PLA DC-8 ging door de knieën Avontuur met Amerikaans vikingschip is afgelopen Hoop op einde Belgische doktersstaking Aanwezigheid koningin bij huwelijk onmogelijk Zware nederlaag voor Zuidvietnamees leger 16 ct UoU&rJecuwp Twee gearresteerden vrij Veel overeenstemming opf wereldhandelsconferentie „Ik kom nog met Carlos IN SERAING: .PRAKTIJK HERVAT5 R.V.D. ZWUGT OVER IRENE PROCES TEGEN SUPER-SPION Rode rebellen overvielen slapend kamp Negen doden bij oefening pid stofzuiger thuis reda Bier, bier met jk Breda fé pils of ie 3Hoef- let betere eugelfles! alien. gouden lijk zoet, \d Breda DACBLAD VOOR ZEELAND PREMIER MARIJNEN: Ruim 36 km trein voor 240 km aardgasbuizen Meer bewolking GATT verbeteren niet afschaffen Mortiergranaten slaan in tussen kijkenden: 55 Irene excuseert zich bij Lopez Mateos: CAMPING-SHOW SIMBOLO Gebreid jasje suède front Neem geen r?sico...verf met De verf met flexabiliteit* "extra speling voor de doe-het-zeher suède kleding 12 T04e JAARGANG No 24559 Voor God, Koningin on Vaderland slstofzuiger in één veer, gemakkelijk j Watt motor f 132, - daarduitrusting Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. V R p A 0 8 AHIt I 9 6 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per posl exd. 0,50 incasso; 0,75 per week, Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien- lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de""zeauww eilanden, GOES. Klok,traaf I - telefoon 6252 - Bureau voor Ze-uw^h-Vlaanderan, Hul,,. Steenstra»! 1. - telefoon 2377 - (Bijbureaw, TERN EU ZEN: IJsbaansiraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: N.euwslraat .1 - telefoon 2893) REGERING EN ARTSEN ROND DE TAFEL Dit zijn de twee gearresteerde en gisteren weer vrijgelaten Belgische artsen. Men ziet op deze foto hoe ze aan elkaar geboeid het gerechts gebouw van Brussel worden bin nengebracht. (Van onze Belgische correspondent) De raadskamer bij de rechtbank te Turnhout heeft donderdag beslist dat er geen reden is de twee artsen nog langer in voorlopige hechtenis te houden. De artsen waren maandag gearresteerd op be schuldiging geen of te late hulp te hebben verleend aan een kindje in levensgevaar. Dit kindje, een baby van 15 maanden, is overleden aan de gevolgen van een longvliesontsteking. De vrijlating betekent van zelfsprekend niet dat geen vervolgingen zouden worden ingesteld tegen de twee geneesheren, maar zij is toch een van de elementen in de duidelijke ontspanning, die donderdag is ingetreden in de staking van de Belgische artsen. 55 "155 (Van onze parlementaire redactie) Waar de huwelijkssluiting van prinses Irene met de prins De Bourbon ook plaatsheeft, de koningin mag in geen ge val aan het gevaar worden blootgesteld in politieke acties betrokken te raken. Dit houdt dus in dat de koningin in geen ge val bij het huwelijk van prinses Irene aanwezig zal kunnen zijn. Dit schrijft minister-president Marijnen in een brief aan de Tweede Kamer n.a.v. de verklaring van prinses Irene op Schip hol van dinsdag. Over de eventuele te genwoordigheid van prins Bernhard of van de prinsessen bij het huwelijk zwijgt de brief. Mr. Marijnen schrijft daarin verder, dat thans de „afgeleide ministeriële ver antwoordelijkheid" met. betrekking tot hetgeen prinses Irene doet en gaat doen niet meer kan werken. „Haar woorden en handelingen kunnen het kabinet der halve niet meer worden toegerekend. De rijksvoorlichtingsdienst zal geen berich ten, afkomstig van prinses Irene, meer aan de pers doorgeven", aldus de minis ter-president. Dc minister-president herinnert eraan dat de politieke activiteit van de prins De Bourbon, voor het geval prinses Irene wel tot de troon geroepen zou kunnen worden, onverenigbaar is met onze staat kundige verhoudingen. Met name juist het feit dat de prins De Bourbon aan mr. Marijnen had medegedeeld dat hij ieder beroep, dat op hem als prins van zijn huis zal worden gedaan, zal opvol gen met alle consequenties van dien, was voor de regering een zwaarwichtig gegeven voor het besluit tot niet-indie- ning van een goedkeuringsontwerp voor het huwelijk. De regering, aldus mr. Marijnen, staat op het standpunt dat prinses Irene, zolang zij niet gehuwd is, zich dient te onthou den van politieke activiteiten. Het werd echter steeds duidelijker dat de prinses en haar aanstaande echtgenoot deze op vatting niet konden aanvaarden. Met na me bleek de prinses reeds voor haar hu welijk te willen deelnemen aan de acti viteiten op politiek terrein van haar aan staande echtgenoot. Bovendien werd het gevaar voor politieke demonstraties bij het huwelijk daardoor groter. De rege ring heelt deze ontwikkeling met be zorgdheid gevolgd. Zij heeft gemeend onverminderd vast te moeten houden aan haar beleidslijn, dat de prinses zich voor haar huwelijk diende te onthouden van politieke activiteiten. Uit het communiqué van de prinses van dinsdag jl. blijkt nu volgens mr. Ma rijnen. dat prinses Irene inziet dat haar wens deel te nemen aan het werk van haar aanstaande man niet in overeen stemming is met onze staatkundige ver houdingen. De prinses wenst de persoon lijke verantwoordelijkheid voor haar handelingen te scheiden van de verplich tingen der koninklijke familie, met name om voor de koningin generlei staatkun dige moeilijkheden te scheppen. Minister-president Marijnen zegt dat de regering de door de prinses ingeno men houding betreurt. „Zij heeft deze als een feitelijk gegeven moeten aanvaarden en trekt daaruit thans de staatkundige consequenties". Na een bijzondere kabinetsraad heeft de Belgische regering er donderdagmid dag in toegestemd, besprekingen aan te knopen met vertegenwoordigers van de artsenfed,eratie. Eigenlijke onderhande lingen zijn het nog niet, wel terreinver kenningen om na te gaan op welke basis het gesprek, dat negen dagen geleden werd verbroken, opnieuw kan worden opgenomen. Na het gesprek van gisteravond werd een gezamenlijk communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat vandaag, vrij dag, verder wordt overlegd. Beide par tijen zouden de scherpste kanten van hun eisen hebben afgeslepen. Men is dan ook, zij het met grote voorzichtigheid, nogal optimistisch ten aanzien van het slagen van het overleg en een spoedig einde van de artsenstaking. Opvallend is het ook dat een der voor mannen van het Waalse socialisme, oud minister Merlot, burgemeester van de industriestad Seraing, een gewestelijk ak koord tot stand heeft gebracht tussen dej geneesheren enerzijds en de mutualitei ten en vakbonden anderzijds. De genees heren hebben er zich toe verplicht voor hun patiënten de tarieven toe te passen die door de wet worden voorzien. Hun nerzijds hebben mutualiteiten en vak bonden beloofd hun invloed aan te wen den bij het parlement, om sommige door de artsen aangevochten wetsbepalingen soepeler te maken. Merlot heeft hier over gisteren besprekingen gevoerd met de Belgische minister van sociale zaken, Le Burton. De rectoren van de vier Belgische uni versiteiten hebben, in navolging van kar dinaal Suenens, alle betrokken partijen uitgenodigd zonder verwijl naar een gunstige oplossing te zoeken. Inmiddels werden nog in verschillen de steden van België, en vooral in Wallonië, protestbetogingen van arbei ders tegen de stakende dokters gehouden. Arbeiders uit de provincie Luxemburg zijn zelfs naar het stadje Clervaux in het Groothertogdom Luxemburg getrokken, om er te demonstreren voor de hotels waarin de stakende artsen logeren. Een dertigtal gendarmen hield een oogje in het zeil. Tijdens de nacht werden ruiten ingeworpen of vijandige leuzen geschil derd op de woningen van sommige art sen die een vooraanstaande rol spelen in de stakingsbeweging. De Nederlandse Spoorwegen zijn in geschakeld bij het transport van de bui zen voor de eerste 240 kilometer aard- gasnet in ons land. Voor de uitvoering van de eerste secties van het bouwplan 1964 van de Nederlandse Gasunie 130 km van Hoogezand via Ommen naar Zutphen en 110 km van Ravestein naar Geleen zijn 11.500 respectievelijk 9500 buizen nodig De uit Duitsland af komstige buizen komen al sinds januari naar ons land. Ze gaan eerst naar Tiel om een conserverende werking te onder gaan. Nu is het transport naar de plaats van bestemming begonnen. De Nederlandse Spoorwegen brengt de buizentreinen naar een van de bijna 30 stations en losplaatsen in noord en zuid, die bij deze eerste fase zijn betrokken.De bui zen hebben een gezamenlijk gewicht van ruw geschat 50.000 ton. Met dit bijzon dere transport zijn ruim 2600 beladen wagons gemoeid. Tezamen vormen ze een treintje" van ruim 36 km lengte. WEER HEEFT Soekarno alle buiten landse hulp naar de hel verwezen als daarbij het einde van de Indonesische confrontatiepolitiek jegens Maleisië ge conditioneerd wordt ït? van sigaretten in de staat New-York is weer bijna normaal na de scherpe daling als gevolg van het anti-rookrapport. IN DE herfst zullen in Engeland alge mene verkiezingen worden gehouden. FRANKRIJK GAAT op de Azoren een volgstation voor geleide projectielen vestigen in het kader van de ontwikke ling van een onafhankelijke Franse kernmacht. Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Tijdelijk meer bewolking met slechts enkele verspreid voorko mende buien. Meest matige wind. aanvankelijk zuidwestelijk, later ruimend naar west tot noordwest. In het algemeen iets lagere tem peraturen. Vandaag: zon onder 19.29 uur Maan onder 16.43 uur. Morgen: zon op 5.53 uur. Maan op 6.01 uur. Twee bataljons communistische Viet- cong-rcbellen hebben, als gemeld, woens dag een 30 km ten zuidwesten van Saigon gelegen Zuidvietnamees militair kamp bij verrassing tegen het aanbre ken van de dag overvallen. Hierbij werden aan regeringszijde 28 man ge dood en 36 gewond, terwijl er 37 worden vermist. De overvallers hebben boven dien 110 stuks wapens buitgemaakt. De overval was zorgvuldig voorbereid en hij werd vakkundig uitgevoerd. In militaire kringen in Saigon werd het donderdag waarschijnlijk geacht dat de communisten zijn geholpen door ver raders uit het overvallen kamp. Vele regeringsmilitairen werden in hun slaap doodgeschoten De verzets lieden bliezen een van de voornaamste kazernegebouwen op. Zij vernielden voorts drie bunkers en een betonnen onderkomen op de hoofdweg naar Saigon, dat 90 km van het kamp was gelegen en dat door de politie als con trolepost werd gebruikt. Na de overval liet de Vietcong-bevel- hebber zijn manschappen aantreden, waarna hij ze telde. Inwoners van een naburig dorp hoorden hem daarna zeg gen ..uitstekend geen slachtoffers. Wij gaan weg". Regeringstroepen zijn een grootscheep se militaire operatie begonnen om de overvallers op te sporen. Hierbij is een oataijon van deze troepen, op een kleine oU km ten zuidwesten van het overvallen Kamp, op klaarlichte dag in een hinder laag van de Vietcong gevallen. Er zijn nog niet veel bijzonderheden over dit bekend, doch een regerings- compagme heeft hierbij, naar verluidt, zware verliezen geleden In Stockholm is gisteren het pro ces tegen de Zweedse super-spion Stig Wennerstroem heropend. Op de foto zien we de Beschuldigde bij zijn aankomst aan het gerechts gebouw. (Zie elders in ons blad) De voorzitter van de wereldhandels conferentie, Abdel Moneim Kaissoe ni, heeft voor de pers een uiteenzet ting gegeven over de werkzaamheden van het eerste deel van de wereldhan delsconferentie. Hij zei optimistisch te zijn over de toekomst van de conferen tie. Ik kan reeds in grote lijnen een grote mate van overeenstemming zien, zo verklaarde de voorzitter. Uit de werkzaamheden van de conferentie kunnen vijf gevolgtrekkingen gemaakt worden: 1) De eenstemmige erkenning door de landen van het bestaan van een diepe Negen doden (w.o. een Nederlan der) vielen gisteren bij het ern stigste ongeluk dat het Westduit- se leger ooit heeft getroffen: tij dens een oefening op het NAVO schietterrein te Bergen-Hohne (bij Hamburg) sloeg een salvo mortiergranaten in tussen een aantal toeschouwers die op een vrachtwagen stonden. Eén der granaten (81 mm) was een vol treffer. Vier van de toeschouwers, waaronder enkele buitenlandse officie ren, werden direct gedood. Vijf zwaar gewonden overleden korte tijd later. Het ongeluk gebeurde kort nadat de oefe ning begonnen was. Ongeveer honderd militairen woonden haar als toeschou wer bij. Daaronder waren verscheidene buitenlandse waarnemers, die als gas ten van de kaderopleiding in Hamburg de schietoefening bijwoonden. Een ooggetuige, een van de officieren die op de vrachtwagen stond, vertelde latei- dat hij, toen de eerste inslagen van de verkeerd terechtgekomen granaten wa ren gehoord, per radio had gevraagd het vuren onmiddellijk te laten stop pen. Er waren op dat moment nog ettelijke projectielen onderweg. (De baan van een mortiergranaat is zeer hoog). „Vier of vijf granaten kwamen plotseling tus sen de groep vrachtauto's terecht", al dus de officier, „en de wagen naast ons kreeg een voltreffer. De gevolgen wa ren verschrikkelijk". Behalve de Nederlandse officier, wiens naam gisteravond nog niet bekend was. is ook een Indonesische officier omge komen. Wat de oorzaak van het ongeval is weet men nog niet. De Westduitse minister van defensie, Von Hassel, heeft zijn spijt over het gebeurde betuigd. Van daag zal hij een bezoek brengen aan het schietterrein. Er is onmiddellijk een onderzoek begonnen. De Amerikaanse kapitein van het „vikingschip" „Long Ship" is na vele omzwervingen uit Tunesië in Londen aangekomen. 29-jarige Amerikaanse avontu rier, Kobert Marx, en de beman- mng zUn enige weken geleden uit Zuid-Slavie vertrokken. Zij wilden aantonen dat het mogelijk was met een vikingschip" vanuit Europa Amerika te bereiken. Hiermee zou dan kunnen worden bewezen, dat het nautisch mogelijk was vóór Colum bus de Atlantische Oceaan over te steken. De,,Long Ship" kwam vorige maand in het nieuws, toen gevreesd werd, dat het 24 meter lange schip in zwaar weer in de Adriatische Zee was vergaan. Naderhand bleek, dat het schip de storm goed had doorstaan. Het zette koers naar Malta. Het schip arriveerde enige tijd geleden in Tunesië. Hier bleek, dat het schip toch zo gehavend was, dat een voortzetting van de reis onver antwoordelijk was Men besloot het schip ter plaatse te verkopen De Tunesische autoriteiten hadden hier echter grote bezwaren tegen. Volgens hen zou de bemanning daarmee vele wetten overtreden. De Tunesiërs stelden een ultimatum het schip moest worden overge dragen. Een uur voor het aflopen van het ultimatum besloten de be manningsleden het schip de haven van Bizerta met volle zeilen te laten uitvaren en in brand te steken, om het een „echte" viking-onder gang te geven. Toen de bemanning weer aan land kwam probeerde de Tunesische douane haar aan te houden. De mannen wisten echter na vele avon turen via Tunis en Marseille uit het land te ontsnappen en in Londen aan te komen. Hier werd Marx door zijn verloofde opgewacht. „Ik heb beloofd, dat we zodra de tocht achter de rug zou zijn, zouden trouwen", zei Robert Marx. ,,Dat zal nu wel spoedig zijn", voegde hij er aan toe. Marx heeft ondanks het bange avontuur zijn plannen voor een trans-Atlantische vikingtocht niet opgegeven. Hij wil eerst zijn finan ciële verlies te boven komen. Zijn tweede poging wil hij met een in Noorwegen gebouwde viking wagen. Marx wijt het falen van zijn eerste tocht voornamelijk aan het feit, dat de „Long Ship" tweede hands 'was. Het had in Zuid-Slavië bij de op namen van een film gediend. kloof tussen de arme en rijke landen en de erkenning van de noodzakelijk heid deze kloof te overbruggen. 2) De erkenning door de ontwikkelings landen van de noodzakelijkheid zelf te proberen hun economie gezond te m# ken. 3) De eensgezindheid over de omvang van het vraagstuk en de rampzalige gevolgen daarvan voor de levensstan daard van de arme volken. 4) De noodzakelijkheid van het vinden van middelen om de tekorten op de handelsbalans van de arme landen te doen verdwijnen. 5) De noodzakelijkheid van herziening van de politiek voor de financiële steun aan ontwikkelingslanden. Suggesties, die tot dusver naar voren zijn gebracht, zijn: a) Vergroting van de rechtstreekse hulp van het internationale monetaire fonds of elk ander internationaal orgaan. b) Vergroting van de invoercontingen ten van de landen van het „socialisti sche blok", die door de Sovjet-Unie werd toegezegd. c) Vergroting van de verkopen van pro dukten afkomstig uit ontwikkelingslan den door afschaffing of vermindering van tariefbelemmeringen (voorstellen van het Verenigd Koninkrijk en van de GATT). d) Verhoging van de grondstoffenprij zen tot een lonend niveau (voorstel van Frankrijk en van een aantal lan den der Europese Economische Ge meenschap). Kaissoeni heeft geconstateerd dat de con ferentie in drie kampen verdeeld is, Zij die handhaving van de GATT wen sen; zij die deze door een internatio nale handelsorganisatie willen vervan gen en zij dte een compromisoplossing willen, nl. verbetering van de werking van bestaande organen, zoals de GATT en stichting van een coördinatiecomi té, waardoor tegelijkertijd de kwestie van de tarieven, die onder de GATT valt en de andere handelsvraagstukken gedekt zullen zijn. Kaissoeni gaf te ver staan naar deze tussenoplossing over te hellen. Prinses Irene heeft president Lopez Mateos in een telegram haar verontschul digingen aangeboden voor het op het laatste ogenblik annuleren van haar be zoek aan Mexico. „Het spijt mij oprecht, mijn ouders op het laatste moment niet naar Mexico te hebben kunnen vergezel len", zo staat in het met „Irene" onder tekende telegram. „Deze laatste maanden droomde Ik er niet alleen van, mijn dierbare vrienden in die ogenblikken van persoonlijke blijdschap weer te zien, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar ik van houd en dat ik altijd in mijn hart mee zal dragen. Ik hoop Carlos spoedig te kunnen laten delen in de vreugde, u te kennen en uw land dat, totdat het tegen deel bewezen wordt, het mooiste ter we reld is", aldus prinses Irene. Op de avond van de eerste dag van het staatsbezoek aan Mexico, woonden koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix een demonstratie van folkloristische dansen bij en bezichtigden zij een schilderijenexpositie. Aan het Mexicaanse presidentiële paar boden zij vier motorboten aan, waarvan er twee geschonken zijn door Nederlandse be drijven. Van president Lopez Mateos kreeg de koninklijke familie een schilderij, drie hangmatten, een bokaal van onyx en een juwelendoosje van goud-filigrain. Prin ses Beatrix kreeg een Mexicaans kostuum en een ring. Gisteren legden de koninklijke gasten een krans aan de voet van het onafhan kelijkheidsmonument en bezichtigden zij het nationaal instituut voor de kinder bescherming, waar zij tot „eregasten van Mexico" werden uitgeroepen. Een lunch, een bezoek aan het nationaal anthropo- logisch museum en een receptie besloten de tweede dag van het staatsbezoek. In een toespraak tot president Lopez Mateos dankte de koningin voor het hartelijke welkom dat haar, de prins en prinses Beatrix ten deel gevallen was. roemde zij Mexico en zijn streven naar welvaart en gerechtigheid en toonde zij zich verblijd over de steeds hechter wor dende betrekkingen tussen Mexico en Nederland. Het laatste gedeelte van haai rede sprak koningin Juliana in het Spaans uit. Enkele minuten voordat de moto ren van de DC-8 Thomas Alva Edison" van de KLM donderdag middag op Schiphol zouden gaan draaien, en dus kort voordat de machine naar New York zou ver trekken, zakte het vliegtuig door het linker gedeelte van het hoofd landingsgestel, waarvan een tan dem-as was afgeknapt. Terwijl de passagiers, die reeds aan boord waren, weer de wachtkamer op zochten en de kerosinetanks juist gevuld door twee tank auto's werden leeggepompt, zakte het toestel steeds verder door, Tenslotte zakten de linkermotoren op een haastig aangebra&ht steun tje van zandzakken. (Advertenties) Bredase weg 287 - TILBURG Officiële dealer voor Caba- non- en Governor bungalow tenten vanaf 250. Uitsluitend tabak SELEC TIEKLEDING Als vrije tiju een rol speelt, past de modern* man een 'cardigan' i.p.v. zijn colbert. Hollenkamp heeft deze gebreide jas jes met kraag en suèdt front, 2 vestzakjes en binnenzak. AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM GROTE SORTERING in korte jasjes vanaf f 75.— lange mantels vanaf 139.— Japonnen - Tailleurs - Deux-plèceo BREDA TILBURG - DEN BOSCH

de Stem | 1964 | | pagina 1