m Oostenrijk vroege goal van Rudolf Flögel en danniets Nederland: prachtig doelpunt van falende Klaas Nuninga Het 4-2-4 met veel aanvallen DAAN: behoorlijk ELEK: „bekerstijl" Geen Weense wals ELEK SCHWARTZ IS TEVREDEN BENNIE MULLER SUBLIEM DAAN SCHRIJVERS PRACHTIGE SPIL PUMMEY BERCHOLTZ WEER IN TOPVORM Zeer acceptabel Goed herstel Ander beeld Sober spelletje Hele hoop DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 APRIL 1964 ^§BALFtlT£H ARBITER MILAN FENCL WEIGERT EEN PENALTY, ONTHOUDT ORANJE DE ZEGE Milan Fencl, de fors gebouwde Tsjechische referee, trok zijn jasje aan. Lo Brunt bedankte hem vriendelijk voor zijn leiding. Maar was het de Tsjech niet geweest, die het Nederlands Elftal van een zekere zege afhield? Had deze man in de twee-en-twintigste minuut van de tweede helft geen strafschop moeten toekennen aan de oranjeploeg? Werd Piet Kruiver niet op waarlijk vlegelachtige wijze „genomen" door linkshalf Johan Skocik? „Dat was naar mijn gevoel niet het geval", zei de scheidsrechter in gebroken Duits. „De Oostenrijkse speler blokkeerde de Nederlandse midvoor. Het was een niet geoorloofde daad, maar bestraffing met een penalty zou te zwaar zijn geweest. Daarom gaf ik een indirecte vrije trapin het strafschopgebied. Reglementair mag ik dat". Milan Fencl kamde zijn haar en verdween uit de catacomben van het Olympisch Stadion. De rechtvaardigheid van zijn beslissing liet hij in discussie achter! Zou het Nederlands Elftal een zege hebben verdiend? De oranjehemden, be keken door vijftigduizend landgenoten, presenteerden gedurende zestig minuten zeer acceptabel voetbal. De afwerking liet echter veel te wensen over. Droom- kansen kwamen er in een hoeveelheid als regendruppels uit de hemel. Slechts één opening wist Klaas Nuninga, die voor de zoveelste maal teleurstelde, op een sublieme manier te benutten. Geen enkele maal vertrok er van de voet van de bedrijvige en bewaakte Piet Krui ver een schot, dat voldoende hard en zuiver was om het Oostenrijkse verzet te breken. Het Nederlands Elftal, dat een hogere gearing hanteerde en over een betere lichamelijke conditie beschikte, had in de eerste zestig minuten meer moeten scoren. Voor het laatste halfuur was er een excuus. Door het verdwijnen van Pummey Bergholtz ebde dc vaart uit de voorhoede weg. De vervanging van Piet Kruiver ontnam tenslotte alle stootkracht aan de aanvalslinie. Met hem was de drift van het veld gegaan. Elek Schwartz was na de wedstrijd niet tevreden. Hij verweet de Oostenrijkers hun te harde spel. Hij greep de vervan ging van Pummey en Piet aan om terecht te zeggen, Hat oranje met hen de match tot een beter einde zou hebben gebracht. De woorden van Elek waren waar. Wat het oranjeteam gedurende een vol uur toonde was de moeite van het aanschou wen en beschouwen waard. Na het fraaie Oostenrijkse doelpunt van Rudolf Flögel (na anderhalve minuut) sloeg er een vonk op de Nederlanders. Lambert Verdonk, een duveltje, passeerde één, twee tegen standers en gaf een aantal zuivere voor zetten weg, die panische angst bij de concurrerende verdediging schiepen. Pummey Bergholtz, nog een stuk beter als in Antwerpen, snelde met de bal aan zijn voet langs de lijn als een blik semschicht. Maar wat gebeurde er met de goed geplaatste ballen? Klaas Nunin ga probeerde zijn linker en rechter. Hij kwam in een vrije positie voor doel 'te staan. Zijn schoten waren te zacht of te onzuiver. Nog bonter maakte het zijn buurman Piet. Hij sloeg zijn handen na zestien minu ten in zijn witte haren. Hoe was het mogelijk, dat hij, volkomen vrij, de bal toch nog in de grijparmen van keeper Roman Pischler joeg? Het was hem zelf een raadsel. Geluidsbommen sloegen rond het lichaam van de Feijenoorder in. Hij vergastte de toeschouwers met een wan hoopsgebaar Kruiver, die het beter wilde doen, revancheerde zich met een schot, dat precies over de kruising van paal en lat vloog. Hij schonk een ogen blik later makker Klaas Nuninga een nieuwe kans, maar als de onderwijzer de bal in het doelgebied kreeg verloor hij zijn noorden. Behalve De listige Bennie Muller, die met de korte pasjes van een foxterrier van vo ren naar achter en van achter naar voren sjouwde, mocht op twintig meter af stand van Roman Pischler een vrije trap nemen. Hij dirigeerde de bal naar de rechtervleugel. Bergholtz retourneerde onmiddellijk naar het centrum. De ronde kogel kwam in het bereik van Nuninga, die met zijn voet een halve draai maakte en de bal enkele millimeters onder de lat van de Oostenrijkse doelman knalde. Een magnifieke goal! Een verdiende gelijkma ker. Het kon hierbij niet blijven. De achterhoede, die het in België reeds zo bevredigend deed, maar die in de aanvang een tragische dekkingsfout had gemaakt, was geheel ingespeeld. De wat trage Oostenrijkers kregen geen voet aan de grond. Zij werden door de autoritaire Daan Schrijvers, de rustig werkende Cor Veldhoen, de soms mee oprukkende Guus Haak en de degelijke Hans Kraay telkens teruggezonden. Fons van Wissen en Ben nie Muller schakelden en gingen in de aanval mee. De vleugelspelers bleven hun werk goed verrichten, maar helaas. Horst Hirnschrodt en Irnatz Pusnik we ken geen meter van Piet Kruiver. Ge sterkt door de produktie van een goal groeide Klaas Nuninga naar een iets be tere vorm. Erbarmelijk bleef echter de afwerking. En zo kon het gebeuren, dat een elftal, hetgeen een ontstellende meer derheid aan de dag had gelegd: dat de tegenstander met vlagen zelfs overspeel de, toch met een schamele 1-1 moest gaan rusten. Het stadion was er zeer optimistisch bij. Willy Alberti, die voor de zoveelste maal in de perstribune zat, zei het zangerig: ,,Na de rust komt het allemaal dik in orde". „Wat bedoelt u met gevaarlijk? Er was toch niet één speler die ons werkelijk in moeilijkheden bracht". „Maar dat slotoffensief dan, mijnheer Graafland?" De doelman van het Nederlands elftal keek met rollende ogen de kleedkamer door en snukte aan zijn stropdas. „Ach wat, slotoffensief. Zoiets mag toch geen naam hebben". Neen, Eddy P. G. was helemaal niet ondersteboven van het Oos tenrijks elftal. Zijn mening deelden zo'n vijftigduizend toeschouwers, die in plaats van de staande ovatie, al zittend met een fluitconcert be gonnen, toen de gasten zich ten afscheid voor de tribune opstelden. De „adelaars" waren mussen gebleken. Het team, waarover Bela Guttman zijn toverstaf liet gaan, stelde teleur. Met uitzondering van Rudolf Flögel in de stormlinie en Irnatz Puschnik in het dcfensieblok, lieten de Oostenrijkse nationalen het lelijk afweten. Het zag er na de koffie gedurende vijf tien minuten naar uit, dat alles goed zou En dit is de Tsjechische scheids rechter Milan Fencl, die Nederland een strafschop en daardoor (ver moedelijk) ook de zege onthield. komen: dat het oranjeteam het suppor- tersleger zou laten juichen. Pummey Borgholtz deed nu zelf een tweetal pogingen. Fons van Wissen vuurde van verre afstand. Met switches en rushes, die zeer genietbaar waren, ge raakten de oranjedragers telkens en tel kens tot in en soms zelfs door de vijande lijke verdediging. De Oostenrijkers roken het gevaar. Voordat vernietigende slagen konden worden uitgedeeld vloerde Erich Hansen- kopf de arme Bergholtz. De moedige Feijenoorder stapte de grasmat af en Cliarly Bosveld viel in. Dc Enschedeër ging naast Kruiver staan. Nuninga draaf de naar de rechtervleugel. De vernieuwde en veranderde voorhoe de zorgde voor een nieuw beeld. Charly Bosveld streefde kennelijk een persoon lijk succes na. Hij speelde geen enkele bal direct af. Handig was hij, maar het had geen zin drie tegenstanders te pas seren en over de vierde te struikelen. De reacties van Nuninga op de vleugel kwa men te laat. Oostenrijk kon het spel ver plaatsen en Eddy Pieters Graafland, die het tot nu toe niet al te moeilijk had, „proberen". De goalie verrichtte voortref felijke saves. Na byna een half uur sneuvelde een tweede Nederlander. Piet Kruiver, die vele goede momenten met enkele slechte afwisselde, vond zyn blessure, opgelopen in de te harde tackle van Johan Skocik, toch te erg om nog verder te spelen. Mar tin Koeman van GVAV, een blonde jon gen, verving hem. Ook deze Groninger werkte allerminst inspirerend. Hij werd tweemaal gelan ceerd, maar bezat onvoldoende snelheid om met succes naar de bal te kunnen dingen. De voorhoede was weg, want ook Lambert Verdonk verbleekte na de felle charges, die hem het leven zuur hadden gemaakt. Het was ineens allemaal niets meer. Het bleef gelukkig 1-1. Elek Schwartz was daarmee niet tevre den. Hij kon in zijn boekje Bennie Mul ler, Daan Schrijvers. Pummey Bergholtz en Eddie Pieters Graafland als uitste kend noteren. Onvoldoendes (het is niet gemakkelijk diep in de tweede helft te moeten invallen!) waren er voor Martin Koeman en Charly Bosveld. En Klaas Nuninga? Wellicht kwam er achter zijn naam twijfelachtig te staan. Hij verknoei de veel, maar maakte een glanzende goal! Piet Hack (Advertentie) IVoor betere sportprestaties Dextrose tabl. Importeur ELMA Breda, Tel. 46650 (Van onze sportredactie) „Deze wedstrijd hadden wy moeten winnen", zei een overigens tevreden Daan Schryvers. „Het heeft echt niet meegezeten. Ik weet wel: de afwerking verliep niet helemaal, zoals zij had moe ten zyn, maar ik geloof toch te mogen zeggen, dat ons elftal een behoorlyke wedstrijd heeft gespeeld. En opnieuw minder verdedigend dan in Antwerpen." Daan Schrijvers (,,DWS wordt kam pioen, daar is niks meer aan te doen") hoopte, dat Elek Schwartz ook de vol gende interland met dezelfde opstelling zal komen. ,,Het team raakt nu lekker ingespeeld. Het heeft nog geen overwin ning behaald, maar dat komt". Pummey Bergholtz was minder goed te spreken. Hij zat met een bloeduitstor ting in zijn linkerbeen. De dokter had het reeds onderhanden genomen. ..Ik vond de Oostenrijkers tamelijk ruw", zei hij. Piet Kruiver redeneerde in de zelfde geest. PUMMEY BERGHOLTZ naar kleedkamer Een kegelwedstrijd? Neen, voetbal. Chris Bergholtz ligt „uitgevloerd" evenals Piet Kruiver, die de bal echter nog weg kan schieten. Op de achtergrond Pusnik. Staande de Oostenrijkers Koller en Hirn schrodt. (Van onze speciale verslaggever) Elek Schwartz stond temidden van zijn duidelijk vermoeide pupillen. „Nu is het bewezen: 4-2-4 kan ook aanval lend zijnToch was de bondscoach eindelijk eens niet gestoken in een trai ningspak, doch gekleed in een donker kostuum, lang niet tevreden over de afloop van de ontmoeting. „Natuurlijk ben ik teleurgesteld dat we niet met hetzelfde elftal tot het einde hebben kunnen spelen. Jammer, want voor de rust werd er goed gespeeld. Dat ene ogenblik waarop de verdediging niet attent was, heeft ons de zege gekost. Dat gebeurt je maar eenmaal. Als je tien minuten gespeeld hebt kan het niet meer voorkomen. De jongens heb ben puur voetbal gespeeld, offensief voetbal en zich goed hersteld na dat snelle doelpunt". Een harde wedstrijd? was de vraag die Elek Schwartz steeds weer werd gesteld. „Laat ik zeggen", begon de bondscoach voorzichtig, „een moeilijk gelijk spel voor Oostenrijk". Ben van Gelder, de secretaris van PSV, vulde Schwartz meteen aan: „Behaald met grove middelen „Dat zeg ik niet", haastte Schwartz te zeggen, „Laat ik het zo zeggenIk vond het jammer dat ze bekerstijl heb ben gespeeld t Alleen in de historische tweede mi nuut, toen Rudolf Flögel na goed werk van Ernst Fiala raak kopte, schitterde het wit geshirte team. De Nederlandse kolonie sidderde. Beefde van angst, want men wist maar al te goed hoe gevaar lijk een Oostenrijkse ploeg kan zijn. Vol voetbalraffinement, fijn en speels, maar ook hard en fors als het erop aankomt. Dat liet de veldslag van Wenen in 1957 maar al te goed zien. Edoch, het pakte geheel anders uit op deze grauwe zon dag in het Olympisch stadion. Met die en»e vloeiende, ja briljante combinatie had Oostenrijk het beste laten zien. De rest vormde een allersoberste vertoning, waarin een „kei" als Holst Neraec het zo beroerd deed, dat hij in de loop van het duel naar de reservebank gediri geerd werd. Hij, die eens met Happel en Hannapi de trots van het Oostenrijks voetbal was, bleek nu een logge, trage speler. Beslist onvoldoende. Met vijf man trok Oranjes tegenstander ten aanval. Een quintet, dat tam en zonder inspiratie speelde en dat was een wonderlijke er varing na de krachtsexplosie van de eer- te zestig seconden. Ernst Fiala, daar zou Oostenrijk het van moeten hebben, zo luidden de geruchten vóór deze match begon. Fiala zat na een half uur langs het lijntje. Art Knoll ging zijn plaats innemen, want Oostenrijk had een door drukker nodig en over die eigenschap beschikte niemand. Karl Skerlan, zo glad als het doorweekte veld; Leopold Grausam een stuntman op de groene mat; Horst Nemec te sloom om het iemand lastig te maken, ze konden geen van allen paniekstemming veroorzaken. Daan Schrijvers stond pal en Eddy P. G. wierp zich onvervaard op al te dichtbij komende schoenen. Die keren kon men op één hand tellen. En achter! Irnatz Puschnik stond een beste partij te spe len. Samen met Horst Hirnschrodt had hij de bewaking van Piet Kruiver op zich genomen en de donkere spil deed dat voortreffelijk, al kon hij verschil lende doorbraken niet verhinderen. Ook het bij elkaar trommelen van alle be schikbare manschappen vermocht daar weinig aan te veranderen. Gelukkig dat doelman Roman Pischler een beste dag had. De strijd speelde zich af op Oos tenrijks grondgebied, en mocht de spek gladde bal eens van een Nederlands been rollen, wel Daan Schrijvers c.s. gaven geen krimp. aan grove overtredingen en het tweetal gedupeerde Nederlanders had dan ook geen goed woord voor ze. „Pak jij hem of pak ik 'm hoorde ik rond me mompe len. Dat is toch geen voetbal meer", foe terde Bergholtz. Piet Kruiver stak zijn verontwaardiging evenmin onder stoe len of banken. „Mensen nog aan toe, ik kan amper hoesten, moet je m'n heup zien. Ik werd met opzet geraakt". En blonde Pieter toonde een lichaamsdeel zo rood als een kreeft. Terwijl de pechvogels in de kleedka mer opgelapt werden, ging de struggle for life door. Ostenrijk wilde scoren. Oostenrijk wilde geen tegenpunt. Met man en macht (meer macht) wierpen de gasten zich op deze doelstelling. Frans Viehböck, ingevallen voor Nemec, en Rudolf Flögel kwamen niet verder dan wat hopeloos geschutter en Karl Skerlan draaide zich dol tegen Guus Haak. Leo pold Grausam was een debutant in de ware zin des woords. Oostenrijk toonde zich na afloop tevreden met het resul taat. De 1-1 werd gezien als een overwin ning. Maar Bela Guttman, Jozef Walter en bondstrainer Gerhardt zullen hard moeten timmeren aan dit elftal, wil het tegen Hongarije (en Nederland gold als generale) een „echte" zege behalen. Op de allereerste plaats moet de spelers duidelijk gemaakt worden waar ze voor voetballen, want er werd een opvallend gebrek aan interesse getoond. Vervol gens dient de voorhoede wat meer tak- tiek en conditie bijgebracht te worden en als dat gebeurd is moeten enkele knapen eens voetbalfatsoensnormen le ren. Bela Guttman gaat drie interlands verder weer weg bij de nationale ploeg. Misschien heeft hij dan iets kunnen ma ken van zijn tijdelijke pupillen. Mocht dat niet zo zijn, dan ziet het er slecht uit voor de Oostenrijkse voetbalwereld, die nu een eminent leider heeft. Peter Heerkens Naarmate de strijd vorderde, probeer de Oostenrijk met hard voetbal goed te maken wat aan techniek ontbrak. En dat was een hele hoop. Tegen thee-tijd namen de charges al onrustbarende vor men aan en in de tweede speelhelft gooide men er een schepje bovenop. Hoogtepunten van deze weinig sportieve daden (arbiter, Milan Fencl floot zich een ongeluk voor vrije trappen) waren de ondernomen acties om Piet Kruiver en Pummey Bergholtz op een zijspoor te rangeren. Erich Hasenkopf en Johan Skocik gingen zich duidelijk te buiten PIET KRUIVER naar kleedkamer (Van onze sportredactie) Een hard werkend en moedig Nederlands elftal heeft op deze kille, natte dag de opdracht zo veel mogelijk aanvallend te spelen goed uitgevoerd. De ontmoeting met Oostenrijk zal niet de geschie denis ingaan als een flonkerend voetbalgevecht. Daarvoor miste oranje te veel kwaliteit en de gas ten te veel tempo. De nogal grof spelende Oostenrijkers kwamen vrijwel direct na de aftrap via rechtsbinnen Flögel aan een tref fer, maar de eerste helft kon wor den afgesloten met 1—1, dank zij een doelpunt van Nuninga. Door het uitvallen van Bergholtz en Kruiver, respectievelijk in de 16e en 28e minuut van de tweede helft, werd de vaderlandse voorhoede uit haar verband gerukt. Na de her vatting lag het spelpeil dan ook aanzienlijk lager, ook bij de Oos tenrijkers, die inmiddels ook twee vervangers in hun gelederen had den. Maar 'wat zal Piet Kruiver in de 16e minuut hebben gedacht, toen hij oog in oog met de jonge Oostenrijkse doelman Pischler gekomen, hopeloos taalde' En hoe zou de strijd zijn verlopen, ais de scheidsrechter Milan Fencl in de 23e minuut een grove tackle van linkshalt Skocik tegen Kruiver volgens het boek je had beloond met een strafschop? Vragen, die een antwoord hadden ver diend. want de Nederlanders speelden een uitstekende eerste heltt. De aftrap ge schiedde, zoals gebruikelijk, onder oor verdovend gejuich. De gasten oefenden al direct druk uit op onze veste en een corner over links was het gevolgd. Sker lan werkte de bal naar Fiala, die een uitstekende voorzet gaf naar de goed op gestelde Flögel en op diens kopstoot bleef Pieters Graafland het antwoord schuldig. Dat betekende een achterstand na an derhalve minuut. Maar de gasten ont dekten snel, dat er aan de andere kant snelle vleugelspelers opereerden. De eerste goede tegenaanval werd in de 10e minuut opgezet. Het werd tenslotte een goed schot van de rappe Verdonk. maar doelman Fischler stompte het leer be kwaam weg. Na enkele trage Oostenrijkse acties be gon Nederland terug te slaan. Eerst wat voorzichtig, later feller en met meer moed. In de 12e minuut suisde een kogel van Kruiver langs de linkerpaal, maar vier minuten later faalde de Feijenoor der voor open doel; het slappe rollertje leverde voor Pischler geen probleem op Intussen was Nederland al aan een derde corner toe, de Oosentrijkers hadden er tot op dat moment slechts één Maar de gasten kwamen terug. Hun acties wa ren echter zonder gevaar en bovendien bleken Haak en Schrijvers in uitstekende vorm. Oranje blééf dreigen. In dc 22e minuut kwam Nederland aan een verdienstelijke gelijkmaker. De bal kwam op de rechtervleugel, vanwaar Bergholtz goed doorgaf naar Van Wissen die de bal over enkele spelers wipte in de richting van Nuninga en een halve trekbal sloeg over de hoog opspringende Pischler m het Oostenrijkse net; 1-1. Nadat de Oostenrijkse linksbinnen 'in de 30e minuut was vervangen door Knoll kwam Kruiver tot een knappe soloren omspeelde Puschnik en Hirnschrodt maar dc bal bleek net over de lijn te zijn ge weest. Enkele minuten daarna kwam het tot een vrije trap op de rand van het Oostenrijkse strafschopgebied en na een schijnbeweging van Muller knalde Schrii- veis keurig langs het muurtje doch iangs de verkeerde kant van de paal m, 37e minuut kwam er een mint n 6 kaiISj°P een Nederlands doel- PUA'; °e goed doorsprintendc Nuninga. ,c? 1an op 22 maa,'t tegen de Belgen, maakte het doelman Pischler. die contrnioevP lngiz.?nden bal niet onder controle kreeg bijzonder lastig. Dc GV ante echter niet door. °pLdc.d™,de Oostenrijkers wel en de Ir,? w elft "Yer? dan 00k allerminst een Weense wals. Hun aanvallen werden tra£>g .tempo uitgevoerd. De al wat in^?a»spv jC?11.er;.die zün 77e interland speelde, had het bijzonder moeilijk want Bergholz bijzonder veel vrijgelaten en Verdonk bleken snel. Alhoewel beide teams wel degelijk de basis van het 4-2-4-systeem speelden we™.er„'toch voldoende aanvallend ge speeld. Bennie Muller, ongetwijfeld de beste man van het veld, stuwde de aan- u?-*0px Ykwame wijze en Nederland bleef sterker. Dat noopte de Oostenrijkse verdedigers tot steviger spel, waarvan Bergholz en Kruiver het slachtoffer werden. Jammer want in de beginfase van de eerste helft rombtaaties gekomen! t0t ragfijne In d,e.61® minuut verdween Bergholz IMJJ hard optreden van Hasenkopf. Zijn plaats werd ingenomen door de Bos veld. maar de Enschedeër kwam niet verder dan enkele te ver doorgevoerde individuele acties. UL De wedstrijd was 68 minuten oud toen Skocik het nodig vond om een oudr- Pater-stunt voor de dag te halen en Kruiver zo hard nam. dat de Feijenoor der vroegtijdig naar de kleedkamer kon Dat gebeurde overigens binnen de be ruchte lijnen, maar de Tsjechische arbi ter zag er geen strafschop in, al legde hij even daarna de bal voor een vrije trap binnen de lijnen. TC^I2!óverSaPlaais-Jvfr? ingenomen door Koeman die duidelijk tempo te kort kwam. Zo was de eenheid in de aanval verdwenen. Had bij de Oostenrijkers de komst van Viehböck verband met het uitvallen van Nemec in de 60e minuut iets meer schot in de Oostenrijkse aanval ge bracht, bij de Nederlanders bleken de wijzigingen een duidelijke verzwakking In de slotfase zakte het spel dan ook naar een bedenkelijk peil. Acht corners voor Nederland en vijf voor Oostenrijk drukten het evenwicht slechts matig uit De laatste minuten waren voor de gas- „!L!?aar Ha?k' Schrijvers en Veldhoen ruimden goed op. Toen de bal in de buurt van de heer Milan Fencl kwam floot deze af. maar Bennie Muller had het door en bukte net iets vlugger, waar door hij in het bezit kwam van een bal met weinig geschiedenis. Het publiek was tevreden, want het dankte de vaderlandse ploeg met een welgemeend applaus. Het boe-geroep was kennelijk voor de Oos- tenrnkers, maar die hadden het er dan ook wel naar gemaakt.

de Stem | 1964 | | pagina 5