EN Don Carlos eiste: Reeds aan Carlistisch werk meedoen Dit is nog wel de beste oplossing Verrassend slot van vreemde gebeurtenissen bij vertrek van Schiphol: SAMMY DAVIS Jr. se boerderij Huwelijk in Parijs? Irene vertrekt vandaag uit Nederland Koning in zeer teleurgesteld Haastige verklaring Stempel op bezoek Vrijwel algemene reactie: Collega s vrij. anders ook wachtdienst ontbinden koUenlecmf 59.75«85: ïhter DAGBLAD VOOR ZEELAND Prinses Irene zal niet in Nederland trouwen. Dit opzienbarende bericht werd gisteren in de vorm van een kort communiqué bekend kort nadat men op Schiphol vol verwondering had vastgesteld dat Irene niet, zoals de plannen luidden, met haar ouders en zuster Beatrix naar Mexico was vertrokken. Morgen wacht u een verrassing! Staalplaat-weg Toenemende bewolking Blazers in 4 tinten D STYLING 104e JAARGANG No 24557 Foor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 8 APRIL T9 64 JOES IN 01100-5355 LEVERANCIER KOOP AANGEBODEN: aanvaarden. Aangesloten op geving van Veerse Meer en d.. Mag ook als vakantie ijs 39.750. n: 01600—35650 n de huidige funk- abant/Zeeland een al worden met de kzame parketteurs. i opleiding en een OPZICHTER en in rhouden met archi- 1, wordt een aan- leboden. 1 van een rijbewijs. iebrieven met uit ing van een recente t door de afdeling /loerenfabriek NV, Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per pos) excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Idokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) prinses Irene trouwt in buitenland en weigert mee gaan naar mexico (Van onze parlementaire redactie) Don Carlos en diens vader prins Xa- vier hebben gisteravond Nederland verla ten. Aanvankelijk zou ook prinses Irene meegaan, maar om onbekende redenen werd haar plaats in het vliegtuig gean nuleerd. Ze boekte voor hedenmorgen naar Parijs. Waarom ze haar vertrek uit stelde is niet bekend. Als ze er vanmor gen aankomt kan ze Carlos meteen felici teren. Hij wordt vandaag 34 jaar. In Den Haag vraagt men zich thans af waar het huwelijk van prinses Irene nu wel gesloten zal worden. Men vindt het meest voor de hand liggend, dat dit in Parijs zal gebeuren. Een huwelijksvol trekking in Spanje wordt minder waar schijnlijk geacht, omdat dit aanleiding zou kunnen geven tot te grote spannin gen tussen de diverse monarchistische stromingen in Spanje. Dit zou het Spaan se staatshoofd generaal Franco zeker niet welgevallig zijn. De datum van het hu welijk is evenzeer nog volstrekt onbe kend. In Den Haag wordt veel betekenis ge hecht aan het feit dat de koningin en prins Bernhard spreken van „leedwezen" over de beslissingen van prinses Irene. Deze houden immers in dat prinses Irene overeenkomstig de uitdrukke lijke wens van haar aanstaande echtge noot besloten heeft in zijn werk nu al te delen met alle consequenties van dien. Dit betekent in feite dat prinses Irene thans volledig meewerkt aan de activiteiten van de Carlistische beweging j en de pogingen van Don Carlos de| Spaanse troon te bestijgen. Door dit te doen waren de consequen ties dan ook: afzien van deelneming aan het staatsiebezoek aan Mexico en een huwelijkssluiting buiten Nederland Ko ningin en prins waren het met deze be slissing van prinses Irene kennelijk niet eens. De verkiaring laat echter duidelijk blijken dat een en ander gebeurt op uit drukkelijk verlangen van Don Carlos zelf. Nadat de DC-8 met aan boord koningin Juliana, prins Bernhard en de kroonprinses van Schiphol was opgestegen, las mej. M. C. C. Wijnen, particulier secretaresse van prinses Irene, een verklaring voor waarin werd gezegd dat het ko mend huwelijk van Irene en Don Carlos niet in Nederland zal plaatsvinden en dat de prinses „overeenkomstig de uit drukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot" besloten heeft reeds nu in zijn werk te delen met alle consequenties van dien. „Daarom zal zij niet meegaan naar Mexico teneinde vol ledig de persoonlijke verantwoordelijkheid van haar hande lingen te scheiden van de verplichtingen der koninklijke familie, met name om voor de koningin generlei staatkun dige moeilijkheden te scheppen", aldus de verklaring. (Advertentie) Maak vanavond uw gezicht schoon met Scherk Gezichtslotion. Morgen kijkt u op van het resultaat: in één nacht is uw huid zacht en mooi geworden. Scherk Gezichtslotion dringt diep in de poriën en verwijdert alle poeder-, crème- en stofdeeltjes. Ook stimuleert deze Ge zichtslotion de bloedcirculatie. Scherk Gezichtslotion betekent nieuw leven voor uw huid. Voor betekent Scherk Ge zichtslotion schoonheid, stralend mooi zijn! In flacons v.a. f2.95 riii G 107 DE MEXICAANSE regering heeft via advertenties de bevolking opgeroepen koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix vandaag enthousiast te verwelkomen. DE VOORMALIGE SS'er Hermann Blache heeft, voor de rechter in Bochum (West-Duitsland) ontkend medeplichtig te zijn geweest aan de moord op 6110 joden. JAPAN is voorlopig niet van plan Communistisch China te erkennen Het zal Formosa steunen als de bezetting van de Chinese zetel in de V.N ter sprake komt. Direct daarop verklaarde de secretaris van de koningin, mr. J. v. d. Hoeven, dat koningin en prins die beslissing van hun dochter met leedwezen hebben vernomen. Met deze twee korte verklaringen had den de talrijke journalisten, die bij het vertrek op Schiphol aanwezig waren, antwoord op de vraag die was gaan rij zen toen zij prinses Irene maar niet za gen verschijnen. Nadat prinses Margriet als eerste op de luchthaven was gearriveerd, kwamen omstreeks kwart over één de koningin, de prins en prinses Beatrix per hofauto het platform opgedraaid. Niemand dei- vele belangstellenden bemerkte op dat moment nog iets bijzonders. Pas toen de minuten verstreken en de kleine sportwagen van prinses Irene maar niet arriveerde, begon zich onder de vele journalisten enige achterdocht af te tekenen. ..De rijkspolitie houdt de toegangswe gen nog steeds afgezet", zei men, maar dat moest toch^geschieden voor de terug rit van de prinsessen Margriet en Chris tine en betekende dus niets. Het werd 20 minuten over één, vijf minuten voor half twee en toen zei de heer W. P. van den Berge van de rijks voorlichtingsdienst: „Ik begin er een hard hoofd in te krijgen". Hij ging tele foneren en deelde daarna mede, dat di recteur dr. Lammers van de R.V.D. naar Schiphol op weg was. Voor alle zeker heid reserveerde hij toen ook maar de perskamer. Intussen verstreken de minuten en pre cies om half twee traden koningin, prins en prinses Beatrix naar buiten. Prinses Irene en haar verloofde, die immers maandag uit Rome samen in Nederland waren aangekomen, zouden kennelijk niet meer komen. In het vliegtuig namen de vertrek kende leden der koninklijke familie af scheid van de prinsessen Margriet en Christine, die daarna hand in hand de lange vliegtuigtrap afdaalden en nog even op het druk bezette en gure plat form op het wegrijden van de DC-8 ble ven wachten. Dit liet echter enkele minu ten op zich wachten en temidden van de vele persfotografen en andere belang stellenden voelden de twee prinsessen zich ondanks de bescherming van mej. Wijnen en enkele andere leden van het hof toch niet erg op hun gemak. Ze be sloten dus niet op het vertrek te wachten en wandelden terug naar de ontvangst kamer. Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Toenemende bewolking en later in de noordelijke helft van het land wat regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind, draaiend naar zuidwest Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Vandaag: zon onder 19.25 uur Maan onder 14.06 uur. Morgen: zon op 5.57 uur. Maan op 5.19 uur. De deuren van het vliegtuig gingen i dicht, de motoren sloegen aan en het toe stel vertrok zonder prinses Irene. Wat vooral opzien baarde was, dat; prinses Irene en Don Carlos zo vaak samen in de kleine sportauto van de prinses naar Schiphol gereden ditmaal niet ter uitgeleide naar het vliegveld wa ren gekomen. Er was geen minister-pre sident en er was geen enkele minister om het koninklijke gezin uit te wuiven. Terwijl vervolgens in de ontvangstka mer de juist op dat moment uit Den Haag arriverende directeur van de R.V.D.dr. Lammers. in spoedberaad bijeenkwam met mej. Wijnen en mr. Van der Hoeven, installeerden de verslaggevers van pers en radio zich in de perskamer en wacht ten daar op de ofifciële verklaring van de opzienbarende gang van zaken. Zij moesten bijna een half uur wachten. Want juist nadat de prinsessen Margriet en Christine per auto de terugweg naar Soestdijk waren ingeslagen, belde minis ter-president Marijnen op en vroeg drin gend dr. Lammers te spreken. Het werd een heel lang gesprek, waarbij ook mr. Van der Hoeven, de particulier secretaris van de koningin, minutenlang met de heer Marijnen overleg pleegde. Eenmaal in de perskamer deelde mr. Van der Hoeven om precies twee uur mede, dat hij twee verklaringen zou voorlezen, die zo juist waren opgesteld en die hij dus slechts in enkelvoud, met pen en inkt geschreven, op een papiertje voor zich had. Gemakshalve las hij ook de verklaring op, die feitelijk afkomstig was van mej. Wijnen, namens prinses Irene zelf. Wel werden na het voorlezen ettelijke vragen op mr. Van der Hoeven afge vuurd. doch hij onttrok zich hier haastig aan en verliet laconiek de perskamer. Een der buitenlandse journalisten vroeg inderhaast nog een dr. Lammers: ..Wat gebeurt er als het vliegtuig waarin het koninklijk gezin reist, neerstort?" „Dan wordt Irene koningin", antwoord de dr. Lammers. Temidden van de gespannen atmosfeer, die tijdens het vertrek der koningin duidelijk voelbaar was (iedereen miste immers prinses Irene en bovendien had men bij het vertrek ook Don Carlos ver wacht), bleef één lange figuur 'volkomen op zijn gemak en minzaam naar alle zijden glimlachend zijn gemoedsrust vol komen bewaren: minister Luns, die zoals steeds ook dit staatsbezoek van onze ko ninklijke familie aan het buitenland meemaakt. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. De reis naar Mexico is ruim 9200 km lang. De DC-8 is er in de afgelopen nacht om 4.00 uur (onze tijd) gearriveerd. Het staatsbezoek aan Mexico zal 9 da gen duren. Op vrijdag 17 april zullen de koninklijke gasten de terugreis naar Ne derland aanvaarden. De Mexicaanse regering heeft gezegd het ten zeerste te betreuren dat prinses Irene niet meekomt naar Mexico. Ook wordt in Mexico verwacht dat de afwezigheid van prinses Irene, hoewel zij niet de voornaamste gast is, een zeker stempel op het staatsbezoek zal drukken. Met spanning worden verdere recaties afgewacht omdat men zeer nieuwsgierig is hoe op het wegblijven van prinses Irene zal worden gereageerd door Mexicaanse publiek. Immers juist aeze prinses, die bevriend is met de dochter van president Lopez Matteos, kennen de Mexicanen goed en de jongeren waren verlangend de kennismaking te hernieu wen. Men vraagt zich af of de aangekondig de drie vakantiedagen in de befaarr*Se Mexicaanse badplaats Acapulco. die vol gende week voorafgaand aan het vertrek naar Nederland zouden plaatshebben, nog zullen doorgaan of dat de vorstelijke be zoekers er de voorkeur aan zullen ven na hun officiële verplichtingen spoedig mogelijk de thuisreis te vaarden. ge zo aan> Krupp heeft tusen Frankfort en Kassei een stuk verkeersweg van een kilometer lengte gebouwd binnen 24 uur. Men maakte hier- voor gebruik van stalen platen, die met een kraan op hun plaats werden gelegd. In totaal had men voor de kilometer weg 500 platen met een totaalgewicht van 2000 ton nodig. De kosten voor dit weg gedeelte, dat, naar men meent ze ker tien jaar meegaat, bedragen vijf miljoen D.-mark. De laatste plaat werd met enige plechtigheid op zijn plaats gelegd. EEN TWAALFJARIG meisjes uit Gro- Jüonoo, 1S glstere,n tijdens een inhaal manoeuvre met haar fiets onder een aanhangwagen van een vrachtwagen combinatie gekomen en op slag gedood. DE ZENDVERGUNNING van het even buiten de Britse territoriale wateren liggende Panamese radioschip „Caroline" is gisteren ingetrokken. (Van onze parlementaire redactie) Op verzoek van minister-president Marijnen heeft Tweede- Kamervoorzitter mr. Van Thiel het seniorenconvent tegen van morgen elf uur bijeengeroepen voor een gesprek op het kabinet van de minister-president. Dit in verband met de verklaringen, welke gisteren op Schiphol namens prinses Irene en koningin Juliana en prins Bernhard zijn afgelegd. In het seniorenconvent zitten, zoals bekend, de leiders van de vijf grote fracties in de Tweede Kamer. Drs. SCHMELZER K.V.P.Minister-president Marijnen heeft in februari in de Tweede Kamer gezegd, dat het een normale en wenselijke gang van zaken is om het huwelijk tussen prinses Irene en Don Carlos in Neder land te sluiten. Door de verklaringen op Schiphol geeft prinses Irene evenwel blijk van zodanige politieke activiteit, dat dit haar positie beslissend moet beïnvloeden, ook voor wat de plaats van de huwelijkssluiting betreft. De kern van de zaak is voor mij de verklaring van de koningin en prins, dat zij met leedwezen van het besluit van prinses Irene kennis hebben genomen. Hoe hard een dergelijke publieke uitspraak haar als moeder ook gevallen moet zijn, deze uitspraak, waarvoor het kabinet de verantwoordelijkheid draagt, was volstrekt juist en ook noodzakelijk voor ons constitutionele bestel. Mr. BEERNINK C.H.U.Misschien is dit onder de huidige omstandig heden een verstandig besluit om allerlei deiningen te voorkomen. Ik ben overigens wel verrast door deze mededeling. Mr. SMALLENBROEK A.R.Ik geloof, dat dit de beste oplossing is na alles wat er gebeurd is. Vooral nu prinses Irene verklaard heeft reeds nu in het werk van haar aanstaande echtgenoot te zullen delen, is het staats rechtelijk juist, dat de prinses niet mee gaat naar Mexico en dat zij besloten heeft buiten Nederland in het huwelijk te treden. Mr. GEERTSEMA V.V.D.Ik juich het besluit om in het buitenland te huwen toe. Ik heb altijd de vrees gehad, dat de Carlistische beweging zich van de huwelijkssluiting in Nederland zou bedienen om propaganda te maken. Dit zou onjuist geweest zijn wegens de positie van ons koninklijk huis. Het besluit is daarom verstandig. Ik betreur evenwel het besluit van prinses Irene op het allerlaatste ogenblik om niet mee naar Mexico te gaan. Zij maakt immers op dit moment nog deel uit van ons koninklijk gezin. Ik ben van oordeel, dat prinses Irene haar eigen verantwoordelijkheid op dit moment niet beseft. Zu heeft blijk gegeven haar verantwoordelijkheid althans niet voldoende te kennen. Ik betreur dat. Dr. VONDELING P.v.d.A.Deze weigerde commentaar te leveren alvorens vandaag in het Seniorenconvent nader over een en ander te zijn geïnformeerd. Het kabinet is gistermorgen reeds bijeen geweest, onmiddellijk nadat minister-president Marijnen was ingelicht over de besluiten van prinses Irene. (Advertenties) Een beeld van het vertrek van het vorstelijk gezelschap naar Mexico. Koningin, prins en prinses Beatrix werden op Schiphol uitgeleide ge daan door de prinsessen Margriet en Christina. (Van onze Belgische correspondent) De Belgische artsenfederatie heeft gisteren de onmiddellijke vrijlating ge- eist van de twee dokters, die werden aangehouden na het overlijden vain een kindje in Tongerlo. De federatie meent dat de medische wachtdienst niet alleen in de streek van Herenthals maar over al in België voortreffelijk functioneert en dat de betrokken artsen niets straf baars ten laste kan worden gelegd. De rechter van instructie te Turnhout heeft gisteren de gerechtelijke terbe schikkingstelling van de twee artsen om gezet in een arrestatie. Zij zullen van daag voor de raadkamer verschijnen, die zal oordelen of de arrestatie gehand haafd blijft. Een woordvoerder van de Belgische artsenfederatie heeft gistermiddag ge zegd, dat het bericht over de arrestatie grote verontwaardiging heeft gewekt in dokterskringen Een aantal dokters zou zelfs hebben voorgesteld over te gaan tot een vol ledige staking en een ontheffing van de wachtdiensten. De artsen van Herenthals en omgeving hebben al besloten alle be zoeken aan patiënten op te schorten zo lang hun twee collega's niet vrij zijn gelaten. De federatie zal dan de Belgische regering verantwoordelijk stellen voor het functioneren van de wachtdiensten zonder artsen. Kardinaal Suenens heeft gisteren een telegram gezonden aan de Belgische regering en naar de artsen federatie om de primaire betekenis van de ziekenzorg te beklemtonen. Hij heeft de betrokken partijen ver zocht de besprekingen zo vlug mogelijk te hervatten. In die zin hebben zich ook" de burgemeesters van de Brusselse ag glomeratie uitgelaten. In het Brusselse is de toestand het meest gespannen. De gemeentelijke ziekenhuizen zijn overvol en de artsen weigeren zieken te ver zorgen in particuliere ziekenhuizen. In het militaire hospitaal te Brussel zijn nu al méér dan 400 burgerpatiënten opge nomen. Elders in het land, en vooral in Vlaan deren. blijken tal van geneesheren hun werk hervat te hebben. In St.-Niklaas b.v. was gisteren ruim 70 procent van de artsen weer op post SELECTIEKLEDING In dit Olympische Jaar is de kamgaran Barathea blazer hèt sportievere jasje voor de Europese gentleman. Hollenkamp heeft ze met opgestikte zak in 2 kleuren blauw, wijnrood en donkergroen NU 'N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN... f ri v.iiï:," de grandioze one-man show van zaterdag 11 april a.s. van 21.45 - 22.50 uur AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1