De een telefoon eeuw oud NHM verkiezingenslag F ranse valt in laatste ronde Nederlandse RAF-piloot Britse fabriek redde (eerst een pronkstuk) Joodse conferentie V.S. klaagt Sovjet-Unie aan Overheid subsidieert ontwikkeling nieuw soort rakettenkruit Chefarine.4" droog haar? TRAITAL0 Kandidaten kunnen een ton verdienen KROEST JEYS SCHOONZOON AMUSEERT ZICH BEST Zelf gerold, gauw verdiend BANK Zesde lustrum Tilburg se Acad. Econ. Kring Weer incident op juristencongres in Boedapest NAVO gaat achtergebleven leden helpen DEFFERRE HOUDT HET KRUIT DROOG b Ook daar: T.V.- ze ndtijd Tempo Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijn en griep! Eenzijdig Straaljager stort neer in Japans wooncentrum I I DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 APRIL 1964 (Advertentie) AS 1-64 Arthur Goldberg, rechter bij het op perste gerechtshof der Verenigde Staten, senator Abraham Ribicoff en rabbi Uri Miller, president van de raad van syna gogen van Amerika, hebben gisteren het woord gevoerd op de „nationale joodse conferentie over het anti-semitisme in de Sovjet-Unie". Goldberg heeft verklaard dat het anti semitisme in de Sovjet-Unie „alarmeren de afmetingen heeft aangenomen". De Sovjet-regering staat vijandig te genover alle godsdiensten, aldus Gold berg, maar „er zijn overweldigende be wijzen dat de godsdienstvrijheid en cul tuur van het Russische jodendom veel strenger worden beperkt dan die van an dere godsdienstige groeperingen. „Het onderwijzen van het Hebreeuws is in de Sovjet-Unie verboden", voegde hij eraan toe, „het Jiddisch wordt tegen gegaan..., de joodse letterkunde is ern stig gekortwiekt. Steeds meer synagogen worden gesloten. Er mogen geen bijbels en gebedenboeken worden gedrukt. An dere noodzakelijke artikelen voor de beoefening van de godsdienst zijn niet meer verkrijgbaar. De laatste kousjer slagerij in Moskou is gesloten, de eeuwen oude joodse begraafplaats in Kief is op geheven". Senator Ribicoff verklaarde dat van de 198 personen die de afgelopen drie jaar in de USSR wegens „economische mis daden" zijn terechtgesteld er 102 of meer vermoedelijk joden waren. In plaats van de joden uit te roeien, Het Westduitse ministerie voor Postzaken in Frankfurt aan de Main vergast zijn bezoekers op een zeer bijzondere expositie. In vitri nes, aan de wanden en op schap pen staan dicht naast elkaar mon sters van hout en metaal en vele meters draad. Uit hoorns, buizen, trechters en geluidsschelpen krij sen, trirpen, kraken of knetteren menselijke stemmen aan het oor van de argeloze bezoeker en tus sen schrille fluittonen klinkt de sonore stem van een man: Hallo, spreekt u maar!" Aan de wand hangen portretten van streng kijkende dames met hooggesloten blouses, en van waardige beambten met martiale baarden, die zich aan het ge achte publiek voorstellen als het „Tele foonkantoor Berlijn 1890". Met andere woorden: in enkele zalen heeft men voor de belangstellende bezoeker de beknopte levensloop van de telefoon van het allereerste begin in het jaar 1863 tot het volautomatische heden bijeengebracht. Ruim een eeuw geleden verwezenlijkte de Hesische natuurkundige Philipp Reis na jarenlange proeven in zijn knutsel- kamertje de hartstochtelijke droom van zijn jeugd. Met behulp van elektrische stroom wist hij zijn stemgeluid naar een verder gelegen plaats over te brengen. Een zonderling gevormd mechanisme van hout en draad stuurde zijn woorden naar het huis van de buren. Andere uit vinders verbeterden Reis' apparaten en 15 jaar later werd de telefoon op voor spraak van de keizerlijke „Generalpost- meister" Heinrich von Stephan in Ber lijn voor de eerste keer in de praktijk beproefd. De Berlijners kregen een „te- (Advertentie) Als u zaken doet met het buitenland zal de N.H.M. graag de financiële afwik keling van uw transacties verzorgen. U kunt dan ook gebruik maken van onze handels- voorlichting voor lm- en exporteurs. Het14-daags Bank-Bulletin krijgt u op aanvraag gratis toegestuurd. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ Dit kapitalemet lofwerk versierde telefoontoestel, prijkte eens op de schrijftafel van de paus. Het ge bruikte materiaal was puur zilver. lefoonnet" en in 1880 registreren de pos terijen al 80 abonnees. Natuurlijk was een telefoongesprek in die tijd een zeer grote gebeurtenis, die men bij de ge sprekspartner '(zo men er een had!) de dag tevoren per brief aankondigde. De al dus schriftelijk voorbereide man wachtte daarna op de aangegeven tijd naast zijn apparaat op het zachte piepgeluidje, dat het gesprek inleidde. Op een afstand van meer dan twee meter was het „op- roepteken" echter niet meer hoorbaar. Daarvoor in de plaats kon men zonder extra kosten urenlang over grote afstan den spreken de kosten bedroegen per jaar gemiddeld 150 mark. Maar breed sprakige deelnemers moesten sterke ar men bezitten: de hoorn woog namelijk bijna twee kilo. Monumentaal Door het geringe aantal deelnemers in die eerste jaren van de telefoon, waren de fabrikanten van de apparaten in staat aan alle individuele wensen van de cliënten tegemoet te komen, terwijl het de fantasie van invalsrijke knutse laars animeerde. Telefoons in de vorm van een klok, als bijouterieënkistje of als stoommachine vermomd, met smeed ijzeren versieringen en artistiek houtsnij werk verblijdden het oog van de voor uitstrevende telefoonabonnee. Het pronk stuk van de tentoonstelling stamt uit het jaar 1900 een pompeuze tafeltelefoon van de Paus, versierd met gouden bloem ranken en een zilveren waterval, waar achter de arglistige kunstenaar een tweede microfoon op kunstzinnige wijze verborgen had. Spoedig werd het mode, een telefoon in huis te hebben. In 1881 waren er in Berlijn al 400 telefoonbezitters. In 1890 10.000. De techniek schreed voort, luister en spreekschelp werden van elkaar ge scheiden, de technische installatie werd compacter en de centrales werden uitge breid. Terwijl in de eerste jaren een postbeambte de verbinding tot stand bracht, deed in de negentiger jaren de „telefoniste" haar intrede. De ontwikke ling ging met reuzenschreden verder. Microfoons, centrales en technische in stallaties werden vervolmaakt, het tele foonnet breidde zich steeds meer over zeeën en continenten uit. Tenslotte ver vingen automaten de telefoniste, de toe stellen wegen nog slechts een paar hon derd gram en het aantal telefoonabonnees alleen in het vrije deel van Berlijn over schrijdt de 200.000. De regering is er mee akkoord gegaan dat aan de Kon. Nederlandse springstof fenfabriek in Amsterdam een subsidie van 750.000 wordt gegeven voor het ontwikkelen van een nieuw raketten- kruit. Het subsidie zal worden verdeeld over drie jaar. Het ministerie van defen sie zal gedurende drie jaar 150.000 ter beschikking stellen. Van het ministerie van economische zaken en van verkeer en waterstaat samen ontvangt de KNSF gedurende drie jaar een ton. De KNSF zelf zal, verdeeld over drie jaar, een be drag van 450.000 in het project steken, zodat er in totaal 1.200.000 ter beschik king zal zijn. De ontwikkeling van het voor Neder land principieel nieuwe soort kruit ge schiedt in de drie laboratoria van de KNSF, namelijk twee in Muiden en een in Ouderkerk aan de Amstel. Men zal zich in die laboratoria gaan bezighouden met het samenstellen van „compositie- kruit". Tot dusverre maakte men bij de KNSF double-base gietkruit" of nitroglyce- rinekruit, dat al met succes als raket brandstof is toegepast. Vorig jaar werden vanaf Texel enkele raketten, voorzien van deze brandstof, gelanceerd. De KNSF mikt met de ontwikkeling van het kruit vooral op de kleinere ra ketten. Het bedrijf ziet voor deze raket ten, zowel op civiel als militair terrein, een markt. Het spiegelt zich daarbij aan Noorwegen (ook een klein land) waar men enige jaren geleden de „Tei^ie" ont wikkelde, een kleine raket waarmee het land veel succes heeft. De KNSF houdt zich overigens alleen bezig met het onderzoek naar en de vervaardiging van het kruit. Het pro duceren van de raketmotoren laat zij over zoals Hitler deed, zo vervolgde hij, trach ten de Russische communisten het „jood se geweten en de joodse identiteit te do den door de joodse gemeenschap van haar culturele en godsdienstige symbolen te beroven". Rabbi Miller zei dat in de afgelopen zeven jaar 396 synagogen in Rusland wer den gesloten en dat er thans minder dan honderd zijn overgebleven. Het 6e lustrum van de Tilburgse Aca demische Economische Kring (vereniging van afgestudeerden van de Tilburgse Ho geschool) zal worden gevierd op zaterdag 23 mei a.s. Op die dag zullen de afgestudeerden om 14.30 uur in het hogeschoolgebouw worden verwelkomd, waarna om 15.30 uur tijdens een feestvergadering in de aula, het woord zal worden gevoerd door drs. A.C.J. Rottier, president-directeur van de Staatsmijnen in Limburg. aan anderen. Wel heeft het bedrijf zo als bekend in 1961 samen met de Ar tillerie-inrichtingen een contract geslo ten met de Franse SEPR (Société d.étude de la propulsion par réaction), een insti tuut dat zich bezighoudt met de ont wikkeling van raketmotoren. Naar wij vernemen zal bij het onder zoek ook het TNO worden betrokken. Op het congres van de communistisch georiënteerde internationale vereniging van democratische juristen hebben de afgevaardigden uit communistisch China op de laatste plenaire vergadering osten tatief de zaal verlaten, nadat zich storm achtige tonelen hadden afgespeeld. De leidster van de Chinese delegatie, de vice-president van het hooggerechts hof van Peking, Han Joe Toeng, had te voren de Russische communisten beticht van „volledige capitulatie" tegenover de imperialisten. Zo hard mogelijk schreeu wend riep zij: „Vooruit, val ons maar aan. Het kan ons niet schelen. Wij strijden tot het laatst". Na deze uit barsting pakten de Chinezen hun stukken en verlieten onder leiding van Han Joe Toeng de zaal. In het begin van de slotzitting had de nieuwe voorzitter van het congres, de Fransman Pierre Cot, de gemoederen enigszins kunnen bedaren door te drei gen met aftreden. Een Chinese resolutie waarin het Ame rikaanse imperialisme „de wreedste en meest aanmatigende agressor uit de men selijke geschiedenis" wordt genoemd, werd met 31 tegen negen stemmen, bij zeven onthoudingen verworpen. Een speciale werkgroep van de parle mentaire NAVO-conferentie heeft be sloten een studie te maken over de mo gelijkheden van economische hulp aan de onderontwikkelde NAVO-landen: Tur kije, Griekenland en Portugal. De werk groep, die eind vorig jaar door de con ferentie is ingesteld, is op een bijeen komst in Parijs tot de conclusie geko men dat gestreefd moet worden naar op richting van een speciaal NAVO-bureau voor ontwikkelingshulp. De Nederlandse afgevaardigde drs. Tj. Westerterp uit Ulvenhout heeft opdracht gekregen de kwestie te bestuderen en een verslag op te stellen voor verdere discussies over dit onderwerp. De schoonzoon van premier Kroestjev, hoojdredacteur van de „Isvestia" verblijft op het ogenblik aan de Franse zuidkust, waar hij zich kennelijk kostelijk amuseert. Hier zit hij in het befaamde eta blissement van Betty Ulmer, de chanteuse, die door hem begeleid werd, terwijl hij op zijn vingers floot. (Eigen buitenlandse dienst) Iedere stemgerechtigde Fransman, die er 10.000 nieuwe francs aan waagt kan 100.000 nieuwe francs winnen. Hiervoor zyn slechts vier voorwaarden vereist: dat hy zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezing in 1965; dat zijn kandidatuur gesteund wordt door de handtekeningen van honderd no tabelen; dat hy tenminste 5 pet. van de uitgebrachte stemmen verkrygt; dat hij de onkosten van zijn verkiezingscampagne niet te hoog opdrijft. „Ik stel mij het volgende jaar kandidaat", grijnslachte onze slager, toen we hem gisteren ontmoetten op zijn dagelijkse pelgrimstocht naar het „bureau de tabac". „Die 10.000 francs schraap ik wel bij elkaar en ook de honderd vereiste handteke ningen. Ik hoef maar 5 pet. van de stemmen te bemachtigen en de volgende dag ben ik 100.000 francs rijker!" hij meer dan veertien dagen nodig heeft om door het gehele land bekend te wor den, is al lang bezig met zijn verkie- zingscampagne. Hij houdt overal spreek beurten, belegt vergaderingen (waarbij hij duchtig geholpen wordt door de anti- Gaullisten), ontvangt journalisten uit binnen- en buitenland, schrijft artikelen en ziet zelfs niet op tegen een buiten landse. propagandistische reis. Hij wil, zoals hij verklaarde, zichzelf en zijn pro gramma bekendmaken vóórdat de eigen lijke campagne begint. Maar kandidaat Defferre mag niet en dit zit hem geweldig dwars als kandidaat spreken voor de radio of de televisie. Hiermee moeten hij en alle andere eventuele kandidaten wachten tot veertien dagen voor de eerste verkiezingsronde. Zij krijgen dan de beschikking over twee uren radio en twee uren televisie. Vijf func tionarissen zullen er nauwkeurig op moeten letten, dat op een rechtvaardi ge en billijke manier, iedere kandidaat in de gelegenheid wordt gesteld om te profiteren van de door de staat gebo den faciliteiten, ook wat de radio- en televisiezendtijd betreft. Op het eerste gezicht kan de kans op 'e 100.000 voor de een of ander nogal ,root lijken. In werkelijkheid is dit ech- er helemaal niet zo. Immers om de ver- 2iste 5 pet. stemmen op zijn naam te «rijgen, moet men meer dan een miljoen riezers achter zich hebben De 10.000 francs zijn het bedrag van de cautie, welke elke kandidaat moet stor en en welke hij terug ontvangt indien lij het minimum van 5 pet. der uitge- irachte stemmen haalt. De 100.000 francs zijn de staatsbijdra- 2 in de onkosten van de verkiezings- mpagne. Daarenboven worden recht- eeks door de publieke financiën alle nkosten betaald van de affiches, de .geloofsbelijdenissen" en de stembiljet ten. Volgens het gepubliceerde reglement van de presidentiële verkiezingscampag ne mag de officiële campagne pas veer tien dagen voor de eerste ronde begin nen. De indiening van de kandidaturen moeten achttien dagen voor de eerste verkiezingsronde gebeurd zijn, terwijl de campagne stopgezet moet worden op de vrijdi g, welke aan de verkiezingsdag voorafgaat. Ofschoon de Socialistische Partij ge protesteerd heeft tegen de korte duur van de verkiezingscampagne, zou het ons verwonderen als met dit protest reke ning werd gehouden. De socialistische kandidaat. Gaston Defferre. afgevaardigde en burgemees ter van Marseille, die terecht meent, dat De socialisten en de anti-Gaullisten vrezen, dat voor de Gaullistische kandi daat (de Gaulle in persoon of een an der) van nu af. geregeld aan de radio en de televisie direct en indirect propa ganda zal worden gemaakt door minis ters en andere Gaullistische kopstukken, terwijl hun kandidaat zal moeten wach ten tot de laatste veertien dagen voor de presidentsverkiezingen om gebruik kunnen maken van de almachtige", moderne propagandamiddelen. Wij verwachten dan ook nog heel wat polemiek rond de condities van de pre sidentsverkiezingen in het algemeen en het gebruik van de radio- en televisie in het bijzonder. Het door de oppositie veroordeelde verschuiven van de officiële verkiezings strijd naar de laatste veertien dagen, voorafgaande aan de eerste verkiezings ronde. zal zeker tot gevolg hebben, dat de officieuze verkiezingsstrijd van nu af tamelijk hard zal aangepakt worden. De oppositie gaat een campagne voeren tegen het reglement van de verkiezings campagnehetgeen voor haar een propagandamiddel kan zijn van een niet te onderschatten waarde! (Advertentie) Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek ie maicenf De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren groter geworden. Er is vastge. steld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te meten. Men heeft kans gezien de werking van één der oudste pijnbestrijders door toevoeging van nieuw ontdekte middelen belangrijk te verster ken en veiliger te maken, zodat ook zij die een gevoelige maag hebben zonder be» zwaar Chefarine „4" kunnen gebruiken. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET Iets waar de socialisten zich woedend over maken is het feit, dat de radio en de televisie maar zelden en dan nog slechts met een paar woorden, praten over de grote activiteit van hun kandi daat Defferre, die kriskras door Frank rijk reist om bekendheid en sympathie te verwerven voor zijn persoon en zijn programma. KLM-DC8-gezagvoerder C. J. Vlot- man zat gisteren aan als eregast aan een liefdadigheidsdiner, dat de Britse Marconi-fabrieken te Chelmsford Es sex in Engeland gaven t.b.v. een school van invalide jongens. De uit nodiging hiertoe heeft gezagvoerder Viotman te danken aan het feit, dat hij door zijn optreden als RAF-vlie- ger in de nacht van 21 maart 1944 'n Duitse luchtaanval op de Marconi- fabrieken, welke een belangrijke scha kel waren in de Britse oorlogsindu strie, heeft weten te keren. In de nacht maakte hij, tezamen met zijn radarman Johnny Wood, in een Mosquito, van het 488e Nieuw- Zeeland-squadron, 'n patrouillevlucht toen nadering van vijandelijke vlieg tuigen werd gemeld. Boven de Britse Noordzeekust ontmoette hij een Jun ker 88, die hij op een afstand van nog geen 150 meter met enige vol treffers in brand schoot. In een ach tervolging van de andere vijandelijke vliegtuigen, wist hij vlakbij de Ne derlandse kust nog een vliegtuig neer te schieten. Later in diezelfde nacht trof een politieagent de ernstig gewonde na vigator van de neergeschoten Jun ker 88 in Southminster aan. Als eni ge van da bemanning had hij zich met een valscherm kunnen redden. Uit zijn relaas bleek, dat de Junkei 88 leider was van een groep bommen werpers, die als doel de Marconi- fabrieken hadden. De instructies daarvoor zouden door zijn commandant aan de andere vliegtuigen worden doorgegeven zodra zij Engeland zou den binnenvliegen. Voordat hij dit kon doen, werd hij door Viotman neergeschoten, waardoor tevens de ge hele aanval werd verhinderd. Na de oorlog heelt men op een van de Luftwaffe-bases in Nederland een compleet en nauwkeurig vervaar digd schaalmodel van de Marconi- fabrieken gevonden, dat had gediend om de aanval voor te bereiden. Thans staat dit model in de hal van de Marconi-fabrieken te Chelmsford als een aandenken aan een aanval die door het kordate optreden van RAF- vlieger Viotman tijdig is voorkomen. Gezagvoerder Viotman. die sinds 1946 bij de KLM vliegt, was van 1942 tot 1946 vlieger bij de RAF. Voordien diende hij een jaar bij de Irene-bri gade in Engeland. Gezagvoerder Viot man werd wegens zijn verdiensten als oorlogsvlieger onderscheiden met het Britse Distinguished Flying Cross (DFC) en het Nederlandse Vliegers- kruis. Een straaljager van de Amerikaanse marine is op een dichtbevolkt woon- en winkelcentrum in een voorstad van To kio neergestort. Vier personen zijn hier bij om het leven gekomen. Vijfentwintig mensen hebben verwondingen opgelopen. De piloot van de straaljager wist zich met de schietstoel te redden. De piloot maakte zich gereed om te landen op de acht kilometer verder ge legen vliegbasis. Een van de huizen werd volledig in de as gelegd. Negen andere liepen zware beschadigingen op. De piloot kwam bij zijn val op het dak van een auto terecht, maar liep geen ern stig letsel op. (Advertentie) y S3 Viti Een produkt van i'Oreal de Paris

de Stem | 1964 | | pagina 7