Walcheren The RO 1 Ontn nog 7 dagen '11111 Kleine middenstand van platteland staat voor grote problemen ZLM vraagt bestudering landbouwproblemen Bekroning dc Kortgene wint provincietitel Terneuzenaar veroordeeld wegens verzwijgen identiteit aan politie na aanrijding a n n Vals gel) GOES Engelsen op bezoek Dagblad De Stem Z.-Vlaanderen C. van Houte werd garnalenlconingin TERNEUZEN Oud-Terneuzenaar lot lector benoemd Vandaag Morgen De zakeen typerend gebied Trein had in Goes half uur vertraging In Middelburg Goed geslaagde voorstellingen voor scholieren Afsluiting Grevelingen verandert vogeltrek MARKTEN Bezorgdheid over granen en aardappelen Melkprijs A. Milot op solistenconcours gehuldigd y „KUSTVRIENDEN" SLOTEN SEIZOEN AF Met een voorstelling in het Schutters hof van het toneelspel ..Drijfzand" heb ben de ..Kunstvrienden" het wintersei zoen 1963-1964 afgesloten. Na een openingswoord van de heer P Zandee, voorzitter van de vereniging gaven de zeven medewerkenden een vlotte opvoering van het in Australië spelende stuk. De regie van het stuk was in handen van de heer A. Aertsen. Grimeur was de heer P. Zandee. Na opvoering van het stuk was er een gezellig samenzijn. MICHEL VAN DER PLAS VOOR ADELBERTVERENIGING Voor de leden van de Sint Adelbert- vereniging spreekt op 16 april aanstaande in hotel De Korenbeurs Michel van der Plas over het tweede Vaticaanse Concilie. De dichter en schrijver Michel van der Plas, medewerker van Elseviers Week blad, heeft als verslaggever en commen tator het gehele Concilie bijgewoond. Zijn „Dagboek van het Concilie" in Elseviers Weekblad werd alom zeer gewaardeerd. CABARET-DANSANT HERVORMDE INSTUIF Ruim honderdvijfentwintig jongelui hebben zich zaterdagavond in de grote zaal van ,,Slot Ostende" actief en pas sief vermaakt tijdens de door de Her vormde jeugdraad belegde instuif. Het cabaretgezelschap van de Her vormde instuif uit Middelburg bracht onder leiding van wika A. Jansen met veel bijval het programma ,,When the Saints go marching in". Tegen een achtergrond van de zwarte profielen der medewerkenden („Wij hebben ons zelf nu eens zwart ge maakt") werd een zeer afwisselend pro gramma opgevoerd. Naast een gezongen ode aan de pyjama, klaagde Hans ,,Die- derik" van der Slikke zijn nood als kunstenaar. Een pantomime over de ge- Zierikzee Zoals reeds eerder bericht zal door de voorzitter en elf leden van de gemeente raad van Hatfield een bezoek aan Zie- rikzee worden gebracht. Voor dit bezoek, dat elk jaar om de beurt in Zierikzee en Hatfield wordt afgelegd» is een aan trekkelijk en gevarieerd programma door burgemeester Dijckmeester samenge steld. Op maandag 13 april arriveerden de gas ten per trein in Roosendaal, waar ze met particuliere auto's worden afgehaald. Om 4 uur is er een bijzondere raadsvergade ring en een uur later een officiële ont vangst op het stadhuis. Om 7 uur is er dan een diner in restaurant Mondragon voor de Zierikzeese en Engelse raadsle den met echtgenoten en gastheren en -vrouwen. Dinsdag 14 april is er voor de dames in de morgenuren een bezoek aan de Landbouvvhuishoudschool van de Z.L.M., terwijl de heren naar de motorenfabriek van Smit Bolnes N.V. gaan. 's Mid dags is er een rondrit over het eiland Schouwen-Duiveland en bezichtiging van de werken op en aan de Grevelingen- dam, waar toelichting wordt gegeven door ir. P. H. van der Weele. 's Avonds is er dan een diner in hotel Witte van Haamstede aldaar. Woensdag wordt een bezoek gebracht aan de werken aan de Oosterscheldebrug met de ,,Valk" van de visserijpolitie. In Colijnsplaat wordt de koffie gebruikt. Via de Veersegatdam rijdt men naar Veere, waar een rondleiding wordt verzorgd door burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael. Daarna volgt een rondrit over Walcheren en thee te Vlissingen. Om 7 uur wordt het gezelschap ontvan gen door de commissaris van de konin gin in Zeeland en mevrouw de Casem- broot. Na alle rondreizen is de donderdag in het teken van de rust. Naar keuze kan men een bezoek brengen aan het Zweed se Rode-Kruisziekenhuis of de Lagere Technische school, terwijl in de middag uren een bezoek aan de tentoonstelling van Delta-foto" in het 's-Gravensteen zal worden gebracht. In de namiddag ontvangen de burgemeester en mevrouw Dijckmeester thuis alle gasten. De laatste dag vaart men per boot van de Hoek van St.-Jacob op Flakkee naar de bouwput van d$ Haringvlietbrug en vandaar per boot naar Hellevoetsluis. Via Rotterdam of Hoek van Holland ver trekken de Engelse gasten dan tenslotte naar hun eigen eiland. Vlaggetjesdag Ondanks alle sombere wolken boven de schelpdierencultuur in het Zeeuwse, blijven de Zierikzeese vissers doorgaan met hun vlaggetjesdag en alles wat daar aan vast zit. Ter opening van het mossel seizoen, zal deze feestdag in 1964 worden gehouden van 5 augustus ('s avonds) tot vrijdag 7 augustus. Het hoogtepunt valt, zoals gebruikelijk op de donderdag. EEN JAAR JONGEREN HULPDIENST VAN HET RODE KRUIS Het is nu één jaar geleden, dat de Jon geren Hulp Dienst van het Zierikzeese Jeugd Rode Kruis haar werk begon Dat heeft betekend, dat het Rode Kruis Zie kenhuis, gemiddeld het gehele jaar door heeft mogen profiteren van 175 uren liefderijke en vrijwillige hulp voor aller lei karweitjes. Voor het r.k. ziekenhuis van de Corneliastichting is het prettig, dat de hulp van de J.H.D. ook daar zal aanvangen, na de opening volgende week. Voor zover bekend, bestaat deze vorm van hulp in Zeeland nog steeds alleen maar te Zierikzee. I>it jaar zal door de J.H.D. ook hulp worden geboden aan jonge invaliden i het Henry Dunanthuis te Zeist. Dagblad voot Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377 Hulsi voor Walcheren en Zuid Beveland Klokstraat 1 telefoon 6252 GOER Eerste redacteur ExpLoitatie- voor Zeelandinspectie Zeeland F DE LIGT L. K M DE JONU tel. 6252 Goes tel. 2377 HULST Redacteuren voor Zeeuwsch-Vlaanderen. P G KUYPERS. tel 2377 Hulst (privé 3327) W WOUTERS, tel 2377 Rayonbeheerder voor Zuid-Beveland en Walcheren K. MENU tel 6252 Goes. Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie Zeeland t 0.18 oer mm 1 mm ingezonden mededelingen Zbh mm gewone advertenties Bij contract aanzienlijke reductie „Kleintjes": 3 regels of minder t 1, elke regel meer f 0,25 Als één regel gelden 23 letters en/of leestekens. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp. f 1,60 en f 0.60. Bij 3 achtereenvolgende ongewljzlgdt- olaatsingen de derde plaatsing legen half geld. dragingen der kerkbezoekers en een in dringend lied over de verdeeldheid der kerken ontbraken echter evenmin op het programma. De belangrijkste mede werkenden van het programma, dat voor het grootste deel was opgebouwd uit eigen bijdragen van de leden van he gezelschap waren Margo van Die- peningen. Hans van der Slikke en Rinus en Bram Kwekkeboom. Wika A. Jansen begeleidde aan de piano. Kapel Ie GESPREK OVER OECUMENE De hervormde en gereformeerde jeugd heeft een gecombineerde vergadering ge houden waarop men zich uitvoerig heeft bezig gehouden met het katholieke geloof en de r.-k. kerk in het bijzonder. Hier over werd gesproken door ds. De Crane, geref. predikant te Baarland. Vooral de oecumenische zijde van de verhouding tot de roomse kerk werd door de vele jongeren die aanwezig waren besproken. De leiding had de heer A. Eversdijk van de geref. jeugdcentrale. Na de pauze was er een gezellig ontspan ningsprogramma. De avond werd geslo ten door de heer W. Bierens, voorzitter van de CJV Biezelinge. Kruiningen JONGEN DOOR AUTO GESCHEPT Zondagmorgen is op de kruising rijks weg-Zanddijk te Kruiningen dé tienjari ge jongen J. S. uit Yerseke door een auto gegrepen en circa 15 meter meegesleept op de motorkap. De bestuurder van de uit de richting Berg'en op Zoom naderen de personenauto, C. K. uit Goes, zag plot seling de jongen met zijn fiets de weg oversteken. De chauffeur trachtte uit alle macht te remmen en naar rechts te stu ren om een aanrijding te voorkomen, doch kon de jeugdige wielrijder niet ontwijken. Veel bloed deed het ergste vrezen, doch uiteindelijk bleek alles af te lopen met gelaatsver wondingen. De auto werd ernstig beschadigd. De fiets werd totaal vernield. Brpskens De leden van de visserij vereniging Ons Belang hebben zaterdagavond tijdens een ontspanningsavond in Mill's restaurant aan de Nieuwe Veerhaven de Garnalen- koningin gekozen uit een twaalftal meis- tus de visserijfeesten opluisteren. De zestienjarige C. van Houte werd als koning gekozen uit een twaalftal meis jes. Mej. Van Houte bezoekt de r.-k. h.t.s. St.-Eloy te Oostburg en blokt op het ogenblik voor het overgangsexamen van de vierde naar de vijfde klas. Als hofdame fungeert de zestienjarige H. Verduijn. Zij is verkoopster te Vlissin- gen. De tweede hofdame zal te zijner tijd worden gekozen. Aan de rijksuniversiteit in Utrecht is dr J. Hendrikse benoemd tot gewoon lector in dc faculteit der diergenees kunde. om onderwijs te geven in de kunstmatige inseminatie en de fertiliteit van het mannelijk dier. Dr. Hendrikse, in 1918 alhier geboren, is thans weten schappelijk hoofdambtenaar A aan deze universiteit. VRACHTAUTO SLIPTE De heer T. v. 't H. uit Terneuzen kwam vanaf de Kerkhoflaan de Axelse- straat ingereden en wilde de Tram straat inrijden. Bij het voorsorteren moest hij even stopper? voor een uit de tegenovergestelde richting komende vrachtauto die door de heer P. S. uit Axel werd bestuurd, In het voorbijrij den remde de chauffeur van de vracht auto even. Waarschijnlijk door gladheid van de weg slipte de wagen toen te gen de personenauto, die zwaar werd beschadigd. GEEN VOORRANG VERLEEND Vrachtautobestuurder A. v. W. uit Sluiskil verleende zaterdagavond om kwart over zeven op het kruispunt Bur gemeester Geillstraat-Walstraat - Oprit Scheldekade geen» voorrang aan een per sonenauto, bestuurd door mej. M. A. uit Terneuzen. Door de botsing werden bei de auto's vrij ernstig beschadigd. Mej. A. en haar zuster liepen lichte ver wondingen op. MOTOR BIJ START IN BRAND De motor van de heer W. v. d. H. vloog in brand toen hij 't voertuig wilde starten Daar de man geen kans zag om de brand te blussen alarmeerde hij politie en brandweer. De politie slaag de er in de brand met schuimblus- apparaten te bedwingen. De brandweer behoefde niet meer op te treden/ DRENKELING WILDE WécR HET WATER IN Eer? Belgische schipper en zijn vrouw die met een schip aan kraan no. 10 la gen, werden zaterdagmorgen om half drie gewekt door hulpgeroep. Zij zagen een drenkeling in het water en slaagden er in hem op het droge te krijgen. Het bleek een opvarende te zijn van het in het Noorderdok gelegen Engel se vrachtschip „Richmond Queen". De schipper sprong op de fiets om dokter en politie te waarschuwen. Toen hij terug kwam zag hij de man in worste ling met zijn vrouw. Het bleek dat hij weer in 't water wilde springen. Dokter Van Breda Vriesman stelde de drenke ling buiten gevecht en liet hem naar het politiebureau overbrengen. Daar bleek dat de man. die geheel overstuur was naar het Julianaziekenhuis moest worden gebracht. De Engelsman beweerde dat er nog iemand in het water lag, maar toen de kapitein van de „Richmond Queer/' appèl hield bleek dat niemand van zijn personeel ontbrak. KOEWACHT Patronaat 20 uur Oprichtingsavond Verbond voor Veilig Verkeer TERNEUZEN Luxor 20 uur Alleman, a.l. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Die Förster- christel OOSTBURG Hotel De Tol 19.30 uur Voorjaarsver gadering RKJB TERNEUZEN Luxor 20 uur Alleman, a.l. <AS VAN GENT Olympia 20 uur Pas op voor zakken rollers BREDA«BERGENopZOOM«OOSTERHOUT De staatssecretaris van economische zaken, die vandaag en morgen een werk bezoek aan Zeeland brengt, zal morgen ochtend te Middelburg een gesprek heb ben met vertegenwoordigers van de mid denstand uit Zeeland. Een van de problemen die dan zekei aan de orde zal komen is dat van de kleine, verzorgende middenstand op het plattegrond. De Zak van Zuid-Beveland is een typerend gebied voor de moeilijk heden waarmee deze kleine midden stand te kampen heeft. In de Zak van Zuid-Beveland zijn bij voorbeeld 223 levensmiddelenzaken; dat is één per 80 inwoners. Het landelijk ge middelde ligt op één zaak per 144 inwo ners. In een van de kruidenierszaken in de Zak werken man, vrouw, zoon en doch ter. Zij hadden over 1963 een inkomen van in totaal ƒ8000,Zij vonden dat ze een uitstekend jaar hadden gehad. In 'sHeerenhoek met zijh 1500 inwo ners vindt men vier nog bakkende bak kers. Een slager in een van de plaatsen m de Zak stond op het randje van faillis sement. Vanuit de Zak zelf werd geen enkel bod op de slagerij gedaan. Men wachtte maar af tot de slagerij zou wor den opgeheven. Een grote slager uit Goes zag zijn kans en pikte de klanten voor de neus van de andere weg. Het zijn enkele voorbeelden. De moei lijkheden zijn over het algemeen deze: te gering inkomen omdat de spoeling dun is; werktijden die in geen enkele verhouding staan tot het inkomen; een consument die steeds verwender wordt, groter eisen stelt en zich meer en meer richt op grotere zaken. Steeds meer men sen uit de Zak kopen zelfs hun levens middelen, althans een groot deel daar van, in Goes. De oorzaak van dit kwijnend bestaan van de kleine middenstand op het plat teland moet o.m. gezocht worden in de zwakke organisatie van de middenstands bonden, de over het algemeen geringe ontwikkeling van de betrokken midden standers, gebrek aan goede voorlichting en een misplaatste beroepstrots. Ir. J. H. H. Hasenack, die verbonden is aan de Stichting Zeeland en die als secretaris van de voorlopige streekcom missie voor de Zak van Zuid-Beveland nauw met deze problematiek te maken heeft, meent dat bij de kleine midden stand op het platteland „geen redelijk inkomen in een redelijke werktijd" ver diend kan worden. De grote moeilijkheid bij de oplossing van deze gehele problematiek is dat dit achterblijven bij de ontwikkeling in de middenstandssector door de -kleine mid denstanders vaak niet wordt onderkend POVER Om verbetering in de situatie te kun nen brengen zal volgens ir. Hasenack de voorlichting aanzienlijk verbeterd moe ten worden. Vergeleken bij bijvoorbeeld de landbouw is de voorlichting aan de middenstandei's zeer pover Daarnaast zal de middenstandsorganisatie z.i. beter opgebouwd moeten worden. Zeer belang rijk is verder het omhoog trekken van het ontwikkelingspeil van de midden standers op het platteland. Middenstanders uit de gehele Zak van De reizigers van de trein uit de rich ting Bergen op Zoom die zaterdagavond om 19.59 te Goes moest aankomen heb ben ruim een half uur op een afstand van vijfhonderd meter van het Goese perron moeten wachten. Tengevolge van een technische storing kwam het treinstel juist voor de overweg nabij hotel Ockenburg tot stilstand. Ver scheidene passagiers die Goes als eind doel hadden hebben de resterende af stand lopend afgeleg'd. Het was na half negen toen de trein zich weer in bewe ging zette. Ruim 1500 kinderen van de openbare scholen in Middelburg en Goes hebben genoten van een serie jeugdvoorstellin gen, die werden gegeven door een dertig tal meisjes van de Gemeentelijke Oplei dingsschool voor Kleuterleidster te Mid delburg met mederwerking van enige Rijkskweekschool schoollieren. In de twee voorstellingen te Middel burg, ging het af en toe levendig toe in het City theater. Als openingsnummer kwam er een Pipo de clown binnenrollen, wat bij de jeugd als altijd inslaat. Daarna kon men kijken naar „Het nieuwe spreekwoord van de Koning" van Han de Koert. De koning looft duizend gulden uit aaii eeniedee, die een nieuw en naar zijn zin spreekwoord maakt. Uit eindelijk komt er dan zo'n spreekwoord voor de dag. waar de koning zelf ook nog profijt van trekt: Een vriendelijk woord is als een zonnestraal voor het leven. Hierna kon men kijken naar „De laars" van Ramon, een verhaal waar naast een circusdirecteur, ook enige geheimzinnige personages voor het voetlicht treden. De hoofdschotel werd gevormd door het zangspel „Dorp zonder muziek", getoon zet door Tera de Marez Oyens. Het stuk, dat gedurige decorwisseling vergt, werd met vaart en verve gebracht, waarbij Floeps, de zwerver, de burgemeester en de veldwachter excelleerden. De vele liedjes, die in dit zangspel voor kwamen, werden op de piano begeleid, door muziekleraar A. Lichtendahl. Het enthousiasme dat deze kleuterleidsters op het toneel brachten werkte aanstekelijk op de zaal, zodat er een prettige wissel werking wederzijds was. De heer Geldof, een van de leden van Volksonderwijs Goes, sprak aan het slot zijn dank uit voor het gebodene en reikte aan iedere medespelende een bakje fruit uit. A. L. Ir. RASENACK betere voorlichting Zuid-Beveland hebben de problematiek vorige week te Ovezande besproken. Als oorzaken voor de slechte situatie waarin de kleine middenstand in de Zak /an Zuid-Beveland zich bevindt werden o.m, genoemd de ontvolking van 't platteland, de geringe toewijzing van woningen en de magnetische werking die van de kern gemeente Goes uitgaat waar het de koop kracht van het plattelandspubliek be treft. Er werd grif toegegeven dat de fout voor een groot deel bij de middenstand zelf ligt. Meer voorlichting aan de mid denstand werd algemeen gewenst geacht, SANERING Deze bijeenkomst van middenstanders uit de Zak werd bijgewoond door de heer W. Remijn, voorzitter van de afde ling Zeeland van de r.-k. middenstands bond. De heer Remijn is uitgenodigd om morgenochtend het gesprek over de mid denstand met de staatssecretaris bij te wonen. Er zal vanzelfsprekend niet veel tijd beschikbaar zijn om over het speci fieke onderwerp van de middenstand op het platteland te spreken. Wel zal de staatssecretaris wellicht iets kunnen zeggen over de mogelijkheden van over heidssteun bij de sanering van de kleine middenstand in gebieden als de Zak van Zuid-Beveland. Het kan dan waar zijn dat de zaak zich op de duur vanzelf wel saneert, aan de andere kant is het prettiger wan neer de pijn zo kort mogelijk gehouden wordt. Dat is in het belang van zowel de middenstand als de consument. Door een aantal vogelkenners op Schouwen is opgemerkt, dat er, als ge volg van de aanleg van de dam door de Grevelingen, een verandering is gekomen in de trek van een aantal vogels. Bij de najaarstrek in 1963 was het al opgevallen dat veel vogels op hun tocht naar warmere sterken de dam volgden en niet meer de kustlijn; nu is hetzelfde opgemerkt, maar dan in de richting naar de koudere streken. Dezer dagen komen de vinkachtigen terug, waartussen zich een groep sneeuwgorsen bevindt, die op de dam een rustpauze hielden. Er zijn er een stuk of zes gevangen door een vogel liefhebber, die ze wil gebruiken als lokvogels, om er volgend jaar een aantal soortgenoten mee te vangen in het slagnet van de vinkenbaan. Nadat deze vogels geringd zijn, krijgen zij hun vrijheid weer terug. Op deze wij ze kunnen onderzoekingen worden ge daan, waartoe men medewerking ver krijgt vanuit Noord-Frankrijk, waai de sneeuwgorsen in de winter verblij ven. De oorzaak van het vliegen over de Grevelingendam schijnt te zijn, dat de vogels liefst zo lang mogelijk boven vast land vliegen en op de smalste af standen tussen de eilanden langs de kust oversteken. Vroeger vlogen ze dan ook allemaal over de kop van Flakkee en Schou wen. Door de dam, die bijna klaar is, is de oversteek van Flakkee naar Schouwen nog' slechts 1200 meter, waarvan de vogels graag gebruik schijnen te maken om de bredere wa tervlakten tussen de eilanden te ver mijden. Kon. Ned. E.H.B.O. (Van onze correspondent) In het r.k. Parochiehui® te Sluis zijn de wedstrijden gehouden voor 't Zeeuwse kampioenschap van de Koninklijke Ver eniging voor E.H.B.O. Hieraan werd deel genomen door de regionale winnaars uit verschillende streken van de provincie, nl. de afdelingen Yerseke, Kortgene, Breskens en Oostkapelle. Kortgene werd kampioen. De belang stelling, ook van de zijde der niet gega digden voor dit kampioenschap, was zeer groot. Na afloop deelde dokter Frumau uit Middelburg, die ook het openings woord had gesproken, de uitslag' mee. Hij bracht ook nog dank aan de pseudo- slachtoffers die hun werk voortreffelijk hadden gedaan. In totaal waren voor de groepen 285 punten te behalen en voor de commandant 100. Winnaars werden dus de ploeg uit Kortgene met 239 punten en de commandant 80. Oostkapelle werd tweede met 184 punten, commandant 72 derde Breskens met 166 punten, comman dant 69 en vierde Yerseke 160 punten, commandant 73. Door deze uitslag heeft Kortgene het recht de provincie te ver tegenwoordigen op de nationale kam pioenschappen te Arnhem. Burgemeester P. F. van Hootegem had nog aan het einde van de wedstrijd en kele waarderende woorden voor de E.H.B.O. en voor de organisatoren van deze geslaag'de wedstrijd en de heer J. de Bruine als voorzitter van de ontvan gende vereniging te Sluis. MIDDELBURG, 3 april Sla 11-25, Sla C 7-15, Andijvie 112-123, Prei 71- 102, Rode kool 16-26, Sav. kool 37-61, Boerenkool 17-35, Uien 11-23, Witlol 72- 112, Spinazie 82-130, Rabarber 76-91, Ra dijs 28-35, Spruiten 88-111, Veldsla 108- 123, Breekpeen 8-16. (Van onze verslaggever) Tijdens de vergadering van het dage lijks bestuur van de Z.L.M. te Goes ge houden is uitvoerig aandacht besteed aan de situatie op de aardappelmarkt. De nieuwe innameregeling van het produkt- schap vormde een onderwerp van nadere bespreking. De vergadering was van me ning, dat, hoewel deze regeling niet vol ledig tegemoet komt aan de wensen van het georganiseerde bedrijfsleven, toch ge sproken kan worden van enige verbete ring van de voorwaarden. Hét bestuur was van oordeel, dat on danks de huidige ontwikkeling de pro blemen nog niet zijn opgelost. Volgens de berekeningen is het niet uitgesloten, dat nog voor een resterend kwantum ex tra regelingen nodig zullen zijn, waar voor de fondsen niet ten volle toereikend zullen ziin. Het bestuur zal deze ontwikkeling nauwlettend blijven volgen. Veel zal af hangen van het kwantum, dat nog ge ëxporteerd kan worden. Ten aanzien van de granen sprak het bestuur zijn be zorgdheid uit over de huidige ontwikke lingen. Men was van oordeel dat, gezien de ontwikkeling van de rentabiliteit van (Van onze correspondent) Voor de politierechter te Middelburg stond P. M. uit Terneuzen terecht, die een aanrijding had gehad met een stil staande personenauto. Hij was toen door gereden zonder zijn identiteit hekend te maken en dat werd hem door de officier van justitie, mr. J.L. Andreae, kwalijk genomen. Hij eiste een boete van 150 subs. 30 dagen. M. beweerde dat hij toen was doorgereden omdat hij niemand zag. „Ik was van plan de andere dag naar de politie te gaan. Ik ben „AH risk" verze kerd, dus ik had er geen belang bij om de zaak niet aan te geven. M. ging de andere morgen eerst naar zijn werk en daar bleek, dat de politie hem voor was geweest, want er stonden daar een paar politiemannen op hem te wachten. De raadsman van M., mr. Ticheiman, vond deze zaak in juridisch opzicht zeer interessant. Hij pleitte vrijspraak of ont slag van rechtsvervolging, want. zo zei hij, er is hier helemaal geen strafbaar feit gepleegd. In de eerste plaats moet men de opzet hebben zich niet bekend te maken en M. had die opzet zeker niet en in de tweede plaats heeft men na een ongeval nog 24 uur de tijd om aangifte te doen De politie was echter al binnen die 24 uur bij M. geweest. De officier vond dat er nooit zo ge redeneerd mag worden: „Ziezo, ik heb een ongeluk gehad, ik zal binnen 24 uur nog wel eens aangifte gaan doen", Alleen om vervolging te voorkomen kan men, als de politie tenminste niet eerder is, nog aangifte gaan doen. Men heeft altijd het risico dat de politie vlugger is. De raadsman was het, naar hij zei, op geen enkel punt met de officier eens De politierechter was dat, zoals bleek uit het vonnis, wel. Hij veroordeelde M tot een boete van 100 subs. 20 dagen. Akkoord Bijzonder vlot verliep de zaak tegen de fabrieksarbeider W. van de B. uit Sas van Gent. Hij had onder invloed op zijn fiets gereden en was toen tegen een auto opgebotst, waardoor nog al wat schade was ontstaan. Van de B. gaf alles grif toe. „Ik had nog nooit gedronken, ik kan er niet tegen, het zal niet meer gebeu ren". Toen de politierechter hem con form de eis een boete van 60 subs. 12 dagen oplegde, zei hij nog: „Akkoord, edelachtbare". Toen het broertje van de betonarbei- der J. van B. uit Terneuzen huilend bin nenkwam omdat een andere jongen hem geslagen had. was Van B. naar buiten gegaan en had op zijn beurt de joegen een paar slagen gegeven. De eerste klap was ook bij Van B. hard aangekomen. Het was op 19 januari gebeurd en pas donderdag, de dag van de zitting, had hij weer mogen wei-ken, zolang had hij zijn hand niet kunnen gebruiken. De officier wilde wel rekening houden met het feit dat Van B. zelf ook letsel had opgelopen en eiste 30 subs. 6 dagen. De politierechter vond dit niet genoeg en veroordeelde hem tot een boete van 50 of 10 dagen hechtenis. J. M. V. uit Graauw had twee jaar ge leden van een collega goederen aange nomen, waarvan hij wist dat ze gestolen waren. „U zult wel niet gedacht heb ben dat u na twee jaar nog veroordeeld zou worden", zei de officier. „Nee zeker niet", was het commentaar van V., die conform de eis van de officier veroor deeld werd tot een boete van 50 subs. 10 dagen. Onder invloed De Belgische plasticfabrikant A. H. E. uit Gremsbergen had, toen hij onder in vloed in zijn auto reed, een aanrijding veroorzaakt. Toen de bloedproef geno men werd bleek dat hij een promillage van 2,25 had. De officier vond dit zeer ernstig, aangezien men algemeen aan neemt dat een promillage van 1,50 de uiterste grens is waarbij men een motor rijtuig kan besturen. Hij eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van twee we ken en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter von niste een week onvoorwaardelijk en zes maanden ontzegging. De aannemer M. H. de K. uit Terneu zen had op 11 jan. van dit jaar toen hij onder invloed in zijn auto reed in twin tig minuten tijds twee ongelukken ver oorzaakt. Volgens De K. waren de on gelukken te wijten geweest aan het glad de wegdek en de slechte toestand van zijn banden. Uit een bloedproef was ech ter een promillage van 1,45 gebleken en dat vond de officier echt te \{eel. „Dit soort feiten komt veel te veel voor, men neemt het veel te licht op. Verdachte stelt hier mensen en goederen in de waagschaal", zei hij in zijn requisitoir. Hij eiste een week onvoorwaardelijke ge vangenisstraf en drie maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, eveneens on voorwaardelijk. Mr. Coester veroordeelde hem tot een week onvoorwaardelijk en zes maanden voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. de bedrijven en de invloed daarvan op de inkomenspositie, deze prijzen voor de landbouw van doorslaggevende betekenis zijn. Door de ontstane situatie in EEG- verband dreigt de Nederlandse landbouw met de steeds stijgende kosten in een moeilijk parket te komen. Ten opzichte van de exportpositie zijn van veel belang de verschillende factoren, die de een in meerdere, de ander in mindere mate een concurrentieveiyalsend effect hebben. Hierbij springen naar het oordeel van het bestuur de huidige belastingregelin gen voor de Nederlandse landbouw dui delijk naar voren. Het bestuur meende, dat het noodzakelijk is, dat een grondige studie naar al deze factoren, die de po sitie van de Nederlandse landbouw ten opzichte van die in andere landen be ïnvloeden, wordt verricht. De ZLM zal hiertoe een verzoek richten aan het Land bouwschap. De vaststelling van de richtprijs voor het komende melkprijsjaar noemde het bestuur teleurstellend, daar uit de jong ste L.E.I.-cijfers blijkt, dat met de nieu we melkprijs de investeringen geen ren dement opleveren. De vergadering betuigde haar instem ming met het voorstel om als georga niseerd bedrijfsleven een onderhoud met de regering aan te vragen ter bespreking van de melkprijsvaststelling. Overigens achtte het bestuur de situatie t.a.v. de zuivel op het ogenblik onoverzichtelijk Een nadere bestudering van de rund vleessituatie en de gevolgen van de la gere melkproduktie voor de afzet zal noodzakelijk zijn. Ook was men van oor deel, dat de agrarische prijspolitiek, die men in Frankrijk voert, gevolgen kan hebben voor onze exportpositie. Frank rijk tracht n.l. door deze politiek een concurrerend leverancier van agrarische produkten te worden. Ongenoegen be stond er in de vergadering over het feit, dat de produktschappen soms onvoldoen de rekening ermee houden, dat de be- staansbelangen van de producenten in het geding kunnen zijn. Deze gang van za ken werd gekwalificeerd als spelen met vuur. Op deze wijze behoeft men, aldus het bestuur, op de duur niet meer op de medewerking van de georganiseerde landbouw te rekenen. Het bestuur benoemde tot dagelijks bestuur van het Grond-Pacht en Taxatie bureau de heren W. Koster, voorzitter. C. de Zeeuws, vice-voorzitter, A. Salomé. S. van Langeraad, J. v. d. Zande, A. de Ja ger en C. van Hoeve. In verband met de snel uitbreidende werkzaamheden zal binnenkort een tweede buitendienstfunc tionaris worden aangesteld. „Voorbeeld voor de jeugd'' Voor de tweede maal organiseerde de Koninklijke Harmonie ,,Ons Genoegen" uit Vlissingen een onderling solisten concours. In het Scheldekwartier traden 15 solist op, die voor een groot aan tal belangstellenden een proeve van'be kwaamheid aflegden. Voorzitter J. Valkier wees in zijn ope ningswoord nog eens op de belangrijk heid van zo'n onderlinge solistenavond, Hij vond het daarom spijtig, dat de deel name niet wat groter was. Het hoogste aantal punten, dat be reikt kon worden was 30; heel dicht daarbij kwam de nog jonge hoboïst Theo Brul, die met een hoboconcert van Cornelli in de bewerking van Barbi- rolli 74 punten vergaarde. Hij eindigde op de eerste plaats. De heer J. P. Cor- veleyn, die op zijn bariton de Variations Brillantes van Paque met een fraaie toon over het voetlicht bracht, kreeg van de jury 70 punten toebedeeld. De heer A. Milot, één van de oudste deelnemers aan deze solistenavond kreeg met zijn Flowersong van Gustav Lange (op de klarinet gespeeld) 53 punten. Hij werd door voorzitter Valkier ten voor beeld gesteld voor de jeugd. Dit kwam niet alleen door zijn optreden maar meer omdat hij 40 jaar lid van ,,Ons Genoegen" was. De heer Milot kreeg van de heer Val kier de gouden bondsspeld opgespeld: De verdere uitslagen zijn: 3. J. Mul der 68 p.; 4. Het trio Valkier en vader en zoon Monteny 65 p.; 5. D, Valkier 64 p.; 6. A. Both 63 p.; 7, J. Gillissen 62 p.8 en 9 R. Sinke en J. de Boo van Jyen 60 p.; 10. J. de Hondt 58 p. Het is mij een bijzon dere eer, de aandacht t van mijn (gering maar select) lezerspubliek te vragen voor het volgende bericht, dat in de inter nationale pers is ver schenen: Melbourne, 9 maart (AP). Een negenjarige aap. luisterend naar de naam Johnnie Schmidt f" is door de Australische /belastingautoriteiten of ficieel erkend als land arbeider. Journalisten ontdekten begin vorig jaar, dat Johnnie op de boerderij van zijn mees- II ter te Delardie Ranch, f ruim 350 kilometer van Melbourne, een tractor bestuurde. Sindsdien heeft Johnnie geleerd, I hoe hij de trekker moet r laten starten en stoppen L en de hekken van de boerderij moet openen en /sluiten als hem dit wordt bevolen. Johnnie, een rhestts- aap, doet ook nog ander werk op de boerderij en de belastingautoriteiten hebben zijn baas, de 39- jariee Lindsay Schmidt, meegedeeld dat de kos ten van het onderhoud van Johnnie voor de belasting van zijn inkomen mogen afgetrokken worden, daar Johnnie op de boerderij werkt. Schmidt verwacht, dat Johnnie tegen zijn vijftiende verjaardag nog knapper en bijna voor elk karwei bruikbaar zal zijn. Kort geleden heeft hij gepro beerd te vissen en ofschoon hij niets heeft gevangen, hanteerde hij zijn hen gel zeer goed. Schmidt heeft Johnnie acht jaar geleden gekregen van een kermisreiziger nadat hij hem had ge holpen bij het blussen van een brand in zijn vrachtauto." Waarom acht ik dit bericht belang rijk? Omdat het de evolutieleer be wijst. welke ik, samen met Teilhard de Chardin en nóg enkele weten schapsjongens, heb ontwikkeld. Het is wat moeilijk, dit in populaire termen uit te drukken, maar het komt, wat het eerste gedeelte betreft, hierop neer: uw voorouders waren apen. Ze slin- gerden zich met uitbundig plezier van tak naar tak en slechts zeer langzaam kon deze neiging in de loop der eeuwen worden onderdrukt. In vakantiecentra blijkt dat zij nog niet geheel is uit geroeid en ook bokswedstrijden tonen vaak onze afkomst onomstotelijk aan. De bokser wordt omgestoten, de stel ling nietZoals ik al zei, ging dit alles niet ineens. Er was een ogenblik, dat één aap in een hoogontwikkelde kud de, stil in een hoekje zat en door zijn collega's argwanend werd bekeken. Dagen, weken, maanden en jaren vol hardde hij in zijn vreemde houding en niemand begreep, wat er aan de hand was. Wij echter weten dit wèl: hij zat te denken. In een naburige stam u>as op dezelfde tijd een vrou- welijke aap ook in dat stadium, zij het, dat ze iets achterlag. Langzamer hand begonnen er meer denkende apen te komen en de jonge aapjes die uit hun minnespel voortkwamen, waren al aardige denkertjes. Ze riepen al eens iets naar elkaar en als ze van een vriend wilden zeggen, dat hij nog niet vér was, wezen ze naar hun voor hoofden, een gewoonte die ook nu nog niet helemaal is uitgestorven. Tot zover is alles duidelijk. Er werd steeds meer gedacht en er kwamen dan ook langzamerhand overal tekenen van be schaving, zoals kleding, bouwkunst en oorlogen. Tot wij 1964 bereikten. En nu naderen wij het tweede deel van de stelling, namelijk dit: de evolutie is nog niet afgelopen. De mensen wor den steeds knapper, ze staan op het punt. de wereld te verlaten en eens rond te gaan hangen in het heelal. Maar terwijl ze daarmee bezig zijn, vergeten ze, wat achter hun rug ge beurt en dat ts dit: waarom zouden de huidige apen niet meer evolueren? Ilc heb vaak peinzend bij een kooi in Artis gestaan en gedacht: zou hij het zijn die nu begint? Dit gold dan een aap die banaan zat te eten en daarna de schillen voorzichtig in een mandje ging leggen. Maar hij was het niet: de bewaker vertelde mij, dat hij dit al jaren deed. Te Antwerpen zag ik twee (2) apen een slow-fox dansen. Ook hier leidden de informa ties niet tot het gewenste resultaat; „Als ze nu aan de twist of de bosa- nova begonnen," zei de opzicliter, „maar het blijft altijd maar die slow- fox." Ik heb nauwkeurig de apen- wereld in de gaten gehouden en ge zocht bij orang-oetans, chimpansees, rhesus-apen. mensapen en snot-apen, maar mijn onderzoekingen leidden tot niets. Maar ik loeet nu nagenoeg ze ker. dat Johnnie met het werkelijke begin bezig is. Ik heb me namelijk gewend tot zijn eigenaar, een brave boer. die niet helemaal feilloos Engels schrijft maar toch voldoende om mijn conclusie te bevestigen. „Dear sir," schrijft bi) in zijn brief van 10 maart jongstleden. 1 was quite upset about your letter as your conclusions could really he right Johnny has hist started talking a bit and yesterday he said ..hallo, old bastard" to me. Could you advise me. what to do if he goes on with that terrible swearing he is practi sing now?' Zoals we zien, begint John nie al te praten en maakt bij zich ook enkele onnette woorden eigen. Hij verkrijgt dus een aannemelijke mense lijkheid. Ik heb nu besloten, morgen naar Melbourne te vliegen, want het is van belang, filmopnamen te maken van de oude èn de nieuwe toestand van Johnnie Ook het moment, waarop hij voor het eerst een kostuum gaat kopen, zou ik graag op celluloid vast leggen. Hij zal dan niet meteen een héér worden, maar de overgang van mooie aap naar lelijke mens is weten schappelijk al belangrijk genoeg. De theorie die wij zo moeizaam hadden onticikkeld klopt in elk geval. Het is voor de wetenschapsman een heer lijke bekroning van een welbesteed leven. YORiCK C.linee SCOOTER ONDER BESTELAUTO Zaterdagmiddag omstreeks drie uur kwam scooterrijder R. in botsing met een bestelwagen van de firma B. uit Hulst. Het ongeluk gebeurde in de buurt van de grens. De scooter kwam onder de auto terecht, R. liep een gebroken been en een hersenschudding op. Overbrenging naar het St.-Lidwinaziekenhuis te Hulst was noodzakelijk De schade aan scooter en auto was aanzienlijk. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. „NIETS is eenvot Probeer het maai hondeidduizende hand te doen on „laat ons eens a, ander voorwends droog hout in de Upfield hij wa: beiig met een ni| de oren, toen Ge Begin febri op ruim, zeven^ detective-verhq dernisrecherch genoemdUpfU miljoen exemp avontuurivaaI zal het gebeurt kameraadschap Rowles kenden „Zodra de as afgl ik hem zorgvuldig zl van je botten en metl knopen en laarzespijl len. Het metaal zou I velzuur dat vind| meeste boerderijen botten zou ik verpul vl laten verwaaien. KijT er helemaal niets van zijn „Alles goed en wel"| als nu komt vast te plek, waar je mij vl verbrand? Tegenwoorl schappelijke manier| werk „Dat is helemaal gd woordde Ritchie, „je dig ook een paar Dat gebeurt heel vaak de vliegen af te houd plaats. Zo'n karkas t| bovendien het nut, da verdenking is, als meJ om daar een vuurtje I UPFIELD worstelde [J hoe hij zijn hoofdfigu poleon Bonaparte (korfl de Criminele Recherd moordenaar (in zyn ontmaskeren. Ergens ml maakt worden. Hij bes] 0 herhaaldelijk met vrieifj in de hoop, dat zij hem dekking van de volmasl den kunnen suggerere|T Op een stormachtig^ hij bij een knappend vil meuaden, toen een jovicl Rowles heette hij zl schap voegde en aaijj naar de gesprekken r bleem. Het was dan zeer geschikte puzzel stormachtige avond! Na enige tijd begon de verhalen te vertelld ringen met paarden. Töj halen deed en Snq stekend verteller! af, waar hij Rowles tocj moet. Het was niet de zich die vraag stelde, ring, zeker, maar waar! Toen de mannen vertrok Rowles in gez| en Lloyd. Ryan, een en een zware drinker, nieuweling in de „bushl monica-speler, maar bes[ broer gevraagd om li een karweitje in de bul Rowles had gehoopt, del hebben gevraagd en tooij ergernis, dat cle keuze| gevallen. Wat hier ook verder 1 mannen gingen gezamerl Magnet. Ryan hield dal Hij vond het prettig om T jes te zingen op de muil harmonica. De volgende f Upfield over het drietaf dat Ryan geen ceni meerl noorden was getrokken. T gemakkelijker was om gl In het zuiden zag nieman| ooit weer Op zekere dag ontvingl van Inspecteur Coleman,] de, dat Rowles in mq Louis Carron, een Nieuw wie Rowles zo nu en dd was spoorloos verdwend opgedoken in Paynes Fi| inkopen gedaan, die hij chèque-aan-toondei van I wist, dat Rowles een vaij ren was, die gemakkelijf den konden komen Maaif moordenaar was. neen, Upfield beslist niet in „De jongens zullen wel gehouden hebben in de v zal Carron's dood we) vrees ik" opperde hij. „Best mogelijk'" zei C in ieder geval zal ik wel nemen binnenkort" Een week later kwam di nieuw bij Upfield De pol ren zeer actief geweest, gehele streek afgezocht paalde plaats de resten grote vuren gevonden. „Ik heb zo het gevoel, verhaal van jou tot werl "willen maken" merkte zijn neus weg op. „Als dat zo is, kan me bewijzen", antwoordde als Rowles en zijn maat e< gevecht hadden en die m< bij om net leven en als 1 lijk liet verdwijnen volg van George Ritchie nu d spoor van bewijs geen overtuiging meer te vindt „Drommels, dat zou moeten zijn", merkte Col* als ik jou was, zou ik t zichtig zijn!" UPFIELD voltooide zijn het de titel ,1'he Sands ol liet zijn mUdadigci handel

de Stem | 1964 | | pagina 2