Man achter de Beatles: 0 Racisme ligt aan de wortel van conflict „Hoogovens" puzzelt met verkeer en huisvesting bureau vol telefoons geen tijd om te slapen dik salaris per week Na de eter regen in Schisma is langzaam gegroeid THANS GEBRACHT DOOR RIA TAKX Ongekroonde koning van „Pop Empire Eens proberen Harde werker de drank voor dorstige drinkers Steeds meer post raakt zoek HET GESCHIL MOSKOU-PEKING PETULA CLARK van landingsbaan 4» Artiesten naar disco-bals in Breda J e lange vingers ZOMERSPROETEN SCH WANEN WEISS Daggeld verlaagd Korea Gemeenschappelijk Europees beleid bloemkwekerij-produkten bepleit Cultureel akkoord Nederland-Mexico Schisma Winst ongeveer gelijk, produktie omhoog DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1964 Meestal draagt hij een sportjasje en een goedkope pantalon, maar als hij er zin in had, zou hij iedere dag een kostbaar nieuw pak kunnen kopen. Hij is nerveus in zijn manier van doen en praten. Hij heeft er een hekel aan in de publiciteit te staan, maar nu is het zover met hem gekomen, dat hij er eenvoudig niet meer onderuit kan. Brian Epstein heet deze man. Hij is 29 jaar en een weldoener van alle jongelui, die hun hart hebben gegeven aan de twist en die reusachtige zalen en hallen vullen met hun gefluit en ge schreeuw. Epstein is de manager van de wereldberoemde Beatles en van nog meer groepjes en sterren. Werkzaamheden, die hem op het ogenblik zo ongeveer een f 100.000,- per week opleve ren Epstein is een ietwat raadselachti ge man, die niet gemakkelijk te be grijpen is Hij moet er ook nog aan wennen, dat hij de ongekroonde ko ning is van een rijk, dat in goed Engels „Pop Empire" heet: het uit gestrekte en welvarende domein van de populaire noot. Zijn eerste kennismaking met de grammofoonplaten dateert van 1961 toen hij in Liverpool de familiezaak van meubels en van radio's, televi sietoestellen en platenspelers over nam. In augustus van dat jaar kwa men de tieners in zijn zaak vragen loofde niet, dat dit soort muziek ooit populair zou worden! De ene teleurstelling volgde op de andere. Maar op een vreugdevolle morgen arriveerde er een brief van George Martin, directeur van de pla tenmaatschappij E.M.I., die het wel eens wilde proberen. De brief hangt nog altija ingelijst en wel bij Epstein aan de muur. Brian en George zijn 't er over eens, dat die morgen de gelukkigste in hun leven is geweest. naar platen van de Beatles. Brian had er nooit van gehoordHij wist niet dat de Beatles een kwartet vormden en afkomstig waren uit Liverpool, zijn woonplaats notabene. Bij zijn naspeuringen ontdekte hij, dat zij een beetje naam hadden ge maakt door in Hamburg in nacht clubs op te treden. Epstein kreeg een paar exempla ren te pakken van het enige plaatje dat de Beatles tot op dat moment hadden gemaakt. Zijn jeug dige klanten waren tevreden; zo te vreden, dat zij terugkwamen en om meer vroegen. Een van de jongelui zei hem. dat de Beatles 'onder lunch tijd speelden in ,,The Cavern", een cafeetje niet ver van Brians winkel. Epstein ging er heen. In de schemerruimte van een kel der, onder een straat, die aan beide zijden werd ontsierd door pakhuizen, kwam hij terecht in een deinende massa jongelui, gekleed in leren jacks, twistend op de maten van het ensemble op het podium: „The Beat- Onder auspiciën van het muziek blad „Tuney Tunes" worden in Bre da een aantal disco-bals georgani seerd, waarbij tienerartiesten zelf aanwezig zullen zijn. Op 12 april kunnen de teenagers terecht in .,De Schuur", waar Willeke Alberti. Ciska Peters en Trea van der Schoot het bal met hun zang zullen opluiste ren. Op 26 april, eveneens in „De Schuur", zullen Anneke Grqnloh, Rob de Nijs en The Young Sisters het middelpunt van een disco-bal zijn. Jos Brink en Skip Voogd, beiden be kend als radio-producers, zullen zich op deze avonden belasten met resp. de presentatie en de platenselectie. Een van de hierna volgende bals zal worden opgeluisterd door de bekende Belgische artiest Adamo. Brian Epstein vond hun muziek niet alleen goed klinken, maar vat te ook het plan op er iets mee te doen Hij vroeg de jongelui eens bij hem in de winkel te komen praten. Na deze kennismaking nodigde het kwartet hem eens uit met de ouders van de resp. jongelui te gaan over leggen. Ouders en Beatles bleken unaniem van mening, dat als er iets moest gebeuren, Brian Epstein de eerste en enige manager van het groepje zou zijn! - In de weken en maanden daarna werkten Brian en zijn jongens een plan de campagne uit. Hij stelde regels op ten aanzien van kleding, bezoeken aan de kapper en het na komen van verplichtingen De jon gens waren bereid hem in alles te volgen. Maar de zwaarste opdracht voor Brian Epstein was toen nog de groep aan het publiek te „verkopen". Een grote grammofoonplatenmaatschap pij liet hem weten geen interesse voor de Beatles te hebben. Zij ge- Maar Brian Epstein vond, dat hij het niet bij één groep hoefde te houden. Hij ging op talentenjacht en kwam daarbij opnieuw in „The Ca vern". Tot op de dag van heden is de beloning voor zijn ondergrondse verkenningen fabelachtig geweest. Hij ontdekte en contracteerde onder meer Gerry en zijn Pave- makers, Billy J. Kramer en zijn Da- kota's en de „Fourmost" Juist als bij de Beatles daalde ook over deze groepjes het succes neer. Hun werk wijze was eender: zij deden alles zelf. schreven zelfs hun teksten ei genhandig. Daarna richtte Brian Epstein zijn aandacht op individuele sterretjes en tot ieders verbazing sloot hij op een gegeven moment een contract af met een totaal onbekend meisje. Maar dat meisje Cilla Black had maar zes maanden nodig om in de gehele wereld populair te worden. In die tijd had zij met een nummer, getiteld „Anyone who had a heart" de top van de ladder bereikt. De achttienjarige Tommy Quickly was de volgende favriet uit Epsteins „cast", die in aanmerking kwam voor de hoogste eer van het „Pop Empire". Wordt Epstein daar nu allemaal beter van? Hij krijgt 25% van de opbrengst van alle voorstellingen. Dat is niet onredelijk wanneer men be denkt. dat hij in de dagen der on bekendheid alle risico's overnam. En '-alle kosten: die van de kleding, voe- ding en onderhoud. De uitgaven van zijn bedrijf zijn enorm Alleen aan publiciteit gaan al tienduizenden guldens de deur uit. Hij zegt niet veel. Wie hem vraagt of hij niet teveel hooi op zijn vork neemt, krijgt te horen: ,,Mijn werk is mijn liefhebberij. Ik werk alle uren die God mij geeft!" De mensen met wie hij werkt allemaal onder de 21 jaar zeg gen, dat hij weinig slaapt. Vaak blijft hij met een groep bezig tot in de kleine uurtjes, eet dan eens een stukje en zit opnieuw veertien uur achter zijn bureaus vol telefoons Die houden nooit op met bellen. Een van zijn regels is, ieder van zijn équipe regelmatig op te roepen of te bezoeken naar gelang hem dat het beste uitkomt. Op deze manier is hij geen verheven grootheid, die uit de onbereikbare verte heerst zon der ooit gezien te worden. Hij maakt er voorts tegenover nie mand een geheim van, wat hij van plan is. Zijn pupillen brengen hem verslag uit en zeggen, wat zij graag zouden willen. Als er problemen rij zen om 't even of zij van zakelijke of persoonlijke aard zijn worden deze in gezamenlijk overleg bespro ken. Hij bemoeit zich met hun persoon lijke welstand. Hij zorgt niet alleen, dat zij op tijd eten en behoorlijk kun nen optreden maar ook, dat bijvoor beeld hun schone was klaar ligt, waar zij ook verschijnen. Hij pakt alle te lefoontjes zelf aan, zonder enig idee of hij aan de andere kant een moge lijke klant heeft of een hysterisch meisje, dat hem dreigt zich van kant te maken als zij niet een enkel woord mag wisselen met een van de Beat les De showbusiness roept om Epstein en zijn mensen en niet alleen in Engeland. Er is niemand meer. die durft te zeggen, dat zijn wereld op de een of andere dag in elkaar zal vallen. De nabije toekomst behoort aan de Beatles, daar twyeflt niemand in de wereld van de show aan. Maar niet alleen aan de Beatles. Ook aan de man, die hen ontdekte en hen uit de middelmaat naar de top sleurde: Brian Epstein! „Wie iets tegen me heeft verzoek ik de zaal uit te gaan of Hier op het podium te komen", riep Rob de Nijs, zoals wij al eerder meldden, deze week tot een zaal vol joelende en eieren en tomaten smij tende teenagers in Oisterwijk. Meteen stond het hele podium vol met hem vijandige jongelui, waarvan deze nagekomen foto een beeld geeft. Rob koos eie ren voor zijn geld en maakte dat hij weg kwam. De rel werd ontketend door fans van de Tilburgse band „The Black Devils", die Rob van contractbreuk in het verleden betichtten en nu elk optreden van hem in Tilburg en omstreken trachten te boycotten. - De officier van justitie bij de recht bank in Rotterdam, mr. P A. H. Bos, heeft in een requisitoir tegen een terecht staande PTT-besteller gezegd, dat het de laatste tijd vaak voorkomt dat brie ven of pakketten, die door de PTT moe ten worden besteld op onverklaarbare wijze zoekraken. „Het is te vrezen dat dergelijke dingen zich in de toekomst nog zullen herhalen", zo zei mr. Bos. Deze sombere vooruitzichten had hij enige tijd geleden opgetekend uit de mond van een PTT-rechercheur. Deze had als oorzaak van de diefstallen opgegeven het ernstige personeelsgebrek waarmee de PTT te kampen heeft „waarvoor dikwijls men sen met te lange vingers in dienst van het bedrijf komen. (Advertentie) Uw sproeten verdwij nen als sneeuw voor de zon. Ook werkzaam tegen MOEDERVLEKKEN OUDERDOMSVLEKKEN ZWANGERSCHAPS- VLEKKEN en andere ontsierende bruine huidpigmentaties Bij drogisten en parfumerieën Imp. N.V. Icapharm, Nijmegen, tel. 20866 Het tarief voor daggeld (call money) is verlaagd met een kwart procent tot 13 4 procent. Dit als gevolg van de steeds ruimer wordende geldmarkt. Op 7 april werd het tarief twee procent. (Advertentie) OLIFANT OP TAFEL Voor de een 'n jonge, voor 'de ander een oude, maar voor allemaal een echte, eerlijke Olifant-borrel op tafel. Dat is echt genieten. Genieten van Olifant je never uit Schiedam. Daarom: wees ge zellig en pak ook 'n Olifantje. Proost (Eigen buitenlandse dienst) Wat in de, thans tot het stadium van openlijke vijandschap genader de, ideologische controversen met Peking het Kremlin de meeste zorgen baart, is een racistische scheiding in de communistische wereld tussen Europa en Azië. De Sovjet-Russische leiders hebben zich in het begin vergist ten aan zien van de mogelijkheid dat racis tische instincten in het communis tische kamp ooit een rol, laat staan een doorslaggevende rol zouden kunnen spelen. Thans staat men voor het feit, dat de Rood- Chinese leiders zich alle brutalitei ten tegen Moskou kunnen permit teren op grond van het feit, dat zij van de steun van de communisten van geheel Azië verzekerd zijn. De natuur is sterker dan de leer. Lenins onverbrekelijke communistische leer- en leefgemeenschap, waarin voor kapitalistische tendenzen en verschijnse len als racisme en nationalisme geen plaats was, is niet alleen doorkruist door de „revisionistische" denkbeelden van Kroestjev, maar ook door de geraffi neerd vermomde actie van Peking de niet-blanke mensheid tegen de blanke d.i de kapitalistische of haar slaven op te zetten. Reeds lang voordat zich de tegenstel lingen tussen Moskou en Peking open baarden, begon Peking aan een systema tische geestelijke exploratie van Azië te werken. Dit gebeurde toendertijd met toestemming van Moskou gedurende de nog gemeenschappelijke strijd tegen de niet-communistische Aziatische staten. Thans is de situatie zo, dat Moskou alle steun aan Noord-Vietnam heeft stopge zet, omdat de communistische partij al daar zich zowel als de militaire lei ders voor eens en voor altijd voor Rood- China hebben uitgesproken. In Cambodja neemt de regering offi cieus het standpunt in, dat de overwin ning van Rood-China in Azië op de duur toch niet tegen te houden is. Een feit is in elk geval, dat de wapenleve ranties van Peking aan de opstandelin gen in Thailand over Cambodja lopen. Daar blijken de wapenleveranties van communistische zijde voor de guerrilla's steeds grotere betekenis te krijgen. Bo vendien worden talloze functionarissen in Rood-China militair zowel als politiek geschoold. Hetzelfde geldt voor Laos. Op bevel van Peking heeft Noord-Viet nam onlangs verder 12 bataljons ter on dersteuning van de Laotische communis ten laten opmarcheren. Birma ziet in de conflicten tussen Kroestjev en Mao-Tse- Toeng voornamelijk een rassenkwestie Peking aangesloten. Nepal heeft van Kroestjev opnieuw de belofte van ontwikkelingshulp ontvan gen. desondanks is de communistische partij pro-Chinees Pakistan heeft zijn handel met Rood-China uitgebreid. De angst van dat land voor India en de vrees, in geval van een co-nfïict door het westen in de steek gelaten te zullen worden, hebben de betrek kingen met China verstevigd. In Noord-Korea is de Russische invloed ten voordele van de Chinezen uitge schakeld Men voelt er zich cultureel en naar ras belangrijk meer tot Mao- Tse-Toeng's rijk aangetrokken. Boven dien vertrouwen de hoge militaire lei ders op verdere belangrijke Roodchi- nese ondersteuning in de strijd tegen het niet-communistische Zuid-Korea. Tegenover India worden de acties sub versief verder gevoerd. Bijzonder inten sief is de spionage-activiteit van Peking. Van de gele vleugel van de C.P. van India worden weliswaar vele functiona rissen gevangen gehouden, maar toch is de invloed van de Chinezen bijzonder in West-Bengalen en in Assam zeer sterk. Met Tokio zijn de handelsbetrek kingen wezenlijk uitgebreid. In de laat ste tijd vonden verscheidene handelsten toonstellingen plaats en wederkerig neemt het aantal bezoekers belangrijk toe. Trad de Japanse communistische partij lange tijd als bemiddelaarster tussen Moskou en Peking op, nu zijn alle beslissende posities door aanhangers van Rood-China bezet. Ook hier werkt Peking In de donderdagmiddag gehouden voor jaarsvergadering van „De Nederlandse bloemisterij" te Utrecht heeft voorzitter dr. A. J. Vethage er zijn teleurstelling over uitgesproken dat nog altijd niet is begonnen met een gemeenschappelijk Europees beleid op het gebied van bloem kwekerijprodukten, temeer daar zeventig procent van de export naar de partner- landen gaat. Hij deed een beroep op de regering met grote nadruk de noodzaak van de totstandkoming van een dergelijk beleid bij de Europese autoriteiten naar voren te brengen. Over de mogelijkheid om kwaliteitseisen bindend door te voeren zei hij. dat ernaar gestreefd zou moeten worden, op privaatrechtelijke basis te beginnen met de opbouw van kwaliteits normen, om dan na verloop van tijd te kunnen zien of deze normen over de gehele EEG publiekrechtelijk bindend gemaakt kunnen worden. Dr. Verhage acht een gemeenschappelijk Europees Mexico en Nederland hebben een cul tureel akkoord voor vijf jaar gesloten. De Nederlandse minister van buitenland se zaken. mr. J. M. H. Luns. en zijn Mexicaanse ambtgenoot, José Gorostiza, ondertekenden de desbetreffende stuk ken tijdens een korte plechtigheid in de Mexicaanse hoofdstad Het akkoord voorziet onder meer in uitwisseling van professoren, weten schappelijke onderzoekers en studenten, toekenning van studiebeurzen en samen werking bij de verspreiding van boeken en kranten en de organisatie van tentoon stellingen, concerten, toneelvoorstellin gen enz. om een betere kennis in beide landen van eikaars culturele leven te bevorderen. Voorts zullen culturele com missies in het even worden geroepen die zullen zetelen in Den Haag en Mexi- co-City en plannen voor de uitvoering van het akkoord zullen moeten opstel len. Het verdrag geldt zowel voor Ne derland als voor Suriname en de Neder landse Antillen. Het zal van kracht wor den zodra de ratificatie-oorkonden zul len zijn uitgewisseld. beleid voor bloemisterijprodukten mede van belang, omdat men dan zou kunnen komen tot gemeenschappelijke afzetbe vordering, marktonderzoek en betalings- en leveringsvoorwaarden De voorzitter noemde het voorts op merkelijk dat de export naar Frankrijk en Italië belangrijk is gestegen. Door de hoge invoerrechten liep de uitvoer naar Engeland wat terug, evenals die naar België. In het eerste kwartaal is vol gens voorlopige cijfers dit jaar een stij ging in de export waar te nemen Omzet gestegen Op de Nederlandse veilingen is het af gelopen jaar voor 127,6 miljoen gulden aan snijbloemen en voor ruim 18,7 mil joen gulden aan potplanten omgezet, hetgeen een stijging met 13.7, res pectievelijk 2.1 miljoen gulden ten op zichte van 1962 betekende. De totale veilingomzet is in de afgelopen tien jaar bijna verdrievoudigd. De omzetstijging in 1963 (negen procent) is niet alleen te danken aan een grotere afzet, maar ook aan de hogere prijzen die onder meer het gevolg waren van de lange en koude winter. De export van snijbloemen nam in 1963 met 10,4 miljoen gulden toe tot 92,7 mil joen, terwijl die van potplanten met 2,8 tot 19,1 miljoen gulden steeg. Duitsland was weer verreweg onze grootste afne mer, daarna volgden voor de bloemen Zweden en voor de planten België en Luxemburg. en heeft zich eveneens bij de koers van in zijn propaganda voornamelijk met de - - - thesis van de „racistische verbonden heid tegen de blanken". Het is ook met de exploitatie van de - _a:i„„M rin UlnnVnrt Xici ia uun. «V. racistische instincten tegen de blanken, dat Rood-China in Afrika en vooral in Zuid-Amerika de leidende rol in het communisme wil spelen. Alle berich ten uit de Latijns-Amerikaanse landen met hun bevolking van negers en half bloeden gewagen ervan, dat de Chinese thesis tegen Moskou alom vaste voet veroverd hebben. De Sovjet-Russische communistische leiders zien zich derhalve geplaatst vooi een massaal „schisma" waarvan zij om- vang en verspreiding niet precies ken nen maar dat hen verplicht tegen Pe king omzichtig te handelen. Rood-China doorgrondt deze dwang positie van de Sovjet-Unie volkomen en hier ligt ook de grond van de hevigheid waarmee Kroestjev op dit ogenblik wordt aangevallen. Indien dit niet het geval was, dan zou Moskou reeds lang het initiatief genomen hebben tot een speciaal congres van de communistische partijen over geheel de wereld met het doel de Chinezen met alle banbliksems te treffen, die slechts van het communistische firmament neer kunnen slaan. Lang zal de definitieve afrekening niet meer kunnen worden uitgesteld, maar voorlopig is dit voor Moskou waarschijnlijk nog te riskant Met of zonder een theoretische boedel scheiding: in de praktijk vormen in het communistische Moskou en Peking reeds twee polen waarop het woord van Ru- ward Kipling van toepassing is: Oost is Oosten West is West en nooit zullen zij één zijn! I Ad verte ratie) SUCCESSEN VAN DE DUITSE HIT PARADE in de Nederlandse versie op Philips: Je gaf mij parels Verkrijgbaar bij: Fa. Spronk, Veemarktstraat Fa. Sol, Lange Brugstraat Onze liedesdroom Fa. v. d. Wijngaard, Mastbosstr. Fa. v. Boxtel, Ginnekenstraat Radio Actief, Torenstraat De directie van de koninklijke Neder landse Hoogovens en staalfabrieken heeft het wenselijk geacht bijna vijf miljoen te besteden aan de voorziening huisves ting personeel. Men wil voor de toekomst naar eigen flatcomplexen. Hoogovens hoopt in 1964 met het tegenwoordige per soneelsbestand uit te komen, hoewel er nog arbeidskrachten voor de nieuwe blok walserij nodig zijn. Het jaarverslag noemt de woningbouwsituatie in de buurt van het bedrijvencomplex IJmuiden zorg wekkend. Een nieuw probleem is dat voor enkele maanden voor woningen, bestemd voor hoger personeel, geen rijks goedkeuring meer wordt verstrekt. Voor het eerste maakt de directie mel ding van een verkeersvraagstuk. Op de wegen in de omgeving van de bedrijven neemt het verkeer snel toe. Binnen enkele jaren zullen dan ook in grijpende veranderingen in het wegen net nodig zijn, wil voorkomen worden dat de Hoogovens, met name in de spits uren, slechts met grote vertragingen zijn te bereiken of te verlaten. De directie acht het noodzakelijk dat de overheid een onderzoek inzake het hoofdwegen- stelsel in en rond de IJ-mond met spoed ter hand zal nemen, opdat tijdig passen de voorzieningen kunnen worden getrof fen. In 1963 is de winst vrijwel gelijk ge bleven aan die van het jaar daarvoor: 87 miljoen na aftrek van belastingen Op gewone aandelen is twintig procent divi dend (onveranderd) voorgesteld, waar van al 6 procent interim is uitgekeerd. De statutaire uitkering aan het perso neel beloopt 9.5 miljoen, Na aftrek van reserve-toevoeging voor diverse belan gen resteert een te verdelen winst van 26.5 miljoen (vorig jaar bijna twee mil joen meer». Boven de normale premies is 2.3 miljoen gevoteerd aan pensioen fondsen. De ruwijzerproduktie is met negen pro cent gestegen en ook de ruwstaalproduk- tie nam toe met veertien procent. De totale afzet van walserijprodukten van Hoogovens en Breedband is toegenomen met ruim negentien procent. De produk tie van gegoten buizen daalde, maar voor 1964 wordt een toename verwacht. Inclusief onderlinge leveringen en dienstverleningen bedroeg de omzet (in miljoenen guldens) in 1963 bij'Hoogovens 687 (vj 657), bij Breedband 636 (528) bij Cemij 34 (32), tezamen 1357 (1217). De investeringen voor 1964 worden ge raamd op f 100 miljoen. Hoogovens denkt dit jaar 2,3 miljoen ton staal te kunnen maken. De directie denkt aan nieuwe planen in IJmuiden, zoals bv aan de bouw van een zesde hoogoven, maar geen enkel plan is al in- het stadium van beslissing. Bestaande procedé's om hoogovens te stoken met olie of gas, komen wegens het prijsverschil nog niet in aanmer king. Hoogoven vier en vijf worden uit gerust met een door hoge druk benodig de apparatuur. Dit zal niet geschieden met de hoogovens een, twee en drie. Eerder zal men in de toekomst nog de bouw van een zesde hoogoven willen overwegen. E en Boeing van de Pan American met aan boord 9 bemanningsleden en 140 passagiers schoot op het New Yorkse Kennedy-vliegveld van de landingsbaan en kwam in de modder tot stilstand. Alle 149 inzittenden zijn ongedeerd geble ven.

de Stem | 1964 | | pagina 7