Belgische minister voorspelt: H&tSWSil Theo terug, want Corrie voelde niets voor Libië Zon in het weekeinde! Mvr. H. Toxopetis opende Valkenburgse lentebeurs Houding der socialisten is nog een vraagteken Arrestatie op Schiphol maar familie mocht ruim een uur met hem praten aar van Wenen krijgt levenslang voor u Wachtdienst artsen raken oververmoeid „ALLES VOOR EVA" Weer opstand op Celebes KRIJGSRAAD SLOT VAN AVONTUUR? Laatste „crisis- troepen terug naar Amerika DAGBLAD VOOR ZEELAND lectuur menu Iets lagere temperaturen Hé, Franco televisie piraat? DAG ALLEMAAL TE LAAT STERKTE ..KOM TERUG Labour regeert Groot-Londen Voor God, Koningin en Vaderland |04e JAARGANG No 24560 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ZATERDAG Tl APRIL 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. MAANDAG WERKEN DE DOKTERS WEER Voor het eerst na zeven weken kun nen wij ten aanzien van het voorjaars weer eens een zonnige weekend prognose geven. Vrijdag steeg de temperatuur tot 14 a 16 graden, in Zuid-Limburg tot 18 graden. Vlak langs de Hollandse kust dreven, vooral in Zeeland, enkele mistvelden binnen, die zich boven het koude zee water ophouden. In Den Helder en Vlissingen kwam het kwik niet hoger dan 9 a 10 graden. Een hoge drukgebied boven West- en Midden-Europa houdt de depressies buiten ons land, zodat het weekeinde op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig lenteweer brengt, met miridagtemperaturen tussen 13 en 16 graden. De Weense „operamoordenaar", Josef Weinwurm, die vorig jaar het Weense balletleerlingetje Dagmar Fuhrich met 17 messteken vermoordde, is gisteren in Wenen conform de eis tot levenslange opsluiting in een tuchthuis veroordeeld. De acht juryleden hadden Weinwurm schuldig bevonden aan moord. Slechts één van hen was van mening dat hij de moord had begaan in een vlaag van verstandsverbijstering. Weinwurm, die het tenlastegelegde toegaf, zei dat „gevoelens van haat" tegen vrouwen hem tot zijn aanslagen hadden aangezet. Hij hoorde de uit spraak uiterlijk onbewogen aan. Weinwurm was vroeger al verpleegd in een inrichting voor geesteszieken, maar werd later als genezen ontslagen. Hugo Claus wordt ver dacht van het plegen van pla giaat. Voorwaar geen kleinig heid. Wat zegt de Vlaamse auteur? Lees het op pag 13. De lezer is weer actief geweest, deze week. Kolommen vol meningen, ernstig of luimig op pagina 9. De tunnel onder het Ka naal is geen hersenschim meer. We hebben alle mislukte tunnel- plannen uit hte verleden nog eens afgestoft op 19. Wij hebben te maken met een stroom immigranten uit België: de bisamratten. Hoe ge vaarlijk zij zijn voor ons water land leest u op pag. 15. Onze automobielmedewer ker bespreekt in „Aan de rol", de nieuwe Ford G.T. Pagina 17. Eer, zoals gebruikelijk, een keur van vaste rubrieken en ar- tielen. (Van onze Belgische correspondent) „Na dit weekeinde zal de artsenstaking gedaan zijn". Dit verheu gende nieuws (verheugend zowel voor de Belgische regering als voor de patiënten en tenslotte niet minder voor de stakende dokters zelf), verkondigde een optimistische minister Gilson van binnenlandse zaken gisteravond. Hij deed die voorspelling voordat hij naar Hertoginncdal ging, waar gisteravond een tweede conferentie tussen de regering en een delegatie van de stakers werd gehouden. Dat hij op dat moment al kon zeggen dat de staking op zo korte termijn zal zijn beëilidigd toont aan dat de basis, waarop dit gesprek is begonnen, een deugdelijke was. Een vraagteken is nog wel welke hou ding de Belgische socialistische partij zal aannemen. De zo fel aangevochten wet werd goedgekeurd onder de druk van die partij, en het zijn de socialisti sche vakbonden die in de afgelopen da gen de felste campagne tegen de stakende artsen hebben gevoerd. Nog onlangs eis ten zij uitdrukkelijk, dat er geen bespre kingen mogen worden gevoerd, vooraleer de artsen opnieuw aan het werk zijn ge gaan, Zullen de B.S.P. en het algemeen Belgisch vakverbond bereid zijn tot toe geven? Reeds vrijdag waren er te Brussel ge ruchten in omloop over een enigszins gespannen verhouding tussen de socia listische minister Leburton, titularis van de aangevochten wet, en de katholieke minister van binnenlandse zaken Gilson, die de promotor is van het weer aange knoopte gesprek. De positie van de chris telijke volkspartij in het conflict was veel delicater. Eensdeels had zij af te rekenen met de druk van haar christen democratische vleugel en met het groot ste deel van de openbare mening in Bel gië, anderzijds kon zij niet uit het oog verliezen dat een aanzienlijk deel van de artsen tot haar traditionele kiezers be hoort en'dat de artsenfederatie principes verdedigt die door de C.V.P. onderschre ven worden. Opvallend is dat de Belgische bevol king in het algemeen lijdzaam is geble ven in het conflict. De protestbetogingen die door de vakbonden werden georga niseerd, hebben nergens massale deelne ming gehad en ze verliepen opvallend rustig. Bij enkele artsen, die een leidende rol speelden in de staking, werden ruiten stuk geworpen of vijandige slogans ge kalkt, maar tot handtastelijkheden is het niet gekomen. Kranten die door de vak bonden worden gecontroleerd hebben zich ingespannen om onder grote kop pen het nieuws te brengen over inciden ten, waarbij personen om het leven zou den zijn gekomen, die lange tijd of zelfs EEN BELGISCHE missionaris is in India gedood door een giftige pijl van een christen uit een primitieve stam. DE ADVOCAAT van Jack Ruby heeft een verzoek om een nieuw proces inge diend. Ruby is ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Oswald, de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy. DON CARLOS is gisteren van zijn be zoek aan Madrid teruggekeerd in Parijs. BRANDPUNT-redacteur Han Mulder heeft om persoonlijke redenen ontslag gevraagd aan de K.RO. Hij heeft op I april deelgenomen aan de „verovering van radio Veronica", zulks tegen de zin van de radio-omroep in. (Van onze verslaggever) ,Het nationale inkomen in Nederland wordt voor het grootste deel door de huisvrouw uitgegeven. Het is daarom nodig en belangrijk dat zij bij de be steding van dat geld de beste voorlich ting krijgt", aldus mevr. H. Toxopeus- Ffkes, echtgenote van de minister van Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Aan de kust hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 19.31 uur. Maan onder 18.05 uur. Morgen: zon op 5.50 uur. Zon on der 19.52 uur. Maan op 6.21 uur Maan onder 19.29 uur. Maandag: zon op 5.48 uur. Maan °P 6.42 uur. Rebellerende militairen In het zuiden van Celebes zijn hevige gevechten aan de gang, waarbij Indonesische regcrings strijdkrachten een gewapende op stand pogen neer te slaan. Volgens kolonel Ibnoe Soebroto zijn de opstandelingen ongeveer 3.000 man sterk. Er zijn vliegtuigen ingezet om hen te bestoken. De strijd speelt zich voornamelijk af in de buurt van de plaats Pinrang, ten noorden van Makassar. De gevechten zijn begonnen toen twee Indonesische officieren en enkele man schappen in een hinderlaag waren ge vallen en gedood Dat gebeurde toen kolonel Joesoef. dé bevelhebber van het betrokken militaire district, vergezeld van een aantal militairen, op weg ging naar luitenant-kolonel Mattola, om met hem over de veiligheid in Zuid-Celebes te spreken. Mattola liet toen de kolonel en de hem vergezellende militairen in een hinderlaag lopen. Joessoef wist on gedeerd te ontkomen. Mattola voert nu een grote groep rebellerende militairen aan. Djakarta heeft meteen versterking naar Zuid-Celebes gestuurd om hem met geweld tot rede te brengen. Antara beweerde gisteren, dat onge veer 630 van de rebellerende militairen gevangen zijn genomen of zich hebben overgegeven Binnenlandse Zaken, gistermiddag op de achtste lentebeurs „Alles voor Eva" te Valkenburg. „Vele duizenden binnen- en buitenlan ders komen jaarlijks naar Valkenburg om er b.v. de Cauberg te beklimmen en er van een vakantie te genieten. Deze tien dagen zullen zij echter ko men genieten van een gezellig festijn, speciaal voor de vrouw". Tot de heren zei mevr. Toxopeus dat zij vertrouwen moesten hebben in de efficiency van de Eva's. Meestal is het immers zo, dat als de Adams op stap gaan zij met duurdere en bovendien ook nog verkeerde spullen thuiskomen. ..Adams gaat dus met uw Eva's naai de huishoudbeurs en draagt uw lot opgewekt". Onder de talrijke aanwezigen, die de zonnige plechtigheid in de Eurohal meemaakten waren o.a. mevr. Ch. v. Rooy, echtgenote van "de Limburgse commissaris van de koningin. Iedere 10.000e bezoeker is op de achtste lentebeurs (alles voor Eva) in de Euro hal te Valkenburg, „zijn gewicht in goud waard". Mevr. H. Toxopeus mocht, nadat zij de beurs officieel had ge opend, als eerste bezoekster op de grote waag plaatsnemen. Haar gewicht werd niet in ponden en kilo's afgelezen, maar in artikelen, waarin het woord „gol den" voorkwam. Zo kreeg zij een gou den horloge, een gouden lepeltje, een kist Golden Delicious-appelen e.a. Toen de waag in balans hing mocht zij de hele stapel aan de andere kant de hare noemen. tevergeefs een beroep zouden hebben gedaan op medische bijstand. De parket ten hebben een aantal instructies door gevoerd, doch op het incident te Tonger- lo na. waar een baby van vijftien maan den stierf omdat doktershulp te lang was uitgebleven, hadden al deze gevallen geen verdere gevolgen. Tussen de stakende en de werkwillige artsen is een dagenlange zenuwoorlog gevoerd: de werkwilligen beriepen zich op een verklaring van een magister in de godgeleerdheid, dat deze artsensta king moreel niet te verantwoorden is. maar de stakers hadden een kanunnik, professor in de moraalfilosofie in de arm genomen die verkondigde dat de artsen staking niet slechts een recht, maar in de gegeven omstandigheden zelfs een plicht is. Om de verwarring nog groter te ma ken dragen de magister en de kanunnik dezelfde familienaam, namelijk Janssens. Inmiddels hopen alle Belgische artsen hartgrondig dat de staking inderdaad bin nen de kortst mogelijke tijd tot het ver leden behoort. Zeer ongaarne hebben zij overlast berokkend aan gezinnen waar zij sinds jaren het vertrouwen genoten. Zij zijn de dagenlange inactiviteit beu en de artsen, die zijn ingeschakeld in de wachtdiensten, zijn vermoeid van het on onderbroken werk. Sommigen hunner worden thans zelf, o ironie, wegens over spanning in een ziekenhuis verpleegd. Een wachtmeester van de mare chaussee heeft Theo van Eyck in het KLM-toestel uit Lybië arrest aangezegd. Op de vlieg tuigtrap mocht de „joy-flyer" even poseren. Ook was de mare chaussee hem alleszins ter wille bij het mogelijk maken van een gesprek met ouders en a.s. vrouw. Begrip bij de behande ling van zijn zaak wenst onge twijfeld heel Nederland Theo toe Dit plaatje heeft, naar beweerd wordt, even heel erge deining- ver oorzaakt in televisiekringen. Men vroeg zich af waarom generalis simo Franco, het Spaanse staats hoofd omroeper was geworden op het televisie-eiland in de Noord zee. De letters R.E.M. blijken echter iets anders te' betekenen dan Reclame Exploitatie Maat schappij het is de afkorting van een Madrileens radiostation. Jammer, want met een man als Franco voor de camera's zou het er bij de televisie-„piraten" op zee beslist Spaans toegaan. Theo van Eyck, de 21-jarige vlieg tuigmonteur bij de marine, die op 7 maart jl. op Malta in een Grumman Tracker-toestel kroop en daarmee over de Middellandse Zee naar Libië vloog, is gistermiddag tegen half vijf met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit Benghazi op Schiphol aangekomen. Hij werd bij zijn aankomst door de Koninklijke Marechaussee gearresteerd. Naast een wachtmeester op de vliegtuigtrap staande, gekleed in burger en met een K.L.M.-tas om de schouder, po seerde hij zonder een zweem van nervositeit met een glimlach om de lippen voor een legertje persfotogra fen en werd vervolgens in een busje weggebracht. De in Riel wonende monteur werd een maand geleden na zijn opzienbarende vlucht door de autoriteiten van Libië in een kamp geplaatst. Aanvankelijk over woog hij de mogelijkheden om nimmer naar Nederland terug te keren, omdat hem daar hoogstwaarschijnlijk een straf van de krijgsraad boven het hoofd hangt, doch later veranderde hij van gedachten en nam hij vrijwillig het be sluit toch terug te gaan. De autoriteiten van Libië lieten hem rustig gaan. Om 9 uur vertrok Theo gisteren met het K.L.M.-vliegtuig uit Benghazi. Hij werd door niemand bege leid en was een vrije passagier. In Tripolis, Tunis en Frankfort maakte de machine tussenlandingen, waarbij de passagiers en dus ook Theo even van boord gingen. Maar hij bleef nergens achter, hoewel hij wist, dat hij bij zijn aankomst op Schiphol zou worden ge arresteerd. Dat geschiedde dan ook. Zodra op Schiphol de vliegtuigtrap voor het toe stel was geplaatst ging een opperwacht meester der marechaussee naar boven, en zegde Theo zijn arrestatie aan. De opper hield de marinemonteur in het toestel, totdat alle andere passagiers waren uitgestapt. Tenslotte leidde hij zijn arrestant de trap af, waarbij de persfotografen de gelegenheid werd ge schonken hun werk te verrichten. Onderaan de trap stond een autobusje, waarin Theo om half vijf door een aan tal leden van de marechaussee naar de kazerne in Badhoevedorp werd gebracht. Daar wachtte hem aanvankelijk een teleurstelling. Er was nog niemand van zijn familie om hem te begroeten. Hier zou hem gelegenheid geboden worden voor een weerzien met zijn vrouw en ouders. Zij hadden echter pas gistermiddag om 3 uur de bevestiging gekregen dat Theo inderdaad aan boord van het vliegtuig uit Benghazi was. Pas om half vier konden vader en moeder Van Eyck en Corrie Pijnenburg ver trekken. De burgemeester reed hen naar Schiphol met zijn auto. Gelukkig had adjudant Veltman van de mare- Nikita en Nina Kroestjev hebben hun bezoek aan Hongarije beëin digd. Met de trein zijn ze naar Moskou teruggekeerd en bijhet ajscheid op het station nan Boeda pest wuifden zij beminnelijk vaarwel. chaussee besloten op de familie te wachten voor hij de monteur volgens zjjn orders zou overbrengen naar de commandant van de marinebasis op Valkenburg Om kwart voor zes arriveerden Theo's verwanten dan in Badhoevedorp. Ze werden in de marechausseekazerne door adjudant Veltman in diens eigen kantoor toegelaten bij Theo. Na een hartelijk weerzien, waarbij de ontroe ring de beide ouders te machtig werd, liet men de familieleden geruime tijd alleen bij Theo in de kamer. Vijf kwartier duurde de reünie. Toen kwam het zware afscheid. Theo pinkte in de hal tersluiks en haastig een traantje weg en poogde vervolgens voor het forum van journalisten onver schillig te fluiten. „Sterkte" riep een verslaggever hem buiten toe, toen hij in het busje stapte, dat hem om 7 uur naar de marinebasis op het vliegveld Valkenburg bracht. „Ik zal het nodig hebben" antwoordde Theo. Ook de ouders en Corrie hielden zich betrekkelijk goed. Zij spraken nog even met de journalisten voor ze met burge meester D. Osse terugkeerden naar Riel. „Hij was op die fatale dag erg neer slachtig", deelde een nerveuze Corrie mee. Ze had haar geliefde sinds 4 febru ari, toen hij naar Malta vertrok, thans voor het eerst weer gezien. Van de vlucht zelf zo had hij haar verteld kon hij zich niet eens meer veel her inneren. Kennelijk had hij op de bewuste 7e maart in bijzonder opgewonden toe stand verkeerd. „Theo heeft altijd wil len vliegen", vervolgde Corrie. „Het zat hem erg dwars, dat hij een half jaar geleden werd afgetest." „Het is nooit een neerslachtige jongen geweest", voegde zijn moeder er treurig aan toe. Theo is van haar 12 kinderen de 9e. „Iets meer durven dan een ander is altijd zijn motto geweest", meende zijn vader, overigens niet zonder een beetje trots. Volgens Corrie was er geen voorbe dachte rade geweest. Bij ingeving was Theo op 7 maart op Malta in de machine gestapt en weggevlogen. Hij belandde in Libië zonder dit van te voren als doel te hebben gehad. Aanvankelijk wilde hij er blijven om zijn straf in Nederland (Advertentie) CORRIE PIJNENBURG ...bijt door de zure appel heen... te ontlopen. Waarom hij van mening was veranderd en toch terug was ge komen Corrie trok onwetend haar schouders op, maar vader Van Eyck zei ,,Ik zal eerlijk zijn omdat zijn vrouw liever wilde dat hij terug kwam". Corrie bevestigde dit toen maar. Het leven als bannelinge in het buitenland leek haar onaanvaardbaar en dus had ze in brieven Theo tot het besef ge bracht dat hij naar Nederland moest terugkeren en daar door de zure appel heen bijten. Verwacht wordt dat Theo zich voor de krijgsraad zal moeten ver antwoorden wegens desertie. Dc laatste eenheden van de Ameri kaanse strijdkrachten die in 1961 met het oog op de crisis om Berlijn naar West-Duitsland werden overgebracht, zullen in mei naar de Verenigde Staten terugkeren. Het gaat om drie bataljons artillerie, een bataljon tanks en een regiment pantserwagens, tezamen onge veer 5.100 man. Van de zijde van de Westduitse rege ring zijn geen bezwaren tegen deze te rugtrekking ingebracht, aldus de Ameri kaanse bekendmaking. De betrokken militairen behoren niet tot het normale contingent, dat de V.S. in het raam van de N.A.V.O. in Europa hebben gestatio neerd. De Britse labourpartij heeft bij de graafschapsverkiezingen een meerder heid van 28 zetels behaald in de raad van Groot-Londen, die in de plaats is gekomen van de Londense graafschaps- raad. De nieuwe raad telt 100 leden daarvan zijn er 64 door labour gewon nen en 36 door de conservatieven. De liberalen hebben in de raad van Groot-Londen geen enkele zetel gewon nen, hoewel zij meer dan een half mil joen stemmen op zich verenigden. Ook de communisten en andere groeperingen slaagden er niet in tot de raad door te dringen. Bij de overige uitslagen van de graaf schapsverkiezingen tekent zich tot dus ver een winst voor labour af.

de Stem | 1964 | | pagina 1