Indola en Van der Heem samenwerken gaan over Metaal-debat 4 pet.gestruikeld JTO Paramaribo schakel in koffiesmokkelsysteem P Navo-secretaris Stikker zal binnenkort aftreden Invoerrechten moeten radicaal naar beneden Gregorius vraagt overleg^ en meer voorzichtigheid DE BOER OP REIS Fusie biedt grote groeimogelijkheden WERKNEMERS WOEDEND Meer lijn in handelsdebat te Genève J aste markt JE ENRIJK REISCLUB ST. BERNARD Al lang contact Verkooppoli tiek Perspectieven 55 Ja of neen Tegenstellingen Uurloon omhoog Nieuwe ridders Heilig Graf Woningbouw Grenzen verruimd voor toepassing premieregelingen WESTDUITSE PERS NIET INGENOMEN MET VERZACHTING REISBEPERKING VAN HIERLO EN ZOON N.V. De Bank voor Brabant Levenslang geëist tegen moordenaars van Colombo Brazilië vraagt controlepost in Suriname Moderamen nog geen antwoord op vragen over geloofsovergang Vrachtauto stond op slachtoffer Vraagtekens rond kerkmuziek Mgr. Bluvssen naar Rome Congresleden willen Alaska helpen in plaats van Indonesië LOF VAN AMERIKA EN ENGELAND Rijdende voorlichting over aardgas Europese Vrijhandels Associatie BEURS VAN AMSTERDAM WIJ LEGGEN ONS OOR TE LUISTEREN -f %s U y u y- y A Ai \Fit y if m ALGEMEEN EONDSENBEZIT m pi >1 20 59.— f 5.— korting een tel. 04494-2075 extra treinen deskundige leiding ervaring sinds 1883 Wilhelminastraat 3 Breda, tèl. (01600) 2 2511 dir. J, Korteweg met het Zuidnederlands jongerenreisbureau naar: 'irol 10 d. f 135.- M. Italië 10 d. t 145.- Harda Meer 10 d. f 183.- Spanje 14 d. f 255.- Kampeerreizen Italië f 67.. Spanje f 74 - Beezerweg 240 - Eindhoven Tel. 11444 (04900). toezending van het MA 1964 2 cent gefrankeerde ZONEN igen opgetrokken of het hoofd baron Bluff wrong zich uit wrakstukken naar boven, ïan!" riep hij uit, „Johan, i schok heeft mij op een w idee gebracht. Een idee, matig geschat mü- en op zal brengen!.." DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 APRIL 1961 ==H^aHHi=i=5iSSvertenïïe) (Van onze financiële medewerker) Na de tweede wereldoorlog is de elektronische in dustrie een bedrijfstak geworden, die zich op spectacu laire wijze heeft ontwikkeld. Niet alleen in de Verenig de Staten zijn enorme elektronische maatschappijen ontstaan en gegroeid. In Nederland is zelfs een van de topconeerns op dit gebied gevestigd N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven. In verhouding toi deze reus zijn de andere elektronische bedrijven in ons land maar klein. Zo had Indola N.V. in 1963 een omzet van in totaal ruim f 31 miljoen, wat nog maar net een half procent is van de omzet van Philips ad f 6.2 mil jard. Voor de andere maatschappijen als Daalderop, Eleetrofact, Van der lieem. Nedap, Ned. Kabel en de handelsonderneming Stokvis geldt een soortgelijke ver gelijking. Doordat deze bedrijven zo klein zijn, konden zij relatief sterker groeien dan de gloeilampenfabriek. Zo heeft Indola de laatste jaren een groei te zien gegeven, waardoor de omzet in de laatste zeven jaar bijna ver drievoudigde Van der Heem deed het wat rustiger, maar haar omzet steeg in de periode 1955 tot en met 1962 toch nog met ongeveer 120 procent. De sterke groei konden de bedrijven niet geheel uit eigen kracht verrichten Meermalen moest een beroep op de ver- mogensmarkt worden gedaan. Van der Heem verhoogde in 1957 en in 1961 haar kapitaal steeds met f 3.000.000 nominaal gewone aandelen. Indola deed heel wat vaker een beroep op de beleggers. In 1955, 1956, 1957, 1960, 1962 en nog onlangs in 1964 kwam zij aan de markt met aandelen of converteerbare obligaties. Bovendien steeg het aandelenkapitaal in de loop der jaren door de uit kering van stockdividenden uit de agioreserve en de overname van enkele bedrijven. kondigden dinsdag Van der Heem N.V. en Indola N.V. aan voortaan tezamen te zullen gaan groeien. De besprekingen over een nauwe vorm van samenwerking vinden plaats, maar >jn verband met verschillende omstandigheden mag niet voor 't einde van het jaar een meer concreet bericht worden verwacht", aldus de besturen der beide naamloze vennootschappen 't Is echter nuttig reeds nu stil te staan bij de mogelijkhe den, die de samenwerking de beide bedrijven kan bieden. In het communiqué, dat de besturen van Indola en Van der Heem hebben gepubliceerd, staat, dat reeds gedurende enige tijd tussen hen gegevens op technisch en commercieel terrein worden uitgewisseld. Het eerste zal zonder meer duidelijk zijn als men bedenkt, dat de bedrijven in dezelfde bedrijfstak zitten. Een belangrijk produkt van Indola zijn bijvoorbeeld Ventilatoren, die ook door Van der Heem worden geproduceerd. Verder besteden beide bedrijven grote bedragen aan research. Van der Heem zegt zelfs in haar jaar verslag over 1962, dat in de ontwikkelingssector ruim 300 personen, waaronder enige tientallen academici, werkzaam zijn. Indola houdt zich bezig met een actief research- en ontwikkelingsbeleid". Dat deze werkzaam heden in de afgelopen jaren vruchten hebben afgewor pen, toont wel de ontwikkeling van de omzet en de nettowinst. De nieuwe produkten, die in de loop der jaren op de markt werd en gebracht, hadden meestal een goede ontvangst en waren van goede kwaliteit. In de Verenigde Staten wordt research als een der hoofd pijlers beschouwd voor de groei van een bedrijf. Dit geldt eens te meer in een industrie als de elektronische waar de mogelijkheid van het ontdekken van nieuwe en betere apparaten en toepassingsmogelijkheden zeer groot zijn. En wat voor de Verenigde Staten geldt, kan zelfs nog sterker gelden voor Nederland, waar de re searchkosten door de lagere salarissen en door de voor sprong, die het geeft op de vele bedrijven, die er nauwe lijks iets aan doen, des te rendabeler is. Commerciële overwegingen zijn, dat de contacten, die de bedrijven in diverse landen hebben gelegd door beide kunnen worden benut zonder veel extra kosten. Als ergens eenmaal een vestiging is verkregen, doet het er weinig toe, hoe groot bet assortiment is, dat er wordt verkocht, mits het maar verwantschap vertoont. Wanneer men bedenkt, dat Indola naar circa 100 landen exporteert en ook Van der Heem over een groot deel van de wereld haar produkten afzet, zal de besparing door samenwerking groot blijken. Een voordeel van samenwerking is ook, dat daardoor de onderlinge con currentie op slag ophoudt. Van groot belang zal dit niet geweest zijn, omdat de bedrijven weinig in eikaars vaarwater zaten. Voor beide bedrijven geeft de samen werking het voordeel van een breder produktie-assorti- ment. Van der Heem streeft naar een verdergaande overschakeling op minder conjunctuurgevoelige artike len. Indola heeft enkele pijlers in haar elektrische appa raten, produkten voor het kappersbedrijf, comprimeer- machines voor de chemische industrie en farmaceuti sche artikelen. Een byzondere invloed kaji de samenwerking heb ben op de verkooppolitiek. Indola heeft altijd een bij zonder goede en dynamische verkooppolitiek gevoerd. By de Nederlandse dameskappers bijvoorbeeld is de klantenbinding buitengewoon sterk. De omzetten ge ven wel een illustratie van de kwaliteit der verkoop politiek. Een groot deel van de produkten van Van der Heem wordt verkocht door R. S. Stokvis, een aan de Amsterdamse beurs genoteerde handelmaatschappij. Dit bedrijf bezit zelfs een groot aandelenpakket Van der Heem en is bij nauwere samenwerking tussen Van der Heem en Indola een lachende derde. De samenwerking zal waarschijnlijk het produktenassortiment van R. S. Stokvis, dat ook reeds een goede positie heeft bij de verkoop van aardgasapparaten, waarschijnlijk verbreden. Een ander voordeel van samenwerking is, dat de financiering goedkoper kan plaats vinden. De gezamenlijke vermogens behoefte van twee verschuilende be drijven vertoont altijd 'n gelijkmati ger verloop dan die van elk der be drijven afzonderlijk. Het totaal be nodigde vermogen is daardoor min der, terwijl de te betalen rente e.d. door de meerdere grootte van 't con cern, het bredere produktenassortiment, enz., ook lager kunnen zijn. Als bijzondere factor, die van belang is, valt nog te wijzen op de vestigingsplaats van de beide bedrijven. De hoofdkantoren van Indola en Van der Heem liggen niet al te ver van elkaar. Indola zit in Rijswijk, terwijl Van der Heem is gevestigd in 's-Gravenhage. Dit ver gemakkelijkt het contact tussen de topleiders van de twee bedrijven. Al met al biedt de samenwerking dus goede perspec tieven. Van der Heem en Indola zijn beide bedrijven van goede kwaliteit met oog voor nieuwe mogelijkhe den, die zij tezamen beter kunnen realiseren dan ieder alleen. Bedenkt men verder, dat de beide bedrijven een rendement bieden van ongeveer 4 procent, terwijl er voorlopig nog wel groei inzit, dan mag van een aantrekkelijke belegging worden gesproken. Omdat nog niet vaststaat op welke wijze de definitieve samenwer king zal worden gerealiseerd, is nog geen uitspraak te doen over de meerdere aantrekkelijkheid van de aan delen van het ene bedrijf boven die van het andere. Voor beleggers, die belegging in aandelen te ris kant vinden, bestaat de mogelijkheid converteerbare obligaties Indola te kopen. Bij eventuele koersstijging gaan deze mee omhoog, terwijl zij bij koersdaling een onderste grens vinden door hun obligatiekarakter. De 5-5,5 pet. converteerbare obligaties noteren momenteel circa 141 pet., terwijl de 4 3/4-5 1/4 pet. converteerbare obligaties circa 155 doen. (Van onze Haagse redactie) Het overleg in de vakraad voor de me taalindustrie is gisterochtend afgebroken. De werknemersvertegenwoordigers zijn de vergadering uitgelopen en zullen niet meer op eigen initiatief niet de werkge vers aan de tafel gaan zitten. De kwestie, die de gemoederen zo hoog heeft doen op laaien, is die betreffende de toepassing van de machtiging van de Stichting van de Arbeid om ondernemingsgewijze vier procent meer loon te mogen betalen. De werkgevers willen daarbij een ander systeem toepassen dan de werknemers. Beide systemen zijn niet in strijd met de bedoeling van de machtiging, aldus heeft de looncommissie uit de Stichting van de Arbeid beslist. De werkgevers hebben bekendgemaakt dat de directeur van hun bureau zal proberen uit de impasse te komen. Hij zal maandagmiddag a.s. met de voorzit ters van de werknemersbonden gaan pra ten over een mogelijkheid om het ge sprek in de vakraad weer op gang te brengen. In het overleg van gisterochtend wil den de werknemers haring of kuit. Er liggen zeventig aanvragen te wachten van bedrijven in welke werkgevers en werknemers het met elkaar eens gewor den zijn over de toekenning van de extra 4 procent, die voor een deel zo nodig moet worden gebruikt om de zwarte lo nen te witten. Toen de werkgevers weer een einde loze discussie over het systeem van toe passing van de machtiging wilden be ginnen, zijn de werknemersvertegenwoor digers opgestapt. De werknemersbonden zijn vast van plan geen enkel overleg meer in de vak raad te gaan voeren alvorens de onder havige kwestie van de vier procent op een bevredigende wijze is opgelost. De toepassing van de c.a.o. voor de metaalindustrie is een uiterst ingewikkel de zaak, te meer omdat er in de loop der jaren functie-inflatie heeft plaatsgehad en de tariefstelling verwaterd is. zodat ge meten wordt met een te lage produktie per normaal producerende werknemer. Dit heeft tot gevolg dat werknemers veel gemakkelijker aanspraak kunnen maken op een prestatiebeloning. Zowel door functie-inflatie als door verwaterde ta rieven worden zwarte lonen betaald. De machtiging van de Stichting van de Arbeid hield in. dat de vier procent on dernemingsgewijze differentiatie zou mo gen worden betaald wanneer voldaan werd aan twee voorwaarden: reikt in het ondernemingsgewijze overleg tussen werkgevers en werknemers. 2. De werkgevers zouden een verkla ring moeten afgeven de vier proccent te gebruiken voor het zoveel mogelijk wit ten van zwarte lonen. De werkgevers wilden de vier procent gaan berekenen over uurloon vermeer derd met toeslagen en het plafond leg gen bij gemiddeld 125 procent van het uurloon. Daarna wilden zij in één ope ratie de verwaterde tarieven uit de we reld helpen. De werknemersbonden had den hiertegen grote bezwaren, omdat het aanbrengen van wijzigingen in de tarief stelling een langdurige procedure vergt, waarbij de loontechnische dienst moet worden ingeschakeld. Daarenboven ligt het gemiddelde van de tariefregeling ho ger dan 25 procent, namelijk op gemid deld 33 procent. De werknemersbonden stelden de eis, dat de uurlonen met vier procent omhoog zouden worden gebracht. Deze uitkomst, vermeerderd met de tarieftoeslag, zou moeten worden vergeleken met het wer kelijk betaalde brutoloon. Indien dit brutoloon hoger zou liggen dan uurloon vermeerderd met 4 procent en tarieftqe- slag. dan zou eventueel aan de extra viSr procent kunnen worden geknabbeld. De werknemersbonden stonden daarbij op het standpunt dat de werkgevers tijd ge noeg hebben gehad wat aan de verwa terde tarieven te doen. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft de werknemersbonden meegedeeld geen bezwaar tegen deze be rekeningswijze te hebben, hetgeen tot nu toe door de werkgevers werd ontkend. De uitspraak van de looncommissie be tekende niet dat de werkgevers bereid waren het werknemersstandpunt te de len. Zij wilden vasthouden aan hun eigen berekeningswijze, welke overigens ook niet in strijd is met de machtiging van de Stichting van de Arbeid. 1. Er moest overeenstemming zyn be- ster van ons blad, In de Metropolitane Kerk te Utrecht zullen op 12 april a.s. twaalf landgeno ten de investituur ontvangen van de Commanderije Nederland van de orde van het Heilig Graf. De investituur wordt verricht door mgr. Th. G. A. Hendriksen, met pontificale assistentie van kardinaal Alfrink. De nieuwe ridders en edelvrou- wen zijn: Mevrouw E. G. M. A. Kreijns ten Braak, mejuffrouw A. H. Nolte, B. W. A. Deiters, mr. H. W. van Doorn, W J. R, Dreesman, dr. J. M. E. Engelen, drs. B. J. J. v. d. Heijden, dr. H. J. A. Hermens, M. J. A. M. Janssen. A. G H. Kersten, mr. M. A. W. van Oppen en mr. P. A. Ursone. Dr. H. J. A. Hermens is president-di recteur van de N.V. Neerlandia, uitgeef- De bedragen van de stichtingskosten respectievelijk huren, die de limiet vor men voor toekenning van een premie voor eigen woningen en van een premie en jaarlijkse bijdrage voor huurwoningen zijn met ingang van 1 april verruimd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. Bogaers, heeft hiertoe besloten wegens de stijging van de bouw- en grondkosten, die in de afge lopen jaren is opgetreden en het oplopen van de rente op de kapitaalmarkt. Bo vendien acht de minister het ongewenst dat bij de huidige welvaartsontwikkeling het peil van de volkshuisvesting achter op zou raken. Bij de herziening van de grenzen in de b-categorie de duurdere particu liere woningen waarvoor een lagere sub sidie wordt toegekend is in het bijzon der rekening gehouden met de wense lijkheid om zowel ruimere als qua uit voering en situering betere woningen tot stand te laten komen. De vraag naar wo ningen in de b-categorie is de laatste tijd sterk gestegen. Niet alleen hierom, maar ook uit een oogpunt van „doorstro ming" is het gewenst de bouw van der gelijke woningen te bevorderen. De stichtingskosten- en huurgrenzen van de b-woningen zijn dan ook zodanig ver hoogd, dat er, meer dan tot dusver, een substantieel verschil is tussen deze wo ningen en die van de categorie a. Dit verschil zal uiteraard in de kwaliteit van de woning tot uitdrukking moeten ko men. De Westduitse kranten zijn niet on verdeeld gelukkig met het besluit van de geallieerden, de reisbeperkingen voor Oostduitsers te verzachten. Men neemt het hen vooral kwalijk dat ze niet voor tegenconcessies van de zijde van Oost- Duitsland hebben gezorgd. De onafhan kelijke „Frankfurter Allgemeine" acht het niet uitgesloten dat de Oostduitse autoriteiten in ruil voor de nieuwe be palingen van net geallieerde visumbu reau, bereid zouden zijn geweest in te stemmen met een aanvaardbare pasjes regeling voor Berlijners. Volgens het blad schijnt daar van westelijke zijde niet sterk genoeg op aangedrongen te zijn. Als de vrijlating van de boven Oost-Duitsland neergeschoten Amerikaanse vliegers het enige is dat er tegenover staat „heeft het Westen een slechte zaak gedaan", aldus het blad, dat voorts niet veel waarde hecht aan de bepalingen, dat Oostduit sers in westelijke landen zich dienen te onthouden van eike politieke activiteit. De onafhankelijke „General Anzeiger" te Bonn meent, dat vreugdekreten hier niet op hun plaats zijn, maar dat „de poort van de reusachtige gevangenis" in ieder geval op een kiertje is gezet. Ook dit blad acht de voorwaarde van totale onthouding van politieke activiteit nogal naïef. BELEGGINGSADVIEZEN sCSii De openbare aanklager heeft gisteren in het proces tegen Sergio Squazzardi en Enrico Prisco tegen beiden levenslange gevangenisstraf de maximumstraf in Italië geëist. Zij staan, zoals bekend, terecht op beschuldiging van moord op hun landgenoot Bruno Colombo in no vember 1961 te Amsterdam. De Braziliaanse missie, die in Surina me vertoeft en de regering gevraagd heeft om in Paramaribo een controlepost te mogen vestigen voor toezicht op goede ren die uit Brazilië worden ingevoerd, heeft een onderhoud gehad met de minis ter van Economische Zaken a.i., de heer J. Kraag, met de directeur van het kabi net van de gouverneur, mr. Renardel de Naar aanleiding van de tussen kardi naal Alfrink en het moderamen van de generale synode van de Nederlands-her vormde kerk gevoerde correspondentie, heeft een gesprek plaatsgevonden, dat de bedoeling had tot meer klaarheid te ko men ten aanzien van de vragen, die gerezen zijn na de overgang van prinses Irene naar de r.-k. Kerk en die betrek king hebben op de verhouding tussen de kerken, aldus een communiqué, verspreid door het persbureau van de N.-h. kerk. Het gesprek, dat nog niet tot een be paalde afsluiting is gekomen, legde de grondslag voor een voortgezet contact, zo besluit het communiqué. Het moderamen, zo vernemen wij bij informatie nader, heeft nog steeds geen antwoord ontvangen op de vragen, die het in verband met de overgang van prinses Irene aan de kardinaal had ge steld. la Valette en met de havenmeester. Na mens de minister-president werd de mis sie voorts ontvangen door de directeur van het departement van algemene zaken, de heer Van der Geld. De missie legt er de nadruk op dat er niet alleen sprake is van smokkel maar van diefstal van koffie en vaartuigen op grote schaal. Gebleken is dat de laatste vier grote partijen koffie, die van de ene Braziliaanse stad naar de andere zouden worden vervoerd, hun bestemming niet bereikten. Een ingesteld onderzoek wees volgens de Braziliaanse missie uit, dat deze partijen via Suriname naar de V.S. en naar Europa zijn vervoerd. Dit is de reden waarom de Brazilianen hopen me dewerking te krijgen, opdat in Parama ribo een vertegenwoordiger van het Bra ziliaanse koffie-instituut kan worden ge detacheerd voor controle. Intussen blijken de officieren en de rest van de bemanning van de „Guarany", waarmee ruim een week geleden 50.000 balen inmiddels naar elders verscheepte koffie aankwamen, spoorloos te zijn ver dwenen. Het vei moeden bestaat dat de Brazilianen via de oost-westverbinding naar Frans Guyana zijn uitgeweken. Het schip is naar Paramaribo gebracht door een sleepboot uit Trinidad, nadat het 95 kilometer buiten de kust van Suriname onklaar was geraakt. Bij een van over heidswege ingesteld onderzoek is geble ken dat er geen scheepspapieren aan boord van de „Guarany" waren. Alles aan boord dat aanwijzing zou kunnen geven van de herkomst van het schip, is weggehaald. Zelfs aanduidingen, die in metaal waren gegrift, zijn weggebeiteld. Gisteren hebben de procureur-generaal en de havenmeester zich in aller ijl aan boord begeven, nadat bericht was ont vangen dat een poging was gedaan om het schip tot zinken te brengen. (Van een muziekmedewerker) Aan het slot van de grote discussie avond tijdens de studiedagen der Neder landse St.-Gregoriusvereniging, liecft mgr. J. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch, de openhartige uitspraak gedaan dat voorlopig nog niemand in ons land weet waar het eigenlijk heengaat met de vernieuwing van de liturgie. Zelfs de bis schoppen kunnen momenteel nog niets zeggen of doen, omdat er gewacht moet worden op nadere besluiten uit Rome. Wij weten weliswaar dat de post consi- liaire commissie terzake de liturgie een subcommissie heeft ingesteld en dat daar in hard gewerkt wordt. Omdat er echter steeds meer gevraagd wordt en tekenen van ongeduld zijn waar te nemen, is met het episcopaat overeen gekomen dat mgr. Bluyssen binnenkort naar Rome zal gaan om zich nader te oriënteren en te trachten daar iets posi tiefs te vernemen. Op deze mededeling haakte de voor zitter van de Gregoriusvereniging vrij dagmorgen in bij het sluiten van de stu diedagen. Belangrijk achtte de voorzit ter de uitspraak van de constitutie, dat zij het Gregoriaans wil behouden, maar tevens staat daarin, dat de actieve deel name van het volk zoveel mogelijk moet worden bevorderd. De omschrijving nu „zoveel mogelijk" geeft intussen aanlei ding tot vragen van twee kanten, die langs elkaar heengaan, zodat de situatie steeds meer verward wordt. En doordat de wensen van de kerkmusici niet altijd parallel gaan met de opvattingen van li_ turgisten en pastoraal-deskundigen wordt het er niet makkelijker op. Het bestuur van de St.-Gregoriusver eniging zal zo spoedig mogelijk in con tact zien te komen met de nieuwe vor men 'en liturgische experimenten. Prof. Smits van Waesberghe zei tegen de liturgisten: .Overhaast u niet, anders komt er een chaos in Nederland. Want wie niet op praktijk bouwt, bouwt op drijfzand". In zijn conclusie stelde de voorzitter dan nog, dat tijdens de afgelopen studie dagen voor alles naar voren is gekomen, een grote onrust over een te snelle door voering van hetgeen door anderen, die buiten de kerkmuziek staan, als mense lijk en haalbaar wordt geacht. Vandaar dat er tenslotte ingestemd word met het advies van de voorzitter der Gregoriusvereniging om bij de over heid aan te dringen op voorzichtigheid en op meer overleg met de Nederlandse en diocesane commissie voor liturgische muziek. Een commissie van republikeinse leden van het Amerikaanse congres heeft don derdag een beroep op president Lyndon Johnson van de V.S. gedaan de voor hulp aan Indonesië en Ghana uitgetrokken gel den te gebruiken om de nood te lenigen van de slachtoffers van de recente aard beving in Alaska. „Tot dusver", aldus de commissie, „heb ben wij president Soekarno van Indonesië Amerikaanse hulp ter waarde van meer dan 1.600.000.000 dollar verleend om hem in staat te stellen ons te gebieden naar de hel te lopen en Nkroemah van Ghana ongeveer 160.000.000 dollar doen toeko men ter financiering van zijn aanvallen op ons". Volgens de commissie werd het tijd om in eigen land hulp te gaan verlenen en is Alaska hiervoor de beste plaats. kruising Oosterhoutseweg-Willibrordstraat te Teteringen een ernstig ongeval. Brom fietser J. den B. (24) uit Oosterhout was hierbij het slachtoffer. Hij is vermoede lijk met een verbrijzeld onderbeen opge nomen in het St.Ignatiusziekenhuis te Breda. Vrachtauta chauffeur J.C. (21) uit Oos terhout wilde op de kruising rechtsaf Door de beslagen ruiten en een beregen de spiegel zag hij de bromfietser niet. Toen zijn wagen naar rechts draaide, voelde de chauffeur een vreemde verho ging. Hij remde, stapte uit en zag het slachtoffer met het been nog onder het achterwiel ligg'en. De algemene secretaris van de Euro pese vrijhandelsassociatie (E.V.A.), Frank Figgures, heeft vrijdag in New York ver klaard dat de E.V.A. een radicale verla ging van de invoerrechten in de wereld voorstaat als een onmisbare fase in het economische groeiproces. Op een lunch- bijeenkomst van de Kamer van Koophan del van New York zei hij dat het succes van de E.V.A. heeft aangetoond dat een vrijhandelszone kan werken en ook werkt zonder „al de onmogelijke complicaties" die door tegenstanders ervan worden ge bruikt om het idee te verwerpen. Hij beschreef de E.V.A. als een gevestigde zaak, die heeft bewezen dat „vrijere han del meer handel voor iedereen betekent". Dit mag dan een voor de hand liggende opmerking lijken, maar het zou wel eens nieuw kunnen zijn voor onze protectio nistische vrienden, aldus Figgures. Volgens hem wordt de E.V.A. als factor in de wereldhandel in de Verenigde Sta ten en elders wel eens onderschat. „Ik denk dat dit evenzeer kan worden toe geschreven aan onze bescheidenheid als aan welke andere oorzaak dan ook". Fig- De Britse minister van buiten- landse zaken, R. A. Butler, heeft Door een beregende spiegel van een vrachtauto gebeurde gistermorgen op de vriJ a§> binnenkort aftredende secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlander Dirk U. Stikker, lof toegezwaaid. President Johnson heeft vrijdag in een boodschap aan mr. Stikker zijn „grote spijt" uitgedrukt over het besluit van de secretaris-gene raal om zijn ontslag te nemen. De Amerikaanse president zegt in zijn boodschap dat mr. Stikker op doeltref fende wijze en met verbeeldingskracht het werk voor de ontwikkeling van de kracht van de NAVO heeft geleid, terwijl hij de rol van de organisatie aan de ver anderde wereldsituatie trachtte aan te passen. Men verwacht overigens in diploma tieke kringen in Parijs dat het aftreden van Stikker aanleiding wordt tot de openbaring van een delicaat probleem. Dit probleem zal het gevolg zijn van de huidige spanningen binnen de organisatie die hoofdzakelijk voortkomen uit Fran se wensen voor een groter aandeel voor de Europese machten in het formuleren van de NAVO-strategie. Stikker zei tevens in de bijeenkomst van de permanente raad vandaag, dat hij als enig lid is overgebleven van de mi nisters van buitenlandse zaken, die het verdrag in 1949 daadwerkelijk onderte kenden. Dirk U. Stikker was de derde secre taris-generaal van de NAVO. Zijn voor- diger bij de NAVO en de Organisatie voor van 1952 tot 1957 en Paul Henry Spaak van 1957 tot 19G1. Van 1946 tot J948 was hij lid van de Eerste Kamer, eerst voor de Partij van de Vrijheid en daarna voor de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. Van 1948 tot 1952 is mr. Stikker minister van Buitenlandse Zaken geweest, daarna ge durende zes jaar ambassadeur in Londen en vervolgens permanent vertegenwoor diger bij de NAVO en de organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) te Parijs. Hij was van 1950 tot 1952 al voorzittei geweest van laatstge noemde organisatie. Mr. Stikker is gehuwd en heeft twee kinderen. Aangenomen wordt dat zijn Op de tentoonstelling „Werktuigen- dagen" te Liempde, welke op 13 en 14 mei wordt gehouden, zal ook een reizende voorlichtingsstand over aardgas aanwe zig zijn. De rijdende stand is samengesteld door het instituut voor Tuinbouwtech niek te Wageningen. Het instituut besloot de stand te bou wen in verband met de vele vragen, wel ke nog over aardgas bestaan. „Werktui- gendagen" krijgt van Wageningen de pri meur. Na deze eerste voorlichtingsdagen trekt de stand door het gehele land, om met name de tuinders te adviseren. gures vindt, dat de tijd gekomen is om zich te gaan realiseren dat de E.V.A. een belangrijk onderzoek van het wereld handelsstelsel is, een groep die naar bui. ten kijkt en de wereld veel te bieden heeft, als koper en ais verkoper. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D.U. Stikker, tijdens een persconferentie te Den Haag in november vorig jaar, waarin hij meedeelde „geen enkele defini tieve gedachte over aftreden als secretaris-generaal te hebben". Op de foto: „Vraagt u me niet te veel besluit geen verandering zal brengen ten aanzien van dc voorjaarsbijeenkomst van de NAVO-raad van ministers, die mid den mei in Den Haag zal worden ge houden. (Advertentie) Om te voorkomen dat de wereldcon ferentie over handel en ontwikkeling in Genève zich verliest in algemeenheden, heeft secretaris-generaal Raul Prebisch aan alle deelnemers een vragenlijst ver strekt, die het mogelijk maakt op een voudige wijze aan te geven waar men voor en tegen is. De lijst bevat negentig vragen en beslaat negentien pagina's. Hij is verdeeld volgens de vijf grote vraag stukken, die door de vijf grote commis sies worden behandeld: De handel in grondstoffen: de handel in fabrieksprodukten en halffabrikaten; verbetering van de „onzichtbare" han del van de ontwikkelingslanden; de in stellingen en de uitbreiding van de we reldhandel en van de regionale groepe ringen. De Vaticaanse kardinaal-staatssecreta ris, mgr. Amleto Cicognani, heeft namens Paus Paulus een boodschap gericht tot de afgevaardigden van de Heilige Stoel op de Geneefse conferentie over handel en ontwikkeling, waarin hij spreekt van het belang dat de Kerk hecht aan alle kwesties van internationale samenwer king en daarbij verwijst naar de ency cliek „Pacem in terris" en „Mater et magistra", alsmede het Vaticaanse Con cilie. De stemming voor de internationale waarden is gisteren, voor de laatste dag van deze korte beursweek, aan de vaste kant geweest. De handel in de hoofd fondsen bleef, mede in verband met het naderende weekeinde, over het algemeen kalm. Het Damrak ondervond goede steun van Wall Street, waar de markt donderdag vast sloot met grote omzetten. Ook de Nederlandse hoofdfondsen lagen er merendeels vast in de markt. Hoog ovens zetten de vaste tendentie van de voorgaande beursdagen verder voort met een koerswinst van ca. negen punten bij een opening op 663. Dit hoofdzakelijk door Westduitse vraag. Winstnemingon knabbelden later drie punten van de behaalde koerswinst af. Philips f 1.50 hoger op f 150.30. Het gepubliceerde jaar verslag van het Philipsconcern, alsmede de daarin vermelde vooruitzichten wer den ter beurze gunstig ontvangen. Kon. Olie gaf een goed herstel te zien tot f150 (f 148.60). AKU ruim een punt ho ger op 525. Unilever deed het kalm aan en bleef praktisch onveranderd op f 138.20. Vergeleken met de slotkoers van de vorige week boekten Hoogovens deze beursweek een koerswinst van ruim twintig punten. AKU gaf drie punten prijs. Philips ruim een gulden hoger, daarentegen Unilever ruim een gulden lager. Kon. Olie zakte ca. een gulden in. KLM verbeterde bijna drie gulden. Dit fonds werd gistermiddag op ca. f80 (f78.10) geadviseerd. De scheepvaartsector kon zich op het verhoogde niveau van eergisteren zeer goed handhaven. De gedane zaken waren echter minimaal. HVA opende op 168%, waarna 169% werd gedaan. De handel in deze hoek was, mede als gevolg van winstnemingen aan de ruime kant. Cer tificaten Deli hadden een nogal grillig koersverloop. Na een opening op f 133.50 steeg de prijs tot f 134.50. om daarna in te zakken tot f 133. De slotprijs van eer gisteren was f 132.70. Amsterdam Rub bers verbeterden een punt tot 123%. In de staatsfondsenhoek bleef het zeer rus tig. De koersen schommelden rond het slotniveau van eergisteren. 2-4 3-4 Ned. '59 4% Ned. '61 4% Ned. '47 3% Ned. grootboek '46 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olio HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Mach. Breda Bijenkorf Drie Hoefijzers Ford Van Gelders Papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Karton Simons Emball. en Hout Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zeeuwse Confectie Zwanenberg Organon Shell Oil Anaconda Bethlehem Steel General Electric General Motor Procter and Gamble Republic Steel 94 3 4 93% 86% 87% 523% 653% 148.85 138.20 148.60 119% 143% 378% 359% 1084 209 840 359 925 b 205 507 378 415 242 510 140 728 1 260% 223% 365 988 17A 47% 39 89 80% 47% 94% 93% 86 A 87% 525 663% 150.15 138.25 149.85 120 143% 377 357 209 856 930 b 202 520 380 415 870 197 243% 527 140 7201 260 221% 365 993% 17% 47 39% 89 81% 83% 48 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens 664—666 gl. Kon. Olie 150.80—152.20 gl. Philips 150.30- 152.00 gl. Unilever 138.20—1339.00 gl, KLM Deskundig beheer past onze collectieve aandelenportefeuille voortdurend aan bij gewijzigde omstandigheden. Zo deelt u ten volle in de economische expansie. Inlichtingen en brochure bij commissionairs en bankiers.

de Stem | 1964 | | pagina 15