urs Tamme olifanten onmisbaar bij gevaarlijke jacht op wilde KEES SPIERINGS Hoe voorkomt men ziekten en kwalen bij duiven? BOVENKAMP FURNITURE veertig jaar regisseur Na opleidin he/f trouwe van de mens Geboeid Opleiding ROOK NIET/MpÉliW „Rode" spionnen gepakt in h EN, IS DOR- ZIEKTE NG G KLEDING weten? en ustrie Ifwas FASONEREND SCHOUWSPEL IN MYSORE: vaatafwasmachine IMP.: STULZ NEDERLAND NV Huisvrouw uit Australië naar De Gaulle „Staakt kernproeven Vrouw leeft al twaalf weken op apenieren Promotor van Brabantse amateurtoneel Maandagsluiting in textiel- en woningbranche In Valkenburg Mevr. Toxopeus opent lentebeurs Nederlander in V.S. beschuldigd van export naar Cuba 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 APRIL 1964 19 18 raanbeurs", irijf Kalshoven 11, lags iTATIE- JDENS s of eert komen U U op ons werkdag Baandag- De andera c. DELEN 620-3901 uur 4527 beloning en prima .ijk geschieden, recht tot 19.00 uur en vaste betrekking terdam, it in If behoren. >ions) worden aan- ie zich voorts ten aar goede diensten op gunstige voor- ider leiding van de vertrouwd tehuis, ratiemogelijkheden. rs door. ne een folder met neelszaken van het dam-4. (Bijzondere medewerking) Toen de kudde wilde olifanten 11a enige dagen in zicht kwam, sloeg de Europese jagers de schrik wel in de benen. Toch wisten zij, dat alle actieve deelnemers aan de jachtpartij ervaren olifantenja gers waren. Deze Indiase jagers schrok ken dan ook beslist niet, toen de kudde zich vertoonde. Dieren zei een van de jagers, „zijn heus veel banger dan de mensen. Zij beseffen dat hun vrijheid op het spel staat!" Een oerbos in Mysore (waar deze tot India's onafhankelijkheidsverklaring een sprookjesachtig rijke maharadja de scep ter zwaaide) was het toneel van de jacht. Een jacht in de bloedige zin van het woord was het eigenlijk niet, want de opzet was niet om olifanten te schieten, maar om ze te vangen. Zo'11 vangst- operatie noemt men in India eer khedda. Gaat het als in het onderhavige geval om een khedda op grote schaal, dan zijn er vrijwel altijd belangstellenden uit alle delen van India en uit andere lan den bij aanwezig. Een khedda moet goed voorbereid wor den. Zodra de dag is vastgesteld, komen de organisatoren in actie Zij huren in de dorpen rond het jachtgebied hon derden mannen, die nagenoeg allen uit ervaring weten, wat een khedda is. Na deze drijvers gehuurd te hebben, gaan de organisatoren op zoek naar goede „ver kenners" en „spoorzoekers". Dit zijn in de regel mannen, die behoren tot in of nabij het oerbos wonende volksgroepen. Die mannen kennen de jungle als ware hij hun tuin en zijn tevens vertrouwd met de gewoontes en eigenaardigheden van de olifanten. Deze verkenners zijn de eigenlijke pio niers van een khedda. Zij trekken de jungle in. Zodra zij een kudde olifanten gevonden hebben, waarschuwt een hun ner de dorpelingen, die als drijvers moe ten fungeren. De drijvers stellen zich in een weide kring op onderlinge afstanden van vijftien tot twintig m om de wilde kudde op. Is de kring gesloten, dan be gint de eigenlijke jacht. Dc drijvers maken zoveel mogelijk la waai. Zij gillen en schreevven. Zij .,be spelen" hun bamboe-ratels en slaan met stokken op blikken bussen. Voorts ont steken zij op verschillende plaatsen vu ren met een sterke rookontwikkeling En terwijl zij dit doen maken zij de kring rond de kudde steeds minder wijd Dc wilde olifanten worden in de war gébracht door het helse spektakel en angstig en onrustig. De dieren van de kudde drommen samen en zoeken een uitweg. Dat moeten de drijvers echter zien te voorkomen. Is de kring om de kudde voldoende nauw, dan is het de beurt van.de jagers of (eigenlijke) drijvers om op te treden. Zij zijn gezeten op afgerichte jachto'i fanten. Verkenners te voet escorteren hen. Hun taak is het, de kudde in de richting vah een rivier <in Mysore is di' vaak de Kapini) te drijven. Langs dc oevers bevinden zich geen belegeraars Opgejaagd, nerveus en angstig als zij zijn proberen de olifanten dan te ontsnap pen door de rivier over te steken. Di< deel van de jacht stelt zeer hoge eisen zowel aan het inzicht en de moed dei- jagers als aan de behendigheid en de tactische zin der jachtolifanten. Noch de jagers nog de olifanten mogen de bewe gingen van de wilde kudde ook maar een moment uit het oog verliezen. Door even snelle als behoedzaam uitgevoerde ma noeuvres moeten zij de kudde verhinde ren om een eigen weg te gaan. Heel veel hangt af van het instinct der tamme oli fanten Wie wel eens in de jungle is ge weest, beseft wat het zeggen wil om een kudde, steeds zenuwachtiger en bozer wordende wilde olifanten door zwaar en ongebaand terrein te drijven. Olifanten zijn in tamme staat bruikbare, volgzame dieren, maar als zij zich in de wildernis bedreigd weten, zijn zij allesbehalve lieverdjes! (Advertentie) Het geheim van een goed functio nerende vaatafwasmachine is het fabrikaat: Westinghouse - met zijn „double-heating system en automatische „rinse-dry injector". 1360.- AMSTELVEEN, TEL02964-194 54 Een Australische huisvrouw is op weg naar Parijs om president De Gaulle te be wegen af te zien van het nemen van kern proeven in het gebied van de Stille Oce aan. Mevrouw Jean Richards uit Beecroft, een voorstad van Sydney, hoopt dinsdag in Frankrijk aan te komen en dan spoe dig een onderhoud te hebben met het Franse staatshoofd. Ruim 1.000 mensen van verschillende geloofsovertuiging hebben haar reis mo gelijk gemaakt. Bij haar vertrek zei ze De Gaulle te willen bewegen, het denk beeld, dat Frankrijk een kernmogendheid moet worden, op te geven en in plaats daarvan een leidsman in de wereld te worden in moreel opzicht. Chirurgen van de Tulane-universïteit in de Verenigde Staten hebben meege deeld. dat een 23-jarige vrouw, die zou zijn gestorven als haar eigen nieren in haar organisme zouden zijn gelaten, thans de twaalfde week was ingegaan met chimpanseenieren. De apenieren zouden goed functioneren en er hebben zich nog geen vergiftigings verschijnselen voorgedaan. (Advertentie) Na enige dagen is het dan zo ver, dat de kudde bij de oever van de rivier is aangekomen Dan begint het allermoei lijkste gedeelte van de drijfjacht! Dan gaat het er namelijk om, de kudde te dwingen om te water te gaan en op de andere oever uit ht water te komen vlak bij het daar geconstrueerde „vang- perk". De overtocht van de rivier is een uiterst boeiend schouwspel. Voor de ja gers is het niet minder opwindend, maar bovendien een levensgevaarlijk karwei. De oerwoudgiganten begrijpen dat het met hun vrijheid weldra gedaan zal zijn. Zij trompetten luid en spuiten in hun woede en nervositeit waterstralen om hoog. Maar ondanks hun woede en hun enor me kracht zijn de kolossen niet opge wassen tegen de jagers en de drijvers, die op voortreffelijke manier worden bijge staan door hun afgerichte' olifanten. Zo nu en dan proberen een paar wilde oli fanten de dans te ontspringen, maar hun tamme neven weten derglijke pogin gen steeds te verijdelen. Zij doen dit met rustig overleg en soms ook me' behulp van hun vervaarlijke slagtanden. Na veel tegensputteren, lawaai en woede demonstraties bereikt de wilde kudde dan eindelijk als het ware .gemend' door de tamme olifanten en hun berijders (de mahouts) de andere oever. De jagers drijven de kudde in de vangkraal of het vangperk. De olifanten zitten in de val. In het grote vangperk bevindt zich een kleine ronde kraal met een doorsnede van ruim twaalf meter. Een valdeur geeft toegang tot deze ruimte. Als de avond is gevallen, lokken enige jagers een aantal, in de regel zes of acht, met zorg uitgekozen wilde olifanten in die kleine kraal. Olifanten laten zich nu een maal vangen met lekkere hapjes! Maar terwijl zij nog staan de smullen, gaat de valdeur dicht. Het toneel voor de slot- acte van de vangst is klaar. Die laatste acte begint bij het gloren van de nieuwe dag. Gezeten op perfect gedresseerde tamme olifanten gaan eni ge mannen, voorzien van sterke bind middelen, de kleine kraal binnen. De wil de dieren hebben al weini ruimte, maar als de tamme kolossen ook in de kraal zijn, is het er inderdaad tjokvol. Het doel van de mannen is, de wilde dieren „in de boeien te slaan", dus hen met strikken om poten, hals en romp van hun bewegingsvrijheid te beroven. Dit „strikken" of binden is een levensge vaarlijk werk. De tamme olifanten ech ter zien het gevaar en grijpen snel en doortastend in om verlies van mensen levens te voorkomen. Wie dit „boeien" der kolossen gadeslaat, moet wel tot de conclusie komen, dat de tamme olifanten Een stoere mannetjesolifant is in de boeien geslagen en wordt nu, voor en achter heclit vastgebonden aan tamme neven, uit de kleine kraal gebracht naar de ,peelkana\ Een aajital ,kumkies' (afgerichte olifanten) op weg om deel te ne men aan de drijfjacht. over een bijzonder grote intelligentie be schikken. Zij weten zo te manoeuvreren, dat de ene wilde olifant na de andere ge heel ingesloten raakt, zodat hij geen stap meer kan verzetten. Is dit bereikt, dan zorgen' de strikk-enleggers wel. dat een gevangene snel en stevig wordt geboeid. Zodra de ..Operatie Boeien" voltooid is, brengen de jagers in hechte samenwer king met de tamme olifanten de wilde dieren buiten de kleine kraal. De wilde olifanten die men wil houden als huisdieren brengt men van de kleine kraal naar de „peelkana", waar zij een stoomcursus vooi' het diploma „Tamme Olifant" moeten volgen. Het leerprogram is heel wat minder veelzijdig dan dat van de school. Er staat slechts één vak op, maar dat moeten de wilde kolossen dan ook voortreffelijk kennen. Dat vak is: Gehoorzaamheid. Zodra een wilde oli fant geleerd heeft, dat hij moet doen wat de mens zegt en deze kennis in praktijk brengt, geldt hij als volleerd. In vrijwel alle gevallen slaagt een kersvers uit de jungle in de peelkana belande wilde oli fant na circa drie maanden voor zijn „huisolifant-examen". Dan wordt hij, neen, dan is hij een trouwe, vlijtige ster ke helper van de mens. De meeste huis olifanten hebben hun jeugd in vrijheid in de jungle doorgebracht. Pas later, na gevangen te zijn, hebben zij geleerd,hoe zij zich in „menselijk gezelschap" hebben te gedragen. Zij hebben geleerd, wat hun plichten zijn. Maar zij weten tevens, welke hun rechten zijn. En zodra de mens aan die rechten gaat tornen, kan zelfs de best afgerichte olifant heel erg lastig, ja, levensgevaarlijk worden. Zo weten, bij voorbeeld, afgerichte olifanten, dat zij na een paar uur te hebben gewerkt recht hebben op een rustpauze. Je kunt er je horloge op gelijk zetten", vertelde een houtvester, die voor het transport van gekapte bomen olifanten gebruikte, ons eens in het noorden van Thailand. Een grote olifantenjacht of khedda duurt in Mysore ongeveer vijf dagen, gerekend van het ogenblik af, dal de ver kenners een voldoend sterke kudde ontdekt hebben. In die 5 dagen en nach ten hebben de tamme olifanten, de drij vers, de jagers, de mahouts en zelfs de jachtgasten weinig rust. Om dan van de wilde kudde nog maar niet te spreken. Maar wij spreken nu als jachtgast die weinige rust is een ongerief, dat ruimschoots wordt gecompenseerd door de spanning en de interessante situaties van zo'n khedda. Hoe lang zal het nog duren dat er khedda's in India worden gehouden? Als men voor ogen houdt dat India zich in snel tempo moderniseert en menig jun- glegebied opneemt in zijn economisch be stel, als men bedenkt, dat de olifant, nu nog veel in gebruik als trekdier, op de duur vervangen zal worden door mecha nische tractie, dan ziet men wel, dat de khedda, hoe opwindend en boeiend ook, iets is, dat weldra tot het verleden zal behoren. „Misschien", zei een Indiase vriend, „zullen wij over een jaar of tien nog slechts zo nu en dan een khedda or tractie!" Fauteuil: BIRTHE official DANSK STIL M0BEL dealers in uw omgeving woninginrichting gabrielse n.v. lange vorststraat 42-44 morres woninginrichting n.v. vismarkt 10 oostburg woninginrichting belderok zn. burchtstraat 1 terneuzen woninginrichting eigen haard arsenaalstraat 5 woninginrichting gabriélse n.v. noordstraat 48 Wegen, auto's, huizen, bungalows, flats. Nauwelijks van elkaar te onder scheiden. Wat een geluk voor mensen, die geen „massa" willen zijn. Zij zijn er: de original dansk stil merbel kreaties. Aan tijd noch stijl gebonden. Even voortreffelijk passend in een bouwsel van beton en glas als in een achttiende eeuws patriciërshuis. Naar eigen smaak en inzicht te kombineren, weergaloos zitkomfort biedend. fauteuils banken tafels KEES SPIERINGS (Van onze correspondent) MET EEN uitvoering van de meest feestelijke stukken uit de toneel literatuur: „Driekoningenavond" van Shakespeare, gaat de Rederijkers kamer Moyses Bosch op dinsdag 7 april a.s. haar regisseur Kees Spie- rings huldigen in verband met het feit, dat hij veertig jaren als regisseur werkzaam is. Dat is een jubileum, dat niet alleen voor Moyses Bosch alle reden geeft tot waardering en dankbaarheid, doch dat voor het toneelleven in onze gehele provincie aanleiding mag zijn om te getui gen van de enorme verdiensten, die deze jubilaris voor de bloei van het Brabantse amateurtoneel heeft gehad en nog heeft. Het was in 1919 dat de jonge onder wijzer Kees Spierings toetrad tot de toenmale vereniging Rooms Toneel. Reeds vijf jaar later, in 1924 regisseer de hij daar zijn eerste stuk: „De ge hangene met den koorde" van Henri Ghéon. Dat stuk is het begin geweest van een onafzienbare reeks, waarvan slechts enkele hoogtepunten genoemd kunnen worden. In zijn toneelleven is Spierings steeds nauw ver bonden geweest met het leven van zijn stad. Dat demonstreerde zich voor het eerst bij de befaamde stads feesten in 1935, toen hij op het Emma- plein met 300 spelers het spel van „De gelaarsde kaf' opvoerde en bovendien het jeugdspel: ..Kinderjubel rond een oude stad". In 1936 brengt hij op de voormalige wielerbaan het „Pinkster vuur" voor de katholieke jeugdbewe ging en in 1937 regisseert hij voor het eerst de Gijsbreght ter gelegenheid van het eeuwfeest van Vondel. Nog in het begin van de oorlog brengt hij Marieke van' Nieume- g'hen en al spoedig na de oorlog komt hij terug met een uitvoering van Shakespeares Driekoningenavond, bij het 30-jarig bestaan van Rooms To neel. Als in de Beurdsestraat en omge ving het initiatief wordt genomen tot de opvoeringen van het legendarisch geworden Maria-spel Bosch Marieke' is het weer Kees Spierings, die door zijn regie dit spel tot een onvergete lijk succes maakt. In 1948 brengt hij bij het regeringsjubileum en de kro ningsfeesten het Poppenkastspel op de Markt en het spel „Brabantia" in Casino en in 1953 ter gelegenheid van het Maria-congres, in het plantsoen „De Madonna met de duizend bril janten". In 1951 wordt Rooms Toneel omgezet in de Rederijkerskamer Moyses Bosch en sinds dat tijdstip herinneren we ons nog de successen met de Ballade van Santé Geertruud, Elckerlyc, de Nar, Odysseus in Iepen dal, zijn eigen Brabantse spel: Krui sende wegen, e.a. "Deeds uit de keus van de meeste van -*-*• deze werken blijkt dat de kunste naar Spierings en de mens Spierings dezelfde zijn. Als rasechte Bossche naar heeft zijn karakter een sterk Bourgondische inslag, die zich demon streert in de romantische keus van zijn stukken en ook in de sfeer waarin hij die middels zijn regie tot leven brengt. Men kan zich afvragen of die sfeer nog bij deze moderne tijd past, maar het feit ligt er dat Kees Spie rings ook in deze tijd een enthousias te schaar van spelers om zich weet te vergaren; en heeft juist in onze tijd niet iedere mens in zich de behoefte aan een beetje romantiek? De faam van Spierings als regisseur en instructeur is echter veel ver der gegaan dan Den Bosch. In tal van Brabantse plaatsen was hij als regis seur aan toneelverenigingen verbon den of regisseerde hij openluchtspelen, en voordat door de provincie een to neel-adviseur was aangesteld, heeft hij in opdracht van het W.K.A. op tal rijke plaatsen spel-cursussen gegeven, die op het peil van het amateurtoneel een niet te verwaarlozen invloed heb ben gehad. TTet mag misschien opvallend ge- noemd worden dat Kees Spierings eerst na 26 jaren als onderwijzer werkzaam te zijn geweest, zich vol ledig aan het toneel is gaan geven. Doch zonder die praktische ervaring van Spierings met de schooljeugd zouden wij vroeger en ook de jeugd van nu nooit hebben kunnen genieten van een aantal van de meest gewaar deerde jongensboeken, die ooit ge schreven zijn. Wie bewaart nog niet ergens een genoeglijke herinnering aan „De zesde van mijnheer Fransen" en zovele andere goede pittige jon gensboeken, die van zijn hand versche nen zijn? yo is er voor velen aanleiding om deze jubilaris dinsdagavond na de voorstelling in Casino met een warme handdruk de dank en waardering te betuigen om het zeer vele dat hij ge durende veertig jaren niet alleen voor het Brabantse toneel maar ook voor de Brabantse cultuur in het algemeen heeft gedaan. De Miitex, de federatie van midden standsorganisaties in de textieldetailhan- del, streeft, in samenwerking met de or ganisaties voor de woninginrichtingsza ken, naar de vijfdaagse werkweek met algemene winkelsluiting op maandag. Om tot dit doel te komen houdt de Mitex thans een enquête onder ongeveer 1.000 detailvestigingen in Amsterdam met de bedoeling, dat in het komende zomersei zoen van 15 mei tot 15 oktober deze ves tigingen de maandcAgsluiting vrijwillig zullen invoeren. Bij de maandag sluiting behoeft niet gevreesd te worden voor omzetderving, zullen geen moeilijkheden ontstaan bij het opstellen van het arbeidsrooster en kunnen de prijzen gunstig beïnvloed wor den doordat geen extra personeel behoeft te worden aangetrokken. (Advertentie) liller MEENK PELLETS V'^ Lekker en verfrissend f.0,65 i krugbaar bij de betere drogist. Wij beleven Siberische tijden. Gister avond heb ik een schilderij van Pieter Brueghel (de Oude) zitten bekijken, bij genaamd Pier den Drol. Ik heb het ge daan op de manier van Pierre Jansen, liet barre landschap, de sneeuw, de kale bomen van het herfsttij, ik bedoel de winterdag der middeleeuwen. Hij schil dert hier en daar een vogel, meestal van die zwartjassen, die over de velden lopen. Duiven van de pastoor zeggen ze in de (oneerbiedige) Vlaanders. Ook zijn er jagers, gewapend met speren en met pijl en boog, vergezeld van een hele troep lange honden, overal loert Magere Hein. Ze zaten natuurlijk achter haar- en veerwild aan. maar niet zelden gebeurde het, dat er gevechten plaatsvonden met beren en wolven. De goeie, ouwe tijd. Gelukkig zijn de ruwste kanten er tegenwoordig een beetje af. Ik meen dat het voor het laatst in de harde winter van negentig was dat een dame van achter in de twintig, op klaarlichte dag in de straten van Keulen door een beer in het dikke van haar bovenbeen gebe ten werd. Daar hoeven we tegenwoordig niet bang meer voor te wezen. De Siberische temperaturen zijn even wel gebleven. Er is dan ook nog weinig vertier aan om met de duiven te gaan spelen. Het zijn trouwens nog maar lap vluchtjes, van die zogezegde leervluchtjes van 't kantje en van achter 't hoekske. In de Bredase bond vliegen ze morgen Schoten (bij Merksem), maar ik denk dat de meeste sjarels hun kruit nog droog houden, ze houden ze, zolang het zo koud blijft gewoon thuis. Landbouwingenieur De Wael uit Wieze zegt zijn woordje over veld vergiftiging. In de jaren vijftig was hij een straf speler met de duiven. Terdage zegt de joviale geleerde spelen ze met mijn voeten. Maar merkt hij schalks op wacht maar, dat komt wel weer in orde, mijn tijd is niet ver meer. In de winter hebben we allemaal goeie. Kijk aldus ingenieur Dc Wael, die het zo begrijpelijk mogelijk tracht uit te leggen in de landbouw is het prak tisch niet doenlijk meer iets voort te brengen zonder bestrijdingsmiddelen, het zelfde geldt voor de hoveniers en voor de fruitteelt. Cultuur is misschien wel geen roofbouw op de natuur, maar het put alleszins de grond uit. Het produktievermogen van plant en dier is zozeer opgedreven, dat de natuur lijke weerbaarheid er danig onder gaat lijden. Zo ook met de duif. De wakkere luchtreiziger leeft terdage in een zodanig onnatuurlijk milieu en men vergt er op de drachten zoveel van, dat zij eveneens aan velerlei ziekten en kwalen is bloot gesteld. Hoe dat tegen te gaan? Door ze althans buiten het vlucht- seizoen zo dicht mogelijk bij de natuur te houden. Licht en lucht zyn eerste vereisten. Breng zo nodig de natuur od het kot. Veld vergiftiging is een kwaad ding. Het gevaar daarvoor is het grootst in de lente, omdat het kweekseizoen der duiven juist samenvalt met het uit strooien van allerlei scheikundige vet stoffen. Volgens ir. De Wael zijn van alle kunstmeststoffen de stikstof houdende de nadehgste. Ruwe potaszouten kunnen ook kwaad zijn als de duif er te veel van binnen krijgt, maar de stikstof is erger. Daar zijn het de ammoniaknitraat en de kalknitraat, die door de Vlaamse boeren meestal in korrelvorm worden uitgestrooid en o zo gemakkelijk worden opgepikt. Vooral de calcium-cyanamide is uiterst gevaarlijk, zowel voor mens als dier en zelfs voor de planten. Daarom wordt ze meestal op bloot land uitgestrooid en doet ze tevens dienst als onkruidverdel ger. Calcium-cyanamide is van de familie van de carbide, door onze jeugd gebe zigd om er knalbommen van te maken. Het bestaat in poedervorm en ook heeft men er korrels van gemaakt. Sinds hij ook in de vorm van korrel bestaat zijn de duiven hem beter gaan oppikken met het noodlottige gevolg, dat wij allen kennen. Duiven die cyanamide opgepikt hebben, raken meestal niet meer terug thuis op hun kot of ze lig gen bij de drinkpot dood Wat te doen? Naar middelen zoeken om de duiven van het veld te houden, hoewel ze toch vrij uitvliegen. Hoe kan dat? Ik aldus ir. De Wael doe het zo. Ik heb mijn duiven geleerd beneden op de grond te komen. Daar strooi ik regel matig w^t gewoon keukenzout, zodat de grond daarmee „doordrenkt" is. De dui ven lopen en pikken er hier en daar wat van. een eindje verder kunnen ze ook wat groen pikken, zodat ze voldaan zijn en niet meer naar het veld gaan Nu weten wij zeer goed. dat niet alle mel kers in de mogelijkheid zijn zulks te doen. (Denk bijvoorbeeld aan buurmans kater den Br., denkt ge soms, dat die geen mals boutje lust?) Dan kan echter met gunstig gevolg een grote platte bak op het kot aangebracht worden met daar in grit en zand en een goeie schep paar- dekeutels of van 't gene, dat de koei laat vallen en dat alles bestrooid met een klein handsvolleke zout. Moest dat nu geen volledige voldoening geven, dan zal men verplicht zijn de duiven gedurende enige weken binnen te houden op het kot en ze alleen maar los te laten juist voor de avond. Allemaal goeie. DEN BRUINEN In Tsjecho-Slowakije zijn twee West duitsers gearresteerd op beschuldiging van spionage tegen Oost-Duitsland. Na hun aanhouding zijn zij uitgeleverd aan Oost Duitsland. Het tweetal zou gebruik hebben ge maakt van de reisfaciliteiten voor toe risten om in Tsjecho-Slowakije een „spi- onagebijeenkomst" te houden. Op vrijdag 10 april start in de Valken- burgse Eurohal voor de 8e keer de len tebeurs „Alles voor Eva". De opening wordt om 14 uur verricht door mevr. H. A. Toxopeus-Ufkes, de echtgenote van de minister van Binnenlandse Zaken. Aan de beurs, die verleden" jaar door circa 77.000 kijkers en kopers werd bezocht, nemen meer dan 100 vooraanstaande fir ma's en importeurs deel. Zij stellen een enorme verscheidenheid van artikelen op het gebied van de voeding, woninginrich ting'. kleding, schoonmaakartikelen, huis houdelijke apparaten, sport en ontspan ning ten toon. Ook zijn er weer verschillende Inte ressante voorlichtingsinstituten, als het produktschap voor groenten en fruit, pluimvee, eieren, vis en het voorlichtings bureau voor de voeding. Het beurspro gramma omvat verder voorstellingen in de beursbio. coiffuredemonstraties dooi de Limburgse haarkunstenaar W. Hall- mann uit Brunssum, make-up demonstra ties, shows van de nieuwe bad-, strand en weekkleding, plus diverse attracties voor de zoveelste duizendste bezoekers. Zo is b.v. iedere tienduizendste zijn ge wicht in levensmiddelen waard, iedere duizendste maakt een gratis vliegtocht boven Zuid-Limburg, terwijl bovendien de dikste duizendste op een geheim ge houden entreebiljet een vakantie van 15 dagen met vliegreis voor 2 personen kan winnen Een federale grand jury in New York heeft een Nederlander en een Fransman in staat van beschuldiging gesteld terza ke van de wet op de export naar Cuba. Het zijn Johannes Lodewijk, 26, uit Rot terdam, ook bekend als John Louis en John Lewis, en Pierre Contraste, die zo wel het Amerikaanse als Franse staats burgerschap heeft en ook bekend staat onder de naam Pierre Scott. Zij worden ervan beschuldigd locomo tief-onderdelen naar Cuba te hebben uit gevoerd. Volgens de akte van beschuldiging heb ben zij samengespannen en valse docu menten overlegd bij het verschepen van de onderdelen. De documenten gaven aan, dat de be stemming Parijs was, terwijl zij in feite van Frankrijk naar Cuba werden ver- zonden, aldus de akte van beschuldiging.

de Stem | 1964 | | pagina 13