FAJA LOBBP laat cineast van der Horst niet los süBfisnn hoger! HOGER groter! GROTER. ...en moeder helpt met kerngezonde BLUE BAND Blue Band - mmm...en BOEKENPLANK Onverwachte overwinning van Aardenburg met 1-3 Kinder griep PRESBURG EEN EIGEN WONING I f 20000 He Feijenoord-MVV 9-1 Heracles-PSV 1-3 Fortuna'54-Sc.Enschede 1-3 NCB-ruiters in Esbeek actief VIERDE KLASSE H Zonder pardon Geen spanning Op Bouvigne Weduwendag van Boerinnenbond VIERDE KLAS F VCW gaat nu Virtus bedreiger KIHDERTABLETTEN GEMAKSSCHOENEN RENATA- IPfflÉllll[^Sïs,,d MASTIEK - TEERVRIJ - GLASVLIES DAKBEDEKKINGEN Blue Band! Vitamine A en D... energierijke grondstoffen. Dat wat Uw kinderen nodig hebben om jong en blij te zijn. En die ge zonde levenslust begint bij gezonde eetlust. Trek in een boterham met Blue Band. Trek in een warme maaltijd. Trek in alles wat U met gezonde Blue Band zo smakelijk bereidt...'s morgens,'s middags,'s avonds! ACHT UUR 't Gaat erin... zo'n ontbijt. Spe lenderwijs! Omdat het zo lekker -is met smeuïge Blue Band. HALF EEN Vier boterhammen! Natuurlijk met malse Blue Band. Met ener gie voor uren spelen. ZES UUR Mmm... de geur van goed ge braden viees. Om kieine ravot- ters op hun Biue Band-best te verzorgen. u DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 MAART 1964 I"et is ongetwijfeld een goed idee geweest van de filmer Herman van der Horst om zijn persoonlijke belevenissen bij het opnemen van de film „Faja Lobbi" in Suriname te boek te stellen. Hij heeft dat samen met zijn vrouw gedaan in een zeer verzorgde uitgave, die evenals de film, „Faja Lobbi" heet. Het is bijna vier jaar ge leden, dat de film van die naam in ons land in première is gegaan. Na die eerste voorstelling heeft deze prachtige rolprent in de hele wereld lauweren geoogst, getuige de bekro ningen op de festivals te Berlijn, Bos ton, Edinburgh, Vancouver en Mel bourne. Dat het nu verschenen boek ook de naam heeft gekregen van de felro de bloem, die in Suriname Faja Lobbi, d.w.z. ..Vurige Liefde" heet, benadrukt nog eens, hoezeer deze bloem voor het echtpaar van der Horst het. symbool is geworden van de vurige liefde, die het voor Suriname is gaan koesteren. Dat blijkt trouwens op alle pagina's van deze royale uitgave van n.v. druk kerij De Spaarnestad te Haarlem. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat velen onder hen, die de film indertijd hebben gezien het op prijs zullen stellen door middel van dit boek opnieuw kennis te maken met Van der Horst en zijn visie op het fascinerende rijksdeel Surina me. Het boek ,,Faja Lobbi" is niet een beschrijving geworden van de manier, waarop de film tot stand is gekomen. Het is veeleer een relaas, dat in grote trekken de moeilijkheden, marr vooral ook de vreugden schildert, die de film makers bij hun expedities naar de bin nenlanden van Suriname hebben on dervonden. Als zodanig is het ook in teressant geworden voor lezers, die de film nooit gezien hebben. Op zijn expedities naar het binnenland is van der Horst gegrepen door de woestheid van de wateren en de over weldigende pracht van het oerwoud. Bovenal echter door de mensen, die te midden van zo'n majestueuze natuur zichzelf en hun eeuwenoude cultuur hebben bewaard. In het boek Faja Lob bi heeft Van der Horst dan ook een grote plaats ingeruimd voor deze men sen: de dagelijkse metgezellen op de tochten door oerwoud en over de turbu lente rivieren, maar ook voor de schil derachtige typen, die hij in de neder zettingen heeft aangetroffen. Voor de roeiers Thomas, Frederik en Natha- naël, zolder wier krachtsinspanningen de expedities zeker niet geslaagd zou den zijn. Evenzeer echter voor de tolk Drisi en de ontroerende Indiaan Awali, die zijn bamboefluit ten geschenke gaf aan Van der Horst. Alle gebeurtenissen en feiten van het verblijf in Suriname worden beurte lings door Herman van der Horst en zijn vrouw, Gré van der Horst, opge dist in een sobere, maar aansprekende stijl. De korte hoofdstukken van het boek zijn doortrokken van een weemoe dig verlangen naar het Surinaamse oerwoud en zijn bewoners. ,,Boes' so mi wan'... (Ik verlang zo naar het boszegt Gré van der Horst een Kawina-zanger na. En ze schrijft: „reder die het Surinaamse oer woud van nabij heeft leren ken nen, zal voor zijn verdere leven ditzelfde gevoel meedragen in zijn hart ...Het zal zich plotseling weer De Wajana-lndiaan Jaloekama had geen last van zenuwen, toen hij voor de camera van Herman van der Horst moest verschijnen. melden, midden in het stadsge woel, waar steeds meer verstik kende benzinedampen de straten vullen ...Het zal hem overvallen temid- De bittere woorden na 't teleurstellende bekerresultaat van woensdag jl. aan het adres van de Feijenoord-spelers gericht, hebben hun uitwerking niet gemist. De reactie kwam terecht op de hoofden van de Maastrichtse MW'ers, die met een monsterachtige nederlaag naar huis wer den gestuurd. De Rotterdammers be hoefden niet eens hun beste staaltjes voetbal op de grasmat te leggen om tot deze indrukwekkende score te komen. Bij de rust leidden de Maasstadbewoners met 30 door doelpunten van Bergholtz, Kreijermaat en Kruiver. In de tweede helft liep Feijenoord door treffers van Kruiver, Bergholtz uit tot 50. Na een tegernpunt van Mares (51) werd het via Kruiver (2 x), Groot (strafschop) en Bouwmeester 9—1. Toeschouwers: 25.000. Bij Heracles treurt men na de wedstrijd van gisteren teg'en PSV nog meer dan tevoren over de verklop vorig jaar van Bert Theunissen naar PSV, want deze vroegere „stalgenoot" van de Almeloërs zorgde er nu met drie treffers voor dat zijn huidige club een 31 zege behaalde. In het Heracles van dit seizoen ontbreekt precies een slagvaardige speler als deze Theunissen. Bij PSV ontbraken Wiersma, Brusselers en Hoervn op het appel. De ruststand was 0—2. Toen in de slotfase Alleman na een schot van Brand de bal met de hand wegsloeg, veerden de 9000 toeschouwers nog even op, maar de heer Martens zag er geen opzet in en weigerde een strafschop toe te kennen. Fortuna raakte zijn ongeslagen thuis- record aan Enschede kwijt. Twee zwarte momenten van de Geleense doelman Vo gels in de eerste helft werden door Köhn en Bosveld afgestraft en hiermee legden de Enschedeërs de basis voor de zege, die vooral in de tweede helft, nadat Van Rhijn had tegengeseoord, door een fel aanvallend Fortuna dikwijls in gevaar kwam. In de 14e minuut sprintte Köhn iangs enkele verdedigers, waarna doel man Vogels verzuimde in te grijpen (0-1). Vier minuten later was het Bos veld, die een diagonaal schot op doel loste, waar Vogels overheen dook (0-2). In de tweede helft kon Van Rhijn na ne gentien minuten tegenscoren (1—2), toen de Enschedese defensie voor vermeend buitenspel bleef staan. Middenvoor Jan sen zorgde in de 82e minuut voor de 1-3- eindstand. Toeschouwers: 9500. den van optornende huizenblok ken, maar ook in de eindeloos heid van ons vlakke polderland... ...En zelfs de zuidwesterstorm, die over ons land giert, zal hem de stormwind die het oerwoud geselt... Boes' so mi wan'.... Het boek is verlucht met een groot aantal fraaie foto's, waaronder en kele in kleuren, die het geheel nog aan trekkelijker maken. Alles bij elkaar heeft het echtpaar Van der Horst met deze geschreven „Faja Lobbi" een prachtige „momentopname" gecreëerd van zijn werk in Suriname. Daarmee is dit boek een nieuwe getuigenis gewor den van het grote talent van de mees ter onder de Nederlandse filmers. BERT VAN OOSTERHOUT (Van onze sportcorrespondent) •uapapiaAo Op het landgoed De Utrecht te Esbeek werden tweede paasdag de kampioen schappen samengestelde wedstryden van de N.C.B. verreden. Deze wedstrijden be stonden uit dressuur, een cross country over 3400 meter, met 27 verplichte hin dernissen tot 1.25 meter hoog, met het tempo van 400 meter per minuut en een springconcours gelyk aan klasse midden. Van de kring West-Brabant namen daaraan deel J. Bakx uit Roosendaal, C. Scheepers uit Oud-Gastel en S. Wit- tebols uit Halsteren en van de kring Zevenbergen G. Luykx uit Etten en C. v. d. Made uit Leur. De heer Scheepers uit Oud-Gastel reed het snelste parkoers, doch had na een iets te korte zwenking na een sprong in het duister even pech. Het paard kwam met het hoofd tegen een balk en raakte even versuft, waar door de laatste sprong werd gemist. Hij bezette toch nog een eervolle tweede plaats. De uitslag werd: 1 F. Stokkermans uit Udenhout 297,25 punten, bondskampioen N.C.B., 2 C. Scheepers uit Oud-Gastel 287.25 punten, reserve-kampioen, 3 M. Pompe uit Wa- mel met 270,35 punten, 4 A. v. Dongen uit Huiten 264,90 punten, 5 J. de Leyer uit St.-Oedenrode 260 punten. Deze kampioenschappen waren mede bepalend voor de uitzending naar de na tionale kampioenschappen van de Ned. kath. bond van ruiters, die op 12 april te Geysteren (Limburg) worden gehou den. RCS, dat voor de rust iets beter speel de dan de bezoekers, nam na 30 minuten door van Klinken de leiding (1-0). M. Raas maakte 10 minuten voor de rust gelijk (1-1). Vlak voor de rust bracht Hellinga de stand op 2-1 voor RCS en 5 minuten na. rust had een Lebo-back het ongeluk de bal in eigen doel te werken (3-1). Na 20 minuten slaagde var Eenennaam erin de stand tot 4-1 op te voeren. Een kwartier voor het einde kwam van de voet van P. Raas het twee de Lebo-doelpunt, dat de eindstand op 4-2 bepaalde. Clinge en IJzendijke hebben een zeer matige wedstrijd gespeeld. Het onpro- duktieve spel van de thuisclub was er oorzaak van, dat de volle winst naai IJzendijke ging. Na 28 minuten maakt Sinac het openingsdoelpunt en 2 minuten later zorgde Van Opdorp voor 0-2. Hoe wel Clinge na rust overwegend in dc aanval was, bleef het bij deze stand. Oostburg heeft zijn huid tegen koplo per Sluiskil zo duur mogelijk verkocht, maar uiteindelijk ging de winst toch naar Oost Z.-Vlaanderen. Na een kwartier had Jacobs succes (0-1) en 14 minuten voor het einde was het weer Jacobs, die de zege voor zijn ploeg veilig stelde (0-2). Breskens werd op verrassende wijze door Aardenburg van de winst afgehou den. Wijnands gaf de thuisclub welis waar na 33 minuten een 1-0 voorsprong maar in dezelfde minuut maakte Karre- man gelijk (1-.1). In de 16e minuut van de tweede helft schoot de Backere zijn ploeg naar 1-2 en 2 minuten voor het einde voltrok Karreman het vonnis over de thuisploeg. Deze doktersroman van Marie Schmitz werd herdrukt als Salamander-pocket. De schrijfster verhaalt hierin het leven van een jonge arts. die gebruik maakt van de wetenschappelijke vondsten van een compagnon, die overleden is. Hij heeft veel succes en kan een exclusieve reuma kliniek tot grote bloei brengen. Lang zamerhand komt hij echter tot de over tuiging, dat hij pronkt met andermans veren. Hij gaat inzien, dat hij verplich tingen heeft aan de weduwe en de zoon van zijn gestorven collega. Als hij volop bezig is met een en ander goed te maken breekt de oorlog uit, die zijn levenswerk vernietigt. Het proza van Marie Schmitz is wat ouderwets, maar nog zeer goed leesbaar. Het thema, hoewel langzamerhand wel een beetje afgezaagd, en de toedracht van het verhaal bevatten in zich de mogelijk heid voor de auteur er een roman van te maken van geladen spanning. Vooral de concentratie rond het gering aantal personen kon al een waarborg zijn voor een succesvolle roman. Jammer genoeg is het bij een mogelijkheid en een „zou kunnen" gebleven. Hoewel het boek vlot is van stijl en van een klare helderheid, mist de lezer iets en dat gemis maakt het lezen van dit boek tot een verveling. Het is de spanning, die op zijn tijd op geladen en ontladen wordt, die eraan ontbreekt. Het boek is te zakelijk, elke typering en karakterisering van de hoofd personen is zoek. De schrijver weet niet te boeien, terwijl de lezer als het ware voortdurend naar het begin van de roman Voor leden van de katholieke boerin nenbond in het bisdom Breda wordt op donderda 9 april op Bouvigne te Breda voor de eerste keer een weduwe dag ge houden in samenwerking met het comi té van de K.A. Begonnen wordt met een inleiding over het onderwerp „De ont wikkeling van het godsdientsig leven in deze tijd", waarna een discussie volgt. Op de middagbijeenkomst is er gelegen heid om vragen voor te leggen aan een forum, waarin zitting hebben mej. L. Mes die de agrarisch sociale voorlichting voor de boerinnenbond verzorgt, ir. G. van Logtestijn, deskundig op het gebied van financiëring, bedrijfsvoering, boek houding en belastingen en de heer J. Selten hoofd van de socieale dienst van de N. C. B. te Tilburg. We staan er helemaal niet van te kij ken, dat Virtus in Raamsdonk niet ver der kwam dan een gelijk spel (1-1). Dit eindresultaat kwam in een forse, maar sportieve stryd tot stand. In de eerste helft hadden beide doelwachters hun hei- igdoin schoon kunnen houden, doch tien minuten na de hervatting zag F. v. Don gen zyn kans schoon en het was 0-1. C. Oome was een kwartier later de geluk kigste man van Raamsdonk want door hem had men weer niet verloren. VCW, dat zich door de come-back van Raams donk had laten verrassen, mocht en kon vandaag geen fout maken, het werd een wat eenzijdige vertoning, waarin DHV wel tegenstand hood, maar toch met te '.veinig bezieling speelde om enig succes te kunnen oogsten. Het werd tenslotte 0-4 door een doel punt van midvoor Kees Theuns in de eerste helft en door twee treffers van Jos de Ridder en een van Tonny Hes sels in de tweede speelhelft. Groen Wit heeft veel last gehad met Advendo. Het werd uiteindelijk 0-1 door een mooie kopbal van Ivo van Dijnsen uit een cor ner van Mathijssen. Dit gebeurde pas in de tweede helft, nadat voor rust een ge- lijkopgaande strijd om veld- en balbezit op niets was uitgedraaid. Sterke verdedi gingen en voorhoeden zonder schot. Maar Groen Wit had er genoeg aan om op gepaste afstand te blijven volgen. Zigo verwees Zundert ook weer een plaatsje terug op de ladder. Het bleef op eigen veld met 4-2 de baas, al zag het daar bij de thee nog niet naar uit (1-2). Zigo kon het maar weinig waarderen, dat Zundert al in de eerste minuut met een geschenk-goaltje kwam aandragen; spil Aartsen schoot namelijk in eigen doel (1-0). Midvoor Verheyen en rechts binnen v. d. Sande mochten voor rust nog eens voor eigen rekening scoren (1-2). Toen kwam Zigo aan bod. De tweede speeltijd was er een herboren Zigo, dat de Zundert-defensie gewillig deed buigen voor een betere lichaams conditie: 4-2. Bavel deed in Made wat van haar verwacht werd: het speelde gelijk (3-3). Dit succesje heeft het mede te danken aan twee doelpunten van de jonge Rudy van der Mast, die vandaag uit het 4e naar het le was gehaald. Joop Meyvis maakte het andere doelpunt, ook nog voor rust, 1-3. Na de hervatting speelde Made alles of niets. Het werd hierdoor een vuurwerk op het Bavelse doel, dat nog twee goals opleverde, waarvan er een bij een corner door Jan Marijnissen in eigen doel werd gekopt. Sprundel schijnt toch niet meer de stootkracht te bezitten van enkele maan den terug: het kon niet tot een gelijk spel komen. Right 'Oh won thuis met 3-1 van Sprundel. Geertruidenberg speelde technisch beter, maar hoogstaand spel zagen we van geen van beide partijen. Piet Diepstraten zorgde voor een 1-0 ruststand. Fr. v. Strien nam de beide andere goals voor zijn rekening, terwijl de Sprundel-linksbinnen de eer redde. Hangerig... SÊh Niefc lekker? Koorts? Haal op tijd de dokter en geef gauw een paar veilige, prettige Sinaspril zuigtabletjes. Veilig: door speciale kinder dosering, bevat bovendien een stof die de gevoelige kinder maag beschermt. Prettig: frisse limonadesmaak - een oranje Sinasprilletje gaat er zonder mokken in en helpt dan snel. Draag de zo ELEGANTE va ri en het leed is geleden! Ook verkrijgbaar in GROTE MATEN Voor uw kinderen hebben wij de medisch - verantwoorde schoentjes EINDSTRAAT 2i: - BREDA pijn- en jeukstillend geneeskrachtig1 lllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiii Aambeien! ji SCHROMPELEN WEG 6 Pijn en jeuk wèg 5 Zwelling verdwijnt t- Do wetenschap heeft thans k '/een helende substantie ont~£ ft dekt met de verbazingwek- m, kende eigenschap de aam- 'i T' beien eenvoudig te doen weg- S drogen - de pijn houdt op, S fh zwelling verdwijnt. Toege- fc past in SPERTI, doet dit 'A weefselvernieuwende Bio- 3 Dyne zelfs de meest hardnek- g kige aambeien ineenschrom- K' 5 pelen, zó afdoend dat ze nu g tt geen probleem meer zijn. Sperti Zalf en Zetpillen Si SPERTI is zacht en desinfec- jl terend - bevat géén verdo-5 fyvende middelen. Voor veili-ijj W ge, rechtstreekse behande-g L'li-n .r^v, nn—.hnlnn OOT?DTTT onze prijzen zijn slechts 'weinig verhoogd, vraagt ons eens om een offerte! ASPHALTBEDRIJF ANDON N.V. LANGE STALLEN TEL. (01600) 3 3410 - 4 2607 BREDA ■IIIIB In meerdere gemeenten zijn •wij voornemens bouw- plannen te realiseren in een prijsklasse van ongeveer Nleuwstraat 12 Telefoon 016200-3286 OOSTERHOUT (N.Br.)

de Stem | 1964 | | pagina 6