Akkoord Nederland-Indonesië HwiSSSt Tegenbezoek Luns te verwachten dit jaar Moskou deelt Malenkov in mee: leven Interim-president Brazilië benoemt al Staking artsen ook bij veel impopulair Vrouwen niet uit de brand mj Spanning op Cyprus weer toegenomen Motordief in klopjacht ontmaskerd i/$, Moskou dreigt H Stoel met represailles Lijk gevonden in leegstaande Belgische villa ONTHULLING... Russen lanceren ruimtestation 1 oonkunstenaarsbond DAGBLAD VOOR ZEELAND I Moord kom plot tegen Kasavoeboe verijdeld FRIENDSHIPS PHILIPS Aanhoudend koud Doe-het-zelf-actie Proefspelen bij Nederl. Opera nogal gevaarlijk Kalm verloop koüeniccunp Terlenka tegen regen 65: •■'118: Vwr Gad, Kottmgi» m Vaderland 104e JAARGANG No. 24553 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraal 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. VRMBA6 8 AP Kit I f> Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraaf 41 telefoon 2893) TOEZEGGINGEN OVER ONTWIKKELINGSHULP 19i:' i. v De Griekse Cyprioten hebben laten weten dat zij zelf tegen de Turkse troe pen zullen optreden als deze hun stellin gen langs de weg van Nicosia naar Ky- renia niet verlaten en als de vredes macht van de Verenigde Naties niet in staat zal zijn de weg vrij te maken. De spanning op Cyprus is toegenomen als gevolg van de weigering van Tur kije zijn troepen van het eiland terug te trekken, waarvan de dreiging van de Griekse Cyprioten een uitvloeisel lijkt te zijn. Het verzoek tot terugtrekking van de Turkse troepen was afkomstig van pre sident Makarios, die een gelijkluidend verzoek had gericht tot de Griekse rege ring. Deze heeft inmiddels laten weten dat zij haar troepen in de kazernes zal houden. In Nicosia hebben ongeveer achtdui zend studenten gedemonstreerd voor de terugkomst van generaal Grivas. de held uit de Cyprische onafhankelijkheids strijd, die thans in Athene verblijft. Volgens welingelichte kringen zijn in Leopoldstad ongeveer tien personen aan gehouden in verband met een samenzwe ring tot het vermoorden van president Kasavoeboe en andere Kongolese rege ringsleiders. De zaak kwam aan het licht toen een soldaat, die was benaderd om aan het komplot deel te nemen, zijn meerderen van het plan in kennis stelde. De Russische ambassadeur in Italië heeft de H. Stoel laten weten, dat de Sovjet-Unie verontwaardigd is over de benoeming van metropoliet Slipyi tot groot-aartsbisschop. Deze benoeming be tekent een naar voren schuiven van mgr. Slipyi als leidende figuur der geünieer de Oekrainische hiërarchie en een eer bewijs aan de Oekrainische kerk, die of ficieel niet meer bestaat. De Sovjet-regering is bovendien van mening, dat het Vaticaan met deze ere titel aan mgr. Slipyi in strijd met de voor waarden voor de vrijlating van de bis schop heeft gehandeld De Sovjet-rege ring voegt er de waarschuwing aan toe, dat de uitoefening van de activiteit als groot-aartsbisschop door mgr. Slipyi „wel eens kwade gevolgen zou kunnen hebben voor de onderhandelingen over een mo dus vivendi tussen kerk en staat in de socialistische landen". Mgr. Slipyi werd vorig jaar na 17 jaar gevangenis vrijgelaten en door mgr. dr. J. Willebrands naar het Vaticaan begeleid en woont daar thans. De titel van groot aartsbisschop is in de Latijnse kerk on bekend. (Van onze Haagse redactie) Een van de resultaten van de besprekingen tussen de ministers Luns en Soebandrio, is een Nederlands-Indonesisch akkoord over technische samenwerking. In betrekkelijk korte tijd hebben de beide delegaties een groot aantal belangrijke onderwerpen behandeld. Het akkoord wordt vandaag onder tekend. Tijdens de receptie op kasteel Oud-Wassenaar zei dr. Soebandrio ons, zeer tevreden te zijn over het vlotte verloop van de besprekingen. Hoewel vandaag eerst een uitvoerig gezamenlijk commu niqué over de besprekingen zal worden gegeven, viel gister avond ten aanzien van een aantal punten het volgende op te maken Minister Luns zal nog dit jaar op uitnodiging van zijn collega dr. Soeban drio een bezoek aan Indonesië brengen. Er bestaat wederzijds bereidheid zo snel mogelijk gedacht wordt nog dit jaar te komen tot uitwisseling van ambassadeurs. Van Nederlandse zijde heeft men reeds een diplomaat op het oog. EEN DRIEJARIG JONGETJE uit Dode- waard is gisteren verdronken toen het probeerde een stuk speelgoed uit een sloot op te vissen, tiet ongeluk gebeurde vlak voor het ouderlijk huis. RIDDER IN de orde van St.-Gregorius werd gisteren du heer A. H. v. d. Poll, toen hij in Amsterdam afscheid nam als adjunct-directeur van de K.R.O. TWEE overlevenden van een scheeps ramp bij de Fidji-eilanden zijn op een van deze eilanden aan land gekomen. Een andere overlevende kwam al eer der op een der eilanden aan. De ramp moet ruim zeventig mensen het leven hebben gekost. DE PARIJSE politie heeft een man dood geschoten (hij trachtte zich mei een vuurwapen tegen arrestatie te verzetten). vermoedelijk deel heeft gehad aan de 'bomaanslag op de Belgische ambassade te Parijs. Een eventueel bezoek van president Soekarno aan Nederland is maar zeer kortstondig besproken. Aan beide zij den vindt men het beter met een der gelijk bezoek niet overhaast te werk te gaan. Dit jaar zal president Soe karno Nederland zeker nog niet be zoeken. De kwestie van de schadeloosstelling vanwege de nationalisatie van Neder landse bedrijven is wel besproken, maar van Nederlandse zijde is verme den hierop al te zeer het accent te leggen. Indonesië erkent schadevergoe ding verschuldigd te zijn. Voldoening van deze schadeclaims is Indonesië echter thans onmogelijk, gezien de eigen verre van florissante financieel economische positie. Tot een uitwer king op papier van een schadevergoe- dingsregeling zijn de Indonesiërs ech ter wel bereid. Haagse kringen hebben de indruk dat bij de besprekingen over economische hulp gedomineerd heeft het kweken van een goede basis voor de komst (wellicht over enkele maanden) van de minister voor de zware industrie, Chairut Saleh. Gebleken is voorts dat Nederland en Indonesië op het ogenblik met de ge dachten spelen van een vergroting van het vliegveld Temajoran bij Djakarta met behulp van Nederlandse steun. Van Indonesische zijde is bereidheid getoond om de K.L.M. in dat geval tweemaal per week landingsrechten in Djakarta te ge ven. Thans mag de K.L.M. slechts eenmaal per week in Djakarta landen. Van In donesische zijde is voorts belangstelling aan de dag gelegd voor de aankoop van vier Fokker-Friendships voor representa tieve doeleinden. Er bestaat evenwel een totale behoefte aan veertig van deze vliegtuigen. Er bestaat voorts een plan om de Ne derlandse Heidemaatschappij twee land- ontginningsprojecten te laten' uitvoeren, een op Sumatra en een op Borneo. Indien hierover definitieve overeenstemming kan worden bereikt, zal de staat hier voor over een lei-mijn van tien jaar een garantie van 200 miljoen geven. Plet is de bedoeling dat het lid van de Indonesische onderhandelingsdelegatie, de heer Harsono Reksoadmodjo, Indonesisch ambassadeur in Tokio, samen met kolonel Joesoef. nog tot midden volgende week in Nederland blijft om verdere economi sche besprekingen met regering en be drijfsleven te voeren. De heer Reksoad modjo heeft aan het hoofd gestaan van de Indonesische economische delegatie, die in de zomer van 1963 ons land heeft bezocht. Hij zal o.a. nog contacten hebben met het Philips-concern over mogelijkhe den tot hulpverlening door Philips via haar voormalige bedrijven in Indonesië bij de opbouw van verschillende commu- Weersverwachting van het K.N.M.I geldig tot vanavond: Veel bewolking met plaatselijk re gen, in het noorden mogelijk ver mengd met wat natte sneeuw. Ma tige tot vrij krachtige, in het Wad dengebied tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. Aanhoudend koud weer. Vandaag: zon onder 19.17 uur Maan op 1.09 uur. Morgen: zon op 6.06 uur. Maan op «2.08 uur. nicatiesystemen in het grote Indonesische eilandenrijk. Vrijdagochtend brengen dr. Soebandrio en de Indonesische zaakgelastigde, dr. Sjarif, beiden vergezeld van hun echt genoten, een bezoek aan koningin Ju liana. Zaterdagochtend om elf uur ver trekt minister Soebandrio met de meeste overige delegatieleden naar Rome. Soebandrio's receptie op kasteel Oud- Wassenaar werd zeer druk bezocht. Er waren een groot aantal ministers en ver scheidene Kamerleden. Ook de voorzitter van de C.P.N., Paul de Groot, gaf acte de présence. Voorts waren er een groot aan tal vertegenwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven. Drieëntwintig werknemers van een Rotterdamse reclamestudio hebben donderdagmiddag met succes voor „rechercheur" gespeeld om een collega zijn gestolen motorfiets terug te be zorgen Ze konden de politie tevens een haarscherp signalement van de gisteravond laat nog niet gearresteer de dader geven. Omdat de bestolene erg gedupeerd was besloten zijn kameraden de stad op te splitsen in drieëntwintig rayons om de dief op te sporen. Op de rechterkade van de Rotte kwamen twee speurders de dief op de bewuste motorfiets tegen. De man ging aan de haal en liet de machine achter. In een leegstaande villa in Knokke is donderdag het lijk gevonden van een veertigjarige Nederlander, afkomstig uit Den Haag. Het stoffelijk overschot van de man werd aangetroffen door een inwoonster van Knokke die naar de villa „La Butte" ging om deze gereed te maken voor het ontvangen van toeristen. De dame waarschuwde onmiddellijk de politie die op haar beurt het parket in Brugge van de zaak op de hoogte stelde. Het stoffelijk overschot is later op de dag door een ambulance weggehaald. De voorlopige president Mazzilli van Brazilië heeft donderdag enkele nieuwe (militaire) ministers benoemd. Het zijn generaal Artur Coste E Silva, admiraal Augusto Rademacher en brigade-generaal van de luchtmacht Francisco Assis Cor- rea de Mello. Mazzilli: tijdelijk benoemd Het federale congres had Mazzilli ge. installeerd nadat president Goulart was afgezet. Aro de Moura Andrade, voorzit ter van de senaat, deelde mee dat Goulart zijn zetel had verlaten en dat als gevolg hiervan het presidentschap als vacant kon worden beschouwd. De mededeling bracht heftige beroering teweeg onder de afgevaardigden van de arbeiderspartij, maar werd bij zitten en opstaan aangenomen. Onverstoorbaar ging senator De Moura Andrade hierna over tot de orde van de dag, de aanstelling van Mazzilli. De afgezette president Goulart heeft zich donderdag bij de bestaande toestand in zijn land neergelegd en besloten zich over te geven aan de constitutionele strijdkrachten (rebellen) van generaal Kruel. commandant van het leger van Sao Paulo. Hij zou inmiddels naar Para guay zijn vertrokken. Generaal Ladario Telles, de comman dant van het derde leger en een van de laatste getrouwen van Goulart, is volgens het ministerie van oorlog gearresteerd. Eerder op de dag had Goulart een boodschap tot het Braziliaanse volk ge richt waarin hij zei zonder onderbreking te zullen blijven strijden voor de verde diging van het volk. Het radiostation van Porto Alegre, dat zijn uitzendingen in de loop van donder dag had onderbroken, kwam donderdag middag weer in de lucht. In een nieuws uitzending werd bekendgemaakt dat het station niet langer onder controle van Goulart-gezinde strijdkrachten stond. De rebellen hadden de stad veroverd. Leiders van het congres hebben ver klaard dat volgens de bepalingen van de grondwet binnen 30 dagen een nieuwe president moet worden gekozen om de ambtstermijn van Goulart uit te dienen. Zij voorspelden dat de bevelhebber van het tweede leger, generaal-majoor Amaury Krueo een goede kans maakt president te worden. Krueo was de eerste die de opstandelingen tegen Goulart te hulp kwam met zijn troepen. MALENKOV: op zijspoor Premier Holyoake van Nieuw- Zeeland heeft donderdag in een nieuw universiteitsgebouw in Du- nedin een wel heel bijzondere pla quette onthuld. Alle aanwezigen volgden met grote aandacht de handelingen van de premier toen hij het koord pakte en onder het uitspreken van de woorden„Het is mij een groot genoegen" het gordijn voor de pla quette opentrok om ....een blonde schoonheid in bikini te onthullen. Zorgvuldig verwijderde premier Holyoake de plaat, die op de bron zen plaquette was bevestigd en stak haar in zijn zak terwijl hij waardig zei: „Ik neem aan dat ik. dit als aandenken mag houden Radio Moskou heeft donderdag het jarenlange stilzwijgen rond de in ongenade gevallen premier Georgi Malenkov verbroken door te melden dat hij in leven is. Malenkov werd in 1957 door een ver warde manoeuvre van premier Kroestjev, in de bekende „anti-partij"-zaak, uit het leidende communistische partijpresidium gestoten. Twee jaar daarvoor werd hij gedwon gen in het openbaar te verklaren dat hij niet in staat was als premier te regeren en werd toen gedegradeerd tot minister van hydro-elektrische krachtcentrales. Sindsdien heeft men hem uit het oog verloren. Welingelichte zegslieden ver klaarden vandaag dat hij al die tijd in een pension in de buitenwijken van Mos kou heeft gewoond. Radio Moskou meldde, dat de heer Ma lenkov werd ontheven van zijn post vol gens de wettige procedure, door een de mocratisch gekozen orgaan, het Russi sche parlement. Waarom wordt er ge vraagd wat er met hem is gebeurd, wat zou er met hem gebeurd moeten zijn? De dag dat er met mensen iets „gebeur de" is voorbij, zal nooit meer terugkeren. Malenkov is er niet slechter aan toe dan de heer Truman of generaal Eisenhower, aldus radio Moskou. Mevrouw Soebandrio heeft giste ren tijdens haar bezoek aan Bilt- hoven prof. De Haas van het rijks instituut voor de volksgezondheid en zijn echtgenote uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië. De bedoeling is dat prof. De Haas in augustus van dit jaar voor drie a vier weken in Indonesië zal ver blijven. Ook staatssecretaris Bar- tels (volksgezondheid) en prof. Muntendam, directeur-generaal voor de volksgezondheid, zijn uit genodigd. Mevrouw Soebandrio vertelde dat een en ander verband houdt met het Indonesische verlan gen om hulpverlening op medisch gebied van Nederland te ontvan gen. Op de foto: ir. P. van He- mert (witte jas) geeft mevrouw Soebandrio uitleg tijdens een rond gang. Radio Moskou heeft bekendgemaakt dat een Russisch automatisch ruimte station, de ,,Zond-l" is gelanceerd. Deze lancering is geschied in het kader van de ontwikkeling van uitrusting voor „verre interplanetaire vluchten". Het ruimtestation is op een koers na bij de berekende, vertelde de radio, zon der hierover, in bijzonderheden te treden. De ,,Zond-l" is in zijn uiteindelijke baan gebracht door een raket die was vertrokken van een zware kunstmaan, op haar beurt in een baan om de aarde gebracht door een veeltrapsraket. Conform het besluit van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Toonkunste. naarsbond hebben de bij de Nederlandse Opera werkzame orkestleden van deze bond besloten niet te gaan proefspelen, zoals de directie vierendertig orkestleden had verzocht. De manier waarop en de termijn -waar binnen het proefspel zou moeten worden verricht zijn, aldus een donderdag door het hoofdbestuur verstrekt communiqué, in strijd met de redelijkheid en alle be staande gebruiken in de Nederlandse en internationale orkestwereld. Het gaat de operadirectie, aldus het hoofdbestuur, om iets anders dan om de verbetering van de artistieke prestaties van het ensem ble. Men kan van geen musicus verwach ten dat hij gaat proef- of voorspelen, ter wijl dat zijn ontslag tot gevolg kan heb ben na vele dienstjaren en zonder zelfs maar te zijn gehoord, zo zegt het commu niqué. De bond overweegt stappen die er toe zullen leiden dat dirigent Bauer Theussl van de Nederlandse Opera op de internationale zwarte lijst wordt ge plaatst. Zoals bekend zijn er al geruime tijd moeilijkheden bij de opera, waarvan de directie de oorzaak meent te kunnen zoe ken in het te lage niveau van het orkest. (Van onze verslaggever) Verijdelde pogingen om de brandver zekering voor zestienhonderd gulden op te lichten zijn donderdagmiddag uit voerig ter sprake gekomen bij de Rot terdamse rechtbank, waar twee vrou wen uit de Maasstad, Anna R (34) en Maria V. (42). op beschuldiging van en medeplichtigheid aan brandstichting gevangenisstraf hebben horen eisen. Over twee weken zal de rechtbank uit spraak doen. Mr. Meeter. officier van justitie, zei het ten laste gelegde bewezen te achten en de vrouwen gaven ter zit ting hun daad ook toe. Gezamenlijk hadden ze de verzeke ringsmaatschappij van een van hen geld afhandig willen maken door zo'n vijftig kledingstukken te verbranden boven een petroleumkacheltje in de voorkamer van de aanstooks'ter. Anna, de vrouw die de hele zaak had uitge dacht, had enkele dagen voor de brand stichting al een schadeformulier aange vraagd, dat ze met haar helpster in vulde en op de post deed nog voor de kleren in brand gingen. De medeplich tige Maria probeerde ter zitting aan vankelijk haar rol in het hele spel te ontkennen. Ze gaf wel toe te begrijpen wat haar vriendin had bedoeld toen die vroeg naar de Meidoornlaan te komen om daar „kleedjes te kloppen". Ze had zelf een dag tevoren het door haar vriendin opgestelde lijstje met te ver branden kleren op het schadeformulier overgeschreven, „omdat ze zo'n mooie hand had". ,,Ik heb alles gedaan om Anna van de brand af te houden. Bovendien kan ik niet tegen vuur. Ik wordt er zo ze nuwachtig van", zei de medeplichti ge tegen president mr. R. Brunner. Met de grootst mogelijke heftigheid ontken de Maria ook een onder ede gedane verklaring dat zij met hun tweeën ie der op de beurt een kledingstuk voor de brandende petroleumkachel hadden gehouden en dat zij als dank voor de hulp honderd gulden en een lamp zou krijgen. ,,Ik heb zelfs geprobeerd door verschillende brandende kledingstuk ken uit te trappen erger te voorko men." Mr. Meeter zei in zijn requisitoir niet de indruk te hebben dat de twee bij het plegen van het misdrijf beseft heb ben wat voor rampzalige gevolgen een brand in de dichtbevolkte omgeving van de Meidoornstraat had kunnen hebben. En over Anna: „Geld speelt bij haar een alles beheersende rol, daarom kwam zij tot deze zeer kwalij ke methode van oplichting". Over Ma- ria: Zij was beslist geen vrijwillige brandweer, hoewel zij dat wel wil doen voorkomen.'' De artsenstaking in België heeft tot dusverre een rustig verloop. In Wallonië hebben arbeiders in enkele plaatsen te gen de staking van de geneesheren gede monstreerd, echter zonder dat het tot in cidenten kwam. De door de nationale fe deratie van geneesheren ingestelde wachtdiensten blijken volgens in Brussel ontvangen berichten over het algemeen te functioneren en van ernstige gevol gen voor zieken als gevolg van de sta king is tot dusverre geen melding ge maakt. In hoeverre de 10.000 praktiserende Belgische artsen de stakingsoproep van de „Nationale federatie van syndicale ka mers" de artsenorganisatie hebben beantwoord, is moeilijk na te gaan. De federatie zelf deelde donderdag in een communiqué mee dat tussen de 80 en 96 procent van de artsen staken. Uit ver schillende delen van Vlaanderen werd echter in de loop van de dag gemeld dat vele artsen er ae voorkeur aan hadden gegeven hun praktijk te hervatten. Twee Brusselse avondbladen, „Le Soir" en „Het Laatste Nieuws", meldden giste ren dat de besprekingen tussen de re gering en de artsen mogelijk zullen wor den hervat. „Le Soir" wist te melden dat er al geheime contacten zijn gelegd, doch dat er nog geen beslissing is genomen. De voorwaarde van de regering is zoals donderdag in Brussel uit niet-offi- ciële kringen werd vernomen dat de artsen zelf om hervatting van het over leg verzoeken en dat de staking wordt opgeheven. De artsenfederatie zou daartegenover eisen, dat de verklaringen van werkne merszijde worden ingetrokken. De vak bonden hadden namelijk verklaard dat de artsen louter en alleen in staking zijn gegaan uit financiële overwegingen. Donderdag deden zowel de Christelijke Volkspartij van minister-president Le Le- fevre als de liberale oppositiepartij een oproep tot hervatting van het overleg. Een niet-politiek beroep op de artsen werd donderdag gedaan in een door 300 jeugdige moeders ondertekende petitie. JvS™r\verzoeken de moeders, namens de 15.000 leden van het verbond van katho lieke arbeidersvrouwen in Luik en Se- ramg het „medische corps, bekend om zijn kunde en toewijding", „zo spoedig king een e*nc*e ma^en aan de sta- D?u Belgische minister van volksge zondheid, Custers, veroordeelde in een radiorede de houding van de nationale federatie van Belgische artsen scherp. Hi] laakte de staking als een door „kort zichtigheid en hartstocht" ingegeven zinloze poging" om de voortuitgang op s°maal gebied te verhinderen. Minister Custers deed een oproep tot de_ Belgen „koelbloedig" te blijven en iei er van overtuigd te zijn, dat het gezonde verstand in een rechtvaardige zaak zou zegevieren. Het Belgische leger heeft 200 bedden beschikbaar gesteld om het tekort in de ziekenhuizen aan te vullen. De zieken huizen zijn overvol als gevolg van het feit, dat door de staking vele patiënten moeten worden opgenomen die onder normale omstandigheden thuis zouden worden verpleegd. In Valkenburgse hotels en pensions hebben vandaag meer dan driehonderd Belgische artsen voornamelijk uit de provincie Luik hun intrek genomen. In Aken en omliggende gebieden zou den ongeveer duizend Belgische artsen vertoeven. De meerderheid echter ver blijft in het hertogdom Luxemburg. (Advertenties) brengt in haar VOORJAARSCOLLECTIE manteicostuums - japonnen en suède Breda - Tilburg Den Bosch SELECTIEKLEDING hollenkamp brengt u een fraaie collectie Terlenka en Dioleen regenjassen. Onkreukbaar in hoosbuien en urenlange autoritten. Befaamde merken zijns Falcon, Hazewind en Valmeline, in de prijzen AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN ENSCHEDE HEERLEN ROTTERDAM

de Stem | 1964 | | pagina 1