Tweede verhoging later in het jaar Oost-Europa: meer handel met westen geen teken „rode top" Nog van koUonJeam Met als doel verbetering inkomstenpositie boer Weer hoger dodental in Alaska Op verzetsdag Cyprus moeilijkheden verwacht Winkelmeisje redt familie van gasdood OVERVAL KNOEIERIJ GEBLEKEN house of II enqiand PROEF MET KLEUREN TELEVISIE •22?5 Drinkebroers molesteren politieman Kroestjev in Boedapest LAM „LUIERT ALS KLEUTER Bredanaar (32) stichtte brand uit vergelding DAGBLAD VOOR ZEELAND Corduroy regenhoedje In centrum Breda Heden grootste paraatheid Neem risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-hei-zelver Bom in Belgische ambassade Parijs Buien Vanavond 104e JAARGANG No. 24551 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. WOENSDAG1 APRtt 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) ötLcCl IEKLED/NG Jacques Segai ontwierp het. Hollenkamp brengt dit Parijse hoedje naar Nederland. Als flatteus hoofddeksel roor al die regenachtige' Ook in tweed en tergal- laine v.a. 19.75 AMSTERDAM BREDA; EINDHOVEN ENSCHEDE. HEERLEN' ROTTERDAM MELKPRIJS OMHOOG MET EEN CENT (Van onze Haagse redactie) BIESHEUVEL: Koffie met duurdere melk. (Van onze verslaggever) Twee Bredase politiemannen hebben dinsdag in het centrum van Breda hun drieëndertigjarige collega W. J. Roovers moeten ontzetten toen vijf aangeschoten mannen hem aanvielen en mishandelden. De gemolesteerde agent zal geruime tijd geen dienst meer kunnen doen. Hij liep o.m. een gebroken vinger en een blauw oog op. Het incident deed zich voor op de hoek van de Grote Markt en de Cathari- nastraat, kort nadat agent Roovers een fietsende jongen, die zijn stuur niet vast hield, een waarschuwing gegeven had. De vijf mannen zagen het optreden van de politieman met lede ogen aan en de achtendertigjarige autohandelaar A. van D. kon niet nalaten de agent voor „hon gerlijder" uit te maken. De moeilijkhe den ontstonden zodra Van D. wegens be lediging van een ambtenaar in functie gesommeerd werd mee naar het bureau te gaan. De autohandelaar sloeg de agent toen in het gezicht, waarop Roovers zich evenmin onbetuigd liet. De eenendertig- jarige koopman W. van D. kwam zijn broer vervolgens te hulp, totdat ten slotte ook de overige drie zich in het gevecht mengden. Het bleken de koop lieden J. R. (33), H. van O. (28) en de textielhandelaar M. H. (33) te zijn. Het vijftal zit nu in een politiecel. Ér zijn meer dan genoeg getuigen om tot een afdoende bewijsvoering te komen. De winkel- en straatprijs van de melk zal met ingang van maandag 6 april met een cent per liter worden verhoogd. Ook de prijzen van aan verwante artikelen als yoghurt, pap, vla e.d., gaan met een cent per liter omhoog. De prijs van koffiemelk zal met 2 1/4 cent per liter stijgen. In de taop van het jaar, waarschijnlijk tussen 1 november en 1 januari, zullen de prijzen van melk en melkartikelen nogmaals met een cent per liter omhoog gaan. De prijzen van kaas en boter zullen zoveel mogelijk ongewijzigd blij ven. De prijsverhogingen zijn een gevolg van een regeringsbeslissing om de richtprijs af-boerderij voor alle af te leveren melk voor het jaar 1 april 1964- 1 april 1965 vast te stellen op 31 gulden per honderd kilogram met 3,7 procent vet. De nieuwe richtprijs ligt twee gulden per 100 kg melk hoger dan de richtprijs in de afgelopen periode van vijf' maan den en vier gulden hoger dan in de pe riode 1 april 1963 1 november 1963. De verhoging van de richtprijs heeft tot doel de inkomstenpositie van de boer te verbeteren. Bij een richtprijs van 31, zal het arbeidsinkomen van de boer op weidebedrijven afhankelijk van de grondsoort vermoedelijk variëren tus sen 15.000 en 12.000 per jaar en op de gemengde bedrijven tussen 8400 en 9670. Tijdens een persconferentie in Den Haag deelde minister Biesheuvel mee dat bij de bepaling van de richtprijs voor de boer en de consumentenprijs reke ning is gehouden met de doorberekening van tweemaal vijf procent loonsverho ging. Zoals bekend mag in de industrie de vijf procent van 1 januari worden doorberekend en de tweede vijf procent het algemeen alleen indien daar voor speciale omstandigheden zijn. De achterstand in het landbouwbedrijf is echter zodanig dat de tweede vijf pro cent ongevraagd voor doorberekening in aanmerking is gebracht. De nieuwe richtprijs zal worden nage streefd met de volgende middelen: Een verrekenprijs voor de consump- tiemelk van 34,10 per 100 kg met 3,7 procent vet. Een geraamde opbrengst van 21,20 per 100 kg in de periode 1964/1965 voêr tot zuivelprodukten verwerkte industriemelk. De minister wacht op een advies van het produktschap voor zuivel op welke wijze deze geraam de opbrengst kan worden gehaald. i Een van te voren bepaalde uit het landbouwegalisatiefonds te bekosti gen toeslag van 8,- per 100 kg in dustriemelk. Deze toeslag zal van de schatkist een bedrag van 350 mil joen vergen. Op de begroting van het landbouwegalisatiefonds is een bedrag van 362 miljoen gereserveerd. Bij de vaststelling van de verrekenprijs voor de consumptiemelk en van de op- brengstprijs voor de industriemelk is re kening gehouden met het feit dat de on langs van kracht geworden E.E.G._zuivel- verordening voorschrijft dat elke verho ging van de richtprijs moet doorberekend worden in het binnenlandse prijspeil voor consumptiemelk en de verschillende zui velprodukten. De beslissing omtrent een richtprijs van 31.- is niet in overeenstemming met de verlangens van het Landbouwschap, dat een prijs van 33,- per 100 kg met 3,7 procent vet had gevraagd. Minister Bies heuvel is wel tegemoet gekomen aan het verlangen van het Landbouwschap om een compensatie te geven voor de aan- passingsloonronde per 1 januari 1964. Deze compensatie is toegekend in de •vorm van een verhoging van de voor de interimperiode (1 november '63 - 1 april '64) bepaalde toeslag voor de in dustriemelk van 8,- tot 8.50 per 100 kg melk. Deze toeslag kost de schatkist ongeveer honderd miljoen. Het aantal doden en vermisten als ge volg van de aardbeving in Alaska is dinsdag gestegen tot 178 na meldingen van het eiland Kodiak, waar 78 of meer doden en vermisten waren geregistreerd. De nieuwe cijfers werden dinsdag be kendgemaakt door functionarissen van de burgerlijke verdediging. De dinsdag in Californië geregistreer de aardschok heeft zich niet in Alaska doen gevoelen. Door de aardbeving hebben alleen al in Anchorage bijna 5.000 mensen hun werk verloren. Volgens het Rode Kruis hebben meer dan 1.000 gezinnen hulp nodig en zijn er in Anchorage meer dan 2.000 daklozen. In aanwezigheid van prinses Bea trix is in het Rynhotel te Rotter dam de nationale herdenking 1813- 1963 met een jeugddiscussie beslo ten. De discussie, die als onder werp had: „Het koninkrijk der Ne derlanden nu en in de wereld van morgen" werd ingeleid door prof. dr. P.J. Bouman. Nadat ook mi nister-president mr. V.G.M. Ma- rijnen een toespraak had gehou den, besloot prinses Beatrix de bijeenkomst met een redevoering. Foto: Premier Kroestjev In café „De Rijnvaart" te Sas van Gent huppelt dagelijks een „aange kleed" lammetje tusseri de tafels, waaraan de bezoekers hun koffie of bier drinken. Het lam Miekie werd verstoten door haar moeder, een van de schapen, waarvan de caféhouder eigenaar is. Liefderijk werd Miekie opgenomen door mevrouw Vernaeve die al een hond, een schildpad en een papegaai als huisdieren heeft. Miekie, nu vier weken oud, wordt grootgebracht met de fles en kreeg, als mensenbaby's, een luier en een babybroekje aan. Een lammetje in huis en café is erg lief, maar er zijn ook bepaalde consequenties aan ver bonden. Vandaar die luierswaarvan Miekie er zes per dag schoon om- krijgt De Russische premier Kroestjev is dinsdag in Hongarije aangekomen voor een staatsbezoek dat,- naar men aan neemt, ongeveer een week zal duren. De Russische delegatie werd op het station van Boedapest begroet door de Hongaarse premier Kadar en andere hoge regeringsfunctionarissen. Op het plein voor het station was een menigte van naar schatting 50.000 mensen samenge stroomd om de Russische gasten te ver welkomen. Officieel geldt het bezoek als een te genbezoek van dat welke premier Kadar verleden jaar zomer aan Rusland bracht, maar Hongaarse zegslieden verklaarden dat beide leiders wellicht stappen zullen ondernemen die kunnen leiden tot een definitieve breuk met communistisch China. Volgens hen is het onwaarschijnlijk dat Kroestjev tijdens zijn verblijf zal ant woorden op de Chinese oproep om hem uit het communistische kamp te stoten. Vandaag leek het er niet op dat nog andere communistische leiders naar Hon garije zullen komen voor een topconfe rentie waarvan herhaaldelijk gewag was gemaakt. Onmiddellijk na de gebruikelijke be groetingsceremonieën begaven Kroestjev en de Hongaarse leiders zich naar het parlementsgebouw voor besprekingen. Daar zou de Russische leider de Hongaar se president Istvan Dobi ontmoeten. Gisteravond was de premier eregast op een door de Hongaarse regering aange boden diner. Vandaag zal hij vermoede lijk een bezoek brengen aan een fabriek in de buurt van Boedapest. Ook is het de bedoeling dat Kroestjev op 4 april de 19e verjaardag van de Hongaarse bevrij ding in de tweede wereldoorlog zal vie ren. Russische troepen verdreven de nazi's uit het land. Kroestjev is vergezeld van zijn vrouw Nina, de minister van buitenlandse zaken Gromyko en andere functionarissen. Het is de vierde maal sinds de Hongaarse revolutie dat hij in dit land vertoeft. Zijn laatste bezoek vond plaats in de cember 1959. In Parijs verklaarde Alexander Adzhu- bei, schoonzoon van premier Kroestjev en hoofdredacteur van het regeringsblad Izvestia dinsdag, dat Rusland wellicht zijn verdedigende houding in de verhitte po lemiek met China zal laten varen en tot de aanval zal overgaan. De Canadese commandanten op Cyprus hebben hun troepen, die deel uitmaken van de V.N.-vredesmacht, meegedeeld dat moeilijkheden te verwachten zijn. Van daag namelijk zullen de Grieks-Cyprio ten op het eiland de ,,EOKA-dag" vie ren, ter ere van de ondergrondse guerril lacampagne tegen de Britten die in 1955 begon. De EOKA was de Grieks-Cypriotische ondergrondse beweging die terreurdaden beging tegen de Britse en Turkse Cyprio ten, voordat het eiland in 1960 onafhan kelijk werd. Voor vandaag staat ondermeer een pa rade op het programma. De mededeling werd gedaan, nadat de bevelhebber van de vredesmacht, generaal Gyani, had be raadslaagd met president Makarios en vice-president Kutchuk. TERUGTREKKEN? Griekenland heeft zich inmiddels be reid verklaard zijn troepen uit Cyprus terug te trekken als Turkije hetzelfde doet. President Makarios van Cyprus heeft onlangs beide landen verzocht hun kleine troepenmacht van het eiland te verwijderen. Griekenland heeft ongeveer 950 man op Cyprus gestationeerd en Turkije onge veer 650. De militairen zijn er op grond van het garantieverdrag met Grieken land. Turkije en Groot-Brittannië. De Griekse premier Papandreou heeft gezegd dat „niets zo onplezierig voor Griekenland zou zijn als een gespannen verhouding of misschien zelfs een breuk met Turkije, wat onvermijdelijk zou zijn in het geval van een Turkse invasie". Papandreou zei dat tussen Griekenland en Turkije laatstelijk „veel misvattin gen" waren voorgekomen, en dat Grie kenland dit oprecht betreurt. „De vriend schap en verbondenheid onzer twee lan den is een zaak van het grootste belang. Niets mag worden nagelaten om te zor gen dat onze banden bestaan blijven", aldus de Griekse premier. Papandreou vroeg om „beëindiging van alle buitenlandse inmenging in de jonge staat en afdoende waarborgen voor de rechten van zowel de grote Griekse meer derheid als de kleine Turkse minder heid". Griekenlands politiek is volgens Pa pandreou gericht op vrede. „Daarom be horen we tot de Verenigde Naties en de Noordatlantische verdragsorganisatie", zei hij. Maar deze band met het Westen sloot volgens de Griekse premier vriend schap met het Oosten niet uit. „Wij bie den onze vriendschap aan aan alle lan den die bereid zijn ze in alle openheid te beantwoorden", besloot Papandreou. In Musselkanaal is een gezin met vier jonge kinderen ternauwernood aan de gasdood ontsnapt, doordat dinsdag het winkelmeisje, de zeventienjarige W. Dijkhuizen, tijdig de zaak vati de familie Twickler aan de Markstraat binnen kwam. Bij aankomst bleek daar alles nog ge sloten Een kort onderzoek wees uit, dat de heie familie Twickler bewusteloos in bed lag. Gasvergiftiging was de oorzaak. De vier kinderen van acht maanden tot acht jaar oud waren er spoedig weer bovenop. De heer en mevrouw Twickler kwamen pas uren later weer wat op verhaal. Er zat een lek in de gasleiding. Wan neer het winkelmeisje een uur later zou zijn gekomen was het hele gezin waarschijnlijk om het leven gekomen, zo hebben artsen meegedeeld. De rijkspolitie in de Drentse plaats Ruinerwold heeft het onderzoek in de zaak van een in 1952 in die gemeente ge pleegde „overval" op een wisselloper, heropend. De wisselloper vertelde toen voor enige duizenden gulden te zijn be roofd. De zaak werd nooit opgehelderd. De politie meent thans dat de man de over val heeft gefingeerd. De toenmalige wisselloper, de thans 47-jarige H. K. uit Ruinerwold, is name lijk onlangs gearresteerd wegens verduis tering van 30.000 gulden ten nadele van de coöperatieve Landbouwbank te Mep- pel, waarbij hij als incasseerder-vertegen woordiger in dienst is. Hij is vandaag voor de officier van justitie te Meppel geleid en heeft bekend sinds het najaar van 1962 in de boeken van zijn werk gever te hebben geknoeid. Het geld ver braste hij in Amsterdam. Toen kort geleden de datum bekend werd waarop de accountants van de co- operatie de boeken zouden komen con troleren. sloeg K. de schrik om het hart en ging hij op de vlucht. Later bedacht hij zich en deed bij de Meppeler politie aangifte van zijn verduisteringen. (Advertenties) Een hevige ontploffing, die volgens een woordvoerder van de Belgische ambas sade mogelijk is veroorzaakt door een kneedbom, heeft dinsdag de bovenste verdieping van het ambassadegebouw verwoest. Diie personen werden gewond. Later werd van de zijde van de am bassade nog gezegd dat mogelijk de Franse O.A.S. wraak heeft willen nemen voor de uitlevering door België van de O.A.S.-er Cabannes de Laprade die door de Franse politie werd gezocht wegens zijn aandeel in de aanslag op president De Gaulle bij Port sur Seine in septem ber 1961. Verscheidene dagen geleden had een man de concierge van het gebouw tele fonisch meegedeeld dat de O.A.S. vergel dingsmaatregelen zou nemen. EEN VLIEGTUIGJE met twee mensen en een lading Corsicaanse poolformulie- ren aan boord, wordt sinds maandag vermist. EEN SPAANSE arbeider is gisteren op de werf ..Biesbosch' 'in Dordrecht om het leven gekomen toen hij onder een kan telende ijzeren plaat bekneld raakte. PRINSES BEATRIX is zondag met haar auto tegen een boom gereden, zo heeft de Rijksvoorlichtingsdienst eerst nu be vestigd. De prinses bleef ongedeerd en de auto zwaar beschadigd weliswaar kan nog worden hersteld. OPNIEUW hebben gewapende en gemas kerde mannen een Franse speelbank overvallen, nu niet in Parijs maar in Le Havre. Zij haalden er 460 duizend nieuwe francs uit de brandkast. Weersverwachting van het K.N.M.I. j geldig tot vanavond: Veel bewolking en plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind uit l oostelijke richtingen. Ongeveer de- l zelfde temperaturen als vandaag. I l Vandaag: zon onder 19.14 uur. Morgen: zon op 6.13 uur. Maan on- l J der 8.44 uur. I De Oosteuropese landen hebben meer handel met het Westen bepleit en Cuba heeft zich bereid verklaard met de Ame rikaanse regering te onderhandelen. Dit zijn de belangrijkste punten die gisteren op de conferentie over handel in ontwik keling te Genève naar voren zijn geko men. De ministers van handel van Tsjecho- Slowakije en Polen verklaarden dat zij meer zaken met het Westen zouden wil len doen. De onder auspiciën van de Verenigde Naties staande conferentie is haar twee de week van beraadslagingen begonnen over hoe de breder wordende kloof tus sen de rijke en arme naties ter wereld kan worden gedempt. De Tsjechische minister van handel, F. Hamouz, verklaarde dat een spontane ontwikkeling geen oplossing kon bieden voor „de aard en omvang" var handels problemen. Hij bepleitte een uitgebreidere handel tussen Oost en West waarvan „het vo lume en de structuur kleiner zijn gewor den", maar niet als gevolg van een of andere daad van zijn land. Zijn Poolse ambtgenoot, Witold Tramp- czynski. zei: „Onze buitenlandse handel heeft geleid tot grotere importbehoeften die ons moeilijkheden hebben gebracht". Hij noemde deze moeilijkheden „nor maal" in een groeiende economie. „Wij willen de handel met alle landen uitbreiden, ongeacht hun sociale struc tuur", aldus de minister. De Cubaanse minister van industrie, Ernesto Guevara, verklaarde op een persconferentie dat zijn regering „volko- Advertentie) f s-ft I Ifl Regenjas a la Suisse Zwitserse exportstempeis 9 zijn nog nat. Jas blijft echter zéér droog in regen! «I Klassiek model in een *M kreukherstellende kwali- 3 teit. Mouw: raglan of inge- =12 zet. Kraag: hooggesloten a| óf reverkraag. In fraaie |1 lichte- en midden-tinten, v.a. 79.50 Karrestraat 3, Breda men" bereid was tot een dialoog met de Verenigde Staten, maar dat dat land prealabele voorwaarden voor besprekin gen heeft gesteld. De afgevaardigde van het Verenigd Koninkrijk heeft bij de commissie voor industrieprodukten dinsdagmorgen het Britse standpunt tegenover het werkpro gramma van de GATT in zeven punten uiteengezet. Wat de fabrieksprodukten aangaat stelt Engeland het volgende voor: onmiddellijke bevriezing op het huidige peil van alle douanetarieven en beper kingen op de export van de ontwikke lingslanden naar de industrielanden, op heffing van alle kwantitatieve beperkin gen 'contingenten) voor de invoer van produkten uit de ontwikkelingslanden met ingang van 31 december 1965 en ver mindering met ten minste vijftig procent in drie jaar van de huidige douanerech ten van de industrielanden op de invoer van fabrieksprodukten. (Van onze verslaggever) Bij wijze van wraakoefening heeft de tweeëndertigjarige Bre dase vertegenwoordiger H. V. op drie plaatsen brand gesticht in de gebouwen van de houthandel Brabant aan de Tramsingel De Bredase politie deelde dinsdag mee dat V., vroeger vertegenwoordiger bü de houthandel en al twee jaar door ziekte op non-actief, een vol ledige bekentenis heeft afgelegd. Dat de houthandel in de nacht van 24 maart niet is afgebrand houdt verband met het snelle op treden van de Bredase brandweer, waarvan de kazerne vlakbij het be trokken bedrijfspand ligt. V. heeft naar uit het onderzoek gebleken is herhaaldelijk met zijn vroegert werkgever over uitkeringen ge twist. Enkele maanden geledei liep het geschil zo hoog. dat er een handgemeen ontstond. Op de avond van de brand, die volgens de politie tot dik duizend gulden schade heeft geleid, had V. wat gedronken. Bij zijn arrestatie ontkende hij aanvankelijk, maar tijdens een kruisverhoor praatte hij er zichzelf in. Vanavond om 6,30 uur zal Nederland voor het eerst ken nis kunnen maken met de experimentele kleuren-t.v. De R.E.M. zal dan namelijk een uitzending met de Amerikaan se medio-screenzender ver zorgen. Voor de maatregelen die de kijker dient te nemen om een goede ontvangst te waarborgen, kan men op pa gina 3 alles vernemen.

de Stem | 1964 | | pagina 1