en Strijd Ethiopië Somali gestaakt wegenkaarten van Shell voor een "wegwijze" vakantie! Nederlandse amateurs uitgeschakeld nu zijn Nederlands hockeyteam wint van Ieren (1-3) Oostduitsers winnen (3-1) Uitslagen UEFA-toernooi' Doelpunt van Arie de Keizer De tweestrijd van Pius XII PRO-PEKING ACTIE IN HONGARIJE GESTOPT Vakantie-pret? sheii-pakketi Nu gratis door uw Shell-dealer Gratis autokaarten Vlot starten Maximale prestaties VOOR OLYMPISCH TOERNOOI vertrouwd middel voor moderne magen NA BLOEDIG Akkoord in Khartoem Zorgeloze auto vakantie SHELL heet in elke taal SHELL DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 MAART 1964 De score Na ontploffingen Partij klompen in brand te Clinge TV-reclame door openlucht-reclame dagelijks overtroefd Het Nederlandse amateurelftal zal geen Olympische lauweren oogsten. De Oostduitse staatsamateurs zijn uiteinde lijk een te grote hindernis gebleken op de weg naar Tokio. Maar toch heeft het er zaterdag tijdens de returnwedstrijd Oost-Duitsland Nederland in gezeten, dat de Nederlandse amateurs niet alleen de io achterstand opgelopen in Den Haag zouden wegwerken, maar de Oostduitsers zelfs zouden uitschakelen. De Nederlandse amateurs hadden een overweldigende start. Al in de vierde minuut scoorde linksbinnen Jan Mulder uit een vrije schop (1—0), waardoor de strijd weer geheel open was De golf van Nederlands enthousiasme ging hoog. De weinige supporters schreeuwden zich de kelen schor. Een 20 voorsprong hing in de lucht. Roggeveen was langs de Oostduitse verdedigers gegaan, alleen de doelman stond nog tussen hem en het net. Even was er een aarzeling, toen griste Heinsch hem het leer van de voe ten. Een unieke kans was ongebruikt ge bleven. Oostduitse stormlopen te doorstaan. De situatie werd al spoedig precair en reeds in de elfde minuut was het zo ver doelman Kutterink kon een scher pe voorzet van Barthels niet onder con trole krijgen en Frenzel gaf het tikje dat een 11 stand betekende. Vijf minu ten later scoorde Stoecker uit een voor zet van Frenzel 1—2 en toen in de 29e minuut Fraessdorf een door Barthels genomen hoekschop benutte, moest De Oostduitse ploeg sloot de gelederen en sindsdien hebben de elf amateurs een felle af weerslag moeten leveren om de Nederland alle hoop laten varen. Het verrassingsoffensief was mislukt. Na de rust had Nederland de achter hoede versterkt. De Oostduitsers kregen een veldoverwicht, maar daarbij bleef het. Door hun superieure uithoudings vermogen konden de Nederlandse ama teurs halverwege de tweede helft in het tegenoffensief gaan. Er ontstonden enige verwarde situaties voor het Oostduitse doel en in de 64e minuut kon Jan Mulder pas op de doellijn door Unger worden gestopt. Oostduitsland, dat vrijwel leeggespeeld het -laatste fluitsignaal haalde, komt nu in de laatste ronde van het Olympische kwalificatietoernooi uit tegen Rusland. De andere ontmoetingen (waarvan de winnaars zich kwalificeren) zijn: Roe menië Bulgarije; Hongarije Spanje; Italië Polen Tsjecho- Slowakije Engeland of Griekenland. (Advertentie) Norac: de grootste hoeveelheid werkza- me stoffen in het 1 kleinste tabletje. Norac tegen overtollig maag- zuur. Handig doosje staat al op de toonbank van Uw apotheker of drogist. Een produkt van de N.V. Algemeene NORIT Maatschappij De uitslagen zaterdag 1. Hongarije België 12 2. Zuid-Slavië Luxemburg 3—0 3. Griekenland Italië 0—2 4. Frankrijk Bulgarije 2o 5. Nederland Zweden 02 6. geen wedstrijd 7 Ierland Polen 0— 1; 8. N.-Ierland Roemenië 10. Zondag 1. Hongarije Spanje 1—2 2. Zuid-Slavië Turkije 0—2 3. Grie kenland Portugal 1—2 4. Tsjecho- Slowakije Frankrijk 32 5. Neder land West-Duitsland 31 6. Schot land Zwitserland 2—0 7. Ierse Rep. Engeland 06 8. Noord-Ierland Oostenrijk 13. De eindstanden groepen luiden Groep 1 1. Spanje 2. België 3. Hongarije Spanje in de de verschillende 2 2 0 0 2 10 1 2 0 0 2 kwart-finales. Groep 2 1. Turkije 2 2 0 0 2. Zuid-Slavië 2 10 1 3. Luxemburg 2 0 0 2 Turkije in de kwart-finales. Groep 3 1. Portugal 2 2 0 0 2. Italië 2 10 1 3. Griekenland 2 0 0 2 Portugal in de kwart-finales. 6— 1 2— 5 2— 4 10— 0 3— 2 0—11 Groep 4 1. Tsjecho-Slowakije 2 2 0 0 4 42 2. Frankrijk 2 10 12 4—3 3. Bulgarije 2 0 0 2 0 03 Tsjecho-Slowakije in de kwart-finales. Groep 5 1. Zweden 2 10 1 2. Nederland 2 10 1 3. West-Duitsland 2 10 1 Zweden in de kwart-finales. Groep 6 Schotland Zwitserland Schotland in de kwart-finales. Groep 7 1. Engelend 2. Polen 3. Ierland Engeland 2 110 3 2 110 3 2 0 0 2 0 in de kwart-finales. Groep 8 1. Oostenrijk 2. N.-Ierland 3. Roemenië Oostenrijk in de 2 110 3 2 10 12 2 0 111 kwart-finales. 3— 2 3— 3 3— 4 5— 1 1— 5 7— 1 2— 1 0— 7 4— 2 3— 3 1— 3 1 l 2 f Hrrru'ic—rs V MVS-SpatU 'Sü-Ktisehefte ■UKMir. Aheaii 0 WlC-llOS EBstffc. Roys-SKS tY flten lï~sm»raia Elintsw (fh-Bver tsiof VYY-FurUmn VI. hi d fc p-v p u- V n k' r k lV:>»en. Ruiln-H Res. XEC-Vttesse Rost. j De uitslagen van de voetbalwedstrijden die gelden voor de dubbele sporttoto van deze week (no. 30 en 31) luiden No. 30 België Hongarije 21 Luxemburg Zuid-Slavië 0—3 Portugal Griekenland 21 Bulgarije Frankrijk 02 Zweden Nederland 20 Polen Ierland 10 Roemenië Noord-Ierland 01 Hongarije Spanje 12 ;fc Zuid-Slavië Turkije 0 2 Griekenland Italië 0—2 Frankrijk Tsjecho-Slowakije 23 Nederland West-Duitsland 31; Ierland Enge land 06. No. 31 Ajax Volendam 23 Heracles P.S.V. 13 Feijenoord M.V.V. 9—1 D.W.S. Sparta 1—1 Fortuna '54 Enschede 13 A.D.O. Go Ahead 0—1 N.A.C. D.O.S. 0— 0Enschedese Boys S.H.S. 24 Willem II Sittardia 13 Elinkwijk Excelsior 22 V.V.V. Fortuna VI 1—0 Eindhoven De Volewijckers 1—3 D.H.C. Veendam 1—1. De uitslagen van de voetbalwedstrij den die gelden voor de sporttoto (no. 29) van donderdag en vrijdag luiden: Spanje België 40 Turkije Luxemburg 8—0 Italië Portugal 1—2 Tsjecho- Slowakije Bulgarije 1—0 West- Duitsland Zweden 21 Engeland Polen 11 Oostenrijk Roemenië 11 Tottenham Liverpool 13 Blackburn Blackpool 1—2 Everton West Bromwich Albion 11 Fulham Manchester United 22 Westham United Stoke City 41 Grimsby Town Preston North End 0—3. Er was geen extra prijs van de gelijke spelen. Het aantal deelnemers aan de sport toto no. 29 bedroeg 378.586. die voor een totale inleg zorgden van 395.205, Voor de eerste prijs was beschikbaar 87.488, voor de tweede prijs 58.325, terwijl er bovendien e enextra-prijs was van 25.000. Op de avond van de tweede paasdag was er nog geen enkele melding van 13 goede uitslagen, evenmin als van 12 goede uitslagen. Voor de extra-prijs hadden zich vijftien kandidaten gemeld. Sporttoto no 30 had 424.105 deel nemers, die tótaal 427.835 inlegden. Hiervan was voor de eerste prijs be schikbaar 84.712 en voor do tweede prijs 56.474, terwijl er voor deze toto een extra-prijs was van 25.000. Maan dagavond waren er twee meldingen van 13 en zestien meldingen van 12 goede uitslagen. Voor de extra-prijs hadden zien 84 gegadigden gemeld. l|nsl°tte de sporttoto no. 31 met 500.668 deelnemers, die voor een totale inleg van 544.277 zorgden. De eerste prijs bedroeg 107.767, de tweede 71.845, terwijl er bovendien nog een extra-prijs van 25.000 was. Op tweede paasdagavond had zich nog geen enkele iileITier met 13 Soede uitslagen ge meld. Wel waren er twee meldingen van 2oede uitslagen. Voor de extra-prijs meldden zich twaalf deelnemers. i Het programma van de wedstrijden in de kwart-finales, die woensdag 1 april worden gespeeld luidt Dordrecht Spanje Turkije. UtrechtPortugal Tsjecho-Slowakije. Amsterdam Zweden Schotland. Rotterdam Engeland Oostenrijk. (Van onze speciale verslaggever) Een Nederlandse hockey-over- winning op de ploeg van Ierland met twee doelpunten verschil is op zichzelf geen opvallende prestatie. Er heerste na afloop van de wedstrijd, die zaterdag voor ongeveer 2000 toe schouwers onder de grauwe regenluchten van Dublin werd gespeeld, in de Neder landse kleedkamer dan ook geen juich stemming over de 31, waarmee de ver tegenwoordigers van de kleine liockey- natie Ierland waren verslagen. Men gun de het de hard werkende Ieren van har te dat het geen debacle was geworden, maar men vond toch wel dat het werke lijke krachtsverschil niet bijster duide lijk tot uitdrukking was gebracht. De voorhoede, die zeker driekwart van de wedstrijd in het bezit van de bal was geweest, schaamde zich een beetje over de drie simpele treffers, en de verdedi ging voelde zich om dezelfde reden verre van gelukkig met het tegendoelpunt, al werd dat dan ook uit een strafslag ge boren. Er waren nog een paar dingen die Van Gooswilligen en zijn mannen „niet lekker zaten", zoals het zelf missen van een strafbal en het constante mislukken van de korte en lange hoekslagen. Maar tegenover de negatieve punten stonden in de eerste interland van het voor-olympische seizoen zoveel positieve waarden, dat zonder meer gezegd kan worden dat deze selectie van elf uit de ploeg Tokio-kandidaten uitstekend heeft overwinterd. Het team slaagde erin het zeer hoge tempo, dat stoelt, op een voortreffelijke conditie, tot de laatste minuut te hand haven. Wat in die soms razende vaart, waarmee de aanvallen werden opgezet en uitgevoerd, keer op keer aan techniek en combinatievermogen was gedemon streerd, deed de liefhebbers aan het lijn tje watertanden. Hadden de Ieren hun vechtlust niet kunnen uitleven in de hun zo vertrouwde modder van het zware en spekgladde veld, zij zouden onder de voet zijn gelopen door de oranje-stormlmie, waarin het flitsend combinerende en switchende binnen trio Van Vroonhoven- Zweerts-Voigt vooral voor de rust goed werd bijgestaan en „gevoed" door de vleugelspelers Krol en De Keyzer. Een zware nederlaag was dan door de groen' hemden niet te voorkomen geweest. In de 11e minuut moest Wilkin capi tuleren nadat al tal van'ongrijpbare com binaties in de doélmond waren gestuit. Een pass van Mijnarends na een vrije slag bereikte Krol in volle ren, een voor zet volgde en met een snelle polsbewe ging sloeg middenvoor Frank Sweerts een groot man deze middag, de bal in eens halfhoog langs de dappere goalie. 12 minuten later kwam de tweede tref fer, een doelpunt zoals alleen Jaap Voigt kan maken. F.en voorzet van Krol werd door de Amsterdammer op de rand van de cirkel gestopt en toen was het in de zelfde seconde „vuur". Een schot zon der zichtbare voorbereiding, hard en hoog. De Ieren bleven doorvechten en zij le ken langzamerhand wat meer vat op het tempospel van de oranjeploeg te krijgen. Het werd drukker op de Nederlandse helft en er kwam zelfs een doelpunt. Van Gooswilligen stopte de bal uit een straf schop van Judge met het lichaam en toen middenvoor Hennessy de strafbal moest nemen deed hij dat goed: 12. In de tweede helft was het Nederlands overwicht minder groot. Beide vleugel spelers vielen wat terug en ook Van Vroonhoven ging naar een lagere ver snelling, terwijl de Ieren met iets meer overleg aan hun aanval begonnen te werken. Een derde doelpunt werd na een kwar tier al genoteerd toen Van Gooswilligen naar voren kwam om een strafpush te nemen. Maar Wilkin stopte de bal en toen moesten we tot de laatste minuut wachten voor Arie de Keizer er echt 13 van maakte. Ethiopië en Somali hebben maandag besloten tot een staakt-het-vuren en hun troepen uit het grensgebied terug te trek ken. De overeenstemming werd bereikt na een week van onderhandelingen in de Soedanese hoofdstad Khartoem, ter wijl troepen uit beide landen, opnieuw met elkaar in hevige gevechten gewik keld raakten. Op 1 april zal een begin worden ge maakt met de terugtrekking der troe pen van 15 tot 25 km van de grens. Beide partijen zullen zich onthouden van het voeren van vijandige propagan da, terwijl besprekingen zullen worden gevoerd om „belangrijke kwesties op te lossen opdat de weg naar normale be trekkingen wordt vrijgemaakt". De gevechten een maand geleden langs (Van onze correspondent). Op eerste paasdag, even na midder nacht, werden de bewoners van het dorp Clrnge opgeschrikt door een hevige ontploffing, die werd gevolgd door een uitslaande brand in een voormalig stenen kippenhok, dat in de tuin stond achter het woon- en winkelpand van A. van T. In het kippenhok bevond zich op het tijdstip van de brand een grote partij klompen, verder een hoeveelheid win kelwaar, alsmede tuingereedschap. De familie van T. had zich reeds naar bed begeven toen de inwonende schoon zoon P. L. er/kele knallen hoorde. Hier op begaf hij zich naar buiten. Toen hij het kip-penhok tot op enkele meters was genaderd had er een geweldige ontplof fing plaats, waarbij het gehele hok uit elkaar werd geslagen. De ravage was groot. De vuurhaard was hevig. De plaatselijke brandweer arriveerde even later en kon het vuur met moeite be dwingen. De schade loopt in de duizen den gulden's. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volledig in het duis ter. De opstallen zijn verzekerd. De zich daarin bevindende goederen slechts gedeeltelijk. de grens van beide landen hebben en kele honderden mensenlevens gekost. Verleden week braken nieuwe gevechten uit. Volgens een officiële Ethiopische woordvoerder zijn bij de gevechten van de laatste dagen, die tot en met zondag hebben geduurd. 170 Somalische mili tairen gesneuveld, terwijl er 200 werden gewond. De Ethiopiërs verloren achttien man aan doden en veertig aan gewon den. Twee Somalische tanks werden ver nield. Een hoge Ethiopische gezagsdrager noemde de toestand zondagavond „zeer ernstig". Volgens hem hadden de Soma li's aangevallen om de vijandelijkheden te doen samenvallen met de verkiezingen, die maandag in Somali worden gehou den, teneinde aldus de internationale aandacht op de Ethiopisch-Somalische grenstrijd te vestigen. Onder auspiciën van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid was al eerder een bestand afgekondigd, doch dit werd donderdag verbroken, naar de Ethiopiërs beweerden door Somali. In de Soeanese hoofdstad Khartoem zijn de gehele afgelopen week vredes besprekingen gehouden tussen gedele geerden der twee landen. Kardinaal Tisserant, de deken van het college van kardinalen, heeft in een ge sprek met het Italiaans weekblad ,,Vita' naar aanleiding van Hochhuts omstre den toneelstuk gezegd, dat Paus Pius XII er meermalen nauw aan toe is ge weest de door Hitier ontketende tragedie aan de kaak te stellen. Pius XII had zo als bekend verklaard bereid te zijn om in een concentratiekamp gezet te wor den. Hij had echter boven alles reke ning gehouden met het dodelijke risico dat de slachtoffers van het nazisme zelf zouden kunnen lopen in geval van een protest, dat in vergelijking met de op aanwijzing van de Paus door de gehele Kerk ondernomen concrete reddings actie ineffectief zou zijn geweest. Pius XII had overigens nog geen volledig beeld gehad van de terreur van het nazieregime zoals men dat pas na het einde van de oorlog kreeg. (Advertentie) Over het nut en de wenselijkheid van reclame op de beeldbuis lopen de menin gen uiteen. Wij willen ons hier dan ook niet in deze discussie mengen. Zonder ook maar één woord ten nadele van re clame op de TV te willen zeggen, kunnen wij echter wèl vaststellen dat er in Neder land honderden plaatsen bestaan waar reclame in de meest' daadwerkelijke en beste betekenis bedreven wordt, die TV-reclame in vele opzichten de baas is: de markt. Nergens immers vindt het publiek zo een grote hoeveelheid artikelen tegen zulke lage prijzen als daar, nergens bestaat een dergelijke mogelijkheid tot kiezen, keu ren en vergelijken. Marktkoopman en straathandelaar staan borg voor uitste kende kwaliteit (zij hebben niet voor niets zo veel vaste klanten) en nergens is het zo gezellig en voordelig als op d* markt, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD (Advertentie) Volgens onbevestigde berichten, die thans, aan de vooravond van Kroestjevs bezoek in Boedapest de ronde doen, heeft de Hongaarse regering een groep voor malige Stalinisten, die zich voor het standpunt van de communistisch-Chinese regering hadden uilgesproken, uitge schakeld. De groep zou onder leiding hebben gestaan van een zekere Sandor Nagv, die indertijd een Stalinprijs heeft gewonnen. Nagy werd kort geleden gearresteerd. Hij zou van plan zijn geweest zich aan het hoofd te stellen van een op Peking in gestelde „nieuwe Hongaarse communis tische partij". Volgens deze berichten heeft de Hon gaarse politie in de afgelopen tien dagen verscheidene honderden aanhangers van Nagy gearresteerd of ondervraagd. Dit zou niet alleen in het gebied van Boeda pest zijn geschied, doch ook in andere delen van Hongarije. Er zouden zelfs, na de ontdekking der „samenzwering", eenheden van de Hon gaarse arbeidersmilitie zijn ontwapend. De Hongaarse communisten, die zich achter Sandor Nagy zouden hebben ge steld. zouden nauw hebben samenge werkt met de Albanese communistische partij. Een»Albanese diplomaat zou de Hongaren gelden hebben verstrekt en hij zou de groep zelfs een drukpers hebben bezorgd. Deze Albanese diplomaat, een zekere Vasil Tasellari, heeft Hongarije, op aan zegging der Hongaarse regering, een tien tal dagen geleden verlaten. Nü alvast plezier en straks op vakantie. Buitenlandse Shell wegenkaarten met talenboekje en jeugdpaspoort. Bij uw Shell-dealer ligt een bestel- kaartje klaar. De touring service is gratis! Ga over op "SHELL X-100" Multigrade, de motorolie die vlot starten en soepel rijden onder alle weersomstandigheden mogelijk maakt! Tank "SUPER SHELL" met I.C.A. Uw motor trekt sneller op, levert maximale prestaties en u rijdt zuiniger. Dank zij I.C.A. géén voortijdige ontsteking, vervuiling van de bougies en kortsluiting! Veilig op vakantie, dus eerst een goede onderhoudsbeurt. Spreek tijdig af met uw Shell-dealer. Hij levert u ook handige Shell specialiteiten voor onderweg. U vindt hier en in 't buitenland overal de vertrouwde Shell-produkten die u het rijden veilig en prettig maken. Er zijn tienduizenden! verkooppunten in Europa, in Nederland 2.900!

de Stem | 1964 | | pagina 9