MacArthur Engeland beschuldigt verraad van top :orm Nieuw woonwagen moet weer weg BOEKENPLANK nonrun kamp KOREAANSE OORLOG ONNODIG LANG Ook oud-president Truman en Eisenhower bekritiseerd Interviews geheim tot na dood naar de nieuwe meubelen, Veel gebouwd in februari Supp-hose* 14 :.N! Nu nog zonder bemanning Internationale K.V.J. Argentijnse volgt mej. R. Vendbïk op n.v. Jan Hendrikx De zaak Lindbergh Bijbelwaken CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI - CONFETTI Franco ontving mogelijke troonopvolgers Maatregelen tegen storende Russen 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1964 er bij catfeau -iTT^rrr:i (sen kopen mdat er zo kiezen en omdat Van jnmaal héél se - prijzen internationale voet. Daarom weer nieuwe jdellen. Zoals hnny Hallyday t zwart kalfs- lers en twens. lurg: Heuvelstraat 44cj Tien jaar geleden heeft de zondag op 84-jarige leeftijd over leden generaal Douglas MacArthur in een interview dat hem werd afgenomen door Jim Lucas van Scripps-Howard en Bob Considine van Hearts Headline Service, Engeland ervan be schuldigd dat het hem in de Koreaanse oorlog heeft verraden door inlichtingen over wat hij van plan was door te geven aan de Chinezen. De afzonderlijke interviews zijn geheimgehouden zolang MacAr thur nog in leven was. Als Engeland niet gehandeld had zoals het heeft gedaan, aldus MacArthur, dan zou hij de oorlog in tien dagen hebben gewonnen door gebruik van dertig tot vjjftig atoombommen tegen communis tisch China. Engeland was in de kaart ge speeld door „dwazen en Anglo- Saxofilen" in Washington, aldus MacArthur. Lucas schreef dat behalve de be schuldiging aan het adres van En geland, MacArthur bitter uitvoer tegen de oud-presidenten Truman en Eisenhower, de generaals George Marshall, Maxwell Taylor en Matthew Kidgway. Hij gaf bo vendien zijdelings te verstaan dat het de oud-minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, was, die Trumans plannen om een oor log op grote schaal in Korea te beginnen, afremde. Considine schreef dat MacArthur hem had verteld dat hij de oorlog in Korea in maximaal tien dagen had kunnen winnen met aanzienlijk minder slacht offers dan vielen tijdens de zogenoemde bestandsperiode, en met een verandering in de loop van de geschiedenis tot ge volg. 6 MacArthur zou een offensief tot be ëindiging van de Koreaanse oorlog vol gens Considine begonnen zijn met het bestoken met atoombommen van de luchtmachtbases en andere militaire in stallaties in de nek van Mantspoerije, aan de andere kant van de Yaloe-rivier van Antoeng tot de omgeving van Ho-entsjoen Dertig tot vijftig atoombommen, aldus MacArthur. „zouden het werk hebben gedaan. Neergeworpen onder bescher ming van de duisternis zouden ze de vijandelijke luchtmachtbases met hun in stallaties en bezettingen hebben vernie tigd". De generaal zei dat hij vervolgens een half miljoen nationalistisch-Chinese soldaten en twee divisies Amerikaanse mariniers verdeeld over twee amphibi- sche legers, aan de tegenover liggende einden van de Yaloe-rivier over het ge heel van de top van Noord-Korea zou hebben ingezet. De twee legers zouden elkaar in twee dagen hebben bereikt en in elkaar zijn opgegaan, en ,,een muur van mankracht en vuurkracht" hebben gevormd waarbinnen de communistische troepen ingesloten werden. De vijandelijke commandant, aldus MacArthur. zou binnen tien dagen na de GENERAAL DOUGLAS MACARTHUR landing door gebrek gedwongen om vre- de gevraagd hebben, na te hebben ge hoord dat zijn bevoorradingswegen door ons waren afgesneden. Van de Japanse Zee tot de Gele Zee zou MacArthur vervolgens een gordel van radioactieve kobalt gespreid hebben, zodat „voor tenminste zestig jaar geen landinvasie vanuit het noorden in Korea zou kunnen worden ondernomen. De Sov jet-Unie zou volgens de generaal de Chi nese communisten niet te hulp zijn ge komen. President Truman wordt door MacAr thur ,,de kleine man die in ernst ge looft dat hij een patriot is" genoemd. Niettemin erkent hij dat de oud-presi dent over veel moed en durf beschikte, die instinctief handelde in de kwestie Zuid-Korea. „totdat Dean Acheson zich met hem bemoeide". Over oud-president Eisenhower zegt MacArthur: „Hoewel eens een man van eer, nam zijn regering geen besluiten op basis vap goed en slecht, maar zuiver op basis van herverkiezing van Eisenhower en een republikeins congres". „De perfiditeit" van Engeland, en „het voortdurend gepest en inmenging van Washington", betitelde MacArthur als ,,het grote verraad", ,,een verhaal zonder historische weerga dat nimmer verteld zal worden zolang ik leef". Deze foto toont het moment waar op het onbemande, ruim driedui zend kilogram wegende ruimte schip wordt gelanceerd met be hulp van een tweetraps TIT AN-2. De lancering had plaats in het ka der van het Amerikaanse man- op-de-maan-project". MacArthur zei tot Lucas dat elke boodschap van hem aan Washington en elke boodschap van Washington aan hem getoond werd aan de Britse regering, die op haar beurt, „binnen 48 uur" via India of de Russische ambassade in Lon den, de inhoud ter kennis bracht van de Chinese communisten. „Zodoende", aldus MacArthur, „wisten de Chinese communisten van tevoren welke stappen ik dacht te nemen. Ze be sloten zich met Korea te bemoeien na dat Engeland had verzekerd dat ik aan banden zou worden gelegd en niet doel treffend zou kunnen optreden". MacArthur werd voor het eerst tegen het „Britse verraad" gewaarschuwd door generaal Walton Walker Aanvankelijk had hij Walker niet willen geloven, maar wel, toen zijn opdracht tot bombardering van de bruggen over de Yaloe-rivier vier uur later door Marshall werd herroepen. Een woordvoerder van de Britse am bassade in Washington zei naar aan leiding van deze beschuldigingen, dat ze ongegrond zijn, omdat Engeland in de genoemde periode gemenebesttroepen in Korea had, zodat Londen geen enkel belang had bij het doorgeven van Ame rikaanse plannen aan de Chinezen Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gaf „geen commentaar" Oud-president Truman wilde ook niets zeggen. Oud-president Eisenhower leverde even eens geen commentaar. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken in Lon den weigerde commentaar te geven, en zei dat misschien later iets zou worden gezegd na zorgvuldige bestudering van MacArthurs beschuldigingen. De vroegere Britse premier Clement Attlee thans graaf Attlee, die ten tijde van de Koreaanse oorlog regeringsleider van Groot-Brittanniëwas, verklaarde dat de beschuldigingen van generaal Mac Arthur dat de Britten hem in Korea had den verraden, „volslagen nonsens" zijn. Regeringskringen in Londen hebben verklaard dat de beschuldigingen te ab surd zijn om er officieel commentaar op te geven. Emanuel Shinwell, die minister van de fensie was in de socialistische regering van Attlee. zei dat hij zich nauwelijks kon voorstellen dat generaal MacArthur zulke onzin zou hebben gezegd. DE BEZETTING VAN KOREA KOREA, OVERZICHT VAN DE SITUATIE Niet mej. mr. B. Twaalfhoven uit Ne derland, rriaar mej. Margarita Moyano uit Argentinië is gisteren tot voorzitster van de wereldorganisatie der katholieke vrouwelijke jeugd gekozen. Zij volgt mej. Vendrik op, die na 8 jaar het voorzitter schap van de organisatie heeft neerge legd. Kort voor de verkiezingen woens dagmiddag trok mej. Twaalfhoven haai kandidatuur in op wens van de H. Stoel. De paus zelf zou hebben gewild dat ^en niet-Europese gekozen werd. De Ar gentijnse mej. Moyano, die als enige candidate overbleef, behaalde 69 stem men. Achtenvijftig onthielden zich van stemming en acht stemmen waren te gen. Mej. Twaalfhoven werd algemeen genoemd als opvolgster voor mej. Ven drik. De Europese delegatie op het on langs gehouden congres van de wereld organisatie der kath. vrouwelijke jeugd in Rome stelde mr. Twaalfhoven kandi daat. (Advertentie) die uitsluitend verkrijg baar zijn bij Uw Top- Form Adviseur: Boschstraaat 1 - Breda In februari zijn volgens gegevens van het centraal bureau voor de statistiek 6.047 nieuwe woningen gereedgekomen. In februari 1963 werden 799 nieuwe wo ningen opgeleverd. Het aantal in de' eerste twee maanden van 1964 gereedgekomen woningen be draagt 11.232, tegen 2.080 in de overeen komstige periode van 1963. Van de in februari voltooide woningen werden er 788 uitgevoerd in systeem bouw. In de eerste twee maanden van 1964 kwamen 1500 systeemwoningen ge reed Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1.104.850 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 114.283 werden uitgevoerd in systeembouw. In februari 1964 werd een begin gemaakt met de bouw van 7.293 woningen (in februari 1963 met 659 woningen). In de eerste twee maan den van 1964 werd begonnen met de bouw van 14.358 woningen, tegen 1.956 wo ningen in de eerste twee maanden van 1963. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in februari groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 139.404 op het einde van die maand. (Advertentie) De elegante steunkous f 17.90 2 grote Libelle- troeven Onzichtbaar.dun Gegarandeerd laddervrij 4 x sterker - f 2.95 In Sas van Gent is een nieuw woonwagenkamp gesticht aan de Vrijstraat, die vlak bij de Belgisch- Nederlandse grens ligt. Het kamp zal niet lang bestaan, want vermoe delijk zal het reeds deze zomer weer worden opgeheven. Het terrein valt precies in het uitbreidingsplan Noord-West, dat de bouw van ze venhonderd woningen omvat. Het is onmogelijk om een nieuw stuk grond voor de woonwagens aan te wijzen in Sas van Gent, aldus gemeentese cretaris Van den Hemel. Het zit de woonwagenbewoners in Sas van Gent niet mee, want het vorige kamp, dat was gesitueerd langs het kanaal, moest verdwijnen in verband met de verbreding van het vaarwater. Het huidige kamp heeft een ca paciteit van slechts tien tot twaalf woonwagens. Momenteel staan er reeds achttien, terwijl het kamp nog maar enkele weken bestaat. Als men dit opschrift leest, weet men meteen, dat het niet gaat om de ver richtingen van de grote luchtvaartpio nier, maar om het droevige verhaal, waarbij de baby van het echtpaar Lind bergh werd ontvoerd en de dood vond. Kidnapping blijft helaas altijd actueel, maar deze zaak heeft de wereld wel bijzonder geschokt. Na een paar jaar kon de politie de dader opsporen en een dramatische rechtszaak liep uit op de doodstraf, die ook is voltrokken, hoewel de veroordeelde tot het laatste zijn on schuld bleef volhouden. Van dit alles vertelt dit Prisma-boekje. Ovid Demaris is de schrijver en hij heeft er een jour- nalistiek-vlot verhaal van gemaakt. Het zal zijn lezers wel vinden. De nieuwe constitutie over de liturgie bepaalt dat „de gewijde dienst van het Woord Gods" moet bevorderd worden op de vooravond van de grote feesten, op sommige weekdagen van Advent en vas ten en op zon- en feestdagen. In ons land is men daartoe al in verschillende kerken overgegaan als lofwaardige poging om oudere, niet meer aansprekende vormen van devotie te vervangen. Men kan voor alsnog niet zeggen dat deze „woordcele braties" een algemenere belangstelling genieten dan de afgeschafte. Dit is zeer begrijpelijk. Want waar het doorsnee kerkvolk nog maar weinig interesse heeft voor de bijbel, zal het enthousiasme voor een bijbelwake daaraan recht evenredig zijn. Er is tijd, veel geduld en katechese voor nodig. Maar zeker is, dat wil de actieve deel name aan de eigenlijke liturgische vie ringen tot haar recht komen, deze leemte toch zal moeten worden aangevuld. Een geschikt middel hiertoe zijn ongetwijfeld de bijbelwaken. Een nuttige handleiding hierbij zijn de door pater Gielen samengestelde Bij belwaken, uitgegeven bij Patmos (Ant werpen). Zij betreffen de verschillende perioden van het liturgische jaar en zijn opgebouwd volgens het ook bij ons be kende patroon: zang, lezing, litanie, ho milie, gebed. Dat de liederen naar tekst en melodie niet aan te verwachten eisen voldoen, mag niemand kwalijk nemen. Een oproep aan dichters en componisten om de bestaande leemte aan te vullen is reeds meermalen ook door onze bisschoppen geschied. Totnogtoe is ons bezit aan liederen in de volkstaal zeer schaars. Er moet nog veel gebeuren. J. H. Dus die buurman heeft u beledigd?, vroeg een advocaat. Wat zei die dan? Hij zei „loop naar de duivel", antwoordde de cliënt. En toen? Toen ben ik direct naar u gegaan. Ik heb de indruk, zei een rechter dat ik u al eens eerder gezien heb. Dat klopt, zei de beklaagde, ik heb uw dochter zangles gegeven Vijf jaar hechtenis, zei de rechter. Jansen, zei een directeur, jij bent van daag vijfentwintig jaar bij de zaak.. Als belo ning zul je voortaan „meneer Jansen" worden genoemd. Ik moet u vrijspreken van bigamie, zei een rechter, omdat het bewijs niet geleverd is. U mag naar huis gaan. Naar wélk huis, edel achtbare? vroeg de beklaagde. Je ziet er voor een man van uw klasse vrij intelligent uit, zei een rechter. Edelachtbare, antwoordde de beklaagde, als ik niet onder ede stond, zou ik u wederkerig het zelfde compliment maken. Getuige, zei een kantonrechter, waarom ging u de eiser niet helpen toen dat gevecht aan de gang was? Omdat ik toen helemaal niet wist, wie de eiser zou worden, antwoordde de getuige. Kijk eens, zei een advocaat, als u nou mijn éérlijke mening wilt weten Ik kom hier niet om uw eerlijke mening te horen, zei de cliënt, ik wil graag uw deskundig advies hebben. Dus u beweert, dat deze man dronken was? vroeg een politieinspecteur. 1Nee, zei de getuige, ik beweer alleen, dat ie drie uur lang in zijn auto voor een rode lan taarn stond te wachten tot ie groen zou worden. U bent kapper?, vroeg een heer. Dat wil zeggen, zei de ander, ik ben haar- specialist. Dat is nou maar haarkloverij, zei de heer. Op sommige vragen kun je geen „ja" en geen ,,nee" zeggen, zei een beklaagde. Stel me dan eens zo'n vraag, vroeg de rech ter. Vecht u nog altijd met uw vrouw? vroeg de beklaagde. De inbraak werd op bijzonder knappe en deskundige wijze verricht, zei een rechter. Kom nou edelachtbare, zei de inbreker blo zend, U hoeft me geen pluimpjes te geven. Tijdens een bijzonder vurige rechtszitting draai de een advocaat zich met de rug naar de recht bank. Wilt u met dit gebaar uw verachting voor de rechtbank kenbaar maken? vroeg de president. Neen, antwoordde de advocaat, die wil ik juist verbergen. Geld heb ik niet, zei een cliënt, ik heb niks dan een oude auto uit 1950. Daar kun je wel geld op krijgen, zei de advocaat. Waarvan word je beschuldigd Van het stelen van een auto uit 1950, zei de cliënt. Het is allemaal goed en wel, zei een inbre ker voor de rechtbank, maar tk vind het niet eerlijk, dat ik hier herkend word door een vent die tijdens de hele inbraak zijn kop niet boven de lakens heeft uitgestoken. Generaal Franco heeft woensdag ln zijn Prado-paleis te Madrid de prinsen Alfonso en Gonzalo de Bourbon-Dam- pierre ontvangen. Men weet niet waar over gedurende het onderhoud van een half uur gesproken is, maar in politieke kringen in Madrid wordt er waarde aan gehecht in verband met het plan dat het Spaanse staatshoofd zou hebben, binnen niet al te lange tijd een beslissing te nemen over zijn opvolging. Alfonso en Gonzalo de Bourbon-Dampierre zijn de zoons van Jaime de Bourbon, hertog van Segovia, die weer de oudste zoon is van de laatste koning van Spanje. Het Britse dagblad Daily Express heeft gemeld dat Engeland en de Ver enigde Staten twee torens bij een waar- schuwingsradarstation in Yorkshire zul len bouwen om de storing van Russi sche trawlers te kunnen bestrijden Het radarstation is een vitale schakel in het westelijke waarschuwingsnet tegen raket- aanvallen. Een wetenschappelijke medewerker van de Daily Express verklaarde dat de Russische vissersschepen, die buiten de drie-mijlszone optreden, met elektro nische apparaten de radarpost kunnen storen. Zij zouden die apparaten ook aan boord hebben. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 9