39.- Druk programma voor drs. Bakkers bij bezoek aan provincie Zeeland OP WEG NAAR ZEVENDE PAX CHRISTI VOETTOCHT Aannemer D. v.d. Poel overleden SIMBOLO Middelburgse kinderen zien muizencircus Maar weinig r.-k. scholen hebben oudercomité s een gelaatsreiniging 10 stuks f 1.60 Schepen in moeilijkheden Staatssecretaris Ec. Zaken op tournee Voorlopig ongeveer zes vestigingen bedrijven in Axel MET ULTRA-WASWERKING héél moderne zijn en voor end als C A erst de mode. Vaartocht met Prinses Margriet S/oe Axel wacht op achtduizendste inwoner Alg. vergadering polder Walcheren te Middelburg uitsluitend tabak PaaWaü p extern In en nabij kanaal door Zuid-Beveland Stichting Eindhovens Hogeschoolfonds Vrachtschip liep aan de grond bij Westkapelle IN BISDOM BREDA Voorlopig nog geen uitbreiding te verwachten Pompen Gestrand Ook een houten strandkerk in Vrouwenpolder Audiëntie Opleiding van Wdfare-helpsters in Zeeland Langzame groei Katholiek onderwijs N.V. SLAVENBURG'S BANK Twee doden in liet verkeer te Tilburg fN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 2 APRIL 1964 zmvcwt kostuum in X-lijn. )°,V wollen kamgaren, dern grijs en blauw, inke plooi-iix pantalon nder omslag a y (Van onze verslaggever) Gisteren is het programma be kend geworden van het bezoek dat staatssecretaris J. A. Bakker op 6 en 7 april a.s. aan Zeeland zal bren gen. Maandagmorgen 6 april zal de staatssecretaris om kwart over tien ter provinciale griffie worden ont vangen. Onmiddellijk hierna zal een bespreking met het provinciaal bestuur volgen over problemen m. b.t. de economische ontwikkeling en de recreatie in de provincie. Deze problemen zullen worden in geleid door het lid van G.S., jhr. mr. T. A. J. W. Schorer. Even na 12 uur zal een korte vaartocht vol gen met het motorschip Prinses Margriet. Men vertrekt vanuit Vlissingen. Aan boord zal worden geluncht. De Prinses Margriet zal omstreeks kwart voor twee te Breskens afmeren. Er zal een kort bezoek aan deze gemeente worden ge bracht. Bezichtigd zullen o.m. worden het strand, de boulevard en de ontwor pen jachthaven. Vanuit Breskens gaat het gezelschap naar Terneuzen. Onderweg zal nog een kort bezoek worden gebracht aan het recreatiegebied de Braakman. Om 3 uur zal het gemeentebestuur van Terneuzen het gezelschap op het stadhuis thee aan bieden. Hier volgt een korte bespreking met het gemeentebestuur over de gang van zaken in Terneuzen. Tenslotte zullen enkele onderdelen van de ontwikkelings kern Terneuzen worden bezocht. Van Terneuzen gaat de reis via Perkpolder naar Kruiningen en Goes. Om 6 uur zal het gemeentebestuur van Goes als gast heer fungeren. De staatssecretaris en zijn gevolg zullen een korte bespreking houden met het gemeentebestuur van Goes, teneinde de mogelijkheden en moeilijkheden van deze plaats als kern gemeente nader onder het oog te zien. De eerste dag van het bezdek van de staatssecretaris aan Zeeland zal worden besloten met een diner in het Veerhuis te Wolphaartsdijk. Op dinsdag 7 april zal de staatssecre taris ter provinciale griffie te Middel burg 's morgens vroeg een gesprek heb ben met vertegenwoordigers van de mid denstand. Hierbij zullen leden van G.S. tegenwoordig zijn. De staatssecretaris zal om 11 uur ten stadhuize van Middel burg door het gemeentebestuur van de Zeeuwse hoofdstad worden ontvangen. Van Middelburg uit zal een bezoek worden gebracht aan de Sloehaven. On derweg naar Vlissing-Oost zullen de in dustrieterreinen van Middelburg, die in wording zijn, bezichtigd worden. Om 12.15 uur zal het gezelschap zijn aange komen in de directiekeet van de rijks waterstaat in het Sloehavengebied. Daar zal de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat aan de hand van een maquette een inleiding houden over de Sloehaven. Deze bijeenkomst zal ook worden bijgewoond door burgemeester en wethouders van Vlissingen. Nadat in de Campveerse toren te Vee- re de lunch zal zijn gebruikt, zal om kwart over drie een bespreking volgen met de beide voorzitters van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zee land. Tegen kwart voor vier vermeldt het programma een vaartocht over het Veerse Meer met een politiehoot. De trip gaat van Veere naar Wolphaarts dijk. De vaartocht zal worden meege maakt door de burgemeesters van de gemeenten rondom het Veerse Meer. Om vijf uur zal een slotbijeenkomst worden gehouden in het Veerhuis te Wolphaartsdijk. Hier zal de staats secretaris tenslotte de pers te woord staan. (Van onze speciale verslaggever) Deze morgen zullen in heel Nederland enigszins vreemd uitgedoste en zwaar bepakte jongens en meisjes in de trein stappen. Wandelschoenen, gemakkelijke kleding berekend op weer en wind en rugzakken zullen medereizigers niet lang in het ongewisse laten over hetgeen deze jongelui gaan ondernemen. Maar waar alle buitenstaanders niet verder komen dan de conclusie: die gaan zeker een voetreis maken, zal iedere jongen en ieder meisje, zonder dat hij of zij de anderen kent, van alle andere trekkers en treksters precies weten, waarheen de trein hen voeren zal: Den Bosch, waar vanmiddag om precies drie uur de zevende Pax Chisti Voettocht Den Bosch zal beginnen. Erp, Zeeland, Veghel, Lithoyen, St. Oe- (Van onze verslaggever) Op het terrein voor kleine industrieën aan de weg van Axel naar Terneuzen in de gemeente Axel begint enig leven te komen. Men is er momenteel doende met de bouw van een bedrijfspand voor de fa. Goedkoop-De Greus uit R tterdam. De fundamenten zijn gelegd en men kan nu bovengronds gaan werken. De fa. Goedkoop-De Greus is een expeditie bedrijf, dat zich in Axel vestigt, hoofd zakelijk in verband met de relaties, die het bedrijf heeft met de N.V. Dow Che mical in Rotterdam, die, zoals men zal weten, zich ook .uitgebreid" op grond gebied van de gemeente Terneuzen heeft gevestigd. Het expeditiebedrijf is het eerste van een serie van ongeveer zes kleine be drijven, die een plaats zullen vinden op het terrein voor kleine industrie van de gemeente Axel. Voor de bouw van bedrijfsruimten voor vijf ondernemin gen is rijksgoedkeuring aangevraagd. De goedkeuringen zullen, naar verluidt, niet zo heel erg lang meer op zich laten wachten. Daarna zal dus ook het onge veer vijf hectare grote terrein echt ge zicht" gaan krijgen. De beschikbare grond is reeds enige tijd geleden voor het grootste gedeelte bouwrijp gemaakt. De grond is geëffend, er zijn rioleringen aangelegd en straten gelegd. De gemeenteraad heeft onlangs een bedrag gevoteerd voor het aanbren gen van de noodzakelijke verlichting van de straten. Naar het zich laat aanzien zullen de werkzaamheden binnenkort worden uitgevoerd. Ook een van onze verslaggevers stapte vanmorgen al even zwaar bepakt en be zakt in de trein naar de Brabantse hoofd stad. Als gespreksleider zal hij deel uit maken van een van de kapittels of ge spreksgroepen, die vanmiddag vanuit Den Bosch naar een van de twaalf startplaat sen van de voettocht gebracht zullen worden. Al deze startplaatsen liggen bin nen een straal van 25 km rond Den Bosch. Om drie uur zal het avontuur begin nen. De eerste kennismaking zal vanmid dag plaatsvinden op een korte aanloop route naar de officiële startplaats van waaruit vrijdagmorgen vroeg de deelne mers aan de voettocht („routiers" is het officiële woord) weer op weg naar 's- Hertogenbosch zullen gaan. Onze verslaggever zal de route Erp SchijndelDen Bosch volgen. De elf ka pittels, die op deze route zijn ingedeeld, zullen vanavond de gast zijn van de in woners van Erp. In de krant van morgenochtend zal hij berichten hoe de eerste kennismaking van de routiers onderling en de kenns- making met het Brabantse land (tal van deelnemers zijn nog nooit in typisch Bra bantse plattelandsplaatsjes geweest als denrode. Uden en Kaatsheuvel, terwijl de grotere plaatsen als Waalwijk, Ois- terwijk, Oirschot, Oss en Hilvarenbeek voor het merendeel van de jongelui al even onbekend zijn, verlopen en bevallen is.) (Advertentie) (Advertentie) (Van onze correspondent) Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is in zijn woning te Oudelande plotseling overleden de heer D. v. d. Poel. De heer v. d. Poel, die vanaf zijn ge boorte te Oudelande woonachtig was, had tijdens zijn leven namens de Neder landse aannemerspatroonsbond afdeling Goes zitting in de samenwerkende pa- troonsvereniging ,,De Bevelanden". De overledene genoot vooral bekendheid als aannemer van grote bouwwerken. Dins dag was hij nog aanwezig bij het heien van de eerste paal voor de nieuwe christelijke u.l.o.-school te Goes. In de afgelopen jaren werden door hem en zijn medewerkers te Goes gebouwd de b.l.o.- school en het winkelpand van De Gruy- ter, terwijl momenteel wordt gewerkt aan het nieuwe gebouw van het gemeen schappelijke administratiekantoor. De heer v. dè Poel bereikte de leeftijd van ruim 50 jaar. Vuil- en stofdeeltjes belagen Uw teint. Maar de huid, die 's morgens door golden rays van Payot is verlevendigd, is daartegen de gehele dag beschermd, 's Avonds reinigt golden rays grondig strijkt alle vermoeidheid van de dag weg en vormt een doeltreffende schoonheidsbehandeling. Golden rays is de beste verdediging van Uw teint tegen haar vijanden: het weer en vooral.de jaren. Combineren met Lotion no. 2 voor droge huid - met Lotion no. 6 voor vette huid. Frisheid-Schoonheid-Jeugd de la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 - Amsterdam-C. De gemeente Axel zal binnen kort 8000 inwoners hebben. De achtduizendste zal men wellicht nog in de maand april kunnen ver welkomen, wanneer het een beetje meeloopt. Zulks zal gepaard gaan met een beetje feestelijk vertoon. Men dient voorlopig echter reke ning te houden met ophanden zijn de verhuizingen en wat dies meer zij, terwijl men bij geen benadering weet, hoeveel kinderen gedurende de komende weken in Axel gebo ren zullen worden. En wanneer men nog in aanmerking neemt dat per week ook enkele Axelenaren plegen te overlijden weet men dat de gemeente evengoed deze week als in enige volgende week met de „achtduizendste" verblijd zal kunnen worden (Van onze verslaggever) Het dagelijks bestuur van de polder Walcheren stelt de algemene vergadering, die op vrijdag 10 april te Middelburg bij een komt, voor om in het kader van de plannen tot versterking van de zeewering van de zuidwatering tussen de uitwate ringssluis te Ritthem en de buitenhaven van Vlissingen, enkele weilanden ter weerszijden van het voormalig Fort de Ruyter, dat reeds eigendom van de pol der is, aan te kopen. Het betreft hier ruim 2,3 ha grond, waarvan de prijs ruim 36.000 is. Twee grondeigenaren zijn reeds met de prijs van 1,50 per vierkante meter akkoord gegaan en indien de andere grondeigena ren deze prijs niet accepteren wil men tot onteigening overgaan. Eien ander voorstel van het dagelijks bestuur is het indienen van bezwaren en opmerkingen bij Provinciale Staten naar aanleiding van het voorstel van G.S. tot concentratie van polders op Walcheren. Verder stelt het dagelijks bestuur voor de Keur op de duinen zodanig te wijzigen dat er een waarborg wordt gecreëerd, waarmee beschadigingen van zeewerende duinen door onbevoegden voorkomen kan worden. EVeneens stelt het dagelijks bestuur voor aan het waterschap Walcheren een stuk van de Oosternieuwlandsprink te verkopen voor 1,voor de wegverbre- ding van het Fort de Haakweg te Vrou wenpolder. De algemene vergadering heeft reeds besloten tot het rechttrekken van een ongunstige bocht in de Zuidersluiswater- g'ang nabij Ritthem. Dit werk zal gedeel telijk op rijkskosten worden uitgevoerd in het kader van de aanleg van de rijks weg 58 van Nieuwland naar Vlissingen. Om dit te kunnen realiseren stelt het dagelijks bestuur voor om tot aankoop van de benodigde gronden over te gaan. (Advertentie) (Van onze verslaggever) Blijkens haar dezer dagen verschenen jaarverslag over 1963 wil de Stichting Eindhovens Hogeschoolfonds, waarvan ook een aantal West- en Midden-Brabant se gemeenten en bedrijven contribuanten zijn, in 1964 ongeveer 137.000 gulden be steden. Voor studiereizen naar Amerika is 20.000 gulden uitgetrokken, voor aan schaffing van apparatuur en modellen ruim 26.000 gulden, voor gastdocenten ruim 47.000 g-ulden. De post subsidies aan studentenorganisaties vermeldt ruim 24.000 gulden en de hogeschoolgemeen schap wil men voor diverse activiteiten, zoals de diesviering, subsidiëren met on geveer 12.000 gulden. (Van onze correspondent) Te Wemeldinge, aan het Kanaal door Zuid-Beveland, ontdekte schipper Ver linden van het sleepschip Potgieter woensdagmorgen vroeg dat zijn vaartuig in zinkende staat verkeerde. Het 2139 ton metende, en met ijzergrond geladen vaartuig, eigendom van de Nederlandse Rijnvaartvereniging te Rotterdam, was op weg van Antwerpen naar Alsum (Duitsland) en werd gesleept door de sleepboot Goliath. Dinsdagavond had men het vaartuig te Wemeldinge ge meerd om alda-ar te overnachten. Toen woensdagmorgen vroeg de schipper van de Potgieter aan dek kwam, bemerkte hy tot zijn grote schrik dat het water reeds aan dek stond. De ruimen 8 en 9 bleken vol water te staan. Naar schatting was ongeveer 200 ton water in het vaartuig gestroomd. Door de ijlings ter hulp gekomen pomp- boot Adja werd onmiddellijk met pom- p a begonnen, en men slaagde erin het vaartuig boven water te houden. Nadat men al het water uit het vaartuig had Het bestuur van de diocesane ouderraad in het bisdom Breda meent dat het aan tal oudercomités in het bisdom ver be neden de maat is. Hoewel dit wordt be treurd, zal het bestuursbeleid er voor lopig niet op zyn gericht in korte tyd veel nieuwe oudercomités in het leven te roepen. Wel zal er alles aan worden gedaan om de banden van de bestaande comités te verstevigen. Het bestuur hoopt door middel van een aantal goed werkende comités geleidelijk te komen tot een verdere uitbouw van het zo be langrijke werk van de oudercomités. In het bisdom Breda zijn momenteel 150 oudercomités werkzaam voor scholen van kleuters tot en met middelbaar on derwijs. Dit betekent dat 70 tot 80 pet. van de katholieke scholen in het bis dom niet over een oudercomité beschik ken. Enkele dekenaten, waaronder Oos terhout. Roosendaal en Middelburg ge ven veel gunstiger cijfers te zien. Voor deze dekenaten wordt zelfs de moge lijkheid overwogen tot de oprichting van dekenale oudercomités te komen. Om het contact tussen de diocesane ouderraad en de oudercomités te ver beteren is onlangs besloten onderwer pen ter discussie te stellen, die voor de oudercomités belangrijk zijn. Het eerste onderwerp dat ter discussie is gesteld is de schoolmelkvoorziening. Het on derwerp is schriftelijk zo kernachtig mogelijk bij de oudercomités ingeleid door dr. M. F. A. Brok uit Breda, voor zitter van de diocesane ouderraad. Deze introductie geeft in het kort iets weer over het ontstaan en het doel van de schoolmelkvoorziening. over de ge uite bezwaren en wat daartegen door de voorstanders van de schoolmelk voorziening is ingebracht. De school melkvoorziening is begin maart ter dis cussie gesteld. De eerste reacties zijn reeds binnen. De verschillende reacties zullen worden verspreid onder de ou dercomités in het gehele bisdom. AJ£ tweede onderwerp zal de vijfdaagse schoolweek worden behandeld. Andere onderwerpen zullen of kunnen zijn: de voorbereiding op de eerste heilige com munie (zeer actueel), het schoolsparen. de school- en beroepskeuze, de kinder- biecht. schoolreizen, het probleem van de zitten-blijvers, het gedrag van de ieugd in het verkeer en allerlei aspec ten van de gezondheidszorg, zowel voor kleuters als oudere leerlingen. Oe reacties op deze onderwerpen worden gestuurd naar de secretaris van de dio cesane ouderraad, drs. W. Dusarduyn te Goes. Hij zorgt ook voor doorzending van de verwerkte stof naar alle comités Het bestuur van de diocesane ouder raad hoopt op deze manier niet alleen het onderling contact te verstevigen, maar ook een nuttige bijdrage te leve ren bij het bevorderen van de samen werking tussen gezin en school, waar het gaat om een gezonde opvoeding van de kinderen. gepompt bleken er in ruim 8 twee lek ken te zitten, die vermoedelijk de vorige dag ontstaan zijn doordat het vaartuig in de buitenhaven van Hansweert bij het verhalen even tegen de steenglooiing had gestoten. Na het aanbrengen van een noodreparatie zal het vaartuig de reis kunnen vervolgen. Het ruim 900 ton metende motor tankschip „Aurelia" van de redery Ph. van Ommeren uit Rotterdam, dat met een lading olie op weg was van Ant werpen naar Rotterdam, is woensdag middag bij hoogwater op de Ooster- Schelde ter hoogte van Wemeldinge op een zandbank gestrand en vast blij ven zitten. Het motortankschip „Wandria" even eens van bovengenoemde rederij, werd naar de plaats van de stranding gediri geerd, en nam daar een gedeelte van de lading olie van de „Aurelia" over. Het pompen werd in de afgelopen nacht voortgezet en naar verwacht zou de „Aurelia" deze morgen vroeg weer vlot komen, nadat de helft der lading was overgenomen. Te Wemeldinge wordt de lading bims- grient van het 727 ton metende Duitse motorschip Wolf-Dieter overgeslagen in het Belgische vaartuig „Jacobus-Elodie". De Wolf-Dieter, die van Engers (Duits land) op weg was naar Merxem (België) was op de Ooster-Schelde ter hoogte van Stavenisse ten gevolge van een defect aan het roer, aan de grond gelopen en vast blijven zitten. Bij afgaand water plooide het vaartuig en kreeg lekkage. Na los sing zal het vaartuig op de scheepswerf te Hansweert worden gerepareerd. Gistermorgen rond negen uur is het Engelse schip „Trevelan", 5388 bruto re- gisterton, eigendom van de Hain Steam ship Co. te Londen, anderhalve myl ten noorden van het Noorderhoofd bij West kapelle aan de grond gelopen. Met assistentie van sleepboten „Scal- dis" en „Zeeleeuw" is het schip rond twaalf uur weer vlot getrokken. Het 9000 ton metende Amerikaanse schip Normakfir heeft gisteren, op weg naar Antwerpen, radiografisch hulp in geroepen van een dokter, omdat er een zwaargewonde aan boord was. Via de Comex (Combinatie Expeditie) werd dokter J. de Bey uit Hansweert gealar meerd. die zich samen met een mare chaussee met het vaartuig „Inktvis" naar de Normakfir heeft begeven. De gewonde bleek de 51-jarige machinist van de Amerikaanse boot te zijn die een gapende hoofdwond had opgelopen. Nadat dokter de Bey eerste hulp had verleend heeft het Amerikaanse schip zijn reis naar Antwerpen voortgezet. De gewonde machinist is daar in een ziekenhuis opgenomen. In het Middelburgse clubhuis ,,'t Trefpunt" is voor de eerste maal de kinderkermis gehouden. Een van de grootste attracties van de kermis is het muizencircus, dat een Fransman in zijn vrije tijd op bouwde. (Van onze verslaggever) De Stichting Katholieke Toeristenziel. zorg in Zeeland heeft het plan om in Vrouwenpolder nog voor het begin van het komende seizoen een houten strand kerk te plaatsen. Het wachten is nog op de rijksgoedkeuring. Vorig jaar heeft in Vrouwenpolder een strandkerktent gestaan. De ervaringen met tenten zijn over het algemeen geno men tegengevallen. De tent in Vrouwen polder is in augustus van het vorige jaar bijvoorbeeld ingewaaid. De houten strandkerk is als een voor lopige oplossing bedoeld. Zij zal zo spoe dig mogelijk door een nieuwe vervangen moeten worden. De houten kerk zal wor den geleverd door de fa. Boffen en Zn. te Mill. De kerk zal 22 meter lang en 10 meter breed worden. Op de houten zij wanden zal een golfplaten dak worden geplaatst. In de houten strandkerk zul len o.m. een sacristie, een klein pries- tei'koor, een logeerkamer en een biecht stoel worden ingericht. Mogelijk zal het houten gebouw reeds tijdens de pinksterdagen in gebruik ge nomen kunnen worden. In deze nood kerk zullen ongeveer 500 tot 600 mensen de H. Mis kunnen bijwonen. Wanneer de houten kerk bevalt zullen wellicht ook in andere badplaatsen, waar een voorlopige oplossing gewenst is, dergelijke strandkerkjes worden neerge zet. De bisschop van Breda, mgr. G H de Vet, zal ontvangen op 2 en io april. (Van onze verslaggever) Er zijn momenteel in Zeeland twee op leidingen aan de gang voor vrijwillige welfarehelpsters van „De Zonnebloem", te weten in Middelburg en in Oostburg. De cursus in Oostburg staat onder lei ding van mevrouw Van Berckel, de echt genote van de burgemeester van Aar denburg. Mevrouw Cornelisser leidt de cursus in Middelburg. De opleidingen zullen begin juni worden afgesloten. Daarna zullen in Zeeland dus vier teams van vrijwillige welfarehelpsters hun ze genrijk werk kunnen doen. Zoals bekend bestaan er reeds teams in Vlissingen en Goes. Waarschijnlijk zal op de eerste za terdag m mei weer een welfaretentoon stelling worden gehouden in het St -Jo- sephziekenhuis te Vlissingen. Een soort gelijke tentoonstelling wordt voorbereid in Hansweert. Liet blijft een typisch Nederlands, be- ter gezegd Hollands verschijnsel, dat in de protestantse hoek de poli tieke partijvorming een splitsing in vieren vertoont: christelijk-histori- schen, antirevolutionairen, staatkun dig-gereformeerden en gereformeerd- politiek-verbonders. De twee laatst genoemde groepen kan men beschou wen als relicten uit het verleden. Men zou bij de heren Van Dis en Jongeling echt niet moeten aankomen met de vraag: Zou méér eenheid niet beter zijn? Ze zouden u met bijbelteksten om de oren slaan. Christelijk-histori- schen en antirevolutionairen denken echter wel na over de vraag, of de historische breuk tussen Kuyper en Lohman nu eindelijk niet eens geheeld kan worden. De CH tonen zich hierbij echter het meest gereserveerd. Hoewel er dinsdag in de algemene vergadering van de Unie verscheidene leden pleit ten vóór samengaan met de AR, hield de leiding de boot nog altijd af. We hebben regelmatig contact, zei voor zitter mr. Beernink. en die vorm van samenwerking verdient de voorkeur boven een gereglementeerde, daardoor wellicht geforceerde samenwerking. Dit is dus vrijblijvend. Het blijft alle maal nog erg historisch. Misschien dat een jongere generatie te zijner tijd minder last zal hebben van drempel vrees. Inmiddels is er, vooruitlopend op een nog in een nevelig verschiet lig gende fusie, een discussie losgekomen in een aantal organen, hoe die nieuwe partij dan wel zou moeten heten. Het is hiermee begonnen, dat in een AR- jongerenorgaan het voorstel werd ge daan de eigen partij om te dopen in Evangelische Volkspartij. „Antirevo lutionair" klinkt immers zo negatief en is voor hedendaagse mensen slechts met een lange historische uitleg te verklaren. Anderen zeggen: de letters AR vormen een zelfstandig begrip en het zou jaren duren eer een nieuwe naam zou zijn ingeburgerd. Christelijk- historische schrijvers, die zich in de discussie mengden, pleitten ook voor het behoud van de oude naam, die door een nieuwe protestantse eenheids partij zou moeten worden overge nomen. Wij zouden kunnen opmerken, dat de nieuwe aanduidingen PvdA en KVP, na de oorlog opgekomen, toch al vrij spoedig ingeburgerd waren. Maar per slot is dit een zaak, die we aan de betrokkenen zelf willen over laten. Van groter belang dan de naam ls trouwens de stand van zaken met be trekking tot de fusie zelve. En daar omtrent moeten we constateren, dat de idee toch maar heel langzaam groeit. Rapporten lopen altijd het gevaar na een eerste kennismaking in boe kenkast of archief weggezet te wor den, waarna men dan maar weer over gaat tot de orde van de dag. Welvaart, Welzijn en Geluk, de reeks boekwer ken, die nog uitvloeisel is van het mandement 1954 en die uitgegeven werd onder auspiciën van een raad uit de katholieke sociale organisaties, dreigt ditzelfde lot te ondergaan. Op één uitzondering na: het vierde deel en dan meer speciaal het hoofdstuk „Kernvraagstukken van vernieuwend onderwijsbeleid". Men weet dat daar in vragenderwijs het bestaansrecht van eigen katholiek onderwijs aan de orde is gesteld, zódanig dat de argumenten contra zwaarder leken te wegen dan de argumenten-pro. Daarover raakt men vooral in de kringen van het katholiek onderwijs niet uitgepraat. Gisteren heeft de voorzitter van de Katholieke Lerarenvereniging dr. Ter hal in de algemene vergadering te Arnhem het bedoelde hoofdstuk zwaar op de korrel genomen. Het gaat uit, zo zei hij, van de schijnbaar actuele stelling ,dat de school alleen maar zinvol en verantwoord functioneert, wanneer het door haar gegeven onder wijs op enigerlei wijze nut afwerpt voor de samenleving. „Ik maak mij hier ook tot tolk van de leden onzer vereniging, die zich oriënterende over de ideologische achtergronden van onderwijs en onderwijsbeleid, over deze publikatie ernstig zorgen maken. Er zijn vormingsidealen van ouders en docenten, die in geen enkele relatie staan met de vergroting van een nut tigheidseffect van de school." Dr. Terhal hoopte dat er meer begrip zou ontstaan voor zin en betekenis van het katholiek onderwijs binnen de kring van het katholiek maatschappe lijk leven, in sociale en politieke orga nisaties dan thans het geval schijnt. Dit kan men dan toch op het conto van het befaamde hoofdstuk schrijven, dat nu toch eens duidelijk gesti puleerd wordt, hoe men het eigen katholiek onderwijs moet zien. Heel de rest van de vijf boek werken is door het katholieke volk daarentegen blijkbaar voor kennis geving aangenomen.... CREDIETEN TERNEUZEN: KERSSTRAAT 13 - TEL. (01150)—3774 HULST: ZITDAG STEENSTRAAT 20 Op het kruispunt Oude Langstraat-Dr. Vriënsstraat te Tilburg is woensdagmor gen de 12-jarige wieirijdster Elisabeth Brouwers uit Tilburg, leerlinge van de middelbare meisjesschool, aangereden door een vrachtauto, die bij het nemen van een bocht uiterst links van de weg terecht kwam. Het meisje kwam met het hoofd onder een der wielen terecht en werd op slag gedood. In het St. Elisabethziekenhuis te Til burg is de 52-jarige verfmeester J. J. Verschuren uit Tilburg aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden De man was dinsdagochtend op de Lovense Kanaaldijk in botsing gekomen met een bestelauto, toen hij per rijwiel het kruis punt met de Enschotsestraat wilde over steken. De man liep daarbij onder meer een schedelbasisfractuur op.

de Stem | 1964 | | pagina 5