uck Staatsloterij wordt tikje „gestroomlijnd VLISSINGEN KRIJGT PASS A GIERSDIENST OP AUSTRALIË CARLOS kan geen Spanjaard worden Grote zaken, maar geen geld... IpL I/qmJ ?/c i Wetsontwerp op kansspelen ingediend Vrouw en bekennen haar vriend wurgmoord - volgens plan - op man DRAMA IN DEN BOSCH ROTTERDAMMER VOL PLANNEN IN DE CEL De Goede Vrijdag iter LS Aanval op Maleisië met Russische hulp? Ir bij: llkast loud \98.. lenten EN paasdag '99.— tevfsfs DAGBLAD VOOR ZEELAND Sporttoto IN DE RIJ VOOR KENNEDYDOLLARS Aanhoudend koud Staatsloterij Scheldestad is büj met besluit Britse rederij FRANZ JOSEF VON HABSBURG Ze komen al Neem geen risïco...vcrf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe-het-zelver UoU&tvIconvp 2e hemd halve prijs Ie hemd 13.90 2e hemd 6.95 12 luk, door Loot van jlaflesjes. Mn. Vries- 1 rekken, lable-top, isie Electra LST ge Nieuwstraat 28 Ifoon 01140—2955—2954 npen hebben modern. 86 V. Tel. 2028 m hilderijen. ij sten, eiken en antoorboekhandel Terneuzen TI - AMSTEL notorrijwiel ïfietsprijs JZEN ;traal 16 en 19 n 2220 pbimz MOBIELEN ■CTRA 104e JAARGANG No. 24548 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegern, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. VRIJDAG 27 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, exd. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Deze Vrijdag is goed, al is alle schijn tegen. De zege werd bevochten. Dat kost zweet, en bloed, en tranen. En dat is geen opwekkend gezicht. Dat lijkt op een ondergang, op het ein de. Het was geen einde, wel een ui terste. Hij moest gaan tot het uiter ste. En Hij volbracht het. Daarom is deze Vrijdag goed. Er kwam geen verwensing over zijn lippen. Wel een gebed, een psalm, een profetisch woord, een testament. Toen werd de oude wereld nieuw. Het werd goed. De dag begon al vroeg. Er was haast bij. Tussen het scheuren van het priesterkleed en het scheuren van het tempelgordijn moest veel gebeu ren. Pilatus moest voor dag en dauw de rechterstoel op. Om recht te doen. Recht. Wat is recht in deze wereld? Wat is waarheid? Men stuurt hier van Pontius naar Pilatus. Men schuift af naar Herodes. Daar helpen geen vrouwendromen aan. En krijg je je zin niet, dan ga je slaan. De gesel onteert. Maakt je mens-af. Ec- ce Homo. Zo is de mens: vlees en bloed. Blijft deze Mensenzoon overeind, ge sel dan zijn geest. Ga spotten. Lachen gieren, brullen: Hij is gek. Maak Hem Koning van deze wereld, al is zijn Rijk niet hier. Stapel doornen op zijn hoofd en geef Hem een man tel van bloed. Laat Hem de scepter zwaaien met een rietstengel. Riet dat wuift met alle winden mee. Hij is Koning aan handen en voeten ge bonden. Ave Caesar! Er wordt alleen maar duidelijker: er is geen schuld in Hem. Dit rauwgeslagen vlees om hult een Rechtvaardige. Een Koning. Een koninklijke mens. Hij ging een eenzame weg. Alle een zaamheid van zijn mensenleven kwam tezamen op deze dag. Een zaam tussen een blaffende meute. Hij ging. Zijn ogen vol bloed. Dan ziet de wereld er anders uit. Een hel. Niet kijken, niet horen, niet voelen. De tanden op elkaar. Vallen en op staan. Doorgaan. Doorgaan, de berg op. Daar is de galg al. Het publiek wacht. Show, sensatie. Ze likken in tussen aan een lolly. Ze hebben nieu we kleren aan, want morgen is het Pasen. Hij 'ging omhoog. Tussen hemel en aarde. Zo moest het zijn. In zijn kroon glinsteren parels. Bloedkora len. Hij droeg een rood kazuifel. Zijn handen openden zich naar de hemel. Su.rsum corda. Het was zover. Moest de Christus dit alles niet lijden en zo zijn glorie binnen gaan? Hij had van stenen brood kunnen maken, en van de tempeltinne kunnen springen. Brood en spelen. Hij was Gode-ge- lijk. Maar Hij kwam om alles af te leggen. Om mens te zijn: slaaf der mensen: vuil der mensen. Hij kwam om zich te laten verkrachten. Om zich te laten vertrappen als een aard worm. Wie onder u de Meester wil zijn moet aller dienaar zijn. Hij boog het hoofd voor allen en alles. Toen gingen de stenen spreken. En de heidenen die God niet kennen: ..Waarlijk, hier stierf Gods Zoon". Het twos een lange, harde weg. Hij volbracht de onmenselijk zware taak. Boven de chaos ziveefde Gods Geest, en Adam werd. Een nieuwe Adam. Deze Vrijdag was wel zwart, maar toch goed. AALM. STERKENS TOTO-HOOFDPRIJS WORDT EEN TON (Van onze parlementaire redactie) Minister Scholten (Justitie), staatssecretaris Van den Berghe (Financiën), staatssecretaris Van de Laar (O. K. en W.) en minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij), hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp op de kansspelen inge diend. De voornaamste voorgestelde wijzigingen zijn DE INSTALLATEUR uit Zelhem. die v°rig jaar trachtte een fabrieksarbeider oni het leven te brengen, moet voor "oogstens een jaar naar een krankzin nigengesticht. Hij krijgt geen gevange nisstraf. PAUS PAULUS zal zondag om 12.30 uur Nederlandse tijd zijn paasboodschap uit spreken. DE KON. ZOUT/Ketjen zal voorstellen over het boekjaar 1963 een dividend uit ie keren van 18 (vorig jaar 16) procent in contanten plus onveranderd 5 procent in agio-aandelen ONDANKS VERZET van de zuidelijke staten zal de Amerikaanse senaat 'het omstreden wetsontwerp over de burger rechten gaan behandelen. MET DE uitlevering van de twee Ame rikaanse vliegers, die in Oost-Duitsland worden vastgehouden hebben de Russen nog niet veel haast. Ze hebben beloofd dat de twee mannen zullen worden vrij gelaten maar tot nu toe weigeren ze iets te zeggen over de plaats en datum daar van. Weersverwachting van het K.N.M.I. V |g. tot vanavond: nf hJew°lking met kans op regen T .""rtrcRen. Ook kans op mist. ♦icr0 ^klaringen. Zwakke tot ma- irn..,iWestelijke wind. Aanhoudend Koud weer. /on onder 19.05 uur. Maan op 18.18 Uur. 'derg7n03Zuw.OP 624 UUr' Maa" °n~ De maximumprijs mag 100.000 bruto bedragen (thans 50.000), waarop de loterijbelasting van 15 procent in mindering komt. Mede in aanmerking genomen de gestegen welvaart en enige verdere waardevermindering van het geld is voor gesteld een maximuminleg van 2.50 toe te staan (thans 2,-). Jaarlijks mogen 52 prijsvragen worden gehouden. Het aantal bedraagt thans 42 a 44. De staatsloterij mag zes loterijen per jaar houden (thans maximaal vier). In de naaste toekomst zal met vijf lote rijen worden begonnen. Elke loterij bestaat uit ten hoogste vijf series van 100.000 loten en elk lot is verdeeld in vijf bewijzen van aandeel (thans zes series van 21.000 loten, waar bij elk lot bestaat uit 20 aandelen). De prijs per heel lot (geldig voor alle vier klassen) is 20,-, verdeeld in vijf aandelen van 4,- (thans 80,- ver deeld in 20 aandelen van 4,-). Het populaire „twintigje" blijft bij de nieuwe regeling onder de naam „vijf je" bestaan. Thans zijn er hoogstens 6 x 21.000 X 20 2.520.000 twintigjes. Bij de nieuwe regeling komen er voor lopig 5 X 100.000 X 5 2.500.000 vijf jes). Alle nummers blijven meespelen tot het einde van de loterij. De kans op een prijs blijft dus bij de nieuwe re geling, als men ook voor de volgende klassen betaald heeft, voortbestaan tot het einde van de loterij. (Bij de hui dige regeling was men uitgeschakeld van verdere deelneming zodra het nummer in één der „binnen"-klassen uitlootte). De hoofdprijs wordt, volgens eeuwen oude traditie, gehandhaafd op 100.000,-. De „ton" op een „vijfje" geeft echter een prijs van bruto 1 20.000,-. (Thans op een „twintigje' bruto 5000,-). De thans bestaande bepalingen op het gebied van de kansspelen, die verspreid over het wetboek van strafrecht zijn te vinden, zullen in één wet worden onder gebracht. Er zal volgens het ontwerp geen wettelijk onderscheid meer worden ge maakt tussen hazardspel en loterij. Er zullen echter geen vergunningen voor ha zardspel kunnen worden verstrekt. Pre mieleningen uit te schrijven door rechts personen vallen ook onder de nieuwe wet. Daarvoor zal een vergunning nodig zijn van de ministers van Financiën en van Justitie (i.p.v. de Kroon). Deze vergun ning wordt alleen gegeven wanneer met de lening enig algemeen belang wordt gediend. Aan premielening voor com merciële doeleinden bestaat volgens de toelichting geen behoefte. (Vervolg zie pagina 7) (Van onze verslaggever) De Peninsular and Oriental Steam Navigation Company te Londen heeft besloten een rechtstreekse passagiersdienst vanuit Nederland op Australië te gaan onderhouden. Als aan- leghaven heeft de scheepvaart maatschappij Vlissingen geko zen. Op 12 januari van het ko mende jaar is de eerste afvaart van Vlissingen vastgesteld. De 28.396 ton metende „Orcades" (die dus ruim vijfduizend ton groter is dan de „Willem Ruys"!) zal op die dag in de Vlissingse buitenha ven aan de Handelskade worden af gemeerd om vijf tot zes uur later, zo is berekend, de rechtstreekse reis naar Australië aan te vangen. In totaal zijn van begin 1965 tot begin 1966 vijf afvaarten en vier binnenkomsten voorzien. De uitreis gaat van Londen naar Vlissingen en dan via het Suezkanaal naar Australië, waar Fremantle, Ade laide, Melbourne en Sydney worden aangedaan. De reisduur Vlissingen- Sydney bedraagt 28 tot 30 zeedagen. Vorige week had te Vlissingen een bespreking plaats waarbij o.m. aan wezig waren de commissaris van het Nederlandse Loodswezen in het zesde district (Vlissingen) de heer G. C. de Hondt, de directeur van de firma N.V. John P. Best en Co. (vertegen woordigers van de Engelse rederij in Vlissingen), de heer W. F. H. de Meyer, de heer F. Mijs, directeur van de N.V. Haven van Vlissingen, de heer J. Barendrecht, directeur van Hoijman en Schuurmans Seheeps- agenturen N.V. te Amsterdam, die als generaal-agenten voor Nederland voor passagiers optreden en de heer J. Peters, marine-superintendant van de P. and O. Tijdens de bespreking werden de moeilijkheden en mogelijkheden van de Vlissingse haven besproken. Het gunstig resultaat van dit on derzoek bleek dus gistermorgen, toen de rederij haar beslissing bekend maakte. Aan de buitenhaven beschikt men over voldoende faciliteiten, als douaneruimte, torenkranen enz. Het station is op zeer geringe af stand van de kade gelegen. „Het is niet onze eerste kennis making met Vlissingen", zei ons de heer Barendrecht, „want acht jaar geleden hebben wij in de Schelde stad tweehonderd emigranten inge scheept in de „Himalaya", van de zelfde rederij". „Onze ervaringen met de haven autoriteiten, de medewerking van on ze agenten toen en nu is nu ook van van bijzonder prettige aard", aldus de heer Barendrecht. Als motieven die tot dit besluit van de P. and O. hebben geleid, golden volgens de heer Barendrecht in hoofdzaak de verkoop van de Ne derlandse passagiersschepen Oranje en Willem Ruys, waardoor in het ko mende najaar de rechtstreekse dienst vanuit Nederland naar Australië wegvalt en het toenemende aantal passagiers dat vanuit Nederland en het continent van de P. and O.-sche pen gebruik maakt en daarvoor dus momenteel eerst naar Engeland moet reizen. Dit aantal is zo toegeno men dat de maatschappij het ook op dit punt lonend acht van Londen eerst koers naar Vlissingen te zetten. De grootste P. and O.-schepen, waar onder de bekende „Canberra", va ren vanuit Southampton en kunnen door hun diepgang noch Londen noch Vlissingen aandoen. Een mogelijke concurrent zag de heer Barendrecht wel in de Holland- Amerika Lijn te Rotterdam, die mo menteel overweegt een proef te ne men met de passagiersvaart op Australië. Het gemeentebestuur van Vlissin gen werd gistermorgen officieel door de directie van de firma Best en Co. op de hoogte gesteld. „Ik heb direct het gehele college ingelicht. Wij zijn er mee in onze nopjes", zei gemeen tesecretaris J. W. Peters. De haven van Vlissingen maakt mo menteel een periode van expansie door. De enige vaste lijndienst welke Vlissingen momenteel bezit, is de vrachtdienst Vlissingen - Shoreham van de Hollandsche Stoombootmaat schappij. De Peninsular and Oriental is een der oudste en een der grootste re derijen ter wereld. Zij controleert momenteel 2 miljoen 400.000 ton scheepsruimte. De namen der schepen en datums van afvaarten zijn: 12 jan. Orcades, 15 april Arcadia, 21 juni Orcades, 23 sept. Arcadia en 1 jan. '66 weer Or cades. De aankomsten: Iberia op 14 okt., Himalaya 7 nov., Orcades 15 dec. en de Orsava op 20 jan. '66. Honderden Amerikanen staan hier in de rij voor het ministerie van financiën in Washinton om zilve ren halve dollars te bemachtigen. 34.000.000 van deze muntstukken die de beeltenis van wijlen presi dent Kennedy dragen, zijn in om loop gebracht. De vraag was zo grootdat niet meer dan veertig halve dollars per persoon verstrekt werden. (Van onze Haagse redactie) Aartshertog Franz Josef Karl von Habsburg Lotharingen Bourbon heeft volgens de Weense correspondent van de Volkskrant verklaard, dat generaal Franco een aanvrage van Don (Hugo) Carlos om de Spaanse nationaliteit heeft afgewezen. Die aanvrage zou zijn inge diend nog voor de bekendmaking van de verloving met prinses Irene. De Rijks voorlichtingsdienst had geen commen taar op dit bericht. Aangenomen kan echter worden, dat Don (Hugo) Carlos Nederland nog geen papieren heeft overlegd, waaruit blijkt? dat hij naast zijn Franse nationaliteit ook nog de Spaanse zou bezitten. De regering heeft terzake nog geen standpunt ingenomen. Met een uitspraak over de nationaliteit kan eventueel worden gewacht totdat Don (Hugo) Carlos en prinses Irene gaan aantekenen. De aantekendag is overigens dit geldt De recherche in 's-Hertogenbosch heeft gisteren het onderzoek voltooid naar een wurgmoord, die in de nacht van zondag op maandag blijkt te zijn gepleegd in een huis aan de Eikenstraat te 's-Hertogen bosch. De daders zijn de 24-jarige gla zenwasser J. K. en de 59-jarige vrouw C. E.-W. De echtgenoot van de vrouw, de 59-jarige corveeër C. E., is het slacht offer. K. woonde als kostganger bij het echt paar op kamers. De vrouw, die nu zegt bij haar man onder een waar schrik bewind te hebben geleefd, was al ver schillende malen door haar man met een mes gestoken en bedreigd. Zij had met K. enige tijd geleden het plan beraamd Gisteren al is de drukte aan de Nederlands-Duitse grens op gang gekomen. Hoewel er van lange filevorming nog geen sprake was, „liep het somtijds toch al aardig aan". De Rotterdamse recherche heeft met de arrestatie van de 49-jarige Th. H. uit de Maasstad een einde gemaakt aan het „commerciële" optreden van een in Antwerpen en Rotterdam gevestigde „handelsonderneming", die zich bezig hield met de proviandering van zee schepen. De politie, die H. al geruime tijd in de kijker had, heeft uit langdurige ver horen de volgende geschiedenis kunnen construeren: Begin vorig jaar ontsproot an H.'s brein het plan om in Europes- haven steden handelsondernemingen stich ten, die zich bezig zouden houden met de proviandering van zeeschepen. Hij zocht een directeur voor zijn bedrijf, die tevens bereid zou zijn 25.000 in te brengen. Een Belg ging daarop in. Hij kreeg van H. het verhaal te horen dat hij als nieuwe directeur leiding zou moeten geven aan het kantoor te Ham burg. Om het verhaal nog wat aanne melijker te maken toonde H. zijn Bel gische medewerker een lijst met sche pen, die eigendom zouden zijn van Gro ningse rederijen en waarmee H. een contract had voor de proviandering. Jaarlijks zou voor 5.500.000 aan boord van die schepen kunnen worden ver kocht. De Belg had wel oren naar het directeurschap en hij stak 11.000 in de onderneming. H. huurde intussen kantoorruimte en een magazijn in Antwerpen en Rot terdam, die hij geheel liet verbouwen zonder ook maar iets aan de aanne mers te betalen. De handelsonderne ming kocht ook links en rechts grote hoeveelheden goederen, die nodig wa ren voor de proviandering van de sche pen, alles op krediet, voor een bedrag van 120.000,-. De moeilijkheden begonnen toen de post steeds groter stapels aanmaningen tot betaling kwam afleveren. In het begin wist H. de mensen „die geld wil den zien" nog wel te sussen met een verhaal „dat hij bezig was met een geldschieter, die nog een ton in de zaak wilde steken". Om zijn bedrijf nog meer cachet te geven huurde H. meer kan toorruimte in Rotterdam, waar hij zijn privékantoor inrichtte. Halverwege de verbouwing echter stopte de aannemer omdat hij niet meer geloofde in de kre dietwaardigheid van zijn klant. Toen de aannemer, samen met een aantal cliën ten van H., bij de politie hun vertrou wen in de onderneming opzegden, be tekende dat voor de Rotterdammer het einde van zijn optreden. Juist toen hij bezig was in zijn wo ning een nieuw slachtoffer voor 50.00,- in zijn netten te strikken, arresteerde de politie hem. Kort daar na werd in Antwerpen en Rotterdam beslag gelegd op een grote hoeveelheid goederen, ter waarde van ongeveer 30.000,-. om zich van de man te ontdoen. Tus sen K. en de vrouw bestond een verhou ding. L. Zondagavond na een feestje heeft K. de man in de gang van de woning over vallen. Er ontstorui een vechtpartij. E. viel op de grond. De vrouw heeft hem bij de benen vastgehouden, terwijl K. hem de keel dichtkneep. Toen hij geen tekenen van leven meer gaf hebben ze hem op zijn bed gelegd en de dokter ge waarschuwd, die de zondagsdienst ver zorgde. Ze vertelden de dokter dat E. reeds enige tijd ziek was geweest. Volledig, heidshalve informeerde de dokter daarna bij de huisarts, die dit stellig ontkende. Daarop volgde aangifte bij de politie. Nadat was gebleken dat geen van de bezoekers van het feestje onder verden king stond, werden K. en de vrouw streng verhoord. Tenslotte beschuldigde de rechercheur hen er positief van het misdrijf gepleegd te hebben. Toen K. daarna naar de cel werd geleid legde hij een volledige bekentenis af. Die van de vrouw volgde in de nacht van woens dag op donderdag. K. verklaarde dat hij met de vrouw wel herhaaldelijk had gesproken over het plan E. uit de weg te ruimen, maar hij had nooit gedacht dat het eens zover zou komen. Terwijl Indonesië zich „tot op zekere hoogte" bereid verklaard heeft tot het geleidelijk terugtrekken van guerrilla strijders uit Serawak, is uitgelekt dat legio Russische schepen in de haven van Soerabaja liggen en een grote hoeveel heid materieel uit de Sovjet-Unie onder weg is naar Indonesië, zo meldde het Algemeen Handelsblad gisteravond. Daar uit zou kunnen worden geconcludeerd dat een grootscheepse aanval op Maleisië op komst zou zijn. De Indonesische regering heeft de Sovjet-hulp toegegeven, maar verklaart deze als gevolg van reeds eer der gesloten overeenkomsten. Sinds het Westen wegens de Indonesi sche houding tegenover Maleisië de hulp aan Indonesië bevriest en Soekarno deze bijstand ook niet meer meent nodig te hebben („Loop maar naar de hel met jullie Amerikaanse hulp, wij zijn met on ze natuurlijke bronnen rijk genoeg en verkopen ons leven niet voor dolalrs")\ is de Indonesische affectie voor de Sov* jet-Unie gevaarlijk groot geworden. ook voor de datum van het huwelijk nog niet vastgesteld. Aartshertog Franz Josef Karl bezocht Spanje tweemaal per jaar. Minstens eenmaal per jaar gaat. hij naar generaal Franco. De aartshertog beroemt zich op een goede verstandhouding met het Spaanse staatshoofd. Hij zou vele malen hartelijk ontvangen zijn. terwijl Don (Hugo) Carlos, toen hij voor slechts enkele minuten bij Franco werd toe gelaten, zijn mededelingen staande zou hebben moeten overbrengen De aarts hertog erkent ook het recht van Franco om over zijn eigen opvolging te beslis sen. Zelf voert hij geen enkele politieke actie in Spanje. De kinderloze aartshertog beweert voorts schriftelijke bewijzen te hebben, dat het Parijse geboorte- en doopcerfi- ficaat van Don (Hugo) Carlos is bijge werkt. Oorspronkelijk stonden volgens de aartshertog in dit document de namen Hugo Xavier, Maria, Sixtus, Robert. Louis-Jean, Georges, Michael de Bourbon-Parma. Na speciale toestem ming van de aartsbisschop van Parijs en de gemeentelijke overheid zou aan deze namen in 1963 die van Charles zijn toe gevoegd Volgens de aartshertog heet de ver loofde van prinses Irene dus Hugo en heeft hij alleen de Franse nationaliteit. (Advertenties) SELECTIEKLEDING Tricot-nylon, Bel-0-Fast, wit en grijs. Uni of met fijno streepjes 2 hemden 20.05 Ook in de prijsklassen 16.90 en 19.90 AWSTÉHDAtlBRÉDA, E1NDHOVCN MsCHEDE HEERLEN ROTTERDAM brengt in haar VOORJAARSCOLLECTIE niantelcostuums - japonnen en suède Breda - Tilburg - Den Bosch

de Stem | 1964 | | pagina 1