Regering neemt dwangmaatregelen Lefèvre geagiteerd Makarios roept Grivas te hulp Syndicalisten Luik: Boycot Valkenburg IN ederlands V erbond nu ook in Brabant actief Wil Irene toch hier trouwen Ter versteviging culturele eenheid: s.a- 198 Ski-cracks bij lawine omgekomen Mislukking Verontwaardigd Orde van het Heilig Graf uitgebreid GELIJK SPEL Brazilië heeft nieuwe leider DACBLAD VOOR ZEELAND Opklaringen Luns voorzichtige toenadering Peking Attaché s solidair met in beweging beperkte collega's W Zondag te Soesterbcrg. Vormingsplicht arbeidersjeugd is noodzakelijk Twee echtparen omgekomen bij vliegongeluk Russen lanceren manoeuvreerbaar ruimteschip koUctvleomp Gisteren gearriveerd... Voor God, Koningin en Vaderland T04e JAARGANG No 24561 MAANUAb ja AF Kit J964 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandie. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per pos) excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. iel. I W iij'iciiy. ruaiynu i i i i i i. vj -* -r jürëc^i~vöör'de^ Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon DOKTERSSTAKING BELGIE Tv^vrnddnle Viooft liot Rnltïionho onicnn 2893) HALF VERLAMD (Van onze Belgische correspondent) Bij koninklijk besluit zijn zondag ruim drie en een half duizend Bel gische geneesheren-reserve-officieren onder de wapenen geroepen. Eer burgertijk opvorderingsbevel is bovendien gericht tot alle Belgische artser die verbonden zijn aan openbare of aan particuliere ziekenhuizen, of die he- grootste gedeelte van hun dienst normaal in een ziekenhuis uitoefenen Hiermee wordt ongeveer de helft van het Belgische artsencorps tot dienst hervatting gedwongen. Zondagavond laat had een derde van de reservisten aan de oproep gehoor gegeven. Deze beslissingen, door een buitengewone kabinetsraad zondagochtend getroffen, zijn herhaaldelijk door de Belgische radiozenders omgeroepen en nog zondagvoormiddag in een extra-uitgave van het Belgische staatsblad officieel bekendgemaakt. Stakingsleider Wijnen na de mis lukking van de onderhandelingen, sleepte, Met deze ingrijpende maatregelen heeft de Belgische regering gereageerd op de dramatische wending die het artsencon flict vrij onverwacht in de nacht van zaterdag op zondag heeft genomen. Nog zaterdag leek het erop, als zowel de re gering als de Belgische artsenfederatie bereid waren tot een werkelijke inspan ning om uit het slop te geraken van een staking die toen al negen dagen aan- Prinses Irene en haar verloofde I zouden zondag hebben verklaard dat zij nog steeds in Nederland in het huwelijk hopen te treden. In een onderhoud met United Press International zeiden zij ech ter niets over plaats en tijd van dit huwelijk. De prinses en haar verloofde hebben I het weekeinde op het kasteel d Bost in het dorp Besson in midden-Frankrijk I doorgebracht. Prins Hugo heeft zijn verloofde voor gesteld aan een groot aantal vrienden en familieleden van de familie Bourbon. In Besson deden geruchten de ronde j dat de prinses naar dit gebied was ge- I komen om voorbereidingen te treffen I voor het huwelijk. Volgens deze geruch- I ten zou dit dan worden gesloten in de f abdii van Souvigny. enkele kilometers I van het kasteel vandaan. Er waren ech- ter geheel geen aanwijzingen dat deze t geruchten op waarheid zouden kunnen berusten. Zaterdagmiddag te 14.00 uur werden op Hertoginnedal in de buurt van Brussel de onderhandelingen hervat. Zij duurden vrijwel ononderbroken tot zondagochtend vier uur. Op dat ogenblik deelde de Bel gische premier Lefèvre de mislukking mee. Hij zei dat de regering en de woord voerders der artsen dezelfde bekommer nissen hadden laten blijken over de be ginselen van de geneeskundige plichten leer. Ook op een aantal technische pun ten waren de standpunten dichter bij el kaar gekomen. Wel was van regerings wege duidelijk gesteld dat er geen spra ke van kan zijn de financiële eisen van de artsen in overweging te nemen. Met die financiële eisen zijn meeruitgaven ge moeid tot een bedrag van ongeveer een miljard Belgische frank, oftewel 71,5 mil joen gulden per jaar. Hierop, aldus premier Lefèvre, hebben de vertegenwoordigers van de artsen dc regering ervan op de hoogte gebracht dat zij vanaf zondagmiddag 12.00 uur niel langer zouden instaan voor het handha ven der medische wachtdiensten, die functioneren sinds het uitbreken van de staking op 1 april. Eerste-minister Le fèvre was kennelijk opgewonden toen hij zondag de mensen van de pers te woord stond, en, naar verluidt, heeft zijn opge wondenheid het verloop der nachtelijke besprekingen ook geen goed gedaan. Op een bepaald ogenblik heeft Lefèvre zich laten ontvallen dat het meer dan tijd was om „een eind te maken aan die moordenaarspraktijken". Meteen daalde de temperatuur in de salons van Herto ginnedal beneden het vriespunt. Lefèvre is een zeer dynamisch man, maar zijn zenuwen spelen hem wel eens parten en de gave van diplomatie bezit hij niet. De woordvoerder van de Belgische art senfederatie heeft zondagochtend zijn verontwaardiging over de grove woord keuze van de eerste-minister gelucht. Ook beklemtoonde hij dat de regering geweigerd had minimumwaarborgen voor de eigenlijke onderhandelingen te ver strekken en dat, integendeel, vroegere uitspraken weer in het gedrang waren gekomen. De woordvoerder liet zich ook Inmiddels heeft het Belgische episco paat een oplossing voor het conflict an dermaal dringend bepleit en aangedron gen op „een voldoende behandeling van de zieken". Namens de stakingsleiding heeft dokter Debruyne zondagavond ver klaard dat de regering bij de jongste on derhandelingen is weggelopen en der halve de verantwoordelijkheid dient te dragen. ERNSTIG verminkt is een Oostduitser (23) op westelijk gebied beland, nadat zijn linkervoet bij een mijnontploffing was afgerukt. DE SUIKER wordt met ingang van van daag een cent per kilo duurder. De prijs van witte kristalsuiker wordt daardoor S 1,08. IN HET najaar zullen twee vandaag aan I te wijzen astronauten de eerste Gemini- I ruimtevlucht maken. BOOSAARDIGE mensapen hebben twee Oostjavanen gedood en enkele gewond bij aanvallen op dorpen. WEGENS het verzenden van „opruiende" berichten is Newsweek-correspondent McCabe in Djakarta gearresteerd. HONDERD VIJFTIG gevangenen van Dade County hebben cellenblokken on der water gezet en vernielingen aange richt als protest tegen het ontbijt en de distributie-radiomuziek. VERDACHT van verduistering van veer tig mille is een Gouds kantoormeisje (18) aangehouden. Haar Schiedamse vriend (21) wordt van heling beschul digd. Het meisje zou wekelijks de loon- staten te hoog hebben opgevoerd. GEVANGENISSTRAFFEN variërend van drie tot negen jaar zijn vier Zuidafrr kaanse politiemannen opgelegd wegens het mishandelen van twee negergevange nen van wie er één stierf. OM EEN verontrustende stijging van al- inuST» °nder de Nederlandse ferHevi f f ï.aan ls een moderne, ob- Sl 0r c tln! ove' het alcohol- Fie vtn rt 1 een studieconferen- in Amersfoort n ijdlngsorganisatie Letterlijk op een schoen en een slof meldt deze arts zich in uni form. Hij loopt toevallig met een kruk, omdat hij herstellend is van een beenbreuk. bitter uit over de vakbondsleiders die, zo zei hij, de regering onder druk hadden gezet. Na afloop van de buitengewone kabi netsraad van de Belgische regering (6.20 uur) maakte de minister van volksge zondheid, Custers, bekend, dat de dwang maatregelen onafwendbaar waren gewor den, doordat do artsen de opheffing van hun wachtdiensten hadden aange kondigd. Minister van binnenlandse zaken, Gil- son, wees erop, dat deze maatregelen ook van toepassing zijn op de artsen die in het buitenland verblijven. Zij hebben drie dagen tijd om zich te schikken naar de koninklijke besluiten. In geval van weer spannigheid vallen de opgeroepen reser ve-officieren onder de militaire recht spraak, terwijl de burgerlijk opgevor derde artsen kunnen veroordeeld worden tot zes maanden gevangenisstraf en een boete tot 100.000 frank. De artsen doen opnieuw een beroep op het parlement (dat dinsdag uit paas- reces terugkeert) en op de morele ge zagsdragers om bemiddelend op te tre den. Weersverwachting van het K N M I geldig tot vanavond: Enkele verspreid voorkomende op. klaringen en hier en daar een bui Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Ongeveer deielf de temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 19.34 uur Maan op 6.42 uur. Morgen: zon op 5.46 uur. Maan on- der 20.21 uur. Cwee wereldbekende skilopers, de 23- jarige Barbi Henneberger en de Ame rikaan Bud Wallace Werner, zijn zon dag verongelukt toen een grote lawine hen onder een drie meter dikke laag sneeuw bedolf. et ongeluk gebeurde tien uur in de morgen in Val Saluver bij Samedan in Zwitserland. Beide skiërs waren met een aantal anderen bezig met filmopnamen, toen een grote sneeuw- lawine naar beneden rolde. Directe hulp bracht vier mensen levend onder de sneeuw te voorschijn, maar van Barbi Henneberger en Bud Werner was geen spoor te vinden, a uren zoeken met lawinehonden von den de redders de stoffelijke resten van de 23-jarige Barbi Henneberger en de 27-jarige Werner Of er nog meer mensen vermist zijn is nog niet bekend. ik uit Andermatt werd zondagmiddag een lawine gemeld. Een grote groep skiërs raakte bedolven nabij de Ober alp-pas. Zeven Zwitsers, t.w. vijf man nen en twee vrouwen, werden uren later nog vermist. Toen de avond viel was het gelukt er drie te redden. De overige vier waren nog niet gelokali- Minister Luns heeft zaterdag tijdens een persconferentie in Mexico gezegd, dat Nederland tegenstander is van een economische boycot van communistisch- China, maar voorstander van een voor zichtige toenadering van Peking. Luns zei, dat een handelsmissie op weg naar China is en dat de handel van Nederland met China in de afgelopen vier jaar is verdubbeld. Tijdens een stijlvol samenzijn zon dagmiddag in de Metropolitane Kerk te Utrecht is de Commanderije Nederland van de orde van het Heilig Grag van Jeruzalem met een twaalftal personen uitgebreid, door de investituur van twee dames en'tien heren, wier namen dezer dagen al in ons blad vermeld werden. Na het binnenkomen van de stoet, die de kardinaal aartsbisschop ere-groot- en de celebrant grootprior mgr. T. Hendriksen inhaalde, werd voorlezing gedaan van een bekendmaking van kardinaal Tisserant, grootmeester van de ridderorde, waarbij Zijr j Excel- Volgens Amerikaanse diplomatieke zegslieden in Moskou hebben alle Ame- u T ,„oov rikaanse militaire attachés besloten geen entie M: dempers, totautoe Jwaar- reizen in de Sovjet-Unie te ondernemen uit protest tegen het reisverbod, dat tegen een Britse en vier Amerikaanse collega's door de Sovjet-autoriteiten is uitgevaardigd. President Makarios van Cyprus, thans in Athene voor besprekingen met de' Griekse regering, zal generaal George Grivas verzoeken naar Cyprus terug te keren om de leiding op zich te nemen van de „nationale garde". Grivas was destijds leider van de beruchte en tegen de Britten gerichte E.O.K.A.-beweging. Makarios zou dit zelf hebben gezegd toen hij naar Athene vertrok. De nationale garde van Cyprus is de naam die de Cypriotische regering geeft aan alle leden van de veiligheidstroepen, politie, gendarmerie en hulptroepen in- NederlandOostenrijk eindigde in een gelijk spel (1-1). Nuninga nam het Nederlandse doelpunt voor zijn rekening. Op de foto vist de Oos tenrijkse doelman Pischler. Voor een uitvoerig verslag van deze in terland zie de sportrubriek. (Van onze verslaggever) Christelijke syndicalisten in Luik, boos over het verblijf van stakende artsen in Valkenburg, hebben de moge lijkheid besproken deze zomer het toe risme in het Limburgse vakantie-oord te boycotten. Het motief Valkenburg had deze art sen nooit onderdak mogen verlenen. In Limburg kan men daarom hoogstens glimlachen. De hotellerie is van mening dat het te 'ver gaat iemand gastvrijheid te weigeren omdat hij toevallig een Bel gische dokter is. De vijfenzeventig tot honderd artsen, die bij regeringsbevel als reservist zijn gemobiliseerd, houden zich inmiddels officieel van de domme, ofschoon hun stakingsleiders hen zon dagmorgen al vroeg uit bed hadden ge trommeld om de maatregelen van de regering mee te delen. Deserteren in de zin van de krijgswetten zullen de geneesheren niet, maar ze verwachten wel dat er nog een paar dagen over heen gaan. eer aan ieder van hen per soonlijk de mobilisatieoproep ter hand is gesteld. Omdat de artsen drie dagen „speling" hebben, zijn ze zo optimistisch te veronderstellen, dat ze komende don derdag een in hun voordeel gewijzigde situatie zullen treffen. In Nederland wordt op grove wijze misbruik gemaakt van de praktische weerloosheid van arbeiderskinderen in de maatschappij, wanneer de leerplicht niet tot zestien jaar wordt verlengd en er geen vormingsplicht wordt ingevoerd van twee dagen per week in de eerste twee werkjaren. Dit heeft de heer W. Zondag, voorzitter Katholieke Arbeiders Jeugd tijdens de nationale raadsver gadering in Soesterberg benadrukt. Hij bepleitte spoedige maatregelen, daarbij een vormingsplicht boven leerplichtver lenging prefererend. De K.A.J. is er niet geheel van overtuigd dat het voorwaar delijk arbeidsverbod voor veertien- jarigen tot het gewenste resultaat leiden zal. (Van onze verslaggever) Tijdens de zondag in Breda gehouden negende Zuidvlaamse Cultuurdag is een Noordbrabantse afdeling van het Alge meen Nederlands Verbond (A.N.V.) op gericht Het A.N.V. staat op de bres voor de versteviging van de culturele eenheid van het Nederlandse taalge bied. Lid van de nieuwe afdeling wer den onder meer plebaan mgr. W. v. d. Maden, prof. dr. K. Meeuwessc en de oud-officier van justitie mr. J. W Bosch. Het secretariaat zal worden waargenomen door mr. dr. Greta van Rijn te Breda. De Zuidvlaamse Cultuurdag, die jaar lijks georganiseerd wordt door een co mité onder voorzitterschap van dr. P. C. Paardekooper, is bedoeld om hier te lande meer belangstelling te wekken voor het deel van Vlaanderen dat tot Frankrijk behoort. Die belangstelling neemt overigens toe. Ondertussen boeken ook André De- medts, Luc Verbeke en de anderen die zich inzetten voor de culturele ont voogding van Frans-Vlaanderen, gelei- delijkaan meer succes. Op één middel bare school in het gebied, het Lycée de Flandre te Hazebroek, is thans een leraar Nederlands aangesteld, die in twee klassen acht uur per week Neder landse taal onderwijst. Hij is een van de pioniers van de beweging, namelijk Robert Victoor. Op twaalf andere scho len worden nu op vrijwillige basis cur sussen Nederlandse taal gegeven. Ei hebben zich weer 100 nieuwe leerlin gen gemeld. In zijn inleiding legde dr. Paardekoo per er nog eens de nadruk op dat hel taalonderricht op dit ogenblik het be langrijkste middel tot ontvoogding is De Zuidvlamingen spreken thuis welis waar een Nederlands dialect, het West vlaams, maar omdat zij niet leren lezen en schrijven in het A.B.N.. blijven zij Nederlands gezien, analfabeet. Er wo nen ongeveer 400.000 Nederlandstaligen in het betrokken gebied. „Zolang niet m de drie laagste klassen van een school met Nederlandstalige leerlingen het hele onderwijs in het Nederlands gegeven wordt, zijn we er nog niet", aldus dr. Paardekooper, die daarmee de situatie, zoals wij die in Friesland ken nen. ideaal stelde. Meerdere aanwezigen hebben aange drongen op subsidiëring van de Neder landse cursussen door de Nederlandse regering. Het A.N.V. heeft daarvoor al eens gepleit op het departement van O. K. en W., maar tot dusver zonder succes. De overheid vreest met een rechtstreekse subsidie op lange Franse tenen te trappen, aldus dr. Paardekoo per. De laatste tijd gaan er echter steeds meer stemmen op voor een actieve Ne derlandse cultuurpolitiek en daaraan ontleenden de aanwezigen op de cul tuurdag nieuwe hoop In plaats van deken J. Verdonck, ere kanunnik van Rijsel, die wegens ziekte verhinderd was, sprak in de middag Luc Verbeke over het onderwijs in Zuid-Vlaanderen. Dr. A. W. Willemse sprak over de Nederlandse culturele integratie. De bijeenkomst werd opgeluisterd door de orkest klas van de Bredase mu ziek- en Balletschool o.l.v. K. Visser begrepen. De nationale garde moet in totaal zo'n dertigduizend man sterk zijn. Grivas zelf maakte na een onderhoud met Makarios in Athene bekend dat hij bereid is naar Cyprus te gaan. Hij zei „Als de nood aan de man komt, keer ik terug". Toen hem gevraagd was of die noodzaak er nu is verklaarde hij dat dit nog zou blijken uit een volgend on derhoud met de aartsbisschop-president, Inmiddels kan de aanwezigheid van V.N.-troepen op het woelige eiland in de Middellandse zee niet voorkomen dat er nog regelmatig incidenten voorkomen. Ralph Bunche, ondersecretaris politieke zaken van de V.N. verklaarde zondag „Men kan vaak zijn ogen niet geloven als men ziet wat er gebeurt. De toestand is nog erg ingewikkeld". Bunche is in middels weer uit Nicosia vertrokken. Hij zal verslag uitbrengen aan Oe Thant. Turkse en Griekse Cyprioten beschie ten elkaar in het Kyreniagebergte. Het terrein van de strijd bevindt zich ten noorden van Nicosia aan de oostzijde van de stategisch belangrijke weg van Nicosia naar Kyrenia. Canadese mili tairen van de V.N.-macht konden aan vankelijk een bestand bewerkstelligen, maar dit werd later weer gebroken. Er wordt geschoten vanaf drie bergtoppen, waarvan er nog één in Turkse handen is. De Canadezen schatten gisteren het aantal in dit gebied aanwezige bewapen de Griekse Cyprioten op drie a vier honderd. Het laatste steunpunt van de Turkse Cyprioten is het kasteel St..-Hilarion, boven op een heuveltop. Het oude kasteel is praktisch onneembaar ge maakt en beheerst de omstreden weg. Zaterdag vielen Griekse Cyprioten het bastion tevergeefs aan met mortieren, brens en ander automatische wapens. Twee Parijse echtparen zijn zondag bij Lausanne omgekomen toen het eenmoto- rig sportvliegtuig, waarmee ze kort te voren van het vliegveld La Brechette vertrokken, tegen een hoogspannings kabel vloog. Het toestel kwam brandend op de landingsbaan terecht. De veron gelukte echtparen Rolland en Perron hadden het weekeinde aan het meer van Genève doorgebracht. Oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk een fout van de vlieger. De Russen hebben zondag hun tweede manoeuvreerbare ruimteschip, de ,,PoI- jot 2", gelanceerd. Het ruimtevoertuig is niet bemand. Aan boord bevinden zich meetinstru menten en andere apparaten voor weten schappelijke doeleinden. Ook het eerste ruimtevoertuig van deze serie, dat op 1 november van het vorige jaar de ruimte werd ingeschoten, was onbemand. De Poljot-1 was ook be stuurbaar. Het ruimtevoertuig kon zo wel verticaal als horizontaal van koers veranderen. benoemd tot landscommandore in Neder land Bij het persoonlijk ceremonieel ont vingen de kandidaten een voor een de gouden sporen, het ontblote zwaard tonder de vermaning dat de heiligen de koninkrijken niet met het zwaard doch met het geloof veroverd hebben), de ridderslag (tot soldaat en ridder van het Heilig Graf) en het officieel insigne, namelijk het Jeruzalem-kruis aan zwart lint. Vervolgens ontvingen de ridders de vredesgroet, waarna hen door de secre taris van de commanderije de mantel werd omhangen. Hierop sloot aan de investituut der edelvrouwen, die na de belofte te hebben afgelegd het kruis- insigne ontvingen uit handen van een der begeleidende dames De celebrant mgr. T. Hendriksen hield vervolgens een toespraak over de betekenis van het ridderschap van het Heilig Graf. Op de foto President-directeur dr. H. Hermens van Neerlandia, tot welk concern ons blad behoort, krijgt de ridderslag. Brazilië heeft een nieuwe president. Generaal Umberto Castelo Branco, ex- chef van de generale staf en geestelijke vader van de tegen Goulart gerichte revolte zal de ambtstermijn van de afge- gezette Goulart completeren. Toen het congres hem tot president koos, ver bleef Branco in zijn flat te Rio de Janeiro. Hij was de enige kandidaat. De landhervormingswet, een van de oorzaken van de Braziliaanse omwente ling is intussen weer ongedaan gemaakt, zo heeft de minister van justitie in Rio meegedeeld. Deze wet hield ondermeer in dat grond onteigend zou worden ten behoeve van de arme boeren. Goularts tegenstanders beweerden destijds dat hij dit besluit tekende tijdens een door com munisten georganiseerde bijeenkomst. Allerwegen is men thans begonnen met zuiveringen op grote schaal. Bij de Braziliaanse staatsbank en het departe ment van luchtvaart is men alle links- sympathiserenden en communisten aan het ontslaan. Ook de bestuursapparaten van de deelstaten worden gecontroleerd op „subversieve" en „corrupte" elemen ten. De revolutionaire raad heeft de eerst volgende presidentsverkiezingen vast gesteld op 3 oktober 1965. De regering van president Branco zal worden ge controleerd door een soort schaduw- regering bestaande uit militaire leiders uit de opstand. De wetgevende vergaderingen van de drie grootste Braziliaanse staten hebben in drie bijna gelijkluidende resoluties een beroep gedaan op de revolutionaire regering om de diplomatieke betrekkin gen met Cuba te verbreken. (Advertentie) SELECTIEKLEDING ...en nu voor ul Import Selectie kostuums, uniek voor Hollenkamp. Tot in de puntjes atgewerkt. En internationaal getint: veel grijs, springlevend blauw, zandkleurig bruin. A ij STERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1