55 „Ze rijden s-avonds in het geheim naar hun patiënten toe GEEN ZICHT OP EINDE STAKING Turkije verwerpt opzegging verdrag HOCHHUTHS .PLAATSBEKLEDER' WERD DRAMA ZONDER CLIMAX POLITIE EN BRANDWEER PARAAT Burgemeester boos over toeterdemonstra tie m Studentenparlement blameert zich met politieke aprilgrap MACARTHUR OVERLEDEN School stort veertig meisjes gedood DAGBLAD VOOR ZEELAND Held uit strijd in Azië kotl&tvlccuvvp Licht- gewichtig... u 104e JAARGANG No. 24555 Foor God, Koningin en Vaderland STEEN Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. obUaf MAANDA 0 6 APR It 196 4 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per pos! excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN-. Usbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VALKENBURG „FR ONT IN ARTSENSTRIJD Gisteravond is in het Walter Reed hospitaal in Washington overleden generaal Douglas MacArthur. Hij was 84 jaar. MacArthur, oorlogsheld uit de strijd tegen Japan en gewezen bevelhebber van de strijdmacht van de Verenigde Naties in Korea, heeft de afgelopen maand drie zware operaties ondergaan. Zijn krachten waren te verzwakt dat er nog hoop op genezing bestond. Als doodsoorzaak is opgegeven een acuut optredende leveraandoening Het einde kwam na een lange strijd. Zijn levenswil verbaasde de artsen, die een permanente waakdienst hebben ge organiseerd bij het bed van de patiënt. Op 6 maart werd MacArthur voor het eerst geopereerd. Zijn galblaas werd toen weggenomen om hem van geel zucht af te helpen. Op 23 maart moest hij weer geopereerd worden om een inwendige bloeding te stuiten. Op 29 maart werd tenslotte een stuk van een darm verwijderd. De laatste dagen wa ren MacArthurs vrouw Jean en hun 26- jarige zoon Arthur vrijwel voortdurend bij de zieke. Het stoffelijk overschot zal naar New- York worden gebracht, waar het een dag lang opgebaard zal liggen in het arsenaal van het zevende regiment. Daarna zal het per trein naar Washing ton worden gebracht, waar het een dag lang opgebaard zal blijven in de rotonde van het kapitool. Dan zal het naar Nor folk in Virginia worden gevlogen. Hier zal het na de plechtigheden in de kerk van de Heilige Paulus, worden bijgezet in het gedenkteken van generaal Douglas MacArthur. (Voor een levensbeschrijving van Mac Arthur zie elders in dit blad). Veertig schoolmeisjes beueden de (Van onze verslaggever) Het verblijf van een aantal stakende Belgische artsen en de ver wikkelingen die daarvan het gevolg waren, hebben het Limburgse Valkenburg een zeer roerig weekeinde bezorgd. Er was sprake van een „toeterdemonstratie", een aangekondigde kidnapping van stakingslei der G. Block in hotel Oranje-Nassau, spandoeken, het oproepen van politieversterkingen, bewaking van hotels en verzwaarde controle op de doorlaatposten aan de grens. Daar tussendoor werden persconferen ties gegeven, liepen cameramannen van buitenlandse televisieploegen en persfotografen heen en weer en trachtten radioreporters ieder sta kingsparool of anti-stakingsparool op te vangen. Zaterdagmorgen begonnen de moeilijk heden bij het verschijnen van de camera equipe van de Duitse t.v. De „Hier und heute"-mannen vonden bij de in hotel Oianje-Nassau verzamelde Belgische dokters een zeer gewillig gehoor. Een in terview werd voorbereid, camera's ge plaatst, een geluidsinstallatie opgebouwd. De dokters waren op verzoek graag be reid een kleine demonstratie weg te geven. Ongeveer dertig artsen sprongen in een auto, reden een eind de weg af en paradeerden vervolgens in kolonne 12 luid claxonnerend voorbij het hotel, dat zij als hun stakingshoofdkwartier in het jaar, zijn zaterdag om het leven ge- biiteniand beschouwen. komen, toen een twee verdiepingen hoge De N T s mocht bij deze demonstratie- op-verzoek over de schouders der Duitse cameramensen meegluren. school in de Indiase plaats Madurai, ruim 500 kilometer ten zuiden van Madras, instortte. Ongeveer 125 andere kinderen en on derwijzers zijs ernstig gewond in het ziekenhuis opgenomen. Ruim 200 leerlingen en onderwijzers waren die dag aanwezig voor speciale lessen als voorbereiding op de examens. Normaal wordt er op zaterdag geen les gegeven. Gevreesd wordt, dat er zich nog vele slachtoffers onderde puinhopen bevin den De oorzaak van der amp is niet bekend. s Middags verscheen een Amerikaans televisieteam en wenste herhaling van de demonstratie. De stakingsleiders ver klaarden zich echter tegen. „Wij waren zelfs onaangenaam verrast door deze „toetertocht". Ik heb onze mensen dan ook dringend verzocht te weigeren. Wij zijn immers niet in Val kenburg om cinema te spelen", zo distan tieerde dokter Joseph de Clerck, een der stakingsleiders, zich van deze demonstra tie. Tot middernacht leek het rustig. Op dat uur kregen verschillende hotels, waar artsen en ook waar geen artsen logeerden, een telefoontje met het dreigement: „Er zijn bussen met Luikse syndicalisten on derweg, die de ruiten van het hotti ko men ingooien. Ook zal dokter Block (een der stakingsleiders), worden ontvoerd". De hotelhouders waarschuwden uit voor zorg de politie en de burgemeester. Burgemeester F. Breekpot vierde juist die avond het slotfeest van het carnavals-sociëteitsseizoen. In over leg met de rijkspolitie werden alle beschikbare hulppolitiemannen ge alarmeerd en bovendien werd ver sterking aangevraagd. Ook de brandweer werd het groot materieel in paraatheid gebracht. In hotel Oranje-Nassau nam men liet ze kere voor het onzekere. Bij het ver nemen van het telefonisch dreige ment gingen daar de lichten uit en In verband met de gespannen situatie in België, veroorzaakt door de artsenstaking, heeft koning Boudewijn zijn vakantie in Spanje onderbroken en is met koningin Fabiola naar Brussel gevlogen voor overleg met de regering. FotoHet koninklijk paar verlaat op het vliegveld Brussel Nationaal het vliegtuig. EEN BOTSING tussen een dieselloco motief en een auto, op een onbeveiligde overweg bij Hoogeveen heeft aan de be stuurder van de auto, de 55-jarige heer! A. Benning, het leven gekost. DE PIËTA, de marmeren beeldengrop van Michen Angelo die het Vaticaan heeft uitgeleend aan de wereldtentoon stelling in New-York, is zaterdag per schip uit Napels vertrokken. EEN VERPLETTERENDE nederlaag is toegebracht aan de communistische Victcongrebellen in Zuid-Vietnam. Dit gebeurde in een hevig gevecht op slechts ca 70 km afstand van de hoofdstad Sai gon. Meer dan honderd guerilla's werden gedood EEN 73-JARIGE man in Roterdam is zaterdagavond om hetl even gakomen toen een tram van de R.T.M. hem over reed. EEN DAG langer vakantie is voor 800 Nederlanders het gevolg van de Italiaan se spoorwegstaking. De Bergland Expres die gisteravond in ons land had moeten aankomen, arriveerde pas vanavond. VOPO's HEBBEN drie Britse militairen) aan de zonegrens aangehouden, na eerst verscheidene schoten tc hebben gelost. Ze beweren dat de Britten op Oostduits gebied kwamen. SOEBANDRIO heeft geen tijd om Nehroe's uitnodiging aan te nemen, naar Nieuw-Delhi te komen. Vandaag komt de Indonesische minister in Djakarta aan. IN ALASKA is opnieuw een hevige aardschok gevoeld, die echtei geen slachtoffers of schade veroorzaakte. Ook eeldrs is die „naschok" geregistreerd. Meer bewolking Weersverwachting, medegedeeld door het K N.M.I.. geldig tot maan dagavond Droog weer met overdrijvende wolkenvelden Overwegend matige wind draaiend van noord naar noordwest. Iets lagere tempera turen dan gisteren. Vandaag zon onder 19.22 uur maan onder 11.46 uur Morgen zon op 6.01 uur maan op 4.23 uur. kropen de meesten snel in bed. Vijf tien politiemannen betrokken, samen met een aantal journalisten, de wacht. Vier mobilofoonauto's koersten rond in het Valkenburgse duister. „Bij ons was het rustig. Wij hadden allen op een gegeven ogenblik ca. 35 politiemannen met karabijnen in onze zaak zitten", vertelt de heer P. En gels van hotel Trianon. Later werd op de Cauberg een spandoek ontdekt, dat in goed Nederlands uitriep: „Belgische art- artsen, keert terug naar uw zieken". Burgemeester Breekpot was intussen niet van plan zijn toeristengemeente door buitenlanders op stelten te laten zetten. Hij riep het stakinscomité vriendelijk, maar niettemin ernstig op het matje: „In uw geschil kunnen wij als Nederlanders niet treden. Wij wensen daar zelfs buiten te blijven. Als gasten bent u in onze ge meente van harte welkom. U moet zich evenwel ook als gasten gedragen en u onthouden van demonstraties, ook geen aanleiding geven tot verstoring van de openbare orde. Het gemeentebestuur van zijn kant verzekert u dan veiligheid en rust in Valkenburg". „U hebt gelijk, mijnheer de burge meester", zo stelden de stakingsleiders hem gerust. „Ongeregeldheden zouden onze zaak trouwens geen goed doen". Nadat 's morgens de Télévision Fran- gaise en een Britse t.v.-maatschappij hun filmmateriaal hadden verschoten, werd het voor de journalisten (voorlopig) rus tig. Wel was in Valkenburg zondag een enorme drukte vanwege nieuwsgierige Belgen, Duitsers en Nederlanders, die eens voorzichtig een kijkje kwamen ne men. „Wat mij betreft mogen ze weer vertrekken", meende een Valkenburgse hotelier hartgrondig. „Ze doen wel stoer, maar vele van deze dokters hebben voortdurend contact met hun patiënten. Zij rijden er 's avonds laat nog vaak heen. Maar ze willen het van elkaar niet weten", was de stellige overtuiging van een andere hotelhouder. Geen incidenten, geen contacten tus sen de Belgische regering en de genees heren en dus geen enkele aanwijzing van een hervatting van de besprekingen. Dit is het beeld dat de artsenstaking het afgelopen weekeinde in België heeft ge geven. Wel hebben zowel de artsen als de vakbonden nogmaals uiteengezet onder welke voorwaarden de onderhandelingen over de geschillen tussen het medische corps en de regering over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet zouden kun nen worden hervat. Vakbondsleiders eis ten daarbij de onmiddellijke opheffing van de staking. De artsen stelden als absolute voorwaarde, dat een 25-tal ar tikelen van de wet, die betrekking heb ben op het medische beroep, zullen wor den geschorst. Inmiddels neemt de overbevolking van de Brusselse ziekenhuizen volgens een mededeling van de nationale federatie van artsen zelf. steeds ernstiger vormen aan. De 200 bedden die beschikbaar wa- Turkije heeft zondag de „illegale poging" van aartsbisschop Makarios om eenzijdig het in 1960 gesloten bondge nootschapsverdrag tussen Cyprus, Grie kenland en Turkije op te zeggen, van de hand gewezen. De Turkse regering noemde de mededeling van het Cyprische staatshoofd, dat zijn land zich n|ct meer aan de overeenkomst van Zürich gebonden acht, „zowel juridisch als feitelijk zonder waarde". Volgens het verdrag waarborgen En geland, Griekenland en Turkije de ter ritoriale onschendbaarheid van Cyprus Het geeft Griekenland en Turkije het recht om militaire eenheden van een be paalde sterkte voor beide beneden de duizend man te handhaven, terwijl Engeland enkele militaire basissen op het eiland mag houden. De Turkse minister van voorlichting zei dat Turkije zijn recht om 650 mili tairen op Cyprus te handhaven blijft uit oefenen. Premier Inonu sprak van een „nieuwe poging van Makarios, die even als de vorige zal mislukken" Aartsbis schop Makarios had in een nota aan de Turkse premier mededeling gedaan van het besluit van zijn regering. Het Turkse kabinet heeft besloten, aan de vlooteenheden die zaterdag met troe pen aan boord van de vlootbasis Iskende- run naar Instanboel waren vertrokken, opdracht te geven naar hun basis Isken- derun (vanwaar een eventuele Turkse landingsvloot naar Cyprus vertrekt) te rug te keren. Turkije zal de kwestie o.a. aan de N.A.V.O. voorleggen, aangezien het Turk se bataljon op Cyprus deel uitmaakt van de N.A.V.O.-strijdkrachten. Grieks-Cyprioten hebben' in de nacht van zaterdag op zondag een tegenaan val gedaan in de richting van het Turk se dorp Mansoera, in antwoord op de door Turkse Cyprioten gedane aanval op het Grieks-Cyprische dorp Pingenia. De Verenigde Naties maakten later bekend dat de gevechten zich hadden uitgebreid tot vijf dorpen in het noord westen van het eiland. De strijd was zeer hevig. Bij Mansoera duurde het schieten de gehele nacht voort. In de loop van de nacht namen Griekse Cyprioten stellin gen in op een heuvel die Mansoera be heerst. Zondagmorgen hielden zij deze stellingen nog steeds bezet. Tijdens het nachtelijke gevecht kwa men in Mansoera gelegerde Britse V.N.- troepen onder zwaar vuur te liggen, wat zij uit zelfverdediging beantwoord den. Ook in Ayios Theodhoras, waar de ge vechten in dit deel van het eiland twee dagen geleden weer oplaaiden, kwamen twee V.N.-voertuigen in een kruisvuur terecht Grieks-Cyprische versterkingen rukten in de richting van Pakhyammos op. ren gesteld in een militair hospitaal, zijn reeds bijna alle bezet en overwogen wordt een aantal militaire patiënten over te brengen naar hospitalen in Oostende en Beverloo, om meer plaatsen voor bur gers te krijgen. In een vakschool in An- derlecht werd een noodziekenhuis inge richt. De toevloed naar de ziekenhuizen wordt veroorzaakt door het feit dat de stakende artsen hun patiënten alleen in „dringende gevallen" thuis bezoeken en dat de overige worden gedwongen zich te laten behandelen in ziekenhuizen. Tegen de staking, die door het over grote deel van de 10.000 Belgische artsen onverminderd wordt voortgezet, is het afgelopen weekeinde op verscheidene plaatsen in België betoogd. De demonstra ties onder meer in Antwerpen, Gent, Tongeren en La Louvière brachten bij elkaar duizenden Belgen op de been. Zij verliepen zonder incidenten, maar woord voerders van de drie grote vakbonden, die de manifestaties gezamenlijk hadden georganiseerd, vielen de artsen fel aan. De voorzitter van het algemeen katho liek vakverbond zei dat er bereidheid bestaat met de dokters te gaan praten. „Maar eerst moeten ze terugkeren naai de in de steek gelaten zieken", zei hij. Een van de ..stakingsleiders", de Brus selse arts R. Wijnen, zei niet te kunnen voorspellen wanneer de regering en de artsen weer aan de conferentietafel zul. len plaatsnemen. Hij deelde mede dat de nationale federatie geen antwoord had gekregen van kamervoorzitter A. van Acker, tot wie een verzoek om bemid deling is gericht. Volgens hem zouden de artsen bereid zijn hun staking „te schorsen", indien de regering bij het parlement een wets ontwerp zou indienen om de gewraakte artikelen uit de nieuwe ziekte- en inva liditeitswet „te schorsen". Het afgelopen weekeinde is ook het resultaat bekendgemaakt van het gerech telijk onderzoek naar het overlijden van een 30-jarige vrouw in Turnhout, die om het leven zou zijn gekomen omdat haar niet meer de dagelijkse injecties werden toegediend, omdat haar huisarts met „vakantie" was gegaan. In tegenstelling tot de berichten hierover in enkele Bel gische kranten werd als resultaat van de lijkschouwing geconstateerd, dat de doodsoorzaak géén verband hield met de artsenstaking. Op vele plaatsen in België tijn demonstraties tegen de artsen- staking gehouden. Deze foto laat zien hoe in Leuven arbeiders met spandoeken door de straten trokken Het studentencomité, dat de sinaas appelboycot tegen Zuid-Afrika mede organiseert, heeft een liberaal pers secretaris, J. Bosman, die een goede aprilgrap dacht te kunnen uithalen. Als lid van het jeugdparlement was hij in het bezit gekomen van briefpapier, zo als dat aan Kamerleden ter beschikking staat. Hij schreef aan het socialistische Tweede-Kamerlid Voogd een brief, zoge naamd afkomstig van mr. Geertsema fractieleider van de V.V.D., waarin stond, dat zestien liberale leden zich stelden achter een anti-apartheids adres aan de Zuidafrikaanse ambassadeur. In werkelijkheid zijn het er maar drie. De heer Voogd heeft de inhoud van die brief als een serieus stuk openbaar gemaakt. Toen werd al gauw duidelijk, dat hier van een mystificatie sprake was. De heer Bosman heeft zijn spijt betuigd. Deze zaak heeft het studentenparle ment geen goed gedaan, zei de heer Geertsema. Hij zal het opnemen met de Kamervoorzitter en hij acht het de vraag, of met het studentenparlement op dezelfde voet kan worden doorge- Als totaal in Hochhuths Plaatsbekle der (waarvan wij zaterdag jl. de voor stelling in Rotterdam bijwoonden), een mislukking geworden. Schuld daarvan is de tekst-schrapper geweest, die het drama tot normale proporties terug moest brengen. Hierdoor werd de han deling maar ook de ontwikkeling der figuren dusdanig gecomprimeerd, dat slechts enkele rollen kans kregen vol ledig te worden. De overigen hadden tot taak in kort bestek een typering te brengen. Dat dit moest uitlopen op een fiasco, bleek gaandeweg duidelijk: er werd zo doende in het eerste bedrijf aarzelend en helemaal niet overtuigd gespeeld. Van doorleefd spel kon echter amper sprake zijn; zodoende bleek het bij aan duidingen, die soms iets krampachtigs kregen. Geen van de taferelen kwam helemaal uit de verf. Of men nu de Jagerkeller- scene neemt of het Auschwitz-bedrijf, waar verondersteld wordt dat hier de climax wordt bereikt, het bleef alle maal nogal weinigzeggend. Het frag mentarische bleek op den duur niet houdbaar. Het was of het geheel uiteen viel tot een soort kruimel: clausen en situaties hadden onvoldoende contact met de achtergronden van het drama. Er moesten in korte tijd te veel emo ties worden opgeroepen, die, samenge perst, niet de kans kregen zich te ont plooien. ofschoon wij ons afvragen of de hantering van het volledige werk stuk dat wél gedaan zou hebben. Er zijn individueel overigens enkele prachtige prestaties geleverd. Leo de Hartogh als de SS-officier Kurt Ger- stein mag met ere genoemd worden, evenals Eric Schneider als de minutant Riccardo Fontana. Vooral de eerste in zijn moeilijke dubbelpositie bleek zijn rol volledig begrepen te hebben. Maar ook een Steve van Brandenberg als graaf Fontana sr. en een Jan Teulings als kardinaal, brachten het tot opmen» kelijke creaties, zodat het tweede be drijf tot het sterkste deel van de op voering mag worden gerekend. Daarvoor zorgde ook Johan Schmitz die de rol van Paus Pius XII voor zijn rekening had genomen. Wie Hochhuths tekst gelezen heeft weet, dat de schrij ver zich als het ware van de figuur van de Paus heeft meester gemaakt en haai' vervormd heeft tot een geslepen maar bovendien harteloos diplomaat, op dat de stelling van de schrijver te beter reliëf zou krijgen. Johan Schmitz heeft echter kans gezien, zonder iets aan de tekst te veranderen, zich toch van Hoch- huth te distantiëren, door van de paus figuur een man te maken, wiens men selijkheid ieder ogenblik doorbreekt en die niet de indruk maakt van een of andere despoot, maasr Van een lijdend man, die zijn besluit na ampel wikken en wegen genomen heeft. Daardoor ont brak het prikkelende aan deze scène, die door Schmitz op een veel hoger plan werd getrokken dan Hochhuth waar schijnlijk bedoeld heeft. Er hing zodoen de evenmin iets samenzweerderigs over de scène, zoals dat in de tekst wordt gesuggereerd, maar wel iets van nobele bevangenheid om een beslissing, die men contre coeur meende te moeten ne men. Voor wat de overige prestaties be treft kunnen we kort zijn. Slechts een enkele naam willen we nog noemen. We denken dan aan Luc Lutz als de Auschwitz-arts, die door zijn spel het derde bedrijf redde en aan Eli Bom als de jool Jacobson. Meer namen noemen heeft overigens weinig zin, omdat het merendeel van de troupe onvoldoende kans kreeg zich te ontplooien. A M, Dit zijn van links naar rechts, Kaga.novitsj, Malenkov en Molotov, de drie vroegere Sovjetgroten die uit de partij gestoten zijn. Ze had den hun hoge posten reeds eerder, in de de-stalinisatieperiode ver loren. In de naar een hoogtepunt ge stegen ideologische strijd tegen Communistisch-China zijn ze nu ook als communisten geroyeerd, om Peking duidelijk te maken dat de anti-partijstroming in Rusland beslist geen enkele invloed heeft en dat de Chinezen niet behoeven te hopen op een heropleving van het Stalinisme. In de Russische pers werd zater dag gewezen op het feit dat tot dusver reeds acht buitenlandse communistische partijen (waaron der zoals men weet die van Neder land) openlijk het Sovjetrussische standpunt in het geschil hebben onderschreven. Adzjoebei, die op het ogenblik in Frankrijk is, heeft gisteren overigens gezegd dat Rusland en China, als het erop aan zou komen, elkaar trouw zouden blijven. In 'n conflict met de Westerse wereld zou het ideologische geschil tussen Moskou en Peking geen enkel be letsel zijn om gezamenlijk stelling te nemen, zei de Izwestia-hoofd- CSdacWUfi» Advertentie) SELECTIEKLEDIN G Import selectie-kostuums in do onkroukboro Dioloon en Treviro lichtgowicht kwaliteiten. Blijven fan tastisch in vorm en geven u een maximum aan ge mak en bewegingsvrij heid. Nu bij Hollenkamp voor AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1