Mr. Luns opent „Keukenhof" gsm T.V.-INVASIE OP WOENSDRECHT Gr e velingen nog dit jaar dicht GONDELIERS HALF JUNI IN ACTIE sempra VEVE0 SCHIEDAM De Witte Donderdag AKU bouwt nieuwe fabriek in Breda Vanavond: sümlvliegcn op de beeldbuis „Prix de Joke' voor Haanstra Carlos' aanspraken op troon van Spanje zijn „frauduleus'* Drie kinderen uit één gezin overleden wees mooi in de lente met FRANS JOSEF VON HABSBURG: „Ik ben wettige pretendent Tuomioja over ruim een week naar Cyprus Topconferentie op til RACHMAN EN SOEKARNO NAAR TOKIO Voedsel vergiftiging verf van DACBLAD VOOR ZEELAND De altijd goed geluimde en gevatte mi nister Luns was gisteren toch wel even verbluft toen hij met het trekken aan een touwtje niet slechts een tableau met een schat van bloemen en paaseieren ont hulde, maar tevens door „Eén ei is geen ci"-zingende haasjes werd omringd, toen hij „Keukenhof' opende. De dames van de eregasten, onder wie de echtgenote van de voorzitter van de Eerste Kamer, werden met prachtige paasmandjes verrast. Het enorme bloem stuk, dat middelpunt van het tableau was, werd bestemd voor mevrouw Luns. Voordat minister Luns de opening ver richtte hield hij een toespraak, waarin hij onder meer een parallel trok tussen de „Keukenhof" en de politiek. Hij spoor de zijn hoorders aan een onbezorgde dwaaltocht door de „Keukenhof" te ma ken. „Het gaat hier gelukkig anders toe dan in de internationale keukens, waar sommigen niet schromen ons op een dwaalspoor te voeren", zei hij. Een „Benelux-tulp" zou volgens Luns beslist een stevige, gezonde bloem zijn met een rechte steel, geschikt voor de koude grond, in tegenstelling tot het tere kasplantje, dat hij in de eenheid van Europa zag. En wat een „De Gaulle-tulp" betreft, minister Luns dacht daarbij aan een forse bloem met een lang, rechte, on buigbare steel Volgende week gaat men op de terrei nen van A.K.U.-Breda (de voormalige Hollandsche Kunstzijde Industrie), met de bouw beginnen van grote fabrieks complexen voor Enkalon- en Xerienka- garens. Het is de grootste investering die de A.K.U. tot nu toe in één keer heeft gedaan. In oktober 1965 gaat men beginnen met de produktie van deze vol-syntheti- sche garens. Eind 1966 zal de nieuwe fa briek volledig in bedrijf zijn. De pro duktie van rayon-garens in Breda zal dan tot. het verleden behoren. (Op pagina 7 berichten wij uitvoerig over dit belangrijke project). ALLE PRAATJES als zou de toren van Pisa wel eens om kunnen vallen be ogen alleen maar nóg meer toeristen naar het stadje te lokken, zo hebben architec ten, onder wie een Nederlander, vast gesteld. FEL GEPROTESTEERD hebben duizen den Londenaren, omdat een gebouw, dat tot dertig meter verhoogd wordt, het uit zicht op de beroemde St.-Pauls cathedral zal gaan ontnemen. HET EUROPESE parlement heeft een absolute bescherming van de boeren in cle E.E.G. geëist en verklaard, dat de boer ook tegen invoer uit de gassocieer- de landen moet worden beschermd. EEN OOSTBERLIJNSE ingenieur is ir de Straat van Messina van een Oost duits schip in zee gesprongen en door een vissersboot in Reggio de Calabre aan land gebracht, waar hij politiek asiel heeft gevraagd. TWINTIGDUIZEND studenten hebben in ■Seoel geprotesteerd tegen een mogelijk herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Zuid-Vietnam en Japan. POLEN HEEFT de bewegingsvrijheid van Amerikaanse diplomaten in het land beperkt als antwoord op een soortgelijke maatregel, die sinds vorig jaar Poolse diplomaten in de Verenigde Staten treft. iets kouder S^'Wachting van het K.N.M.I. |_„'g t.ot vanavond: hier en aUk Vecl ""™lkin<? met nnk mikt ar cen bui' maar later tizr Lr<r!inSe,n' Matige <°t krach- noordwestemb ujde|Ük hardc Vandaag- wind- ,cts kouder. Maan^,' fS CdCT 1904 UUr" der' 6°46 u™. °P 6,27 uur' Maan on" (Van onze radio, en t.v.-redacteur) „Korporaal, neem even een oude meteokaart en schilder erop „Streng verboden toegang voor onbevoegden", zo luidde de opdracht van het hoofd van de vlieg dienst op de basis Woens- drecht, kapitein Zuurbier. Het plakkaat werd op de toegangsdeur van de ver keerstoren aangebracht, maar de uit werking op al de burgers van de tele visie, P.T.T. en pers, bleek onwaar schijnlijk gering. Technici liepen met zware dolly's, cameratoebehoren, kabels, microfoons en wat dies meer zij de vele trappen op naar de verkeerskoepel, om van avond de kijkers een unieke serie beelden te laten zien van het knappe samenspel tussen de verkeersleiding, de vliegers en het grondpersoneel. Te voren was tijdens een uitvoering „brie fing" het plan de campagne opgesteld voor de camera-repetities ter voorbe reiding van de t.v.-reportage van hedenavond. Regisseur Ger Roos toon de zich uitermate verheugd over de medewerking van de Koninklijke Luchtmacht. Voor anderhalve dag werd het luchtruim boven Woensdrecht en het grondverkeer geheel vrijge maakt voor de t.v.-mensen, die met tientallen tegelijk het platform en de omliggende gebouwen bevolkten. Een enorme vorkheftruck werd aangereden om daarmee een t.v.-cameraman ruim drie meter op te tillen en hem in de gelegenheid te stellen shots te maken Bert Haanstra krijgt de „Prix de Joke 1964" voor zijn buitengewoon humoristi sche prestatie, die hij geleverd heeft met de vervaardiging van zijn film „Alle man". De jurv van het 1-aprilcomite, dat de prijs heeft toegekend, was eenstem mig van oordeel dat de maker van „Alleman" ver boven alle andere kan didaten voor de „Prix de Joke 1964" uit steekt De jury heeft „Alleman" niet op zijn filmische en artistieke kwaliteiten willen beoordelen daarvoor zijn andere prijs- festivals maar vooral op de wijze waarop de film werd vervaardigd. Het uiteindelijke resultaat dat Bert Haanstra met de hulp van anderen heeft bereikt, houdt het Nederlandse volk op waarlijk humoristische wijze een spiegel voor, waarin het zich wel moest herkennen, getuige de uitbundige bijval die deze meest bezochte Nederlandse film van na de oorlog ten deel viel en nog valt, aldus de jury. De maker van de film heeft, om dit te bereiken, alle Jagen en listen van practical joker waardig moe ten toepassen en hij is daarin volgens de jury meesterlijk geslaagd. Bert Haanstra zal de prijs, bestaande uit een 31 cm hoge bronzen „Loeres" (een verkleind model van het op de Zuidboulevard in Zandvoort opgestelde Paaseilandbeeld ..Loeres" van Edo van Tetterode), op woensdagavond 1 april tij dens een feestelijke bijeenkomst in ont vangst nemen. van het cockpit-interieur. Van het vliegveld Valkenburg zond de Konink lijke Marine een helikopter. Men koos daarvoor de „Augusta Bell", die prak tisch trillingvrij vliegt. Aan boord werden enige zitplaatsen gedemon teerd en een t.v.-camera ingebouwd. De vlieger is de eerste-luitenant Meijer, terwijl de camera wordt bediend door Onno Sluyter, een oud-marinevlieger. De N.T.S.- en P.T.T.-technici bracli- ten bovendien een straalzendertje in het hefschoefvliegtuig, waarmee de beelden naar de regiewagen op het vliegveld kunnen worden overgebracht. Tijdens de eerste repetitie kwamen de beelden zwak door en men meende dat de radar-installatie van de basis hieraan schuld had. Ook dit euvel werd in een handomdraai verholpen. Klokslag half vier kon de eerste camerarepetitie beginnen. De leden van het nieuwe team „Whisky Four" be staande uit kapitein Van Dommelen, de luitenants Motshagen en IJzendoorn en de sergeant 1ste klas Koster, klommen in hun vier Lockheed T-33 straaltrai- ners, de zogenaamde T-birds, en taxi den naar het begin van de landings baan. Inmiddels was de zware bewol king weggetrokken, welke de gehele oclitend boven de basis had gehangen. Met brullende mortoren stoven de toestellen over de baan en in de ver keerstoren, waar wij de show aan schouwden, kon men elkaar haast niet verstaan door de vele gesprekken die zowel tussen de vliegers als de camera mensen, regisseur en technici werden gevoerd. Met brullende motoren stoven de „oude" leden van het stuntteam, kapi tein De Vrij, de luitenants Heyns en Van Bree en sergeant Nieuwland de perfecte demonstratie aan te zien. „Ik zou er heel wat voor over hebben ge had om zelf die show te leiden", zei kapitein De Vrij Vanmiddag, donderdag tussen 4 en 5 uur wordt de gehele t.v.-reportage via Roosendaal en Lopik doorgezonden en op beeldband opgenomen. Als het weer geen roet in het eten gooit is er vanavond een boeiende uit zending te zien. De Oostenrijkse pretendent naar de Spaanse troon, Franz Josef von Habs- burg Lotharingen, heeft gisteren de aanspraken van de verloofde van prin ses Irene, Don Carlos van Bourbon Parma, op de Spaanse troon, als vol strekt frauduleus van de hand gewe zen. „Ik ben de enige wettige erfge naam van de Carlistische tak van liet Spaanse koningshuis", zo verklaarde liij. „De Bourbon Parma's zijn niet eens usur pators, zij zijn helemaal niets", en er lag verontwaardiging in de stem van de 59-jarige kleinzoon van Carlos VII, toen hij dit zei. „Prins Hugo, ik weiger hem Carlos te noemen, heeft evenveel recht op de Carlistische titel als u om keizerin van China te worden", zo zei hij tegen een journaliste. „Prins Xavier en zijn zoon Hugo hebben zich niet al leen de Carlistische aanspraken toe geëigend, maar zij hebben ook de on beschaamdheid gehad zich graaf van Molina en hertog van Madrid te noe men", zei hij en hij voegde daaraan toe dat het huis van Bourbon Parma nooit in het bezit is geweest van deze titels, die uitsluitend toekomen aan de afstammelingen van Carlos VII. De juistheid hiervan is volgens Franz Josef von Habsburg nog eens beves tigd door een officieel document, waar in verschillende tegenstrijdigheden staan met betrekking tot het levens verhaal van prins Hugo. Het bewijst dat hij zelfs geen Spaans burger is en dat het zo geheten geboortebewijs, De Finse ambassadeur in Stockholm, Tuomioja, (zie foto), die gisteren offi cieel tot bemiddelaar van de Verenigde Naties op Cyprus is benoemd, heeft in Genève een onderhoud gehad met secre taris-generaal Oe Thant. Hij verwacht over zeven a tien dagen op Cyprus te zullen arriveren. De opperbevelhebber van de V.N.-po- litiemacht, de Indische generaal Gyapi, zal „in de loop van de komende dagen" het commando op zich nemen. Vanaf dat moment zullen de V.N.-troepen op Cy prus operationeel zijn. De njeuwe Engelse hoge commissaris op Cyprus, generaal Bishop, (opvolger van sir Arthur Clark), arriveert ook een dezer dagen op het woelige eiland. dat in Nederland heeft gecirculeerd, een doodgewone vervalsing was. Franz Josef von Habsburg beweerde voorts dat prins Hugo „de kleine Ne derlandse prinses nodig heeft voor de bevordering van zijn eigen plannen" „Een beetje geld doet niemand kwaad", zei hij, „laat staan een troonpreten dent". De Carlistische beweging, zo legde hij uit, erkent Ferdinand VII als de laatste wettige vorst van Spanje, de jure en de facto. Bij zijn dood zou zijn titel volgens de Carlisten hebben moeten overgaan op Carlos V, de voorvader van Franz Jo sefs grootvader van moederszijde, Car los VII. De broer van Carlos, Alfonso Carlos I stierf in de dertiger jaren in Wenen op 84-jarige leeftijd, nadat hij door een taxi was aangereden. Hij liet geen kin deren na en de aanspraken op de Spaanse troon gingen toen over op de broer van Franz Josef, eveneens een Carlos. Hij ontleende deze aanspraken doordat zijn moeder een dochter was van Carlos VII. „Mijn broer stierf op 23 december 1953 in Barcelona. Hij was de laatste hertog van Madrid. Na zijn dood ben ik de enige Carlistische pretendent", aldus Franz Josef von Habsburg-Lotharln gen. Soekarno gaat waarschijnlijk in mei naar Tokio om daar zijn grote vijand Abdoel Rachman, de premier van Ma leisië, te ontmoeten, evenals president Macapagal van de Philippijnen. Deze top conferentie, met als inzet het Indonesisch- Maleisische geschil, wordt mogelijk door de thans aanzienlijk gematigder houding die Djakarta aanneemt. Minister Soebandrio heeft gisteren ge zegd dat de Indonesische regering „on der bepaalde voorwaarden" instemt met de Philippijnse voorstellen. De officiële aankondiging van de ko mende topconferentie in de Japanse lioofdstad zal pas na 25 april worden ge daan. Soekarno zal, voordat hij naar To kio doorreist, eerst nog in Manilla, de hoofdstad van de Philippijnen, overleg voeren. De 15-jarige zoon van de burgemeester van Coleman in Alberta, John Ostash, is gisteren overleden aan een mysterieuze ziekte, die vermoedelijk door voedselver giftiging is veroorzaakt. Artsen hebben de burgemeester zelf een 50-50 kans gegeven om de ziekte te overleven. Eerder overleden al twee kinderen uit het burgemeestersgezin. De burgemees tersvrouw, die ook in het ziekenhuis is opgenomen, lijkt herstellende te zijn. De jongste, een zuigeling, is buiten ge vaar. IN SCHOTLAND is gisteren een trein ontspoord. Saboteurs hadden de 75 bou ten, waarmee de rails vastzaten ver wijderd. Bij het ongeluk werd niemand gewond. In de agenda van Witte Donderdag was niet veel plaats onbeschreven. Sommige dingen stonden door el kaar heen; andere waren doorge schrapt en opnieuw er boven ge schreven. Het werd een drukke dag, er moest veel gebeuren. En je zult zien, dan loopt alles nog anders dan je berekende. Hij gooit altijd alle mensengedachten in de war. „Niet op het feestA hadden ze afgespro- meenschap krijgen met God en met elkaar. Eén zijn, als de Vader en Hij. Eén zijn, als een gezin rond de tafel. Ieder geeft er zich zoals hij is. En het gewone wordt buitengewoon. Het water wordt wijn, en wijn wordt bloed, en bloed is leven. Niemand heeft groter liefde dan die zijn le ven inzet voor zijn vrienden. Je kunt er aan zien dat je Mijn leerlingen bent. ken; „Natuurlijk wel op het feest"Intussen werd Hij verkocht. Door een 7.1 TT.-; 1 ,A f, 7 -VI rt flirt r>r\i I rt-v o-niif- ttriYI IcvilflPY). besliste Hij. Zo kwam Hij dan van Betanië. van de vurige Maria, de onrustige Marta en van Lazarus, zijn vriend. In hun sa menzijn had Hij even de komende verschrikkingen vergeten. Hij had leerling. Die zou er spijt van krijgen, want hij wist niet wat hij deed. Het leven is hard, keihard, en de levens taak is zwaar. Een lijdenskelk. Maar niet mijn wil maar Uw wil geschie de. Op aarde zoals in de hemel. geslapen, voor het laatst. Uitgerust Staat op, laat ons gaan: het uur der duisternis is aangebroken. Of slaap maar verder. Of sla op de vlucht. Ga maar, Ik doe het alleen wel. Hier zijn Mijn handen. Ze zegenden, ze streelden, ze braken het brood. Het zijn timmermans-handen, ze zijn aan hout gewoon. Ze hebben zo vaak spijkers gevoeld, en een hamer die missloeg. Bindt ze maar stevig, dan heb je het gevoel baas te zijn. Je leidt een lam naar het slachthuis. Ja, een lam. Want het is Witte Don derdag. Dan wordt het paaslam uit gekozen. Is er iets onschuldigere dan een lam? Kun je een lam zien bloeden? Wil je het bloed van een lam drinken? Kniel in het stof en zeg „Confiteor". Want dit Lam neemt de zonden der wereld weg. Het maakt deze Donderdag wit. AALM. STERKENS kon Hij zijn grote opdracht gaan vol brengen. Terwijl een paar apostelen het paasmaal klaarmaakten, was Hij eveneens voor de laatste keer naar de tempel geweest. Het was nog steeds een rovershol. De men sen deden als altijd druk. Om te bidden kon je beter naar Getsemané gaan. God is in de stilte. En toen het laatste avondeten. Hij had veel op zijn hart, en Hij zou het zeg gen. Maar ze twistten om de beste plaats. Toen had Hij laten zien dat de Heer, de Meester, als een slaaf was, der dienaren dienaar. Hij had een schort voorgedaan, en in een kom water hun voeten afgespoeld. Het stof dezer aarde maakt de mens ongeschikt voor het Woord. In het stof moet je knielen en „Confiteor" zeggen. Dan kun je luisteren en ge- Een foto van de situatie in de Gre- velingen. Onder het vaste railge deelte, dat dient als een soort „eindstation" waar de elk door twee man bediende gondels zul len worden volgeladen, ligt nu nog stevig in plastic verpakt de enor (Van onze speciale verslaggever) De zeearm de Grevelingen tussen Schouwen-Duiveland en Overflakkee zal nog dit jaar worden afgesloten. Dit heeft het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, ir. J. Volkers, gisteren meegedeeld tijdens een persexcursie naar dit onderdeel van de Deltawerken. In de loop van volgend jaar zal achter de sluitdam een zandlichaam worden opgespoten waarover een weg wordt aangelegd. Te zelfder tijd komen ook de Haringvlietbrug en de brug over de Oosterschelde klaar. Eind 1965 zal men dus per auto rechtstreeks van de rand stad Holland naar Zuid-Beveland kun nen rijden. De afsluiting van de Grevelingen is voor Rijkswaterstaat een experiment. Zoals bekend wordt de noordelijke vaargeul (om precies te zijn: de Kram mer en de Bocht van St.-Jacob onder de wal van Overflakkee)) niet op de beproefde wijze, d.w.z. met doorlaat- caissons, maar met behulp van een ka belbaan afgesloten. Vanuit twaalf mo torgondels, die op spoorwegwagons lij ken en zich langs de 1900 meter lange kabelbaan voortbewegen, moet in to taal 110.000 ton stortsteen uit de Bel gische Maasvallei en grind in het sluit gat worden gedeponeerd. Met het stor ten denkt men half juni te kunnen be ginnen. Het hele karwei vergt naar raming drie maanden. Thans worden de „gondeliers" opgeleid. Men heeft met de kabelbaan al pech gehad. Op 22 augustus van het vorig jaar brak een van de kabels. Oorzaak was dat de monteurs van de leverancier van de kabelbaan, Etablissements Neyr- pic te Grenoble, een te lichte klem ge bruikten bij het op spanning brengen van de kabel. De buitenste laag van de kabel kwam daardoor in beweging en zo ontstond de breuk. Op zich zelf be schouwd is dit niet zo verwonderlijk, want de kabel over de Grevelingen is zwaarder dan tot dusver in Europa is gebruikt. De gebruikelijke klemmen bleken te licht. De klemmen die men nu gebruikt worden met 24 bouten op de kabel vastgezet, terwijl de oude slechts met 14 bouten werden vastge klemd. De vervaardiging van een nieu we kabel heeft vijf maanden gevergd. Volgens ir. Volkers is het experiment noodzakelijk. Men moet een methode vinden om straks het Brouwershaven- se Gat en de Oosterschelde te kunnen afsluiten. In de Oosterschelde komen diepten voor van 40 meter en alleen al daarom is het praktisch ondoenlijk caissons te gebruiken, omdat deze van al te gigantische afmetingen zouden moeten zijn. De sluiting met behulp van een kabelbaan gaat geleidelijk, terwijl die met caissons abrupt geschiedt. Bij de geleidelijke sluiting wordt de dam lang zaam aan in horizontale lagen opge bouwd. Voor de delta-ingenieurs is het een belangrijke vraag of de stroomsnelheid bij de geleidelijke sluiting geringer zal zijn dan bij caissonsluting. De stroom snelheid, die toeneemt als het sluitgat kleiner wordt, is het machtigste wa pen van de zee, want zij veroorzaakt ontgrondingen. Bij de geleidelijke, ho rizontale sluiting neemt de stroomsnel heid wel toe, maar anderzijds wordt de dikte van de overstromende laag ge ringer. Men hoopt nu maar dat ten gevolge van dat laatste de ontgrondin gen geringer zullen zijn. De Grevelin gen is een uitgezocht „laboratorium", omdat de vloedstromen van Ooster schelde en Brouwershavense Gat er el kaar ontmoeten en de snelheden dus be trekkelijk gering zijn. Om een indruk te geven van de enor me waterverplaatsingen waarover het hier niettemin gaat, zij vermeld dat bij elke vloed 50 miljoen m3 water de Grevelingen binnenstromen. Maar in het Brouwershavensegat komen 350 mil joen m3 water binnen bij elke vloed. En in de Oosterschelde stuwt de zee bij elk getij 1 miljard m3 naar bin nen. Wat het woelende water precies uitricht tijdens de afsluiting van de Grevelingen wordt van uur tot uur ge meten. De dam in de Grevelingen, een se cundaire afsluitdam, moet worden aan gelegd om Brouwershavense Gat en Oosterschelde van elkaar te scheiden. Zou men dit niet doen, dan zouden bij de afsluiting van een van deze grote zeegaten de stroomsnelheden in Keeten, Mastgat en Zijpe ontoelaatbaar hoog worden. De zandbodem zou worden uit- geschuurd en de oevers aangetast, ter wijl het drukke internationale scheep vaartverkeer sterke hinder zou onder vinden. De afsluiting van de noorde lijke vaargeul in de Grevelingen. die dus dit jaar geschiedt, is voorafgegaan door de afsluiting van de zuidelijke vaargeul in het voorjaar van 1962. Het experiment van Rijkswaterstaat die behalve traditionele stortingsma terialen ook nieuwe gaat beproeven en bovendien wil experimenteren met zinkstukken van polyetyleen en kip pegaas kost overigens handen vol geld. De kabelbaan alleen al kost on geveer 4 miljoen gulden. De kabel, die vorig jaar brak, was verzekerd. Voor dat de Grevelingendam er ligt en het snelverkeer er gebruik van kan ma ken. zal 45 tot 50 miljoen gulden zijn uitgegeven. me rol met de nieuwe kabel. Op de voorgrond de nieuwe klem, via katrollen verbonden met een lier die de kabel zal moeten spannen. (Advertentie) 104e JAARGANG No. 24547 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs, W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen-). Postgiro 1114111. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 26 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per posl excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893)

de Stem | 1964 | | pagina 1