DUIKERS DAGELIJKS NAAR DE HAAIEN... stretch slip Intrekken rijbewijs als bijkomende straf geëist Lentecollectie Heymans als bij blauwe hemel BEATLEPRUIKEN zwart en bruin Meer dan een gelaatsreiniging Kust-visvallen Geen lieverdjes Defferre: mijn telefoon wordt afgeluisterd Bijna kunstmatig Geef uw soep de volle kracht van sappig, mager rundvlees: met Liebig! Raketbasis in Frans Guyana LEKKERNIJ MET PAASEI Getemde rovers niet gevaarlijk Rivaal van De Gaulle Nieuwtje in juridische wereld Onbekende vrouw in Zuidlaren geïdentificeerd Meer salaris voor Belgische proffen Verkeersdoden in Amsterdam en Wuust wezel De Gaulle overweegt: Hartige hapjes Liefkozing in het voorjaar Irene en Hugo naar Parijs Eerste kievitsei uit Ederveen 15 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 MAART 1964 (Bijzondere medewerking) „Driemaal >per dag gaan die boys naar de Haaien en toch zijn ze nog kerngezond, onbeschadigd en springlevend!" Met „deze boys" bedoelde onze Australische collega een paar mannen, die vroeger als kikvorsmannen in dienst waren van de Australische marine en die nu tot taak hebben om de haaien en andere grote vissen in het oceanarium van Manly (bij Sydney) te voeren. Denkt u niet, dat het gaat om ongevaarlijke haaien! Er zijn knapen bij, die in volle zee onmiddellijk chargeren en, wat meer zegt, wer kelijk doorbijten. Maar in het oceanarium vallen die haaien wonderlijk ge noeg de duikers niet aan. Integendeel, zodra een duiker te water gaat met een mand met visjes om de inwoners van het oceanarium te voederen, zwemmen de haaien naar hem toe en „besnuffelen" ze hem. En nadat ze gegeten hebben laten de haaien zich graag aaien en strelen door hun onder waterverzorgers. Zes maanden heeft dr. Tomson nodig gehad om met de hulp van drie kikvors mannen zijn oceanarium te bevolken. Zij zetten ,,visvallen" uit voor de kust bij Sydney. Zij huurden vissersboten en do ken in zee met netten om vissen te van gen. Beroepsvissers en zelfs zwemmende of vissende knapen hielpen ook een handje. Het moeilijkste was een voldoend aantal haaien bij elkaar te krijgen. Die monsters zijn niet moeilijker te vangen dan veel andere vissen, maar ze zijn moeilijk te transporteren, omdat ze niet in een te kleine ruimte mogen wiprden opgesloten. ,,Er zijn nog verscheidene soorten haaien, die we hier willen gaan houden," zei dr. Tomson, ,,en daarom heb ik bekend laten maken, dat ik haaien levende natuurlijk, inkoop tegen de prijs van 25.— voor elke voet die ze lang zijn. Maar groot was de oogst tot dusverre niet!" Een kijkje in het oceanarium is wer kelijk fascinerend. Grote oude schild padden zwemmen er rond en komen zo nu en dan naar de oppervlakte om wat lucht te happen. Bizarre, kleurige, ge vaarlijke en zeldzame vissen bewegen zich in het water. Er zijn gevaarlijke vechtersbazen en rovers bij, maar het merkwaardige feit is geconstateerd, dat tot dusverre geen der vissen enige nei ging heeft vertoond om andere vissen in het oceanarium op te peuzelen! Misschien komt dit, omdat ze genoeg voer krijgen. Hoe dit zij, de vissen zijn alle blij, als de kikvorsmannen met hun manden met (dode) visjes in het water afdalen om de honger te stillen van de reeds „aangepaste" bewoners van het oceanarium en de haaien tot eten te dwingen. Aardig ook is het om te zien, dat de bejaarde schildpadden rustig wachten tot de haaien hun portie hebben gehad en dan komen bedelen om een paar visjes. Die krijgen ze natuurlijk al tijd. Het is dat verzekeren wij een bijzonder aardig gezicht en een boeiend schouwspel, als Norman Bickley en Pe ter Richardson naar de haaien gaan om die monsters met de hand te voeren en nadien met de hand te aaien en te stre len. Maar voor geen geld ter wereld zou den wij al zei men ons ook, dat het écht niet gevaarlijk was die driemaal daagse duik-voeder-de-haaien-stunts na doen. Haaien zijn, zelfs in een oceana rium, immers geen lieverdjes! (Advertentie) (Advertentie) kantslips v breeches 'HELANCA- Sanitized super elastisch volledig geminderd De toekomstige rivaal van De Gaulle bij de presidentsverkiezingen, Gaston Defferre, heeft in Washington de beschul diging uitgesproken dat de Franse rege ring zijn telefoons in Parijs en Marseille had laten „aftappen". Hij verklaarde dit tegenover verslag gevers toen hij na een onderhoud van drie kwartier met president Johnson het Witte Huis verliet. Volgens Defferre is de Franse regering „zeer gebelgd" over zijn tegen De Gaulle gerichte campagne in Frankrijk. „Mijn telefoon wordt afgeluisterd en de regering wil weten wie mij belt, wat men zegt en wat ik zeg", aldus Defferre die verder meedeelde dat tegenover zijn huis in Marseille, waar hij burgemeester is, een paar politiemannen in de gaten houden wie hem bezoeken. Ook bij zijn Parijse woning wordt dit gedaan. „Het is niet erg democratisch", zo zei hij, „maar het betekent dat mijn kansen (op een overwinning bij de verkiezingen) goed staan". Herhaaldelijk komt het voor, dat een van de kikvorsmannen eerst met de hand de bek van de haai moet openen vóór het monster iets wil eten. Het is na melijk een feit, dat een haai, die in vrij heid toch z.o vraatzuchtig is, in gevan genschap zijn eetlust verliest. Pas als het monster zich heeft ingeleefd in zijn nieuwe omgeving eet hij weer graag. Omdat de haaien beslist iets naar binnen moeten krijgen, is die behandehng van vis-in-de-bek-stoppen beslist noozdake- lijk. „Wii moeten die haaien enige maan den bijna kunstmatig voeden voor ze zich bij ons werkelijk thuis voelen en weer zin in een hapje krijgen", vertelde ex-kikvorsman Peter Richardson. „Eer lijk gezegd, toen we begonnen, was het wel eens wat griezelig, maar nu doet het me niets meer. Ik weet nu, dat de haaien onze zorg waarderen en ons als leden van de oceanariumclub beschouwen. Ik geloof zelfs, dat ze erg op ons gesteld zijn! En dit geldt ook voor de andere (Advertentie) Een duiker trakteert een van de haaien in het oceanarium. vissen, die we hier houden, voor de grote zowel als voor de kleine en voor de schildpadden niet minder!" Het oceanarium te Manly is in no vember 1963 geopend. Het bassin bevat ruim elf miljoen liter (zee)water. Het is ongeveer 5,5 meter diep. Er zijn circa 2000 zeevissen in ondergebracht. Het wa ter wordt constant ververst, want ieder uur pompt men er 270,000 liter gefiltreerd zeewater in. Er zijn op het ogenblik ze ven oceanaria ter wereld: twee in Flo- ria (U.S.A.), een in Californië (U.S.A.), twee in Zuid-Afrika (te Durban en Port- Elizabeth), een in Tokyo (Japan) en een in Manly (Australië). De leiding van dat in Manly ligt in handen van dr. J. M. Tomson, een bioloog, die zich spe ciaal op de studie der zeedieren heeft toegelegd. Toch is zelfs hij niet in staat om de namen van alle 104 soorten vissen in zijn oceanarium te noemen. „Ik ken al mijn kostgangers nog niet", zegt hij, „maar ja, verbazingwekkend is dat niet, want het aantal levende wezens in de zuidelijke delen van de Pacific is zeer groot en we kennen ze beslist nog lang niet allemaal!" Alléén liebig tabletten zijn bereid uit sappig, mager rundvlees van AA kwaliteit - volgens het originele Liebig recept. Voor een heerlijke, goudgele vleesbouillon. Vol en krachtig, met peterselie en 9 andere geurige zomerkruiden. Tracteer uw gezin op extra krachtige soep: neem er een paar in huis! 35 ct per dubbeltablet. tijdelijk 2 dubbeltabletten van JW voor 62 cent De officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. J.A.J. Spoor, heeft fen juridische mogelijkheid gezocht, om net rijbewys van een verdachte die niet jegens een verkeerszonde terecht stond l0?n.te kunnen intrekken. Hij meent deze gevonden te hebben «oor een bijkomende straf te eisen, een .^E^ardelijke boete van 1000 gulden lintei 5Tlaan(den hechtenis, met de bepa- ziin al-s. verdachte niet „vrijwillig" uitvoÏÏbewiJs inlevert de hechtenis ten zich nn Jf0rc^ gelegd. De rechtbank zal of Ho uitspreken over de vraag het ri'ihm0'toestaat- dat op deze wijze vorkeersripV t°p andere gronden dan een w^rten af genome" VOTdaChte k"" bij de°bcharVvlde zijn °PmerkelÜke eis J ae "ehandeling van de zaak tegen de bouwkundige S.G. van der H. (53) uit Velp, die ervan wordt beschuldigd een aantal auto's te hebben gehuurd om deze aan tweedehands handelaren te verko pen. Vijf auto's zouden hem 22.000 gul den hebben opgeleverd. Als hoofdstraf eiste mr. Spoor een jaar en vier maan den gevangenisstraf met aftrek tegen de man, die al twaalf veroordelingen we gens oplichtingen en verduisteringen op zijn naam heeft staan. Daar het rijbewijs van de verdachte niet in beslag was genomen, kon de of ficier geen verbeurdverklaring eisen. Omdat hij het rijbewijs toch een belang rijk hulpmiddel bij de verwerving en verduistering van auto's achtte, formu leerde hij de bijkomende straf waarmee hij een nieuwtje in de juridische wereld introduceerde. Voor gezonde witte tanden... De doeltreffende tandpasta voor het hele gezin! Volgens de politie uit Wittstedt in Kreis Wesermünde, Duitsland, is de on bekende vrouw, die sedert 1 maart in de stichting „Dennenoord" te Zuidlaren verblijft, afkomstig uit Wittstedt. Een politieman had de oproep van de Gro ningse politie in het „Bundeskriminal- blatt" gelezen en haar op de foto her kend. Zij zou een 35-jarige vrouw uit Witt stedt zijn, die op 27 februari de echtelijke woning had verlaten. De echtgenoot had geen aangifte gedaan, omdat hij meende dat zijn vrouw naar haar ouderlijke huis was gegaan, hetgeen ze wel meer deed. Zijn vrouw is meermalen in overspannen toestand opgenomen in een inrichting. De vrouw zelf ontkent deze bewerin gen. Aangezien ze nog niet in levenden lijve is herkend, wil de Groningse po litie de naam nog niet noemen. Binnen kort zal een confrontatie plaatsvinden en eerst dan kan worden beslist, wat er verder gaat gebeuren. De vrouw is op 28 februari in Gro ningen aangetroffen, nadat ze illegaal de Nederlands-Duitse grens bij Nieuwer- schans was gepasseerd. Ze verkeerde in een schemertoestand. Ze spreekt een Noordduits dialect en zeer weinig Ne derlands, maar verstaat onze taal uitste kend. Zelf zegt ze dat ze Nederlandse is en Amelia Mimuschka Servedina dell Japanan heet. Onderzoek naar de door haar verstrekte gegevens in Nederland en Duitsland leverde tot voor kort geen enkel resultaat op. Een oproep in de dagbladen en via de radio leverde daarna vijftig reacties op. (Advertentie) De salarissen van de hoogleraren aan de Belgische universiteiten zullen met 30 tot 35 procent worden verhoogd, aldus heeft de Belgische minister van natio nale opvoeding en cultuur, Janne, mee gedeeld. De professoren hebben enkele weken geleden gedreigd met een staking, in dien hun salarissen niet zouden worden aangepast aan die voor de magistratuur, waaraan zij in België zijn gekoppeld. (Advertentie) Vuil- en stofdeeltjes belagen Uw teint. Maar de huid, die 's morgens door golden rays van Payot is verlevendigd, is daartegen de gehele dag beschermd. 's Avonds reinigt golden rays grondig - strijkt alle vermoeidheid van de dag weg en vormt een doeltreffende schoonheidsbehandeling. Golden rays is de beste verdediging van Uw teint tegen haar vijanden: het weer en vooral.de jaren. Combineren met Lotion no. 2 voor droge huid - met Lotion no. 6 voor vette huid. Frisheid-Schoonheid-Jeugd dc la faculté de Lausanne Dr. N. G. Payot-Holland N.V. Keizersgracht 12-14 Amsterdam-C. De negentienjarige H. D. B. uit Dalem is om het leven gekomen, toen zijn auto op de weg naar Antwerpen in de Bel gische plaats Wuustwezel slipte. De auto botste met zo grote vaart tegen een boom, dat deze in de lengte werd gespleten. De bestuurder was op slag dood. De 53-jarige Amsterdammer W.F.N. van Schouten is met zijn motorrijwiel op de Meeuwenlaan in Amsterdam-noord te gen een overstekende zandauto gereden en kort daarna in het Wilhelminagast- huis ten gevolge van zwaar hersenletsel overleden. De zandauto was aan de lin kerkant van de Meeuwenlaan, waar grondwerkzaamheden voor de aanleg van een brede ventweg worden verricht, ge parkeerd geweest. Toen de 32-jarige chauffeur A. J. naar rechts wegreed vloog de motorrijder, die waarschijnlijk even afgeleid is geweest, tegen de auto op. De Franse pressident De Gaulle over weegt een Franse raketbasis in Frans Guyana te bouwen. Franse technici zouden al enkele maanden geleden naar een geschikte plaats voor een raketbasis hebben ge zocht Ook zou De Gaulle tijdens zijn bezoek aan Frans Guyana het plan met Franse functionarissen aldaar hebben besproken. Er zou nog geen beslissing zijn genomen. De basis zou volgens de kringen ge bruikt worden om proefnemingen te ver richten met Franse lange-afstandsraket- ten, die voor 1970 in het kader van de Franse onafhankelijke atoommacht ge reed moeten komen. Het grootste gedeelte van Frans Guya na bestaat uit maagdelijk woud. Slechts de kust is dun bevolkt. De smalle wentelende trap klimt en klimt in het witgeschilderde trappen huis waar kale takken met een be gin van knop achter de leuningen zijn gestoken. Boven liggen de salons van Max Heymans, nog steeds Amster dams eerste mode-ontwerper die in deze duiventil zijn voorjaarscollectie „Bleu-ciel" toont. Bleu-ciel, hemels blauw is zijn kleur voor dit seizoen, maar het blijkt hoe juist de gedachte aan een duiventil is, want de manne quins dragen uiterst elegante model len niet alleen in het blauw van de lentehemel maar ook in het wit en parelend grijs, in het diepgrijs met roze glanzen, en het zwart van duif en doffer. Het ensemble in effen of composé wollen stof, voornamelijk tweed, is het middelpunt van Heymans' voor jaar. De vrij korte jasjes met kleine splitjes, aangeknipte korte, of drie kwart lange mouwen, zijn kraagloos, afgebiesd in chanelstijl, of hebben een losgeknoopte shawlkraag. De rok is uitlopend van lijn met een diepe plooi die open is tot aan de taille en mid denachter, voor of opzij valt. Hoort bij dit ensemble een blouse dan kan tweed, wollen gabardine, zijde en zelfs antilope het materiaal zijn. In letterlijke zin onnavolgbaar is losgeweven grijze tweed, voor Hey mans geheel met roze wollen draad doorgestopt alsof de grove draad was ingeweven. Hier van werd een rok met bole ro gemaakt, met blouse van de ongeborduurde tweed. Wat tot nu toe een robe- manteau heette, manteljapon, wordt vandaag robe-de-la-rue genoemd. De naam van zo'n wan deljapon is minder belang rijk dan de chic die Heymans eraan weet te geven met lakceintuur, kraag en manchetten van wit piké én., een bijzonder fijne, kleine wandelstok waar bijna een dansende tred bij hoort! De combinatie van verschillende stoffen en kleuren vindt een hoogte punt in grijze visgraat-tweed met wit te wollen gabardine voor japon en jasje, of mantel en voering met ja pon. De wat brede mantels hebben dikwijls een geïncrusteerde ceintuur zoals ook sommige jasjes van de pakjes. De cocktailensembles van antra- cietgrijze natuurzijde, met geborduurd jakje of verwerkt met zijden mousse line, zijn van grote verfijning. Tweed- met-lurex van 'n cocktailmantel gaf een ongewone combinatie te zien van het ruige grijs met het gecultiveerde zilver, tezamen geweven. De show besloot met een bruidje; de satijnen rok met sleep, het ge- pailletteerde jakje en de korte tulen sluier zo blauw als de lentehemel. Eerst liet algemene recept De eieren hard koken (Sa 10 min.), pellen en doorsnijden. Per eierdooier 15 gr. (1 glad afge streken eetlepel) boter of margari ne zacht roeren. Hierbij de gezeef de dooiers afmaken op smaak met peper, zout, slasaus en aroma zodat een smeerbare massa ontstaat. Deze eiboter kan vermengd wor den met tomatenpuree, tomaten ketchup, ansjovispuree, mayonaise, fijn gesneden vlees, vis, peterselie, selderij, sambal, kerriepoeder, ge raspte kaas enz, In plaats van eidooiers kunt u ook de fijngemaakte hele eieren gebruiken. Gevulde eitjes per persoon 1/2 a 1 ei. De eieren hard koken en halveren en van de bolle kanten een klein stukje afsnijden zodat de eihelften blijven staan Van de dooiers eiboter maken met bijv. ansjovispuree of to matenpuree en hiermee het eiwit weer vullen Garneren met peters"'' jf paprikapoeder. Toastjes met eiboter 12-15 toastjes - eiboter van 2 eieren of van 4 eidooiers - 1 lepel toma tenpuree of 1 lepel pittige kaas of vleesresten - augurk tomaat. De toastjes flink dik besmeren met eiboter. Deze toastjes garneren met bijv. reepje eiwit en stukje tomaat of met tomaat en augurk gesneden als bridgefiguren. Hiervoor is natuurlijk heel goed een mengsel van eiboter met een of andere puree etc. te ge bruiken (zie eiboter). Rookvleesrollet jes met eiboter 1/2 ons rookvlees - eiboter van 2 eie ren of van 4 dooiers. Hiervoor mooie plakjes niet te dik gesneden rookvlees nemen (ook ande re vleeswaren zijn te gebruiken). De eiboter op het plakje leggen en op rollen, zodat er nog iets geel te zien blijft aan de zijkanten. Of de plakjes rookvlees tot hoorntjes rollen en vol spuiten met eiboter. Cocktail-prikkers Piké manchetjes bij het pakje van wandelstok bij het wandeltoilet van Hijg aan een lange houten prikker grijze tweed met geïncrusteerde cein- MAX HEYMANS. achtereenvolgens stukjes tomaat of tuur vanaf de voor-splitjes. De fijne plakjes radijs, blokjes ei en plakjes augurk. De nieuwe haarmode is bekend gemaakt onder de naam Caresse, ofwel Lief kozing. Het Syndicat de la Haute Coiffure et Coiffure Création heeft zojuist te Parijs de toon aangegeven hoe men zich in dit voor jaar modieus kan laten kappen. Eén oog wordt door dit nieuw kapsel zo goed als bedekt. Wij den ken zo dat een ridderlijke man die lok voorzichtig zal willen wegstrijken (in ons verkeer kunnen wij twee ogen wel gebruiken) en wat is natuurlijker dan de ze daad te besluiten met een caresse? Dit wat de naam betreft. Nu de praktijk: de mo delijn is op het hoofd min der bol, de zijkanten wor den naar voren over het oor gekapt, de haren wor den in de nek in een zeer korte punt geknipt. Echt vrouwelijk, gedistingeerd en jeugdig van allure (zegt het Syndicat). De voornaamste wezen lijke verschillen met de vo rige mode is het bijna ge heel laten verdwijnen van het volume: géén crêpages meer. In plaats daarvan een vorm die de lijn van het hoofd volgt; los soepel haar, bewegend en vrij. Haren die dansen. En des ondanks, zo verzekeren ons de heren van het syn dicat, een zeer houdbaar kapsel, dat dan meestal wel moet worden onder steund door een zeer soe pel permanent. Als u het naadje van de kous wilt weten, zó is de lengte van de haren: nek- partij 7-4 cm; op de kruin 12-7 cm; kleine zijkant 9- 12 cm; deklaag kleine zij kant 9-15 cm; grote zijkant 12-18 cm; deklaag grote zijkant 14-20 cm. De handel in Beatles is een keiharde business, zegt Joop Peters uit 's-Herto- genbosch die de alleenver tegenwoordiging voor Beatlepruiken in Neder land heeft. Voor de Beatle pruiken die namaak zijn van zijn namaak heeft hij geen goede woorden. „Alle maal nep", zegt hij. „Al leen ik heb de echte na maak. Ze kosten f 14,50 in koop en gaan onder het publiek voor f 25,-. Van elk verkocht exemplaar krijgt het Beatle-kwartet twee shilling, ruim een gulden. Joep gaat er prat op dat hij er twaalf heeft verkocht aan de kapper van de koningin. Of die kapper er zijn kleinkinde ren mee laat rovertje spe len interesseert geen mens. De echte Beatlepruiken zijn leverbaar in drie ma ten en twee kleuren, zwart en bruin. Grote voorraden pruiken, maar ook lip sticks en kammetjes die op een of andere manier iets met Beatle te maken heb ben worden vanuit Enge land naar het continent verscheept. De Nederlandse textiel- d rukker ij de Nijverheid heeft bijzonder snel inge haakt op deze rage. Het bedrijf heeft de wereld- rechten verworven voor de produktie en verkoop van gordijnstoffen met afbeel ding van de vier domme gezichten; en alsof het nog niet genoeg is daar 's avonds en 's nachts naar te moeten kijken, heeft de Nijverheid zich ook op ja- ponstof met Beatleportret geworpen. De stof zal op de markt zijn vóór de groep zijn grote tournee op het continent begint. Prins Hugo van Bourbon-Parma ls woensdag per lijnvliegtuig uit Madrid naar Parijs vertrokken, om daar zijn ver loofde, prinses Irene te ontmoeten, die zich gisterochtend uit Nederland naar Parijs heeft begeven. De paasdagen brengt de prins waarschijnlijk op Soest- dijk door. (Advertentie) De 33-jarige landbouwer Willem Ach terberg uit Ederveen heeft op het land aldaar een kievitsei gevonden, dat hij waarschijnlijk vandaag als eerste kie vitsei van dit jaar op paleis Soestdijk zal mogen aanbieden. Op liet gemeentehuis in Ede kwam hij aangifte doen van zijn vondst. Men heeft zich daar eerst ovei- tuigd dat het geen oud ei was.

de Stem | 1964 | | pagina 9