Nederlandse zender kreeg n ereplaats RADIO VATICANA geeft vleugels aan pauselijke boodschap Progran Tent- en Caravanshow ROOVERS SPORT Ientosorbine! VANNELLES ra» dagblad de stem J. v. Sabben jr< Rotterdamse schouwburg tot laatste plaats vol Plaatsbekleder in premiere KWART EEUW GELEDEN BEGONNEN REPORTAGES »- pisiNG geurige Kentucky tabak en niets dan dat! zoveel méér aroma, zoveel béter gemêlangeerd een wereld van rookgenot kreeg, met het stempel van „De Weduwe", een wereldreputatie, Geleerde als directeur Procfuitsendingen DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 6 APRIL 1964 Nieuw stramien Vier ongelukken: 7 sportvliegers omgekomen Straaljager stort op winkelwijk: vier doden Kampioenschappen „Theo Middelkamp" BEZOEK ONZE GROTE TE GOES AUTO-DROP i Bedorven maag! i en diarree j in méér dan dagelijks 70.000 gezinnen (Van een medewerker) Men moet al een hele goede kaart van Italië hebben om daarop het dorpje Santa Maria di Galeria te kunnen vinden. Het is dan ook maar een vlek, niet meer dan een aantal slor dig gegroepeerde boerenbedoeninkjes, nauwelijks in staat het gelijkmatig patroon van dorre weidevlakten en karige bekruinde bomen te onderbreken. Toch is dit gehucht, dat slechts een schamel bestaan biedt aan enkele honderden zwaar ploeterende dorpelingen, het hart van een wereldom spannend radionetwerk, dat zich een belangrijke plaats in de etherwereld heeft opgeëist. Santa Maria di Galeria namelijk huisvest het moderne zenderpark van Radio Vaticana, het instituut, dat in 1939 aan de historische opzet de pause lijke stem ethervleugels te geven een belangrijke en mo derne uitbreiding gaf door te beginnen met journalistieke reportages. De eerste was die van de begrafenis van Paus Pius de Elfde en deze noviteit, die een geheel nieuwe activi teitengebied ontsloot voor de Vaticaanzender, kwam tot stand op aandrang van de Katholieke Omroep in Nederland. jong uitziende man, In wie men aller minst de geleerde herkent die hij in werkelijkheid is. Een geleerde, die na het behalen van het doctoraat in de natuurkunde twee jaar onder leiding van Nobelprijswinnaar Victor T. Hess researchwerk verrichtte op het gebied van de kosmische stralen alvorens hij aan de Gregoriaanse Uni versiteit in Home als hoogleraar in de filosofie en wetenschap werd benoemd. Tussendoor uitkijkende op de achter zijde van de imposante St.-Pieterkoepel en daarlangs op een in een sombere mist gevangen Home over de Tiber tekenen wij het verhaal op, dat hij ons vertelt: „Het radio Vaticana van nu een mo dern geoutilleerd bedrijf met 70 vaste en 130 part-time medewerkers, die een dagelijks 24-uur-programma met uitzen dingen in dertig talen verzorgen is niet het resultaat van een veelomvattend plan om het centrum van de katholieke In Rome hebben wij, met de directeur van radio Vaticana gesproken, de pater jezuïet dr. Anthony Stefanizzi. Wij had den verwacht in hem een gewichtige Curie-autoriteit aan te treffen, maar we hadden ons schromelijk vergist. Pater Stefanizzi, toch wel zo invloedrijk, dat men bij de pauselijke zouaven en gen darmerie zijn naam slechts behoeft te noemen om vry toegang te krijgen tot de Vaticaanse tuinen, waarin het hoofdkan toor van radio Vaticana is gelegen ,is een zacht pratende, innemende en nog kerk een directe verbinding te geven met alle geloofsgenoten in de wereld. De aanvankelijke doelstelling was veel beperkter. Het ging er slechts om de woorden van de paus te laten doorklin ken in al die gebieden, waarin nieuwe sociale leerstellingen, de klassebewust wording en de drang om het juk van vreemde overheersing af te werpen, in de harten van velen onrust, twijfel en onzekerheid hadden gezaaid. Er was bij miljoenen katholieken in de wereld be hoefte ontstaan aan een gids, die de weg wees door de doolhof der problemen." Paus Pius XI, wiens begrafenis een nieuwe periode in de geschiedenis van het Vaticaanse radio-instituut inluidde inaugureerde op 12 februari 1931 de tweede verjaardag van het verdrag van Lateranen, dat de onderlinge betrekkin gen tussen Italië en Vaticaanstad regelde de door senator Marconi geschonken eerste kortegolfzender, waarmede de pauselijke boodschap een verder bereik werd gegeven dan de Colonnaden van het Sint-Pietersplein. Het was een pover begin, zo pover, dat pater Giuseppe Gianfranceschi, de eerste directeur, het al spoedig noodzakelijk achtte met de Dit is het „hoofdkwartier" van Radio Vaticana, gelegen aan de rand van de pauselijke tuinen. Paus Joannes XXIU maakte veel gebruik van Radio Vaticana om zijn stem over de gehele wereld te laten klinken. Pater dr. Anthony Stefanizzide huidige directeur, die wij in bijgaand artikel aan het woord laten, staat met de micro foon naast de paus. (Van onze radio- en Aan het deftige Lanj de Residentie leunt van de boutique tegen het gerenomr des Indes aan. Deze z dreven door mevro echtgenote van de b van het radiodans Ramblers", de heer Masman. Zaterdag 1 hij officieel afscheid lands meest befaamc in vroegere jaren en dwijnt de naam var blers" (De zwervers) De naam van de band gelerden door Masman hij wenst hem niet pry die in de veronderstellin keren, dat de nog vitale jaar) om gezondsheidsre geerstok neerlegt, vergi Uden Masman (de naai ik van mijn bet-overgr< laat zijn orkest, omdat h dige aversie heeft tegen Maandag 6 HILVERSUM i NCRV: 12.20 Zeven ke agrarische reportage. 12.: land. en tuinb. 12.33" Ins muz 12.53 Gram., event Nws. 13.15 Licht instr. e: ork.muz. 14.00 Klass. en i. ken. (gr.). 15.00 Herhaling sporing verzocht (van maart jl.) 15.40 Vocaal lijke liederen. 16.00 Bijt 16.30 Panorecital:klas, Voor de kleuters. 17.15 V 17.30 Lichte gram. voor 17.50 Regeringsuitz.: Verk me, door Henk Consen. 18 conc. 18.20 Uitz. van c Volkspartij. Kaarten op U over politieke zaken die verdienen. 18.30 Lichte gra en weerpr. 19.10 Op de m, Instr. ens.: Onbekende i handschriften. 19.30 Rad Lichte ork.muz. (opn.). 20 xijt gij?, hoorsp. 21.05 1 zangsoliste.: Klass. muz. pianomuz. 22.05 Wereldpai mentaar uit het naburige Pianorecital: Spaanse mi 22.40 Avondoverdenking, spr. 23.05 Componeren i muzikaal gesprek. 23.40 He Esperanto. 23,55-24.00 Nw HILVERSUM II AVRO: 12.00 Licht ens list. 12.30 Meded t.b.v. h 12.33 Voor het plattelan< ens. met zangsoliste. 13.l Meded., eventueel act. o Beursber 13.30 Dansórk. ten. 14.00 Pianorecital: m< Zwitserse volksliedjes (gr. dracht. 15.05 Mod. gram. padvinders. 17.15 Combo- Militair commentaar. 18.1 Eventueel act. 18.20 Van, amateurs: mandolinekwar deonvereniging. 18.50 Opf bez. 19.00 Operafragment« Nws 20.05 Negen muzen, gevar. progr. Plm. 21.30 ophield bij het eerste hooi 22.30 Nws. en meded 22 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws BRUSSEL VLA/ 324 m: 12.00 Nws. 12.02 12.08 Voor de landbouwers muz. 12.50 Beursber 13.00 ber. 13.20 Kamerm'uz. 14 Pianospel. 14.10 Operamu 15.03 Amüs.muz. 16.00 Nw« ber. 16.09 Voor de zieken weerber. 17.15 Voor de Dichte muz. 17.45 Franse 1 18.03 Voor de soldaten beeld met programma's van historisch apologetisch of informatief karakter. En om in de gehele wereld luisteraars voor deze uitzendingen te interesseren werden zij in verschillende talen gebracht. Kort voor de tweede wereldoorlog waren er al dagelijkse programma's in het Ita liaans, Frans, Engels, Spaans en Duits en twee of drie maal per week konden Portugese, Poolse, Oekraïense, Litouwse en Russische katholieken radio Vaticana in de eigen taal beluisteren." De oorlog noopte tot een wat meer profaan, zij het niet minder nuttig gebruik van radio Vaticana. In op dracht van Pius XII stelde het station zich in dienst van het Vatican Infor mation Service Bureau, dat behulp zaam was bij het opsporen van ver miste burgers en militairen en bij het localiseren van krijgsgevangenen. Ze ventig uitzendingen per week, acht tot tien uren per dag, werd er ge werkt om menselijk leed te verzach ten en om zekerheid te brengen waar twijfel heerste. Ruim één en een kwart miljoen boodschappen stuurde Radio Vaticana tuss enl940 en 1946 de lucht in In vijftien jaar was radio Vaticana geworden van een versterker van de pauselijke stem tot het katholieke voor lichtingscentrum bij uitstek. De nieuwe opdracht, die de eerste naoorlogse be heerders meegekregen uitdrukking te geven aan de universaliteit van de kat holieke kerk en, voortbouwend op het succes van de eerste reportage in 1939. informatief en verslaggevend werkzaam te zijn werd het stramien, waarop een nieuw redactioneel programma werd ge borduurd. De presentatie daarvan werd aan de veranderde doelstelling aange past door de uitbreiding van het aantal taaisecties (nu ruim dertig), de inhoud door de verbreding van de rubrieken met studies over eigentijdse maatschap pelijke en culturele problemen, met com mentaren, muzikale programma's, waar in jonge talenten debuteerden, met reli gieuze uitzendingen zoals het bekende dagelijkse rozenkransgebed, dat telkens in een andere landstaal de ether in gaat en meer in het bijzonder voor de Italiaanse luisteraars met een speciale uitzendingenreeks voor de zieken, met luisterspelen en documentaires. „De technische outillage van radio Va ticana had inmiddels gelyke tred gehou den met de programmatische uitbouw er van," vertelt pater Stefanizzi. „Plannen om ons instituut een veel groter bereik te geven, richtten de aandacht van paus Pius XII op de mogelijkheid om de vrij gevigheid, die de katholieken in de ge hele wereld aan de dag legden bij de viering van het Heilig Jaar, te laten uitmonden in een voor hen allen nuttige bestemming. De namens hem door het centraal comité voor het Heilig Jaar gedane oproep om als geschenk fondsen aan te bieden voor een nieuw Vaticaans radiostation, ondervond grote weer klank.'' De waardevolste bijdrage kwam van de Nederlandse katholieken, die een 100 kW kortegolfzender schonken, de eerste krachtige zender, waarover radio Vaticana kon bsechikken, de trots ook van de technici in Santa Maria di Galeria, waar in 1954 met de opbouw van het nieuwe station een aanvang werd gemaakt. Op 27 oktober 1957 werd daar de nieuwe equipage door paus Pius XII ingezegend. De Neder landse zender had een ereplaats gekre gen vlak tegenover de hoofdingang „De pauselijke vinger", heet in de volksmond dit metalen kruis in Santa Maria di Galeria, waar van de antennes zijn bevestigd voor het contact met de studio's in Vaticaanstad. Een sleepvlucht van drie zweefvlieg tuigen door een konvooi van vier sport- vliegtuigen heeft zaterdagmiddag in West-Duitsland drie slachtoffers geëist. Een van de slepende vliegtuigen stort te neer op Tsjechoslowaaks grondgebied, nadat het zweefvliegtuig was losgekop peld. Een tweede zweefvliegtuig kwam als gevolg van slechte weersomstandig heden in botsing met het enige vrij- vliegende toestel. Het sportvliegtuig stortte neer, de zweefvlieger wist zijn toestel veilig te landen. Een derde sportvliegtuig van het kon vooi raakte in moeilijkheden en veron gelukte. De zweefvlieger die door het verongelukte toestel werd gesleept land de veilig. De vliegers van de neerge storte toestellen kwamen om het leven. Zondagmorgen stortte in de Golf van Napels een eenmotorig sportvliegtuig neer, kort na de start. De vier inzitten den, allen Italianen, kwamen om het leven. Het waarschijnlijk meest besproken to neelstuk dat na de tweede wereldoorlog werd geschreven, het stuk ,,Der Stell- vertreter" van Rolf Hochhut, is van avond onder de Nederlandse titel ,,De plaatsbekleder" door het Nieuw Rotter dams Toneel, in een première voor Ne derland in de schouwburg in Rotterdam, ten tonele gevoerd. Een tot op de laatste plaats gevulde schouwburg, met vele autoriteiten onder de toeschouwers heeft met grote aan dacht de voorstelling, die ruim drie uur duurde, gevolgd. De vertaling van het stuk van de hand van Gerrit Kouwenaar. was door de dramaturge van het gezel schap, Anty Westerling, geheel bewerkt. De oorspronkelijke tekst zou, indien in zijn geheel uitgevoerd, zeven uren lang de aandacht van de toeschouwers heb ben geëist. Anty Westerling heeft bij haar bewer king nauw samengewerkt met Richard Flink, die de regie voerde. Dp rol van Pater Riccardo Fontana wordt gespeeld door Eric Schneider, Adolf Rijkens is de nuntius in Berlijn, Theo de Hartogh de SS'er Gerstein, Graaf Fontana is Steye van Branden burg. Paus Pius wordt uitgebeeld door Johan Schmitz, Jan Teulings speelt de rol van de kardinaal, Eli Blom is de joodse onderduiker en Luc Lutz de SS- arts uit Auschwitz. Hoewel in het buitenland voorstellin gen van „Per Stellvertreter" aanleiding zijn geweest voor demonstraties, protes ten en relletjes en deswege de politie in Rotterdam ook bescheiden voor zorgsmaatregelen had getroffen, heeft zich geen enkel incident voorgedaan. Door de onvoorziene omstandigheden waarin onze recensent geraakte, waren wij helaas niet in staat zijn bespreking in deze editie nog op te nemen. Een Amerikanse straaljager is giste ren op een winkelcentrum van de Japan se stad Masjida neergestort, waardoor vier mensen om het leven kwamen en 25 werden gewond. De vlieger wist zich met zijn val scherm in veiligheid te brengen, maar hij werd gewond toen hij bij zijn lan ding op een auto terechtkwam, In het winkelcentrum werden veer tien winkels verwoest. Op het razend snelle „Kroonwijkpar- cours" te Oostburg heeft zondagmiddag het wielercomité Oostburg wedstrijden georganiseerd. De individuele clubkam pioenschappen in de categorieën aspiran ten en nïemvelingen van ren- en tour club Theo Middelkamp te Goes stonden op het spel. De uitslagen luiden: Adspiranten: 1 D. Lindenberg, 2 H. Westerweele, 3 op een ronde Fr. Spuesens, 4 C. de Smit, 5 M. Fransse. Nieuwelingen: 1 W. de Wilde, 2 J. Beun, 3 op een ronde C. de Wolff, 4 C. Rentmeester, 5 E. Voerman, 6 W. de Fe- ber, 7 J. de Vrieze, 8 P. Hillebrand, 9 W. Evertse, 10 J. de Schipper. van de grote zeshoekige betonnen ra dioburcht, dat werd omgeven door een antennewoud met als krachtigste spriet het zestig meter hoge metalen kruis, aan de armen waarvan de parabolische antennes waren gemonteerd, die het signaal, vanuit de studio's in Vaticaan stad opvingen en aan de zenders door gaven. Nu, 6Ya jaar later, heeft radio Vaticana weer nieuwe uitbreidingen achter zich. Het zenderpark in Santa Maria di Galeria beschikt thans over vier krachtige kortegolfzenders, twee zwakkere en een middengolfzender. Paus Pius XI tijdens de ingebruik stelling van Radio Vaticana in 1931. Links van hem mgr. Pacelli, die zijn opvolger zou worden. kleine zender voortdurend in de lucht te komen om er zeker van te zijn, dat deze doelmatig zou werken bij die ge legenheden, waarin de paus zich recht streeks tot de wereld wilde richten. Al leen op deze wijze namelijk zouden en thousiaste radioamateurs en geïnteres seerde grote radio-ontvangstcentra ver trouwd worden gemaakt met de sterkte en de frequentie van die eerste, zwakke zender. „De technische noodzaak om het aan tal zenduren uit te breiden had ook programmatische gevolgen," zegt pater Stefanizzi. „Men besloot namelijk om de proefuren doelmatig te vullen, bij voor- in de tuin van het SCHUTTERSHOF van dinsdag 7 tot en met zaterdag 11 april a.s. TENTEN CARAVANS ANDRE JAMET SPRITE CABANON BLUEBIRD WALKER ECCLES CONSTRUCTAM SEGEERSTRAAT 24 MIDDELBURG TEL. 01180 - 4210 DE PINGUÏN Vader en moeder pinguïn wijden zich om beurten aan het broeden. Dit doen zij in een broedbuidel aan hun lichaam, die een tempera tuur van plm. 40 gr. ontwik kelt, als het buiten aan de pool -35 gr. tot -45 gr. is. In een rol AUTO-DROP vindt op elke tabletver pakking een interessant ver haal. Vraag naar Per rol 25 ct. VS-dropfabriek Leeuwarden. I Wat verkeerds gegeten of I gedronken, kou op maag en ingewanden en plotse- Iling ..loopt u leeg", u voelt zich wee en onpasselijk. een nare maag- en darm; stoornis ENTOSORBINE I- witte, aangename tablet- ten bevat 6 snelwerkende geneesmiddelen die de maag tot rust brengen en de in- gewanden zuiveren de diarree stopt. fj ENTOSORBINE IrfsigTr) helpt direct u is zó weer in orde en IM/ doet weer normaal I aanallesmee.f2,10 zuivert maag en iMfêiwv HET JUISTE ADRES Telefoon 6611 en 5269 Frans den Hollanderlaan 7 GOES

de Stem | 1964 | | pagina 6