DUIZEND FRANSEN KOMEN NAAR SLUIS Woolcombers niet Zuid-Sloe naar Waterschap Stoppeldijk wi] liever zelfstandig blijven lerares ersieren Z.-Vlaamse artsen hadden het niet veel drukker Pensionnat S. Joseph kwart eeuw verlaten Bedrijf gekocht in België IS TEN BOSCH" lereenkomst sen Zeeland Brabant ibandconcours Ootstburg Middelburg BESTEDINGEN )()GWATER Vandaag Morgen R.-k. raadsleden te Sluis bijeen Pelgrimstocht naar oud schoolcomplex Oriënteringsavond ZLM te St.-Annaland Koningin en Vaderland' vergadert te Goes DUET NVLOÏVS met GRATIS spaarzegels Wielerwedstrijd in HANSWEERT Geen stormloop van Belgen Radar bewaakt oesterputten te Yersekc directe verlichting met norac PRINCIPIEEL BESLUIT VAN POLDERS Hulster Ambacht: verschillende geaardheden Eerste wëd.uwendag boerinnenbond bisdom Breda Gewestelijke wedstrijden Rode Kruis Kroestjev naar Cyprus ÖngbïaD Pe^tem Nieuw probleem Vreemde gevallen Stille Amerikaan Herindeling gemeenten Minister heeft mening thans gevormd EER Hotel-Restaurant a. d. rijksweg Breda-Etten DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 10 APRIL 1964 (Advertentie) cakzinnigenzorg an onze verslaggever) ile Staten van Noord-Brabant steren conform een voorstel gedeputeerden besloten een ast aan te gaan met de stich» eeg- en Rusthuizen Midden* l deze overeenkomst zal wor* d dat in de nieuwe te bouwen en-inrichting Vijvervreugde te 30 plaatsen beschikbaar ge worden voor protestants kinderen uit Noord-Brabant, bant heeft geen enkel tehuis itants-christelijke zwakzinnige el bestaan er al vele jaren >n, met name in Breda. In de ering drong het socialistische |s uit Tilburg er bij G.S. op •rderen dat de prot.-chr. vere- :adelphia contact zou zoeken groeperingen om samen een iuwen. Desgevraagd verklaar, leerde P. H. Coppes dat het 30 plaatsen vrij willekeurig omdat nauwkeurige raming oefte ontbreekt. |an onze verslaggever) 20 juni wordt in het streek" |)ostburg een groots opgezet Joncours gehouden voor en- geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. latie is in handen van de plaat- |V, onder voorzitterschap van A. Aalbregtse en van de ste- I uziekvereniging „Harmonie" jng is, dat de deelnemers ook Inecnte zullen defileren. Jrar geen „wiskundeknobbel". liskunde is in deze opleiding 1 wat meetkunde. De opleiding opleiding voor een M.N.O.- heel Walcheren. Tezamen met Goes, waar men de akte voor |kken kan behalen, zijn dit de -mogelijkheden voor geheel I nadat de akte Nd. behaald is, Jdere vooropleiding doorleren Ie Ns. de middelbare akte stof- M aardoor men dus de bevoegd lom aan een middelbare school Tgeven. Behalve een werkkring J;er nijverheidsonderwijs kan Ie akte Nd. vele functies ver- It bedrijfsleven zoals de kunst- Industrie en de reclame. lïRING EN BESTRATING ITE MIDDELBURG Igmiddag is in Het Nederlands te Middelburg namens b. en Ir aanbesteed het maken van 1585 meter riolering en het I bestratingswerken en bijko- Iken in he tuitbreidingsplan Ise, van de gemeente Middel- ■e inschrijver was K. Plieger Fd voor f 707.000. De laagste Jonger uit Zierikzee met laterdag 11 april, gelden voor Zeeland de volgende hoog- «1: Hansweert 2.12 en 14;4«> (zen 1 48 en 14 06 uur: Vlissin- 13.32 uur; Wemeldinge 2.54 Elvis in Acapulco, a.l. lliet 19.30 uur Uitvoering Re- |ZANDE Huis 19 uur Europa-bal- f Dijck 7.30 uur West Side lürEN ■20'uur Lawrence of Arabia- In luur Elvis in Acapulco, a.l. I uur De machtsstrijd tussen Hector. -•EN ■Staande wip schieting. |ebou\v 20 uur DeMarkies nte' vuist. 14 j. I'ELLE I rt 15.30 uur Schieting. IPAAL I .eten 15 uur Grote schieting- Knie 13 uur Finale biljarten- liet 19.30 uur Uitvoering Rc' telg-bouw 14 uur Kindermid- landsvrouwen. Irce 19.30 uur Balavond RKJB An 14.30 uur Proefvaart nieu- Igsboot. In lur Godenschemering (Van onze correspondent) De katholieke raadsleden in west- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn donderdag avond in hotel Balmoral te Sluis bijeen geweest. De heer E. Lansu uit Aarden burg deelde mee dat er een bijeenkomst zal plaatsvinden op 2 juli in Groede. Er zal een forum worden gehouden waarin Zeeuwse Kamerleden en fractievoorzit ters in de Provinciale Staten zitting zul len hebben. De heer J. Regt, directeur van de pro vinciale V.V.V. in Zeeland, sprak over de gemeenten en de recreatie. De spre ker was van mening dat de rijksoverheid wel wat schaars is met de toewijzing aan Zeeland uit de toristische pot. De vraag kan worden gesteld of het niet no dig is een logeerbelasting in te voeren. Maar de V.V.V.-organisatie en de Horer ca-bedrijven hebben zijns inziens terecht ernstige bezwaren. Na de inleiding van de heer De Regt volgde een uitgebreide discussie waarin allerlei regionale en plaatselijke toeristi sche problemen aan de orde werden ge steld. (Van onze verslaggever) Vrijdag 1 mei wacht het vriendelijke Sluis een even unieke als merkwaardige herdenking. Op de feestdag van St.-Jozef- Werkman zullen n.l. meer dan duizend Fransen de dag komen herdenken, waarop het 25 jaar geleden is, dat het beroemde Franse jongenspensionaat Saint-Joseph in Sluis door leerlingen en docenten werd verlaten. Ieder jaar orga niseert de machtige en exclusieve leer- instelling van „Les Frères des Ecoles Cbrétiennes", die pensionaten he'eft in Saint Omer, l'Ecluse en La Malassise ergens een feest voor leerlingen en reünisten. Dit jaar is Sluis dus aan de beurt. Aan de 30-jarige periode van hoge bloei van Saint-Joseph in Sluis, waar zowel middelbaar, lager als nijverheids onderwijs werd gegeven, kwam door de tweede wereldoorlog een abrupt einde. De Franse broeders waren in 1909 naar Nederland uitgeweken en stichtten even buiten de bebouwde kom van Sluis een pensionaat voor 600 jongens. Het uit gebreide complex ontpopte zich weldra tot een machtig Frans onderwijsbol- Werk, dat een apart dorpje in de ge meente werd. In 1939 echter, juist nadat het leraren corps en de leerlingen met vakantie naar huis waren, brak de tweede wereld oorlog uit en werd de terugkeer naar Sluis belet. Geen terugkeer De gebouwen werden een toevluchts oord voor joodse vluchtelingen en even later een Nederlandse kazerne. Na de overval door de Duitsers werd Saint- Joseph de Von Hindenburg-kazerne, waarna het ook nog enige tijd inter neringskamp is geweest Na de oorlog was het aanvankelijk de bedoeling van de Franse broeders terug te keren naar Sluis. Omdat echter in het vaderland een wet werd aangenomen waardoor het bijzondere en openbare onderwijs werd gelijkgesteld, waren de subsidieproble men van de baan en terugkeer naar Zeeuwsch-Vlaanderen was niet meer nodig. De verwoede pogingen van burge meester C. F. van Hootegem het pen sionaat in stand te houden vermochten niets. Saint-Joseph hield op te bestaan. Het complex, waarvan door de typische bouwwijze nu nog iets sfeer vols uitgaat, had flink geleden onder de oorlogshandelingen en raakte in verval. Een jaar of -tien geleden werden gebou wen en grond door sloper Lekkerkerk uit Rotterdam gekocht. Gedeelten van het voormalige pensionaat worden nu nog gebruikt als bedrijfsruimten. Oud schoolcomplex De band tussen het Franse onderwijs instituut en Sluis is nooit verbroken. Jaarlijks keren honderden „anciens" naar hun vroegere schoolstad terug en halen er herinneringen op met oude Nederlandse bekenden. Tientallen Zeeuwsch-Vlaamse personeelsleden van Saint-Joseph zijn nog in leven. Een van hen is Piet van den Neste uit de Nieuw- straat te Sluis, die als „Grand Pierre" in zijn hoedanigheid van opperknecht nooit in het vergeetboekje is geraakt, en die dan ook voor de jubileumviering een speciale uitnodiging heeft. De vriendschappelijke betrekkingen mani festeerden zich in 1953 duidelijk toen Sluis bij de watersnoodramp na twee dagen al de eerste hulp van Franse zijde kreeg. De 25ste „Anniversaire du départ l'Ecluse" begint met een officiële ont vangst door het gemeentebestuur? van Sluis Daarna wordt een H. Mis opge dragen in de kerk van Johannes de Doper, waarna de ruim 250 „anciens" met familieleden een soort pelgrims tocht zullen houden naar de oude les- gebouwen Tot besluit volgt nog een banket iri hotel „De Korenbeurs". Het (Van onze verslaggever) Tn hotel De Gouden Leeuw te St.-An naland belegt de kring Tholen en St.- Philipsland van de ZLM op woensdag 15 april een oriënteringsavond over voor ziening en aanleg van waterleiding en elektriciteit op de huidige en toekomstige tuinbouwbedrijven. Deze avond is vooral bedoeld om de mogelijkheden van utili- teitsvoorzieningen op de tuinbouwbedrij ven. Tijdens deze avond zullen mededelin gen worden gedaan door de heren P. Leenhouts, technisch ambtenaar PZEM en mi*. A. J. van der Hoeven, wnd. di recteur van de N.V. Waterleidingmij. (Van onze verslaggever) De Christelijke Historische Kiesver eniging „Koningin en Vaderland" belegt op zaterdag 11 april in de kantine van de ambachtsschool aan de Bergweg te Goes een ledenvergadering. Tijdens deze vergadering houdt mr. F. G. A. Huber, burgemeester van Goes een inleiding over „Cultuur en Plano logie". Wethouder drs. J. Dijkgraaf van Goes houdt daarna een inleiding over „Gemeentefinanciën' Verder bestaat er gelegenheid tot vra gen stellen aan een forum, dat bestaat uit de heren mr. F. G. A. Huber, drs. J. Dijkgraaf, F. P. J. Polderman, A. G. Heyboer en B. G. C. Kegge. De voormalige te Sluis. Franse kostschool gemeentebestuur van Sluis, dat bijzonder veel waarde hecht aan de banden met de oud-leerlingen van Saint-Joseph, zal op de herdenkingsdag ook voor enkele, nog niet bekende, programmapunten zorgen. De „anciens" zullen onder leiding staan van monsieur L. Courouble, hoofd ingenieur van de Franse spoorwegen, die in Sluis school heeft gegaan. (Advertentie) (Van onze correspondent) Het is thans definitief, dat op tweede pinksterdag in Hansweert een wieler wedstrijd wordt gehouden. De doorgang van dit evenement is lange tyd onzeker geweest omdat het parcours niet in orde was. De gemeente heeft nu toegezegd al les te zullen doen om het traject klaar te hebben. Er zullen amateurs aan de streep komen en ze moeten waarschijnlijk 100 k ilometer rijden. Het parcours: Schoolstraat, Boomdijk, Zeedijk, Werf- dijk, Lange Geer. (Van onze redacteur) De Woolcombers n.v. komt niet naar het Zuid-Sloe. Gisteren heb ben de Woolcombers Ltd. te Bread- fort (Engeland) en de Hart Orga nisation te Amsterdam meege deeld dat zij samen een bod heb ben uitgebracht op de wolkamme- rij, de machinerieën en de gebou wen van Hauzeur-Gerard-Fils te Verviers in België. Dit bod is aan vaard. De bijzonderheden van de transactie moeten nog worden uitgewerkt. Volgens de medede ling is de Hauzeur-Gerard-Fils overgenomen en is afgezien van vestiging van een wolkammerij in het ontwikkelingsgebied bij Vlis- singen omdat een vestiging in het Zuid-Sloe „ondanks de waarde volle medewerking van de Neder landse autoriteiten onmogelijk is geworden als- gevolg van een wij ziging in de omstandigheden in Nederland. (Van onze verslaggever) Het is in de afgelopen stormachtige weken van de Belgische artsenstaking maar weinig voorgekomen dat Neder landse artsen uit Zeeuwsch-Vlaanderen medische hulp hebben geboden, of heb ben moeten bieden, aan zuiderburen uit de grensstreken. De Belgische art sen in het Land van Waes, de omge ving van St.-Niklaas, hebben niet aan de staking deelgenomen, zodat vooral de artsen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen weinig van doen hebben gehad met de Belgische patiënten. Bovendien was er een goed functionerende wachtdienst in het Belgische West-Vlaanderen. Tenslotte was er een arts die zich solidair heeft verklaard met de Bel gische stakers en geen hulp heeft ver leend en zal verlenen, ook al zou hem dat gevraagd worden. Het was dokter G. Meyer uit Sluis die zulks tegenover ons verklaarde. Hij voegde er overigens direct aan toe dat slechts zeer sporadische verzoeken om medische hulp zijn binnengekomen en dat ook de Belgische patiënten geens zins storm lopen in Sluis. Opvallend was zijn verklaring dat méér artsen in west-Zeeuwsch-Vlaanderen zich op het solidariteitsstandpunt hebben gesteld. Bij nadere informatie is ons dat echter niet gebleken, al kan men bij alle dok toren. wanneer zij over de staking in België spreken, een lichte ondertoon van sympathie ten aanzien van de Bel- Advertentie) gische collega's waarnemen. Hetgeen overigens niet impliceert dat men de praktijken bewondert die de Belgische artsen aan de dag leggen. In west-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben de artsen meer Belgische patiënten onderhanden gehad. De doktoren Rijk in Aardenburg en Loose uit Oostburg hebben Belgische patiënten behandeld in hun praktijkkamers. De betreffende ziekenfondsen in België hebben, zo ver telden zij. deze mensen toestemming gegeven Nederlandse artsen te raad plegen, zo dat noodzakelijk mocht blij ken. De doktoren in Sas van Gent heb ben ook Belgen op het spreekuur ge had. „Tenzij een ernstig ongeluk ge beurt of zich een noodgeval voordoet, in b.v. Zelzate, gaan wij zelf niet naar België. Onze eigen patiënten zouden er onder kunnen lijden", liet men daar weten. De Nederlandse maatschappij voor ge neeskunde heeft de Nederlandse artsen aangeraden buiten het geschil tussen de Belgische regering en de artsen van dit land te blijven. Dat wil echter niet zeg gen dat verschillende doktoren er niet een eigen mening over de medische gang van zaken in België op na houden, en die bij tijd en wijle spuien. Verschil lende Zeeuwsch-Vlaamse artsen ver klaarden tegenover ons het er helemaal niet mee eens te zijn dat twee artsen in verzekerde bewaring zijn gesteld, na dat een kindje in Herenthals is overle den. ..Dergelijke gevallen komfen elke dag voor, ook wanneer er geen artsen staking is. Bovendien, de ouders hadden eerder om medische hulp moeten vra gen. De officier van justitie heeft ge woon maar een geval gezocht, en dat met veel moeite gevonden, om' de sta kende artsen in het wiel te rijden", zegt men. Op liet kantoor van de visserijpolitie te Yerseke staat thans een radarantenne. In het kantoor zelf staat het moderne be wakingsapparaat van de visserijpoli tie te Yerseke: radar. Hiermede is de bewaking van de ge concentreerde oesterpercelen te Yerseke intensiever geworden. De totale waarde van de oesters is ruim één miljoen gul len. Dit hoge cijfer komt vooral door de buitenlandse oesters die men heeft moe ten importeren. Het gebruik van radar te Yerseke is een proefneming, hoewel deze methode van bewaking bij de politie op de Wes- terschelde reeds effectief is gebleken. De aanschaf van de apparatuur is be kostigd door een groep van ongeveer twaalf oesterkwekers. Hadden deze oes terkwekers vroeger particuliere wachten De radar-antenne op het dak, van het kantoor van de visserijpolitie te Yerseke Controleur D. Boone van de vis serijpolitie volgt de scheepvaart- bewegingen op het radarscherm. in dienst, die naast de visserijpolitie werkten, thans zijn deze mensen overbo dig geworden. Om dit nieuwe bewakingssysteem goed te laten functioneren heeft het bestuur van de Visserijen Zeeuwse Stromen men sen beschikbaar gesteld om de appara tuur te bedienen. :g Als U net iets te hard werkt, neti iets te veel telefoon- tjes hebt en U wordt j geplaagd door maag- I zuurNeem» dan Norac! Norac helpt direct en veilig. Haal Uw doosje Norac bij Uw apo-1 theker of drogist. Len produkt van de N.V. Algemeene .NORIT; Maatschappij (Van onze verslaggever) Onlangs berichtten w(j reeds dat bet advies aan G.S. van Zeeland over de concentratie van de 123 Zeeuwsch- Vlaamse polders in drie waterschappen niet onverdeeld gunstig is ontvangen bü de polderbesturen en de stemgerechtigde ingelande# van de verschillende polders. Het bleef enkele weken geleden nog bij een beetje mopperen over het advies maar op het ogenblik stelt men reeds daden om de concentratieplannen enigs zins gewijzigd te krijgen. Onlangs bij voorbeeld hebben enkele polders van het Waterschap Stoppeldijk vergaderin gen gehouden, tijdens welke de zaak is besproken en men zich de principiële gedachte heeft aangemeten dat dc pol ders van het Waterschap Stoppeldijk niet één geheel dienen te worden met da zui delijker gelegen polders in het toe komstige waterschap Hulster Ambacht. Acties op grote schaal worden nog niet gevoerd, mag men aannemen Het spreekt voor zichzelf dat de verschillen de „verenigingen" van polders er alle maal hun eigen belangen op na houden, die men wil blijven behartigen. Dat is bijvoorbeeld het geval met het Water schap Stoppeldijk. Ook in andere gebie den echter heest ontevredenheid en zul len binnenki ver"--leringen worden gehouden. Bij n van verschillen de polders in eomstige Water schap Axeler ,- GEEN OVEREENKOMST Men krijgt wanneer de concentratie plannen worden verwezenlijkt, water- schappen, waarin polders van geheel verschillende aard en van een heel an dere geaardheid zullen zijn onderge bracht, zo heeft men tijdens deze ver gaderingen kunnen beluisteren. In het Hulster Ambacht bijvoorbeeld is er wei nig overeenkomst, zo willen de vergade ringen het doen geloven, tussen de pol ders van het Waterschap Walsoorden en het Waterschap Stoppeldijk enerzijds en tussen de zuidelijker gelegen polders an derzijds. In de polders Stoppeldijk polder, Hengst- en Rummersdijk, Ser Paulus, Groot Cambron en Oude Graauw zijn bijvoorbeeld de wegen veel beter dan die van de andere polders in het Hulster Ambacht, zo werd betoogd tij dens deze vergaderingen. Men heeft daarom het principiële besluit genomen erop te zullen aandringen dat het Hul ster Ambacht in tenminste twee water schappen zal worden verdeeld. Hoe men het voorstel of wat het dan ook moge zijn, zal inkleden weet men nog niet „We hebben een principieel besluit ge nomen, we gaan nu de zaken verder uitwerken", aldus bijvoorbeeld dijkgraaf Th. A. Cornelissens van de Ser Paulus- polder. KOSTENVERDELING Wanneer de polders in het Hulster Ambacht een geheel gaan worden zal het er op uitlopen, dat men gezamen lijk de kosten van onderhoud aan de verschillende polders zal moeten beta len. De ingelanden van de polders in het waterschap Stoppeldijk zullen dus ook moeten dokken voor de eventuele ver beteringen van de, naar zij zeggen, slech tere wegen en dat acht men niet re delijk. „De kostenverdeling moet naar verhou ding goed zijn", aldus de heer Cornelis sens, die met velen vreest, dat het „grote" waterschap (Hulster Ambacht) alle polders in alle opzichten een geheel zal doen zijn. „Al weten wij nog niet, hoe het allemaal in de toekomst gaat worden", verklaarde de heer Cornelis sens tegenover ons. In concreto komt het besprokene hierop neer dat men wenst dat het Wa terschap Stoppeldijk zelfstandig zal blij ven, zij het dan in misschien iets ge wijzigde vorm, gecombineerd met het Waterschap Walsoorden (de Kroondo meinen). NIET REDELIJK Het heeft de polderbesturen en de in gelanden van de polders Ser Paulus en Groot Cambron, die onlangs in spoed eisende vergadering bijeen zijn geweest, overigens ook van het hart gemoeten, dat men het niet redelijk vindt, dat de ingelanden van de polders een bijdrage zullen moeten leveren in de kosten voor verhoging en verzwaring van de dijken in verband met de Deltawet. „Een groot gedeelte van Nederland zit achter zee dijken. Het zou dus alleszins redelijk zijn wanneer Nederland, de staat dus, de kosten geheel voor rekening neemt. Maar afijn, we zien wel wat het wordt", werden wij van commentaar voorzien. Datzelfde moeten ook vele ingelanden hebben gezegd want de belangstelling voor de vergaderingen was niet over weldigend. Met deze wijziging in de omstandig- hdeen wordt kennelijk gedoeld op de loonexplosie, die in de afgelopen maanden in Nederland heeft plaatsgehad. Het is de bedoeling van de Woolcomber-Hart-groep de bestaande bedrijven te Verviers te verbeteren door middel van een moderni- serings- en uitbreidingsprogramma. Het grootste deel van het Belgische personeel zou in dienst kunnen blijven. ONAANGENAAM Jhr. mr. A. de Casembroot, commissaris van de koningin in Zeeland, zei het ver velend en onaangenaam te vinden dat de eerder gedane toezegging van de Wool combers om zich in het Zuid-Sloe te ves tigen niet wordt nagekomen. „Het is na tuurlijk hun goed recht zich te vestigen waar zij willen, maar het is niet leuk dat ze beloven te komen en het dan ineens niet doen". Rijk en provincie hebben, al dus de commissaris, gedaan wat zij kon den. Ondanks deze tegenslag blijft jhr. mr. de Casenbroot optimistisch, „Er zijn nog meer liefhebbers. De ontwikkeling van het Zuid-Sloe hangt niet alleen van de Woolcombers af". TE VOORZIEN Mr. dr. M. A. J. J. M. Mes, voorzitter van het havenschap in oprichting voor het Zuid-Sloe, gaf als commentaar, dat de uiteindelijke beslissing van de Woolcom bers wel te voorzien is geweest. De ge makkelijke aanbiedingen in België, en de mogelijkheid een bestaande wolkammerij over te nemen, hebben de doorslag gege ven. De beslissing is evenwel toch nog als een verrassing gekomen. Het bestuur van het havenschap in oprichting had nl. voor maandag a.s. nog een afspraak lopen met vertegenwoordigers van de Woolcombers. De aanbiedingen in België zijn kennelijk zo gunstig geweest ,dat elke verdere te gemoetkoming van Nederlandse zijde daartegen niet zou hebben opgewogen. Ook mr. dr. Mes was optimistisch ge stemd. „De Woolcombers hebben zich kennelijk verkeken op het „dure water front". Het is duidelijk dat zij geen diep vaarwater nodig hebben. Ik geloof dat we dit wel weer opvangen. Er zijn nog ge noeg aanvragen". Overigens blijft volgens mr, dr. Mes de mogelijkheid bestaan dat Vlissingen als stapelhaven voor de wol gekozen zal worden. Daarover moeten nog definitieve afspraken worden gemaakt. ENORME TEGENSLAG De heer N. v. Ginkel, directeur van de koninklijke maatschappij De Schelde, sprak van „een enorme tegenslag in de ontwikkeling van het Zuid-Sloe". De ves tiging van de Woolcombers n.v. klonk veelbelovend voor de Schelde. Elke week zou er een zeeschip voor de Woolcombers zijn binnengelopen. Dat de Woolcombers n.v. het gebouwencomplex in Verviers zwaarder heeft laten wegen dan de zee havenfaciliteiten in het Zuid-Sloe is voor de heer Ginkel onbegrijpelijk. „Dan moe ten ze die gebouwen wel haast voor niets gekregen hebben". (Van onze correspondent) Voor leden van de katholieke boerin nenbond in het bisdom Breda is gisteren op Bouvigne te Breda voor de eerste keer een weduwendag gehouden in samenwer king met het comité van de K.A. De deel neemsters werden 's morgens hartelijk verwelkomd door mej. M. Koek, directrice van het vormingscentrum. Zij richtte een speciaal welkomstwoord tot mej. R. van Meer, die namens de N.C.B. te Tilburg aanwezig was, tot de vertegenwoordigster van de Belgische boerinnenbond. Ook de presidente van de R.K.B.B. kring Breda, mevrouw Klaasen-van de Heykant uit Rijen, gaf van haar belangstelling blijk. De lieer M. van Bilsen, priester van het seminarie Ypelaar, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp „De ontwik kelingen van het godsdienstig leven in deze tijd, met name de sacramenten". Mej. L. Mes, die agrarisch sociale voor lichting in de boerinnenbond verzorgt, sprak 's middags over het onderwerp „problemen rondom gezin en bedrijf' waarna onder haar leiding een forum werd gehouden. Hieraan namen ook deel kapelaan J. van der Veeken uit Teterin- gen, diocesaan adviseur, ir. G. van Logte- stijn, N.C.B. deskundig;e op het gebied van financiering, bedrijfsvoering, boek houding en belastingen, en de heer J. Sel- ten, hoofd van de sociale dienst van de N.C.B. te Tilburg. Na een avondmis in de kapel van Bou vigne werd de dag met een gezamenlijke koffietafel besloten. Het Nederlandse Rode Kruis, kring Zeeland gaat zaterdag 2 mei haar se lectiewedstrijden houden voor de gewes telijke wedstrijden, die op 13 juni te Goes worden gehouden. De herenploegen uit Goes, Kapelle, Krabbendijke, Kruiningen, Rilland Bath Schouwen-W.. Zierikzee en de dames- ploegen uit Borssele. Goes en Zierikzee kunnen elkaar bekampen in de Prins van Oranje te Goes. Voor de herenploegen uit Arnemuiden, Axel, Souburg, west- Zeeuwsch-Vlaanderen en Terneuzen worden de wedstrijden in hotel Walche ren te Koudekerke gehouden en voor de damesploegen uit Axel, Middelburg, Sou burg, Terneuzen en Z.-w.-Walcheren in het verenigingsgebouw te Koudekerke. Volgens het Engelstalige blad „Cyprus Mail" zal premier Kroestjev volgende maand naar Cyprus komen na zijn be zoek aan Egypte. Er is geen officiële bevestiging te ver krijgen, aldus het blad, maar het plan bestaat binnenkort de Sovjet-premier uit te nodigen In regeringskringen wordt erop ge wezen dat president Makarios onlangs in een vraaggesprek verklaarde dat Cyprus gaarne de Sovjetleider zal ont vangen indien deze het eiland wil be zoeken. IVf en zou graag mee willen gaan met de door prof. Vondeling gedane uitspraak, dat we nu maar een dikke streep moeten zetten onder de zaak- Irene. De kaarten liggen er nu een maal zoals ze er liggen. We mogen toch ook menselijk medelijden bewa ren met de zwaar beproefde jonge vrouw, die door haar liefde in zulk een moeilijk parket is geraakt en nu samen met haar verloofde zo veel onaange naams van de pers te slikken krijgt. Helaas echter is er nu weer een nieuwe kortsluiting ontstaan, die niet onbesproken kan blijven, het verschil tussen het op Schiphol voorgelezen communiqué en hetgeen thans te Pariis is openbaar gemaakt. In de tweede versie ontbreekt de zinsnede, dat de prinses haar besluit had genomen „overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar echtgenote". En tevens die omtrent het voltrekken van het huwelijk in het buitenland. Is dit een correctie achteraf of heeft er, alvorens het communiqué op Schiphol openbaar werd gemaakt, een touwtrekken plaats gehad tussen de minister-president en Irene en haar aanstaande schoonfami lie, waarbij tenslotte mr. Marijnen als staatsrechtelijk verantwoordelijke ze gevierde? De regering weigert enig commen taar op deze zaak. Voor een eerlijke beoordeling van de hele aangelegen heid is ze echter van belang. Als het waar zou zijn, dat Irenes besluit eige ner beweging en niet onder pressie van haar verloofde is geschied, dan zou menig scherp oordeel over Car los verzacht moeten worden, terwijl de hardnekkige vastbeslotenheid van de prinses haar eigen weg te gaan in nog feller licht zou komen te staan. F")e PSP heeft met eigenaardige moei- lijkheden te kampen. In Amster dam had ze een secretaris, die enige tijd geleden bedankte en die zich nu ontpopte als lid van de VVD. Die is in korte tijd wel danig van politieke kleur verschoten. Eerst hing hij tussen PvdA en communisten in, moest niets van bewapening hebben, was op so ciaal-economisch gebied zeer links en nu verkeert hij dan in het gezelschap van gezeten conservatieven. Het is bij de stembus echter al enige malen ver toond, dat onder de vlottende kiezers massa vroeger socialistisch stemmen- den naar de liberalen overliepen en omgekeerd. Het oude begrip „linker zijde" is nog niet helemaal dood. De pacifistisch socialisten hebben in Zuid-Holland een andere verrassing beleefd. Een hunner gekozenen werd als Statenlid geïnstalleerd. Onmiddel lijk daarop verklaarde hij niet langer tot de partij te behoren. Wel zou hij evenwel zijn zetel blijven bekleden als onafhankelijk lid. Een vreemde fi guur, die zich kwalijk verdraagt met goede politieke zeden. Het zit de PSP niet mee. J7en medewerker van het Algemeen Handelsblad vertelt een merkwaar dig verhaal over de bemiddelingsesea- pade van Robert Kennedy in januari van dit jaar. Die sprak eerst met Soe- karno over de kwestie-Maleisië en beloofde meer Amerikaanse steun, als de confrontatiepolitiek zou worden op gegeven. Hij stelde de Indonesische president voor de Indonesische infil tranten uit het gebied van Sabah (Noord-Borneo) terug te trekken. Goed. zei Soekarno, maar dan moe ten de Maleisische troepen dat gebied ook verlaten. Toen aldus overeenge komen was, stemde Robert Kennedy erin toe, dat drie buitenlandse olie maatschappijen hun politie zouden la ten verzwakken, wat tevens de Indo nesische schatkist 47 miljoen dollar aan baten zou opleveren. Verheugd over dit succes reisde de Amerikaan se bemiddelaar naar Koeala Loempoer, waar men hem duidelijk maakte, dat hij aan Soekarno de terugtrekking van Maleisische troepen van eigen grond gebied had beloofd. Daar voelde men natuurlijk niets voor. Toen Robert Kennedy Soekarno weer ontmoette, vroeg deze onmiddellijk: „En, bent u er zeker van, dat de Maleise premier zijn troepen uit Sabah zal terugtrek ken?" „Wat terugtrekken?", aldus pro beerde Robert Kennedy zijn figuur te redden. „Er is helemaal geen sprake van een terugtrekken. Staakt-het-vu- ren wil alleen zeggen ophouden met schieten en de eenheden moeten blij ven op de plaats waar ze zijn". „God dank", zei president Soekarno later, „dat is een overwinning voor ons". Zo bleef Indonesië met zijn guerrillas op Maleisisch grondgebied zitten en was er niets opgelost. De Maleisische premier heeft nu dan ook maar in arren moede het z.g. wapenstilstands verdrag opgezegd. Men denkt onwillekeurig aan de naieve „stille Amerikaan", door Gra ham Greene zo meesterlijk getekend in zijn Vietnamese roman. Met de beste bedoelingen veroorzaakt zo'n man al leen maar verwarring. (Van onze verslaggever) De gemeentebesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben gisteren bericht ont vangen uit Den Haag, dat de minister van binnenlandse zaken zijn mening heeft gevormd over de herindeling van de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister heeft het college van G.S. in Zeeland uitgenodigd nu een definitief ontwerp voor de herindeling samen te stellen Zoals wij reeds hebben bericht heeft het college van G.S. enige tijd ge leden een op verschillende belangrijke punten gewijzigde herindeling aan de minister voorgelegd. De wijzigingen wa ren aangebracht naar aanleiding van de opmerkingen door de verschillende ge meenteraden. Opgemerkt kan worden, dat er m.b.t. deze herindeling in Den Haag snel gewerkt is.

de Stem | 1964 | | pagina 3