Z.L.M .-visie op ontwikkeling van recreatie in Zeeland Veel begrip; veel wensen DON CARLOS IN MADRID A. Lievens Moes zijn mode DAGBLAD DE STEM Nota Landbouw en Recreatie f DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1964 4 B. Mocassin loafer met moderne C. Bruine mocassinmoliere NIEUWS! NIEUWS! NIEUWS! L VROOM DREESMANN Harten van steen Handwerk geeft de herenmode pas vorm! Soepelheid Cursus Naam Charles is legaal verkregen Mexico bestelt suikerfabrieken Piet Kruiver en Lambert Yerdonk spelen beslist Burgemeester Brandt Nog weinig kans op pasjesregeling Afwezig ook voor heren 4 W A. Moderne mocassin molière van soepel zwart semi juchtleer f26.90 carré neus. Vlechtwerk in het voorblad. In bruin of zwart f 24.90 van fijn geprent leer f 19.95 f D. Mocassin loafer van semi juchtleer in bahiabruin f24.90 Herensokken: Scandia, wollen sok met noors dessin f 4.95 Marathon effen wollen sok in div. kleuren f3.95 IbS *er is een Bata filiaal vlakbij 1SÉ> Met spoed gevraagd :eiektro- monteurs, hulpmonteurs en leerling-monteurs voor woning bouw in geheel Limburg en voor Oost-Brabant. Br. onder no. 75929 X Struyk, Oosterhout. In enige afdelingen van ons bedrijf be staat nog werkgelegenheid v serieuze, actieve medewerkers Ervaring in betonverwerking verdient aanbeveling maar is geen vereiste. Geïnteresseer den kunnen onze personeels chef bellen onder nummer: 01620-3941 of naar hem toe komen op kantoor Koningsdijk Zo nodig komen wij u graag thuis bezoeken. X Wandelwagentje i.p.s. te koop Brieven onder no. 12248 Hulst. koop aangeboden Bontmantels. Keuze uit meer dan 200 stuks. Kees v.d. Ven, Nieuwlandstr. 3, Tilburg. Tel. 04250-26617. 2e hands studiepiano te koop, tegen zeer billijke prijs. Brie ven onder no. 12245 bijk. Hulst. Onze prijzen stijgen niet maar dalen zelfs. Wij verkopen de •ote Jongens gevraagd voor leder- warenfabrikage. Vast werk en goed loon. M.C. Martens, Wouwsestr. 28, B. op Zoom. Tel. 3466. Net meisje voor hulp in de huishouding gevraagd voor dag of dag en nacht. Goed loon Mevrouw van Ierssel, W. van Oranjelaan 34, Breda. Tel. 01600-30765. Gehuwd paar gevraagd zonder kinderen in huishouden in Folk stone Engeland. Man als tuin man en allerlei, vrouw als huishoudster en algemene hulp Prachtige flat als woonst, w. gratis aangeboden, gemeubil of ongemeubil. met cen#ale verwarming, autobesturen en Engels sprekenden hebben voor keur maar is niet noodzake lijk. Afspraak voor onderhoud tel. Antwerpen (België) 32.10.34 tussen 11 en 18 uur. In gezin, bestaande uit 3 pers., waar een zeer prettige ver standhouding heerst, wordt gevr. een geheel zelfst. hulp in de huishouding. Liefst intern. Lt. plm. 25-35 jr. Hoog loon. Dinsdagmiddag en zondagmidd. vrij. Br. ond. no. 2192 v. d. bl. X ook vandaag weer in de advertenties in eerstkomende weken een grote partij geïmporteerde machines en gereedschappen uit Polen, Tsjechoslowakije en Duitsland, waaronder timmer- en metaal gereedschappen. Elektr. boor machines v.a. f 48,-, hand- en borstboormachines v.a. f 5,50. slijpmachines va f 4,50, bank schroeven keuze uit meer dan 500 stuks, reeds v.a. f 5,-, ha mers, beitels, tangen. ring-, steek, en dopsleutels. grote ga- ragedoppendozen reeds v.a. f 55 kortom alle mogelijke gereed schappen welke nieuw zijn en onder volle garantie verkocht worden, verder zijn er weer de bekende zaagmachines, geheel verstelbaar met veiligheid f 120.-. Van kleine tot zeer grote merkcompressoren 40 pet onder verkoopprijs. Elektr. 220 volt lasapparaten, geheel com pleet met kap en kabel reeds v.a. f 325,-, autogeen lasdozen compl. met meters f 250,-, nwe elektr volautomatische zig zag naaimachines v.a. f 180.-. Nieuwe accordeon gekost f 825 thans f 325,-, 3 1/4 kWh licht- aggregaat gekost f 4.200,- als nieuw thans f 700- Nieuwe autorekken of imperials v.a. f 35,- Nieuwe autobatterijen onder volle garantie 90 ampère f 38,-. Alle mogelijke auto- accessoires o.a. sierringen, wiel doppen, bumpers, enz. Nieuwe dames, en herenrijwielen ge heel compleet met verlichting f 100,-. Compressor, pompen, kelderwings v.a. f 50.-. Hortzon geluidsfilmprojector met com pleet programma f 750.-. Film- opnamecai-ara's 8 mm. Prisma kijkers (Duitse) v.a. f 75,-, 2- wielige luchtbanden wagentjes afmeting 180-80 zeer geschikt voor fruitkwekers of veilingen nieuw f 120,-. Zlindapp Bella scooter als nieuw f 700,-. Mor ris busje met geel kenteken f 1.500.-. Pracht grote Plymouth loopt 1 op 9 f 2.500.-. Enige nieuwe ijzeren roeiboten voor vissers f 350._ enz. enz. Totale V.W -bekleding 2-kleurig f 68.- 2-, 4- 6-pers kampeertenten reeds v.a. f 78,-. Kleine en gro te bungalowtenten v.a. f 225,- Rubberboten en kano's v.a. 65.. alle mogelijke regenkleding jas en broek v.a. f 25,-, kam- peerbedden en luchtbedden, 3-zits.schommelstoelen met verstelbare kap f 100,-. Voor de kenner een vier jaar oude kinder-draaimolen geheel com pleet in prima staat zonder pakwagen f 4.000.-. Voor alles wat u zoekt naar Goederen handel Haverkort, Boulevard 161, tel. 4903, Roosendaal. Wij koopen partij goed eren, liquida tiegoederen en overproduktie alsmede winkel-, werkplaats en fabrieksinventarlssen. Denk er wel om alle dagen van 9 tot 7 geopend behalve dinsdags zijn wij de gehele dag geslo ten. Goederenhandel Haverkort, Roosendaal. Nieuwe meubelen!Goedko per dan de goedkoopste uitver. koop. Beter dan de beste kwa liteit. Garantie langer dan de Gemakkelijke leer \ni. L/iecttmann en ^n., uora- Mete woninginrichting Nieuwe iaagdijk 38, Breda. Telefoon: >1600-30416, Showrooms: Nieu- langste garantie, betaling Inruil» geld dan de hoogste inruilprijs. Dit kan enkel en alleen bij Ant. Dieckmann en Zn., Com we Haagdijk 3, Ginnekenweg 67, tel. 36409, Breda. Desge wenst komen wij u ophalen, ook buiten de stad. Nog enkele prijzen Bankstellen v.a. 175,- eethoeken v.a. 98,- bergmeube. len v.a, 98,-, vloerkleden v.a 59,-. vloerbedekking v.a. 6,90 p. m. verder slaapkamers, lino leum op trap of in kamer, gor dijnen enz. enz Pracht Wind sor bankstellen f 198,-. Een rustige vakantie. Zomer huisjes en caravans te huur. Camping „Internationaal", Nieuwvliet. Tel. 01170-2006 post Brouwerijstraat 37, Oostburg. Camping „Estancia", CatalU- neweg 47, Brossele. (Zuid-Be veland) Te huur geheel inge richte, kleine en grote, nieuwe caravans. Standplaats vlakbij strand. Tevens standplaats v. eigen tent of caravan. Inl. Camping „Estancia", Catalijne. weg 47, Borssele. Tel. 01105- 568. Nieuwe rijwielen vanaf f 134.- en f 147.-. Nieuwe kinderrij. wielen vanaf f 71,- tot f 89,50 L. Vonck, Oude Drijdijk 5 St.- Jansteen. Tel. 2726. 12254-X Laat door ons uw trap- of handnaaimachine elektrisch maken. Wij hebben steeds ge- rev. 2e hands naaimachines in alle uitvoeringen en prijzen, als: Gritzner, Elna, Kohier, Husqvarna, Bernina, in prij zen v.a. f 198,-. Naaimachine' handel Verschuren, Stations straat 8, Axel. Tel. 583. 12252 Centrale verwarming in uw be staande woning. Praktisch g. brekerijen. Install.bedr. de Weerd N.V., Markt 33 Etten Tel. 01608-2310. 75944 Te huur zeer goed gelegen ca fés, te bevragen bij Bierhandel J. Adriaensen, Heikantstraat 182 Schoten (België bij A werpen). Tel. 03.524509. Valkenierslaan 55, won. voor f 15.000 met grote tuin, nqg verhuurd voor 11,85 p.w Ma kelaars v. d. Berg Co. Nwe Ginnekenstr. 43, Breda, telef. 01600-24421. 17519 Krediet tot f 4.000 voor aan koop meubelen en woningtex tiel. Vraagt gratis folder. Dis crete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus 1083, Rot terdam Te ruil herenhuizen, luxe flats middenstandsw. kl. flats, in alle wijken v. Breda en alle pl. in Nederl. Proefgids ver- kr.b. a f 1,-. Contact, Re- gentesselaan 14, Breda. Telef. Te koop huis voor weekend of permanente bewoning ca. 1100 m2 grond, op Z.-Beveland, na bij Veerse Meer. Eelektr. en waterl. aanw. Prijs f 16.000,- k.k. Inl. de Kunder, Nieuw- dorp. Tel. 01196-342. X Caravans te huur te ZouteJan- de en Vrouwenpolder. Vrij vóór 18 juli en na 22 aug. Pink steren billijke prijzen. Roose- Adriaanse, Buijs Ballotstr. 4A, Kloetinge. Tel. 01100-6717. Nog vrij van 4-7 en na 29-8 houten zomerhuisje, staande te B-reskens, dicht bij zee en strand. Poortugaalstraat 23, O.- en W.-Souburg. Kennel De Kraaijertpolder heeft te koop enkele prachtige Duitse herders met stamboom 7 w oud, zwart_geel, ouders karakter, doch prima de Kunder, Nieuwdorp- lief waaks. Mevr. D Coudorpsedijk 53, Tel. 01196-342. Bedford CAV bestelwagen, Laadverm 800 kg f 750. Desk. onderz. toegest. Fa. H. Jonge- nelen, Raadhuisstr. 38, Tel. 4760 Roosendaal 6950 Te koop van particulier V.W. kleinbus '55, geheel gerevi seerd, uiterste prijs f 1250,-, fa. Timpa, Tholen tel. 01660- 549. Na 18 uur tel. 01641-706. Zeer mooie V.W. de Luxe te koop f 1675. Koestraat 16, Geertruidenberg. Na 7 uur. Sportwagen Triumph TR"2 kleur rood, in zeer g. st. Meen- gedeelte 23.000 km gelopen. Te bevr. Willem Kloosstraat 12, Et- ten (N.-B). 76559 Steeds goede gebr. auto's m. volledige garantie, inruil en financiering. Garage v. Kaam, B. op Zoom. Tel. 01640-4775. 3439-X Staande wip schieting St.-Jan- steen, zat. 11 april. Inl. 2,30 uur in het clublokaal. 12251 Schieting zat. 11 april bij A. Stallaert, Boschkapelle. Beg. 3.30 uur. 12258 Nerveus? Gejaagd? Schieffer* bloed wijn helpt bijzonder snel- Bevat aktief-Lecithine, vitami nen en mineralen, werkt bio- vitaal. Exclusief bij apothekers en drogisten. „Handwerk" blijft de hoogste onderscheiding in herenmode. Met de hand geknipte stof, handwerk- knoopsgaten en revers, handgepikeerde voor panden... Dat zijn belangrijke punten als het gaat om een perfekte en blijvende pasvorm. Bovendien wordt elk deel van het „handwerk"-kostuum voor en na het persen nauwkeurig gemeten en gekon- troleerd. Dit lichtgewicht kostuum vanhetfijnste wollen kamgaren kombineert deze gewaarborgde pasvorm meteen uiterst mo.dieus model en dessin (rustige kleurnuances en smalle strepen). Aileen Vroom Dreesmann biedt' u deze exclusieve Breda - Bergen op Zoom - Oosterhout In Delft is men begonnen de bomen langs de grachten, die door aanrijding ernstig werden bescha digd, een stenen hart te geven. De ontvellingen, die het gevolg zijn van aanrijdingen, leiden vaak tot diepe wonden in de stam, waar door gevaar ontstaat, dat de boom dood gaat. In de gaten wordt nu een stenen muurtje gemetseld, dat wordt afgedekt met een pleister- Deskundigen van de plantsoenen dienst verzekeren dat het stenen hart het leven van de boom kan redden. De Zeeuwse Landbouw Maat schappij heeft een nota „Land bouw en Recreatie" uitgebracht. De nota is o.a. toegezonden aan de leden van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten van Zeeland. Zo als bericht zullen de Staten van Zeeland op 17 april a.s. tijdens hun voorjaarsvergadering de recreatie nota bespreken, die Gedeputeerde Staten van Zeeland het licht heb ben doen zien. De nota van de Z.L.M. is net op tijd verschenen om in de beschouwingen op 17 april betrokken te worden. De nota „Landbouw en Recreatie" is opgesteld door een speciaal daarvoor in het leven geroepen commissie van de Z.L.M. In een begeleidend schrijven wijst het bestuur van de Z.L.M. er op, dat de commissie de oroblematiek op een non-conformistische wijze heeft benaüerd en dat enkele naar voren gebrachte pun ten zich lenen voor een nader onderzoek. De nota is zeer uitvoerig samengesteld. Tenslotte komt de commissie tot 15 con clusies. De commissie meent, dat het toerisme belangrijke consequenties voor de land en tuinbouw heeft en dat de gevolgen zowel positief (met name voor de ontwik keling van de tuinbouw, de afname van zuivelprodukten en de verhoging van de leefbaarheid op het platteland) als nega tief zijn. De belangrijkste negatieve kant is het gevaar voor onttrekking van land bouwgrond van goede kwaliteit aan de oorspronkelijke bestemming ten behoeve van de recreatie. De Z.L.M.-commissie meent, dat een po sitieve benadering van de ontwikkeling m de recreatie is geboden omdat de re creatie voor veel medemensen een levens noodzaak is, er voor het agrarische be drijfsleven en de plattelandsbevolking mogelijkheden in deze ontwikkeling zijn gelegen en omdat bezwaren van land- bouwzijde tegen bepaalde conseauenties van de ontwikkeling van het toerisme bij een verdere medewerking eerder erken ning zullen vinden. Voor de onttrekking van landbouw grond aan de oorspronkelijke bestem ming voor verschillende doeleinden van groot algemeen belang (al dan niet door onteigening) bestaat volgens de commis sie begrip. Onteigening ten behoeve van specifiek toeristische voorzieningen (bij voorbeeld op het gebied van de accommo datie) acht de commissie onjuist. In dit verband heeft de commissie bezwaren te gen verandering in de Interpretatie van de onteigeningswet waardoor onteigening speciaal ten behoeve van toeristische voorzieningen mogelijk wordt. In ruilverkavelingen kan de bovenbe doelde onjuiste interpretatie ongewenste gevolgen hebben wanneer het gaat om de omvang van. aan openbare lichamen toe te wijzen grondoppervlakten. Wel is de commissie van oordeel dat op andere wijze de ruilverkaveling zeer goed mede ten dienste kan staan van de ontwikke ling van het toerisme. Gedacht wordt aan een goed wegenplan of landschapsplan en aan toedeling van door overheidsinstan ties aangekochte recreatiegronden op daarvoor aanlokkelijke plaatsen. Het voorzien in de behoefte van het toenemende toerisme wordt bij dit al op de eerste plaats een kwestie van parti culier initiatief geacht. De taak van de overheid is aanvullend. Het tot stand brengen van een goede infrastructuur, die ook het toerisme ten eoede kan komen, is volgens de commissie vooral een over heidstaak. De Z.L.M.-commissie wijst in haar nota op de betekenis van de totstandkoming van de Wet Uitkeringen Wegen voor de beherende instanties. Hierbij zal reke ning gehouden moeten worden met de verzwaring van de lasten die het toeris me veroorzaakt. De commissie pleit ten aanzien van de dijkrecreatie voor uitzonderingen op het uit veiligheidsoogpunt noodzakelijke toe gangsverbod voor zeewerende dijken. De commissie wijst een te gedetailleer- de bepaling van de recreatieve bestem ming van gronden in planologische rege lingen af. Bij de aanpassing van de ge troffen regelingen aan de werkelijk ge groeide situatie moet volgens de com missie een grote mate van soepelheid worden betracht. Herziening op korte termijn moet mogelijk zijn. Volgens de nota laat zulks nu te wensen over. Ge hoopt wordt op verbetering door de toe passing van de nieuwe wet op de ruimte lijke ordening. De landbouw dient, aldus de commissie, meer betrokken te worden bij het overleg over planologische regelingen ten aanzien van vooral uitbreidingsplannen en struc tuurplannen. Uuitgebreide voorlichting over planologische regelingen aan grond eigenaren en -gebruikers is gewenst. De in Zeeland aanwezige recreatie ruimten dienen volgens de nota beter da ntot nu toe voor het toerisme benut te worden. Indien het openstellen voor het toerisme van bepaalde gebieden mocht afstuiten op kosten van even tuele beschadigingen en vernielingen dan is het volgens de commissie mis schien mogelijk een fonds in de stellen waaruit voor vergoedingen kan worden geput. Een dergelijk fonds zou ver moedelijk ook nog op andere wijze ten dienste van het toerisme gesteld kunnen worden. De mogelijkheden die de toeristische ontwikkeling voor de plattelandsbevol king biedt kunnen, zo meent de commis sie, nog verder worden uitgebreid door toestemming te verlenen voor de bouw van een zomerwoning bij iedere bestaan de woning in het agrarisch gebie.d dat di rect bij de eigenlijke recreatiegebieden aansluit. In de nota wordt verder gepleit voor goede public relations tussen landbouw en toerisme. In dit opzicht zijn goede erva ringen geboekt met excursies van groe pen toeristen naar landbouwbedrijven. Het openen van pensionhoudsterscursus sen wordt sterk aanbevolen. Het toerisme biedt vervolgens moge lijkheden voor grondeigenaars en -ge bruikers. Gehele of gedeeltelijke omscha keling van landbouwbedrijf naar recre- atiebedrijf komt meer en meer voor. De opzet van een recreatiebedrijf moet volgens de commissie goed zijn wil het ook rendabel zijn. Bij de stichting van een recreatiebedrijf is voorzichtigheid gebo den. Een goede oriëntatie door de betrok kenen wordt hierbij aanbevolen. Gisteren is de verloofde van prinse Irene onverwacht en alleen naar Madrid gereisd. Toen hij daar aankwam, weiger de hij te zeggen met welk doe* hij ge komen was. Hij zei slechts dat het om een privé aangelegenheid ging. Twintig Carlisten, waaronder de leider van de beweging, kwamen Carlos af halen. Nadat hij zijn zaken in d^ Spaanse hoofdstad heeft afgewikkeld, gaat hij terug naar Parijs, waar prinses Irene verblijft. Een hoge Vaticaanse woordvoerder heeft gisteren gezegd dat het onwaar schijnlijk is dat het huwelijk tussen Don Carlos en prinses Irene in het Vaticaan zal worden ingezegend. Daarover zijn, na het bezoek van het paar aan Paus Paulus, speculaties gedaan. Naar onze parlementaire redacteur be richt, heeft de verloofde van Irene zijn tweede naam Charles enkele jaren ge leden op volkomen legale wijze ver kregen. In de familiekring werd hij altijd „Hugues" genoemd. Aan het verzoek dat prinses Irene destijds deed haar ver loofde „Don Carlos" te noemen, wordt in de meeste kranten niet meer vol daan. Hij heet daarin nu Hugues Char les, of prins Hugo' Voor een tweedaags bezoek is naar Ne derland gekomen de heer Patino Nava- rette, secretaris-generaal van landbouw van Mexico, als gast van de verenigde machinefabrieken Stork-Werkspoor, om hier besprekingen te voeren met betrek king tot de reeds bestelde en nog te be stellen suikerfabrieken door het Mexi caanse gouvernement. Hij vliegt donderdagmiddag per K.L.M. terug naar Mexico om zondag aanwezig te kunnen zijn bij de eerste steenlegging door prins Bernhard van de door de V.M.F. Stork-Werkspoor in samenwer king met Buckau Wolf, Duitsland, en met inschakeling van o.a. het bedrijf Consor- cio Industrial, een dochteronderneming van de V.M.F. in Mexico, te leveren sui kerfabriek Quintana Roo, gelegen op het -bland Yucatan. Piet Kruiver en Lambert Verdonk zullen definitief aantreden tegen Oos tenrijk. Beiden zijn weer fit en hebben donderdagmiddag in het KNVB-sport- centrum in Zeist geoefend. Twee uur lang heeft bondscoach Elek Schwartz zijn discipelen conditie-training eegeven als afsluiting voor het treffen zondag tegen Oostenrijk in het Olympisch Stadion van Amsterdam. Burgemeester Willy Brandt heeft het Westberlijnse stadsparlement rapport uit gebracht over de met de Oostduitse re gering gevoerde onderhandelingen ter verkrijging van passen voor Westberlij- ners om het oostelijk stadsdeel te bezoe ken. Hij gaf de Westberlijners de raad geen al te grote verwachtingen te koes teren inzake een snelle totstandkoming van een passenregeling. Volgende week zal weer een gesprek worden gevoerd. Brandt verklaarde dat niemand kon weten hoe lang het zou duren voordat vorderingen zouden worden geboekt. Op 28 oktober 1963 was het 25 jaar geleden dat J. A. M. Hoeks en A. C. Snijders elkaar het Sacrament van het Huwelijk hebben toege diend. Door omstandig heden is de viering van deze dag uitgesteld. Nu zal op zaterdag 2 mei a.s. om half elf in de r.-k. kerk te Rutten een plech tige H. Mis uit dankbaar heid aan God worden op gedragen. 's Middags van twee uur tot half vier zal in café „Tuurma" te Rutten ge legenheid worden gegeven om het zilveren paar ge luk ter wénsen. Hun dankbare kinderen. Bij vonnis der Arrondisse mentsrechtbank te Breda d. d. 23 maart 1964 is uitge sproken de onteigening in het belang der volkshuis vesting ten name van de gemeente Etten en Leur. va^ een gedeelte groot 0.08.61 H.A., en een gedeel te groot 0.02.24 H.A., van het perceel kadastraal be kend gemeente Etten en Leur, sectie E no. 2361, totaal groot 0.10.85 H.A. Breda, 3 april 1964. De Officier van Justitie, Mr. R. H. F. H. M. Grasso FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Geboren: Mark, zoöti vaft de heer en mevr. v. d. Maag- denberg-Maatjens Azn. Hoo- gerheide. ARTS, IJZENDIJKE van zaterdag 11 t.m. zondag 19 april. Waarneming: J. Lockefeer, arts, IJzendijke, tel. 01176- 366. Overleden: Mej. A. Aers- .sens, 18 j.Vlissingen. Mevr. M. de Looze, 86 jaar, Mid delburg. De heer H. Meys, 72 jaar, Vught.

de Stem | 1964 | | pagina 4