Theo Uden Masman (63) haat gitaren en teenagermuziek HET GEI DORP SEÏME Prog ramma s radio en tv. Niet opgewassen elektronische tegen de kreten 'n écht Hero speldje ...voor mij zware Brandaris! Vier doden uit één gezin bij auto-ongeval Zevende Pax- Christitocht geëindigd lor*"" RAMBLERS DEZE WEEK VOOR 'T LAATST Radio Jong achter de piano Televisie VR1JMOED- SCHIEDAM Luister naar Brazilië wil generaal als president DOOR H. v. Nijnatten- Doffegnies Stem-reuilleton Premier van Bhoetan na aanslag overleden DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 APRIL 1964 IIP *;v. j !^f'' -" '-y-" V 'r 42-5.'^ "'-NN'" S l j - I Ij-y. ffc* s* X (Van onze radio- en tv-redacteur) Aan het deftige Lange Voorhout in de Residentie leunt de witte gevel van de boutique „Maison Ellen" tegen het gerenommeerde Motel des Indes aan. Deze zaak wordt ge dreven door mevrouw Masman, echtgenote van de bekende leider van het radiodansorkest „The Ramblers", de heer Theo Uden Masman. Zaterdag 11 april neemt hij officieel afscheid van Neder lands meest befaamde dansorkest in vroegere jaren en met hem ver dwijnt de naam van „The Ram blers" (De zwervers) uit de ether. De naam van de band werd 38 jaren geleden door Masman zelf bedacht en hij wenst hem niet prijs te geven. Zij die in de veronderstelling mochten ver keren, dat de nog vitale bandleider (63 jaar) om gezondsheidsredenen de diri geerstok neerlegt, vergissen zich. Theo Uden Masman (de naam Uden leende ik van mijn bet-overgrootmoeder) ver laat zijn orkest, omdat hij een hartgron dige aversie heeft tegen de huidige vro- Een foto van Theo Uden Mac mans huwelijk, dat 6 november 1957 werd ingezegend in de Ned. her vormde kerk te Ginneken (Breda). Voor het paar uit loopt tv-dominee A. van den Bosch. men van schreeuwerige, weinig melodi euze en slechts op ritmische akkoorden ingestelde tienermuziek. „Juist omdat het me zo tegenstaat leg ik er het bijltje maar by neer". In de woonkamer boven de modezaak van zijn vrouw staat een prachtige vleu gel. Correct gekleed zit Theo Uden Mas man voor de zoveelste keer aan een oud- collega hij was rond 1920 journalist bij „Het Vaderland" te vertellen over zijn carrière en vooral zijn ervaringen van het laatste jaar toen het repertoire van zijn ensemble moest worden aan gepast aan de smaak van het jeugdige publiek „Of je nu in de grote steden of in de kleinere provincieplaatsen komt spelen, overal zie je die kauwende in slobbertruien en spijkerbroeken geklede jongelui, die de ordinaire en zeker vaak onmuzikale tophits, welke meermalen appelleren aan de oerwoudinstincten, kritiekloos verafgoden. Ik gruw van dit „Top of Flop-publiek" en vraag me me nigmaal af, waarom zij geen waardering op kunnen brengen voor melodieuze ver- strooiingsmuziek. Ik hou van goede jazz- en dansmuziek en niet van die afschu- Advertentie) Maandag 6 april HILVERSUM I 402 m NCRV: 12.20 Zeven keer de boer op, agrarische reportage. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33' Instr. ens., amus.- muz. 12.53 Gram., eventueel act. 13.00 Nws'. 13.15 Licht instr. ens. 13.45 Lichte ork.muz. 14.00 Klass. en mod. orkestwer ken. (gr.). 15.00 Herhaling wedstrijd Op sporing verzocht (van donderdag 19 maart jl.) 15.40 Vocaal ens.: Geeste lijke liederen. 16.00 Bijbeloverdenking 16.30 Panorecital:klass. muz. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte gram. voor de teenagers. 17.50 Regeringsuitz.: Verkeer in Surina me, door Henk Consen. 18.00 Kerkorgel- conc. 18.20 Uitz. van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitz. over politieke zaken die de aandacht verdienen. 18.30 Lichte gram. 19.00 Nws. en weerpr. 19.10 Op de man af. pr. 19.15 Instr. ens.: Onbekende muz. uit oude handschriften. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte ork.muz. (opn.). 20.20 Adam, wie zijt gij?, hoorsp. 21.05 Kamerork en zangsoliste.: Klass. muz. 21.45 Lichte pianomuz. 22.05 Wéreldpanorama: com mentaar uit het naburige Oosten. 22.15 Pianorecital: Spaanse muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbe- spr. 23.05 Componeren in Nederland: muzikaal gesprek. 23.40 Het Evangelie in Esperanto. 23.55-24.Q0 Nws. HILVERSUM II 298 m AVRO: 12.00 Licht ens. met zangso list. 12.30 Meded t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Licht ens. met zangsoliste. 13.00 Nws. 13.15 Meded., eventueel act. of gram. 13.25 Beursber 13.30 Dansórk. met zangsolis ten. 14.00 Pianorecital: mod muz. 14.30 Zwitserse volksliedjes (gr.). 14.50 Voor dracht. 15.05 Mod. gram. 17.00 Voor de padvinders. 17.15 Combo-klanken. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nws. 18.15 Eventueel act. 18.20 'Van, voor en door amateurs: mandolinekwartet en accor deonvereniging. 18.50 Openbaar Kunst- bez. 19.00 Operafragmenten (gr.). 20.00 Nws 20.05 Negen muzen, elf provincies: gevar. progr. Plm. 21.30 De man die ophield bij het eerste hoofdstuk, hoorsp. 22.30 Nws. en meded 22.40 Act. 23.00 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws BRUSSEL VLAAMS 324 m: 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.08 Voor de landbouwers. 12.15 Lichte muz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws en weer- ber. 13.20 Kamermuz. 14.00 Nws 14 03 Pianospel. 14.10 Operamuz. 15.00 Nws. 15.03 Amus.muz. 16 00 Nws 16.03 Beurs ber. 16.09 Voor de zieken 17 00 Nws en weerber. 17.15 Voor de kinderen 17 40 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18 00 Nws 18.03 Voor de soldaten 18.28 Paarde- sportber. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.40 Operamuz. 20.00 Ka mermuz. 22.00 Nws. en ber. 22.15 Volks dansen en -zangen. 22.35 De zeven kuns ten 22.50 Absurd: (On)zinnetjes over ons wereldje. 23.00 Nws. 23.05 Beter laat dan nooit: jazzmuz. 23.30 Showprogr. 23.55 Nws 24.00-0.45 Voor de zeelieden. BRUSSEL FRANS 484 m: 12.03 Act. en gevar. muz. progr. 14.03 Gevar. muz. progr. 16.08 Klass. muz. 17.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.40 Lichte muz. 19.30 Nws 20.00 Hoor sp. 22.00 Wereldnws. 22.16 Jazzmuz. 22.55 Nws. Dinsdag 7 april HILVERSUM I 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Ouverture.. radio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Strip voor de jeugd 8.20 Lichte gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst, 9.40 Schoolradio 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Klass. ?Ï^'T1UZ.- 11-00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte gram 11.50 Volaan vooruit, pr. HILVERSUM II 298 m rt Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Lichte gram VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Progr.overz aansluitend lichte gram. 9.00 Ochtend gym. 9.10 De groenteman 9.15 Klassiek strijkkwartet (gr.). 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. welijke elektrische gitaren. Wij hebben de laatste maanden, toen de concurrentie van de tiener-idolen te hevig werd, om de populariteit van de Remblers te red den besloten samen te werken met goede tienersolisten. Speciaal dacht hij hierbij aan Rob de Nijs en de Lords en Johnny Lion met zijn Jumping Jewels. Zij geven tenminste het goede voorbeeld. Menig maal presenteeren ze knappe instrumen tale nummertjes, maar daarmee oogsten ze eigenlijk niet het succes dat ze ver dienen. Dat is de hartekreet van de man, die een grote deskundigheid bezit in de wereld van de lichte muziek. Zijn me ning wordt echter overstemd door de elektronische kreten van de gitaren, en de donderende drumsoli en het joe lende publiek, dat hem de koude ril lingen over de rug jaagt. Theo Uden Masman werd op 15 maart j.l. 63 jaar. Hü is in Cheriben op Java geboren. Toen zijn ouders naar hert va derland verhuisden ging hij in Rotterdam op de HBS. Tegelykertyd bezocht hij het conservatorium waar hij piano als hoofdvak koos. Maar zyn muzikale as piraties moesten toen nog wijken voor 'n kantoorbaan bij een Haagse wynfirma. Hü hield het er niet erg lang uit, werkte vervolgens bij e*en bankinstelling en kwam later in de journalistiek terecht by „Het Vaderland". Op een keer las hij een advertentie in dit blad van The Original Jazz Syncopaters, die een ama teurpianist vroegen. Hy werd aange nomen en tegelykertyd verdiende hij de kost bij de platenimporteur Brunswick. Momenteel beschikt de heer Masman over een prachtige discotheek, welke hij in de loop der jaren opbouwde. Ongeveer de helft bestaat uit klassieke werken en de andere helft bevat opnamen van zijn meest favoriete orkesten als Duke Elling ton en Count Basie. Als amateur speelde Masman ook in „The Queens Melodists" en in 1925 werd hij beroepsmusicus bij „The Resonance Seven". Uit dit groepje richtte hij The Ramblers op. Dit dansorkest werd al spoedig zeer populair via de radio en de dirigent is van mening, dat het voor een groot deel te danken was aan Jack Buiterman, een uitermate knappe swing arrangeur. Buiterman vernieuwde het repertoire met succesnummers als „Wie is Loesje", „Mijnheer de baron" en „Zij zong zo mooi de tweede stem". In de oorlogsjaren bleven zij voor de radio spelen en het liefst de nummers, welke ze van de Engelse zender hadden afgeluisterd. Toch kwam er na de be zetting veel kritiek los op dat doorspelen tijdens de oorlog. Maar heel veel radio mensen liepen in Hilversum rond met boter op hun hoofd. De Ramblers werden bij verstek zij speelden toen in Bel gië veroordeeld tot een paar jaar uitsluiting Maar toen Theo Uden Mas man deze uitspraak in de kranten las, is hij op hoge poten naar Nederland gegaan en heeft daar fel van zich afge beten. Alle radio-orkesten hadden immers doorgespeeld. Het vonnis werd ingetrok ken en de Ramblers mochten direct weer gaan spelen. De musici van Masman waren al spoe dig bijzonder populair en het orkest trad niet alleen voor de microfoon op. maar speelde bij tal van manifestaties in het land. Persoonlijk kent de heer Masman vrijwel alle wereldberoemde grootheden uit de jazz en met een tikkeltje weemoed denkt hij terug aan de weken dat de legendarische Coleman Hawkins, groot meester op de saxofoon als solist bij het orkest speelde. Vele bandleden begon nen hun carrière bij de Ramblers. Thans zitten zij over vele orkesten verspreid. Na de komst van Elvis Presley en andere tieneridolen daalde zienderogen de populariteit van het dansorkest. De jeugd houdt niet van orkestrale jazz muziek, maar van een stuk of wat gi taren en een ritmesectie, welke zo hard mogelijk hun dreunende slagen de zaal inbonzen. Masman voelt dat hij nu beter weg kan gaan en niet moet wachten op zijn veertigjarig jubileum. Zijn deskundigheid op het gebied der lichte muziek behoeven de luisteraars niet geheel te missen, want hij blijft de platenrubriek „Vers van de pers" voor de microfoon verzorgen. Zaterdag zullen zijn jongens waar schijnlijk voor de allerlaatste keer de afscheidstune van de Ramblers fare well-blues" spelen. Alleen de stereotype uitdrukking van Theo Uden Masman „Maar wij komen terug" zal dan niet meer klinken. Sparen, jongens! Tot 1 mei maakt Hero je blij! Bij elke pot Hero jam 1 gratis zegeltje. Voor 3 van deze - zegeltjes krijg je van de winkelier een fantastisch-mooi.ècht Hero speldje. EnormZo'n Hero speldje moet je hebben mm 50 JAAR TOPKWALITEIT 19M-1964 Openbaar Kunstbezit geeft deze avond een uitzending van „Wat de pot aan schoonheid schaft" (7.45 uur). Paul v.d. Velde leidt om half negen zijn program 't Is maar een woord en om 9.05 uur draait de Italiaanse film Fortunella. Maanrla» 6 april NTS: 19.30 You're under arrest (Co medy Caper), tv-film, 19.45 Openbaar Kunstbez. 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Uitz. van de Christelijk Historische Unie. 20.30 't Is maar een woord, quiz programma van de BRT. 21.05 Fortu nella, film (beide keuringen v. 14 jaar en ouder). 22.40 Mexico, documentair programma 22.55-23.00 Journ. BELGIë FRANS 18.30 Ber. 18.33 Voor de kinderen. 19.00 Kroniek voor de vrouw. 19.30 Sportuitz. 20.00 Journ. 20.30 L'école du non-sens. 21.30 Métamorphoses: kunstprogr. 22.J5 Literair progr. 23.05 Journ. BELGIë VLAAMS 16.30 De trouwe Lassie, tv-feuilleton voor de jeugd 16.55-17.40 Een muzikale familie, Japanse film. 19.00 Voor de teen agers. 19.25 Zoeklicht op de culturele actualiteit. 19.45 De weerman. 19.50 Sport. 20.00 Nws 20.30 Quizprogr 21.05 Panorama 21.50 Klass. pianomuz! 22.15 Medium. 22.25 Nws. (Advertentie) Vandaag zal n de uitzending Open baar Kunstbezit over Hilversum II om 6.50 uur n.m. de heer J. Joosten, hoofd rijksbureau van kunsthistorische do cumentatie het schilderij Steenbakkerij van A. Sisley bespreken. Er is deze avond een hoorspel: de man die ophield bij het eerste hoofdstuk; daarvóór (7 uur) kan de luisteraar zwerven door operaland en een reis maken door Ne derland, waar van alles wordt opgevan gen op het gebied van kunst, kuituur en amusement Op Hilversum II wordt om 3 uur een herhaling gegeven van Opsporing ver zocht. Om 17.30 uur komen de tieners aan bod in op tienertoeren. Syntagma Musicum speelt om 17.15 uur uit onbe kende handschriften. In de serie Adam, wie zij gij? zendt de NCRV een hoor spel uit over de Europese mens. Twee shows op één avond, dat was het zaterdagavond-geschenk van de KRO. Dit tweetal bood ons aardig ver gelijkingsmateriaal, want de shows ver schilden volkomen van elkaar. Was de ene 'op traditionele, de andere was op moderne leest geschoeid. En wel in de hele opzet; regie, aankleding, ballet, zang en muziek. De traditionele was „Mit chells midavondserenade" en de moder ne „Suite en seize". Had de eerste een Engelse inslag, de andere was van Waal se origine. Als steeds bleken de George Mitchell singers een goed getraind en semble, dat blijkbaar een zorgeloos ple zier heeft in de te volbrengen job. Het optreden van dit vlotte ensemble was ook nu weer een plezierige gebeurtenis door de keurig passende aaneenschake ling van bekende en onbekende liedjes, omrankt door op simpele choreografie gebaseerde, loop-, huppel- en danspassen. Het was non-stop vrolijk amusement. De Waalse produktie van 16 taferelen zocht het in 't extravagante en experi mentele en was als zodanig een bijzon der interessante belevenis. Gebaseerd op moderne muziek van Etienne Verschue- ren hadden Ernst Blondeel en Serge Lerey een serie impressies opgebouwd, origineel van aard en knap in beeld ge bracht. Deze gefilmde show getuigde van groot vakmanschap en fijne feeling voor de muziek. De expressie accentueerde veelal ragfijn de impressie. Zo werd het in zijn genre een produktie van bedui dend artistiek en vaktechnisch gehalte en waarin ook in muzikaal opzicht veel viel te genieten. Zondagavond beleefden wij eveneens een experiment. Voor 't eerst lieten the swingle singers een Frans ensemble onder Amerikaanse leiding zich op de vaderlandse t.v. horen. Met aha. dabbe- dab en deebedee in jazzmaat wilden zij impressies van Bach-composities bren gen. O.i. werd er een regelrechte moord op Bach gepleegd. De Rus Tsjechow schreef kostelijke novellen, o.a. „de diplomaat". Ko van Dijk las ze voor, in een vertaling van Ch. Timmer, en hij deed dat vlekkeloos. W. v. B. Vele kijkers zullen zich zaterdagavond uitstekend geamuseerd hebben met de zoveelste ^aflevering van het spel „Eén tegen allen" van de Vlaamse t.v. Deze keer was het St.-Niklaas, de hoofdstad van „het Soete Waesland" dat het tegen de wedstrijdleidster opnam. Met succes, want alle tien opgaven werden vol bracht, zij het dan dat het tenslotte op het nippertje was. Elf jarige meisjes tussen 16 en 25 jaar te vinden bleek niet zo eenvoudig. Vooral in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, waar men St.-Niklaas als een goede buur kent en waardeert, zal men van het spel, én van de St.-Niklaasse zege, genoten hebben. Zeven Braziliaanse gouverneurs staan achter de militaire leiders van het land die zaterdag erop hebben aangedrongen generaal Branco te benoemen op de plaats van de verjaagde president Gou- lart. Ze willen ook onmiddellijk parle mentaire verkiezingen. Castello Branco, chef-staf van het Braziliaanse leger wordt beschouwd als de stuwende kracht achter de vlotte revolte die president Goulart zaterdag naar Uruguay deed vluchten en die een halt moest toeroepen aan „de te com munistisch getinte politiek van Goulart" De voorlopig waarnemende president Mazzilli moet op 2 mei zijn taak over dragen aan een door het congres ge kozen opvolger. Inmiddels is een golf van arrestaties door Brazilië gegaan. In Rio de Janeiro werden vier Chinese communisten gearresteerd. De afgezette president Goulart heeft gisteren op een persconferentie in de Uruguese bad plaats Solymar herhaald, dat hij geen afstand heeft gedaan van het president schap. Hij weigerde zich uit te laten over zijn plannen voor de toekomst. Hij ontkende als communist te zijn opgetreden. Hij had slechts voor de be langen van zijn volk, in het bijzonder de minst bevoordeelde klassen, geijverd. Hij ontkende politiek asiel te hebben gevraagd in Uruguay. Vier personen zijn om het leven ge komen bij een verkeersongeval dat zater dagavond plaatshad tussen Deventer en Zutphen. Een kleine personenauto die uit het dorp Gorssel kwam, reed de voorrangsweg op en werd gegrepen door een uit de richting Deventer komende auto. De eerste wagen sloeg over de kop en vloog in brand. Van de inzittenden, een familie uit Arnhem, bestaande uit man, vrouw, twee dochters van resp. 15 en 10 jaar en een zoon van 9 jaar, kon alleen de doch ter van 15 jaar levend uit de brandende wagen worden gehaald. Het meisje werd zwaar gewond en is opgenomen in een ziekenhuis in Zutphen, 40) Nu het kamp zo vol was en er ook zo veel niet-joden in opgenomen werden, waren de ruzies zeldzamer en de om gang vrijer en ongedwongener; er was meer afwisseling. Na het invallen van het duister, als het oversteken van de brandgangen niet meer verboden was, gingen de bewoners van de diverse vak ken bij elkaar buurten Er werden club jes opgericht, voordrachten en cursussen gearrangeerd, waar een nieuwkomer ver telde van zijn belevenissen en het nieuws besproken werd. Er heerste een opge wekte en hoopvolle sfeer. Maar de be hoeften en noden groeiden met het kamp mee, zetten de leiding telkens voor schier onoplosbare problemen en ver rassingen. Een gang naar de tandarts was een welkome afleiding; er bestond een bijna ontstellend animo voor. Nie mand vroeg zich af wat een hoofdbre kens en moeite het kostte om deze ris kante tochten met het beperkt aantal betrouwbare hulpkrachten, dat beschik baar was, in elkaar te zetten. Dokter Willem en ook de dokters uit het dorp, die geregeld controle hielden, konden alle voorkomende gevallen in de primi tieve hutten behandelen. Soms moest er een patiënt naar het streekziekenhuis ge bracht worden een half uur gaans met de auto. Daarvoor moesten alle papie ren, zowel van de chauffeur en de auto als van de patiënt en z'n begelzider, kloppen, en meestal was er nog haast bij ook. Op een dag kwam dokter Willem op het hoofdkwartier, waar hij tante Chris tina alleen aantrof in de keuken, bezig met het doen van de was, waar ze met moeite een uurtje voor vrijgemaakt had. Hij was tamelijk zenuwachtig en viel met de deur in huis Een van de Joodse vrouwen? „tante Saartje". leed aan een acute blindedarmontsteking en hij dorst het niet langer aan te zien; voor de nacht moest er ingegrepen worden. Oom Chris had hij niet te pakken kunnen krijgen. Gert en Joep ook niet en Hein tje was hij onderweg tegengekomen, zeu lend met de pakken voor het kamp. De ze zou direct de betrouwbare autover huurder opzieken, die een Ausweis be zat voor ziekenvervoer. Hij zelf had al geprobeerd het ziekenhuis telefonisch te pakken te krijgen, maar de directeur noch de chirurg kon hij aan de telefoon krijgen, en hij dorst de boodschap aan niemand anders af te geven. Toch moest er snel gehandeld worden,er hing een mensenleven van af. Tante Christina had naar zijn ver haal geluisterd en zijn zenuwachtig heen en weer geloop door de keuken gadege slagen. Nu liet ze het stuk goed, dat ze boven de teil aan het wringen was, met een plons terug in het water vallen en begon aan de handdoek, die naast de gootsteen hing, haar handen en onder armen af te drogen. „Als jij zorgt, dat je Chris opvangt, die naar het contact adres achter in het dorp is zal ik naar het ziekenhuis fietsen en daar alles in orde maken." Ze was uiterst bedaard en kalmeer de ook hem. Hij greep een keukenstoel, ging er als een ruiter op zitten en pro testeerde zwak: „Maar dat is een eeuwig eind fiet sen. Ik wou, dat ik het kon doen, maar ik heb heus geen tijd. Zou je niet op Heintje kunnen wachten?" „Ben je dwaas zeg! Die is de hele dag en de halve nacht al op stap ge weest, die stuur ik nu niet weer eens de weg op." „Maar jij dan?" Hij keek naar haar moe gezicht. Hij wist, dat ze boven haar krachten werkte en liet bezwaarde hem dat hij geen kans zag haar de tocht te besparen. „Oh, ik Ze maakte langzaam de 1* f 32 banden van haar schort los en smeet het natte ding in een hoek. „Je zegt toch, dat er haast bij is en dat er mis schien een mensenleven mee gemoeid is?" Toen zweeg hij en keek op naar haar ogen, die blauw-grijs waren en zo boor devol ernst en bekommernis, dat hij er beschaamd en verlegen de zijne voor neer moest slaan. „Nou. vooruit dan maar," zuchtte hij en sprong op, omdat hij plotseling tot de ontdekking kwam, dat hij zijn tijd stond te verbeuzelen, „Ik zal je man zeggen, dat hij je veertien dagen op een onbewoond eiland moet opsluiten om uit te rusten; je werkt je zelf de grond in! Oh nee, zeg maar niets, ik ben al weg. Ik weet toch wel, dat je niet naar verstandige raad luistert net zo min als die man van je. En wie zegt je er la ter dankje voor?" Ze had helemaal geen protest, want ze was al naar de gang gelopen en stond voor het spiegeltje haar hoofddoek om te doen. Een slip hield ze tussen haar (Van onze correspondent) De zevende Pax-Christivoettocht naar Den Bosch is met een overweldigende demonstratie van saamhorigheid in de veehallen van de Brabantse hoofdstad geëindigd Maar, zo zei de organisator van de Pax Christitocht, pater P. P. J. Verkoelen zaterdagavond voor de 3100 jongelui die zingende de kathedraal van St.-Jan waren binnengetrokken, nu be gint het pas. Er zal n.l. moed voor nodig zijn om de gedachten die verworven zün in de praktyk te brengen. Dat de voettocht ook dit jaar bij de middelbare scholieren is aangeslagen bleek uit de dankgebeden die vertegen woordigers van de groepen in de kathe draal uitspraken. Steeds weer getuigden zij van hun dankbaarheid voor vriend schap, goedheid en levensvreugde die zij onderweg hadden ervaren. Mgr. Bekkers werkte in een korte toespraak uit wat de vertegenwoordigers van de groepen gedacht hadden aan te geven. „Het is de Heer die in ons midden is''. Na de indrukwekkende dankdienst in de kathedraal kwamen de routiers zater dagavond nog een keer bijeen om samen te eten (De B.B had voor een stevige pot gezorgd) en te bidden. Zondagmor gen kwamen zij samen met de inwoners van Den Bosch, bij wie zij overnacht hadden, naar de Veehallen, waar een pontificale hoogmis werd opgedragen. Ze zongen dat de hallen op hun grond vesten trilden en toen de kardinaal de zegen gaf klonk een donderend applaus Een uitbundige hospartij ontstond spon taan toen Tater een harmonie de Vee hallen binnentrok. Leiders, leidsters, aal moezeniers, allen die tot welslagen van de tocht hadden meegewerkt werden op de schouders genomen en zingend rond gedragen. Van veel meer betekenis nog was het hartelijke afscheid voor en op het station van Den Bosch, waar trek kers en treksters maar node van elkaar konden scheiden. Premier Dzjigme Dordzji van Bhoetan (een Himalaja staatje) is te Phoentso- ling door een onbekende vermoord. Twee uur nadat een onbekende op hem schoot, overleed de premier. Men heeft de dader nog niet kunnen opsporen. De aanslag is zondagmiddag gepleegd, even nadat Dordzji afscheid had ge nomen van een Indische ambtenaar die hem een beleefdheidsbezoek had ge bracht. (Advertentie) Zware shag met mooie lange draad, dus soepel draaien. Zuivere Kentucky-tabak. Lekker pittig maar niet scherp. Goed verpakt, geen kans op uitdrogen. Elk pakje van begin tot eind pure tabak. f 1.- in dubbelwandige tabakszak ZWARE SHAG VAN DOUWE EGBERTS tanden vast, daarom kon ze niet ant woorden. Hij meende het goed, die dok ter Willem, en ze was hem erkentelijk voor zijn hulp. bezorgdheid en medele ven, maar wat kon ze eraan doen? Er waren nu eenmaal geen onbewoonde ei landen meer en er was geen rust voor mensen van het verzet. Dank? Wat had dank ermee te maken? Je hielp omdat het niet anders kon, omdat het je hart verscheuren zou als je moest toekijken zonder een hand uit te steken. Een kwartier later fietste ze tegen de wind in naar het ziekenhuis. Ze zat er over te tobben wat er door deze onver wachtse tegenslag nu weer ongedaan bleef liggen behalve de was. de bood schappen en de bedeltocht langs de di verse betrouwbare winkels, die mis schien nog een partijtje overals en kle ren op de kop hadden weten te tikken, waar ze graag haar deel van had Bons- ma had ook gevraagd of ze kwam om de bijdragen op te halen, die ze van verschillende kennissen gekregen haden Ook moesten er nog bonkaarten rond gebracht worden bij de mensen, die onderduikers hadden. Heintje kon het niet doen en de anderen ook niet. Dat moest maar tot morgen wachten. Arme tante Saartje ging voor. Er waren ook waarschuwingen binnengekomen over een rondloerende jongen, die met de landwachten heulde en die in de gaten gehouden moest worden Als dat Chris maar niet door zijn hoofd schoot. En dan bedacht ze zich met schrik, dat die avond de knokploeg zou komen, die iets op touw had gezet voor de nacht en van het hoodkwartier af zou opereren Dat kwam nu al heel slecht uit. Ze trapte werktuiglijk en' lette noch op de weg, noch op het verkeer. Er wa ren geen vliegtuigen in de lucht. Eigen lijk jammer, want al konden ze ieder ogenblik als havikken uit de lucht val len en op je neer duiken, toch gaf het je moed. Ze was nu al op de hoogte yan Harderwijk. Het betonnen fietspad fietste gemakkelijker dan de straaweg r^laa.r de wind, direct uit zee, blies nog straffer. Verderop, bij de spoorwegover gang en de kazernes, wemelde het van het Feldgrau. Ze moest een beetje uit kijken, maar wie lette er nu op een al wat oudere oververmoeide vrouw, die zich in het zweet trapte om een joden- mens, al was het misschien maar tij delijk. van de dood te redden? In JLet zie^en^uis trof ze het tenmin ste. Op haar vraag werd ze dadelijk bij de geneesheer-directeur toegelaten. Een vriendelijk, maar ook een strijdvaardig man, nog vrij jng vol idealen. Hoe- velen had hij al het leven gered en voor hoevelen zijn eigen leven in de waag schaal gesteld als het ging om een pa tient uit Duitse handen te houden. Daar was moed en sluwheid voor nodig, want ook in een ziekenhuis zijn niet alle elementen betrouwbaar Voor tante Christina haar mond had opengedaan, zat ze al in een luie stoel met een glas ijskoude limonade voor zich en toen ze wat bijgekomen was en haar verhaal gedaan had, was de zaak ook al in orde. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 7