Russen geven tenslotte toe: Pasen verplicht ons... Werk samen met VN en bewaar kalmte „Bewijzen van spionage hebben we in handen Voetafdruk brengt oude diefstal tot klaarheid voor u Zestien doden in Duitsland DAGBLAD VOOR ZEELAND Johnson wachtte op besluit Oe Thant tot Cyprioten Enkele opklaringen Meer zon in paasweekeind Liftkabel verplettert mijnwerkers; explosie in hoogovenbedrijf Richard Nixon: Amerika naar de maan lopen? Indonesië ook! Aansteker uit Vlissingen nu eindelijk terecht ifro-Asiatische landen Kanaalverdrag V.S.-Panama afschaffen 104e JAARGANG No. 24549 V-oor God, Koningin en 'Vaderland ZATERBAG MAART T96-. Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) TWEE VAN RB-66 NU OOK VRIJ Door een met rode vlaggen versierde grenspost en begeleid door schetterende luidsprekermuziek, zijn gisteren de twee Amerikaanse vliegers, de kapiteins David E. Holland en Malwin J. Kessler, door de Russen vrijgelaten. De twee Amerikanen, wier vrijlating al eerder beloofd was, werden nog dagenlang vastgehouden en het heeft (na de krachtige eis die Washington tot de Russen richtte, welke tot de belofte van vrijlating leidde), nog een hartig gesprek tussen minister Rusk en de Russische ambassadeur in Amerika gekost, om tot de overdracht van de twee neergeschoten vliegers te komen. MELVIA KESSLER In verband met het Paasfeest zal ons eerstvolgend nummer dins- dag 31 maart a.s. versch jnen. Directie Dagblad De Stem lectuur menu i Tenslotte weet niemand met zekerheid hoe het weer zich op Pasen zal houden. Daarom, als u op binnensport bent aange wezen, een hele pagina denk werk. Deze keur aan puzzels bevindt zich op pag17 Wederom brengen wij een hele pagina oorlogsgeschiedenis, deze keer: de geschiedenis van het Duitse spookschip „Tirpitz", dat 25 jaar geleden van stapel liep. Pag15 Het toneelstuk ,,Der Stell- vertreter" heeft heel wat reac ties veroorzaakt. Wij schreven er uitvoerig over op pag. 13 Ook de lezer is weer aan het woord in „Papier voor uw pen", de radio en TV.-programma's staan op dezelfde pagina, even als het laatste artikel in de serie „Mens en wereld in wording. Het geheel op pagina 9. En, zoals altijd elke zater dag, onze vaste rubrieken, met kwistige hand door de krant gezaaid. Zoals men weet was de derde inzit tende van de boven Oost-Duitsland neer geschoten RB 66, Harold W. Welch, reeds vorige week zaterdag vrijgelaten. Hij werd bij zijn parachutelanding gewond. Gistermiddag kwam de vrijlating ook voor zijn collega's. Ze kwamen in de middag per auto via de grenspost Marien- born in West-Duitsland aan. Daar stond een Amerikaanse sedan gereed, die Hol land en Kessler opnam. Een Russische officier bracht stram de militaire groet toen de wagen wegreed. Oost-Duitsland wist gisteren nog niet zo goed raad met zijn houding. Als het aan Ulbricht gelegen had zou er een spionageproces van gekomen zijn, maar de Russen oordeelden het verstandiger gevolg te geven aan de Amerikaanse eis tot vrijlating, zij het dat zij eerst tegen stribbelden. Ook na de belofte de twee, ondanks de staande gehouden beschuldiging in zake spionage, vrij te laten, treuzelden de Russen nog met de uitvoering daar van. In de nacht van donderdag op vrij dag zwichtte de Russische ambassadeur Dobrynin in Washington voor de druk die minister Rusk namens Johnson op hem uitoefende. Hij zegde toe dat de twee vliegers de volgende dag in vrij heid zouden worden gesteld. President Johnson had tot dat moment gewacht met zijn paasvakantie. Pas toen hij de zekerheid had dat de zaak beklon ken was, vertrok hij naar zijn landhuis. De Oostduitse autoriteiten gaven gis teren met een wat zuur gezicht een ver klaring voor de „grootmoedigheid" van de zijde der Russen. Het besluit tot vrij lating, zo betoogden ze, was gevallen „na overleg tussen de Oostduitse regering en de Russische autoriteiten". Men bleef er. zei de verklaring, in Oost-Duitsland van overtuigd dat het neergeschoten Ameri kaanse vliegtuig met een spionage-op- dracht over de grens was gevlogen. Maar omdat de Amerikanen hun spijt betuigd hadden en beloofd hadden dat zoiets niet weer zou gebeuren, had men de twee vliegers vrijgelaten. In de verklaring wordt gezegd dat de twee vliegers zelf erkend hebben dat zij gedurende hun gehele vlucht hebben ge weten wat hun positie was en dat zij tot het laatste moment radiocontact met een basis in West-Duitsland hebben gehad. „We hebben fotografisch bewijsmate riaal op grond waarvan we een proces wegens spionage zouden kunnen begin nen", zeggen de Oostduitsers. Bij die ver klaring sluiten de Russen zich aan DAVID HOLLAND WEGENS DIEFSTAL van grote hoe veelheden levensmiddelen en voorwer pen uit een vorig jaar op de Nieuwe Waterweg gezonken Duits schip zijn dertien mannen in Rotterdam gearres teerd. Voor een bedrag van 20.000,— werden bij hen goederen in beslag ge nomen. DE ZANGERES, mejuffrouw Hammer- stem, die in 1962 in Oost-Duitsland werd veroordeeld wegens spionage, is gisteren vrijgelaten KROESTJEV GAAT zondag naar Boedapest. Men fluistert, dat in de Hongaarse hoofdstad een „rode"' top conferentie ophanden is. Bij Idrija, op 50 km ten westen van Ljubljana in Zuid-Slavië, is een autobus met arbeiders van de weg geraakt en in een rivier gereden. Tweeëndertig in zittenden liepen verwondingen op. Van zeven hunner is de toestand ernstig. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: Overwegend droog weer en plaat selijk enkele opklaringen. Zwakke «h matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Maar.aag: Z0" °nder 1907 UU1" Maan op 19.30 uur. der ëieonnöZOn op 6 22 uur- Zon on- Maan n jUur' Maan °p 2°40 uur. Maan onder 7.20 uur. der™» lit T op 6'20 uur- z°" °«- onde,; 7.37ïur" °P 2149 uur' Maan 20n op 6.18 uur. De vresdesmacht van de Verenigde Na ties op Cyprus is gisteren operationeel geworden door het hijsen van de V.N.- vlag op verschillende plaatsen van het eiland. De Indische generaal Prem Singh Gyani heeft nu formeel het commando over de troepen uit vijf landen op zich ge nomen. Zij zijn het die een burgeroor log tussen Grieken en Turken op Cy prus moeten verhinderen en voor de toekomst onmogelijk moeten maken. De ongeveer 5500 Britse soldaten zul len worden teruggebracht tot ongeveer 3500, wanneer de contingenten uit Fin land. Zweden en Ierland zijn aangeko men. Er zijn al duizend Canadezen. Generaal Gyani heeft verzekerd dat zijn manschappen zich niet met de po litieke strubbelingen op Cyprus zullen bemoeien. Secretaris-generaal Oe Thant heeft in een boodschap de Griekse en Turkse Cyprioten opgeroepen zelfbeheersing te betrachten en samen te werken met de vredesmacht. Hij verzocht alle betrok ken partijen zich te onthouden van ac ties die de situatie kunnen doen ver slechteren. Het toekomstige geluk en welzijn van de bevolking van Cyprus staan op het spel", aldus Thant, „er is geen nobeler inspanning dan te streven naar een be ëindiging van het bloed vergieten en geweld en opnieuw met elkaar samen e werken, opdat op vreedzame wijze een oplossing kan worden gevonden. Ik stel mijn vertrouwen in het volk van Cyprus, dat alleen in staat is de vrede, die wij allen begeren, tot stand te brengen. Ik vertrouw erop, dat het inze hoop zal vervullen, dat hoe ern stig de moeilijkheden ook zijn, mensen altijd in staat zijn een vreedzame oplos sing te vinden". Om doeltreffend te kunnen werken moet de vredesmacht de volledige mede werking hebben van de regering op het eiland, de Griekse en Turkse volksge- Tijdens de paasdagen zal de zon ons niet in de steek laten, maar de tempera tuur, die overdag tussen 8 en 12 graden schommelt, zouden wij graag wat hoger zien. Geen herhaling dus van 1946. toen Pasen ook in eind maart viel met tem peraturen van 18 tot 20 graden. Een hogedrukcentrum boven Scandina vië begon gisteren met een noordoosten wind frisse, maar droge lucht naar ons land te blazen. De depressies blijven op een afstand, zodat wij, vergeleken met de afgelopen dagen, van een verbetering mogen spreken, vooral nu van het oosten uit de bewolking verder oplost. meenschappen en van allen op Cyprus, die met gezag zijn bekleed". Intussen is uit gezaghebbende bron in Athene vernomen dat de Grieks-Turk se betrekkingen verslechteren vanwe ge de beweerde „tergende houding" van Turkije. Deze houding zou vooral merkbaar geweest zijn in de verdrijving van Grieken uit Istanbul, herhaalde Turk se stappen over onbelangrijke onder werpen, Turkse vlootoefeningen en in dreigementen met betrekking tot een herziening van het verdrag van Lau sanne in antwoord op de Griekse eis voor een herziening van overeenkom sten betreffende Cyprus. De Turks-Cypriotische leider Rauf Denk- tash, die van Makarios niet meer op Cyprus mag komen, heeft gisteren in Ankara gezegd dat hij toch terug zal keren, „of Makarios dat nu leuk vindt of niet". Denktash, voorzitter van de gemeen schappelijke Turks-Cypriotische ka mer, zei dat Grieks-Cypriotischce mi nisters hadden gedreigd hem te zullen arresteren „onder het voorwendsel dat ik misdaden tegen de staat begaan zou hebben". Twee ernstige bedrijfsongevallen hebben gisteren in West-Duits land in totaal zestien doden ge- eist. In een mijn in Heessen verloren tien mijnwerkers het leven toen een oude liftkabel, die zij juist aan het vervan gen waren, op hen neerstortte. De dui zend meter lange kabel, met een ge wicht van vele tonnen, verpletterde de mijnwerkers. Vijf anderen, die ook aan het werk deelnamen, werden als door een wonder niet geraakt. Bij een ontploffing in een hoogovenbe drijf in Dortmund vielen zes doden. Een grote gastoevoerleiding sprong met een oorverdovend lawaai uit elkaar, een geweldige ravage aanrichtend. De slachtoffers werden afschuwelijk ver minkt. Minstens tien andere arbeiders werden gewond. „President Soekarno zou er goed aan doen zich bij de problemen van zijn eigen land te houden", aldus verklaarde de vroegere Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon gisteren op een persconfe rentie. Nixon had scherpe kritiek op Indonesië naar aanleiding van zijn houding tegen over Maleisië. Nixon, die op een particuliere „zaken reis" is in het Verre Oosten, zei: „Het Amerikaanse volk en ik zelf geloven, dat de grote meerderheid van het Ameri kaanse congres er zeer scherp tegen ge kant is dat een land zijn Amerikaanse hulp direct of indirect gebruikt tegen een ander vrij en onafhankelijk land". Als commentaar op de verklaring van president Soekarno, dat Amerika met zijn hulp „naar de hel kan lopen", zei Nixon: „Ik zou zo denken dat het Amerikaanse congres van dezelfde mening is wat be treft Indonesië". „TJou goed uw Pasen", las ik in België op grote aanplakbor den. Nu heb ik niets tegen het ge bruik van moderne reclame-me thoden, al was de kleur en de vorm geving ook niet je-dat. Toch schaamde ik me even. Waar adverteerde men voor? Voor biech ten en communiceren met Pasen. Goed, maar waarom? Omdat je je plichten moet doen. Akkoord, maar heb je je plichten gedaan, dan kun je overgaan tot de orde van de dag. Tot volgend jaar Pasen toe. Maken wij zo geen reclame voor een mini- mum-christendom? Voor een be krompen voldoen aan uiterlijke wetten? En eigenlijk voor iets wat buiten het gewone leven staat? J^nquêtes en interviews zijn in trek. Misschien is de publieke opinie ook gepeild over de vraag Waaraan denkt u als ik het woord Pasen zeg. Wat zegt Pasen u? Ik heb de indruk dat velen zouden zeggen: nieuwe kleren, voorjaar, lente, schoonmaak. Dezelfden zou den bij „Kerstmis" zeggen: de ka mer versierengezellig bij elkaar zijn, liedjes. Kerstmis is kennelijk om binnen te blijven, en Pasen om naar buiten te gaan. Of de verre gebeurtenissen die Kerstmis en Pa sen deden ontstaan nog een rol spelen? Natuurlijk, maar het is wederom maar een indruk ze verbleken bij de beslommeringen er rondom. Met Kerstmis vertel je nog wel van het kribbetje aan de kinderen, maar wat moet je ze met Pasen vertellen? Laat ze paas eitjes zoeken en eten... Die gekleur de of chocolade-eieren hebben ove rigens evenveel met Pasen te ma ken als de gekleurde ballen en het engelenhaar met Kerstmis. Niet zo heel veel dus. T)ij Pasen hoort een leeg graf. Een uitzinnige Maria van Mag- dala die Jezus voor een tuin man aanziet. De apostelen die het getuigenis der vrouwen voor beu zelpraat houden. De wedloop naar het graf, waarbij Joannes het van Petrus won. De leerlingen die hun lifter niet herkenden totdat Hij in Emmaus het Brood brak. Het paas- geschenk van de zondenvergeving, de Biecht. Er valt dus genoeg te vertellen, en het is nog actueel ook. Want Pasen is ook voor ons, gelovigen, 'n test. Is de verijzenis en het twee de, het definitieve Leven voor ons een zekerheid? Ergens lijkt de on gelovige Thomas ons oerbeeld. Wij zijn ook mensen van „eerst zien en dan pas geloven". In dit geloven past de Biecht en de Eucharistie. Het geloof van ons Doopsel gaat ér aan vooraf. Pasen is daarom allereerst daar de her nieuwing van. Het is een her nieuwd begin van ons christen- zijn. Ons Biechten is het lichten van ons doopceel. Ons communice ren het zich opnieuw scharen in de kring rond de tafel. We zijn weer één familie van Godskinderen. Dan kunnen we echt niet zomaar over gaan tot de orde van de dag. Onze plicht is niet gedaan; die begint pas. We nemen de verantwoorde lijkheid van ons gedoopt-zijn weer op. Pasen verplicht ons. AALM. STERKENS Als de wacht voor het koninklijk paleis in Athene moet worden afgelost (Van onze verslaggever) igeveer twee en een half jaar geleden, in de nacht van 12 op 13 november 1961, werd in Vlissingen in enkele woningen aan de Vrüdomsweg ingebroken. De po litie vond enkele bijzondere voetaf- lrukken van een profiel, dat opzette lijk was verminkt. Omstreeks dezelfde iijd werden na inbraken elders in het land dezelfde voetafdrukken gevonden, •t vermoeden bestond dat men hier te maken had met buitenlandse zigeuners. Dit vermoeden werd versterkt toen bleek dat ook in andere landen dezelf de vreemde voetafdrukken waren ach tergelaten op plaatsen waar diefstallen waren gepleegd en waar tegelijkertijd zigeuners waren gesignaleerd. De zaak werd in handen gegeven van Interpol. Eind 1962 kreeg Interpol Wiesbaden het bericht door dat in een pandjeshuis te Mannheim een horloge was aangetrof fen dat afkomstig bleek te zijn uit Maastricht. Het was daar gestolen. Als stille getuigen van deze diefstal waren weer die vreemd gevormde voetstappen aangetroffen. Interpol slaagde erin de man te arresteren, die het horloge aan de pandjeshuisbaas had verkocht. Hij bleek een Franse zigeuner te zijn. Je vrouw met wie hij samenwoonde en enkele kornuiten, werden daarop in Straatsburg aangehouden. In de e&ra van van deze inbrekersbende werden verschillende gestolen voorwerpen aan getroffen, waaronder een aansteker, die uit een van de woningen aan de Vlis- singse Vrijdomsweg was ontvreemd. Dezer dagen werd dit hoofdstuk voor Interpol afgesloten in de Franse plaats Colmar. waar de zigeuners wer den veroordeeld tot gevangenisstraffen van vijf, twee en anderhalf jaar. Gisteren is in Algiers de vijfdaags Afro-Aziatische solidariteitsconferentie met een heel pover resultaat afgesloten. De conferentie, die men had willen borduren op het stramien van het anti kolonialisme, is overschaduwd door de Russisch-Chinese twist en wel in die mate, dat men het niet eens kon worden over de plaatsen waar de twee volgende conferenties zullen worden gehouden. Tussen de Chinees-Russische ruzies door is een aantal resoluties aangenomen: De „Amerikaanse agressie tegen Pa nama wordt veroordeeld en beëindiging vém het Panamakanaalveïdrag WQJ$,

de Stem | 1964 | | pagina 1