (g&MT- toconcern Ixebben: de befaamde en er nog een schepje Itomobiel gaan zoveel de Cooper. Een verhalen heeft zich IC 1100 met de \ie in de gehele \MC-model ook uw Ide zekerheid dat uw leprofiteerd heeft van I vernuft. ze stations in Nederland; 2200 in Europa. I Austin kon brengen. Er waren I heel wat passagiers en toen I natuurlijk weer met onze za I dels beladen aan boord stap lten. riep iemand: Kijk Idaar komen twee gezadelde jczels op twee benen. Maaa klaats! Die moeten puiml" DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 APRIL 1964 Het geluk heeft Henk Scholte op het laatste moment in de steek gelaten. Toen de 26-jarige schriele Belg Tonny Schrauwen met een uiterste krachtsinspanning in de 21e beurt van zijn slotpartij de 300 vol maakte, wist Henk Scholte dat hem de Europese titel in het moei lijke kader 47/1 met een verschil van slechts drie beurten de neus was voorbijgegaan. Teleurgesteld maar vol begrip stond Henk Scholte, die bijna een uur spitsroeden had gelopen, toe te zien hoe de Vlaming aan de brede borst van Siegfried Spielmann zijn vreugde over zijn eerste Europese titel stond uit te huilen, een begrijpelijke reactie na de enorme spanning, waarin de kleine Vlaming had verkeerd. Want als Spielmann, die voor de beslissende slotserie met een punt verschil de leiding had gehad (262261), als eerste de finish zou hebben over schreden, dan was Schrauwen uitgeschakeld geweest. Scholte had na zijn superieure zege in deze regel geen uitzondering. Nog was Scholte niet bevreesd toen Galmiche in zijn derde beurt met een serie van 78 op 108 belandde. Het antwoord van de Eind- hovenaar 92 loog er immers niet om en met een voorsprong van 44 punten voelde Scholte zich in totaal niet be dreigd. Maar toen Galmiche twee beur ten verder met een indrukwekkende reeks van 95 naar 203—158 uitliep, was Scholte „aangeslagen". Hij vocht nog een tijdje door, maar na de elfde beurt, waarin de stand (248 247) nog alle mogelijkheden had geboden, ging het mis met de Nederlandse kam pioen. Toen liep Galmiche met series van 26. 13 en nogmaals 13 naar het einde en Scholte had geen antwoord meer. De merkwaardige situatie was nu ont staan dat niet minder dan vijf spelers Schrauwen, Scholte, Van Hassel, Rudolph en Spielmann elk met acht punten de slotdag ingingen, een unicum in interna tionale toernooien. De eindstand zag er resp. pnt., car., beurt, h. serie en alg. gemidd. uit: Ook als hij in de nastoot remise had gemaakt. Bovendien had Schrauwen minder dan 24 beurten moeten winnen, wilde hij niet door Scholte in algemen gemiddelde voorbij gestreefd worden, en op deze wijze zijn greep naar de titel zien mislukken. Spielmann, die zijn sportieve plicht had gedaan streek troostend over de haren van de nieuwe kampioen. Op dit moment bewees Henk Scholte hoe zeer hij de laatste jaren in zijn voordeel is veranderd. Ondanks de grote teleurstel ling kwam hij haastig toelopen om als eerste Schrauwen de hand te drukken. Weliswaar bezet de Nederlandse kampioen; de eervolle tweede plaats in de eindrang schikking, maar daarvoor was hij niet naar Dueren gekomen. De Westduitser Rudi Altig heeft te Dortmund een wedstrijd over 138,6 km gewonnen in 2.33,52. De Duitser Junkermann en de Neder lander Peter Post werden in dezelfde tijd resp. tweede en derde. Altig maakte zich in de laatste van de zes ronden uit het peloton los. De Belg Van Looy werd op 90 seconden vierde, voor zijn land genoten Lauwers en Sorgeloos. Jo de Roo werd achtste. RUDI ALTIG prachtig het kader 47/2 in Bilbai nieuwe lauweren aan zijn kroon willen toevoegen, maar het geluk is ditmaal niet op zijn hand geweest. In feite heeft de laconieke Franse kam pioen Jean Galmiche onze landgenoot van de titel afgehouden toen hij Scholte zater dagavond in een verrassend sterke partij versloeg en verhinderde, dat de Braban der met een voorsprong van 2 punten aan de finaledag kon beginnen. Te vaak naar de zin van Scholte klonk toen het droge kuchje van Galmiche, voor de kenners het teken, dat de Fransman er in was. Galmiche. die na zijn Europese titel in het kader 47/2 (in 1950 in Scheveningen behaald) tot ereburger van zijn woon plaats Saint Etienne is uitgeroepen, had in Dueren tot zijn ontmoeting met Schol te bijzonder slecht gespeeld en zou zo dacht men althans in het Nederlandse kamp een gemakkelijk tegenstander zijn voor de Eindhovenaar. 1 Schrauwen (B) 10 1935 119 140 16.26; 2 Scholte (N) 10 2002 126 127 15.88; 3 Van Hassel <B> 10 2068 144 184 14.35; 4 Spiel mann (D) 8 1989 152 114 13.08: 5 Rudolph (D) 8 1588 137 80 11.59; 6 Galmiche (F) 6 1478 104 95 9.01: 7 Van Leur (N) 2 1467 168 70 8.73; 8 Aquilera (S) 2 1143 168 44 6.80. Toernooigemiddelde: 11.60. Het is echter eenmaal een feit, dat iedereen juist tegen Scholte zijn uiterste best doet en ook Galmiche is wat betreft De Fransman Jean-Claude Annaert, dit seizoen reeds tweede in Parijs-Nice, heeft de omloop van de „Provencal" voor pro fessionals gewonnen. In de eindrangschikking eindigde zijn landgenoot Joseph Groussard als tweede en de Belg Victor van Schil als derde. De laatste etappe, die een monotoon ver loop kende, leverde een sprintzege op voor de Brit Tommy Simpson. André Darrigade en Jacques Anquetil eindigden respectievelijk als tweede en derde. Jan Janssen gaf zaterdag de strijd op. Vergadering K.N.W.U. Tijdens de algemene jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Wielren IJnie is zaterdag in Utrecht besloten het aantal Nederlandse kampioenschappen uit te breiden. Met ingang van het ko mende seizoen zullen er drie nieuwe baantitels bijkomen: het kampioenschap van Nederland voor nieuwelingen sprin ters, terwijl verder is ingesteld het club kampioenschap achtervolging voor ama teurs en nieuwelingen. Het clubkampioenschap op de weg zal worden onderverdeeld in drie catego rieën: a. verenigingen die starten met profs en amateurs; b. verenigingen die alleen met amateurs rijden; c. clubs die alleen de beschikking hebben over ama teurs en nieuwelingen. Nederland heeft zijn kandidatuur voor de organisatie van het wereldkampioen schap 1965 ten gunste van Spanje inge trokken. De K.N.W.U. heeft zich nu kan didaat gesteld voor de titelstrijd van 1966. De algemene vergadering keurde voorts een voorstel tot instelling van li centies voor ploegleiders met algemene stemmen goed. Jhr. dr. A. Boreel van Hogelanden werd tot erelid van de unie benoemd en de heer F. G. Poptie kreeg het zil veren wiel. (Van onze colleybalmedewerker) De laatste officiële competitiedag van het volleybalseizoen heeft weinig verras sende uitslagen gekend. Bij de dames maakten de leidende ploegen geen fout tegen de clubs uit de onderste regionen. Alleen de derby SartoPSV hield er de spanning lange tijd in. Sarto kwam in de beide eerste sets op een veilige voor sprong maar liet deze tot tweemaal toe onnodig uit handen nemen. De eerste set 12-8 en de tweede 14-5, werden toch nog aan de kampioensploeg uit Eindho ven cadeau gedaan. Lyceum, MOC '17 en EVVC gingen kansloos ten onder in hun laatste compe titiewedstrijden. Bij de heren zorgde Lyceum voor een verrassing door St. Pieter met een 3-2 nederlaag naar huis te sturen. Geen groot se wedstrijd, maar verdiend door Lyceum gewonnen. RHBS Breda zorgde nog bijna voor een verrassing, door in de „hel van Vlijmen" Ever Ready nog een vijfde set af te dwingen. Sarto kende geen pardon voor PSV en won in een mat gespeelde wedstrijd ietwat geflatteerd met 3-1. Bermi begon te laat in te zien, dat van Bekkerveld gewonnen had kunnen wor den en bracht het niet verder dan 14-16 in de derde set. In de overgangsklas A heren moest de beslissing vallen wie er van de wedstrijd Ter HoleDSV ging degraderen. Tenslotte trok Ter Hole toch aan het kortste eind waardoor de mannen uit Hulst volgend ei zoen weer in de afdeling zullen moe ten uitkomen DSV kaji nu nog proberen in de degra datiewedstrijden het overgangsklasser- schap te behouden. Mollerlyceum sloot bet seizoen af met een nederlaag tegen Marathon. Ook de overgangsklasse B draaide de laatste meters van zijn programma af. Volgende week worden nog enkele wed strijden gespeeld en door de nederlaag die RHBS Breda tegen LVC leed zit de spanning er nog steeds in. wie er de gradatiewedstrijden moet gaan spelen. Ook voor Olympia bestaat deze moge lijkheid nog, want de Tilburgse ex-kam- pioenen komen door de nederlaag tegen VCT op gelijke voet met de beide Bre dase teams. Bij de heren gaat Sagitta proberen zijn plaats in de overgangsklasse te behouden. Odulphus 2 was zaterdag hier te gast en men weet wat dit bete kent. De roodwitten sloten de competitie ongeslagen af en hiermede werd het lot van Sagitta beslist. Ever Ready 2 hield Tornado 2 maar net van de zege af door na een 15-0 set nederlaag in de vierde set in de beslis sende vijfde set toch nog met 15-10 te zegevieren. De mooiste wedstrijd van zaterdag was zeker LVCMinenco. Doordat de dameswedstrijd LVCRH BS werd ingelast kwam deze wedstrijd wel op een laat tijdstip (de Tilburgers konden ternauwernood de trein halen) maar bood de weinige toeschouwers toch een prachtige enerverende stijd tussen twee aan elkaar gewaagde ploegen. Een waardig besluit van de competitie, waar bij LVC tenslotte op het nippertje de winst kon krijpen; doch dit was nog al leen van belang voor de standenlijst. De Nederlandse amateur Piet van der Lans heeft zondag in Bonn een inter nationaal criterium over 70 km gewon nen. Twintig kilometer voor het einde ont snapte Van der Lans uit het peloton, waarna hij een voorsprong van 25 se conden opbouwde. Zijn tijcl was 1 uur en 44 minuten. De tweede plaats was voor de Duitser Kobusch, terwijl een an dere Duitser, Weiss, derde werd. De 28-jarige Amerikaan Willie Pastra no heelt zijn wereldtitel boksen in het halfzwaargewicht, die hij vrijdagavond te New Orleans op het spel zette in een gevecht met de Argentijn Gregoria Pe- ralta, behouden. Een ernstige wond bo ven Peralta's linkeroog, opgelogen in de vierde ronde, was voor de ringarts aan leiding aan het einde van de vijfde ronde in te grijpen. Op zijn advies werd het ge vecht gestaakt en Pastrano werd tot win naar uitgeroepen. Het was de eerste keer dat Pastrano zijn wereldtitel verdedigde, nadat hij deze vorig jaar juni had ver overd op Harold Johnson. Ook Carlos Ortiz, de wereldkampioen in het lichtgewicht, heeft zyn titel met succes verdedigd. Dit gebeurde in San Juan op Porto Rico. Ortiz versloeg zijn Amerikaanse uitdager Kenny Lane op punten. (Van onze sportcorrespondent) Het maanlicht schitterde over de met sneeuw bedekte hellingen van de Ardennen. Duister tekenden zij zich af tegen de donkerblauwe he mel. Én beneden, aan de rand van het woud, wachtten Art Larsen en zijn makkers op de komst van de dageraad. Bij het eerste glimpje ochtendlicht zouden zij met andere onderdelen van het geallieerde leger de aanval openen op Bastog- ne... Het middernachtelijk uur lag reeds ver weg. Een nieuwe dag was begonnen en Larsen, een ma gere jongen, vroeg zich af of dit niet zijn laatste dag zou kunnen zijn. Hij had geen illusies meer aangaande wat komen zou. Gene raal Von Rundstedt had hier een bijna onneembare positie en de hel lingen waren reeds besmeurd met het bloed van vele Amerikanen. De tanks zouden de aanval openen en Larsen, een der topspelers uit het Amerikaanse tennis, was een tanksoldaat. Hij wist dat er nog honderden zouden sneuvelen, al vorens de geallieerde troepen zou- TONNY SCHRAUWEN .eindelijk een titel. Olympia's toer door Nederland 1964 belooft alle voorgaande edities van deze amateurrondc verre te gaan overtreffen. Op het ogenblik hebben zes naties België, Denemarken, Zweden, Polen, Bulgarije en Engeland reeds toege zegd een ploeg te zullen sturen, terwijl de onderhandelingen met West-Duitsland, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Luxemburg in een ver gevorderd sta dium zijn. Wat de Nederlandse afvaardiging be treft. staat de deelname van zes geadop teerde ploegen (Breda-bier, Amstel-bier, Caballero, Dextro-Energen. Vredestein en Samson-Rih-Fongers) reeds vast. terwijl er ook weer een jeugdploeg van Olympia zal starten. Als het bestuur van de Amsterdamse vereniging de financiële moeilijkheden, waarmee men nu nog kampt, te boven kan komen (men hoopt dit te bereiken door de onontbeerlijke steun van het bedrijfsleven), is het bedoeling dat maximaal 20 ploegen van zes renners aan de ronde van dit jaar zullen deel nemen. (Van onze sportredactie) Piet Cooremans, de onafhankelijke renner uit Breda, heeft zaterdag in het Belgische Reet zijn eerste overwinning van dit seizoen behaald. Piet finishte voor Theo Verschuren. (Van onze hockeymedewerker) In een spannend soms op redelijk peil staand beslissingsduel tussen de degra datiekandidaten Push en Forward, viel in de drieëntachtigste minuut de defi nitieve beslissing in 't voordeel van For ward. Op dat tijdstip scoorde J. de Vlees houwer uit een toegewezen strafbully het zegevierende doelpunt. De tweemaal 35 minu ten waren voor beide ploegen niet voldoende geweest om een beslis sing, welke pas in de eerste verlenging viel, te forceren. Doelpunten beslissen nog altijd de wedstrijd en dat de ene partij (Push) dichter bij de zege is ge weest dan de andere (Forward), betekent al leen, dat Push het lichte veldoverwicht vóór de rust in een onvoldoend aantal doelpunten heeft uitgedrukt. L. Rijnties-Lomans miste enige opge legde scoringskansen, oorzaak: zenuwen. Ook T. v. Noort en T. Rommens, die hun moedige pogingen telkens zagen stran den op een Tilburgse defensie, die ster ke met zwakke momenten afwisselde. Ook bij Forward vierden de zenuwen hoogtij, want hoe zou anders een gerou- JEAN ANNAERT zege Guido de Rosso heeft zondag de eerste wedstrijd om het Italiaanse wegkam- pioenschap gewonnen. Hij legde de 277 km van Milaan naar Vignola af in 6,33. Zijn gemiddelde van 42,29 km/uur was een nieuw record voor dit evenement. Tweede werd Durante, op 35 seconden, in dezelfde tijd gevolgd door 13 man. (Van onze sportredactie) Na de talrijke inleidende besprekingen is zaterdag te Rotterdam een stichting gevormd, die op het einde van dit wielerseizoen een Ronde van Neder land wil organiseren. In de stichting hebben zitting de heren Herman Krolt (Amsterdam), Fred Hartog (Den Haag), Co te Paske (Amsterdam) en Ton Vis sers (Rotterdam) Dit viertal heeft de laatste weken talrijke besprekingen gevoerd en in principe de medewerking verkregen van een tiental extra-sportieve wielergroe- pen, die hun renners in de Ronde van Nederland willen inzetten. De bedoeling is de ronde niet te rijden van 15-20 september, maar van 25-30 september. De K.N.W.U. moet daarover nog beslissen. Onderhandelingen worden gevoerd met comités in Heerlen, Beverwijk, Medemblik, Groningen, Zeist, Breda, Zundert, Hulst en Kerkrade, die zonder uitzondering in aanmerking komen als etappeplaats. Op woensdag 22 april zal met de K.N.W.U. het plan definitief gestalte worden gegeven. Tevens zal dan de sponsor bekend worden gemaakt. Van bet viertal heeft één persoon nog nimmer iets met de wielersport te maken gehad. Het is Fred Hartog, die in dienst is bij het „Zwolsman-concern". (Van onze speciale verslaggever) Het Nederlandse hockey-elf tal heeft ook zijn tweede wedstrijd in de voor- jaarscampagne, waarachter met grote letters Tokio staat, gewonnen. Na de Ie ren, die in Dublin met 3-1 werden ver slagen, ondervonden zondag op eigen veld de Belgen de kracht van onze na tionale hockeyvertegenwoordiging. De oranjeploeg zegevierde met 2-0 door doelpunten van Francis van 't Hooft en Frank Zweerts, een score, die echter geen duidelijk beeld geeft van de supe rioriteit van onze landgenoten over de Belgen. Nederland was oppermachtig cn de revanche voor de nederlaag (1-0) van twee jaar geleden op het beruchte veld van de „Ganzenvijver" alleszins ver diend. Dat de score niet hoger opliep kwam door verschillende oorzaken. In de eerste plaats de defensieve tactiek der Belgen. Bovendien door het glibberi ge, hobbelige veld, waarop kwaliteits- hockey vrijwel een onmogelijkheid is, en tenslotte door de zich strak aan de* re glementen houdende Duitse arbiters Hoetzsch en Mohr, die bij de minste of geringste overtreding het spel onderbra ken en daarmee de wedstrijd min of meer doodfloten. Jammer, want van un fair spel was nauwelijks sprake en waar om dan de touwtjes zo strak aan te ha len, dat er geen ruimte bleef om het spel te ontplooien. Onze aanvallers za gen telkens weer hun acties door een snerpend fluitsignaal geremd, soms ge heel buiten hun schuld, en dit moest op de duur deprimerend werken. Zij lieten evenwel het hoofd niet hangen, bleven strijden, onversaagd, de Belgen geen kans gevend om ook maar iets van de achterstand terug te nemen. Zo de Belgische aanvallers nog eens gevaarlijk dreigden te worden namen zij deze dreiging zelf meestal weg door een weg in te slaan, die wel dood moest lo pen. De voorhoede onzer zuiderburen was niet in staat de Nederlandse defen sie open te breken. De keren, dat zij in de nabijheid van Veentjer kwam, was dan ook niet haar verdienste, maar het gevolg van een misslag van een Neder landse verdediger. Niet alleen de Belgi sche aanvallers echter hadden hun meer deren gevonden, ook de verdedigers, die zich slechts staande konden houden door een geheel op lijfsbehoud gericht spel type, waarbij van constructief hockey geen sprake kon zijn. Een harde klap in de stijl van „weg is weg" vormde een essentieel onderdeel van deze tactiek en illustreerde wel zeer duidelijk de on macht der Belgen. Het effect was nihil, maar het gaf in ieder geval lucht en dat hadden de in het geel gestoken „rode duivels" wel nodig om de met volle overgave strijdende Nederlanders enigs zins te kunnen intomen. De keepster van Forward is gesla gen, maar een verdedigster redt! tineerde J. de Vleeshouwer tot onzuivere passes gekomen zijn? Hoe dan ook, het was een strijd, die volkomen aan de ge stelde verwachtingen beantwoordde. Ge steund door het fantastische doelpunt, dat M. Brouwers drie minuten na het begin scoorde (1-0) kon Push de toe komst niet somber inzien. Geenszins ge deprimeerd zette Forward echter tegen aanvallen op, waarbij M. Dekker her haaldelijk in de buitenspel val liep en J Horsten telkens in P. v. Baarle haar meerdere moest erkennen. Na rust gaf Forward aanvankelijk de toon aan, zonder echter nog tot een treffer te kunnen komen, welke toch niet lang op zich liet wachten. Een snelle uit val van Forward, een doorbraak van M. Dekker met een daarop volgend mis verstand in de Push-defensie waren oor zaken, dat de witte kogel in het Push- doel verdween (1-1). Push was echter niet geheel aangeslagen, wist zich na enige tijd te herstellen, maar pogingen van T. v. Noort en L. Rijnties-Lomans werden niet met succes bekroond. Even min de attaques van Forward tijdens een slotoffensief, waarin J. Horsten, M. Dek ker en J. de Vleeshouwer een hoofdrol vervulden, evenals Push-doelwachtster T. Jansen, die enkele sublieme reddingen verrichtte. Daarom dubbel jammer voor haar, dat zij in de eerste reglementaire verlenging tijdens een hevige scrimmage voor haar doel een strafbully veroor zaakte, welke J. de Vleeshouwer in een doelpunt omzette (1-2). In de resterende minuten trok Forward zich in de defen sie terug en moest een moe gestreden Push zich gewonnen geven. Degradatie werd zodoende een feit. PROMOTIECOMPETITIE HEREN 3E KLAS - 2E KLAS In Kaatsheuvel bond D.E.S. de strijd aan met M.E.P. II In deze ontmoeting waren beide partijen volkomen tegen elkaar opgewassen, maar lieten vóór de rust enige scoringskansen liggen. Na de thee bleef het spelbeeld ongewijzigd, doch vijf minuten vóór het einde veroor zaakte doelman W. Timmerman op on nodige wijze een strafbal-overtreding, waaruit de gasten de zege sloegen (0-1) (Van onze hockeymedewerker! Het voor de vierde maal op het Sport park „Ginneken" gehouden veteranen- toernooi, georganiseerd door de Bredase hockey- en vriendenclub „Zwart-Wit" is weer een groot succes geworden. Door het ontbreken van Heracles, dat vanwege de ontmoeting Holland België door de Belgische Hockeybond een uitgaansverbod was opgelegd, had Oosterbeek de opengevallen plaats in genomen. Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden werd. onder supervisie van het duo L. Lapidaire J Walder, zeer geestdriftig door de tien deelnemen de clubs gestreden. Op tradionele wijze werd het toernooi naar een tijdig einde geleid, waaraan Laren, De Kivieten Wageningen, Oosterbeek, H.T.C.C., 's-Hertogenbosch, Pelikaan, Push, Breda en Zwart-Wit deelnamen. In poule A eindigde Laren op de bovenste plaats, verworven na het spelen van een halve competitie, terwijl H.T.C. C. de tweede plaats op de ranglijst in nam. In poule B gaf Zwart-Wit de toon aan en toonde zich dan ook de sterkste, ter wijl De Kivieten op de tweede plaats eindigde. In de finale tussen Laren en Zwart- Wit trekken de westelijke spelers aan het langste eind (2—0), De strijd om de 3e en 4e plaats tussen H.T.C.C. en De Kivieten eindigde in een 10 zege voor H.T.C.C. Na afloop van dit welgeslaagde toer nooi von din hotel ..Dennenoord" de prijs uitreiking plaats. Zwart-Wits oud. voorzitter E. Schul overhandigde aan Larens captain de „Janus Jongbloed", trofee. den kunnen doorstoten naar Ber lijn. Nu zijn leven plotseling onzeker was geworden, vond Larsen het mooier en aantrekkelijker dan ooit tevoren. Hij herinnerde zich het meisje dat hem tot ziens had ge kust en de dromen 'over tennis- triomfen. Doch beneden in het woud, waar de dood loerde achter elke boom, trachtte hij te denken aan een of ander buitenkansje, dat hem door de moeilijke dag heen zou helpen. Ongelooflijk bijgelovig, met een merkwaardig vertrouwen in de macht van heidense goden, herin nerde hij zich eens gelezen te heb ben, dat kracht soms door aan raking overgedragen kon worden. Haastig raakte hij alle bomen rondom hem aan. Daarna ging hij liggen, mooi opgekruld tegen een enorme woudreus en sliep in. Een uur voor zonsopgang werd hij wak ker. Het was bitter koud en een aantal geallieerde onderdelen uit de achterhoede hadden het vuur reeds geopend. De gehele omgeving was een zee pan licht en alhoewel hij uitste kend gecamoufleerd was, ver wachtte hij dat de Duitsers hem elk moment zouden kunnen op merken. Hij keek toe hoe de wij zers van zijn horloge langzaam naar „het uur nul" kropen. De camouflagenetten werden wegge haald en de tankbemanning klom aan boord. Larsen gaf een laatste klopje tegen een der bomen en klom snel achter de pantserplaten. Plots hield het gerommel op en de invallende stilte had iets drei gends. Kort daarna viel er een schot en de uren van wachten waren voorbij. De tanks rolden uit het tuoud, een wereld in die blijk baar gek was geworden. Anti tankwapens openden het vuur. Een landmijn explodeerde en het lawaai echode als een donderslag de vallei in. Vier tanks stonden in brand voor dat zij vijftig meter hadden afge legd. De rest van de linie wan kelde alsof zij was getroffen door een wervelstorm. Von Rundstedt was blijven wachten totdat de tanks het open veld inkwamen. De twee tanks die Larsen hadden ge flankeerd waren al buiten gevecht en hij had bijna een goede dekking bereikt, toen er een handgranaat in zyn tank werd gegooid. Slechts een man kwam levend uit de explosie en die man was Larsen. Gedurende twee uur lag hij be wusteloos op de grond, terwijl rondom hem de strijd in alle he vigheid was losgebarsten. Natuur lijk had hij een shock, maar ge lukkig geen ernstig letsel opge lopen. Men noemde het een won der en Larsen was er van over tuigd ,dat. dat iets met het aan raken van bomen te maken had... Toen de oorlog een paar maanden later ten einde was, werd hij al snel een der meest populaire en excentrieke figuren uit de tennis wereld. Wanneer een wedstrijd begon, raakte hij met zijn racket eerst even zijn handen, voeten, hoofd, schouders en heupen aan. Hij hield er zelfs een systeem op na, waarbij hij een-, twee- en drie- dagen had. Op twee-dagen raakte hij alles tweemaal aan, etc De fans noemden hem daarom „Tappy" Larsen. Een handjevol mensen in de sportwereld tuist waarom hij dat deed. Voor de rest •was hij slechts een clown met veel talent en hij speelde zijn rol voor treffelijk. Hij trainde nooit. Zelden ging hij voor twee uur 's-nachts naar bed. Rond een uur of een stond hij op en nam dan een ontbijt, bestaande uit sinaasappelsap, vier koppen koffie en wat spaghetti met eieren. Rond middernacht nam hij op nieuw een dergelijke maaltijd. Hij rookte vrij veel en maakte nogal wat afspraakjes. Intussen won hij de Amerikaanse titel en werd een der beste tennis spelers ter wereld. Echter, in 1956 wendde het geluk zich van hem af. Hij reed met zijn scooter tegen een auto en dit ongeluk beschadigde een deel van zijn hersenen. Als gevolg daarvan bleef hij verlamd aan de rechterzijde, blind aan zijn linkeroog en kreeg een spraak gebrek. Hij bleef de tenniswedstrijden vol gen. in de hoop zelf nog eens te kunnen spelen. Hij raakte tot op heden echter geen racket meer aan. Wezenlijk geluk schijnt iets ge meen te hebben met de postbode. Het belt nooit tweemaal aan. De Nederlandse bokskampioen in het weltei gewicht. Jan de Vos, heeft weinig plezier beleefd aan zijn eerste optreden m een Japanse ring. Reeds in de derde ronde van het op tien ronden vastee- !hiwh-g?TVe7ht tegen de Japanner rimS" Ueda, derde op de nationale In hl)1 w W? gevecht werd gehouden in bet Kotakuen Boksgymnasium te To kio en werd bijgewoond door 2000 men sen. ging onze landgenoot k.o. van ^os was hoopge vend. Met zijn linkse trof hij verschei dene malen de kaak van zijn tegen stander en hij bouwde een lichte pun- tenvoorsprong op, die zich doorzette in de tweede ronde. Ueda had zijn ware gezicht echter nog steeds niet getoond. Dit kwam in de derde ronde, toen de Japanner een geweldig offensief inzette en De Vos met linksen en rechtsen be stookte. Een linkse op de kaak dwong De Vos naar de neutrale hoek. De Ne derlander trachtte zich te redden door in de clinch te gaan, maar Udea zag zijn kans schoon. Met combinatiestoten zette hij zijn aanval door. De Vos verza melde al zijn krachten om weerstand te kunnen bieden aan de furieus aanval lende Japanner en met zijn rechtse counterde hij. Het was echter tevergeefs. Een harde rechtse op de kaak. dadelijk daarop gevolgd door een linkse uppercut, die eveneens De Vos vol op de kaak trof, haalde onze landgenoot naar het canvas, waar hy werd uitgeteld.

de Stem | 1964 | | pagina 9