AKU-Breda begint met bouw nieuwe fabriek Echtgenote en minnaar geven vergiftiging toe TERLENKA EN ENKALON Roekeloosheid oorzaak van dodelijk ongeval Kapitaal is belangrijker dan toenemende handel Eind 1966 volledig in bedrijf Mag wanbetaler Rusland straks niet meer stemmen Bouwvakkers solidair met ontslagenen Huis ingestort na explosies Dordtenaar (39) blijkt vermoord de drank voor dorstige drinkers Kalme markt Mr. SCHÜRMANN OVER V.N. Ook Frankrijk lapt niet bi.) Verkoudheidsbacillen Vier pet. Metaal Looncommissie S. v. d. A. doet geen uitspraak Rus veroorzaakt tumult onder Afro-Aziaten Bossche gerechtshof beslist: V.S. in de bres voor arme landen Zeg maar woef tegen het leven Invoer schandaal in Ghana ontdekt Otto John krijgt nieuw proces bij Veranderingen huwelijks inzegening BEURS VAN AMSTERDAM limonade .0 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 MAART 1964 (Van onze redacteur) „De grootste investering die de A.K.U. tot nu toe heeft gedaan". Dr. ir. J. H. E. Hessels, directeur van het concern, constateert dit terloops maar nadrukkelijk. Eind 1966 wil men in Breda draaien met een bedrijf dat volkomen gezond is en waarin evenveel werknemers emplooi zullen vinden als in de huidige produktiehallen van A.K.U.-Breda. De cellofaanproduk- tie blijft, de rayongarens verdwij nen. Deze laatste worden vervan gen door Terlenka en Enkalon, vol- synthetische garens, die de laatste tien jaar de wereldmarkt hebben veroverd. De H.K.I. is verdwenen en daarmee een vertrouwde en sympathieke naam in het Brabantse. Men zal niet meer „op de kunstzij" werken, maar bij de A.K.U. En daarmee wordt dan een proces vol tooid dat al enkele jaren gaande is, weerstanden en pijn heeft gegeven, maar dat met het oog op de ontwikkeling in deze industrie nu eenmaal onontkoom baar was. De Hollandsche Kunstzijde Industrie heeft bijna vijftig jaar lang een eigen leven geleid. Een leven met ups en downs. Voor de oorlog kon men de gang van zaken bevredigend noemen en na de oorlog was er als gevolg van de schaarste aan textielprodukten zelfs een nieuwe bloei. Tot 1950, toen de we reld voor het eerst het woord nylon hoorde en de opmars begon van de vol- synthetische garens. De outillage van het Bredase bedrijf werd gewijzigd. Men schakelde over op rayon-weefgarens. Dat lukte voor korte tijd. Maar de rayon-industrie kon haar lot niet ontgaan. Ze werd tot een be dreigde industrie. Dat gold niet alleen voor Nedërland, maar voor de gehele wereld. Alleen de bedrijven die door een ver doorgevoerde rationalisatie de kost prijs zeer sterk konden drukken, slaag den erin het hoofd boven water te hou den. Breda had niet een van de best ge outilleerde bedrijven. Daarom moest men in 1955 toen reeds de volledige integratie in de A.K.U. begonnen was naar geheel nieuwe mogelijkheden uit zien. Men begon met het maken van cello faan. Een behoorlijke uitbreiding. Niet genoeg echter om de aanwezige arbeids krachten op te vangen die bij het weg vallen van de rayonproduktie zouden vrijkomen. Er werden plannen beraamd voor een fabriek van linnengarens, het roem ruchte Novivlas-project. De A.K.U. in vesteerde er een aanzienlijk bedrag in en liet zelfs de gebouwen ervoor optrek ken. Nog voordat men met de produktie beginnen kon, bleek echter dat de ver werking van het vlas teveel risico's zou geven. De wisselvalligheid van de oogsten bleek een onoverkomelijk struikelblok. Nieuwe moeilijkheden dus. Maar gelukkig ook nieuwe mogelijkheden. Terwijl men met het vlas experimen teerde nam de A.K.U.-produktie van voi- synthetische garens in Emmen zo'n enorme vlucht, dat men het wenselijk achtte ook al in verband met het aan trekken van arbeidskrachten een deel van deze produktie naar elders over te brengen. In december jl. werd besloten Breda als tweede vestigingsplaats te kiezen. Dit betekent dat de huidige werkge legenheid bij A.K.U. Breda (ongeveer 1750 mant volledig gecontinueerd kan worden. Het overbrengen van de rayon- garenproduktie naar Arnhem en Ede (waar ze soepel geïncorporeerd kan worden) zal gelijke tred houden met de geleidelijke ingebruikneming kan fabriekscomplex waarin de Terlenka Enkalon-gar enszo zal het in terieur van de nieuwe AKU-ja- briekshallen in Breda worden. (nylon)- en Enkalon (polyester)-garens vervaardigd gaan worden Of dit proces zonder pijn verloopt? Dr. ir. Hessels, die ons tezamen met mr. B. Zevenbergen, bedrijfsdirecteur van A.K.U. Breda, te woord stond, schudt voorzichtig ontkennend het hoofd. „Nee. niet helemaal. Wel proberen we het zo pijnloos mogelijk te doen verlopen..." Het oude bedrijf, met zijn syrnpa- thieke. maar niet altijd aangepaste tra dities, moet in een geheel nieuwe jas worden gestoken. Zo'n proces verloopt niet zonder gevolgen voor de individuele werknemers. Vooral voor een aantal oudere be ambten geeft het verdriet. Zij zijn met een bedrijf, zijn karakter en zijn tradi ties vertrouwd. Uit wa.t de heer Hessels over dit uiteraard zorgelijke probleem zegt, menen we te mogen opmaken dat de A.K.U.-directie zich heeft voorgeno men het sociale offer aan economische noodzakelijkheden zo gering mogelijk te doen zijn. ,.U moet niet vergeten dat eerst over twee jaar de nieuwe fabriek draait en er dus een redelijke uitlooptermijn is. Bovendien zijn er binnen het grote A.K.U.-concern talrijke mogelijkheden voor onze werknemers. Geruchten over massa-ontslag zijn zonder meer uit de lucht gegrepen. We willen met het hui dige aantal arbeidskrachten in Breda een gezond bedrijf creëren dat dalingen in de conjunctuur royaal kan opvangen. De produktie van vol-synthetische ga rens, over de gehele wereld, is de laat ste jaren meer dan verdubbeld." Conclusie: de H.K.I.glorie van Char les Stulemeyer, behoort tot het verleden. Haar functie wordt en is reeds gro tendeels overgenomen door een nieu we industrie. Het stemt tot enige wee. moed, zoals zoveel veranderingen in Brabant die door een andere en dyna mische tijd worden ingegeven. (Van onze Elaagse redactie) Binnen de Verenigde Naties bestaat thans dc tendens om, zoals dit oorspronkelijk ook gebeurde, verschillende urgente kwesties direct in handen te stellen van de Veiligheidsraad. I)e reden hiervoor is dat Rusland en Frankrijk, beide in de Veiligheidsraad vertegenwoordigd, financieel geen bijdrage wensen te le veren aan V.N.-operaties, waartoe niet door de Veiligheidsraad is besloten. Dit zei de onlangs tot Nederlands am bassadeur in Washington benoemde dr. C. W. A. Schiirmann. tot voor kort ge durende 9 jaar de Nederlandse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties, gisteren op een lunchbijeenkomst te Rotterdam van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel in Nederland. -vIen is volgens dr. Schürmann tot bo- 1 Advertentie i zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie vengenoemde wijze van handelen ge noodzaakt om frustratie wegens geld gebrek van door de V.N. genomen be sluiten tegen te gaan. Dr. Schürmann zei. dat Rusland en Frankrijk tot no vember de tijd hebben om aan hun achterstallige verplichtingen jegens de V.N. te voldoen. Gebeurd dit niet dan zou, volgens de geldende bepalingen, aan Rusland en Frankrijk het stem recht in de V.N. moeten worden ont nomen. Dit zou kunnen leiden tot een uittreden van Rusland, waardoor de V.N. in feite tot machteloosheid ge doemd zou worden. Er is inmiddels een commissie gevormd, die zich met het moeilijke vraagstuk van de finan ciële verplichtingen van Frankrijk en Rusland bezighoudt. Zoals bekend wen sen deze landen niet bij te dragen in mei name de door hen afgekeurde V.N.-acties in Kongo Dr. Schürmann noemde het financieel probleem een van de belangrijkste waarmede de V.N. thans kampt. Dr. Schürmann zag voorts in de V.N. de tendens aanwezig om zich via aller lei instituten en organen meer en meer te gaan toeleggen op werkzaamheden op sociaal en economisch terrein. In dit verband noemde hij de onlangs aan gevangen wereldhandelsconferentie in Genève. De V.N. zullen zich meer in spanningen moeten getroosten voor de honger- en huisvestingsproblemen waarmede zo ongeveer de helft van de wereldbevolking te kampen heeft. Dr. Schürmann wees erop, dat de toe treding van vele jonge staten niet heeft geleid tot een verstoring van het oude machtsevenwicht tussen het communis- 'ische en niet-communistische blok in le V.N. Ook de jonge staten plegen lun stem in de V.N. te bepalen volgens le norm van het eigenbelang. Zij zijn een vast blok geworden, dat zich of ichter Amerika of achter Rusland ipstelt. (Van onze Haagse redactie) Het laatste woord over de moeilijkhe den. die zijn gerezen rond de toekenning van de vier procent ondernemingsgewij ze extraloon in de metaal, is nog niet gesproken. Gisteren zijn de c.a.o.-partijen ten ein de raad te biecht geweest bij de loon- cQmmissie van de Stichting van de Ar beid. Wanneer zij gedacht hadden dat de commissie voor hen een pasklai-e op lossing had, dan zijn zij teleurgesteld naar huis gegaan. De looncommissie heeft heel hoffelijk kennisgenomen van de standpunten van werkgevers en van de vakbonden en de partijen daarna dui delijk gemaakt dat zij toch eerst nog maar eens zelf moeten proberen hun standpunten dichter bij elkaar te bren gen. Daarop hebben werkgevers en werk nemers besloten het afgebroken gesprek te hervatten. De vakraad voor de me taalnijverheid zal vrijdag 3 april bijeen- komen. Alleen in het uiterste geval zal de looncommissie overwegen of zij een uit spraak in het geschil moet doen. Dit geschil is gerezen rond de vier procent ondernemingsgewijze differentiatie. (Advertentie) Bij de bouw van de Nederlandsche bank te Amsterdam hebben de moeilijkheden, die de invoering van de nieuwe CAO het „witten" van zwarte loon mee bracht, ertoe geleid dat de directie van de maatschappij Van Eesteren, die deze bouw uitvoert. 17 arbeiders ontslag,* op staande voet heeft aangezegd. Enkele dagen achtereen voerden de ongeveer 200 arbeiders een langzaam-aan-actie. De ontslagenen kwamen dinsdagmor gen vroeg op het werk om hun collega's tot een solidariteitsstaking te bewegen. Zij werden van het werk verwijderd, waarna alle arbeiders met hen het terrein verlieten. Voor de poorten zetten zij hun bespreking van de situatie voort. De directie is thans in bespreking met vertegenwoordigers van de erkende vak bonden. Met de zgn. kern uit het perso neel. waarvan alleen niet of niet-erkende organisaties aangeslotenen deel uitmaken, heeft zij niet willen praten. Op de A£ro-Aziatische solidariteitscon- ferentie in Algiers heeft de Russische delegatie gisteren voor enige opschudding gezorgd, door te beweren dat vele dele gaties op de conferentie zich aan de zijde van de Sovjet-Unie tegen China hadden geschaard. Daar werd door som migen hevig tegen geprotesteerd. De gemoederen bedaarden pas enigszins toen de Algerijnse voorzitter van de con ferentie bepaalde, dat iedere delegatie slechts voor zichzelf zal mogen spreken. De Russische delegatieleider, Gaforov, had o.a. gezegd dat „vele van onze Afri kaanse en Aziatische vrienden naar ons toegekomen zijn met het verzoek geen openbaar dispuut te beginnen met de Chinese delegatie. Zij hebben ons verze kerd dat zij begrijpen dat de Chinese be schuldigingen aan ons adres slechts zijn gebaseerd op banale laster". IN NOVEMBER zal groothertogin Char lotte van Luxemburg abdiceren ten gun ste van haar zoon prins Jan. (Van onze correspondent Het Bossche gerechtshof heeft gisteren in hoger beroep de zaak berecht tegen de directie-assistent K. v. S. uit Boxtel, aan wie ten laste wordt gelegd dat hij op 6 januari 1963 door roekeloos en on der invloed van alcohol zijn auto te be sturen, op de Boxtelseweg een aanrijding heeft veroorzaakt, waarby mevr. Van Deursen-Schneider om het leven is ge komen. De Bossche rechtbank had hem veroordeeld tot vijf maanden gevange nisstraf en twee jaar ontzegging van rij bevoegdheid. Verdachte was in hoger be roep gekomen omdat hy meende niet roekeloos te zyn geweest. De president, mr, W. van Roosendaal, De Amerikaanse delegatieleider op de conferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling in Genève, Geor ge Ball, heeft gisteren gewaarschuwd te gen wat hij noemde „onrealistische" ont wikkelingsplannen, die van de gedachte uitgaan dat toeneming van de handel het middel is om de economische groei te bevorderen. Hij sprak de mening uit dat de confe rentie alle mogelijkheden zal bestuderen om de ontwikkelingslanden meer kap i taal te verschaffen. Ball waarschuwde de landen, die een politiek voeren die gericht is op uitscha keling van de particuliere sector of die tegen buitenlandse investeerders. Hij zei dat de Verenigde Staten be reid zijn de ontwikkelingslanden zon der tegenprestatie te laten delen in de eventuele tariefverlagingen, die moge lijk zullen voortvloeien uit de komende besprekingen over de Kennedy-ronde. De Nederlandse minister van Economi sche Zaken. prof. J. E. Andriessen, legde de nadruk op de noodzaak voor de ont wikkelingslanden hun produktie te ver groten en hun goederenassortiment ge varieerder te maken. Ook wees hij hen op het belang van een verbetering van de produktieve investeringen. Minister Andriessen was voorts van oordeel, dat de ontwikkelingslanden bui tenlandse hulp met eigen krachtsinspan ning moeten combineren. Volgens de Nederlandse bewindsman dienen in de eerste plaats in het belang van de ontwikkelingslanden de grond- stoffenprijzen gestabiliseerd te worden op een niveau dat niet te hoog mag zijn. De Indiase minister van internationale Ha, dat is tenminste een hond! Kijk maar eens naar zijn soepele bouw en zijn glimmende vacht! Hij kijkt helder uit zijn ogen! Hij springt je bijna omver en hij holt als of hij in training is voor Tokio, 'n Hond die plezier in zijn leven heeft! 'n Ge zond, mooi, leuk, fris beest! 'n Hond die woef tegen het leven zegt! Die sprankelende vitaliteit krijgt hij niet van etensresten. Daar komt wat anders voor kijken! Verantwoord samengesteld, zoutloos en lichtver- teerbaar voedsel, waar alles inzit wat hij nodig heeft: vlees, tarwe, lever, minera len, vitaminen en eiwitten. En de naam van dat hon- denmaal FLORA MOP JES. FLORA HONDENBROODFABRIEK - POSTBUS 28 - DORDRECHT handel stelde voor. de conferentie een permanent karakter te geven door haar iedere twee of drie jaar bijeen te roepen. De Argentijnse minister van economi sche zaken stelde, dat buitenlandse hulp de eigen inspanning niet vervangt. „De ontwikkelingslanden zullen zich grote offers moeten getroosten", zo verklaarde hij. Het Europese parlement heeft ver klaard dat de E.E.G.-commissie in staat moet worden gesteld rechtstreeks namens de gemeenschap aan de conferentietafel plaats te nemen. (De commissie is op het ogenblik in Genève als waarnemer vertegenwoordigd) Het parlement verklaarde, dat de E.E.G. in Genève moet streven naar sta bilisatie van de wereldlandbouwmarkten en opheffing van de interne belasting op tropische produkten, als thee, koffie en cacao, in een tijdsbestek van vijf jaar. De Ghanese pers heeft aangedrongen op een snelle en drastische actie tegen alle betrokkenen bij een schandaal inzake het verstrekken van invoervergunningen, dat dezer dagen door een officiële commissie van onderzoek aan het licht is gebracht. De commissie, die door president Nkroemah was benoemd, kwam tot de conclusie dat beweringen, dat bij de uit gifte van invoervergunningen onregel matigheden waren geschied in grote trek ken op waarheid berustten. Vijf Ghanese ambtenaren zijn inmiddels ontslagen. Tijdens het onderzoek kon worden vastgesteld dat een aantal amb tenaren van het ministerie van handel de twee jaar geleden ingestelde invoer- besprekingen hadden veronachtzaamd en dat zij onregelmatigheden hadden ge pleegd bij het verstrekken of aanvragen van vergunningen. Een aantal bedrijven was verder in het leven geroepen met als belangrijkste oog merk invoervergunningen te verkrijgen en deze dan aan andere zaken te ver kopen tegen een prijs van tussen 10 en 20 procent van de waarde van de betrokken goederen. wees erop. dat verdachte voor de recht bank de toedracht van het ongeluk met betwist had. Het gebeurde in een hel dere vriesnacht daar waar de vierbaans- weg in een tweebaansweg overgaat. Ver dachte had in een bar in Den Bosch zes glazen bier en een whisky gedronken. Verdachte had een getuige a déchar ge meegebracht, die bij hem in de auto had gezeten. Deze was bij het ongeluk echter bewusteloos geraakt en kon er heel weinig van navertellen. De advocaat-generaal, mr. Witsen-Elias, achtte de roekeloosheid van verdachte be wezen; hij is zonder enige aanduiding op de linkerweghelft gaan rijden, waar hij met de tegenliggende auto van de heer v. Deursen in botsing kwam. Andere tegenliggers hebben géén auto in de na bijheid "gezien, die van die manoeuvre dè aanleiding geweest kan zijn. Hij eiste thans drie maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De raadsman, mr. v. d. Putt uit Eind hoven, betoogde dat er wel degelijk een auto zou zijn geweest, die door een in haalmanoeuvre verdachte heeft gedwon gen tot zijn noodlottige afwijkmanoeu- vre. De vermeende snelheid van 140 km per uur achtte de raadsman overdreven en bij het naderen van de tweebaans weg heeft verdachte vaart geminderd. Hij meende dat er tegenwoordig wel eens al te gemakkelijk drankinvloed bij ver dachten wordt verondersteld en hij waar schuwde voor een klassejustitie in om gekeerde zin dan dat vroeger wel eens het geval is geweest. Hij vroeg het hof zich te hoeden voor drankinvloed op re quisitoir en vonnis en bepleitte vrijspraak dan wel clementie in die zin, dat de on voorwaardelijke gevangenisstraf wordt vervangen door een geldboete en de ont zegging van rijbevoegdheid voorwaarde lijk wordt opgelegd. Arrest van het hof op 8 april. Het Westduitse federale hof zal trach ten een nieuw proces voor het voormalige hoofd van de Westduitse veiligheids dienst, Otto John, te bewerkstelligen. Het nieuwe proces zal wellicht voor het na tionale hooggerechtshof dienen. Otto John, die twee van de vier jaar, waartoe hij werd veroordeeld, heeft uit gezeten, heeft in december om een nieuw proces verzocht. De heropening van de zaak tegen John is gebaseerd op het feit dat de kroongetuige, Karl Wittig, naar Oost-Duitsland is uitgeweken en-wellicht meineed heeft gepleegd. Otto John zou in het nieuwe proces willen aantonen dat hij in 1954 tegen zijn wil naar Oost-Duitsland is gevoerd. In dat jaar verdween John plotseling uit West-Berlijn. Drie dagen later dook hij in het oostelijke stadsdeel op en legde een verklaring af die tegen de West duitse regering was gericht. Terwijl de brandweer bezig wa; met het blussen van een brand in de kelder van een huis in een buitenwijk, bij de Zuider-begraaf- plaats van Neurenberg, deden zich achter elkaar vier ontplof fingen voor, waarvan de laatste de hevigste was. In totaal moesten drie mannen in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij de ont ploffing bevond zich niemand meer in het huis. Het pand zakte vol komen in elkaar. Advertentie i De recherche in Dordrecht heeft de 27-jarige mevrouw M. P. de B.- M. en haar 37-jarige kostganger J. P., fabrieksarbeider te Dordrecht gearresteerd op beschuldiging van moord. De vrouw wordt ervan verdacht tezamen met de kostganger haar 39-jarige echtgenoot om het leven te hebben gebracht door hem over een lange periode en in zeer kleine hoeveelheden thallium toe te die- n. Zowel de vrouw als de kostgan ger hebben hakend. De heer De B. overleed na een lang durige ziekte die de hem behandelende artsen niet konden thuis brengen, nog vrij plotseling op 18 december van het vorige jaar. Omdat de doodsoorzaak niet kon worden vastgesteld werd volgens de gewone gang van zaken anatoom-patho loog dr. J. Zeldenrust verzocht sectie op het stoffelijk overschot te verrichten. Dr. Zeldenrust kon de doodsoorzaak ook niet terstond vaststellen en daarom riep hij de hulp in van de scheikundige en toxicoloog dr. De Boer uit Den Haag. De ze constateerde na een langdurig onder zoek dat de man aan thalliumverg'iftiging was overleden. Thallium is een in een be paald rattenbestrijdingsmiddel, dat vrij te koop is. verwerkt vergif. De politie kwam tot de overtuiging dat er sprake was van moord en had de stel lige indruk dat de echtgenote en de kost ganger bij de zaak betrokken zijn ge weest. Het was bekend dat het huwelijk tussen de heer De B. en zijn vrouw bij zonder slecht was. De politie verzamelde bewijsmateriaal en onderwierp uiteindelijk zowel de echtge note als de kostganger aan een verhoor. Zij gaven toe de moord te hebben ge pleegd. Motief: het slechte huwelijk. Vooralsnog kon de politie niet vaststel len of de echtgenote van de heer De B. en de kostganger een verhouding hadden en of dat aanleiding tot het plegen van de moord was geweest. Het onderzoek is nog in volle gang. De vrouw en de kostganger zouden vol gens de politie op uiterst geraffineerde wijze te werk zijn gegaan. Zij beseften dat het veel opzien zou baren als de man plotseling zou overlijden. Hoewel dat nog niet helemaal vaststaat denkt de politic dat zij de heer De B. beurtelings de Thai lium in zijn eten of drinken hebben toe gediend. De heer De B. voelde zich daar door voortdurend ziek. Hij werd enkele malen opgenomen in ziekenhuizen te Rottedam en Dordrecht, maar men kon daar niet vaststellen aan welke ziekte hij leed. Tenslotte bereikte het gif het hoogte punt van zijn dodelijke werking en werd de toestand van de heer De B uiterst kritiek. Hij werd op 18 december door zijn huisarts weer naar het ziekenhuis verwezen, maar voor hij daar aankwam overleed hij. De heer De B. was in 1961 getrouwd De vrouw was gescheiden en had al drie kinderen. Uit het huwelijk werd een kind geboren. De kostganger woonde al jaren bij de familie De B. in. Ook hij was ge scheiden. Zijn acht kinderen zijn in een tehuis ondergebracht. De Nederlandse bisschoppen hebben in hun bisschoppenconferentie beslist dat de nieuwe huwelijksritus waartoe besloten is door het Concilie en die vastgelegd is in de constitutie over de liturgie, na be loken Pasen van kracht zal worden. Het huwelijk zal dan dus niet meer worden ingezegend voor de H. Mis, maar is de ritus geplaatst tussen preek en offerande. De voornaamste veranderingen zijn: plaatsing van het huwelijksritueel tus sen preek en offerande; het gebruik van de Nederlandse taal in het gehele ritueel en het staan van het bruidspaar bij het eigenlijke moment van het huwelijk, als teken van eigen actieve betrokkenheid bij dit sacrament. RED BAND ROOSENDAAL 58! (Advertentie) De handel in de internationale waar den heeft gistermiddag niet veël te be tekenen gehad. De stemming was bij de opening licht verdeeld met AKU en Hoogovens wat beter, Philips en Kon. Olies een weinig lager, terwijl Unilever praktisch onveranderd bleef. In de staats- fondsenhock was de beginbeurs een stuk kalmer vergeleken bij de grote drukte van dinsdag. Later op de middag werd het zelfs in genoemde hoek uiterst rus tig. De beurs kwalificeerde dit met „de stilte voor de storm". Immers gisteren kon worden ingeschreven op de 4% en 5 pet. staatsleningen. Bij informaties bleek dat de belangstelling, vooral voor de 5 pet. lening, heel groot is. Over de bedragen der beide leningen, die na de inschrijvingen zullen worden bekendge maakt, tast de beurs volkomen in het duister. In verband met genoemde in schrijving waren de 3 pet. obligaties 1962- '64, waarmede kan worden ingeschreven, aan de vaste kant. De overige staatsle ningen ondergingen weinig veranderin gen. Mede door het feit dat de Nederlandse hoofdfondsen gisteren in Wall Street iets lager sloten, behalve voor KLM, open de Philips zestig cent lager op 149,50, waarna 150 werd gedaan. Unilever schommelde rond het voorgaande slotni- veau van 140,10. Kon. Olie liep op van 150.70 tot 151,20 (f 151,30). Na een kalme doch vaste opening op 527*4 liep de koers van AKU op tot 529'2 door speculatieve vraag. De sïotkoers van de rayonaandelen van gisteren was 525. Eenzelfde beeld vertoonde Hoogovens. Hier steeg de koers van 637 tót 640, waar door de koerswinst, ten opzichte van gis teren, vier punten bedroeg. Aandelen KLM. die gisteren zeer vast in de markt lagen, werden iets lager op 79 gead viseerd. De omzet in dit fonds bedroeg dinsdag nominaal 615.000. 24-3 25-3 Ned. '59 4% 93 94% Ned. *61 4'4 93% 93 A Ned. '47 3% 86% 86% Ned. grootboek '46 66' i 86% AKU 524% 529% Hoogovens 636 630 Philips 150.15 149,45 Unilever 140,15 140,15 Kon. Olie 151,30 151.30 HAL 115% 117% Scheepvaartuie 141% 141% Amst. Bank 375 378% Ned. Handelmij. 357% 359 Lucas Bols 1040 1043 Mach. Breda 216 217 Bijenkorf 843 865 Drie Hoefijzers 359 359% Ford 925 Van Gelders Papier 199 200% Heineken 507 507 Hero Conserven 375 374 Holl. Beton Mij. 412% 414 Kon. zout 864% 865 Nijverdal - Ten Cate 199 199 De Schelde 244 247 Scholten Karton 538 530 Simons emb.f. en houth. 141 140 Thomassen en Drijver 727 732 Van Vlissingen Katoen 255 256 Vredestein 224 224 Zeeuwse Confectie 366 368 Zwanenberg Organon 977% 990 Shell Oil 16% 16% Anaconda 48% 48 Bethlehem Steel 38 38% General Electric 86% 86 General Motor 8111, 81% Procter and Gamble 84% Republic Steel 45% 45ig NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Hoogovens Kon. OHe 150.00—151.30, Philips 148.30 gb—149 50 Unilever 139.60 gb—140.00, KLM 76 00—

de Stem | 1964 | | pagina 23