Rede van Soeslov inzake China Ook Kroestjev self in woordengevecht Conferentie bepleit Door doktersstaking dreigt beddentekort HULP START Korter wachten bij grens Zuiderburen EEG. GAAI INFLATIE AFWEREN Soebandrio vertrekt Gewapend Lier gepakt Kfvoor u I Mijn grote tijd Mijn grote tijd gpp**ipHM Faciliteiten voor Zeeland Wernhout continu geopend Boger schoot eigenhandig Joden dood DAGBLAD VOOR ZEELAND Oud-minister Strauss Niet uitsluitend Duitsers begingen oorlogsmisdaden Nog steeds koud RESOLUTIE Fatale gevolgen niet bewezen FRASEOLOGIE AUSCHWITZ PROCES Geschil Panama- Amerika wordt opgelost Gestoorde vrouw na identificatie weer naar huis Voor God, Koningin en Valeriana 104e JAARGANG No. 24554 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. .Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. ZATERDAG 4 APRIL 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de z'eeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureau* TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) SOVJET-UNÏE OPENT FELLE TEGENAANVAL I ee t u u p m e n u Dat Jean Paul Sartre en Vittorio de Sica zich niet al te J best laten combineren is een con- f statering van onze filmredacteur. We laten hem aan het woord i op pag. 13 a Yorick heeft een exclusie- i ve menin~ over de vrye uren die hij tijdens twee lange paasdagen te vullen kreeg. Daarover op J pag. 17 Wilde olifanten vangen is l niet zo gemakkelijk. Men heeft er, al doet dat niet sympathiek p aan, tamme olifanten voor no- digpag. 19 Onze Parijse correspon- dent, geïnteresseerd in de ont- wikkeling van het moderne to- J neel, schrijft vandaag over het „Theatre Total"pag. 13 En ten overvloede zoals elders op deze pagina gemeld: f vandaag beginnen we met een reeks artikelen over wielergroot- l heden van vroeger en nu pag. 15 JOver Oostburg valt veel te vertellen, getuige onder andere het feit dat Willem Enzinck vandaag een tweede artikel wijdt r aan deze plaats pag. 14 De voormalige Westduitse minister van defensie, Franz-Josef Strauss, heeft vrij dag verklaard dat de vijanden van zijn land tijdens de tweede wereldoorlog ook „oorlogsmisdaden" hebben begaan. Strauss sprak op een politieke bijeen komst te München. Hij zei dat de West duitsers het verleden moesten vergeten en op goede voet moesten komen met hun buurlanden. Hij zei dat dit ook inhield dat Duitse oorlogsmisdadigers aan de justitie moes ten worden uitgeleverd. ..Maar oorlogs misdaden en misdaden tegen het mens dom werden niet alleen gepleegd door de verliezers", zo zei Strauss. De Sovjet-Unie heeft eindelijk het stilzwijgen verbroken en de steeds scherper wordende aanvallen van de zijde van de Chinese communistische partij met forse taal beantwoord. Premier Kroestjev greep persoonlijk in door in Boedapest gisteravond te verklaren dat Peking erop uit is de socialistische wereldbeweging te torpederen en het leiderschap van een apart blok in handen te krijgen, 's Ochtends was de feitelijke tegenaanval begonnen, toen de Pravda een bijzonder felle redevoering van de partij-theoreticus Michail Soeslov uit gesproken voor een plenaire zitting van het centraal comité op 14 februari jl. in extenso openbaar maakte in navolging van het persbureau Tass. In de rede wordt de wens van de Russische communistische partij te kennen gegeven het geschil met de Chinezen voor te leggen aan een nieuwe inter nationale conferentie van communistische partijen. Het begeleidend com mentaar van de Pravda, maar bovenal de toon die Soeslov aanslaat, doet vermoeden dat weinig anders dan een volledig schisma zal volgen. tijen, maar niet tegen het imperialisme. Veel wielercracks leven nog voort in de verbeelding van talrijke oude re wielervrienden ofstaan momen teel in het middelpunt van de actu aliteit. Vandaag begint in dit blad een nieuwe serie wielerverhalen, waarin afwisselend oude cn nieuwe figuren zullen worden belicht. Het eerste ar tikel handelt over Toine Mazairac uit Bergen op Zoom, die door zijn pres taties de wielersport in zuidwest-Ne derland een grote stoot heeft gege ven. Wat was Toine en wat is hij nu. Het is allemaal te vinden in een grote reportage, de eerste in de serie van: SEKOU TOURE, de president van Gui nee, is veilig in zijn land teruggekeerd, nadat het vliegtuig waarmee hij uit Tu nesië naar Conakry terugkeerde, enkele uren zoek was geweest. VOORWAARDELIJKE gevangenisstraf van drie maanden is geëist tegen de 19- jarige B. uit Voorburg, die tijdens een vechtpartij in mei vorig jaar een 17-jarige jongen zo hard sloeg dat deze ter plaatse overleed. PRINS XAVIER van Bourbon Parma is vandaag door Paus Paulus in particu liere audiëntie ontvangen. Prins Xavier is de vader van de verloofde van prinses Irene. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk nog regen of motregen. In het zuiden hier en daar mist in de ochtend. Noordoostelijke wind. zwak in het zuiden en vrij krachtig in het Wad dengebied, elders merendeels ma tig. Aanhoudend koud weer, maar in Limburg iets zachter. Vandaag: zon onder 19.19 uur. Maan op 2.08 uur. Morgen: zon op 6.06 uur. Zon on der 19.21 uur. Maan onder 10.46 uur. Maan op 3.01 uur. Maandag: zon op 6.04 uur. Maan on der 11 46 uur. „In hun strijd tegen de Leninistische politiek van vreedzame coëxistentie met de gedachte dat de oorlog de revolu tie ten goede kan komen zijn de Chi nese leiders zover gegaan te beweren dat de oorlog een toelaatbaar middel is en in feite het enige om de tegenstel lingen tussen het kapitalisme en socia lisme op te lossen. Zij hebben zelfs getracht pogingen van de Sovjet-Unie om een wereldoorlog af te wenden ongedaan te maken", aldus Soeslov, die ook opmerkte dat de Chine zen hun eigen betrekkingen met landen als Engeland, Frankrijk en West-Duits- land als „normaal en werkelijke revo lutionairen waardig" beschouwen, maar de Russen beschuldigen van verraad als zij met dezelfde landen de economische betrekkingen trachten te verbeteren. Ruime aandacht schenkt Soeslov ook aan de Chinese pogingen de activiteiten van de Sovjet-Unie in de nieuwe vrije landen te ondermijnen. „Afgezien van hun linkse leuzen over de gewapende strijd hebben de Chinezen de nieuwe landen niets te bieden. De Sovjet-Unie echter helpt deze landen hun economi sche zelfstandigheid te verstevigen en de sociale vvooruitgang te versnellen. Fel valt Soeslov uit tegen de „laffe Chinese aanvallen op de Sovjet-pogingen om het levenspeil van de bevolking te verbeteren wat de Chinezen „verbur gerlijking" hebben genoemd onthullen een diepe minachting voor de vitale be hoeften van de mens en de beginselen en idealen van de socialistische gemeen schap, aldus Soeslov. Zich tegen Mao Tse Toeng zelf rich tend zegt hij dat deze evenals Stalin destijds „als een God" zou willen ze telen boven alle partijen en naar belie ven over hun politiek en werk willen beslissen. „Maar", zegt Soeslov, „de geschiedenis herhaalt zich niet". (Soeslov is overigens zelf een vhn de steunpilaren van Stalins regime geweest). Soeslov sprak ook over de Russische hulp aan China: „De Chinezen hielden niet eens rekening met de adviezen van Russische specialisten en maakten hen het werken onmogelijk". Soeslov atten deerde op het feit dat alle hulp nog steeds niet is gestaakt. Na de rede van Soeslov nam het cen trale comité eenstemmig een resolutie aan waarin de activiteiten van Kroest jev en het presidium „om de samenhang van de socialistische kamp te verster ken", wordt ondersteund. MICHAIL SOESLOV In Boedapest zei Kroestjev dat de wan hopige en dwaze pogingen van de Chi nese leiders om de internationale com munistische beweging te beheersen, ge doemd zijn te mislukken. Daarvoor al dus Kroestjev is de vooruitgang in de socialistische landen te groot geworden. De persoonlijk zo heftig aangevallen Russische premier verweet de Chinezen, dat zij hun ideologische meningsverschil len met de Russen overplanten op het terrein der internationale betrekkingen, daarmee de eenheid in het socialistische kamp erge schade toebrengend. Met deze redevoering zij werd onderbroken om de Hongaarse premier de medaille van „Held van de Sovjet-Unie" op te spelden werd de negentiende bevrijdingsdag van Hongarije ofiicieel ingeluid. De Hon gaarse communistische partij heeft zich inmiddels aan de zijde van de Russen ge plaatst. De machtige Italiaanse commu nistische partij echter is tegen de door Soeslov voorgestelde conferentie, omdat zij vreest dat een onherstelbare breuk er het gevolg van zal zijn. Soeslov schetste uitvoerig de pogingen die de Russen in het werk hebben ge steld om een einde aan het Russisch. Chinese geschil te maken. „Na de in 1960 in Moskou gehouden conferentie hebben de Chinese leiders de voornaamste punten van de verklaring van Moskou op een chauvinistische, avontuurlijke en kleinburgerlijke wijze uitgelegd". Soeslov beschuldigt de Chinezen ervan er zelfs niet voor teruggedeinst te zijn het Sovjetvolk op te roepen voor een strijd tegen het centrale partijcomité en zijn regering. „Onder het mom van een ultra-revolu tionaire fraseologie", aldus Soeslov, „pro beren de Chinezen de leiding van de in ternationale beweging te nemen en ieder een maar orders te willen uitdelen als in hun eigen rijk". Hij verwijt de Chinezen dat hun krach tigste aanvallen zijn gericht op de Sov jet-Russen en andere Leninistische par- (Van onze Belgische correspondent) In België duurt de artsenstaking voort, zonder dat er sprake is over nieuwe on derhandelingen. Er ontstaat een tekort aan bedden. De liberale oppositiepartij dringt erop aan dat het Belgische parle ment een nieuwe wet zou goedkeuren, waarin wordt rekening gehouden met de eisen van de dokters. Maar daartoe be staat weinig kans, aangezien het parle ment in zo'n geval zijn eigen wetgeving zou verloochenen. Wat de staking betreft blijkt er een status quo inzake de deelneming der ge neesheren te zijn. Op het platteland bie den de meeste dokters de gewone hulp, maar weigeren de wettelijk opgelegde documenten af te leveren aan de ver zekerde patiënten. In de grote agglo meraties en in de kleinere steden is de staking vrijwel algemeen. Vooral ziekenhuizen hebben bedden te weinig. De minister van landsverdedi ging heeft in Brussel een gedeelte van het militaire hospitaal met 550 bedden en een aantal militaire artsen ter be schikking gesteld. Verwacht wordt dat de gouverneur van nAlwerpen eenzelfde maatregel zal treffen. Tekort aan bedden is er ook in kleinere plaatsen, zoals Hasselt en Diest. Vermoe. delijk zal ook een gedeelte van het mili taire hospitaal te Leuven voor burger patiënten worden gebruikt. Dit gebrek aan ligplaatsen in ziekenhuizen komt voort uit het feit dat de geneesheren een aantal patiënten, die in normale omstan digheden thuis worden verzorgd, thans in de ziekenhuizen opnemen om het werk van de op post gebleven artsen te verge makkelijken. Vrijdagochtend, heeft H.M. Konin gin Juliana in het paleis Soestdijk de Indonesische minister Soeban- drio en diens echtgenote ontvan gen. Zij werden vergezeld door de Indonesische zaakgelastigde in Ne derland, dr. Sjarif. Intussen beginnen in de Belgische kranten berichten te verschijnen over ziektegevallen met fatale afloop, maar tot dusver werd nergens bewezen dat die fatale afloop het gevolg is van de ge- neesherenstaking. Niet abnormaal Te Neuville bij Seraing werd een ar beider door een hartinfarct getroffen. Het noodnummer werd gebeld, maar toen een dokter van de wachtdienst ter plaat se kwam, was de man al dood. Een soort gelijk feit deed zich voor te Kessel in de provincie Antwerpen. Te Aarschot stierf een 4-jarig kindje zonder dokters bijstand, maar volgens de versie van de syndicale kamer van geneesheren, werd het kindje door de ouders dood aange troffen in zijn bedje. Een gealarmeerde dokter stelde het overlijden vast. maar had geweigerd een overlijdensbewijs voor de burgerlijke stand af te geven. Te Turnhout overleed een vrouw uit Arendonk. De vrouw, die in blijde ver wachting was en aan een erge hartkwaal leed, kreeg geregeld injecties van haar huisarts. Daags voor Pasen had hij mee gedeeld dat hij enkele dagen met va kantie ging. maar hij had eraan toege voegd dat de vrouw het zijns inziens wel enkele dagen zonder injecties zou kunnen. In alle geval had hij haar een telefoon nummer opgegeven van een collega-ge neesheer op wie zij zo nodig een beroep kon doen. Woensdag voelde de vrouw zich onwel en zij vroeg doktersbijstand. Twee artsen onderzochten haar en lieten haar naar het ziekenhuis te Turnhout brengen, waar beterschap intrad. Zij ont ving er trouwens bezoek van haar echt genoot. Plotseling verergerde dan haar toestand en in de loop van donderdag overleed zij. De ministers van financiën van de zes landen der Europese Economische Ge meenschap hebben besloten over te gaan tot maatregelen ter bestrijding van de inflatoire tendenties in de gemeenschap. Dit heeft de Luxemburgse premier Pierre Werner vrijdag na afloop van een twee daagse conferentie medegedeeld. Vice- voorzitter Robert Marjopin van de E.E.G.- commissie zal op 13 of 14 april voorstel len indienen bij de raad van ministers in Brussel. Premier Werner verklaarde dat de maatregelen in de afzonderlijke lan den van de E.E.G. op verschillende ma nieren kunnen worden toegepast. Uit conferentiekringen wordt vernomen dat de heer Marjolin voorstellen over de volgende vier hoofdgroepen van maat regelen aan de ministers van financiën heeft uiteengezet: Beperking van de staatsuitgaven in de leden-landen; Beleid tot beperking van loonsverho gingen in samenwerking met werkge vers en werknemers; Beperking van het krediet; Verhoging van belastingen, dan wel invoering van nieuwe belastingen in dien begrotingsmaatregelen niet vol doende blijken te zijn. (Van onze verslaggever) Soebandrio, Indonesisch minister van buitenlandse zaken, vertrekt vandaag naar Parijs voor een ontmoeting met De Gaulle. Het bezoek, dat hij aan ons land heeft gebracht werd vrijdag bezegeld met de ondertekening van het technisch samenwerkingsakkoord op bilaterale basis. De overeenkomst geldt voor vijf jaar en wordt telkens automatisch met drie jaar verlengd. Men wil beginnen met kleine projecten. Soebandrio noem de de sectoren rubber, specerijen, hout- aankap en scheeïivaartobjecten. Ook wordt gedacht aan Nederlandse technische bijstand bij openlegging van nieuwe gebieden in Indonesië. Financiële afspraken zijn nog niet gemaakt. Wél is overeengekomen dat binnen drie maan den ambtelijke delegaties van beide landen in Den Haag of Djakarta bijeen zullen komen om financiële vraagstuk ken te bespreken, die zijn gerezen ten gevolge van politieke gebeurtenissen in het verleden. Dit betreft dus o.m. de kwestie van de schadeloostelling voor genationaliseerde bedrijven. Volgens het officiële communiqué zullen de delega ties er naar streven een gezamenlijk voorstel bij beide regeringen in te die nen om tot een oplossing van deze pro blemen te komen. De Indonesische luchtvaartmaatschap- pij Garoenda krijgt landingsrechten in Nederland. Minister Soebandrio ontkende dat een Nederlandse financiële bijdrage in de uitbreiding van het vliegveld Kemajoran bij Djakarta als voorwaarde was gesteld voor de Nederlandse lan dingsrechten. Bedenktijd Soebandrio verklaarde niet over een staatsbezoek van Soekarno aan Neder land te hebben gesproken met koningin Juliana. Het bezoek een haar noemde hij zeer plezierig. Over de kwestie- Maleisië heeft de bewindsman evenmin gesproken. Ook niet met zijn collega Luns. Het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's is volgens minister Soebandrio niet aan de orde geweest. Hij vroeg „be denktijd" tot 1969, het jaar waarin vol gens het Nederlands Inddnesisch akkoord over Nieuw-Guinea de zelfbe schikking dient te worden geëffectueerd. Indonesië heeft inmiddels wel goed keuring verleend aan een vijftal pro jecten op Nieuw-Guinea, die met Neder landse financiële steun er is 30 mil joen dollar beschikbaar zullen worden uitgevoerd. De staatssecretaris van Finan ciën en de Belgische minister van Financiën zijn overeengekomen de douanekantoren aan de Neder lands-Belgische grens langer open te stellen. De maatregelen, die waarschijnlijk me dio mei zullen ingaan, zullen een bekor ting van de wachttijden en ook een ef ficiënter gebruik van het vervoersappa- raat mogelijk maken, zo heeft het minis terie van Financiën vrijdag bekendge maakt. Het gaat hier zowel om het vervoer over de landwegen als om het scheep vaartverkeer. De Verenigde Staten en Panama heb ben vrijdag een overeenkomst gesloten die voorziet in herstel van de diploma tieke betrekkingen en in het openen van overleg inzake hun geschil over het Pa nama-kanaalverdrag. Dit is vrijdag mee gedeeld door de voorzitter van de Orga nisatie van Amerikaanse staten, de Peru viaan De Lavalle. In een gezamenlijke verklaring wordt onder meer gezegd dat beide landen be. sloten hebben zonder verwijl ambassa deurs te benoemen die „zonder beper king of vooraf te stellen voorwaarden' een snelle oplossing voor het geschil zul len zoeken. Deserteur nu teru (Van onze verslaggever) In Roosendaal hebben vrijdagavond rijkswachters uit Lier de achttienjarige verdwenen kortverbandvrijwilliger van de koninklijke luchtmacht D. Vijge boom aan de Nederlandse autoriteiten uitgewisseld. De Rotterdamse soldaat, die er tijdens patrouilledienst op de vliegbasis Gilze-Rijen de brui aan gaf en gewapend met een uzi-pistool ver dween, werd vrijdagmorgen in het Bel gische Lier aangehouden. Hij is weer terug op de basis. Het Mechelse parket werd in deze juridisch nogal gecompliceerde zaak gemengd, waarna besloten werd de deserteur uit te leveren. Toen Lierse gendarmes Vijgeboom in Lier opmerkten sloeg hij op de vlucht. Hij kon echter snel worden gepakt. Vijgeboom had zich toen al half in het burger gehuld. Zijn wapen en munitie had hij nog bij zich Deels liftend en gedeeltelijk te voet had hij Lier be reikt. De procureur des Konings te Meche- len deelde ons desgevraagd mee, dat de soldaat aan de Nederlandse autori- teiten was overgedragen hij wilde beslist niet spreken van uitleveren op grond van de gerechtelijke bijstand die Nederland en België elkaar ver schuldigd zijn in het kader van het N.A.V.O.-verdrag, een niet al te veel vuldig voorkomende procedure. De voornaamste oorzaak was wel dat Vijgeboom minderjarig is. „Voor ons is hij geen militair maar een burger", zei de procureur. Een minderjarige burger die geen bestaansmiddelen in België heeft. Bovendien wilde Vijgeboom niet in dat land blijven. Hij verklaarde op de vlucht te zijn en had amper duizend Belgische frank bij zich. Voor het ook in België strafbare feit een vuurwapen te dragen zal hij niet worden vervolgd. Vijgeboom had wc' een paspoort bij zich. Het wapen is door de Belgische autoriteiten in beslag genomen. Omtrent de motieven tast men nog in het duister Hetgeen de Telegraaf wist te melden, ,.als zou het niet denkbeeldig zijn, dat zijn vlucht geheel of gedeeltelijk het gevolg is van zijn weerzin tegen de volgens sommigen zeer zware diensten, die het bewakingskorps op de basis zou moeten verrichten", noemt de basiscommandant, overste C. Sipkes „volkomen waanzin en uit de duim ge zogen". Dit blad meldde voorts dat de leden van het korps gemiddeld 60 uur per week dienst doen. Bovendien was een en ander ingesteld toen een nieuwe eerste officier op de basis werd ge plaatst. Overste Sipkes zei hierover dat de bewuste officier pas drie maanden geleden naar de basis kwam en dat het luchtmachtbewakingskorps al ruim een jaar volgens hetzelfde dienstrooster werkt. Een dienstrooster dat in totaal een normale 42-urige werkweek laat zien. ..De geest van dit korps is bij zonder goed", aldus de basiscomman dant. De grensovergang Wernhout-Wuustwe- zel, die de belangrijkste is voor het weg verkeer, zal dag en nacht voor alle goe derenverkeer worden opengesteld. Een zelfde maatregel zal voor wat betreft het TIR-vervoer worden getroffen voor de grensovergang Eijsden-Moelingen. Ook de grensovergang Ittervoort-Kessenich zal voor het TIR-vervoer dag en nacht worden opengesteld. Het andere goede renverkeer zal tot middernacht aan deze grensovergang formaliteiten kunnen ver vullen. Tot eenzelfde tijdstip zal de grensovergang Nispen-Essen geopend zijn voor alle goederenverkeer. Het slui tingsuur voor de grensovergangen Lom- mel-Bergeijk, Goirle-Postel en Kapelle- brug-Kemzeke zal voorts voor alle goe derenverkeer worden verschoven naar 22.00 uur. Verder zullen de bevoegdheden van enkele Nederlandse kantoren voor de be handeling van het goederenverkeer wor den uitgebreid. Voor het scheepvaartverkeer zal de overeenstemming leiden tot een dag- en nachtopenstelling van de belangrijke grensovergangen Hansweert. Sas van Gent-Zelzate en Terneuzen, voor verre weg het grootste gedeelte van het ver keer. De identiteit van de onbekende vrouw die sinds 1 maart in schemertoestand is opgenomen in de stichting „Dennenoord" in Zuidlaren, nadat ze in Groningen was aangetroffen, is thans definitief opgehel derd. De «ouw. blijkt te zijn de 35_jari- ge Duitse Anneliese Stegmann-Röbkes uit Wittstedt, Ze is vandaag door de Gro ninger politie naar de grens bij Nieuwe- schans gebracht en daar geconfronteerd met haar echtgenoot en de burgemeester van Wittstedt. die haar beiden als zoda nig hebben herkend Hoofdbeklaagde in het Auschwitz- proces, Wilhelm Boger (56). Een getuige in het proces tegen 22 voormalige bewakers van het beruchte Auschwitzkamp heeft vrijdag verklaard dat een groep joodse gevangenen die' met zelfgemaakte handgranaten hadden getracht het gebouw waarin zij zouden worden vergast, op te blazen door Wil helm Boger werden doodgeschoten De getuige, Maximilian Sternol (70) zei dat de joden tot e enspeciale deling behoorden en gevangenen naai de gaskamers moesten brengen Als zii enige maanden dit werk hadden' gedaan werden ze zelf vergast. Sternol verklaar-: de dat hij Wilhelm Boger na de aan slag een machinepistool van een van de Ob-ers had zien afnemen waarna hij de joden opdracht gaf plat op de grond te gaan liggen. „Daarna maaide hij ze rii na rij neer", aldus Sternol Boger was de duivel van Birkenau (een deel van het kamp). Waar hij op zijn fiets ver scheen, wist men dat de dood er aan kwam Op een vraag van de president -l1 B°Ser bij die gelegenheid ongeveer vijftig mensen had doodge schoten De speciale afdeling bestond uit honderd mensen Over de verdachte Stefan Baretzki zei S,te™0,1- fat deze in het kamp Theresien- stadt had deelgenomen aan de moord op meer dan 2.000 joden. „Baretzki kon mensen doden door een klap met de rug van zijn hand" zo zei hij Een andere getuige, Rudolf Steiner uit Wenen, zei dat Oswald Kaduk die ook terecht staat, eens 150 tot 200 ge vangenen had uitgezocht voor vernieti- na" door haar echtgen^t meeAiaAuis 'UE7ÓUW genomen en zal m haal- woonplaats me-W' Kaduk was bij die lelegeJrheid dronken. genomen en zal in haar disch worden behandeld.

de Stem | 1964 | | pagina 1