CORNET IA-STICHTING ingezegend te Zierikzee Toerist niet meer als kat in vreemd Hulst-pakhuis Heitje voor een karweitje Rainiers „Albecaro van Vlissingen naar Monaco Bergen op Zoom ontvangt veertig Britse gasten In september 4e lustrum bevrijdingsfeesten Axel ciële bijstand ensen in nood" Vandaag Morgen Maandag Veel waardering voor werk van Franciscanessen „Europa 1 2 3" ondervindt veel belangstelling Paeblaü Pc Stem Brandweerwedstrij den te Waterlandkerkje Themis" van de KNSM bij Brossele gestrand Prins aan boord Gracia scheept te Lissabon in Rouw zal drie feestdagen vooraf gaan Bromfietser ernstig gewond te Vlissingen Zeer geslaagd concert Nationaal Jeugdorkest COMMISSIE STELT ZICH TEN DOEL: Coördinatie van toeristische werkzaamheden Ontwikkeling Omwenteling Bezoek aan oorlogsgraven Raadsleden van Clinge op excursie naar de kanaalwerken voor het opnemen Tan stenrijkse kinderen kan tot ipril geschieden b\j, xoals mevrouw J. van Iersel- enspark 6 Breda (01600- elding dient liefst schrif teden. Dr omstandigheden niet in kinderen op te nemen, kun- •age storten op giro 1111222 in de katholieke stichting )od" te Den Bosch. De stich- geen financiële steun. kinderen vertoeven van ptembcr in ons land; van 2 Justus zijn hier kinderen uit 4 augustus tot 7 september van 30 juli tot 25 augustus ren van Poolse en andere uit West Duitsland op va- ize adverteerders BENE N.V. TE GOES STAAT 50 JAAR nheid van het 50-jarig be- fiet automobielbedrijf De te Goes is gisteren in dit Daf-show gehouden. De be- roor deze show en de de dag uden receptie is groot ge- is aanvankelijk ontstaan elzaak, die de vader van de cteur van de n.v., de heer in 1914 opzette in de West- 20 verhuisde het bedrijf ezelmgsestraat, welke ver- ard ging met een grote uit- het bedrijf. De eenmans- n 1942 een firma, toen de de zaak werd opgenomen, de garage te Kapelle ge- mu dient als filiaal. Hier is Infiets- en rijwielhandel ge- vijl daar ook de autogarage leuglijk feit was het voor het het in 1957 het agentschap Daf-automobielen. Toen in '-personenauto's uitkwamen idige pand aan de Anjelier- eken. Aanvankelijk leek het t bedrijf veel te groot, maar eigenlijk weer aan uitbrei- ewel dit door de niet aan- eidingsmogelijkheden onmo- gemaakt. In 1952 werd de clcentrum te hulst geopend Weemaes heeft gisteren, het |Het Centrum aan de Lange geopend. Het textielhuis is het pand waarin vroeger Izaak van de fa. Kramers was ht. Het interieur heeft ingrij- deringen ondergaan: de win- 1 gemoderniseerd, smaakvol Dr zijn doel dus efficiënt in- ivijl het winkeloppervlak is •in is een groot assortiment ijk gezet. De belangstelling ining van de zaak van de fa. üe eerst domicilie had in n, was groot. •breiding firma RY te sas van gent n is aan de boekhandel van emery te Sas van Gent toe afdeling grammofoonplaten, eid assortiment van klassiek voorhanden. Er is ook een he geluidsinstallatie. :n uur Alleman, a.l. •um 20 uur De jacht op de goudschat, 14 j. lan 15 uur Schieting staande uur Eddie in topvorm, 14 j. igent 10 uur Jaren der verschrikking ;e 20 uur Slavenschip, 14 J. 18.30 uur Prijskamp op top- [JK rt 15 uur Schieting rzande piijssen 15.30 uur Schieting laes 15 uur Schieting staande ien 0 uur De Walkure en A. de Schepper 14.30 uur staande wip js 15 uur Schieting »E 15 uur Schieting "IN 16.30 en 20 uur Alleman, a.l. •um 15.45 uur De jacht op de i goudschat, 14 j.20 uur Me- sous-sol, 18 j. uur Bomba, zoon van Tarzan, en 20 uur Eddie in topvorm, GENT 15.30 en 20 uur Pas op voor llers E 15 uur Schieting; 17 en 20 enschip tronaat 19.30 uur Groot bal :ins- en jeugdwerk gebouw 14.30 en 18 45 uur Die ristel, a.l.; 21 uur De slag om 4 j. uur Grote schieting 15 uur Jubelschieting tZANDE liiissen 15.30 uur Schieting IJK 19 uur Dansen PIJK rm»pn 15 uur Grote schieting BRUG Schieting KOEWACHT 19 uur Groot bal int F- ek luwe 15 uur Schieting ligl>€n" ■t Wielerwedstrijd voor nei- EN 0 nu» iwitsj 15 uur Schieting staande De Parelvissers; 20 uur ■T 20 voor "en uur uur Oprichtingsavond Veilig Verkeer Alleman, a.l. 20 uur Die Förster- jebouw ig Tol 19.30 uur Voorjaar»ver- RKJB DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 APRIL 1964 Een van de twee recreatiezalen van de Corneliastichting. (Van onze verslaggever) Pastoor H. van Deursen van de paro chie Schouwen-Duiveland heeft gister avond de geheel verbouwde en gemoder niseerde Corneliastichting te Zierikzee ingezegend. Zoals reeds bericht zal mgr. g. de Vet, bisschop van Breda, dinsdag morgen a.s. aanwezig zijn bij de officiële ingebruikname van het vernieuwde ge bouwencomplex. Om 10 uur dinsdagmor gen zal hij in de kapel een H. Mis opdra gen. Daarna zal de openingsbijeenkomst worden gehouden. De Corneliastichting is genoemd naar mei. Cornelia Schillemans. die eind vo rige eeuw het oude zomerhuis van Karei V en Mondragon aankocht en het ter be schikking stelde van het r.-k. armbestuur dat het huis benutte voor de verzorging van bejaarden. Het huis werd al spoedig overgenomen door de franciscanessen van Aerdenhout. die ook de verzorging van de bejaarden op zich namen. De Corneliastichting bestaat nu uit een ziekenhuisafdeling met 25 bedden, een af deling voor chronische patiënten met 20 bedden, en een bejaardenpension voor 22 beiaarden. De laatste verbouwing heeft bijna drie jaar geduurd. De franciscanessen hebben hun plaats in het overwegend protestantse Schou wen-Duiveland echt moeten veroveren De eerste jaren van hun verblijf in Zie rikzee ziin vervelend en moeilijk geweest Dat is nu allemaal heel anders. Het me rendeel van de patiënten van de Cornelia stichting is zelfs niet katholiek. De zus ters. die ook nog les geven aan een kleu terschool en modevakschool in Zierikzee ziin volkomen geaccepteerd. Hun werk wordt over het gehele eiland zeer ge waardeerd. De ingebruikname van de nieuwbouw is daarom niet alleen voor katholiek Zierikzee maar voor het gehele eilawd een belangrijke gebeurtenis. Alle bewfeners van het eiland worden ook in de gelegenheid gesteld om zich met de veranderingen op de hoogte te stellen. Daarvoor uitgezocht de donderdagmid dag van de volgende week. Men is wel kom van 2 tót 4 uur. In Hontenisse De actie „Europa 1 2 3". die landelijk wordt gevoerd heeft dankzij de activitei ten van het plaatselijke comité veel weer klank gevonden in de gemeente Hontenis se, men ondervindt ook veel medewer king van allerhanden instanties bij de or ganisatie van evenementen in het kader van deze actie. Deze week is men begonnen met de verkoop van puzzles a 0.25 aan de jeugd van 10 tot en met 15 jaar. Zulks geschiedt via de onderwijzers van de lagere scholen in de gemeente. De deelnemers aan de puzzlewedstrijd hebben kans op een van de vijf gratis reizen naar Zwitserland. Ook zijn correspondentie-kaarten in de handel gebracht. Op zaterdag 11 april zal een bal worden gehouden in „Het Witte Huis" te Kloosterzande. Op 2 mei a.s. zal S.D.O. ten bate van de actie wan deltochten organiseren. Voorlopig zijn er al ongeveer 800 deelnemers, waaronder ook vele Belgen. Er zullen ook militaire wandelaors aan de start verschijnen. Tegelijkertijd zal te Lamswaarde een muziekfeest gehouden worden, waaraan de drie muziekgezelschappen uit de ver schillende kerkdorpen van de gemeente Hontenisse zullen deelnemen.. Op een nog nader te bepalen datum zal een „teenager avond" worden gehouden, terwijl de actie in Hontenisse zal worden besloten met een cabaretavond. Op zaterdag 2 mei zullen te Water landkerkje de brandweerwedstrijden 1964 worden gehouden. Uit west-Zeeuwsch- Vlaanderen nemen deel de korpsen van de gemeenten Zuidzande, Cadzand, Schoondijke, Biervliet, Oostburg, Aar denburg, Sluis, Breskens. Waterland kerkje en het korps van de P.T.T. Ook nemen deel vier korpsen uit West-Vlaan- deren (B.) t.w. Zwevegem, Ardooie, Oostkamp en Harelbeke. (Van onze correspondent) Gistermorgen kwart over zeven is het 3000 ton metende vrachtschip „Themis" van de KNSM op weg van Gent naar Bremen, op de Spijkerplaat tussen Borssele en Vlissingen aan de grond ge lopen. Met behulp van 5 sleepboten, de Holland en de Willem van rederij Mui- er, uit Terneuzen, en van de Union de Remorquage et de Sauvetage uit Ant werpen, de Jean Claude Gerling, de Scal- dis en de Tournai, is het schip gisteren avond om kwart over vijf vlot gekomen en is ter rede van Vlissingen ten anker gegaan. Het had in Gent goederen gelost en had nog 120 ton aan stukgoederen aan boord. (Van onze verslaggever) Morgen of overmorgen, afhanke lijk van de weersomstandigheden, zal prins Rainier van Monaco met zijn nieuwe jacht „Albecaro II" de haven van Vlissingen verlaten en koers zetten naar zijn vorstendom aan de Middellandse Zee. De vorst is donderdagavond laat in de Zeeuwse havenstad aangekomen, om oog te kunnen houden op de laatste voorbereidingen voor de grote tocht. Zoals bekend is de Albecaro II als ramp scheepje begonnen. Het miljoenenjacht, dat voorzien is van de meest moderne technische snufjes, werd gebouwd door het bedrijf H. M. Kerstholt te Groningen. Bü een proefvaart met de veertigjarige prins aan boord, brak een flinke brand in de machinekamer uit, tengevolge waar van tal van peperdure instrumenten een prooi werden van de vlammen. Het herstel vergde maanden, waarna op 21 december het twee miljoen gulden kos tende jacht naar Vlissingen werd geya- ren om er te overwinteren. In het kleine dok van De Schelde werd de laatste hand gelegd aan de Albecaro II die een wa terverplaatsing heeft van ruim 280 ton. Het vaartuig had als ligplaats de eerste binnenhaven, nabij.de Prins Hendrikweg. De prins, die vergezeld is van o.m. zijn gezant te Brussel, graaf d'Allieres, heeft gisteren de hele dag toezicht gehouden op de proviandering. Een telecommunicatieindustrie in Zeist heeft opdracht gekregen op het jacht van Prins Rainier een zend- en ontvanginstallatie aan te brengen als mede een dergelijke apparatuur op het dak van het paleis van de prins van Monaco te monteren. De installatie op het schip is inmiddels gereedgekomen. Vanochtend is de benodigde apparatuur bestemd voor het paleis per vliegtuig naar Nice verzonden. De prins zal door deze technische voorzieningen in staat zijn vanaf zijn jacht in recht streeks radiografische verbinding met het paleis in Monaco te staan, zonder van de tussenkomst van een walstation gebruik te moeten maken. Met een bemanning van tien koppen zal onder leiding van kapitein lve Ca ruso de „Albecaro 11" als eerste plaats op de thuisreis Lissabon aandoen. Daar zullen prinses Gracia en de schoon moeder van Rainier, mevrouw Kelly uit Pennsylvania, zich inschepenwaar na koers wordt gezet naar Monaco. De foto geeft een beeld van de voor gevel van de Corneliastichting te Zierikzee. - Deze gehele voorgevel staat onder monumentenzorg. (Van onze verslaggever) I van Axel, dat een sleutelpositie innam heeft destijds veel voeten in aarde ge had. Geallieerden hebben toen Axel van alle bezettende elementen schoongeveegd was, het grootste gedeelte van Zeeuws- Vlaanderen zonder slag of stoot kunnen nemen. De bevrijding van Axel heeft vier dagen in beslag genomen. Op 16 septem ber werd het geallieerde offensief inge zet. terwijl men, wat Axel betreft, op 19 september daaropvolgend de overwin- ningstrom kon roeren. De feesten zullen' dit jaar op deze vier gedenkwaardige da- Op 16,17,18 en 19 september *a, men in jg, Axel voor de twintigste keer de bevrij ding van de gemeente door Poolse troe pen in september 1944 herdenken. Op 16 september worden, zoals gebruikelijk, de gesneuvelden geëerd. Gedurende de drie erop volgende dagen zal de feestvreugde de boventoon gaan voeren. Een onlangs opgericht comité zal de or ganisatorische voorbereidingen voor dit evenement ter hand nemen. De heer A. H. van der Lee is voorzitter van het comité, waarvan de leden repre sentatief zijn voor de Axelse bevolking. Er is bovendien een ere-comité, waarvan de commissaris van de koningin in Zee land, jhr. mr. De Casembroot, ere-voor- zitter is. Van het ere-comité maken ver der alle leden van het college van Gede puteerde Staten van Zeeland deel uit, terwijl er ook een groot aantal militaire en burgerlijke autoriteiten uit zowel Zee land als West-Brabant zitting hebben. De bevrijdingsfeesten van Axel gelden als streekevenementen. De bevrijding (Van onze correspondent) Een ernstige botsing deed zich vrij dagmiddag voor op het kruispunt v. Dis- hoekstraat-Paul Krügerstraat in Vlissin gen. De bromfietser O. G. uit Vlissingen verleende aldaar geen voorrang aan een over de Paul Krügerstraat rijdende per sonenauto, bestuurd door S. S., eveneens uit Vlissingen. De bromfietser werd zwaar gewond. Eerste hulp verleende dokter Wartenaar, waarna de gewonde naar het St.-Josephziekenhuis werd ver voerd. beschikbaar; vanwege het 21-jarig „jubi leum" heeft men er een dag bijgenomen, üp 16 september zullen kransleggingen worden verricht op de graven van oor logsslachtoffers. (Van onze verslaggever) In het kader van de viering van het eerste lustrum van de afdeling Hulst van de vereniging „Jeugd en Muziek" heeft gisteravond in het Hulsterse bioscoopge bouw het nationaal jeugdorkest van de landelijke vereniging een concert ver zorgd. De belangstelling was zeer behoor lijk. Neemt men daarbij in aanmerking dat het jeugdig symfonisch gezelschap muzikaal weer zeer veel goeds presteer de, dan mag dit concert alleszins geslaagd worden genoemd. Uitgevoerd werden voor de pauze het Vioolconcert van Tartini en de Rhapsodie Flamande van Roussel. Na de pauze werd een interpretatie van Carl Nielsens Sym- phonia Espansiva gegeven. Het concert door het uit ongeveer 100 van de beste leden van de landelijke vereniging Jeugd en Muziek bestaande orkest, werd, zoals gebruikelijk, gedirigeerd door Nico Her mans. die zijn jeugdorkest weer tot een homogeen gezelschap maakte. Onze mu ziekrecensent zal het concert van gister- avond nog nader in ons blad bespreken. (Van onze verslaggever) Op initiatief van de burgemeester van Hulst, de heer A. L. S. Lockefeer is op 19 februari de Commissie ter Bevordering van Toerisme en Vreemdelingenverkeer opgericht. De commissie heeft zich ten doel gesteld de toeristische mogelijkhe den die er in Hulst zijn zoveel mogelijk uit te huiten en de toerist wegwijs te maken in het mooie vestingstadje. In het verleden is zulks in te geringe mate gebeurd, vooral omdat men niet de be schikking had over voldoende middelen terwijl de omstandigheden doorgaans ook niet bijster meewerkten. „De commissie is er om te voorkomen, dat de toerist in Hulst als een kat in een vreemd pak huis zal rondlopen," zoals de voorzitter van de commissie, de heer F. de Vos de doelstellingen van de nieuwe commis sie definieert. De samenstelling van de commissie is op een zo breed mogelijke basis geschied. Erin zitting hebben vertegenwoordigers van de gemeente, van de VVV. van de middenstandsvereniging, van de niet plaatselijk georganiseerde middenstands- bedrijven en uiteraard ook van de Ho- cres. Met gezamenlijke krachten hoopt men Hulst-in-alle-facetten op passende, niet opdringerige maar gerechtvaardigde wijze onder de aandacht van de toerist te brengen. Geen overlapping De commissie zal een nauwe samen werking betrachten met de plaatselijke VVV. Zij zal het werk van de plaatse lijke, regionale of landelijke VVV echter zeker niet overlappen. Om het duidelijk te stellen: „De VVV lokt de toeristen naar Hulst en wanneer zij eenmaal hier zijn aangekomen zullen wij ze proberen duidelijk te maken, hoe men zijn tijd in Hulst het best door kan brengen. Dat is niet meer het werk van de VVV, dat in groter verband gezien moet worden", zo meent de heer De Vos. De heitje voor n karweitje-actie is weer van start gegaan. Deze Vlissingse zeeverkenners deden voortreffelijke zaken bij de aanleg steiger van de veerpont, waar zij m'et man en macht autoruiten aan het wassen waren Activiteiten De commissie heeft onlangs een werk programma opgesteld. Een eerste activi teit is het samenstellen van een Hul sterse gids voor toeristen. Het hoekje beoogt een exposé te geven van alle bezienswaardigheden en aantrekkelijkhe den van Hulst en wil daarnaast de toe rist informeren omtrent dat wat het bedrijfsleven te bieden heeft door mid del van advertentiepagina's, die de gids ook zullen moeten bekostigen. De gids zal voorlopig alleen in het Nederlands worden uitgegeven. Mocht de gids in een werkeliike behoefte blijken te voor zien dan zal men overwegen het boekje ook in het Frans en Duits bijvoorbeeld uit te geven. De „schriftelijke" gids zal de toeristen gratis worden verstrekt in een informatiecentrum, dat men letterlijk en figuurlijk wil opbouwen en waarheen de weg zal worden gewezen op borden, die langs de drie invalswegen naar Hulst zulllen worden geplaatst. In het infor matiecentrum zal men tegelijkertijd nog mondeling geïnformeerd worden door iemand, die zijn toeristische werkzaam heden zal combineren met het beoefenen van een andere functie. Over enkele jaren hoopt men de zaken nog grootser te kunnen opzetten: dan zal, wanneer I de middelen en omstandigheden dat toe laten, een „directeur" van de commissie worden aangetrokken, die ideeën zal uit broeden, die ter bestemder plaatse dienen t.e worden uitgewerkt. Geen feestcomité „De commissie moet beslist niet wor den gezien als een feestcomité, dat toe ristische evenementen op touw zal zet ten," aldus de heer De Vos. Zij heeft rrteer een coördinerende functie. Voor de organisatie van bepaalde evenementen zal de commissie verenigingen of instan ties proberen te vinden, die de voorbe reidingen en de organisatie ter hand zul len willen nemen. Het werk van de com missie zal, wanneer eenmaal zo'n vereni ging gevonden is, voor die gelegenheden beëindigd zijn al zal men natuurlijk inspirerend en stimulerend blijven wer- ken. 1 Als een taak van de commissie kan ook worden gezien de financiën voor be paalde op te zetten evenementen „los" te krijgen, al wil men nauwgezet trach ten zoveel mogelijk voor zo min mogelijk geld te verwezenlijken. „Wij zullen er naar streven nooit geld te vragen van wie of wat ook. Wanneer rtchter financiën nodig zijn zullen wij die bij belanghebbende groepen of per sonen proberen te bilen," expliceert de beer De Vos, di^ v»n mening is dat de oprichting van d° commissie geenszins moet worden gez**»^ Ms een voortvloeisel van een eventueel e-eringe activiteit in het verleden op toeristisch gebied in Hulst. ;.Er zjjn personen, die zich enorm ver- F. DE VOS dienstelijk hebben gemaakt, bijvoorbeeld door een geheel belangeloze rondleiding van toeristen. De mogelijkheden werden echter niet voldoende en georganiseerd benut, ook al, omdat men er de finan ciën niet voor had. Vandaar de com missie".... LI et Jongeren Vrijwilligers Program, door de regering opgezet en gefi nancierd, heeft geen gelukkige start gehad met een project in Brazilië. Het is uitgelopen op ontgoocheling en de ingezette jongeren trachten zich nu elders in het grote land verdienstelijk te maken. Het mag niet ontmoedigen, maar het toont toch wel aan, dat geld en geestdrift een goede en verant woorde voorbereiding door mensen met ervaring niet kunnen ontberen. Als we over mensen met ervaring spreken, denken we meteen aan mis sionarissen en zendelingen. Die heb ben nu ook aangeklopt om financiële hulp voor hun ontwikkelingswerk. Doch meteen hoorden we de bezwaren: De eerste taak van missie en zending is het verkondigen van Gods Woord, het ontwikkelingswerk komt daarbij. Vermenging van die twee zou het ont wikkelingswerk een bepaalde kleur geven. Missie en zending zouden ge compromitteerd kunnen worden bij politieke geschillen. In het jongste nummer van Missie Integraal het frisse nieuwe missie tijdschrift behandelt de Tilburgse prof. dr. L. Janssen dit onderwerp. Hij stelt duidelijk, dat men de discussie moet beperken tot afzonderlijke pro jecten. De subsidiëring van missie en zending als zodanig is niet aan de orde. Het is echter een feit, dat men taliteit en ontwikkeling van de bevol king essentieel zijn voor het slagen van grote ontwikkelingsprojecten. Mis sie en zending hebben een reservoir van kennis en ervaring opgebouwd, waaruit ook de pas aangekomenen kunnen putten. Zij leren de taal van het volk grondig, niet in een stoom cursus van een paar honderd woorden zoals mensen van de internationale organisaties, die toch maar een paar jaar blijven. Zij bezitten een diep gaande kennis van land en volk. Mis sionarissen en zendelingen werken praktisch zonder salaris. Zij zijn dus in staat projecten op te zetten van een kwaliteit die zich kunnen meten met de beste projecten van de rege ringsorganisaties en die bijzonder veel bijdragen tot de ontwikkeling van het land. In het verleden is ondanks het ontbreken van de materiële middelen veel tot stand gebracht op het gebied van gezondheidszorg, onderwijs en zelfs van economie en techniek. Maar de omstandigheden veranderen. Het hoogst mogelijk bereikbare van het verleden is niet goed genoeg meer voor het heden. De financiële druk op het particuliere thuisfront is sterk toe genomen, zodat, als de regering niet bijspringt, sommige uitermate nuttige ontwikkelingsprojecten niet tot stand zullen komen. Discriminatie ten op zichte van goed opgezette projecten van missie en zending lijkt prof. Jans sen onaanvaardbaar. Hij beveelt missie en zending aan een „pool" te vormen van zorgvuldig geformuleerde projec ten. Een projecten-poolcommissie in Nederland, samengesteld uit vertegen woordigers van de regering en van het particulier initiatief zou over de toewijzing van de hulp een oordeel moeten vormen. Dit betoog van een bij uitstek des kundige. die ook in de ontwikkelings landen heeft gewerkt, verdient alle aandacht. Het zou dwaasheid zijn de som van toewijding en ervaring, waar over missie en zending beschikken, niet vruchtbaar te maken voor het ont wikkelingswerk in totaal. Jn Brazilië is een president wegge jaagd, die allerlei hervormingen voorstond o.a. een verdeling van grond bezit, maar die daarbij almeer ging leunen op linkse elementen, commu- nistisch-gezinden en Castristen. Het le ger greep in. Proteststakingen werden door arrestatie van de leiders gebro ken. Militairen hebben het heft in handen en de nieuwe leiders regeren bij hun gratie en welbehagen. Het is i waarlijk geen unieke gebeurtenis in Zuid-Amerika. Met allerlei varianten gebeurt het herhaaldelijk. Het kan best zijn, dat het gevaar van een communistische overheersing heeft bestaan. Maar met dat al blijft de noodzaak van ingrijpende hervor mingen, van een grondige verandering in de eigendomsverhoudingen bestaan. De orde is hersteld, maar een echte orde is het niet, als ze wanorde in de sociale verhoudingen zou blijven dekken. En blijvend kan ze dan ook niet zijn. Onder auspiciën van het Nederlands Oorlogsgraven Comité zal in april aan een gezelschap van veertig Britse oor logsnabestaanden gastvrijheid in ons land worden verleend. Zij zijn uitgenodigd om een bezoek te^ brengen aan de graven van hun familieleden, die bij de bevrij dingsgevechten in 1944 en 1945 in ons land sneuvelden en hier werden be graven. Families in Bergen op Zoom hebben hun woningen voor hen opengesteld. Dit is de eerste maal, dat een dergelijk grote groep nabestaanden in deze plaats wordt ondergebracht Het gezelschap komt op 10 april om 15.20 uur met de dagboot uit Dover in Ostende aan. Vandaar reizen zij met een touringcar naar Breskens, waar zij met de pont naar Vlissingen oversteken. Het laatste gedeelte van hun reis naar Bergen op Zoom wordt met de trein afgelegd. Op 11 april zullen de nabestaanden de begraafplaatsen bezoeken, waar hun familieleden in de tweede wereldoorlog ter aarde werden besteld Bergen op Zoom. Woensel Eindhoven, Mierlo, Nederweert en Hoek van Holland. Op zondag 12 april wordt er op het Britse oorlogskerkhof te Bergen op Zoom met de familieleden een eenvoudige herden kingsdienst gehouden. Voor 13 april staat er een excursie- tocht met een touringcar naar Zeeland op het programma. Er zal dan o.a. een bezoek worden gebracht aan Goes Middelburg en Veere. Op 14 april om 17.00 uur worden de nabestaanden officieel op het stadhuis van Bergen op Zoom ontvangen door de burgemeester Daarna vertrekken zij 's avonds met een speciale trein naar Hoek van Holland om met de nachtboot naar Engeland terug te keren. De oudste deelneemster aan deze tocht is mrs S. McFarland. Zij is 78 jaar en komt naar Nederland om het graf van haar zoon sergeant D. K. McFarland in Bergen op Zoom te bezoeken. Op 22 april zal de raad van Clinge een excursie maken naar de kanaalzone. Beurtelings zullen rijkswaterstaat, de n.v. Waterleidingmij. Zeeuwsch-Vlaanderen en de gemeente Terneuzen als ontvangende instanties fungeren. 's Morgens hoopt men de voornaamste kanaalwerken te kunnen bezichtigen, daarna zal men projecten van de water leidingmij in ogenschouw nemen en ver volgens de gemeentelijke werken van Terneuzen. Het gezelschap zal tenslotte door het gemeentebestuur van Terneuzen worden ontvangen. Wellicht zullen ook de raads leden van St. Jansteen deze excursie mee maken. Definitief is zulks nog niet De mogelijkheid bestaat, dat de raad St. Jan steen eerst op een nog nader te bepalen datum in mei op excursie zal gaan.

de Stem | 1964 | | pagina 3