Scheuring in Belgisch stakersfront? na dood van kind GRIEKSE CYPRIOOT NA RUZIE GEDOOD MacArthurs dood maakt diepe indruk in Japan Vijfde tweelino; in Schijfs gezin Éérst staking beëindigen, dan prateneist Lefèvre l weer een jongetje en een meisje rvr„J Veel paasel- Bus in rivier: 35 doden Aardgas-rush. naar Noordzee in volle gang DAGBLAD VOOR ZEELAND Irene en Carlos bij Paus Paulus MAN STEEKT VROUW DOOD Nederlandse artsen weigeren hulp niet HEEL GEZIN IN BELGIE VERMIST prLjzen Moordenaar van Weense ballerina is psychopaat Turkije bezorgd over recente gevechten In Turkije Overt rwmnaar werd goede vriend Vijf gewonden bii gasexplosie op logger AVRO-regisseurs berispt na „slag om Veronica" Anderen geschorst? 104e JAARGANG No 24556 Voor God, Koningin en Vaderland B 1 N 5 A 1 A -F TL Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per pos! excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) TWEE ARTSEN Paus Paulus VI heeft gisteren prinses Irene en haar verloofde Don Carlos in particuliere audiëntie ontvangen. De audiëntie had een eenvoudig ka rakter. Alle pracht en praal had men achterwege gelaten. De prinses was gekleed in een lange zwarte japon, die tot de grond reikte, de traditionele kleding voor dames, die door de Paus worden ontvangen. De prins droeg een jacquet met witte das. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt over wat tijdens de audiëntie is besproken. Van Vaticaanse zijde werd echter gezegd, dat de Paus prinses Irene en Don Carlos ontving „als een jong paar, dat op het punt staat in het huwelijk te treden." Het prinselijk paar en de vader van Don Carlos, prins Xavier, verblijven momentcel op Soestdijk. De audiëntie heeft volgens Vaticaanse woordvoerders 20 minuten geduurd. Paus Paulus heeft prinses Irene een rozenkrans ten geschenke gegeven en Don Carlos ontving een medaille, die was geslagen ter gelegenheid van de troonsbestijging van de Heilige Vader. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat het jonge paar een geschenk aan de Paus heeft aangeboden aangezien het hier een particuliere audiëntie betrof. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade ontkende dat de prinses door de Paus was ontvangen. Het Vaticaanse blad „Osservatore Ro mano" heeft het bezoek van de prinses aan de Paus niet aangekondigd in de lijst van audiënties, zoals dit blad die pleegt af te drukken. Het nieuws over de audiëntie werd in Rome bekend door een foto, die van de Paus en de prinses met Don Carlos was gemaakt. De 47-jarige P. E. uit Beverwijk heeft gisteren bekend dat hij de 49-jarige vrouw R. E. Hilgen uit Beverwijk met zeven dolkstoten in de hals om het leven heeft gebracht. De vrouw leefde geschei den van hadr echtgenoot, terwijl ook P. S. gescheiden van zijn vrouw leefde. P. S. en R. S. H. trokken met elkaar op, maar door het verschijnen van een an dere mannelijke tiguur was onenigheid gerezen. Gisteren trachtte P. S. deze on enigheid bij te leggen, maar de vrouw wilde hiervan niet weten. Daarop heeft P. S., die voor zijn werkzaamheden bij een aannemingsbedrijf altijd een dolk mes bij zich draagt, de vrouw vermoord. Hij ging daarna naar zijn werk, maar hij viel daar op door zijn met bloed be vlekte kleding. Hij heeft zich toen vrij willig bij de politie gemeld. IN Het parket te Turnhout heeft maandag een hevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen twee artsen uit dit arrondissement. Zij worden ervan verdach ernstig in gebreke te zijn gebleven bij het verlenen van geneeskundige hulp aan een kindje van 18 maanden te Tongerlo. Dit kindje is zondag in het ziekenhuis te Olen overleden aan een long- vliesontsteking. De ouders van het zieke kindje hadden zich zaterdag voormiddag in verbinding gesteld met de wachtdienst die door het stakingscomité was ingericht, maar ondanks de verzekering van de dienstdoende arts dat medische hulp zou worden gezonden, zagen de ouders zich zeven uur later verplicht hun dringend verzoek te her halen. Toen eindelijk een dokter ter plaatse kwam, oordeelde hij de toestand van de baby ernstig genoeg om het naar het ziekenhuis te laten overbrengen, waar het kindje enige uren later stierf. De betrokken artsen beweren dat zij, afgaande op de verklaring die hen door de ouders werd verstrekt, niet konden vermoeden dat dit geval zo ernstig was. Daarom had de dienstdoende geneesheer het kind als voorlaatste genoteerd in de reeks van de te bezoeken patiënten. Een woordvoerder van de syndicale kamer van geneesheren ontkende maandag ten stelligste, dat de dood van dit kindje te wijten zou zijn aan de staking van de Belgische artsen. Volgens hem zal het on derzoek uitwijzen dat het kind ook in andere omstandigheden zou gestorven zijn. Zijns inziens moet in de aanhouding een poging worden gezien het psycholo gisch klimaat in het land ten nadele van de dokters te vertroebelen. De Belgische eerste minister Lefèvre heeft maandag duidelijk op dit tragi sche feit gezinspeeld toen hij zei dat er slechts opnieuw met de geneesheren kan worden gepraat nadat zij een einde heb ben gemaakt aan hun stelselmatig en collectief plichtsverzuim. Hij zei dat de minister van binnenlandse zaken syste matisch een programma uitwerkt om de volksgezondheid te beschermen. In het kader van dit programma werd een ge deelte van het medische personeel, dat ten behoeve van de Belgische strijdkrach ten in Duitsland vertoeft, naar België te ruggeroepen. Ook het medische personeel van de militaire rekruteringscentra werd ten dienste van de burgerbevolking gesteld In het militaire hospitaal te Brussel wa ren maandagavond 385 burgerpatiënten opgenomen. Voor het leger wordt nu een veldhospitaal ingericht in een Brusselse voorstad. In vele plaatsen werden gisteren weer betogingen tegen de artsenstaking gehou den. Naar het schijnt begint onder zekere groepen Belgische artsen ontevredenheid te bestaan over het verloop van de sta king, die vandaag de zevertde dag ingaat. Die ontevredenheid betreft vooral de vóór de staking door de bestuursleden gegeven verzekering dat de staking van „zeer korte duur" zou zijn, omdat een snelle capitulatie van de regering met het oog op de gevolgen voor de volksgezond heid werd verwacht. De staking blijft echter maar voortduren en er is voorals nog geen oplossing in zicht. Met name werd in dezelfde artsen kringen tegengesproken dat de artsen federatie zou besluiten de nieuwe ziekte en invaliditeitswet totaal te negeren in dien de eisen van de geneesheren niet zouden worden ingewilligd. Hiermede werd het afgelopen week einde gedreigd door „stakingsleider" dr. Wijnen, die verklaarde dat dit het einde zou zijn van de sociale zekerheid in Bel gië. Zijn verklaring werd echter door andere bestuursleden bestempeld als een „persoonlijke mening". Vooral jongere artsen, die geen hoge honoraria vragen, verliezen hun ge duld. Zij hebben aan de nationale artsen federatie doen weten dat zij eventueel ge noodzaakt zullen zijn om een stakingsver goeding aan te vragen. Zij kanten zich ook tegen de mogelijk heid, dat het medische corps in België de ziekte- en invaliditeitswet zou gaan ne geren, omdat de verzekerden het voor naamste deel van hun praktijk vormen. In het bijzonder in de Vlaamse provin cies zou er oppositie bestaan tegen ver dere maatregelen in het conflict met de regering. Ook wordt gewag gemaakt van officieuze contacten om vast te stellen of de huidige artsenleiders de toestand onder controle hebben, of dat zij worden gedreven door de eisen van bepaalde groepen. Vele jonge artsen en ook talrijke oude re geneesheren blijven in het geheim hun patiënten verzorgen. Naar Belga meldt hebben de ontevre den artsen via de minister van sociale zaken, Leburton, informeel de regering benaderd. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat de ontevredenheid van deze ge neesheren tot uiting zal komen wanneer het tot een hervatting van de onderhan delingen met de regering komt. In Valkenburg was het gisteren weer helemaal rustig en de politieversterking is dan ook weer ingekrompen. De daar verblijvende stakende artsen waren gis teren ook lang niet zo scheutig meer met interviews en medewerking aan een t.v.- uitzending van de N.T.S. weigerden zij beslist. Het nationaal verbond van syndicale kamers van geneesheren in België heeft de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij der Geneeskunst gevraagd de staken de artsen te steunen en géén Belgische patiënten in behandeling te nemen. De maatschappij heeft daarop, na lang beraad, geantwoord dat de Nederlandse artsen aan niemand die daarom vraagt, medische bijstand kunnen weigeren. In Oostende is gisteren bekend ge worden dat een vooraanstaande arts geweigerd heeft een der kinderen van prins Albert te behandelen. Prinses Paolo belde de dokter op, die haar echter verwees naar de noodcentrale. De voorzitter van de artsenbond van Oostende, die de volgende dag van dit geval hoorde, vroeg toen het prin selijk paar toestemming het zieke kind te mogen bezoeken. Sedert 18 maart wordt in België een uit vijf personen bestaand gezin vermist. De vader, de 37-jarige Gustaaf Torreele uit Beerse (bij Turnhout), zijn vrouw en drie kinderen van 6, 5 en anderhalf jaar oud, woonden in een hotel te Beerse. Naar verluidt had het gezin grote schul den en werd het enige tijd geleden fail liet verklaard. Op 19 maart vertrokken de ouders met de twee oudste kinderen. Het jongste kind werd te Turnhout bij de-grootouders achtergelaten. Sedertdien heeft men het gezin niet meer terug gezien. Men weet slechts dat de familie naar Nederland is vertrokken en daar een boot zou hebben gehuurd. EEN DRIEJARIG jongetje uit Rome is gisteren in een onbewaakt ogenblik in een vijvertje in de tuin van een buur man gevallen en verdronken. IN EEN „vooruitstrevende" parochie, er gens in Frankrijk, is een mis opgedragen in, wat men noemde, de Beatle.stijl. Patiënten van het Sint-Pieter zie kenhuis in Brussel worden met een ambulance van het leger overge bracht naar een militair hospitaal. VANDALEN hebben in Amsterdam een timmerfabriek vernield. Ruiten, lampen, deuren, de vloer, een voorraad hout en een machine mcesten het ontgelden. EEN MOEDER van tien kinderen is op de weg tussen Westwoud en Nibbixwoud in Noordholland van een door haar man bestuurde bromfiets gevallen en op slag gedood. TWEE NEDERLANDSE jongens zijn in Frankrijk gearresteerd, omdat zij daar zes auto's hebben gestolen. BIJ EEN TREINBOTSING in Argentinië is een passagier omgekomen en werden vijf anderen ernstig gewond. DE STICHTING Nederlands Comité Vluchtelingenhulp heeft vorig jaar 3.525.000 gulden ingezameld. Van dit be drag. dat vermeerderd is met 15.000 gul den rente, is 2.350.00 gulden bestemd voor Griekse vluchtelingen, 650.000 gulden voor Turkse vluchtelingen en 300.000 gul den voor organisaties in Nederland. IN EEN kanaaltje bij Aalsmeer is het I stoffelijk overschot gevonden van een 69-jarige dame. die tijdelijk in een zo-| merhuisje aan het water woonde. EEN 11-JARIG Amsterdams jongetje heeft brandwonden in het gezicht opge lopen toen hij met zijn vriendjes een brandende lucifer boven de benzinetank van een autowrak hield Er volgde een ontploffing en een steekvlam trof de jon gen in het gezicht GASTON NAESSENS. die bekend is ge worden door zijn pogingen tot öehande- ling van leukemie, zal vandaag voor een Franse rechtbank verschijnen. EEN NEDERLANDSE marinier (afkom stig uit Rotterdam) is bij een verkeers ongeval op Aruba om het leven geko men. DRIE JONGENS hebben „voor de grap" met een alarm- en een klapperpistool schoten afgevuurd op een voor paleis Soestdijk postende marechaussee. Aan vankelijk dacht men aan een anti-Carlis- tische actie. Het paasei is gelijmd en de de gevallen letters zijn weer in de juiste volgorde geplaatst. Heel wat jeugdige lezers hebben daarbij geholpen. Wie de beste prestaties leverden worden daar voor met de beloofde prijzen be loond. Elders in ons blad de vol ledige uitslag! Josef Weinwurm uit Wenen, moordenaar van het tienjarige balletleerlingetje Dag- mar Fulirich, schijnt een psychopaat te zijn, die zijn haat tegen vrouwen met bloed wilde afreageren. Deze indruk werd gisteren gewekt op de eerste dag van het proces tegen hem. Een psychiater vond niettemin dat de beklaagde ten vol le verantwoordelijk was voor zijn daden. Weinwurm verklaarde op de dag van de moord, 12 maart 1963, in een café wijn gedronken te hebben. Daarna had hij ge voeld een vrouw met een mes te moeten neersteken. De middag van de moord sloop hij de opera binnen en zocht hij met een geopend mes een vrouw. Op de derde verdieping ontmoette hij de kleine Dagmar Fuhricli. Hij lokte haar mee en op dat ogenblik werd hij zich opeens be wust dat hij een onschuldig kind voor zich had. Hij wilde weggaan, maar uit angst dat het meisje om hulp zou roe pen sloeg hij het kind met de vuist in het gezicht, zodat zij viel. In wilde haat had hij daarna zijn slachtoffer eerst ge wurgd en vervolgens met zijn mes op haar ingestoken. „Ik wilde de vrouw tref fen", zei hij. Behalve van de moord op de kleine Dagmar wordt Weinwurm er nog van beschuldigd drie vrouwen met een mes aangevallen te hebben. De aanklacht ver meldt sluipmoord en poging tot sluip moord in drie gevallen, diefstal en tegen natuurlijke ontucht. Het proces zal waarschijnlijk vijf da gen duren. Gisterochtend is een Grieks-Cyprioti sche politieagent doodgeschoten in een straat in de Cyprische hoofdstad Nicosia, die grenst aan de bestandslijn, die de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen van de stad scheidt. De man werd vermoord bij een woor demvisseling toen hij de Turks-Cyprische barrière in de bewuste straat naderde. Hij werd gedood door een salvo uit een machinegeweer, opgesteld aan de Turks-Cyprische zijde. In het gebied van het Turks-Cyprische dorp Kokkina en het nabij gelegen Grieks-Cyprische dorp Pakhyammos. waar in de afgelopen paar dagen reeds werd gevochten, hebben zich gisteroch- Alle 35 personen in een van Siran naar Ankara op weg zijnde bus zijn gisteren om het leven gekomen toen het voer tuig nabij Sebinkarahisar in noordoost- Turkije. in de rivier de Aloekoera stortte. De inzittenden van de bus waren Tur ken. Op de foto hiernaast: de heer en mevrouw Vroegrijk met de jongste tweeling, Marianne en Peter in ziekenhuis Charitas in Roosendaal. Foto hieronder: Vader Vroegrijk met de vier andere tweelingen en (op zijn arm) de alleen gekomen Ida. De namen van de tweelingen op deze plaat zijnlinks John en Dimphy, midden vooraan Lianne en René, midden achter Walther en Martha en rechts Nelly en Marti. Keizer Hirohito van Japan heeft maan dagmorgen, na het vernemen van het overlijden van generaal MacArthur, een telegram van rouwbeklag gezonden aan president Johnson. De Japanse regering heeft oud-premier Sjigeroe Josjida aan gewezen voor het bijwonen van de be grafenis van de man, die na de oorlog Zelfde temperaturen Weersverwachting van het K.N.M 1 geldig tot vanavond: Bewolking met later op de dag ver spreide buien. Zwakke tot matigr wind uit noordelijke richting. De. zelfde temperatuur als gisteren. Vandaag: zon onder 19.24 uui Maan onder 12.53 uur. Morgen: zon op 5.59 uur. Maan op 4.54 uur. (Van onze verslaggever) Mevr. Vroegrijk-Evers (41 jaar) uit Schijf heeft in de nacht van zaterdag op zondag rond half twaalf in het ziekenhuis Charitas te Roosendaal het leven geschonken aan haar vijf de tweeling. Het zijn evenals de vorige vier twee lingen weer een meisje en een jongen. Marianneke en Peter geheten. Moeder en baby's zijn kerngezond. IPeter woog 6 pond. zijn zusje 5 pond. Het gezin woont thans in de St.-Antoniusstraat te Schijf. Dit kerkdorp van de gemeente Rucphen staat bekend om de vele twee lingen die er in de loop der jaren zijn geboren. Het gezin Vroegrijk-Evers telt nu 11 kinderen, waaronder 5 tweelingen. De heer Vroegrijk werkt bij de borstel- fabriek Vero te Roosendaal. De oudste tweeling is bijna tien jaar oud. daarna volgt nog een tweeling van 9 jaar, de daaropvolgende werd 6 ja nuari van dit jaar 7 jaar; de volgende werd eveneens op Driekoningen van dit jaar 5 jaar. Het zusje Ida is bijna vier jaar. Zondagmiddag gingen de broertjes en zusjes met vader bij moeder en haar baby's op visite, waar zij meteen in de kapel van het ziekenhuis de doopplech tigheid mochten bijwonen. Over enkele dagen gaat moeder Vvoegnjk-Evers met haar vijfde twee ling naar huis. in Japan een zo grote populariteit ver wierf. Josjida heeft in een boodschap tot het Japanse volk verklaard dat nimmer mag worden vergeten dat generaal MacArthur steeds de keizerstroon heeft geëerbiedigd en het land naar economische welvaart heeft geleid. In een regeringscommuni qué wordt betreurd, dat er nu niets meer kan komen van het plan de generaal uit te nodigen voor een hernieuwd bezoek aan Japan. De Japanse kranten wijdden gisteren speciale pagina's aan de overledene en radio en televisie wijzigden hun program ma's om het leven te belichten van de man die Japan op de knieën dwong en die gedurende meer dan zes jaar over Japan heeft geheerst. In een condoleancetelegram aan presi dent Johnson noemt de Japanse premier Ikeda MacArthur „een moedig patriot, die zijn leven oprecht in dienst had ge steld van zijn land". „Wij zullen de ge dachtenis aan hem levend houden in onze harten, niet als die van een groot mili tair leider maar als die van een vriend". Ook de president van de Philippij- nen, Macapagal, heeft maandag uiting ge geven aan de droefenis van zijn volk over de dood van MacArthur, de bevrijder van zijn land. Uit alle delen van de wereld bleven gisteren de bewijzen van deelneming met MacArthurs overlijden binnenkomen. Daaronder was een verklaring van oud-president Eisenhower, die in 1933 als assistent werd toegevoegd aan MacArthur. die toen chef-staf was. Samen hebben zij de kern gevormd van het leger dat ten slotte de zege in de Pacific bevocht. Aan boord van de Katwijkse motorlog- ger KW 160 „Vrouw Alida" heeft zich gisterochtend in de haven van IJmuiden een zware gasexplosie voorgedaan, waar bij vier personen zo ernstig werden ge wond dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een opvarende werd licht gewond. De bemanning van de KW 160 rook bij het aan boord gaan een gaslucht. Eén man zette een paar patrijspoorten open terwijl een andere een lucifer aanstak Door de explosie, die daarop volgde, werd het benjanniageverblüf ven de logger Verwoest, tend opnieuw enige schietpartijen voor gedaan. De Turken bliezen een tussen beide dorpen gelegen brug op, waarvoor zij in de voorafgaande nacht de nodige voorbereidingen hadden getroffen. Gisteravond werd in dit gebied een staakt het vuren van kracht. Ook bij het dorp Ayios Theodhoras kwam het opnieuw tot incidenten, waar bij een Griekse Cyprioot werd gedood. In de afgelopen drie dagen vielen bij de gevechten in een vijftal dorpen in het noord westên van het eiland twee doden en elf gewonden. De V.N.-bevelhebber, luit.-gen. Gyani. heeft zich per helikopter naar het noord westen van het eiland begeven, om zich persoonlijk van de situatie daar op de hoogte te stellen. Turkije heeft gisteren de Veiligheidsg raad van de V.N. doen welen dat het uiterst bezorgd is over de aanvallen die nog steeds door Griekse Cyprioten op de Turkse minderheid op Cyprus worden ondernomen. De aardgas-rush van de oliemaat schappijen naar de Noordzee is nog in volle gang. Het booreiland „Mr. Cap" van de Caltex staat al stevig op zijn drie poten in volle zee, drie mijl uit de noordkust van Schier monnikoog. Het op zijn plaats bren gen van dit grote stalen platform is vlot verlopen. Twee van de drie assisterende sleepboten, de „Schelde" en de „Schouwenbank" konden reeds in rukken. Alleen de „Elbe" blijft nog voor alle zekerheid een poosje bij „Mr. Cap" liggen. Men is reeds druk bezig vanuit Delfzijl en Harlingen het benodigde boormateriaal aan te voeren naar het booreiland. In de tweede helft van deze week hoopt men met de eerste boring in volle zee te kunnen begin nen. Het booreiland „Mr. Louie", dat onderweg is van Amerika naar het Duitse eiland Borkum. waar het Duitse Noordzeeconsortium wil gaan boren naar gas in de' Noordzeebodem, bevond zich gistermiddag ter hoogte van West Sand aan het begin van Het Kanaal. De „Zwarte Zee", die ook dit eiland, net als de „Mr. Cap" des tijds, sleept, heeft te kampen met zware tegenwind. Afhankelijk van het weer kan het nog een week tot tien dagen duren eer de „Mr. Louie" in Bremerhaven aankomt, waar het eiland in hoog tempo gereed zal worden gemaakt voor de eerste Duitse boring in de Noordzee. Deze wordt gedaan op bij na dezelfde plaats als de Caltex aan vankelijk voor de „Mr. Cap" bestemd had. Duitsland weigerde deze maat schappij echter een concessie, waarop de Caltex besloot bij Schiermonnik oog te gaan boren. (Van onze radio- en tv-redacteur) De verwachte nasleep voor de organi sators van de flauwe aprilmop op het radioschip Veronica, is niet uitgeble ven. Het moet ons echter van het hart. dat. zoals het vaak gebeurt, de ware schuldigen er het best zijn afgekomen. Gister zijn de AVRO-tv-regisseurs r iecl Oster en Bot Rooijens door hun directie gehoord. Zij kregen een waar schuwing en het verzoek zich in het vervolg niet zomaar voor het karretje van een concurrent te laten spannen. Bovendien hadden zij een betere april mop kunnen bedenken dan zij thans hebben gedaan. Minder gelukkig troffen het de VPRO- medewerkers Alma Tjepkema en Huib de Vries, die geschorst zouden zijn. De heer Han Mulder, tv-verslaggever van de KRO-rubnek Brandpunt", werd meegedeeld, dat zijn directie de zaak nog in beraad heeft. radio-kringen vernemen wij, dat Willeke Alberti die de tocht naar het semp meemaakte, een longontsteking oplU» en haar contractuele verplichtn gen niet kan nakomen.

de Stem | 1964 | | pagina 1