De mens kan slapend wijsheid vergaren JK. fiets! Huisvrouw vond PEDALO Westberlijners problemen in ontvluchten stadsvertier ikozen? ichten Politie in West-Duitsland rolt spionagekomplot op Geheugen kan actief blijven *Kum} deumrx"n! font B- l Betrekkingen tussen Indonesië en Nederland harmoniseren Kleine folders lokken vele toeristen Sterke drank Contrast Ruby's nieuwe verdediger wil geen geld zen... tel. 01100-6063 UYBREGTS Telefoon 2155 gezellig... sfeervol Drie mensen hadden precies dezelfde droom Auto-suggestie Verhaal blijf jong, blijf fiL. Waakzaamheids punt Doel van Soebandrio Is bezoek SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER NIEUWE RAGE? Ontslag ambtenaar nietig verklaard after shave lotion 16 Vespa het best manoeuvreren, oen:u bent het nog wel langs, n uitwijkgaatje. dan wie ook de en de vogels, zuinig) Vespaar lage prijs. Er is 000.-! Ga eens bij u in de buurt. PORT "NEGA" N.V. NEDESPA Roermond Tel. 5757 Kapellerpoort 6 n- en buitenland voor onderdelen (kade axine lichten bben een lange 'ndduur en een je geen pak slaag wilt heb- schreeuwde de aanvoer- Ik draaide mij om en gaf n antwoord. ,,Pas op," fluis- le Old Death. Dat zijn ont- hen slavendrijvers, die nu jroepen het land onveilig ten en overal herrie schop- Maar dit gefluister be de kerels helemaal niet. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 26 MAART 1964 In 1936 hoorde ik toevallig het verhaal van een patiënte over een ongewone ervaring, die zij had gehad. Op zeker dag viel zij in slaap, terwijl zij zat te wachten op enkele bezoekers, die zich wat hadden verlaat. De andere dag realiseerde zij zich, daf zij een lied kende, dat zij nog nooit eerder had gehoord. Later ontdekte zij, dat het was gezongen, terwijl zij lag te slapen en dat haar geheugen het had vastgehouden. Het geval interesseerde mij en ik vroeg mij af of het niet mogelijk zou zijn, dat iemand een tijdens zijn slaap gesproken woord in zich opneemt en het zich nadien herinnert. Ongeveer een derde van ons leven brengen wij slapend door Zou, al was het maar gedeeltelijk die tijd kun nen worden gebruikt voor het verwerven van kennis? Om dit te bereiken zou louter de her haling van woorden in de aanwezigheid van een slapend persoon nauwelijks vol doende zijn: als dat zo was, zouden de mensen dat allang gemerkt hebben Dui zenden mensen moeten slapen, terwijl in hun nabijheid wordt geconverseerd of terwijl iemand naar de radio luistert, maar nimmer herinneren zij zich de vol gende dag wat er is gezegd, terwijl zij sliepen. Ik begon me te interesseren voor het probleem en in datzelfde jaar, 1936, on dervroeg ik een honderdtal mensen. „Her innerden zij zich of zij ooit gesproken woorden in zich hadden opgenomen tij dens hun slaap?" Slechts twee antwoord den bevestigend. Een van hen was een rieuropathologe van 35 jaar, die verklaar de, dat zij als eerstejaarsstudente in de medicijnen, toen zij op een avond tezamen met enkele andere meisjes ijverig anato mie studeerde, in slaap was gevallen, ter wijl een van de anderen hardop door bleef lezen. Toen zij wakker werd herinnerde zij zich alles wat tijdens haar slaap was voorgelezen. De volgende stap was een proef, die werd genomen met een honderdtal ge zonde personen, zonder dat zij hiervan op de hoogte warm. Een kort verhaal werd tweemaal voor gelezen tijdens hun nachtelijke slaap en er werd hen gevraagd of zij het zich konden herinneren. De proefpersonen bleven óf doorslapen en herinnerden zich de volgende morgen niets, óf zij werden gewekt door de stem van de voorlezer. Dit experiment viel dus negatief uit. Bij een ander onderzoek, dat bij twin tig proefpersonen plaatsvond, werd een gedicht twintig keer aan hen voorgelezen tijdens de slaap. Een van hen. een jongen van twaalf jaar, herinnerde zich de vol gende morgen weliswaar niets, maar was in staat het gedicht zeer vlug uit het hoofd te leren, acht maal zo snel als een ander gedicht, dat hem ter vergelijking werd opgegeven. Aangezien proefondervindelijk was vastgesteld, dat het vermogen om het gesproken woord tijdens de slaap op te nemen slechts zelden voorkomt, probeer den wij dit vermogen kunstmatig te kwe ken. Tussen 1936 en 1940 werden proeven genomen in een aantal instituten zowel onder klinische- als laboratoriumomstan digheden met behulp van registratie van de bewegingen, van de ademhaling en la ter van de elektrische impulsen der her senen. werd de kwaliteit van de slaap vastgesteld. Eerst werd er geëxperimenteerd met 25 geestelijk gezonde mensen, die speciaal waren uitgezocht op grond van hun sterk voor indrukken bevattelijke natuur en hun belangstelling voor het onderzoek. Zij hadden allen een goed gehoor: zij genoten een gezonde en kalme nachtrust. Tevoren werd hen meestal tijdens een hypnotische slaap het vermogen gesugge reerd, het gesprokene op te nemen. Het werd er bij hen ingehamerd, dat zij rustig zouden slapen zonder ontwaken. Gedu rende hun slaap zouden zij een signaal horen, dat tevoren was afgesproken, waarna zij een verhaal zouden horen of slechts enkele woorden, die zij zich de andere morgen zouden herinneren. Ver dere experimenten toonden aan, dat dit vermogen kon worden verfijnd door auto suggestie (het gespannen en hartstochte lijk in gedachten repeteren van „Ik wil in mijn slaap horen"), en ook door een speciale autosuggestie-techniek, die be kend is onder de naam autogenische training. Op deze manier slaagden twintig van de 25 proefpersonen erin zich het ge sproken woord te herinneren, dat zij in hun slaap hadden opgevangen. Zij waren in staat zich woorden te herinneren uit een vreemde taal, die zü voordien niet kenden, romanteksten, hoofdstukken uit handboeken over accoustiek en mecha nica en zelfs filosofische teksten. Zestien proefpersonen zagen kans het grootste deel van de teksten (gemiddeld 89,5%) weer te geven en slechts vier brachten het tot een klein gedeelte (gemiddeld slechts 18,6%) voor de gesproken teksten. In alle gevallen geschiedde het opne men van de tekst zonder dat de proef' personen dit beseften zij sliepen en wisten niet, dat zij lagen te luisteren (Advertentie) naar gesproken woorden en dat zij zich dat zouden herinneren. In sommige vallen werd de inhoud van het de slaap opgenomene ervaren als een idee, dat spontaan bij de proefpersoon op kwam zonder dat hij zich realiseerde hoe het was ontstaan. Een studente in de letteren kwam b.v. tot de ontdekking, dat zij de theorie ken de van de roterende slinger en zelfs her innerde zij zich een eenvoudige formule, ofschoon zij daar nooit eerder van had gehoord. In andere gevallen werd het tijdens de slaap opgevangene ervaren als een ge beurtenis, die in een droom paste. Bij een proef met drie jongeren in 1936 werd het verhaal van de revolutionair Netsjajew, die voordien een onbekende voor hen was, aan hen voorgelezen om half drie in de morgen. Alle drie bleven zij slapen zonder uiterlijk op enigerlei wijze te rea geren op het voorlezen van het verhaal. Een half uur na de voorlezing werd de zin uitgesproken: „Je rijdt nu zeer, zeer snel naar Djetskoje Sjelo in een auto samen met dr. Levin." Die morgen her innerden zij zich alle drie Djetskoje Sjelo, die hen onderweg het levensver haal had verteld van Netsjajew, een ver haal, dat zij zich bijna woord voor woord herinnerden. Kennis, die gedurende de slaap wordt worden vastgehouden in „actieve" en „la- Advertentie) Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de damesbladen. tente" vorm. In het eerste geval kan de proefpersoon door eigen wil weergeven wat hij heeft opgenomen; in het geval van een latente herinnering, kan hij het tijdens de slaap opgenomene veel vlugger leren dan enige willekeurige andere tekst. Het is niet gemakkelijk het nauwkeurig onthouden van teksten te bereiken. La tente herinnering is gemakkelijker te be reiken, vooral het herinneren van woor den uit een vreemde taal na suggestie of autosuggestie. Om de experimenten te vereenvoudigen gebruiken wij nu een bandrecorder, die werkt op een tevoren vastgesteld schema, dat ervoor zorgt, dat de band verscheidene malen gedurende de nacht wordt afgedraaid. De band her haalt bijv. tien woorden van een vreemde taal, elk vijftien tot twintig keer, bij drie gelegenheden gedurende de nacht der tig of veertig minuten nadat de proef persoon in slaap is gevallen, midden in de nacht en een uur of twee voor het ontwaken. De volgende morgen worden twintig vreemde woorden aan hem voor gelezen de tien, die hem gedurende de nacht zijn voorgelezen afgewisseld door tien andere (controle-woorden) Hem wordt dan gevraagd onmiddellijk alle woorden te herhalen, die hij zich kan herinneren. Deze procedure wordt her haald. Indien de proefpersoon een latente herinnering heeft, kan hij na de eerste voorlezing b.v. zeven van de 's nachts ge hoorde woorden weergeven en drie an dere. Het uitwerken van de gegevens, verkregen bij dergelijke experimenten, toont aan, dat bet trainen van latente herinnering zeer wel mogelijk is. Fysiologisch gezien is de soort slaap ge durende welke opneming mogelijk is, ge deeltelijk slaap met een „waakzaamheids- punt". Juist door deze waakzaamheid kan gesproken woord worden opgenomen. Deze „waakzame slaap" hebben dieren en mensen gemeen. Door het „waakzaam heidspunt" kan een persoon selectief rea geren op sommige uitingen en passief blijven bij andere. De vermoeide moeder die in slaap valt aan het bed van haar zieke kind hoeft niet te ontwaken van harde geluiden, maar zij zal onmiddellijk reageren op het geringste geritsel, dat van het kind afkomstig is. In de meeste gevallen heeft het „waak- zaamheidspunt" alleen een biologisch doe, namelijk om de betreffende bij het ontvangen van een signaal te doen ont waken (b.v. wanneer een dier door een vijand wordt bedreigd). Dit is waarschijn lijk de reden, waarom men het vermogen tot het opnemen van gesproken woord onder natuurlijke omstandigheden zelden aantreft en men het niet gemakkelijk door oefening verkrijgt. Het kan wel voorkomen in die gevallen, wanneer de betrokkene in slaap valt, terwijl hij naar gesproken woord luistert en het contact met de spreker bewaard blijft of wanneer hij tevoren is ingesteld op het horen van gesproken woord. In het laatste geval zal een „gespannen verwachting" het tot standkomen van een „waakzaamheids- punt" vergemakkelijken. Het is nog te vroeg om te kunnen spre ken van een uitgebreide, praktische toe passing van de verkregen gegevens. Methoden moeten verder worden ontwik keld. Het probleem van de vermoeidheid en van de mate van rust, die een derge lijke slaap verschaft is nog niet voldoen de bestudeerd. Er is echter alle reden om aan te nemen, dat het opnemen van gesproken woord tijdens de slaap minder vermoeiend is dan wanneer men wakker (Advertentie) De minister van buitenlandse zaken van Indonesië, dr. Soebandrio, is woens dag per vliegtuig uit Djakarta vertrok ken voor een officieel bezoek van enkele dagen aan Nederland op uitnodiging van zijn Nederlandse ambtgenoot, mr. Luns. Hij onderbreekt zijn reis op enkele plaatsen. Volgens een bericht uit Djakarta zal de koningin dr. Soebandrio ontvangen. Een woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft woensdagochtend gezegd nog geen mededelingen te kunnen doen over het programma van het bezoek van de In donesische bewindsman aan Nederland. Dr. Soebandrio, die tevens eerste vice- premier is, heeft bij zijn vertrek gezegd dat zijn bezoek ten doel heeft een nieuwe grondslag te leggen voor de harmonise ring van de betrekkingen tussen Neder land en Indonesië. Hij zei te hopen dat een nieuwe grondslag kan worden ge bruikt als beginpunt van een verdere groei van de betrekkingen. Dr. Soebandrio zal op z.ijn reis naar Nederland Karatsji, Cairo, Algiers en Parijs aandoen. Verwacht wordt dat hij te Cairo met Egyptische autoriteiten zal spreken over het voorstel in de Egypti sche hoofdstad een tweede Afrikaans- Aziatische conferentie te houden. Zoals gemeld, wordt de minister op 1 april op Schiphol verwacht. Aangenomen wordt dat hij op 4 april te Djakarta zal terug keren. (Advertentie) In Karlsruhe is officieel bekendge maakt dat de Westduitse politie erin is geslaagd een groep spionnen te ontmas keren, die voor oostelijke landen werkte. De leden van deze groep waren speciaal voor sabotagedaden opgeleid. (Eigen buitenlandse dienst) Regelmatig verschijnen in West- berlijnse bladen opgaven van offi ciële persoonlijkheden, afgevaar digden van ondernemingen en or ganisaties, scholen en sociale en politieke verenigingen uit vrijwel alle landen van de niet-communis- tische wereld, die op eigen initia- toef of daartoe door officiële in stanties uitgenodigd, Berlijn ko men „beleven". Daardoor komt, dat nog nooit in zijn geschiedenis Berlijn door zoveel mensen uit het westen is bezocht. Hun aantal loopt jaarlijks in de honderdduizenden. De onregelmatige situatie in West- Berlijn is intussen al zo verre normaal geworden, dat men tot een nieuwe slo gan is gekomen: Breng uw vakantie in Berlijn door. En dan somt men in ver lokkend proza in kleurrijke folders de aantrekkelijkheden van Berlijn op: de prachtige winkelstraten met hun feeërie ke verlichting, de imponerende moderne buildings, de talrijke en gezellige cafés en restaurants en niet te vergeten de talloze Konditoreien, de brede boule vards, de parken, de vijvers, de bossen, de meren, het wereldbedrijf op de vlieg velden. Het klinkt min of meer navrant bij al die geneugten dan ook de Muur te zien opgesomd. Waarmee de folders over Berlijn bijzonder uitpakken, zijn de schitterende bioscopen, de schouwburgen en het gevarieerde nachtleven. Waar de folders niet over spreken, zijn het drukke leven van de onderwereld, de onveiligheid van Berlijn-bij-nacht, de welig tierende misdaad. Moorden over vallen, dronkemansdrama's zijn aan de orde van de dag. Buitenlandse bezoe kers, die zich in donker Berlijn hebben laten lokken of die zich door een schijn schone hebben laten meetronen, kunnen worden neergeslagen en beroofd Dat ge beurt soms als het ware in het licht van de duizenden neonlichtreclames van de Kurfürstendamm. De misdaad loont in Berlijn echter maar matig. West-Berlijn heeft immers geen achterland, geen uitwijkmogelijk heid. Overal stoot men tegen het prik keldraad of op de muur. Dit prikkel draad en de lopen van de machinepisto len der Volkspolitie houden ook de mis dadigers, die wel een passant durven neerslaan, een oude vrouw in haar wo ning beroven, een meisje aanranden, maar een heilige schrik hebben voor de communistische blauwe bonen, in be dwang En dat vergemakkelijkt in zeke re zin de taak van de Westberlijnse po litie in haar jacht op de misdadigers. Berlijn, zoals het werkt, uitgaat, feest viert, over de politiek praat, kritiek le vert, kankert, God prijst in zijn vele kerken, is tenslotte maar hoe groot de stad ook is een overvolle, glanzende massale kooi. met een beperkte actie radius. Als men een Berlijner ontmoet die eens wil zeggen wat hij werkelijk denkt en voelt dan bekent hij, ondanks alle optimisme, dat het leven in deze vergulde kooi, de wetenschap, dat men aan alle zijden is afgesloten, een druk kend gevoel geeft. Iedereen rekent op zijn eigen manier met dit gevoel af. Oudere mensen vluchten in de religie. Daarom worden waarschijnlijk de 10- minuten „Andachten" in Kaiser Wilhelm Gedachtniskirche en diverse katholieke kerken ook in de week zo druk bezocht. Anderen rennen avond aan avond van het ene theater naar het andere om zich te verliezen in een schijnwereld. Van daar de dagelijks uitverkochte theaters vandaar ook de hausse in de toegangs prijzen, die voor het nu onderhand toch wel op de draad versleten ,,My fair Lady" in het Theater des Westens tot 24 mark, exclusief programma en vesti aire, zijn opgelopen. Vandaar ook de bloeitijd die waarschijnlijk nog als enige in de westelijke televisielanden de bioscopen beleven. Het meest mas saal wenden de Berlijners zich tot Lu cullus. De restaurants en cafés zijn over vol, er wordt in de Konditoreien ge snoept dat het een lieve lust is en het bier dat in Berlijn zeer goed is, vloeit in gulle stromen. Sinds ons vorige bezoek, drie maan den geleden, zijn de prijzen in Berlijn belangrijk gestegen, niet alleen die van luxe-artikelen of de souvenirs, maar ook de levensmiddelenprijzen. In Berlijn leest men aan d'e prijzen in de etalages af, dat er een belangrijke inflatie aan de gang is Alleen de uitzonderlijk grote porties in de restaurants zijn zijn nog te betalen en ook de dranken zijn niet duur, aangezien die belastingvrij zijn. Talrijk zijn dan ook de drankwinkels die verraden dat de Berlijners diep in vele glaasjes kijken. Wellicht hopen ze op de bodem van elk glaasje de oplos sing van hun grote probleem, de hereni ging van de stad en van Duitsland te vinden, de bevrijding van deze absurde eilandstatus. Het is ook een inflatiever schijnsel, dat in Berlijn, waar een hoog ontwikkeld stadsverkeer bestaat, de meeste auto's voorkomen van alle mil joenensteden van Europa. De oude kar retjes van de eerste na-oorlogso tijd zijn van de straat verdwenen. Al wat rijdt blinkt van nieuwigheid. Er is zo'n massa auto's onderweg, dat ondanks de vele brede verkeerswegen en een perfect ge regeld verkeer, bepaalde flessehalzen en kruispunten de eindeloze stroom-niet aan kunnen. Met parkeren heeft men nog geen moeilijkheden. Er is in West-Berlijn nog wel zoveel onbebouwde grond dat men er geen parkeerprobleem kent. Wonderlijk is het dan aan West-Ber- lijns enige station, het S. Bahnstation Am Zo, jongens en meisjes meest stu denten te vinden, die tot laat in de avond proberen luidkeels aanprijzend de dag bladen te slijten of u te overreden hen uw koffer te laten sjouwen En als ge vraagt waarom: uit nood mijnheer! Wonderlijk ook, omdat een deskundige van de Berlijnse Handelskamer ons heeft zitten uitleggen, dat juist in de sector van de dienstverrichtingen zulk een ge brek aan arbeidskrachten bestaat Een man, die uw koffer heeft gedragen van het station naar een taxi of de U-Bahn afschepen met minder dan een paar D- Mark zal slechts hoongelach oproepen. In de hotels is men al zover dat elke dienstverrichting met een bepaald per cent op de rekening gefixeerd en niet meer door een fooi gehonoreerd wordt. Het Wirtschaftswunder brengt bloesems voort als het tarief van de retirade ad. 30 pfennig. In Hamburg, Bremen en in het Ruhr- gebied werden 15 personen ontdekt die allen tot de spionagegroep behoorden en die over de radio hun opdrachten ontvin gen. Twee van hen wisten naar Oost-Duits- land te ontkomen. Als leider van de groep fungeerde de 52-jarige rentenier Alfred Weise uit Dessau. Hij zou sinds 1955 voor een inlichtingendienst van een oostelijk land hebben gewerkt en met vervalste identiteitspapieren talrijke rei zen door de bondsrepubliek hebben ge maakt en bevindt zich nu in voorlopige hechtenis. De taak van deze sabotage- ploeg was, volgens de Westduitse in lichtingen, in het geval er een oorlog zou dreigen of zou zijn uitgebroken, sabotage daden te plegen of vanuit Oost-Duitsland naar de bondsrepubliek gekomen sabo teurs een basis voor hun daden te ver schaffen. De leden van het komplot zouden veel al oudere communisten zijn. De oudste zou 70 jaar zijn. De meesten van hen wa ren vroeger op werven en in grote be drijven in Hamburg werkzaam geweest. In de bossen in de omgeving van Ham burg hadden zij bergplaatsen voor sabo- tagemateriaal aangelegd. Deze werden echter nog leeg aangetroffen, aldus een woordvoerder van het openbaar ministe rie in Karlsruhe. Hoela-hoep, de hoepel buikdans die overal ter wereld enthousiast werd beoefend, is reeds lang verdwenen. Modedansen, zoals twist, madison, lo comotion, hully-gully en slop konden het verlies van zo'n sportieve bezig heid als de hoela-hoep nauwelijks goedmaken. Het eindelijk gevonden vervaningsmiddel heet „Pedalo". Een 38-jarige huisvrouw uit het West duitse stadje Geislingen- Steige heeft de nieuwe volkssport uitgevonden, zonder te vermoeden met welke geestdrift deze bij kinderen en volwassenen in binnen- en buitenland zou worden ontvangen. Zij had een „pedalo" voor haar 5-jarig dochter tje in elkaar geknutseld, die sinds drie jaar aan de gevolgen van een ziekte leed en door de dokter lichaamsbeweging kreeg voorgeschreven. Toen de inwoners van Geislingen- Steige de eens zo zwakke Winnifred met haar sport speelgoed op handen en voeten door de straten za gen „fietsen" stormden zij naar het huis van Ruth Weidenbach. Zij wilden weten, waar zij dit gewel dige apparaat konden ko pen. Dat bracht mevrouw Weidenbach op het idee, patent op haar uitvinding aan te vragen. Ondertus sen is de vraag alleen in Duitsland al zo groot, dat de firma, die Pedalo in li centie vervaardigt, haar bedrijf moest uitbreiden. Doktoren, sport- en heil- gymnastiekleraren schrij ven nu al de pedalo voor en de televisie, de radio en talrijke kranten brach ten de eerste reportages over pedalo-wedstrijden. Het nieuwe volkssport- toestel bestaat uit drie 20 tot 25 cm hoge houten of metalen wielen, die door twee naar de hoogte ten opzichte van elkaar verschoven pedaalassen verbonden zijn. Rubber- of kunststofbanden zor gen ervoor, dat men zon der lawaai te maken kan rijden .terwijl zij ook het glijden verhinderen. Zo als bij de fiets trapt men op de pedalen, om zich voor- en ook achteruit te bewegen. Beginners zul len aanvankelijk moei lijkheden hebben met hun evenwicht, voordat zij staande door de stra ten kunnen fietsen. De wat gevorderde leerling kan spoedig met twee pe- dalo's op handen en voe ten lopen en actieve sportbeoefenaars of de ar tiest zullen zich zelfs in de handstand kunnen voortbewegen. Met z'n tweeën kan men ook prachtig krui wagentje spelen, als de voorman op handen fietst en zich door een op wielen staan de achterman aan de be nen laat vasthouden. Als men eenmaal weet hoe men met een pedalo moet omgaan, kan men door overeenkomstig benenwerk te verrichten niet alleen voor- en ach terwaarts rijden, maar ook in een kringetje ronddraaien. In de woon plaats van de uitvindster ziet men zelfs al huis vrouwen met de bood schappentas op pedalo's door de winkelstraten voortstuiven en secreta ressen. die wat lichaams beweging nodig hebben na urenlang achter de schrijfmachine te hebben gezeten, rijden zelfs in de kantoren door de gangen. De eerste buitenlandse firma's trachten reeds de licentierechten voor de vervaardiging van de Westduitse pedalo's te bemachtigen, want men voorspelt dit artikel een grote toekomst. (Advertenties) Reumatiek TO GAL HELPT Griep TO GAL HELPT Migraine TOGAL HELPT MenstruatiepijnTOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Hubert Winston Smith, hoogleraar in de rechtswetenschappen aan de universi teit van Texas, heeft zich op verzoek van de familie van Jack Ruby bereid verklaard zich te belasten met diens ver dediging in hoger beroep, als opvolger van Percy Foreman, die zich na een conflict met de familie Ruby heeft te ruggetrokken. De nieuwe verdediger zal geen hono rarium verlangen voor zijn werkzaam heden ten behoeve van Jack Ruby die kortgeleden ter dood werd veroordeeld wegens het doodschieten van de van moord op president Kennedy verdachte Lee Harvey Oswald. De centrale raad van beroep heeft het ontslag van de heer J B. uit Amster dam vernietigd. De heer B. was tot 1 (Advertentie) Veroverend fris.» Exclusief verkrijgbaar bij de kapper! juli als schrijver in dienst van de sociale verzekeringsbank in zijn woonplaats. Hij werd ontslagen wegens veelvuldig te laat komeh. Aanvankelijk werd de ambtenaar ge straft met berispingen, later volgde een voorlopig ontslag en toen de schrijver er een gewoonte van bleef maken regel matig te laat te komen, werd hij defini tief ontslagen. De man ging in beroep bij het Amsterdams ambtenarengerecht. Dit college verklaarde het ontslag nietig omdat op grond van een psychiatrisch onderzoek was gebleken, dat de ambte naar het te laat komen niet kon worden aangerekend. De centrale raad van be roep bevestigde vandaag de uitspraak van het ambtenarengerecht.

de Stem | 1964 | | pagina 11