Landelijk zweefvlieg- congres te Middelburg EERSTE KAMER VRAAGT NAAR KANALISATIE WESTERSCHELDE H.Y.Y. Hulst viert dit jaar 40-jarig bestaan HOORT U OOK BIJ DE MANNEN (...en vrouwen) DIE AAN DE SIGAAR GAAN? Staatssecretaris Bakker begon tweedaags bezoek Op woensdag 15 april a.s. boomplantdag in Axel Pagblad ip extern Begroting Verkeer en Waterstaat Pleidooi voor zelfstandig Sloe-heheer Deltawerken Wegverbindingen TER ERE VAN DERTIGJARIGE W.Z.C. MSB Met toernooien dé wedstrijd en een receptie Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten Thor viert 75- jarig jubileum Onregelmatig schutten in Goese Sas Sch ietwedstrijden van rijkspolitie St.-Jansteen en Clinge Voor 6e klassen Eenzijdig lagere scholen Regionale gezinszorg 3 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 7 APRIL 1964 (Advertentie) (Van onze verslaggever) Op zaterdag 18 april a.s. zal op Walcheren het dertigjarig bestaan van de Walcherse Zweefvlieg Club worden gevierd. Bij gelegenheid van dit jubileum zal de jaarver gadering van de afdeling zweef vliegen van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Lucht vaart die zaterdag in restaurant Wöhler te Middelburg worden ge houden. Verschillende congresgan gers zullen per zweefvliegtuig op Walcheren aankomen. Tussen twaalf en één uur worden de landingen verwacht op het militaire oefenterrein Modderoord aan de Na- dorstweg te Middelburg. Het gemeente bestuur zal de congressisten rond vijf uur in het Middelburgse stadhuis ont vangen. De zweefvliegtuigen, die op Modder oord zullen landen, zullen gedemonteerd worden en naar de Grote Markt van Middelburg worden vervoerd. Hier zul len de „kisten" weer in elkaar gezet en voor het publiek tentoongesteld wor den. De viering van het dertigjarig be staan zal worden besloten met een reünie van oud-leden van de Walcherse Zweef vlieg Club. De oprichtingsvergadering van de W.Z.C. had plaats op 8 maart 1934 in melksalon „De Nieuwe Landbouw" te (Van onze verslaggever) Dit jaar zal de H.V.V. '24 uit Hulst het 40-jarig bestaan vieren. Over de te or ganiseren feestelijkheden zijn tijdens een onlangs gehouden ledenvergadering in café De Bruijn besprekingen gevoerd, na dat de moeilijkheden omtrent de opvol ging van secretaris Veraart weer voor een tijdje, staande de vergadering, naar de achtergrond waren geschoven. Over het laatste schreven wij reeds in ons blad van zaterdag. Tijdens een vorig jaar no vember gehouden vergadering is een feestcommissie ingesteld, die de nodige evenementen zou gaan organiseren. Deze commissie heeft echter nog geen hand uitgestoken. „We hebben niets meer van de com missie gehoord", liet de voorzitter de heer G. Boddaert tijdens de vergadering weten, „zodat we aannemen dat de com missie ter ziele is gegaan." Het „stille' verdwijnen van deze commissie heeft echter niet in de hand gewerkt dat er nog helemaal niets is gebeurd. De juni orencommissie zal in mei een junioren- toernooi organiseren. Tot nog toe hebben ongeveer 21 elftallen van verenigingen van goeden huize ingeschreven. De vete ranen hebben ervoor gezorgd dat er ook een toernooi voor de oudjes in het vat zit, terwijl het bestuur in onderhande ling is met de KNVB, die een Zeeuws elftal zal moeten samenstellen, dat op een nog nader te bepalen datum op het Hulsterse sportpark de strijd zal aanbin den tegen Sporting St. Niklaas. Er zal nog een receptie worden gehouden en voor de leden ligt er nog een feestavond in het verschiet. Tijdens deze vergadering heeft de voorzitter de spelers van het tweede en derde elftal opgewekt de trainingsavon den regelmatig te bezoeken. „Een trainer kost veel geld en we denken er niet aan geld te gaan wegsmijten", werd vanach ter de bestuurstafel medegedeeld. Broe der Mattheus van de juniorencommissie werd met grote meerderheid van stem men in het bestuur gekozen. Men hoopt dat door zijn aanwezigheid in beide instanties een beter contact tus sen het bestuur van de voetbalvereni ging en de juniorencommissie zal wor den bewerkstelligd. Nog een plaatje uit de oude doos, met een van de vooroorlogse „kisten" en het kabel-Fordje ,,'t Kacheltje". Middelburg. De vergadering was bekend geworden door middel van een adverten tie in de Middelburgsche Courant. Dc advertentie was betaald door Rinus Ter- woert, luitenant-waarnemer van dc L.V.A. te Soesterberg. Jan Kakebeeke was de eerste die belangstelling toonde Het zijn twee mannen die zich nog steedi met het wel en wee van de W.Z.C bezighouden. In de beginjaren werden E.S.G. „Pe- rebie" en Baby „Roenkel" als vliegma- teriaal gebruikt. Zij werden omhoog ge trokken door het kabel-Fordje ,,'t Ka cheltje". Tijdens de oorlog ging al het materiaal verloren. Zelfs het vliegveld moest de W.Z.C. laten schieten. De afdeling vliegtuigbouw van de Ko ninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen ging na de oorlog voor de K.N.V.v.L. stalen E.S.G.'s bouwen. Ook de W.Z.C. ging hiermee vliegen en wel op de vliegbasis Woensdrecht De grote afstand tussen Walcheren en Woens drecht was er oorzaak van dat de W.Z.C. even een inzinking kreeg. Eind 1958 werd de vereniging echter met veler steun weer wakker geschud. De W.Z.C. beschikt momenteel over een zelf aan geklede Ka-8 (die opnieuw „Roenkel" heet), een lier en een aanhangwagen, een startwagen die zo goed als klaar is, een trekker met terughaallier op de af- tak-as en een kern van 35 leden, die vrij wel alle solo zijn. Elf leden hebben het zweefvliegbewijs, dertien leden hebben het C-brevet, twee het zilveren C-brevet, twee beschikken over d.b.o.-instructiebevoegdheid en twee leden hebben de status van hulpinstruc teur. De W.Z.C. heeft alleen nog geen veld dicht bij huis. Maar daaraan wordt ge werkt. Misschien volgend jaar.. (Van onze redacteur) Drs. J. A. Bakker, staatssecretaris van economische zaken, is gisteren zijn twee daags bezoek aan Zeeland begonnen. Hoogtepunten waren het gesprek met het college van G.S. en zijn bezoeken aan de kerngemeenten Terneuzen en Goes. Direct na zijn aankomst gistermorgen op dc provinciale griffie te Middelburg volgde de bespreking met het provinciaal bestuur. Onderwerpen waren de problemen rondom de economische ontwikkeling van en de recreatie in Zeeland, voor de staatssecretaris ingeleid door gedepu teerde jhr. T. A. W. Schorer. Nadat drs. Bakker in de Nieuw Neu- zenpolder de opbouw van Dow Chemical had gadegeslagen werd hij ten gemeen tehuize ontvangen. Hier hield burge- meet.er mr. H. Rijpstra een inleiding over de jongste ontwikkeling van Ter- neuzen. Hij vroeg de aandacht van de staatssecretaris voor de ernstige woning situatie waarin de gemeente zich bevindt. Mr. Rijpstra zei, dat de snelle ontwik keling van zijn gemeente voornamelijk kan worden toegeschreven aan de aan wijzing tot ontwikkelingskern en aan de kanaalwerken. Volgens de burgemeester heeft de staatssecretaris goed aangevoeld, dat de kernaanwijzing in Terneuzen bui tengewoon geslaagd is. Na de ontvangst in het stadhuis wer- Op de foto ziet men hoe de staats secretaris vanaf de watertoren een uitstekend gezicht had op Terneu zen. Burgemeester mr. H. Rijpstra (rechts) was daarbij een deskun dige gids. den verschillende objecten in de ge meente bezocht. Vooral de industrialisa tie, de woningbouw, de sportaccommo datie en de wegenaanleg hadden de aan dacht. Wat het laatste betreft is ook nog gesproken .over een goede ontsluiting van de stad. Burgemeester, mr. Rijpstra nam zijn hoge gast tenslotte mee naar de water toren van waaraf hij een uitstekend overzicht over Terneuzen en directe om geving had. In Goes heeft burgemeester mr. F. Huber, de staatssecretaris een indruk ge geven van de industrieterreinen aan de haven en in het zuidelijke gedeelte van de stad. In het stadhuis had een oriënte rend gesprek plaats met het gemeentebe stuur. Burgemeester Huber heeft o.m. gewezen op de moeilijkheden, die de ge meente heeft met de aanleg van de spoorlijn en de ontsluitingswegen naar het haven-industrieterrein. Gepleit werd voor een blijvende steun van de rijks overheid op dit punt en in het algemeen gesproken voor voortzetting van de kern aanwijzing van Goes. De staatssecretaris heeft zich gisteren in Breskens en de Braakman op de hoog te laten stellen van de recreatieve moge lijkheden aldaar. Vandaag volgen gesprekken met de middenstand, de gemeentebesturen van Middelburg en Vlissingen, de voorzitters van de Kamers van Koophandel in Zee land, en met de burgemeesters van de Veerse Meer-gemeenten. Rond het mid daguur zal een bezoek worden gebracht aan het Zuid-Sloe. Hoofdmoot van het gesprek over het Zuid-Sloe zullen de moeilijkheden met de vestiging vn de Wolkammers zijn. Feest te Sas van Gent (Van onze verslaggever) Turnvereniging Thor (Tot heil onzer ribbenkast) te Sas van Gent draagt dit jaar 75 jaar de zorg voor talrijke body's te Sas van Gent. Het gezond houden van ribbenkasten is een grote verdienste, denkt Sas van Gent. Daarom zal men op 13 en 14 juni de turnvereniging met het nodige feestvertoon huldigen. Op genoemde datums worden enkele grote turnmanifestaties gehouden, die de festi viteiten een mooie omlijsting moeten ge ven. Op zaterdag 23 mei zal in de zaal van de n.v. Glasfabriek een bal ten bate van Thor worden gehouden. Met de op brengst hoopt men een gedeelte van de onkosten te dekken. Omdat aan de sluizen van het Goese Sas verscheidene onderhoudswerkzaam heden moeten worden verricht zal van maandag 22 mei tot vrijdag 3 juli het schutten onregelmatig plaatsvinden. Ook de kanaaloevers zullen bij deze on derhoudswerkzaamheden worden betrok ken. Het gevolg hiervan is dat het ka- naalpeil van 25 mei tot en met 31 mei wordt verlaagd tot ongeveer 60 cm bo ven N.A.P. Dit is ongeveer 60 a 70 cm beneden het normale peil. f")aar worden ze dan weer even voor de dag gehaald: Molotov, Malenkov en Kaganowitsj. Ze leefden in verge telheid, van al hun ambten beroofd. Ze mochten zich gelukkig prijzen, dat de methoden in Rusland veranderd zijn na de dood van Stalin. Anders lagen ze allang in een naamloos graf. Maar ze worden nu dan toch weer met alle zonden van het verleden beladen. Kroestjev is vooral geprikkeld door het advies van de Chinezen: jaagt jul lie leider, die lelijke capitulationist, weg. Hij vreest, dat het Stalinisme in zijn land nog ondergronds leeft en weer nieuwe hoop zou kunnen krij gen. Vandaar dat hij de exponenten van dit dreigende verleden nu de ver nedering van de uitstoting uit de partij doet ondergaan en daar de nodige scheldtirades aan toevoegt. In Hon garije is zijn retoriek weer in de vul gariteit afgedaald: „Er is een traditie, om een lijk met de voeten naar voren een huis uit te dragen, opdat het daar niet meer zal terugkeren. Dat hebben wij met Stalin gedaan. Niemand zal hem ons ooit terugbrengen. Wie van Stalin houden, mogen hem hebben, als zij tenminste tegen de lijkelucht kun nen". Op een dode, op machteloze tegen standers trappen is niet bepaald een verheffend schouwspel. Tijdens Sta- lins leven is Kroestjev zelf ook een vlijtig dienaar van de tiran geweest. Bij zijn baar vergoot de thans zo tierende Russische partijleider tranen. Nu komt hij tegen alle onrecht op. dat indertijd in Rusland werd gepleegd, doch in die dagen is hij zelf opgeklommen in de Sovjet-hiërarchie en men heeft toen nimmer een woord van protest uit zijn mond gehoord. Het is van harte te hopen, dat de Chinese versie van het communisme niet de overhand zal krijgen in het rode deel van de wereld. Het is in het belang van de vrede, dat Kroestjev stand kan houden. Maar de wijze, waarop hij thans zijn zaak verdedigt, is beschamend en vulgair. (Van onze verslaggever) Op woensdag 15 april a.s. zal in Axel in het kader van de Nationale Boomfeest dag in Nederland een boomplantdag wor den gehouden. In Axel zullen de leerlin gen van de zesde klassen er aan deelne men. Om drie uur 's middags zullen de kinderen bijeenkomen bij de jeugdher berg. Zij zullen worden verwelkomd door In onze krant van enkele dagen gele den was een artikel afgedrukt over de stichting Regionale Gezinszorg voor Hulst en omstreken. Bij deze stichting is ook de vroegere gezinszorg van St. Jansteen opgenomen, niet omdat, zoals wij schre ven, de subsidies niet toereikend zouden zijn om de gezinszorg aldaar in stand te houden, echter omdat men in St. Jansteen had te kampen met personeelstekort, uit welke situatie overigens wel minder gun stige subsidieregelingen zouden kunnen hebben voortvloeien. (Van onze correspondent) In zaal St.-Cecilia te Clinge heeft de plaatselijke reserve-rijkspolitie in sa menwerking met de beroepsrijkspolitie schietwedstrijden georganiseerd. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door de reservisten van Clinge en St.- Jansteen alsmede door de beroepsrijks politie en het secretariepersoneel van de beide plaatsen. Ook de burgemeesters P. Vercauteren, J. Reuser, wethouder K. Willaert en de groepscommandant der rijkspolitie adjudant N. Eekman uit Hulst waren aanwezig. Er waren zelfs enkele dames van reservisten om aan de wedstrijden mee te doen. Voor de wedstrijden zou door iedere deelnemer twee series van zes schoten op de juistheidsschijf worden afgevuurd, vervolgens twee series van drie schoten °P de geluksschijf. De prijzen waren in verschillende groepen verdeeld. Zelfs v°or de deelnemende dames was een aparte groep prijzen beschikbaar ge steld. De uitslag was als volgt: Beroepsrijkspolitie: Juistheidsschijf: le pr. wmr. Ie kl. H. de Schepper, St.- Jansteen; 2e pr. adj. N. Eekman. Hulst; Je pr. wmr. Ie kl. J. Wouters, Nieuw- Namen. Res.—rijkspolitie en geme-ntepersoneel: Juistheidsschijf le pr. F. Smet, gem. personeel, St.-Jansteen; 2e pr. P. Apers, politie' Nieuw-Namen; 3e pr. r ói7onl' .Sem--Pers°neel St.-Jansteen. riiksnivft?' Xf: le pr- Jos- Heye"s res.- lijkspolitie Clinge; 2e pr. Aug Revns gem.personeel St -Jansteenf 3e pr A. spolitie St. -Jansteen. Boussen, C&s'te^reS2e l iturms^St. -Jansteen Steen3 J pe™eJ.VlZenTWnden uit«ereikt door bur- gemeester J. Reuser van St -Tancfppn nadat adjudant N. Eekman de piüfswin naars met het behaalde - Pnjswin succes gefelici- teerd had. Tot slot bedankte reservist Jos. Heyens allen die meegewerkt had den aan de wedstrijden. Hierna volgde oog een gezellig samenzijn. (Van onze parlementaire redactie) In het voorlopig verslag op de begroting van Verkeer en Water staat is door de Eerste Kamer aan Minister Van Aartsen de vraag ge steld of het waar is dat er plan nen bestaan voor kanalisatie van het oostelijk deel van de Wester- schelde. Het intern, scheepvaart verkeer zou hier zeer mee gediend zijn, menen sommige senatoren. Gevraagd wordt ook naar de stand van zaken m.b.t. de voorbereiding van het op te richten publiek rechtelijk lichaam voor het Oosterscheldebekken. Men wil ook weten of er tussen het voorlopig dagelijks bestuur van het Sloe- havenschap-in-oprichting en de NV Haven van Vlissingen geschilpunten zijn en. zo ja, welke. Vindt de minister het niet van het grootste belang dat een zo zelfstandig mogelijk Sloehavenbeheer de ontwikkeling van het betrokken ge bied ter hand neemt? Zo ja. waarom wordt er dan niet meer activiteit van bovenaf ontwikkeld? Zijn er nog andere moeilijkheden die een autonome beheervorm doen stagneren0 Voorts wordt gevraagd of er t a.v. de haven Breskens voorstellen zijn gedaan aan ,,de streek". Een groot aantal senatoren uit voorts de vrees dat in 1978 het eindstadium van de Deltawerken niet zal worden bereikt nu het begin van de werkzaamheden voor afsluiting van het Brouwershavense Gat een jaar is opgeschort. Zij menen in dit verband dat de Deltawerken niet door een tekort aan financiële midde len in de komende jaren mogen worden getroffen, omdat het hier gaat om de veiligheid van personen en goederen. Verscheidene leden vragen voorts waarom de levering van de over de Grevelingen aangelegde kabelbaan aan een Franse firma was opgedragen. Werd geen enkele Nederlandse firma hiertoe aan een tijdschema gebonden en was, daarin een boetebepaling opgenomen? Zo neen, waarom niet. Zo ja, is deze bepaling dan ook toegepast en tot welk bedrag? Men vraagt voorts of de mi nister met het oog op verdere afsluiting der zeearmen, met name van de Ooster- schelde, reeds gekozen heeft tussen het kabelsysteem en het gebruik van cais sons. Enige leden dringen weer aan op het nemen van een tweede proef in Zeeland op het gebied van de mosselverwate- ring. Hoever is het overleg met G.S. van Zeeland hieromtrent gevorderd? Enkele leden geven de minister in overweging een commissie in te stellen voor het opstellen van een ontwikkelingsplan voor secundaire havens zoals Vlissingen en Terneuzen. Terzake de wegverbindingen zeggen verscheidene leden voor wat de verbin ding Rotterdam-Antwerpen betreft de aanleg van een Zoomweg urgent te ach ten, mede voor de noodzakelijke ontlas ting van de bruggen bij Dordrecht en Moerdijk. Met het gedeelte Rotterdam- Numansdorp van de Zoomweg zal huns in staat geacht? Was de Franse firma inziens niet kunnen worden volstaan, aangezien de bestaande wegen in Noord- Brabant. welke in het verlengde hiervan liggen, geenszins op het te verwachten verkeer ziin berekend. Een aantal leden vraagt voorts naar de zienswijze van de minister over het „Rapport inzake de ontwikkeling van het wegverkeer in Noord-Brabant". Wat is het standpunt van de minister over de opvattingen van de besturen van 24 gemeenten in Noord- Brabant over de belangrijkheid en ur gentie van een spoedige aanleg van rijks weg 62 Tilburg-Waalwijk-Gorinchem? Enige leden vinden het nodig onverwijld met de aanleg van deze weg te beginnen zowel om de gevaren op de weg Til- burg-Breda te verminderen als om een betere verbinding tot stand te bren gen tussen midden-Brabant en het cen trum van het land. Er wordt voorts op- gewezen dat de bouw van een tunnel on der het Nauw van Calais consequenties zal moeten hebben voor de wegverbin dingen van de Randstad Holland met Calais. Bepleit wordt in dit verband een studie te wijden aan de bouw van een vaste oeververbinding over of onder de Wes- terschelde. Tenslotte wordt gevraagd of de minister het mogelijk acht de voorbereiding en uitvoering te bespoedigen van de weg Vianen-Breda met geheel gescheiden rij banen. een vertegenwoordiger van het Staatsbos beheer. Acht jongens en meisjes zullen daarna een boom mogen planten. De jongens en meisjes zullen nog een excursie door de bossen rond Axel ma ken en zullen tenslotte bij het kampeer- gebouw een versnapering uitgereikt krij gen. De boomplantdag wordt georganiseerd om de jeugd de waarde en de schoon heid van de bossen te doen inzien: het bos produceert hout, beschermt mens en dier tegen al te guur en winderig kli maat en de bossen zijn onontbeerlijk voor de volksgezondheid. Juist de jeugd, die de bossen zou moe ten waarderen, pleegt veel afbreuk te doen aan de schoonheid van een bosland schap door het aanrichten van vernielin gen. De ervaringen hebben uitgewezen dat jongens en meisjes, die deelnemen aan de boomplantdag, het bos met andere ogen zien. De bomen worden beschouwd als „hun" bomen, een effect, dat wordt bereikt door de jeugd gedurende deze dag bomen te doen planten en hen ver der te wijzen op hetgeen de bossen te bie den hebben. De boomplantdagen, die tot een traditie werden gemaakt nadat on geveer tien jaar geleden het „World- i'estival of trees" werd gehouden, wor den internationaal georganiseerd, vooral in die gebieden, waar gestadig voort schrijdende ontbossing de bodem doet de genereren. In Nederland wil men de aan dacht vestigen op het kleine beetje bos landschap, dat het vaderland rijk is. Een tafereeltje zoals zich dat tijdens boomplantdagen kan voor doen. |7r Is een boek verschenen, waarin haarfijn uit de doeken wordt ge daan. hoe de politie in Amsterdam in de laatste vier jaar telkens weer al te hardhandig zou zijn opgetreden. Met een persconferentie heeft men dit werk belangrijk willen maken. Er be staan ook plannen, om aldus de Haagse politie eens in het zonnetje te zetten. We twijfelen niet aan de ernst, waar mee deze documentaires worden ver vaardigd. We twijfelen echter wel aan de waarde van zulke publikaties, als ze daarnaast onvermeld laten wat de po litie vaak te verduren heeft van zeker soort publiek. Bekend is, hoe bij rel letjes het publiek in de meeste geval len partij trekt tegen de politie, ook al is die getreiterd, gesard en gene gerd. Men mag niet gauw kwaad zeg gen van nozems, want dan staan er dadelijk lieden op, die ons vertellen dat ze er niets aan kunnen doen produkten te zijn van deze tijd en van een ver keerde opvoeding. Doch wie documen taires schrijft, mag niet onvermeld la ten. hoe dit soort jongelui allerlei bal dadigheden pleegt, meisjes lastig valt en argeloze weggebruikers met knal lende bromfietsen of snelle auto's hét leven bedreigt. Dat de politie tegen over zulke verschijningen wel eens haar goedmoedigheid verliest en al te hard uithaalt, zal bij kenners van de menselijke ziel begrip moeten vinden. We zijn voor humaan optreden van de politiekorpsen. Excessen in hun op treden mogen gesignaleerd worden. Doch met het eenzijdig aandacht vra gen voor de ene kant van de medaille wordt geen rechtvaardigheid betracht tegenover de wakers voor orde en recht in hun moeilijke taak. (Advertentie)

de Stem | 1964 | | pagina 5