:rosa Woolcombers willen kernfaciliteiten hebben BOUWEN IN DE TENT CROSA VEL OF NIET NAAR ZUID-SLOE? Waterverbruik industrie zal belangrijk stijgen Ir. W. Dees: „Terneuzen een heerlijke gemeente K. v. K. op de eilanden heeft kritiek op Gemeentebeleid afgelopen, jaar weinig progressief George Ploegaert krijgt televisietoestel van H.L intastisch Paasconcert in r.-k. Kerk te Goes Jongens stalen heel arsenaal bij elkaar saccharine) Vandaag Morgen y saccharine erikaanse igelui in ieeland ooivoetbal OGWATER Ook in Midden-Zeeland: Onveranderd dividend bij Hero Conserven Gecompliceerde botsing nabij Kruiningen Goese raad bezint zich op aanbestedingen Feest in Stoppeldijk F. P. A. Amendt 25 jaar bij de rijkspolitie Kindje bij aanrijding omgekomen J. W. Kusée 25 jaar secretaris van Zaamslag Hogeschool I ilburg Voorlich tingsdag voor aanstaande studenten Toekomstig directeur van O.W.: K.V.P.-raadslid te Oostburg: Te Hedenesse Program Week kunstzinnige vorming Schurftbestrijding in de fruitteelt Smokkelauto in beslag genomen PagblaD pe jitem Verzinsels" n Prijs bewaken Smerig (Advertentie) in plaats van suiker Werken Aart Rooi. lag. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 MAART 1964 voor de slanke lijn I REKKERSPAD KT IN ONBRUIK de tweede wereldoorlog ïmeentebesturen van Zuid- lag en Moerbeke (B.) of- internationale trekkerspad lode - Sluis - Zuiddorpe - ze voorziening was vooral ran de gasten en bezoekers [herberg te Moerbeke. Van >orde het verschijnen van kers in de polder, meest uitgedoste jongelui, veelal eisjes uit de Belgische stu- ieder jaar tot de eerste en. Zij kwamen rond het Zuiddorpe aan, pauzeerden d onder de linden, op trot- entraal, dat hun vast café over Overslag België weer ïerhaalde zich de hele zo- son- en feestdag getrouw, in de oorlog. Dat echter 'icieel geïnaugureerd trek- mode onderhevig is, blijkt it vandaag de dag nog maar ekkersgroepen te signale- eden zomer zegge één, deze vijftien Amerikaanse jon- isjes, die onderwijs volgen ïdse middelbare scholen en ise taal beheersen, brengen tg 2 april tot en met zondag jezoek aan Zeeland, lagen zullen o.m. het Ha- ;ct, de scheepswerven van de brug over de Ooster- ;ht worden. an de jongelui nog enkele te wachten zoals een feest de kinderen uit Lionsclu* ten mosselmaaltijd in Veere irt en 1 april zullen op de ii de Nadorst en Sportlaan rg schoolvoetbalwedstrijden eeld. De wedstryden begin- ns om 9 uur. A wordt in 2 poules ge- poule I waarin uitkomen enburch I Chr. L.S., 't School C en Rijksleerschool waarin O.L.S., Arneburch >ol Stromenwijk O.L.S., II en r.-k. Lagere school len aanbinden. B zijn de 20 elftallen ver- e volgende 7 poules Poule 2 Chr. H.B.S. 7 L.T.S. Geref. Ulo 2 Chr. H.B.S. Poule III H.B.S. 3 Chr. ?.S 8. Poule IV Chr. H.B.S. lo 3 L.T.S. 9. Poule V 1 Chr. H.B.S. 8 L.T.S. 10. penb. Ulo 4 L.T.S. 11 j ulc VII L.T.S. 6 en L.T.S. C, waarin de 14 elftallen zijn verdeeld, is de in- lgtpoule IChr. Ulo 1 L.T.S. 2. Poule II Geref. tb. Ulo 2 L.T.S. 3 Poule Ulo 1 Chr. H.B.S. 2 gere Landb School Poule 2 Chr. D.H.V. 2;' L.T.S. lo 3. D zijn 4 poules van elk 3 ïengesteld t.w. Poule I ■tool 1 L.T.S. 1 en Gym- )ule II R H.B.S. I Chr. 2 Rijkskweekschool 3. hr Kweekschool 1 Mach. 3.S. I. Poule IV: Mach. 1; hooi 2 en Chr. D.H.V. 1. ij den om het kampioen- ïlcheren worden voor afd. er te bepalen dag en voor en D op donderdag 2 april gespeeld. jdag 27 maart, gelden voor Zeeland de volgende hoog- Hansweert 2.42 en 15.12 en 2.0fi en 14.31 uur; Vlis- m 14.01 uur; Wemeldinge uur. 'Van onze redacteur) „De kardinale moeilijkheid met de Woolcombers is dat zij kern faciliteiten willen hebben in een gebied dat geen kern is. Zij laten de vestiging in het Zuid-Sloe van het verlenen van deze kernfacili teiten afhangen. De staatssecreta ris van Economische Zaken is de enige die deze kernfaciliteiten kan geven. Vandaar dat wij zijn bezoek aan Zeeland van 6 en 7 april a.s. moeten afwachten. Wij hopen dan positieve mededelingen op dit punt van hem te horen". Dit heeft gedeputeerde mr, dr. A. J. M. Mes ons gistermiddag gezegd naar aanleiding van kritiek, die gistermorgen in de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor midden- en noord-Zeeland is geuit op het antwoord van gedeputeerde staten inzake een verzoek van de Kamer van Koophandel over de ontstane moei lijkheden bij de vestiging van de eerste grote industrie in het Zuid-Sloe van ge dachten te wisselen. De kritiek werd uitgesproken naar aan leiding van een vraag van ir. J. W. Hup- kes, directeur van de Koninklijke Maat schappij Dc Schelde te Vlissingen, te vens lid van de Kamer. Hij vroeg of het bestuur van de Kamer al bemoeienissen heeft gehad met de moeilijkheden rond om de vestiging van industrie in het Zuid-Sloe. De heer C. A. Kammeraad, voorzitter, antwoordde hierop dat het bestuur van de Kamer zich drie weken geleden naar aanleiding van de moeilijkheden ie zich MR. DR. A. MES bezoek afwachten bleken voor te doen bij de vestiging van de Woolcombers uitvoerig over de zaak heeft beraden. Besloten werd het college van gedeputeerde staten om een onder houd te vragen. Het college wil, aldus de heer Kammeraad. echter eerst een onder houd met de Zeeuwse Kamerleden over deze zaak hebben. VACUUM Ir. Hupkes wees er op dat er zeer na delige invloeden uitgaan van het feit dat de oprichting van een havenschap zo lang uitblijft. „Er is een ernstig vacuum ont staan", aldus de heer Hupkes. Hy vroeg het bestuur druk te blyven uitoefenen op het college van G.S. De heer Kam meraad zegde dit gaarne toe. „Maar ik ben al drie weken bezig. Eerlijk gezegd heb ik het gevoel dat we met een kluitje in het riet worden gestuurd", aldus de voorzitter. Naar aanleiding hiervan zei mr. dr. Mes dat de Commissaris van de Koningin inderdaad de toezegging voor een ge sprek met de Kamer heeft gedaan. Nu gewacht dient te worden op de komst van de staatssecretaris, die het verlos sende woord moet spreken, zou een ge sprek met de Kamer alleen maar een wazig gesprek kunnen worden, aldus de heer Mes. Voorts betwijfelde hij of de Kamer van Koophandel in deze kwestie ook maar iets kan doen. Tijdens dezelfde vergadering van de Kamer, die in hotel De Korenbeurs te Goes is gehouden, is de begroting voor 1964 aangenomen. Het reglement voor de vergoedingen van de Kamer werd, na een amendement van de heer Berdenis van Berlekom aanvaard. De heer Berde nis van Berlekom ontnam door zijn amendement het facultatieve karakter, dat aan het voorstel was gegeven. Op voorstel van het bestuur werd vervol gens een speciale commissie voor de winkelsluiting benoemd. VERONTRUST Tijdens de rondvraag zei de heer Van Strien verontrust te zijn over het rap port dat het Wegschap Walcheren over het berijden der B-wegen heeft uitge bracht. Hij drong er op aan dat de Ka mer met klem stelling neemt tegen nog meer beperkingen van het vergunningen stelsel. De heer Van der Peijl zei dat hij zich de maatregelen van het wegschap goed kan voorstellen hoewel hij de be zwaren van het bedrijfsleven onder schrijft. Er is een Wet Financiering We gen in de maak. Het kwam hem logisch voor dat in afwachting daarvan beper kende maatregelen door het Wegschap zijn genomen. De verbeteringen aan de stukgereden wegen kosten namelijk veel geld. Tiidcns de cisteren gehouden vergade- terleidingmaatschappij Zuid-Beveland 1 6 - niet van plan is een dergelijke aparte ring van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland is de water voorziening in Zeeland aan de orde ge weest. Ir. T. Verheul, directeur van de water leidingmaatschappij Zuid-Beveland, hield een lezing over de watervoorziening in Midden-Zeeland. Tijdens de discussie werd ook de watervoorziening in Zeeuwsch Vlaanderen nog aangeroerd. Het waterverbruik in Midden-Zeeland bedraagt momenteel ongeveer 6 miljoen kubieke meter per paar. Vijftien pro cent hiervan gaat naar industrieel ver bruik. Ir. Verheul zei dat vooral het in dustrieel verbruik evenals in Zeeuwsch- Vlaanderen, belangrijk zal stijgen. Voor 1980 verwachtte de inleider een verbruik in Midden-Zeeland van 18 miljoen ku bieke meter. Tegen het jaar 2000 zal het verbruik tot ongeveer 30 miljoen kubieke meter zijn gestegen. De helft hiervan zal volgens ir. Verheul voor industriële doeleinden gebruikt worden. Het water zal voor 90 procent uit Bra bant moeten komen. Heel ruw geschat deed de inleider de voorspelling, dat de watervoorraad in de Brabantse wal (grondwater) tegen het jaar 2000 zal zijn uitgeput. Intussen zal de mogelijke ver zoeting van het Veerse Meer sterk in de gaten gehouden moeten worden. GEEN APARTE N.V. Tijdens de discussie, zijn ook nog de plannen van de waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen besproken om voor rte winning en levering van het industrie water een aparte N.V. binnen de bestaan de toestand te stichten. Centrale gedachte hierbij is dat het eigenlijk niet juist is de buzonder hoge kosten van de winning van industriewater mede te laten neer komen op degenen, die uitsluitend drink water afnemen, althans, water voor huis houdelijk gebruik. Op 9 april zal het fiat van de aandeelhouders worden gevraagd waarna van velschillende instanties goed keuring verkregen dient te worden. De nieuwe N.V. zal bestuurd worden door dezelfde Raad van Commissarissen. Waarschijnlijk zal een adviescommissie waarin industriëlen zitting zullen krijgen worden ingesteld. De aandelen zullen in nanden komen van de bestaande N.V. om particuliere beinvloeding te voorkomen Er zullen nog kapitalen van de bestaande naar de nieuwe N.V. moeten worden over gebracht. Daarvoor zal een expert worden ingeschakeld. Tevens zal de goedkeuring van de financiers nodig zijn aangezien bedrag6** °m enorme *nvesterings- Ir. T. Verheul heeft gezegd dat de wa- N.V. voor industriewater te stichten. Wel zal waarschijnlijk een apart tarief voor de levering aan industrieën woi'den vast gesteld. Zowel ir. Dikötter als ir. Verheul twij felen er overigens niet aan dat er altijd voldoende water aanwezig zal zijn. Zo niet volgens goedkope dan toch via een dure weg. Op de westelijke afrit na Kruiningen van de rijksweg Bergen op Zoom-Goes nabij Lugtenburg had gisteravond om streeks zes uur een gecompliceerd ver keersongeval plaats. De achterste van twee achter elkaar in de richting Krui ningen rijdende personenauto's bestuurd door de heer H. L. de B. uit Reisdorff, Luxemburg, begon aan een inhaal manoeuvre, er daarbij niet op lettend dat uit tegenover gestelde richting een tegenligger naderde. De bestuurder van de inhalende wagen heeft waarschijnlijk tè plotseling een stuurcorrectie toege past, met als gevolg dat de wagen slipte en over de kop sloeg. Door naar links uit te wijken slaagde de bestuurder van de tegemoetkomende wagen, de heer J. F.B. uit Antwerpen er aanvankelijk in de verongelukte auto te ontwijken. Op het moment echter dat eerstgenoemde wa gen, de verongelukte auto passeerde, kan telde deze weer terug op zijn wielen zo dat toch nog een botsing ontstond. Per voor. De materiële schade was aanzienlijk De commissie voor de financiën en het grondbedrijf uit de Goese raad, gaat thans akkoord met het voorstel van b. en w. van Goes over onderhaudse aanbestedingen van het bouwrijp maken van de terreinen ten zuiden van de Frambozestraat. Er is echter al een aanbesteding op uitnodiging gehouden. De commissie acht het drin gend noodzakelijk om in de toekomst steeds te overwegen of een openbare of wel ondershandse aanbesteding gehouden moet worden. Indien een ondershandse aanbesteding de voorkeur heeft zal, aldus de commissie, nauwkeurig overwogen moeten worden welke aannemers hier voor uitgenodigd worden. Gelet hierbij moet worden op wat de technische capa citeiten en ervaring zijn van deze aanne mers. B. en w. van Goes hebben voor van middag een spoedeisende vergadering- uitgeschreven om het voorstel dat tijdens rnD?vLde comrtiissarissen der N.V. He- vereaderim^" Bfeda is beslote" aan de stellen v" aandeelhouders voor te vidénd STf61", f boekjaar 1963 een di" Innv) Over-6 a van negen Procent 4) nrncont j.e.?leuwe aandelen wordt de begrotingsbehandeling werd aangehou- v ocent dividend uitgekeerd. Iden te behandelen. C. A. KAMMERAAD kluitje in 't riet De heer Oosterhuis vroeg tenslotte aan dacht voor de lange wachttijden bij het veer Anna Jacoba; wachttijden van één uur 's winters tot vijf a zes uur 's zo mers. (Van onze verslaggever) De heer F. P. A. Amendt, opperwacht meester en postcommandant Stoppeldijk van de rijkspolitie, zal op 4 april zijn zilveren jubileum vieren. Om tien uur 's morgens zal in de raadzaal van het gemeentehuis Stoppeldijk een huldiging van de heer Amendt plaatsvinden. Die zal hem worden gebracht door o.m. mensen van de rijkspolitie van de groep Hontenisse, het gemeentebestuur van Vogelwaarde en vertegenwoordigers van de leiding van het district Middelburg. De heer Amendt is nu ruim twee jaar als postcommandant van de rijkspolitie in Stoppeldijk werkzaam. Hij heeft vele jaren „gediend" bij de rijkspolitie in Lamswaarde. Daarvoor was hij enige tijd werkzaam in Philippine. Men kent hem als een accuraat, prettig optredend en bijzonder ijverig politieman. De ver diensten van de heer Amendt liggen ech ter niet alleen op politieel vlak. Ook in het verenigingsleven pleegt hij zich te roeren met alle voordelen van dien. In Stoppeldijk heeft hij bijvoorbeeld de volleybalvereniging Luctor opgericht. Hij is bovendien de grote animator van het carnavalscomité van Stoppeldijk. In Lamswaarde heeft hij zich ook op ve lerlei terrein bewogen. Men is er hem nog steeds dankbaar voor. Gistermorgen is het vijfjarig zoontje van de familie van Dinter uit Valkens- waard, op weg naar school bij het over steken door een auto aangereden en ge dood. (Van onze verslaggever) Tijdens een vrijdag 3 april om twee uur te beginnen raadsvergadering van Zaamslag zal de gemeentesecretaris J. W. Kusée, die 25 jaar als zodanig werk zaam is geweest, worden gehuldigd. Eerst zullen gemeentelijke autoriteiten de ju bilerende secretaris toespreken. Daarna zullen de genodigden tijdens een beslo ten bijeenkomst de kans krijgen, het hun ne te zeggen. De heer Kusée zal ten slotte recipiëren. De heer Kusée werkte eerst als vo lontair op de gemeentesecretarie te Zaamslag. Daarna werd hij benoemd tot gemeentesecretaris. Als zodanig heeft hij zich vele verdiensten voor de gemeen schap verworven. De jubilaris oefent tal van functies uit in het plaatselijke en regionale verenigingsleven. Hij is o.m. voorzitter van de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente in Zaamslag, voorzitter van het Groene Kruis, secretaris van de Oranjevereni ging en bestuurslid van het plaatselijke Koningin Wilhelminafonds en de afde ling oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Christelijk Jongeren Verbond. Al die functies hoopt hij nog enige tijd te kunnen vervullen. De herinde- lingsplannen zijn voor hem een sta-in- de-weg voor zijn aspiraties, secretaris van Zaamslag te blijven. „Het zal overi gens nog wel even duren voor Zaam slag niet meer zelfstandig is", zegt de heer Kusée. De voorlichtingsdag voor aanstaande studenten zal aan de Katholieke Hoge school te Tilburg worden gehouden op donderdag 2 april aanstaande. Op die dag zal de rector magnificus, prof. dr. C. F. Scheffer, om 10.30 uur in de aula van de hogeschool de belangstellenden verwel komen. Het programma van de voorlichtings dag wijkt enigszins af van dat in vorige jaren. Tot dusver werd de voorlichting over de studie in Tilburg aan alle bezoekers gezamenlijk gegeven. Nu er echter drie fa culteiten in Tilburg zijn, zal de voorlich ting ook meer gespecialiseerd plaats vinden. Om de aanwezigen in de gelegenheid te stellen, zich globaal te oriënteren, zul len in aansluiting op de toespraak van de rector magnificus, drie korte inleidingen worden gehouden over de onderscheiden studierichtingen, waarna de studenten- dekaan, drs. M. F. A. Th. Jaspers, spreekt over „Studeren en student zijn". Daarna gaat het gezelschap uiteen om naar keuze te luisteren naar één der voorzitters van de faculteiten. Tegelijker tijd zullen in verschillende collegezalen spreken: prof. dr. D. B. J. Schouten, over de ecnomische wetenschappen, prof. dr. F. J. P. van Doornen, over de sociale wetenschappen, en prof. dr. J. M. Pieters, over de rechtswetenschappen. (Van onze verslaggever) Op 1 april a.s, zal bij de gemeente Terneuzen ir. W. C. Dees in dienst tre den. Hij zal voorlopig fungeren als tech nisch adviseur van de gemeente, zoais de betiteling luidt maar is voorbestemd om op 1 april 1965 directeur van Open bare Werken van Terneuzen te worden. De gemeente Terneuzen krijgt ingaande die datum een eigen dienst en zal dus geen gebruik meer hoeven te maken van de diensten van het Centraal Bouw en Woningtoezicht en Dienst van Ge meentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, die de honneurs waarneemt voor alle gemeenten in bovengenoemde con treien. Ir. Dees zal op 1 april de enige direc teur van louter gemeentelijke Openbare Werken in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn, want ook de gemeenten in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen kennen een centrale dienst. De heer Dees zwerft momenteel reeds rond in Tenieuzen om zich van een en ander op de hoogte te kunnen stellen. Zijn eerste indrukken: Terneuzen is een bijzonder aantrekkelijke stad en ge meente. En hij verheugt zich er bij voorbaat op dat hij mettertijd directeur van Openbare Werken van zo'n gemeen te zal zijn. Hij zal zijn taak met jeugdig, dan „31-jarig" enthousiasme vervullen, heeft hij zichzelf voorgenomen. INTERESSE De heer Dees werd geboren in Haar lem, waar hij ook het diploma h.b.s. b behaalde. Hij studeerde daarna weg- en waterbouwkunde aan de h.t.s. in Haar lem en werd vervolgens civiel ingenieur op de Technische Hogeschool in Delft. Na zijn studie trad hij in dienst bij de gemeente Rotterdam en behartigde hij mede de havenwerken. Vervolgens werd hij benoemd tot adjunct-directeur van Gemeentewerken in Hoogeveen, Drente Hij heeft gedurende zijn leven-tot-nog- toe alle kennis opgedaan, die nodig is voor de uitoefening van de functie van directeur van Openbare Werken in Ter neuzen. Weg- en waterbouwkunde ge noten tijdens zijn studie al de nodige belangstelling, terwij] hij in Rotterdam praktijkervaring opdeed wat havenwer ken betreft. Hoogeveen, zijn vorige standplaats, is evenals Terneuzen e gemeente, die sterk industrialiseert. Ir. Dees zal gedurende het komende jaar en uiteraard ook de daaropvol gende jaren zijn handen vol hebben. Hij zal voor een belangrijk gedeelte de opbouw van de nieuwe dienst op zich moeten nemen en zal zich moeten oriën teren omtrent alles, betrekking hebben de op Terneuzen. Hij ziet de toekomst met veel optimis me tegemoet: zoals gezegd acht hij Ter neuzen een gemeente, waarin het prettig en goed werken zal zijn. „Een gemeente met enorm veel mogelijkheden, waarin van alles is gedaan of nog zal worden (Van onze verslaggever) ,,Het afgelopen jaar kan worden aan gemerkt als een jaar, waarin een wei nig vooruitstrevend beleid werd ge voerd," zo besloot de heer De Coene, van de KVP-fractie in de raad Oostburg zijn algemene beschouwing voorafgaan de aan de puntsgewijze behandeling van de gemeentebegrotingen. De andere raadsleden, die algemene beschouwingen hielden, zeiden het niet zo gepeperd. Ze brachten wel, evenals de heer De Coene, meelevende wensen naar voren, die eigenlijk spoedig tot werkelijkheid zouden moeten worden. Dat het luchtkasteel" het zwembad de grootste wens is, spreekt wel voor zich. Volgens de heer Barendrecht van de VVD zal de gemeente Oostburg tegen slag blijven ondervinden, zolang niet het herindelingsplan is verwezenlijkt. ,,De gemeente ligt op het ogenblik lam. We kunnen niets doen omdat we moeten weten, wat de toekomst zal brengen", betoogde hij. Overigens waren de meeste algemene beschouwingen wonderlijk eensluidend. Bijna alle sprekers brachten dezelfde punten naar voren. De straatverlichting beantwoordt volgens de heer De Coene aan generlei te stellen eisen. Iets der gelijks zeiden ook de heren Dekker (C.H.U.) en van Hee (P.v.d.A.). Er is volgens uitvoerder C. Schip per geen twyfel mogelijk: dank zy de enorme piastic-nylon bouwtent zal de eerste fase van het E.M.S.-motel te Westkapelle precies op tyd gereed zyn. „Anders had het werk an de winter minstens drie weken stil gelegen van wege de vorst. Dank zy de verwarmde tent hebben we constant kunnen ver der houwen. Zo bereikten we vorige week reeds het hoogste bouwpunt...", aldus de heer Schipper. De tent zal dienst blyven doen tot dat binnenkort de twee motelblokken onder de kap zijn en voorzien van ra men. In het najaar van 1964 zal de tent weer worden opgezet voor de houw van de tweede fase: nogmaals twee motelblokken. (Van onze verslaggever) Het programma voor de week voor kunstzinnige vorming te Hedenesse waar over wij reeds hebben geschreven, is nu definitief samengesteld. Hieronder vol gen de belangrijkste onderdelen. Dinsdag 31 maart: algemene inleiding op het thema „vrijheid en gebondenheid in de kunst in het bijzonder van de 20e eeuw" door de heer E. Reijne uit Rotter dam, Eerste bijeenkomsten van de werk groepen. Woensdag 1 april: lezing over vrijheid en gebondenheid getoetst aan de moder ne dichtkunst. Bijeenkomst van de werk groepen. Lezing over „Ik en de beeld houwkunst" door de heer H. van Haaren, conservator van het gemeentemuseum te Den Haag. Donderdag 2 april: 's morgens en 's middags vergadering der werkgroepen. Film „De ballade van een soldaat". Vrijdag 3 april:: werkgroepenbijeen komst. Excursie naar Gent. Bezoek aan het museum voor beeldende kunsten en aan het theater Area. Zaterdag 4 april groepsdiscussie. Werk- groepenvergadcring. Feestelijke avond. Zondag 5 apil: nagesprek over het ver loop van de week. Maandag 6 april: vertrek. (Van onze correspondent) Het nieuwe ziektebestrijdingsseizoen gaat weer beginnen op de Zeeuwse fruit- bedrijven. De waarschuwingsdienst voor deze ziektebestrijding die uitgaat van de kring Zeeland van de N.F.O. in samen werking met de Rijkstuinbouwvoorlich tingsdienst en de Plantenziektekundige dienst te Goes, heeft haar eerste waar schuwing voor de fruittelers uitgegeven. De ontwikkeling van de peren en de vroege appelrassen is thans namelijk zo ver dat er voor de schurftzwam infec- teerbare delen aanwezig zijn. Hoewel de sporen op het ogenblik nog niet rijp zijn. zal dit toch binnen afzienbare tijd het geval zijn. Het advies aan de telers is daarom om een voorbehoedende bespuiting uit te voeren op deze rassen. Naar gelang van de ontwikkeling zullen dan de andere rassen moeten volgen. De voorkeur wordt gegeven aan een voorbehoedende bespui ting tegen de schurftzwam. Het is echter ook mogelijk om te wachten tot er infec tie heeft plaatsgevonden en dan te spui ten. Ir. W. C. DEES gedaan, dat mij bijzonder interesseert' zegt hij. Hetgeen overigens niet impli ceert dat hij zich niet met volle over gave zal bezighouden met werken, die zijn belangstelling minder zouden kun nen opwekken. Het kantoor van ir. Dees zal voorlopig worden ondergebracht in het (gemeen telijke) pand aan de Markt, waarin ook de gemeente-ontvanger gehuisvest is. Hoe en in welk gebouw de nieuwe dienst in de toekomst zal worden onderge bracht zal nog worden bezien. (Van onze verslaggever) Vrijdagmiddag zal het hoofdbe stuurslid van de Herwonnen Levens kracht, de heer Van Collemburg, een televisietoestel komen aanbieden aan de heer George Ploegaert aan de Weststraat te Philippine. De aanbie ding geschiedt in het kader van de t.v.-lotery voor chronisch zieken en invalieden, die door Herwonnen Le venskracht op touw is gezet in samen werking met de K.A.B. George Ploe gaert, 39 jaar, en wonende bij zijn ouders, is invalide. Het t.v.-toestel krijgt de heer Ploe gaert dus cadeau van Herwonnen Le venskracht, de antenne neemt de K.A.B. voor haar rekening. De instal- latiekosten zullen ook op rekening van Herwonnen Levenskracht komen. Enige tijd geleden is het dubbel feest geweest bij de familie Ploegaert. ..Pa en ma" vierden toen hun veertig jarig huwelijksfeest. Op dezelfde dag werd bekend, dat George een tele visie-toestel zou krijgen. (Van onze correspodent) Aan de grensovergang by Kapellebrug heeft de Belgische douane een vracht auto, waarin 550 kilo boter was geladen, aangehouden en in beslag genomen. De auto bevatte op het eerste gezicht geen smokkelwaar maar tussen de chassisbal- ken vond men tenslotte een bergplaats, waarin boter werd aangetroffen. De eigenaar van de wagen, B.M. uit het Belgische Lokeren, werd aangehouden. Enkele dagen tevoren hadden douane mensen een partij boter ontdekt, die was verborgen onder een vracht stalmest. Evenals andere jaren is er een Paas concert op 2e Paasdag des middags om half vier in de r.-k. kerk te Goes, waar aan verschillende koren medewerking zullen verlenen. Het knapenkoor van de Katholieke Zeeuwse Koorschool o.l.v. directeur-or ganist E. Heijblok zal het concert ope nen met het Stabat Mater van Pergo- lesi. Vervolgens zal het gastkoor Pius X uit Ovezande o.l.v. A v.d Swaluw gedeelten uit de Mis Aeterni Christi munera van Palestrina vertolken. Het Goese parochiële Mannenkoor zal sa men met de jongens werken van o.a. van Berchem, Bach en Scarlatti uitvoe ren. Tot slot zingen de koren gezamenlijk het Gloria uit de Mis Pontificalis van Don Lorenzo Perosi. Bovenstaande is slechts een gedeelte uit het programma dat veel afwisseling bidt, zodat er voor de muziekliefheb bers weer veel te genieten valt. FV1 meeste journalisten hebben het in hun loopbaan wel eens meegemaakt, dat ze woorden uit de mond van auto riteiten of sprekers optekenden, dat die autoriteiten of sprekers hevig schrokken, ais ze hun uitlatingen zwart op wit zagen staan en dat dan prompt een tegenspraak volgde: Zo is het niet gezegd. Of zelfs: Dat is door de pers verzonnen. Het AR-dagblad Trouw zit nu ook met zo'n kwestie. Elseviers Weekblad had verzekerd, dat staatssecretaris Haex van Defensie de hoofdlegerpre- dikant was afgevallen in zijn mening omtrent de bekende legerpredikanten- kwestie. De heer Haex liet toen in een gesprek met „Trouw" de kwalifi catie „schandelijk verzinsel" los. El sevier publiceerde een schrijven, waar uit bleek, dat de staatssecretaris in derdaad op een gegeven moment de hoofdlegerpredikant niet was gevolgd in zijn opvatting. (Na een paar weken was hij wel bijgedraaid). Elsevier eiste genoegdoening voor de uitdrukking: „Schandelijk verzinsel". De staatssecretaris liet na herhaald aandringen aan Elsevier weten, dat de woorden „schandelijk verzinsel" niet op het weekblad sloegen, maar op het bericht in „Trouw". Hierop liep de journalist van het AR-blad op hoge poten naar de staatssecretaris met de mededeling, dat hij dit niet nam. We derom zwaaide de staatssecretaris om met de mededeling, dat hij de ge wraakte woorden wel had gebezigd, maar dat hij zich niet gerealiseerd had, dat dit in de krant kon komen. Wat El sevier nu weer zal zeggen, weten we niet. Wel weten we, dat dit een school voorbeeld is voor de wijze, waarop soms journalisten worden beladen met de schuld van „verkeerde woordkeu ze", waaraan ook autoriteiten wel eens kunnen lijden. J^/Jinister Andriessen heeft een knap staaltje van prijsbewaking ver toond. De Nederlandse Spoorwegen dachten er temidden van het rumoer om stijgende prijzen een verhoging van het tarief voor treinbrieven te kun nen doordrukken. En niet zo maar eentje, gesteld op het percentage van de loonsverhoging. Neen, dat werd er een van ruim 230 procent. Ze gold de treinbrieven, die vooral door jour nalisten en correspondenten veel wor den gebruikt om hun kopi espoedig bij de krant bezorgd te krijgen. Totnutoe was het extra-tarief voor zo'n bij de trein gebrachte en aan de trein afge haalde brief 15 cent. Voortaan twee kwartjes, decreteerde de directie van de N.S. Als men weet, dat vele bladen iedere dag ettelijke treinbrieven ont vangen, dan zal men begrijpen, dat dit weer een aardig stukje kostenverzwa- ring betekende. Minister Andriessen heeft er echter een stokje voor gesto ken. Van de 230 procent verhoging blijft geen enkel procent over. Dat is nog eens prijs bewaken! Als we een aantal uitgevers en som mige critici willen geloven, dan we melt het in ons land van jonge letter kundige genieën, hevig levend en in bloedwarm proza zich uitend, met een bewonderenswaardige minachting voor conventies en goede smaak. Als iemand zich soms geshockeerd mocht voelen door onbeschaamde etalering van de intiemste levensfuncties, ook in ont aarde vormen, dan is hij maar een zuurpruim en een kat-in-het-donker- knijper. We hebben reeds gesignaleerd, dat er gelukkig ook reacties op deze libertinages verschijnen. In „De Gel derlander" bespreekt Dick Ouwendijk het jongste produkt van een door De Bezige Bij ontdekt genie, dat blijkbaar grote opgang maakt. Ziehier de typering van dit boek, zoals de criticus die geeft (de naam van het boek noemen we niet): „Via de literatuur van het z.g. vieze woord dat zoals bij Wolkers nog enige relatie heeft met een adequate inhoud, zijn we terecht gekomen in het dood gewone opschrijven van reeksen sme righeden zonder zin of reden. De sme righeid van dit boek heeft geen enkele literaire of andersoortige betekenis: de anekdotische binding van wat er wordt verteld wordt alleen aange bracht door de vuilnisgassen die van het woordgebruik zelf uitgaan, 't Boek is om die reden een definitief afsterf- produkt: het is niet in staat om iets voort te brengen. Zelfs niet iets dat nog misvormder, nog gedrochtelijker is". Hier hoeven we geen woord aan toe te voegen. Een jeugdbende heeft in de afgelopen maanden een grote hoeveelheid munitie van het Amerikaanse leger in Wolfgang bij Hanau (West-Duitsland) ontvreemd. De jongens, die allen jonger zijn dan achttien jaar, hadden een omvangrijk ar senaal aangelegd van brand-, rook- en traangasbommen. handgranaten en ge weerpatronen. Het kostbaarste stuk van hun buit bestond uit een besturingsin richting van raketten, die de jongens stalen toen alle aandacht gericht was op een parade voor bondspresident Lübke. De diefjes verschaften zich herhaalde malen toegang tot het Amerikaanse de pot door prikkeldraad door te knippen en zich door een lichtkoker in de muni tiebunker te laten zakken. De autoritei ten in West-Duitsland halen thans opge lucht adem, want tot aan de arrestatie van de jongens dacht men dat er poli tieke drijfveren achter deze diefstallen zaten. DE DUITSE luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" gaat na 24 jaar weer een dagelijkse lijndienst Frankfort - Amster dam - Londen openen. De vloot van de „Lufthansa" groeit intussen geleidelijk boven die van de K.L.M. uit

de Stem | 1964 | | pagina 3