[apt! oek N.V. )UW 1ATIC Vliegende Schijven van KRO al tien jaar radio-succes Rowenta. Rowenfd. HET GEHEIME DORP irdruk. /olledig, anima automaat Luisterdichtheid wettigt wekelijkse uitzending Eerste optreden van Les Swingle Singers Kleuter (4) uit Huybergen overreden ugblik .uister naar Kijk naar K.N.B.T.B. wil nieuw gesprek over melkprijs DOOR H. v. Nijnatten- Doffegnies >tenvreuiileton ANT00R tst naar raat 42, Tel. 01150-3270 met ten on) Suite en Seize Frontale botsing bij Lewedorp Drie gewonden VS-luchlmacht: fouten Malinovskyspionage Wester-Schouwen Uitbreidingsplan door de Kroon geweigerd Geen SS'ers meer in Duitse B. V.D. strijkautomaat Uit opa's krant VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 APRIL 1964 VLISSINGEN telefoon 01184—2197 i 6 april a.s. wordt hastraat 2 81 alf acht in de onbegrensd^ mogelijkheden, tisehe wasprogramma's voor log wasgoed - automatische ma-aanwijzer - automatische ig van wastechniek (normale >f spaargang) - automatische liddeltoevoer - alle manieren en mogelijk - zelfs de meest ende synthetische en wollen schoon - uniek dubbelsop- :édé - hoge drogingsgraad - isoluut betrouwbare werking. ?BAAR VIA DE HANDEL (Van onze radio- en tv-redacteur) Vorige maand was het tien jaar ge leden dat Ton Kool, medewerker van de KRO-muziekafdeling voor de microfoon de eerste uitzending verzorgde van het bekende verzoekplatenprogramma voor de strijdkrachten .Vliegende schijven'. Hij heeft nooit kunnen bevroeden, dat deze radiomuziek een kasstuk voor de KRO zou worden. In het begin werden alleen maar populaire platen gedraaid, maar al spoedig groeide deze radiorubriek uit tot een voorlichtend programma door, voor en over militairen. Reeds op 9 april 1954 verleende de huidige presentator, de kapitein J. Chr. v. d. Putten van de legervoorlichtings- dienst zijn onmisbare hulp bij de voor bereiding en samenstelling. Vijf jaren later kwamen de heren Martien de Groot en Leo Pagano de uitzendingen voor de strijdkrachten nog verlevendigen door de behandeling van de vele problemen rond de dienstplicht. Ruim duizend brieven per jaar gaan door hun handen en een maal in de veertien dagen op vrijdag avond geeft de heer De Groot aan vra gensteller Pagano antwoord op de kleine of grote probleempjes. Dat deze voor lichting via de radio op hoge prijs wordt gesteld blijkt niet alleen uit de corres pondentie, maar ook uit de nimmer af latende stroom brieven voor deze radio rubriek. Na de begintune .Marching strings' wordt er niet alleen in de legerplaatsen en kazernementen, maar ook in vele huiskamers met plezier geluisterd. De Amerikaanse plaat .Time to go' aan het einde van deze rubriek werd door de luisteraars zoveel aangevraagd, dat er in Nederland een eigen versie van moest worden gedrukt. De aangevraagde platen vormen min of meer een afspiegeling van de hit-parade, al valt het op, dat de luisteraars kennelijk de beatleschoenen al ontwassen zijn, gezien hun voorkeur. Ton Kool heeft circa acht jaar met kapitein Van der Putten de presentatie verzorgd. Later werd hij voor de micro foon opgevolgd door Fons Disch en tegen woordig kondigt omroepster Martha Doyle de platen aan. Onvergetelijke stunt Een onvergetelijke stunt was het pro gramma van 27 augustus 1954, toen drie Shooting Stars van de vliegbasis Volkel opstegen en radiocontact hadden met de studio. Bij de briefing was ales zo getimed dat de rondvlucht van de T-birds boven Nederland op de seconde nauw keurig klopte. De squadronleader, de huidige majoor Benjamins, vroeg op 5000 voet hoogte de St. Louis Blues March aan. De verbinding kwam normaal door en Joop Reinboud op de basis Volkel vertelde, dat er boven Den Helder een cross talk zou worden gehouden tussen de vliegers en de KRO-medewerkers in de Hilversumse studio. Precies op tijd meldde zich majoor Benjamins boven Den Helder. Maar wat niemand toen wist, kwam later pas uit toen er slechts twee toestellen op Volkel terugkeerden... De majoor had met zijn Shooting Star een knappe buiklanding gemaakt in een weiland, terwijl uit zijn koptelefoon de muziek van de St. Louis Blues March hem bij deze gevaarlijke operatie be geleidde. Een van de andere vliegers, die dit bemerkte, hield nauwkeurig het radiodraaiboek in het oog en meldde zich boven Den Helder met de 55 Zondagavond om 21.40 uur presenteert de AVRO-televisie het eerste optreden in ons land voor de camera's van de vermaarde Franse vocale groep ,,Les Swingle Singers". Onlangs hebben zij on der de titel „Jazz Sebastian Bach" een succesvolle langspeelplaat gemaakt, wat tot gevolg had, dat de groep vorige maand te Parijs met de ,,Prix de l'aca- demie Charles Cros" werd bekroond. „Les Swingle Singers", die ritmisch worden begeleid door Pierre Michelot, bas en André Arpino, slagwerk, zullen interpretaties van composities van Jo- han Sebastian Bach ten gehore brengen. ,,Les Swingle Singers", die bij velen nog onbekend zijn omdat de groep pas (Van onze correspondente) De vierjarige Elly Maas uit de Wes terstraat te Huybergen is gistermiddag rond twee uur door een bestelauto over reden en op slag gedood. Het meisje speelde met twee vriendinnetjes aan de overkant van de straat waarin zij woon de. Bij het oversteken werd zij gegrepen door een naderende PTT-auto, waarvan de bestuurder ondanks hevig remmen een aanrijding niet kon voorkomen. Het kind werd tegen het wegdek gesmakt en was op slag dood. in 1962 is gevormd, is van mening dat ook vocalisten een belangrijke plaats kunnen innemen in de huidige muzikale avant-garde. Ze kozen daartoe de com posities van J. S. Bach omdat enerzijds zijn werken prachtig zijn om ermee te experimenteren en anderzijds omdat ze uitgaan van het standpunt, dat de jazz uit de klassieke muziek is gegroeid en Bachs maatsoorten en toonladders bij zonder hoge eisen stellen aan de zang techniek. Daarom heeft de groep, bestaande uit twee sopranen, twee alten, twee tenoren en twee bassen maandenlang geoefend. Ze willen hun ideeën over de aloude composities van Bach daarmee in een verantwoorde vocale vorm gieten en vooral bewijzen, dat steeds vernieuwing in een uitvoering van muziek mogelijk is. Sommige kijkers zullen misschien hun interpretaties gedurfd noemen, maar de Franse vocalisten zullen er in ieder geval voor zorgen, dat hun uit voering niet in eenvoudig kunst- en vliegwerk gaat ontaarden. Op de joto ziet men, hoe het pro gramma van de Vliegende Schij ven nauwkeurig wordt voorbereid. bootste stem van de majoor, terwijl hij met zijn eigen uitspraak antwoord gaf op de vragen. Na afloop van de stunt vertelde Joop Reinboud het voorval, ter wijl hij de vliegers, die hun rol zo voor treffelijk hadden gespeeld, een compli ment maakte. De volgende dag stond het verhaal in geuren en kleuren in de dagbladen. De heer Do Groot, die altijd de vele vragen van militairen en hun ouders voor de microfoon moet beantwoorden, was en thousiast over de medewerking van de ambtenaren van de vele afdelingen bij het ministerie van Defensie. In het begin had hij er zo zijn bepaalde ideeën over, maar die heeft hij al snel overboord gegooid toen in de praktijk bleek, dat in Den Haag dank zij een efficiënte werkwijze binnen de kortst mogelijke tijd vele moeilijkheden uit de weg kon den worden geruimd. Ter gelegenheid van de viering van het tweede lustrum van .Vliegende schijven' volgt er volgende week vrijdagavond om half acht een uitzending van een feestelijk programma in de legerplaats Ermelo. Medewerking verlenen het trio Los Pajaros, Fons Disch. Kees Schilper- oort, Conny v. d. Bergen, The New Or leans Syncopaters en natuurlijk het vaste team van deze veelbeluisterde KRO- rubriek. Als wij tot slot nog een wens zouden mogen uiten dan is het wel deze, dat we graag een wekelijkse uitzending zouden horen. Het zal de prograpimaleiding van de KRO toch niet onbekend zijn. dat de luisterdichtheid zó groot is, dat bijvoor beeld in bepaalde ziekenhuizen en ver pleeginrichtingen de bezoekuren op de vrijdagavond hiervoor gewijzigd moesten worden. Nabij Lewedorp op de rijksweg Middel burgBergen op Zoom heeft zich gister avond omstreeks 6 uur een ernstig ver keersongeval voorgedaan, waarbij drie personen min of meer ernstig werden ge wond. Een uit de richting Goes komende personenwagen, bestuurd door de heer F. T. uit Vlissingen, week uit naar de linkerweghelft om een voor hem rijdende vrachtwagen te passeren. Uit tegenover gestelde richting kwam een personenauto, bestuurd door de heer G. S. uit Goes. Een frontale botsing volgde. De heer G. S. werd met een beenbreuk overge bracht naar het ziekenhuis Oostwal te Goes, terwijl de heer F. T. met verwon dingen aan het gezicht en zijn vrouw, met een hersenschudding, werden vervoerd naar het Bethesdaziekenhuis te Vlis singen. Dokter J. Gelderblom uit Nieuw- dorp verleende de eerste hulp. Beide auto's liepen zware schgde op. Zaterdagavond biedt de KRO op Hil versum I (402 m) een stereofonische uitzending van Populaire klassieken". Om 20.30 uur volgt ,,Rieleksen" en om 21.50 uur het programma „Bric a brac". Voorts is er om 22.40 uur de discussie rubriek „Kruispunt" n.a.v. de opvoering ,.Der Stellvertreter" en om 23.10 uur bespreekt Henk in 't Veld nieuwe klas sieke grammofoonplaten. De VARA presenteert op Hilversum II (298 m) om 21.15 uur het programma t Chansonnetje in huis" en om 22 uur de hoorspelreeks „Langs vergeten we gen'". Kees Brusse gaat om 22.50 uur „Babysitten". Zondagochten zendt de KRO om 10.05 uur op Hilversum I de tot besluit van de ax Christivoettocht in de Brabanthal ie Den Bosch door kardinaal Alfrink op 11 onagen Pontificale hoogmis uit. Om W' r^r het Programma „Medail- 0 uur concerteert het Con- 7™h olv' Bern- Haitink. Zondagavcnd om 20.40 uur zendt de KRO de eerste aflevering van de de- "'!ve¥r- genootschap van de ge- Russ?s?hePer„S UH °.m 2120 uue Russische ptanowerken uitgevoerd rubriek BürnaHlgt dC VARA-d>soissie- ïuoiiek Bij nader mzienen om 19 40 uur Henk Elsmks cabaret „Vrij entree" ?eeid"Uwln; omJk^??n der ^Uu'denc,: concerteert om 23.10 uur" het "Radio Fif 0~,iSCh °rkeSt ol'v WUlem De première van het geruchtmakende toneelstuk ,,Der Stellvertreter", gister avond door het Rott. Toneel, werd door de Vara aangegrepen om stelling te ne men tegen de houding van Paus Pius XII in de tweede wereldoorlog. De spreker beging de enorme fout bewijskracht toe te kennen aan het door de protestantse Duitser Hochhuth neergeschrevene. En dat terwijl het centrale thema zo sim plistisch en onhistorisch door de schrij ver is gesteld Daarom zijn tegen Hoch- huths stuk ook talloze protesten gerezen. Kort geleden schreven wij moeilijk te kunnen geloven in de oprechte bekom mernis van deze Duitse schrijver. Wij blijven bij die mening. Later op de avond trachtte men in de rubriek ,,Zo was het de zaak in het belachelijke te trekken. Fijngevoelig was dat allerminst, maar wat wil men nu verwachten van jonge mensen die fijngevoeligheid nu eenmaal niet in hun vaandel hebben staantoch, om eerlijk te zijn. bracht het cabaretje ditmaal toch ook enige dingen met humor. In „Voorstelling" viel nogal wat te genieten op vocaal en instrumentaal gebied. Met veel belang stelling hebben wij het optreden van Willy Caron gevolgd. Deze Limburgse tenor, die onlangs een Verdi-concours in Venetië won. beschikt over een soepele, klankvolle stem, die hem ongetwijfeld nog veel succes zal opleveren. Opvallend was echter, dat hij de aria uit „II Tro- vatcre" beter bracht dan het (in te lang zaam tempo gezongen) lied uit „Das Land des Lachelns". In „Voorstelling" was ook 'n eenaktertje opgenomen van Schnitzler, zogezegd om de Weense sfeer van het programma te vervolledigen. Wij vonden het niet alleen een bar flauw geval, doch bQvendien ook volledig onge schikt voor een vertoning voor de huis kamers. Waarom toch dergelijke gore stukjes, die getuigen van een wansmaak? W. v. B. Hedenavond neemt de KRO het amusementsprogramma „Suite en seize" van de Waalse televisie over. In dit programma treedt o.a. op Claude Nougard. Zaterdagavond om hall acht biedt de KRO een nieuwe aflevering van Ivanhoe. Na het journaal volgt om 20.20 uur de rubriek ..Brandpunt" Het programma „Suite en seize" van de Waalse tv komt om 21.d0 uur op het scherm, waarna om 22.30 uur dr. C. Trimbos de rubriek Ge huwd en ongehuwd" voor de camera presenteert. Tenslotte is er om 23 uur het tweede NTS-journaal. Zondagavond is er om 20.30 uur een muzikaal programma rond de zangeres Francis van Rooy. De AVRO presen teert om 20.50 uur een nieuwe afleve ring van „De verdedigers". Om 21 40 uur komen ..Les Swingle Singers" voor de camera's. Ko van Dijk vertelt om 21.50 uur een verhaal uit de bundel ver zamelde werken van Tsjechoff. Pierre Janssen verzorgt om 22.05 uur de ru briek „Kunstgrepen, Vliegtuigincident Menselijke en mechanische fouten zijn er de oorzaak van geweest dat een ver- kenningsbommenwerper van het type RB 66 van de Amerikaanse luchtmacht met drie bemanningsleden verleden maand boven Oostduits grondgebied is afge dwaald, aldus vrijdag de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden. De Russische minister van defensie, maarschalk Malinovsky, heeft vrijdag avond in een toespraak tot Oostduitse jachtvliegers gezegd, dat de kompassen van de RB-66 „nauwkeurig" werkten. Malinovsky, die een bezoek van tien dagen aan Oost-Duitsland brengt, wees de officiële Amerikaanse verklaring van de hand. De films die uit het wrak waren gehaald, waren volgens hem ook een be wijs dat het toestel op een spionage- vlucht was. (Van onze correspondent) De kroon heeft op een beroep van Anthan Th. den Boer te Haamstede, gem. Wester-Schouwen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waar bij goedkeuring is verleend aan het her ziene uitbreidingsplan voor de kom van de voormalige gemeente Haamstede niet ongewijzigd gelaten. Het onderhavige plan dateert reeds van 1960. Een gedeelte van de grond van de heer Den Boer was daarbij bestemd tot parkeerterrein, waardoor de vrijheid van zijn woning werd weggenomen. Aan de ene zijde grenst dit terrein aan de christelijke gereformeerde kerk, aan de andere aan een rooms-katholieke kapel. De kroon heeft er bezwaar tegen, dat de in- en uitrit van de parkeerplaats is ontworpen op slechts 5 meter afstand van apellants woning. Deze in- en uitrit dient een zodanig beloop te krijgen, dat deze afstand groter wordt. Aan dit gedeelte van het besluit van Gedeputeerde Staten is op deze grond goedkeuring onthouden. De minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse bondsrepubliek, heeft de leiders van de drie fracties in de bonds dag laten weten, dat er binnenkort bij het „centrale bureau voor bescherming van de grondwet" de binnenlandse veiligheidsdienst geen SS'ers meer zul len werken. Van de zestien ambtenaren om wie het volgens de minister gaat, is het merendeel al overgeplaatst naar een bestuursorgaan. De rest zou elders in het staatsapparaat te werk worden gesteld. Volgens de minister is van de zestien oud-SS'ers niemand schuldig aan straf bare handelingen. (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Katholieke Ned. Boeren en Tuinders-Bond acht de door minister Biesheuvel (Landbouw) vastge stelde richtprijs voor de melk „ten enen male onjuist". Het bestuur van de KNBTB heeft op 2 april met de hoofdbesturen der gewes telijke organisaties ter zake overleg ge pleegd. Tijdens dit beraad werd besloten er bij minister Biesheuvel op aan te drin gen opnieuw in overleg te treden met het Landbouwschap. Dit overleg zou dan moeten resulteren in een zo spoedig mo gelijke verhoging' van de verrekenprijs en financiële steunmaatregelen in ver band met het uit de markt nemen van zuivelprodukten en een ondersteunend rundvleesbeleid. Daarmee zouden de melkveehouders dan komen aan het inkomstenniveau, dat het Landbouwschap in eerste instan tie als wenselijk heeft voorgesteld. De richtprijs voor de melk. die het Land bouwschap had gevraagd, bedroeg 33 cent per liter melk van 3.7 procent vetgehalte. (Advertentie) vederlicht 39) Maar dezelfde avond zei hij tegen tan te Christina, dat hij dolgraag bij hen op het hoofdkwartier kwam inwonen. HOOFDSTUK V Tegen het eind van augustus 1944 leef de er zeker meer dan zeventig mensen in het Geheime Dorp en er kwamen er steeds meer bij. Nu de Duitse S.S. en Grüne Polizei ingezet waren in de strijd tegen de ondergrondse, raakten er hoe langer hoe meer mensen in de knel. Het leek een vossejacht: hadden de speurhonden eenmaal een spoor te pak ken. dan lieten ze niet meer los, rolden van' dorp tot dorp de lijn op, zodat dik wijls de laatste redding de noodsprong was naar het Geheime Dorp in het bos. Op het hoofdkwartier bij oom Chris en tante Christina was het razend druk. Van alle kanten kwamen de aanvragen voor onderdak binnen, en het waren lang niet altijd Joden die ondergebracht moes ten worden. Ook mannen die weg moes ten kruipen voor de meedogenloze sla venjacht der Duitsers: terroristen, pilo. ten. ja zelfs een Rus. Een goede kerel, maar een eenzame figuur, met wie nie mand kon praten, die nergens heil of hoop meer zag, niet bij het eigen volk en zeker niet bij de Duitsers. Oom Chris werkte met een ploeg hel pers aan de bouw van nieuwe hutten en onderkomens. Hij had geen lood vlees meer op zijn botten, gekneusde en ge schaafde handen, en voeten gezwollen door oververmoeidheid. Maar zijn ogen bleven even helder en waakzaam en dat stelde Christina gerust. Het gaf haar de kracht haar eigen dodelijke vermoeid heid te weerstaan en in het gareel te blijven. Van een rustig in eigen huis sa men wonen was al lang geen sprake meer Nooit was er een bed onbeslapen, een deken of kussen, een stoel of divan niet in gebruik. En 's-avonds. eindelijk alleen in hun eigen slaapkamer, kon er van de weinige uren rust, die hun ge gund werden, niet veel tijd afgenomen worden voor intieme gesprekken, zelfs niet als Christina door de vele emoties niet dadelijk in kon slapen, omdat oom Chris lag te ronken als een beer in zijn diepste winterslaap. De zomer liep al op het eind. Het leek erop of het met de oorlog dezelfde kant opging; zelfs de Duitsers konden niet ontkennen, dat de invasie in Nor- mandië een voldongen feit was. De be zette landen ondervond en het aan den lijve door de woede waarmee het ver- eet bestreden werd. Wat hielp het? De listig verborgen radio's zonden hun op windende en hoopgevende boodschappen van Duitslands nabije ondergang uit. Oom Chris, die anders het geduld zel ve was, kon de opmars nu niet snel genoeg gaan. Hij wist op wat voor vul kaan ze leefden. Het aantal medewer kers, niet alleen uit naburige groepen, maar ook uit het dorp zelf, was nu zo groot, dat de kleinste onvoorzichtigheid de ondergang betekenen moest. Het Ge heime Dorp was een publiek geheim geworden. Er was nu eenmaal niets aan te doen. Maar het was ook verrassend en verfrissend om te zien hoe iedereen meeleefde en z'n best deed om naar vermogen mee te werken door te waar schuwen tegen vermeend gevaar vooral van de kant der onbetrouwbare dorps genoten. Geen N.S.B.'er behoefde een speurtocht in de richting van de bossen jf m Bigamist en gros Er lopen soms vreemde mensen op de wereld rond. Daar is het verhaal van de 35-jarige Jesse Ray Stafford, die door de politie van Chicago ge arresteerd werd omdat hij zich aan bigamie schuldig had gemaakt. Jesse moest het toegeven, maar 1 hield verder zijn mond dicht. Zo- i doende zakte de mond van de politie in Chicago open, toen bleek dat Jesse i er geen twee maar drie vrouwen op na hield. „Dat: klopt," gaf Jesse gelaten toe. toen hij eenmaal met de feiten werd geconfronteerd. De volgende dag werd Jesse nog 1 eens aan de tand gevoeld. Of hij bij geval... „Ja," schreeuwde Jesse, „ik heb nog twee vrouwen." „Voor het geval u nog ergens een vrouw hebt zitten, kunt u het beter meteen zeggen," zei de rechercheur, die de zaak in handen had. „Nee," kermde Jesse, „het zijn er 1 maar vijf." De man is handelaar in tweede- i hands auto's... Ont-beatling Een kapper in het Engelse Rainham heeft sinds enige dagen een reuzen- 1 biljet in zijn etalage staan. Daarop 1 annonceert hij, dat men zich bij hem i snel kan ont-beatlen. Kosten: twaalf shilling six pence per hoofd. Het loopt storm bij de kapper. Het zou een aanwijzing kunnen zijn, dat Engeland uit zijn Beatle-droom ontwaakt. Paraplu-vraagstuk Engeland heeft sinds kort een para plu-vraagstuk. Heetgebakerden meen den, dat dit nuttige anti-regen-voor werp duidelijk moest tonen of het al dan niet van Engelse makelij was. Er waren er dat zijn de extremis ten die op ieder onderdeel, tot op de baleinen toe, het „made in Eng land" eisten. De meer gematigden wilden, volstaan met één aanduiding, maar <xan op een in het oog vallende plaats. Koningin Elizabeth is met het vraagstuk geconfronteerd en heeft nu een commissie geïnstalleerd, die het vraagstuk aan een diepzinnig onder zoek moet onderwerpen. Belachelijk? Vergeet het maar. De Engelsman en zijn paraplu zijn onaf- Waarom ben jij niet als de andere i kinderen, en druk je 'm niet als je studeren moet?" scheidelijk. Is de paraplu tijdens de I regering Chamberlain niet het sym- I bool geweest van defaitisme? En bo- i vendien: op één dag (26 maart jL) werden alleen al in Londen 840 para- j plu's vergeten. Nee. het betreft hier wel degelijk een nationaal vraagstuk, waar de kwestie Cyprus tegen ver bleekt... Dominee wilde te veel overtuigen Dominee Theron Spurr in Detroit (Amerika) van de Gilead Baptisten- kerk wilde zijn gemeenteleden tijdens de paasdagen duidelijk maken wat het leven in een totalitaire staat eigenlijk wel betekent. Op het hoogtepunt van zijn preek kwamen twee rechercheurs binnen, die de dominee in de handboeien sloegen en niets anders zeiden als: mee. Dominee ging mee, zij het onder protest. Wie ook protesteerden, waren de gemeenteleden, die zich gingen be- J klagen bij de plaatselijke overheid. Het kostte de dominee heel wat moeite zijn gemeenteleden uit te leg gen, dat de hele arrestatie door hem zelf in scène was gezet. Hij had na melijk op illustratieve wijze de wer king van de dictatuur willen laten zien en daartoe twee particuliere de tectives gecharterd, die hun taak overigens bekwaam vervulden. Horizontaal: 1. meisjesnaam hoge stand 2. het Romeinse Rijk vogel 3. godsdienst 4. mak familielid 5. vertrek 6. strafwerktuig Europeaan 7. werkelijk 8. voegwoord meisjesnaam 9. besmettelijke ziekte jongens naam Verticaal: 1. peulvrucht strook 2. Chinese munt neon 3. bijenhouder 4. indien loot 5. persoon die niet kan lopen 6. vogel bar 7. kers 8. maanstand wintervoertuig 9. schaapskameel kampeerbeno- digdheid •;ua; eumt '6 ÏJB '8 '\9iom 'i :§.ia BIB '9 lauiuiet 's tpia sie -f Jja^uit •e ij -jj ideai ;Aue 'i ni^A jieg ised *6 ïue ue *8 '.\999i 'l hse eoi '9 ijeuie^ ieuio uie; 'f iuieisr •g Ti z *na 'i joh :Sinssoido De verwoede hengelaar 4 April 1914. Gisteren plaatsten wij een gedeelte van een bericht, waarin dr. Schaepman een uitspraak t deed over het gebruik van planten- boter op Goede Vrijdag. I De volgende dag annonceerde Jur- gens: Jurgens' plantenboter op Goeden Vrijdag. Jurgens' Planta-plantenboter 42 cents per pond Jurgens' Cocosa- plantenboter 50 cents per pond. On- overtroffen fijn van kwaliteit, in uiterlijk, smaak en voedingswaarde gelijk aan natuurboter. Voor katho lieken is het gebruik van Jurgens' Planta en Jurgens' Cocosa-planten- boter op Goeden Vrijdag geoorloofd, omdat hare samenstelling ten volle beantwoordt aan de eischen voor ge- bruik op Goeden Vrijdag aan planten- boter in de „Nederlandsche Katholieke Stemmen" gesteld door den Hoog- eerw. Hooggeleerden Heer Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, tot wien wij ons 1 ter bekoming eener uitspraak hebben I gewend op aanwijzing van Z.D.H. Mgr. I W. v. d. Ven, bisschop van 's-Herto- genbosch. Men lette nauwkeurig op de verpakking, waarop moet voor- komen een strook met het opschrift „Voor katholieken op Goeden Vrijdag geoorloofd te gebruiken." Zonder dit opschrift op de verpakking is het gebruik op Goeden Vrijdag niet ge- oorloofd. (Advertentie) te ondernemen of hij werd op het hoofd' kwartier gesignaleerd nog voor hij de spoorwegovergng bereikt had. Ze hoef den geen kapperswinkel binnen te komen of het gepraat verstomde meteen. De verkeerde marechaussee, die het speci aal om de Joden te doen was, kon als een dolle op zijn motor rondrazen van boer tot boer, overdag of bij nacht, altijd greep hij mis, omdat het bericht van zijn komst hem als een betoverde vogel vooruit scheen te vliegen. En waar de een zijn mond voorbij praatte, was er altijd weer een ander, die d uitwer king wist te verzwakken door een snelle waarschuwingsactie. Het dorp was een haard van verzet, van hoog tot laag, van de afgezette burgemeester tot de laagste ambtenaar, van de directeur der grootste fabriek tot de krullenjongen, va de boekhandelaar tot de petroleumven- ter, van de stationschef tot de gewoon ste wegwerker, van de rijkste boer tot de minste dagloner, wiens grootste bron van inkomsten de stinkende bok was, die in een strooien schuurtje ter dekking stond. En al waren er velen die te bang of te voorzichtig waren om een daad- ZONDER SPATTEN - ZONDER WALM werkelijk aandeel in het verzet te bie den, al voorspelden velen een rampzalige afloop, er was er niet één die niet mee leefde met de reuzenprestatie, die door 'n handjevol mensen geleverd werd daar ergens diep in de bossen, waar als in een sprookje een geheim dorp verrezen was als levend symbool van het Neder landse verzet. Het varraste telkens weer de enkele ingewijden als ze erbinnen traden. Het Geheime Dorp leek een betoverde we reld. De smalle sluippaadjes door het dode onderhout, overhuifd door het ka rig pluimpje groen der jonge dennen, kronkelden van hut tot hut, verbreedden zich dan hier dan daar tot een verras send licht en zonnig pleintje, waar de mensen, die zich voor het ogenblik vei lig waanden, hun geringe bezigheden verrichten, waar de verende bosgrond de voetstappen dempte en kinderen speel den in aangeleerde geluidloosheid als waren ze doofstom, waar de hutten half uit de grond rezen als kon een reuzen- hand ze bij gevaar wegdrukken en on zichtbaar maken, zo één waren ze met de bosgrond, grijs en bruin, bestrooid met dood hout, dennenaalden en mos Geheimzinnige paadjes, als door dwer gen of dieren gemaakt, leidden naar de ondergrondse bergplaatsen en vandaar weer verder naar primitieve hutjes om weer op het onverwachtst om te buigen en ogenschijnlijk dood te lopen op dennen die de toegang naar de brandgangen af sloten. Maar aan de overkant zette het warnet van paadjes zich voort in een volgend vak met pleintjes en hutjes. Wie hier niet precies de weg wist liep kans te verdwalen. Een enkel groen berkje accentueerde de dorheid, de droef geestigheid en de geraamte-achtige ver starring van dennen, die slechts een kleine levende pluim ophieven naar de zon, terwijl dat wat eronder lag bezwij ken. stikken moest bij gebrek aan licht en lucht. Vooral in het najaar en in de winter, bij regen en wind, kon het er naargeestig zijn als in een spokenbos. Want zelfs kleine dennen kunnen zuchten piepen en steunen, zodat men er opge jaagd, zenuwachtig en wanhopig van wordt. Vooral zij, die uit de warme intimiteit der steden kwamen, hadden er in de eerste tijd mee te kampen. Maar nu, bij zomer en zon. was het er best uit te houden, kon men zich verbeelden m een vakantiekamp te zijn. De bast van de groene schimmelige stammetjes was opgedroogd tot bruine schubben de vochtplekken waren verdampt, het rook naar hars. die in dikke druppen op de schors gecondenseerd was. Het griize mos bedekte fluwelig het dod- onder hout En nu waren er ook niet alleen maar de schuwe bosvogels, de mezen, houtduiven en tortels met hun zachtroze gekleurde staarten, maar ook een enkele merel een roodborstje en een winter koninkje. dat gezellig nestelde in de holte tussen balken van een hut. En dan was er heel in de verte nog de roep van de koekoek. Tante Christina had oog voor zulke dingen. Ze wees er de stadsmensen op en dikwijls bereikte ze ermee, dat mop peraars in hun klacht bleven steken. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1964 | | pagina 5