CITOSIL HET GE DORP EIME DAMNATION DE FAUST Programma's radio en I.v. T.V. EN RADIO MAKEN IN MEXICO REPORTAGES T.V.-masten opgeruimd JAZZ IN AANBOUW" IS EEN WERKUITZENDING PREMSELA HAMBURGER bestrijdt Rijn en koorts pijlsnel èn veilig nieuw! Terugblik em-feuilleton Bouke Poelstra (KRO) sat in Rome zonder camera Woensdagavond: Radio Geen weerwoord op de aardgas reportage WEGWIJS WETEN Bij bezoek koninklijke familie Televisie GEVITAMINEERDE STheJLTABLETTEN Drs.B. Hofstede in dienst van NTS Luister naar DOOR H. v. Nijnatten- Doffegnies AFGEDANKT Uit opa's krant DAGBLAD DL ö-tutti -YAii tmwftAG -z Mm 1V04 Vele Nederlandse vakantiegangers zijn de afgelopen jaren tot hun schade eri schande de dupe geworden van de lang- vingerige Italianen. Vorig jaar konden wij melden, dat de heer Ben Mettrop, die toen ter gelegenheid van het Concilie in Rome filmopnamen voor de KRO-te- levisie moest maken, de onaangename er varing opdeed, dat zij gehele filmuit rusting was gestolen. Ditmaal is de VPRO-regisseur Bouke Poelstra (oud redacteur van het NTS-journaal) op klaarlichte dag beroofd. Midden in de eeuwige stad stond hij met leden van zijn staf overleg te plegen over het draai boek. Zijn auto stond op enkele meters van het groepje geparkeerd. Toch heb ben de gauwdieven kans gezien om in no time een kostbare filmcamera uit de wagen te halen, alsmede enkele andere filmbenodigdheden. Do gedupeerde regisseur verwittigde on middellijk de VPRO-tv in Hilversum, waar men aanvankelijk in de veronder stelling verkeerde, dat er een aprilgrap was uitgedacht. Toen Poelstra echter met klem betoogde, dat hij daar beslist geen behoefte aan had, besloot men zo snel mogelijk een nieuwe camera met toebe horen naar Rome te zenden. Of de ver zekering de schade betaalt, is nog niet bekend. Bouke Poelstra is momenteel bezig aan een serie documentaires over de geschilpunten tussen de protestanten en de katholieken. Er bestaat een kans dat deze serie door de KRO en VPRO ge zamenlijk zal worden bekostigd en uit gebracht. In het oude centrum van Baden ziet men nergens meer één tv- mast. Het gemeentebestuur heeft op bepaalde punten in de stad gemeenschappelijke masten laten plaatsen, waarop honderden toe- stellen kunnen worden aangeslo ten. Het zicht van boven af op de stad is zodoende totaal geruimd. Woensdagavond a.s. wordt het avond programma van de VARA grotendeels gevuld met een radio-uitvoering van „La damnation de Faust" van Hector Ber lioz. Deze verklanking van de beroemde Faust-legende onderging op 6 december 1846 haar wereldpremière onder leiding van de componist. Hoewel het werk toen bij het publiek en de critici weinig succes oogstte, werd het toch in betrekkelijk korte tijd popu lair en behoort het tegenwoordig tot de meest gespeelde werken van het Franse repertoire. „La damnation de Faust" wordt uitge voerd door het Radio Filharmonisch Or kest, het groot omroepkoor (ingestu deerd door Anton Krelage) en de solis ten Regine Crespin, sopraan, als Mar guerite, Guy Chavet, tenor, als Faust, Michel Roux, bas, als Mephistopheles en Peter van der Bilt, bas, als Brander. Het geheel staat onder leiding van Jean Fournet. De opname werd gemaakt cp 23 maart j.l. in het Concertgebouw te Amsterdam. De soliste Regine Crespin werd gebo ren in Zuid-Frankrijk. Na haar studies bij Germaine Lupin in Parijs, debuteer de zij in 1951 in de Franse hoofdstad. In haar geboorteland geldt zij als een van de bekendste Wagner-sopranen. Zij heeft als gast gezongen in de Milanese Scala, de Weense staatsopera en de Berlijnse stedelijke opera. Ook in Amerika en in Salzburg heeft zij grote successen ge boekt. De derde televisie-aflevering in de serie „Jazz in aanbouw" wordt getypeerd door regisseur Nico Knapper met de uit drukking „werk-uitzending". De opna men hiervoor werden resp. in december en januari jl. gedeeltelijk opgenomen in de Hilversumse radiostudio 8 van de VARA en in de Amsterdamse jazzclub „Sheherazade", een club waar jazzmusici enkele avonden in de week de muziek kunnen maken, die ze graag willen. Bijzonder interessant in deze tv-pro- duktie is de goede typering van de wis selwerking tussen de atmosfeer van de echte jazzclub en de typische studiosfeer. Deze wisselwerking vormde het hoofd motief bij de vervaardiging van „Jazz in aanbouw". De kijkers kunnen kennis maken met Boy's big band onder leiding van de 48-jarige research-medicus dr. G.W.F. Edgar. Reeds herhaaldelijk trad hij met zijn vrienden voor de microfoon op, zo mede in de twee vorige uitzendingen van dit tv-programma. Boy Edgar is een unie ke figuur, die de enige grote jazzband in ons land leidt welke, op enkele uit zonderingen na, uitsluitend door Neder landse musici geschreven composities speelt. Hij noemt zijn orkest meer een research-instituut waar topmusici en ar rangeurs de gelegenheid krijgen om er varing op te doen. Boy's big band dateert al uit 1960. toen enkele musici en critici onder leiding van de legendarische trom pettist Boy Edgar het plan opvatten om iets geheel nieuws te ondernemen. Boy Edgar, die nog nooit de dirigeerstok had gehanteerd, ging voor het ensemble staan, waarin bekende musici als Ado Brood boom, Toon van Vliet, Tinus Bruins, de ritmegroep van „The Diamond Five" e.a. naar lieve lust arrangementen van Theo Loevendie, Cees Smal en Edgar zelf speelden. De dirigent-medicus wilde geen speciale sound brengen, maar een afge wogen en flexibele bezetting, die door menig vakman-arrangeur als experiment orkest kon worden benut. In 1961 maakte dr. Edgar furore bij de radiomensen, het- Dinsdag 7 april HILVERSUM I 403 m KRO: 12,00 Angelus 12,04 Licht instr. ens. en zangsol. 12,30 Land- en tuinb.- meded. 12,33 V.d. boeren 12,45 Platennws. 13,00 Nv/s. 13,15 Draaien maar!!!: lichte gram, met comm. 14.00 V.d. plattelands vrouwen 14,10 Rieleksen, amus.progr (herh. van zaterdag jl.) 15.10 Voordracht 15.30 Als de dag van gisteren, klankb. 16.00 V.d. zieken 16,30 U hebt voorrang: godsd. progr. 17,00 V.d. jeugd 17,50 Re- geringsuitz.: Tuberculosebestrijding. Een uitz. t.g.v. de Wereldgezondheidsdag 18,00 Lichte gram. v.d. tieners 18,20 Uitz. van de Boerenpartij. Tot u spreekt de heer H. Koekoek, voorz. van de Boerenpartij 18,30 Radio Volksuniversiteit: Oudheid kundige ontdekkingen in West-Nederland, door prof. dr. W. Glasbergen, directeur instituut voor pre- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam 19.00 Nws 19.10 Act. 19,25 Dansork. 19,50 Gram. 20.00 Viool en piano, klass. muz. 20,30 William Shakespeare en het kort begrip der tijd (1), lez. 21,00 Hoogtepunten uit Falstaff. opera van Verdi (stereofonische uitz.) 22.00 De zingende kerk, bespr. over kerkmuz. uit verschillende stijlperiodes 22,20 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en anders 23,10 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12.00 Licht ens. met zangsol. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. v. d. landb. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 Lichte gram. 13,00 Nws. 13,15 Meded.. event act of gram. 13,25 Beursber. 13.30 Lichte ens met zangsol. 14.00 V.d. vrouw 14.40 Schoolradio 15.00 Ik hoor ik hoor wat u niet hoort. muz. lez. met gram. 15,45 Van mens tot mens. lez. 16.00 Jeugd en ritme 16,30 V.d. jeugd 17.30 New York calling, praatje 17.35 Lichte gram v.d. jeugd 18.00 Nws. 18,15 Event act 18.20 Metronole- ork. en sol 19.00 Vd kleuters 19 05 Paris vous parle. gespr brief uit Pariis 19.10 Pianorec. klass muz 1.9.45 Inl tot mu ziekbegrip, muz lez 20.00 Nws 20.05 Mu- ziekrevue 21.00 Radar, radioperiodiek 21.50 Nederlands kamerkoor, radio-ka- merork en sol., oude en moderne muz. 22,20 Het koninklijk bezoek aan Mexico 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Klass. gram 23,55-24.00 Nws. BRUSSEL VLAAMS 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz tuinb°uw 12.15 Lichte muz Beursber 13.00 Nws 13.20 Kamer- muz. 1400 Nws 14.03 Kamermuz 14.10 Operamuz 15.00 Nw, 15.03 Oneramuz «no r, y Vlch,.° muz 1R'0n Beursber 16.09 Duitse les 10,24 Kamermuz 10.50 Gram. 1/.00 Nws 17.15 Lichte mir/ 17 45 Volksmuz. 18.00 Nws 10.03 Vd sold 18.28 Paardespo.-thrr 18,30 Variété-n^k 19.00 Nws. 19.40 Lichte mi,z. 19.50 Svndi- cale kroniek 20,00 Casinoconcert 20,45 Chansons 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. en ber. 22,15 Amerikaanse muz. 22,35 De ze ven kunsten 22,50 Absurd, licht progr. 23,00 Nws. 23,05 Gevar. Belg. muz. 23,55 Nws. 24,00-0,10 V.d. scheepvaart. BRUSSEL FRANS 484 m: 12,03 Gevar. progr. en act. 16,08 Klass. en moderne muz. 17,00 Nws. 18,40 Lichte muz. 19.30 Nws. 20,30 Gevar. muz. 22.00 Wereldnws. 22,15 Jazzmuz. 22,55 Nieuws. Woenstlag 8 april HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Dagopening 7,20 Klass. orkestmuz. 7,45 Radiokrant 8.00 Nws. 8,15 Lichte piano- muz. (gr.) 8,30 Walsmuz. (gr.) 8,45 Intern, volksliederen en -dansen 9.00 V.d. zie ken 9,35 Waterst. 9,40 V.d. huisvr. 10,10 Klass. gram. 10,30 Morgend. 11.00 Mo derne pianomuz. (gr.) 11,15 De jeugd op eigen wieken, hoorspel 11.45 Lichte gram. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte gram. (Om ca. 7,30 Van de voorpagina) 8,00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.55 Kookpraatje 9.00 Ochtendgym. v.d. vrouw 9,10 Klass. ka mermuz (gr.) VPRO: 9.40 School radio VARA: 10.00 Lichte gram. 11.00 V.d. vrouw 11,40 't Chansonnetje in huis. liedjes (herh. van 4 april jl.) geen hij mede dankte aan de uitnemende bezetting van liefst zeven saxen. Het werd een echt jazz-orkest, een workshop en vanavond zult u twintig vakbekwame musici met een ongekend enthousiasme een knappe tv-uitzending zien maken. De combo's, die u in Sheherazade zult horen zijn „The New Progressive Jazz Society", het Dick Vennick-kwartet, Piet Kuisters' trio en Theo Loevendies kwin tet. Michiel de Ruyter zal de verbindende tekst spreken. (Advertentie) Een waardevol geschenk en een blijvende herinnering is Uw keuze uit onze unieke collectie zilver en juwelen: modern en antiek. AMSTERDAM ROK1N 120 AMSTERDAM HILTON HOTEL ROTTERDAM WEENA 10 juweliers - antiquairs anno 1823 's Zaterdags gesloten,'szondao geopend Een functionaris van de AVRO deelde mee, dat het niet in de bedoeling ligt om terug te komen op de TV-uitzending van de aardgasreportage van 26 maart. Inmiddels wordt in de consumentengids met klem gepleit voor een betere „tim ing" bij de ombouwwerkzaamheden. De klachten in Hilversum worden geweten aan het feit, dat de fabrieken niet op tijd aan de sterk gestegen vraag naar de in te bouwen onderdelen kunnen vol doen. Zowel de gemeentelijke autoritei ten als de met de ombouw van gastoe- stellen belaste firma's zullen zich tijdig moeten verzekeren van een grote voor raad onderdelen, wil men stagnatie voor komen. Dat een dergelijke stagnatie zich thans al manifesteerde, terwijl er slechts enkele plaatsen aan ombouw toe zijn, vindt de Consumentengids erg bedenke lijk. Wat moet het straks worden als de grote stoot van gemeenten d-aartoe over gaat? Dan moet deze zaak ongetwijfeld klem lopen, tenzij de energiebedrijven in onderling overleg en in overleg met de fabrikanten tot een goede planning van de werkzaamheden komen. (Advertentie) mat Ook voor alle fiscale eh sociale voordelen. Vraag gratis prospectus.. NUMIJ LEIDEN Postbus 4, Tel. 33629 Zaterdagavond is teil behoeve van het NTS-journaal een equipe naar Mexico vertrokken om filmreportages te maken van het bezoek, dat koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene aan dat land brengen. De ploeg bestaat uit de cameralieden Rudi van Nie en Piet Terlaag, redacteur verslaggever is Fred. Emmer en chef d equipe de hoofdredacteur van het NTS- journaal, de heer Dick Simons. Tot hun uitrusting behoort ditmaal ook een ge luidscamera. De ploeg is iets groter dan voorheen bij dergelijke gelegenheden het geval is. Het ligt namelijk niet alleen in de bedoeling om de koninklijke gasten op de voet te volgen, maar vooral ook om de kijkers iets meer te laten zien van het land, waarin zij vertoeven. De filmbeelden zullen per vliegtuig naar Nederland worden verzonden, waar zij, zo lang het bezoek duurt, elke avond in het eerste of tweede NTS-journaal zul len worden vertoond. Een samenvatting van deze reportages zal op donderdag 30 april worden uitgezonden. Ook de Nederlandse radio is present. Pacode Mulder Bonello van de wereld omroep en verslaggever Henk van Sti- priaan zullen de radioreportages voor hun rekening nemen. Deze verslagen zullen in de radioprogramma's van alle omroe pen worden uitgezonden. De eerste impressie uit Mexico kunt u dinsdagavond reeds in het AVRO-pro- gramma om 22.40 uur beluisteren. Henk van Stipriaan zal na zijn repor tagewerkzaamheden in Mexico naar Noord-Amerika vertrekken. Daardoor is hij in staat om op 22 april voor de Vara een rechtstreekse reportage te geven van de opening van de wereldtentoonstelling te New-York. Door Polygoon-Profilti zal een kleu renfilm worden vervaardigd van het staatsiebezoek aan Mexico. De filméquipe zal onder leiding staan van Piet Buis, (Advertentie) Dinsdag 7 april NTS: 19,30 Intern, agrarisch journaal 20.00 Journaal VARA: 20.20 Achter het nieuws NTS: 20,45 Jazz in aanbouw VARA: 21,15 Dick Powell - Doping, tv- film 22,05 Ouderavond NTS: 22.35-22.40 Journaal. Experimentele uitzending op het tweede net (kanaal 27) KRO- 19.30 De bergeend (Shellducks). natuurfilm 19.45-21.15 De man met een miljoen (The million-pound note), ko mische speelfilm (Engels) Beide keurir gen: alle leeftijden. FRANS BELGIë: 18,30 Berichten 18 De kunst en haar geheimen, kunstkro 19.00 De aarde en de seizoenen 19.30 T kenfilms 19.40 Janique Aimée. tv-feui 20.00 Journaal 20,30 Top a Cassel 21 A la recherche de l'homme 22.20 Journr VLAAMS BELGIë: 16,30 De trom Lassie, tv-feuill. v.d. jeugd 16.55-17.55 1 geschiedenis van het beroemde Conce gebouw van New York 19.00 De social- tische gedachte en actie 19.30 De Flintst nes. tekenfilm 19,55 Sport 20.00 Nw 20.20 Wij en het monster, tekenfilm 20.3 De kat op de koord, tv-feuill. 21,00 Do cumentair progr 21.45 Steekproef: Verla ten kinderen, documentair progr. 22,151 Nieuws. I Dat komt door het speciale Citosil procédé. Doe zo'n modern sneltablet in 'n grlas water. Kijk, het valt uiteen in een nevel van mioro-deeltjes. Pijlsnel: zo kan uw bloed het sneller opnemen. Veilig: zo maakt uw maag geen bezwaar. J) de gele sneltabletten V met de pijlen. Pijn en koorts verhogen de behoefte aan vitaminen: Citosil bevat B, en C. Om u te beschermen tegen infectie - om uw weerstand te verhogen, litosil is een sneltablet. Dus: zonder ijmenging van schadelijke stoffen, ikelvoudig, veilig. 2» stuks f 1... tegen pijn, griep en koorts die reeds vele kleurenfilms van de rei zen van leden van het koninklijk huis heeft opgenomen. In de grote steden zal deze nieuwe kleurenfilm t.z.t. uitsluitend in de Cineacs worden vertoond. Met ingafig van deze maand is de heer drs. B.P. Hofstede in dienst getre den van de NTS als chef van de afdeling „studie en documentatie". Deze afdeling is o.a. belast met de voorbereidende werkzaamheden van het kijk- en luister onderzoek. De heer Hofstede, die binnenkort hoopt te promoveren tot doctor in de sociale wetenschappen, was het laatste jaar werk zaam in het bedrijfsleven. Voordien ver richtte hij sociologisch onderzoek in dienst van de regeringscommissaris voor de emigratie. Om 21.20 uur is er een stereofonische uitzending via Hilversum I (KRO) van hoogtepunten uit de opera „Falstaff". De rubriek „De zingende kerk" wordt om 22 uur uitgezonden. Om 23.10 uur is. er het disco-rendez-vous met Victor Con- selman. De AVRO zendt om 20.05 uur op Hil versum II het programma „Kleurrijke klanken" uit en om 21.50 uur is er een programma gewijd aan werken van Mon teverdi. Tot slot wordt om 23 uur de symfonie „Manfred" van Tsjaikowsky uitgevoerd. De VARA presenteert om 20.45 uur het muzikaal prograzza „Jazz in aanbouw", waaraan medewerken Boy's big band, The new progressive jazz society, het Dick Vennick-kwartet en het Theo Loevendie- kwintet. In de rubriek „Ouderavond" wordt gesproken over het doel van de vakantie. Op kanaal 27 zendt de KRO reeds om half acht een natuurdocumentaire van de BBC uit onder de titel „De bergeend". Om 19.45 uur volgt de vertoning van de Engelse filmkomedie „De man met een miljoen" met Gregory Peck in de hoofd rol. Giulietta Masina, klein, watervlug en levendig, heeft t.v.-kijkend Nederland gisteravond geboeid voor het scherm ge houden. Ze speelde de hoofdrol in Fortu- nella, het sprookje der miljoenen, die hunkeren naar meer geluk en naar meer waardering. Maar de pittige Nanda, die meent een echte prinses te zijn, eindigt in de film als een prinses op een vierde rangs toneel, en met dit surrogaat is het levenslustige meisje zelfs nog tevreden: zo weinig verlangt zij van het leven. De film is in wezen tragisch, maar door het spel van Masina bleef zij toch een ondertoon van humor tot het laatst toe volhouden. Het leven van de in wezen opgeruimde jonge vrouw kent twee mannen, waarvan de een haar óp mens onterende wijze uitbuit, terwijl de twee de haar weliswaar zijn vriendschap schenkt, maar daarbij meer suggereert dan hij in werkelijkheid kan geven. Haar grootste desillusie beleeft zij. wanneer blijkt dat zij niet het natuurlijke kind van een prins is, maar met een levens moed die overigens de hele film ken merkt, weet zij ook deze tegenvaller te incasseren. De vrouw van de grote Ita liaanse regisseur Fellini heeft in deze film voortreffelijk werk gepresteerd. Zij kwam tot boeiend spel dat levensecht afkwam op de toeschouwer. Het pro gramma van gisteren had nog een pret tig evenement, nl. de Belgische taalquiz „Het is maar een woord", in onze con treien bekend genoeg, maar voor overig Nederland een eerste kennismaking, en waarschijnlijk een prettige verrassing. J. M. 41) Het ziekenhuis was weliswaar overvol, maar plaats zou er gevonden worden, hoe dan ook. Hij zou persoonlijk de patiënte in ontvangst nemen en zorgen, dat geen onbevoegd oog haar te zien kreeg. „Tot vanavond," zei hij, toen hij haar tot op de stoep uitgeleide deed. En Christina fietste de weg terug met de wind in de rug en met een licht hart. Ze dacht: als alle mensen eens wisten welk een moed en bezieling het gaf een beetje medeleven, een beetje onbaatzuchtigheid en 'n beetje waarde ring te ondervinden. Het kon haar niets meer schelen, dat er Duitsers op de weg waren, arrogante Duitsers en hoogharti ge „Grijze Muizen", dat er zelfs een Hollands meisje liep te vrijen met een Feldwebel en dat uit alle mooie villa's langs de weg Duitse koppen staken. Want de dalende zon maakt het IJssel- meer zo mooi, dat je erop zou willen varen, de nevelige einder, de ronde zon nebol tegemoet. Boven de velden stegen hoog de leeuweriken op en misschien zat er in haar hart ook één te zingen. Ze voelde geen druk, geen vermoeidheid meer. Ze wilde naar Chris om te ver tellen, dat het leven toch mooi was als je er met beide benen instond, al moest je een heel mensenleven lang als een forel tegen de sterke stroom op zwem men en voor je tijd ten onder gaan; het was beter dan mee te drijven met de stroom. Het was alleen zo jammer, dat het inzicht zo zelden tot je kwam, dat je zo helder door de zorgen heen keek in plaats van er tegenaan, en dat je je door de zorgen liet neerdrukken zonder te beseffen, dat ze er waren om er sterk en rijp door te worden. Thuis vond ze de hele knokploeg om haar dis geschaard. Annet was komen aanwaaien op de fiets uit Amsterdam en direct aan het werk gegaan in de keuken, hoewel ze de volgende dag weel een grote tocht voor de boeg had, hele maal naar het oosten van het' land. Met haar wat onbehouwen maar vrien delijke manieren duwde ze Christina op een stoel en schepte haar bord zo vol. dat zelfs een kaaiwerker er moeite mee gehad zou hebben om het naar binnen te krijgen. De anderen plaa*. den haar en al kon haar moe hoofd al die drukte en geroezemoes nauwelijks verdragen, toch bleef haar dankbare stemming! Ze hoefde zich nergens zorgen over té maken, Annet was er. Er zou geen bordje, geen kopje vuil blijven staan en als ze morgen beneden kwam en Annet wie weet hoeveel uren alweer op haar fiets zat, zou ze waarschijnlijk de W.C schoongemaakt vinden of de zitkamer had een nachtelijke schoonmaakbeurt gekregen. Er was een boodschap van Chris. Hij was met de jongens naar het Geheime Dorp om de zieke te halen. Dokter Wil lem had opdracht gegeven, dat elk ge- schok en gestoot vermeden diende te worden. Daarom zou tante Saartje op een brancard gedragen worden een uur ver tot de grote weg bij het vroegere hoofdkwartier, waar de auto wachtte. Als tante Christina niet te moe was, wou oom Chris graag dat zij in de auto meereed als naaste familie. Dat stond beter als ze eens aangehouden mochten worden. Of ze dan maarp recies half ne gen aan de grote weg wou staan. Tante Christina wierp een haastige blik op de klok op de schoorsteenmantel; ze had nog tien minuten. Ze glimlachte tegen Annet, die haar nu pas de bood- schap overbracht. Oh, ze wist wel da het opzet was, al stond ze daar nog zo quasi verlegen met neergeslagen ogen. en ook de knokploeg was in het kom- plot. Ze hadden haar niet de kans wil len ontnemen om eerst te eten. Annet had met eens de moed om haar voor te stellen thuis te blijven en in haar plaats te gaan. Hoe goed kende zij haar! „Te moe?" Natuurlijk was ze niet moe en alle protesten ten spijt was ze al opge staan en naar de gang gelopen om een mantel aan te trekken over haar lichte zomerjurk. En zo kwam het, dat tante Christina klokslag half negen aan de grote weg stond onder een nog zoc 'e zomerhemel en even later opgenomen werd door een uiterst langzaam rijdende personenauto die een indrukwekkend )apier op dé voorruit droeg: ,.zieken\voer" Op de achterbank lag zo comfortabel mogelijk uitgestrekt tante Saartje, die voor een moment van pijn en angst verlost was omdat dokter Willem haar een injectie gegeven had. Christina, scheef en tame lijk ongemakkelijk zittend op een van de zijbankjes, kon in de invallende duister nis het gezicht nauwelijks onderscheiden Het leek een bleke vlek tegen de don- De katholieke bond van horeca- personeel St. Antonius wil van naam veranderen. Het moet worden katholieke bond van gastheer medewerkers". Zonder Sint Anto nius. U moet goed begrijpen, het horecapersoneel wil zijn schutspa troon niet helemaal afdanken. Hij mag aanblijven en de belangen van de gastheer-medewerkers hierboven bij voortduring behartigen, doch zijn naam dient uit die van de bond te worden geschrapt. Anoniem dient hij zijn taak te vervullen. Wellicht zal hij het heilige hoofd schudden, als hij van het hoofdbe stuur bericht krijgt van het besluit. Begrijpen zal hij het niet. Maar hij weet dan ook niets van moderne menselijke verhoudingen. De beti teling horecapersoneelis uit de tijd. Er was een tijd waarin men een kelner bij zijn tafeltje kon ontbie den door „hee, Jante roepen. Dat was het zwarte tijdperk van de sla vernij. Toen de zon van de sociale emancipatie ging schijnen werd de man die het borreltje bracht offi cieel kelner. Dat was een mooi woord, dat het lang gedaan heeft. Doch de ontwikkeling staat niet stil en uit de kelners stonden ober kelners op, kortweg aangesproken met „ober". Niet lang daarna was het reeds onoorbaar kelnerte roe pen. Iedere kelner werd een ober. Als zodanig bleef hij nog horeca- personeelslid, indien katholiek ge organiseerd, ook onder de nadruk kelijk vermelde schutse van Sint Antonius. Nu is ook dat aftands geworden. Jan is van kelner, via ober tot gast heer-medewerker geworden. En St. Antonius is nog zó duidelijk uit de periode van „hee Jan" dat hij stil letjes achter de coulissen gezet dient te worden. De toon die de jaarver gaderingen der vakbonden thans kenmerkt wordt niet meer verstaan door schutspatroons die sociaal im mers vele, vele eeuwen achterlopen. Een figuur als Sint Antonius kan zich onmogelijk aanpassen aan een ontwikkeling die van herbergiers en kasteleins gastheren heeft gemaakt, die een belangrijke sociale functie vervullen omdat uit goed voor ons is. Hun personeel is in de maat schappelijke evolutie niet achterge bleven. Het bestaat uit medewerkers van de gastheer. Voor dat medewer ken worden zij op grond van een c.a.o. (en wat weet een Sint Anto nius daarvan?) beloond, pardon: ge honoreerd. Indien daaraan iets schort, dan weet de organisatie der medewerkers de bond der gastheren wel te vinden. Aan de onderhande lingstafel is geen plaats ingeruimd voor de schutspatroon, die immers geen stemrecht heeft. Naar zijn adviezen zou ook de Stichting van de Arbeid niet luisteren. Ik denk dat Sint Antonius straks een beetje bedroefd door de hemel dwaalt. „Wat scheelt eraan?" zal een ambtgenoot-beschermheilige hem vragen. „Ze hebben me niet meer nodigdaar beneden", zal hij verbitterd antwoorden, afgedankt hebben ze me. En het was juist de aardigste bond die ik beredderde". PRAET-MAECKER 1 Horizontaal: 1. stijf 2. bijbelse figuur grote bijl 3. ik (Latijn) 4. zoogdier zuivelprodukt. 5. deel van een etmaal gevangenis 6. niet mis wreed heerser 7. insekt 8. loot snijwerktuig. 9. draagbalk. Vertikaal: 1. dierengeluid Europa (afk) voegwoord. 2. kamhagedis, 3. muzieknoot tijdperk soort verlichting. 4. lengtemaat lengtemaat 5. web wilde haver 6. voorzetsel deel van de bijbel. 7. familielid een zekere muziek noot 8. warmteeenheid 9. stoomschip omroepver. heilige •;s o.i3f ss '6 •arjoicsi '8 'iui aua eui 'l -;u uio -9 joo Sbj 'S 1 R -f "U BJ9 IS g UBengaj z 'ua -ma aq T :\1H3A •I0;BI 6 •sain ;ua 8 'torn 'i *ojsu ^bbj ■9 jou ann *g -snaui R3a oga g s^b na Z 'uibjïs j :*aoH :Su{ssoido „Ik kan deze gereedschapskist niet open krijgen MOEDIG Arthur Holland, burgemeester van de stad Trenton, de hoofdstad van New Yersey, gaat als blanke midden in een negerwijk wonen. Hü wil daar mee een voorbeeld stellen en een ein de aan de rassendiscriminatie maken. WEDDENSCHAP REIZEND GEWONNEN De 22-jarige in Kaapstad (Zuid- Afrika) wonende Nederlandse journa list Marc von Veh heeft kans gezien binnen zestig dagen van Hammerfest, de noordelijke haven van Noorwegen, te liften naar Cape Town, de meest zuidelijke punt van Zuid-Afrika. Von 1 Veh ondernam deze tocht na een wed denschap met een Zweed, die hem 1000 pond sterling aanbood als hij de reis binnen de gestelde tijd zou vol brengen. Toen de journalist op de plaats van bestemming aankwam, na een reis, die hem door 22 landen had gevoerd, had hij nog drie kwartier over om de Zweed een telegram van aankomst te zenden. Deze drie kwartier, welke hij nog over had van de zestig dagen, leverden hem tienduizend gulden op. Von Veh wacht nu op een ander bod. Voor een dubbele inzet wil hij, weer liftend, nog eens deze reis maken. JONG GELEERD... De politie van Lugano heeft aldaar In een luxueuze villa het „hoofd" van een bende gearresteerd, die zich on- ledig hield met Inbraken. De leider was dertien jaar, de clubleden ztfn nóg jonger. BOF... Nabij een diamantmijn in Bloemfon tein (Zuid-Afrika) vond een arbeider 1 een stuk glas. Hij liet dat aan zijn baas zien. Die had al eens eerder met 1 dat bijltje gehakt en kwam tot de bevinding, dat het een diamant was van 47.5 karaat. De arbeider kreeg een beloning van 18.000 gulden. 7 april 1914. En wanneer komt zij nu, die electriciteit? Komt ze wel ooit? Wat beteekent eigenlijk die re geringsconcessie? En die onderhande lingen met de staatsmijnen? Zal er een provinciale centrale worden gebouwd of niet? Deze en dergelijke vragen rijzen el- ken dag in de hoofden onzer gewest- genooten. Waar drie menschen bij elkaar zijn. praten zij over de electri citeit. En daar er toch maar één man is, die er het meeste van weetter wijl deze toch niet met alle belang stellenden tegelijk praten kan hebben wij een onderhoud verzocht en verkregen met prof. G. J. van Swaay, den adviseur onzer provincie en van de Regeering, die ons met zijn gewone welwillendheid te woord heeft gestaan. En uit dit interview lichten wij volgende passage: Hoe zal nu eigenlijk het bedrijf in Noord-Brabant worden aangelegd? Er zal een ringleiding komen van 30.000 volts, die in het oosten waar schijnlijk door een stroom van 80.000 volts, uit de staatsmijnen en in het westen door de provinciale centrale zal worden gevoed. Dus de centrale komt in het wes- 1 ten? In ieder geval meer in het wes- ten dan in het oosten. Tenminste als de onderhandelingen met de staats- mijnen lukken. En weer werd geklopt. „Nu moet ik toch heusch weg". „Nog één vraag, professor, wanneer zal het elektrisch licht in onze pro- 1 vincie kunnen branden?" „Over twee jaar!" „Over twee jaar?" ..Ja, wij beginnen spoedig met het bouwen der centrale en tegelijk met den aanleg der netten". En weg holde professor van Swaay. vlug als de elektriciteit, waarvan hij een der groote wekkers is in Noord- Brabant, naar de wachtende gemeen- 1 tebesturen. kere mantel, die een zorgzame hand over de zieke uitgespreid had. Ze lag zo stil, dat het tante Christina beang stigde en onwillekeurig zocht ze onder het dek naar de hand van de zieke De warmte ervan stelde haar gerust, toen gmg ze maar recht zitten en keek naar het donkere silhouet van de chauffeur die de wagen langs de onzichtbare kui len probeerde te laveren. Christina brak het angstzweet uit bij elke stoot; ze wist niet, dat een straatweg zoveel ga ten kon hebben en dat ze daar vroeger I nooit iets van gemerkt had I Nu waren ze al op de hoogte van het IJsselmeer en Harderwijk. De maan glom in talloze verduisterde ramen en ,1 Se? ™ctaIer> glans over het leien kerkdak; heel even werd ook hier en daar de zee aangeraakt. Bij de spoor wegovergang en de kazernes werden ze door een soldaat aangehouden, maar na een snelle flits van een verduisterde zaklantaarn door de wagen vrijgelaten, ïan baartje kreunde even, toen het portier dichtsloeg, maar Christina hoor- A11,-?* moment dat het open was heel wv?t J£: er waren vliegtuigen in de lucht Een eentonig gebrom, als trok ™SriS?°ig ln de hemel een zwerm voor wereldlijke insekten voorbij. Het geluid tltri? d,°0r, monot°niteit iets koppig- vasthoudends. iets noodlottigs. Jhristina leek het hemelse muziek. Toen ze de sparrenlaan indraaiden, die h*t ^ir uW-e kocht het voorplein van het ziekenhuis omvatte, zag ze in het design Yerdui|tenngsUcht iemand op de stoep staan. Het was de geneesheer directeur en naast hem, iets naar ach teren stonden de hoofdzuster en haar helpster met de brancard gereed Het ging allemaal heel vlug in zijn werk Toen ze op zij ging staan om de ver pleegster vrij baan te laten, droegen ze tante Saartje uit de wagen en legden haar op de brancard. Achter elkaar ging de hele karavaan de stoep op en de ves tibule in, die de sluis vormde van het verplichte duister naar de verlichte zaal Christina kwam achteraan Binnen stond ze even te knipperen tegen het licht, dat zo plotseling de romantiek en geheimzinnigheid omzette in nuchtere werkelijkheid. Ze hoorde de hoofdzuster met lichte verbazing in haar zakelijke stem vragen: „Dus dokter, u zei toch naar de kraamafdeling?" En het ver strooide, wat ongeduldige antwoord: ,,Ja natuurlijk, naar de kraamafdeling, waar anders heen?" 6 En de oude tante Saartje, die bijgeko men was en met doodsbange schrikogen naar He1Jrftn' ^erdweer °Pgenomen en naar de lift gebracht. da?htrlSdaf 5e,grvep e!;.niet veel va"- Ze de^zustei? of dat tante SaaTfic mfs^chlen dP deling onder" 7iph°üdraaide £e geneesheer-directeur zich om en zag haar staan. Hij werd od slag verschrikkelijk nerveus, sloeg zich tegen het voorhofd, fluisterde: Goede hemel, is u het....", beende, met de (Wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 9