5°/« RK Kleine distributiebedrijven zijn voor aardgas zinloos5 Walcheren BADGQED DOEKEN en TAFELGOED Drie L.O.M.-scholen in Zeeland zijn mogelijk Kunstmaand orkest gaf te Goes een ,„Weense avond Z.-Vlaamse suikerzieken vergaderden te Hulst ZUID-BEVELAND Z.-Vlaanderen K.-k. Instuif Kanaalzone besloot het seizoen MIDDELBURG VLISSLNGEN VOORTAAN OOK NOG Ö.1R& Adviesnota Opbouworgaan GOES TERNEUZEN Dagblad De Stem Beswaren tegen concentratie bij polder Walcheren Twee gewonden in het verkeer te Goes Politierechter Middelburg Van werelddeel naar werelddeel, 5.000 meter hoog. En de man in de cockpit voelt zich prettig met P.K. Opwekken-, de verfrissing die de aandacht ver scherpt. Mensen met verantwoordelijk werk op elk gebied gebruiken bij voor keur P.K. Probeer zèlf hoeveel beter alles gaat met P.K.Steek het bij u: de beste chewing-gum die er is! SYMBOOL VAN KWALITEIT LEZING TE MIDDELBURG Bank van Zeeland N.V. had bevredigend jaar Hoogmis Goese parochiekerk voor televisie Stoffelijk overschot van stuurman (21) opgevist Wegver betering Hulst-Graauw- Kloosterzande MARKTEN HOOGWATER Vandaag Morgen NED. STRIJKKWARTET CONCERTEERT 17 APRIL Het Nederlands tSrijkkwartet concer teert op vrijdag 17 april in de Concert en Gehoorzaal. Uitgevoerd zullen worden het Dissonantenkwartet KV 465 in C. gr t. van W. A. Mozart, Kwartet in F gr. t. van M. Ravel en Kwartet in d kl. t. op posth. „Der Tod und das Madchen" van F. Schubert. De uitvoerenden zijn Nap de Klein, le viool, Jaap Schroder, 2e viool, Paul God- win. altviool en Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncello. EINDAVOND JEUGD EN MUZIEK Jeugd en Muziek, afdeling Middel burg, houdt a.s. woensdag in de con cert- en gehoorzaal te Middelburg haar grote eindavond. Hier zal optreden de Zeeuwse Balletschool, die o.a. op eni ge Negro spirituals zullen dansen; de baszanger Janus Mondeel zingt enige liederen met begeleiding van bongo's; er wordt een kwartet van Mozart ge speeld uitgevoerd door Dick Boon, fluit; Frits Tavenier, viool, A. Hougbolt, alt viool en Saskia Boon, cello. Verder treden er enige schoolkoren op, waaronder het koor van de Ge meentelijke Opleidingsschool voor Kleu terleidsters uit Middelburg. Deze avond, die voor iedereen toe gankelijk is, begint om half acht. CABARETAVOND SCHELDE-AMBTENAREN Zaterdagavond gaf de Vereniging van Ambtenaren van „de Schelde" een ca baretvoorstelling voor haar leden. Het Schelde-Ambtenarenorkest onder leiding van de heer H.S.O. Erdelmann, opende met enkele bekende melodieën waarna Herbert Joeks zijn optreden be gon als conferencier en cabaretier. ,,The Three Retlems" lieten enige ver bluffende staaltjes van acrobatiek zien, waarbij ze kans zagen de trompet te han teren in de onmogelijkste standen. Anneke Grönloh vergastte het talrijke publiek op enige van haar bekende lied jes, het geluid kwam hierbij echter niet goed tot zijn recht. Anneke kwam niet te rug voor haar tweede optreden aangezien zij in de pauze onwel werd en op advies van de Schelde-Bedrijfsarts niet meer moest optreden. Henk Bouwman bracht enige leuke goocheltrucs voor het voetlicht, waarbij zijn bijzonder vlotte verbindende teksten veel waardering kregen. Tonny Schiffer stein verzorgde de muzikale omlijsting van alle nummers. DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 13 APRIL 1964 vertentie) De Kodijko weverij levert huis- houdlinnen van het allerbeste vlas resp.langstapelige katoen. Bij elke kassabon nu een reduc tiezegel van 5%. Inwisselbaar bij volgende aankoop. Voor gro tere aankopen kunt U de bonnen opsparen. Ze zijn enige jaren geldig! Spaar nu 5% op Uw NU 111 JAAR IN 'T WEEFGETOUW Eindstr. 20, Breda, lel 36177 KAARTLEESRIT Clinge RAADSVERGADERING Dinsdagavond om 7 uur houdt de ge meenteraad een openbare vergadering. De agenda vermeldt o.a. een voorstel van b. en w. tot grondaankoop in het exploitatie plan N.W. en tot verhoging van het ver zekerd bedrag bij de Fraudericico-Onder- linge van gemeenten. Er wordt een sub sidie-verlening voorgesteld t.b.v. de uni formen-aanschaf van fanfare „De Schelde- zonen" te Nieu w-Namen en de viering van het 75-jarig bestaan van de muziek vereniging „Weldoen door Vermaak" te Clinge. Tenslotte komt het ontwerp-plan tot verbetering van het wegvak Zeegat van de weg HulstGraauwKlooster- zande aan de orde. Sint'Jansteen VAN WIE IS DE AUTO? Tussen de twee douanekantoren in de Gentsevaartstraat te Kapelle werd een auto aangetroffen, die kennelijk daar wat te lang geparkeerd stond, om welke reden door de politie een onderzoek werd inge steld. De contactsleutels zaten nog op deze auto, maar de benzinetank was ledig, ter wijl uit de aanwezige autopapieren de eigenaar niet kon worden gevonden. Na enkele dagen wachten is nog steeds geen eigenaar komen opdagen en werd de auto door de politie opgeborgen. SCOOTER TEGEN AUTO Zaterdagnacht, even over twaalf uur reed op het kruispunt Burgem. Geill- straat-Walstraat een scooter, bestuurd door R. A. J. D„ tegen een Belgische per sonenauto, die uit de richting van de Markt kwam en werd bestuurd door de heer A. A. D. uit Harelbeke. De scooter werd hierbij totaal vernield. De be stuurder liep slechts lichte verwondin gen op. De auto werd licht beschadigd. K.A.V. AFDELING BESTAAT 15 JAAR De afdeling Terneuzen van de K.A.V. viert morgen, dinsdag, haar 15-jarig be staan. Om 9 uur 's morgens wordt in de Triniteitskerk een H. Mis opgedragen. De dames met hun genodigden krijgen 's avonds om 7 uur in het parochiehuis een koffietafel aangeboden. Daarna volgt een feestavond waaraan het kwartet Leo Dobbeleir en José Lucardo hun mede werking verlenen. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen; Steenstraat 14, telefoon 2377 Hulst voor Walcheren en Zuid-Beveland; Klokstraat 1 telefoon 6252 GOES. Eerste redacteur Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M. DE JONG tel. 2377 Hulst voor Zeeland: F DE LIGT tel. 6252 Goes privé 7300 Goes Redacteur voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en Kanaalzone W. WOLTERS tel. 2377 Hulst privé 2572 Hulst Redacteur voor W est-Zeeuwsch-Vlaanderen J. PETIT, Breedestraat 3A, Oostburg Redacteur voor Zuxd-Beveland en Walcheren: SAUGUSTIJNtel. 6252 Goes Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU, tel. 6252 Goes Prijs voor losse advertenties, oestemd voor de editie Zeeland t 0.18 Der mm 1 mm ingezonden mededelingen 2l<b mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f 1. elke regel meer f 0,25. Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0,60. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde Plaatsingen de derde plaatsing tegen alf geld. De afdeling van de Z.L.M. Goes orga niseert in samenwerking met de M.A.C. De Bevelanden zaterdag 18 april een kaartleesrit voor motorvoertuigen. Start en finish zijn bij hotel De Zwaan te Ka pelle. EXPERIMENTEERTAFELS VOOR R.K. SCHOOL Naar aanleiding van de aanvraag van de Stichting Rooms Katholiek School bestuur aan het gemeentebestuur om medewerking voor de aankoop van 18 expenmenteentafels en 36 bijbehoren de stoelen, ten behoeve van de r.-k. Ulo-school, stellen b. en w. de raads leden, die woensdag 15 pril in open bare vergadering bijeenkomen voor, deze medewerking te verlenen. B. en w. zijn van mening dat hier mee de normale eisen te stellen aan het geven van lager onderwijs niet worden overschreden. UITVOERING „KASPORGO" De r.-k. gymnastiekvereniging Kaspor- go heeft in het Schuttershof haar jaar lijkse uitvoering gehouden, waaraan werd medegewerkt door alle leden der vereni ging, behoudens de volksdansgroep. On der leiding van de heer F. Hoeks werd in vlot tempo een groot aantal oefenin gen afgewerkt. Bij de kleuters was de leiding in handen bij mej. Janny van Eikeren. Een gezellig bal na, met muzi kale medewerking van het dans- en showorkest The Orpheans besloot deze avond. Van 25 juli tot 3 augustus a.s. organiseert Kasporgo voor de 7e maal haar internationale muziek-, zang-, dans en gymnastiekfeest. s-Heer Arendskerke VERGADERING ORANJE VERENIGING De Oranje Vereniging hield in café „Tol" haar algemene ledenvergadering. In deze vergadering werd tot voorzitter (vacature de heer J. van Neerwijk) be noemd de heer J. P. Lindenbergh. Deze verklaarde dit voorzitterschap slechts voor één jaar te willen aanvaarden. Tot bestuurslid werd benoemd de heer A. van 't Leven, terwijl de aftredende bestuursleden G. van Damme, J. J. v.d. Swaluw en H. van der Malen werden her kozen. Wegens afwezigheid van de penning meester kon de rekening 1962 niet worden vastgesteld. Wat de feestelijkheden betreft werd be sloten op donderdag 30 april aanstaande voor de schooljeug'd een goochelaar te laten optreden in het gemeentelijk ver enigingsgebouw. Op die dag zullen de kinderen tevens een traktatie ontvangen. Ook zal de medewerking op die dag wor den gevraagd van de plaatselijke muziek vereniging tot het geven van een concert. De vergadering was slecht bezocht. Geen enkel lid van de vereniging was aanwezig. Kloetinge VERGADERING VERENIGING ZIEKENHUISVERPLEGING Op de algemene ledenvergadering van de afdeling Kloetinge van de vereniging voor ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland, werd geen bestuursver kiezing gehouden. Men besloot nl. op deze vergadering, die onder leiding stond van dokter H.J. Entink, tot opheffing van de afdeling, althans met een dergelijk agendapunt te komen voor de e.v. vergadering. Als dit doorgang zal vinden, zullen alle leden direct lid zijn van de hoofdvereni ging. zoals in vele gemeenten reeds het geval is. De afdeling Kloetinge telde per 1 jaanuari 1964 1819 leden. In 1963 werd een jaarcontributie ontvangen van 36.856. (Van onze verslaggever) Het Provinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland en de directeurarts van de Provinciale Raad voor de volksge zondheid in Zeeland hebben een advies nota opgesteld over een eventuele op richting van L.O.M.-scholen in Zeeland. Deze nota is samengesteld naar aan leiding van de toezegging die G.S. op 20 december jl. Provinciale Staten heb ben gedaan om de nodige gegevens te verstrekken over de mogelijkheid z.g.n L.O.M.-scholen, en eventueel een school voor gehoorgestoorde en spraakgebrek- kige kinderen in Zeeland op te richten De nota handelt echter alleen maar over L.O.M.-scholen. omdat het aantal leerlingen voor een 'school voor gehoor gestoorde en spraakgebrekkige kinde ren blijkens de cijfers, zeer gering zijn. L.O.M.-scholen zijn in de eerste plaats bedoeld voor kinderen met leermoei lijkheden, die reeds zeven en nog geen vijftien jaar oud zijn. Met betrekking tot het aantal beno digde L.O.M.-scholen bestaat er een voor Nederland geldend vuistgetal". Dit getal is uit de praktijk voortgekomen en daaraan nauwkeurig getoetst. Dit „vuistgetal" geeft aan dat één L.O.M.- school op 6000 kinderen in de lagere schoolleeftijd van 6 tot 12 jaar, gewenst en exploitabel is. Wanneer men zoals in de nota dit vuistgetal hanteert voor de Zeeuwse gebieden, dan ziet men dat er in Zee land drie L.O.M.-scholen noodzakelijk zijn. Noord-Zeeland telt, aldus de nota, slechts 5000 kinderen van 6 tot 12 jaar wat niet genoeg is voor een L.O.M.- school. Kan men op Tholen en St.-Phi- lipsland bezwaarlijk gebruik maken van van de nabij gelegen r.-k. L.O.M.- school te Bergen op Zoom, dan zal men, evenals Schouwen-Duiveland aangewe zen zijn op een eventueel te stichten L.O.M.-school voor de Bevelanden, die samen ongeveer 8800 kinderen van 6 tot 12 jaar tellen. Dit is voldoende dan voor één L.O.M.-school, b.v. in Goes. Omdat Walcheren ruim 10.000 kinde ren in de leeftijd 6 tot 12 jaar telt, kan ook hier een L.O.M.-school gesticht worden, b.v. te Middelburg. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft ongeveer 10.500 kinde ren van 6 tot 12 jaar, waarvan er 3000 in west-Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. Voor dit aantal kan dus eveneens aan L.O.M.-school gesticht worden, b.v. in Terneuzen. Gezien de zeer grote afstanden in Zeeuwsch-Vlaanderen is hier een cen traal gelegen L.O.M.-school van groot belang. Bij de plaatsbepaling is geen reke ning gehouden met het levensbeschou welijke aspect. Wanneer men dit aspect in de overwegingen betrekt, dan dient men aldus de nota, in het oog te hou den, dat er in Zeeland slechts ruimte is voor drie L.O.M.-scholen, met drie verschillende geografische verzorgings gebieden en dat deze scholen daarom centraal in het door hen te bestrijken geografisch gebied moeten liggen. De plaatsing door de ouders van hun kind op een L.O.M.-school geschiedt meestal onvrijwillig, zodat in geogra fische gebieden, waar slechts één L.O.M.-school is, de ouders geen school keuze hebben. Ook wijst de verdeling van de kinderen in levensbeschouwe lijke richtingen niet dwingend naar een bepaalde levensbeschouwelijke kleur voor de drie in Zeeland mogelijke L.O.M.-scholen. Daarom, aldus de nota, kan men het (Van onze verslaggever) Tijdens een besloten gedeelte van de algemene vergadering, die het polderbe stuur van Walcheren in het Polderhuis te Middelburg heeft gehouden is besloten bezwaren en opmerkingen bij Provinciale Staten van Zeeland in te dienen naar aan leiding van liet voorstel van Gedeputeer de Staten om de polders op Walcheren te concentreren. Over welke onderwerpen deze bezwa ren en opmerkingen handelden, kon niet worden meegedeeld. Tijdens de openba re vergadering werd besloten tot een kleine wijziging van de keur op de dui nen, waardoor thans een waarborg is ge schapen om de beschadigingen van de zeewerende duinen door onbevoegden te gen te gaan. Eveneens besloot men ter versterking van de zeewering Zuidwatering tussen de uitwateringssluis te Ritthem en de bui tenhaven van Vlissingen enkele weilan- d enbij het voormalige fort d eRuyter te kopen. Om een ongunstige bocht van de Zuidersluiswatergang recht te trek- 'ken. besloot men om de benodigde per celen grond aan te kopen. De meeste andere voorstellen werden zonder veel discussie aanvaard. 55 Het Kunstmaandorkest heeft de con certbezoekers in Zuid-Beveland een Weense avond aangeboden. Onder lei ding van hun talentvolle dirigent Anton Kersjes werden in de „Prins van Oran je" te Goes werken van Schubert en Beethoven voor de pauze en van Jolian Strauss na de pauze uitgevoerd. Aan dit programma werkten mede de concert meester van het Concertgebouworkest, de violist Herman Krebbers, die de so list was in Beethovens vioolconcert. Het programma werd geopend met Schu berts achtste simfonie in b kleine terts, de z.g. onvoltooide. We moesten in het begin erg wennen aan de orkestklank, die nogal „droog" tot ons door kwam. Maar (en dat is be kend), dat ligt nu eenmaal aan de zaal, die gespeend is van alle akoestiek. Het Kunstmaandorkest gaf een aanvaardbare vertolking van deze tweedelige Sympho nic. Er werd met geestdrift gemusiceerd (zoals immer) en dit gevoegd bij de soe pele, doch strakke leiding, viel er bij dit openingswerk, ondanks ons geringe bezwaar al veel te genieten. Het hoogtepunt van deze avond was wel Beethovens vioolconcert, dat door Herman Krebbers op meesterlijke wijze werd vertolkt. Deze bescheiden figuur a'heeft ons in dit drie kwartier durende werk uitermate kunnen boeien door zijn prachtige warme toon, die hij aan zijn instrument weet te ontlokken; door het schijnbare gemak, waardoor hij zich door de vele moeilijke ritmische figuren weet te bewegen, maar vooral ook door zijn samenspel met het orkest, waardoor men een voortreffelijke eenheid kreeg, wat tevens weer een pluspunt voor dirigent Kersjes mag zijn. De volle zaal (een zeer verheugend verschijnsel) beloonde Herman Kreb bers met een ovationeel applaus, waarbij de solist terecht het orkest en zijn diri gent liet delen. Na de pauze kregen we op deze avond een wat lichter programma te beluiste ren, in de vorm van de ouverture Die Fledermaus, de Pizzicato Polka en de Kaiser Walzer, drie bekende werken van Johann Strauss. Meen niet. dat deze werken, door hun bekendheid, makkelij ker speelbaar zijn. Het tegendeel is vaak waar, waarbij de Weense licht- en luch tigheid hoogtij vierden, zo zelfs, dat één van de cellisten zijn strijkstok een ogen blik vergat om op snaren te zetten en deze met een sierlijke zwaai op de grond kletterde. Hoofdzaak was in ieder ge val, dat Kersjes en de zijnen een voor treffelijke uitvoering van deze werken gaven. Er was veel applaus, bloe men voor solist en dirigent. Het concert werd georganiseerd door de Z.V.U. In de middaguren was door het Kunst maandorkest reeds een jeugdconcert ge geven. A. L. beste streven naar scholen van alge meen karakter. Aanbeveling verdient het verder een werkcommissie te for meren, die is samengesteld uit verte genwoordigers van de verschillende be langhebbende groeperingen. Daar momenteel nog niet bekend is hoeveel Zeeuwse kinderen in aanmer king komen voor plaatsing op een L.O.M.-school, kan men nog niet de juiste grootte van een te stichten school bepalen. Daarom zou er een eer ste grove selectie uitgevoerd moeten worden onder alle lagere en bijzondere lagere scholieren. (Van onze correspondent) Op de overweg bij hotel Ockenburg te Goes reed zaterdagmiddag omstreeks 5 uur de automobilist J. O. uit Oudelande de bromfietser W. J. de P. uit Goes aan. De bromfietser kwam te vallen. Dokter Lie verleende eerste hulp en constateer de een gecompliceerde beenbreuk. Het slachtoffer is per ambulance vervoerd naar het St.-Joanna ziekenhuis. Eveneens zaterdag reed in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat een vrachtauto zo dicht langs de gevels der huizen, dat een voetgangster, mej. P. K. de V„ klem kwam te zitten tussen de laadbak en een gevel. Het slachtoffer stelde zich onder behandeling van dokter van de Werff, die inwendige kneuzingen constateerde. (Van onze verslaggever) In het klein patronaat te Hulst hield de afdeling Oost Z-Vlaanderen der Ne derlandse Vereniging van Suikerzieken een algemene ledenvergadering, die slechts matige belangstelling trok, waar aan de vrije zaterdag en de schier zomer se weersgesteldheid wel debet zullen zijn geweest. Het jaarverslag 1963 van secretaris F. Arends vermeldde een aanwinst van zes tien leden, welke het totaal op 170 brach ten. Penningmeester J. Uytdewilligen kon melding maken van een batig saldo van f 71,93. Dr. D. Dorrepaal, internist te Sluiskil hield een lezing over de medische be handeling van deze ziekte, welke steeds gunstiger uitzichten biedt. Aan de hand (Van onze correspondent) De Terneuzense marktkoopman J. F. L. heeft zich voor de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperda moeten verant woorden, omdat hij op 11 januari van dit jaar onder invloed van sterke drank in zijn auto had gereden. De officier van justitie, mr. L. J. An- dreae, wees erop dat verdachte al ver scheidene malen veroordeeld was geweest wegens dronkenschap. „Hij is wel erg hardleers", zei hij. Hij kwam in zijn re quisitoir tot een eis van een maand on voorwaardelijke gevangenisstraf en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, twee jaar ontzegging uit de rijbevoegdheid en ondertoezichtstel ling van het Z.C. v. A. De raadsman van de verdachte, mr. W. K. H. Dieleman, wees de politierechter erop, dat L. in de 36 jaar dat hij al rijdt, nog nooit een aanrijding heeft veroor zaakt. Als de verdachte een onvoorwaar- lijke straf zou worden opgelegd, zou zijn broodwinning in ernstige mate in gevaar komen, daar hij als marktkoopman vol ledig' op zichzelf is aangewezen. Hij vroeg dan ook om de verdachte nog een kans te geven en een voorwaardelijke straf op te leggen. De politierechter vonniste tenslotte een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf van twee weken, een voorwaardelijke straf van zes weken met een proeftijd van drie jaar, onder toezichtstelling van het Z.C. v. A. en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van een jaar. AUTO IN KANAAL Conform de eis van de officier werd de Belgische mevrouw Van B.-van de P. ver oordeeld tot een boete van f 400,Ver dachte, die niet ter zitting was versche nen, had op 6 december van het vorig jaar langs het kanaal van Terneuzen naar Gent harder gereden dan bij de gladheid verantwoord was. Zij was geslipt en tegen de wagen van de vertegenwoordiger J, C. van D. uit Axel gebotst. Deze wagen sloeg over de kop en belandde in het kanaal. De ver tegenwoordiger, die naar de kant was ge zwommen had een zodanig letsel opgelo pen dat hij meer dan een jaar niet zou kunnen werken. De officier vond dat het van weinig belangstelling getuigde dat deze dame zich die middag niet zelf was komen verantwoorden. GESLAGEN De caféhouder J. M. en zijn dochter, de serveerster L. M. uit Tholen hadden op 27 januari van dit jaar voor het café van M. de 17-jarige mosselarbeider H. S. met een fles op het hoofd geslagen, waar. door deze tot bloedens toe verwond werd. M. verklaarde dat S. hem steeds uitschold. „Ik vroeg hem, waarom doe je dat toch, van het een kwam het an der", aldus M. De officier vond dat er de laatste tijd vanuit Tholen veel te veel meldingen van moeilijkheden met opge schoten jongelui binnenkwamen. Hij eiste tegen J. M. een boete van 60 subs. 12 dagen en tegen zijn dochter een boete van ƒ40 subs. 8 dagen. De politierechter veroordeelde beiden tot een boete van ƒ40 subs. 8 dagen. AANRIJDING Toen de lasser M. W. den D. uit Ter neuzen op 17 november van het vorig jaar onder invloed in zijn auto reed, kreeg hij een aanrijding met een fietser. Uit een bloedproef was gebleken dat hij 1,8 promille alcohol in zijn bloed had. De grens van nuchterheid is hier verre overschreden, vond de officier. Hij eiste een ontzegging uit de rijbevoegd heid van twaalf maanden, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, en een gevangenisstraf van een week onvoorwaardelijk en drie weken voorwaardelijk benevens onder toe zichtstelling van het Z.C.v.A. De politie rechter vonniste conform. GEVECHT Op zondag 12 januari j.l. was de dienstplichtig soldaat der eerste klasse H. M. de R. uit Hengstdijk in een café lastig gevallen door de vlasbewerker T. J. S. uit Vogelwaarde. Eerst had S. in het café de militair aan zijn onder scheidingstekens getrokken, en later had hij hem buiten het café gestompt en ge schopt. Hiervoor eiste de officier een geldboete van 50 subs. 10 dagen. Mr. Sieperda vonniste conform. ZELFBEDIENING Mevrouw J. M. de B.-T. uit Zuiddor- pe had op 12, 13 en 14 april levensmid delen meegenomen zonder deze aan de kassa te betalen. „Ik weet niet hoe ik er toe ben gekomen" vertelde zij, „Ik heb alles direct eerlijk opgebiecht". De offi cier Vond dat zelfbedieningswinkels in zekere zin funest zijn. Hij eiste niette min een boete van 60 subs. 12 dagen. De politierechter vonniste conform. van vergelijkingen tussen de methoden van vroeger en nu toonde hij duidelijk de voortschrijdende ontwikkeling aan, waarbij ook de gecompliceerdheid der ziekte en de individuele voorzorgsmaat regelen een heldere belichting kregen. De nadruk werd daarbij gelegd op de im portantie van een regelmatig levenspa troon en de nauwgezette naleving der medische voorschriften m.b.t. injecties, tabletten, dieet enz. Landelijk directeur J. Rotte zette in een propagandistische toespraak doel en werkwijze uiteen van de vereniging, die op 25 augustus 1945 werd opgericht en momenteel 26.300 leden telt, verspreid over 65 afdelingen. Dit ledental zou oye- rigens aanmerkelijk hoger kunnen lig gen, aangezien Nederland ruim honderd duizend suikerzieken telt. Uitvoerig be lichtte deze spreker de veelzijdige ver diensten welke de vereniging zich zo wel landelijk als internationaal reeds ver worven heeft en met name de sociale voorzieningen, de belastingfaeiliteiten en de medische hulp kregen daarbij een speciale beklemtoning. Als bestuursleden werden herkozen de Hulstenaren J. v. Heuckelom, voorz., F. Arends. secretaris en J. Uytdewilligen, penn. alsmede de dames A. Smit-Focke uit Sas van Gent en W. Vermast-Burkunk uit Terneuzen en de heer J. Dalmijn uit Hulst. De heer F. de Block die zich niet herkiesbaar stelde, zag zich opgevolgd door P. Blommaert, Hulst. Top-quality chewing-gum from Wriglefs (Van onze verslaggever) „Als je in Engeland voor 7 cent gas uit de Sahara kunt kopen en als je in Amerika, na een transport van 3000 kilo meter, gas kunt krijgen voor 2 cent dan kan het er bij mij niet in dat het aard gas hier meer dan 2 cent zal moeten kosten. Vadertje Staat zit in Nederland in..de positie van de beste sjeik." Dit heeft de heer W. Thomassen, bur gemeester van Enschede en lid van de Eerste Kamer, te Middelburg gezegd tijdens een lunchbijeenkomst van het departement Zeeland van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Mes op tafel De heer Thomassen sprak over het onderwerp „aardgas". Hij ging o.m. in op de moeilijkheden waarvoor de hui dige gasleveranciers (Hoogovens, Staats mijnen en Sluiskil) staan. De minister heeft z.i. wel heel erg simplistisch gesteld dat de huidige leveranciers hun gas zul len moeten terugnemen. Er wordt welis waar onderhandeld over de moeilijkhe den, maar deze onderhandelingen vorde ren volgens de heer Thomassen niet. Bovendien ligt daarbij „het mes op tafel" De heer Thomassen betitelde de houding van de minister als die van een „gas- monomaan". In het kader van de aardgasontwikke- ling met haar kapitaalvernietiging van de bestaande apparatuur en haar om schakelingsmoeilijkheden heeft het hand haven van kleine distributiebedrijven volgens de spreker geen enkele zin meer. Volgens hem is zulks niet in het belang van de consument. Dit zal wel heel prettig hebben ge klonken in de oren van de leden van (Van onze verslaggever) Ruim driehonderd enthousiaste jonge ren, waaronder ook individuele leden van andere instuiven, hebben in 't Cen trum te Axel naar hartelust genoten van de dans- en showavond waarmee de r.-k. instuif Kanaalzone het seizoen 196364 afrondde. Voor wat het showelement betreft, be reikte het enthousiasme een climax bij het optreden van Ciska Peters, de char mante vocaliste, die ovationele bijval oogstte. Voorzitter Mechelinck uit Ter neuzen kreeg dan ook nauwelijks de kans zich met zijn complimenteus dank woord. dat van een sierlijke bloementuil vergezeld ging, verstaanbaar te maken. Overigens hoorden ook zanger Willy Val- jo met zijn Duits-Italiaans-Weens reper toire alsmede het Bredase accordeontrio The Antonelli's zich luid beapplaudiseerd terwijl het kwartet Nico Kien en het en semble The Four Strangers alle denkbare succes oogstten met hun dansmuziek. De resultaten van het afgelopen boek jaar zijn bevredigend geweest, aldus het jaarverslag over 1963 van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes. De saldi van pro visie en intrestrekeningen waren hoger dan in 1962, wat voor de bank zeer ver heugend was daar de achteruitgang van de oestercultuur de inkomsten hadden verminderd. Daarom spreekt de bank als haar wens uit dat de aktie tot behoud van de mosselverwatering in Zeeland de gewenste resultaten mag opleveren. De winstverdeling 1963 is 4% dividend op de preferente aandelen, 5% dividend op de gewone aandelen en 9 pet. extra divi dend op de gewone aandelen. gedeputeerde staten van Zeeland, die de lezing bijwoonden. Het college streeft krachtig naar concentratie van de in Zeeland werkende gasmaatschappijen: een Streven dat door verschillende gasmaat schappijen niet wordt gesteund. Tijdens de discussie zei de heer Tho massen dat het economisch gezien niet verantwoord is in dun bevolkte, wat achteraf gelegen gebieden op aansluiting op de aardgasleiding te werken. In der gelijke gebieden zijn licht en water eerste levensbehoeften. Gas kan gemist worden. In deze afgelegen gebieden kan elektrisch gekookt worden of op buta- gas worden aangesloten. Gasaansluitingen moeten rendabel zijn. In het andere geval moeten ze volgens de inleider achter wege blijven. Hinder? Zal de snelle opmars van het aardgas gehinderd worden door de investerings beperking? Dlze vraag stelde burgemees ter mr. J. Drijber van Middelburg. De heer Thomassen, nu als collega van de heer Drijber sprekend, had de indruk dat een en ander wel zal meevallen aan gezien het hier gaat om een (wanneer er tenminste geen calamiteiten tussen komen) rendabele investering. Het zal er volgens hem wel op uitdraaien dat de gemeenten tegenover de minister zul len reageren als „we willen wel maar we kunnen niet." Desgevraagd zei de heer Thomassen dat de bedrijfszekerheid van de transport- (Van onze correspondent) Zondagmorgen is via de televisie de hoogmis uitgezonden vanuit de H. Maria Magdalenakerk te Goes. Klokslag 11 uur begon de uitzending, die duurde tot 12.15 uur. Het is een zeer stemmige en mooie H. Mis geworden. Celebrant was pastoor C. P. M. Holtkamp, die ook de predika tie hield. Kapelaan Th. J. Kempers fun geerde als lector. Assistentie werd ver leend door 3 acolythen, t.w. J. van Stee K. Prent en P. van de Borgt. De wisselende gezangen van de 2e zondag na Pasen en de vaste gezangen uit de ,,Messe pour le samedi de Pas- ques" van M. A. Charpentier werden ver zorgd door het parochiële mannenkoor en het knapenkoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool, onder leiding van directeur-dirigent Evert Heyblok. Deze inspireerde zijn koren, wat speciaal tot uitdrukking kwam in een prachtig Sanctus. Na de H. Mis klonk een monu mentaal Exsultate. De koren werden op het kerkorgel begeleid door organist Wil Timmermans. De regie van deze uitzen ding was in handen van Guus Kristel. (Van onze verslaggever) De Vlissingse politie heeft zondagmor gen om vijf voor twaalf te Vlissingen, vlak bij de buitensluis van het Kanaal door Walcheren, het lijk opgevist van de 21-jarige L. Louws uit Middelburg, stuurman-motordrijver op de binnen vaart. Het slachtoffer had ernstige ver wondingen aan het hoofd. De politie kon, hangende het onderzoek, nog niets over de doodsoorzaak meedelen. Het onder zoek wordt geleid door de officier van justitie te Middelburg. leidingen bijzonder groot is zodat er geen zorgen hoeven te bestaan over het plot seling uitvallen van de ene grote toevoer leiding die vanuit Slochteren door Neder land zal worden geleid. Het sterkste aspect van het consumen tenbelang is volgens de inleider de aan leg van centrale gasverwarming in de huizen. De heer Thomassen ging verder o.m. in op de samenstelling, de prijszetting, de exploitatie en de export van het aard gas. Nog algemener gesproken herin nerde hij aan de reeds vaak geuite vrees dat de energiebronnen, waaraan steeds meer behoefte bestaat, binnen afzienbare tijd zullen opdrogen. De berichten hierover zijn volgens de heer Thomassen duidelijk achterhaald. Er zijn nog volop energiebronnen. Tot m de verre toekomst zal er biV. meer dan genoeg olie zijn. (Van onze verslaggever) Gedeputeerde Staten hebben het ge meentebestuur van Clinge verzocht goed keuring te hechten aan het ontwerp tot verbetering van het wegvak Zeegat in de weg Hulst - Graauw - Kloosterzande en het gemeentelijk aandeel hierin te voteren. De totale kosten kunnen wor den geraamd op f 961.500 en het aandeel van Clinge bedraagt dan f 192.408. Ook de polderbesturen hebben al eerder be sloten tot medewerking en bijgevolg zal het plan ook aan hen ter goedkeuring worden voorgelegd, evenals aan de ge meente Graauw. Het betreffende plan houdt rekening met een rijbaan van zes meter en in het Zeegat zal een rijwiel pad worden aangelegd ter breedte van negen tegels. MIDDELBURG, 10 april Sla 1 21-33, 2 27-30, C 9-27, prei 22-70, witlof 98-129, uien 16-17, spruiten 102-105, rabarber 23-46, r.kool 14-23, and. 88-123, radijs 22- 34, glasspinazie 106-133, natuurspinazie 123. De eerste natuurspinazie werd aan gevoerd door de heer A.H. Geerfcse te Oostkapelle. Morgen, dinsdag 14 april, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 4.10 en 16.40 uur, Terneuzen 3.29 en 15.56 uur, Vlis singen 2.57 en 15.22 uur, Wemeldinge 4.5,4 en 17.19 uur. DE KLINGE Cinema v. Dijck 19.30 uur West Sid? Story SAS VAN GENT Olympia 20 uur Lawrence of Arabia- 14 jaar TERNEUZEN Luxör 20 uur De vloek van de prairie- 14 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur Slavinnen vooj de Oriënt. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Laurence of Arabia TERNEUZEN Luxor 20 uur De vloek van de piairi 14 jaar

de Stem | 1964 | | pagina 2