VANDAAG OPENT KEUKENHOF Volgende week: roken en autorijden duurder Prisco: „Ik doodde Colombo niet" Vrouw liet vriend (gedode?) baby s heimelijk begraven Stiletto wordt verboden V.N. lanceert plan voor verdeling van welvaart EERSTE KAMER OOK AKKOORD Gaat Kroestjev Grieken militair „bij springen" Lijmen en kleuren Maar 600 a 800 miljoen gulden belastingverlaging ZEVEN JAAR VOOR ARTS s-Rijks Munt en zijn kruis kollanlco^p Openluchtspel van Briels in Almelo Zijlstra „derde (bewinds)man* Als Turken zich blijven bemoeien met Cyprus RAADSELACHTIGE KINDERMOORD IN LIMBURG D.A.F. bouwt 15.000 m2 bij DAGBLAD VOOR. ZEELAND Rijke patiënte stierf Veranderlijke bewolking Wordt Z-Afrika uitgestoten Mooi zijn wil zeggen schóón zijn SCHERK Kostuums met internationale allure Zes jaar tegen moeder geëist Vechtpartij Den Bosch Messerdield kreeg in cassatie niet zijn sin Na maanden weer vrij Voor God, Koningin en Vaderland 104a JAARGANG No. 24546 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur. J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) WOENSDAG 25 MAART 1964 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per pos! excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Gisteren is de Zwitserse arts Gerard Savoy veroordeeld tot zeven jaar dwangarbeid, ontzetting uit zijn burger rechten voor de tijd van vijf jaar en ontzetting uit zijn bevoegdheden om de medische praktijk uit te oefenen, even eens voor de tijd van vijf jaar. Hij werd schuldig bevonden aan het toedienen van een te grote hoeveelheid medicijnen tengevolge waarvan een rijke Amerikaanse patiënte, Marjorie Bird, is gestorven. Ook werd hij schuldig bevonden aan vervalsing van documenten, het opstel len van een valse medische verklaring, schending van de Zwitserse wet op ver dovende middelen, fraude, het verbreken van zegels en het niet betalen van ali mentatie aan zijn vrouw. (Van onze parlementaire redactie) Minister Scholten (Justitie) heeft een wetsontwerp opgesteld dat beoogt de verspreiding van stiletto's geheel te ver- bicden. hoge uitzonderingen daargelaten. Dit verbod treft ook „eventuele andere ongewenste, geen maatschappelijke be stemming hebbende wapens". De minister meent dat de aanwezigheid van stiletto's in de handen van het pu bliek, ook al door de daaruit blijkende mentaliteit, reeds gevaar oplevert tot het plegen van ernstige strafbare feiten. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister op vragen van het Tweede-Kamer lid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.i. die de minister om een vergunningenstelsel voor de verkoop van schietgerei en str letto's had gevraagd. De minister vindt het echter niet no dig ons ook luchtbuksen en luchtpistolen aan een vergunningenstelsel te onder werpen. „We kunnen het niet aan" schrijft 's Rijks muntmeester terug aan de Haagse Kamer van Koop handel, die geklaagd had over het nijpend tekort aan centen in Den Haag en elders in het land. „We hebben nieuwe machines besteld, maar die zijn er nog niet" ant woordt de Munt, die het slaan van nieuwe munten eenvoudig niet kan bijbenen. Op 1 januari waren er in ons land 797 miljoen centen in omloop en in dat jaar zijn er 70 miljoen bijgemaakt. Er is nog altijd nijpend gebrek aan het nederige muntje. s Rijks muntmeester weet overigens wel een middeltje om de vraag er naar wat af te remmen. „Laat de middenstanders hun prijzen afron den" schrijft hij de Kamer van Koophandel, „dus geen prijzen meer van f 199, of van f 24,68". HET ONDERZOEK naar de nationali teit (en) )van Don Carlos is afgesloten. Er is nog geen beslissing genomen of de resultaten van dit onderzoek openbaar zullen worden gemaakt. HET TARIEF voor het vervoer van treinbrieven wordt met ingang van 12 april weer vijftien cent. Op 1 maart werd de prijs met 35 cent verhoogd tot 50 cent. SOEBANDRIO, Indonesische minister van buitenlandse zaken, wordt op 1 april op Schiphol verwacht voor zijn bezoek aan Nederland. NIET EEN maar twee straaltrainers van de rijksluchtvaartschool in Eelde heb ben, zo is gebleken, op 9 maart op on- vei'antwoorde wijze boven de Lauwerszee en de stad Groningen gevlogen. IN HET GESCHIL tussen de Utrechtse ziekenfondsen en een door hen ontslagen arts, heeft deze laatste gelijk gekregen Het ontslagbesluit moet ongedaan ge maakt worden. EEN AARDVERSCHUIVING in Bolzano heeft aan drie Duitse toeristen, die bezig waren een berg te beklimmen, het leven gekost. DE TWEEDE Amerikaanse poging een raket te lanceren, die zwevend naar de aarde moest terugkeren, is gisteren mis lukt. De snelheid was te gering, waardoor de raket in zee stortte. «J VAN EIBERGEN heeft gisteren de functie van voorzitter van het C.N.V overgenomen van C. J. van Mastrigt. MGR. DR. JOSIP UJIJIC, de aartsbis schop van Belgrado, is gisteren aan een hartaanval overleden. Hij werd 84 jaar. Weersverwachting van het K.N.M.I. geldig tot vanavond: eranderlijke bewolking met af 7w ïlenise regen of enkele buien. \vitfi 'ater overwegend matige i de meeste plaatsen uit re» richtingen Dezelfde lagere als Sisteren of iets Manadnaa„|:i5%nuu°rnder U"r' dlrrB26 uur.°P 629 UUr' Maan on" Op de tweede dag van de conferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwikkeling in Genève vormde een plan van de volkerenorganisatie om tot een betere welvaartsverdeling te komen het belangrijkste punt van be spreking. Het plan werd toegelicht door de secretaris van de conferentie, die aandrong op spoedige mataregelen om frustratie en spanningen in de ont wikkelingslanden te voorkomen. In het plan wordt onder meer gepleit voor maatregelen om de toegang van produkten op de wereldmarkt te ver gemakkelijken. Voorts wil het stabili satie van de koopkracht in de ontwik kelingslanden en voorkeursbehandeling voor halffabrikaten en industriële eind- produkten uit deze gebieden. In het plan wordt ook aangedrongen op samenwerking tussen de achterge bleven gebieden om te komen tot gro tere eenheden met toenemende onder linge handel. Namens de zes E.E.G.-landen steunde de Belgische minister van buitenlandse handel, Maurice Brasseur het denk beeld, dat de welvarende landen hun tarieven verlagen voor goederen, die uit de ontwikkelingslanden worden in gevoerd. Hij meende echter dat deze verlaging tijdelijk, degressief en selec tief zou moeten zijn. Minister Brasseur sprak zich verder uit voor een be perkte prijsstabilisatie voor internatio nale produkten. (Advertenties) Eerste vereiste voor iedere vrouw: een schone huid. Werkelijk schoon is een mooi gezicht, elk schoon gezicht is wer kelijk mooi. Daarom gebruikt u Scherk Gezichtslotion. De Gezichtslotion die diep in de poriën dringt en alle poeder-, crème- en stof deeltjes verwijdert. Scherk Gezichtslotion stimuleert de bloedcirculatie. Begin er vanavond nog mee! In flacons v.a. f2.95 SELECTIEKLEDING Selectie-kostuums van de Stijlgroep Groningen,door heel Europa gevraagd. Italiaans zwierig, Engels correct of Amerikaans nonchalant. Nu bij Hollenkamp D AMSTERDAM BIU-DA EINDHOVEN ENSÓtfFDE HfctRihN. RÓTTE Hij vroeg de communistische landen een zelfde inspanning te betrachten als de landen van de Europese Economische Gemeenschap bij de hulpverlening aan de onderontwikkelde landen. Minister Brasseur zei dat de E.E.G.- landen voorstander zijn van het vast stellen van wereldprijzen voor grond stoffen „op een voor de ontwikkelings landen gunstig niveau". Het associatieverdrag van de E.E.G. met 18 Afriaaanse landen, houdt volgens de Belgische bewindsman niet in dat de zes geen aandacht hebben voor andere ontwikkelingsgebieden. Hij wees er in dit verband op dat tussen 1957 en 1963 de invoer van de E.E.G. uit de geasso cieerde landen met 12 procent toenam en uit de andere ontwikkelingslanden met 25 procent. De Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, kwam met een plan om de wereldmarkt voor voedingsmid delen, die in de gematigde zone wor den geproduceerd, beter te organise ren en de prijzen te verhogen om uit de verhoogde inkomsten de export van voedselprodukten naar de behoeftige landen te financieren. Ook wilde hij stabilisatie van de markt voor ruwe grondstoffen. Verder opperde de Fran se minister het denkbeeld, dat de wel varende landen de tarieven zouden af schaffen voor sommige halffabrikaten uit de ontwikkelingslanden. Volgens goed ingelichte kringen in Ge nève zouden de Afro-Aziatisclie landen, die deelnemen aan de conferentie, Zuid-Afrika willen uitstoten. De Afri kaanse landen zijn eergisteren al tot het eenstemmige besluit gekomen een voorstel tot schorsing van Zuid-Afrika in te dienen. Dc reden is het verzet tegen Zuid-Afrika's apartheids-poli tiek. Zuid-Afrika heeft zich eerder terugge trokken uit twee andere onderafdelin gen van de V.N. Vandaag drukken we nogmaals het gebroken paasei af. De in zendtermijn voor de oplossingen is verlengd. Voor het hoe en wat verwijzen we onze jeugdige lezers naar de pagina met de „brokstukken". Wie nog aarzelde kan nu aan de slag. Op de Keukenhof in Lisse heerst grote bedrijvigheid om alles tot in de puntjes voor te bereide?» voor de officiële opening, die vandaag plaatsvindt. Foto: Onder nog kale boven, die bij de vijver wachten op een seintje van de lentefee om de knoppen te openen, maakt een tuinman vakkundig het toilet van een perkje narcissen. (Van onze correspondent) De kans bestaat dat Carel Briels (die na zijn debacle in Nymegen zei dat hij „nooit meer" in Nederland zou werken) toch weer een openluchtspel gaat leiden. In Almelo wordt een klank, en lichtspel georganiseerd, waarvan de organisatie en de leiding waarschijnlijk aan Briels zal worden opgedragen. Geen van beide partijen heeft zich nog verbonden. Vóór 6 april zal een beslissing worden ge nomen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren met 32 tegen 25 (P.v.d.A. en P.S.P.) stemmen haar fiat gegeven aan een (tijdelijke) verhoging van de accijns op benzine en sigaretten. Daardoor is het nu zeker dat het roken en rijden op 1 april a.s. duurder wordt. Voor een pakje sigaretten van 20 stuks dat thans f 1,kost moet dan f 1,25 worden be taald. De benzineprijs stijgt met rond 3,75 cent; de motorrijtuigen belasting voor diesel- en gasauto's wordt dienovereenkomstig ver hoogd. Voor de schatkist betekent een en ander een voordeel van rond 200 miljoen gulden. De V.V.D. stemde „met grote vreugde' voor deze belastingverzwaring. Die vreugde sproot voort uit de hernieuwde verzekering van minister Witteveen (Fi nanciën) dat het progressie-effect bij de loon- en inkomstenbelasting zo spoedig mogelijk, in ieder geval nog binnen deze kabinetsperiode, geneutraliseerd zal wor den. Staatssecretaris Van den Berghe be loofde dat daarbij met name ook aan de middengroepen gedacht zal worden. Als de accijnsverhoging op benzine en siga retten permanent wordt, komt er 800 miljoen beschikbaar voor deze belasting verlaging, becijferde prof. Zijlstra (A.R.), anders 600 miljoen. De oud-minister van Financiën kon zich zeer wel verenigen met de hoge prioriteit, die prof. Witteveen aan belas tingverlaging geeft. De optrekking van de a.o.w. tot een sociaal minimum mag daarop geen inbreuk maken, vond prof. Zijlstra. Zinspelend op de zware strijd om de prioriteiten binnen het kabinet wij hebben hierover onlangs uitvoerig bericht zei prof. Zijlstra tot zijn opvol ger: „Het is uw dure plicht ervoor te zorgen, dat de nieuwe begroting binnen de algemene lijnen van het financieel- economisch beleid blijft. Dat zal dit jaar heel moeilijk zijn. U zult hard moeten zijn tegen uw collega's, adviseerde prof. Zijlstra minister Witteveen, „bijna op het onredelijke af soms". Prof. Witteveen knikte instemmend. „Ik ben al bezig de belastingverlaging in te verdienen", zei hij. Prof. Zijlstra trad bij dit debat op als de derde bewindsman van Financiën; Prof. Polak (P.v.d.A.), oud-directeur van het Centraal Planbureau, kon niet tegen hem op. Prof. Polak voerde als bezwaar aan tegen het stabilisatieprogram der re gering, waarvan de accijnsverhoging op benzine en sigaretten een onderdeel vormt, dat de economische ontwikkeling daardoor te sterk wordt afgeremd. Als we nu niet krachtig ingrijpen en de con junctuur op kookhitte blijft, komt er straks een tweede loonexplosie, zei prof. Zijlstra. Die kunnen we niet verwerken. In E.E.G.-verbcfhd worden thans ook van ons afkoelingsmaatregelen gevraagd, ver klaarde prof. Witteveen. Vóór alles moe ten we een nieuwe loonexplosie voorko men. Prof. Polak wilde zich nog niet gewon nen geven. Aanhakende bij een klacht van mr. Pollema (C.H.U.), dat de beloof de belastingverlaging zo lang op zich laat wachten, vroeg hij,, vooruitlopende op de neutralisering van het progressie-effect, alvast een grotere groep van de lagere inkomens van inkomstenbelasting vrij te stellen. Sinds 1951 is steeds voorrang ver leend aan een verhoging van de vrijstel ling aan de voet, constateerde staatsse cretaris Van den Berghe, nu wordt het tijd ook eens aan de middengroepen te denken. Prof. Polak had geen tegenargumenten meer. Toch stemmen wij tegen, zei P.v.d.A.-fractieleider, ir. Vos. De Senaat gaf gisteren eveneens haar goedkeuring aan de associatie-overeen komst tusen de E.E.G. en de met de E.E.G. verbonden Afrikaanse staten. De Italiaanse student Enrico Prisco, 25, heeft gisteren voor het eerste hof van As sisen te Rome verslag gedaan van de ge beurtenissen op de dag dat Bruno Co lombo, een Italiaanse schoenhandelaar, in Nederland werd vermoord door zijn medeverdachte Sergio Sguazzardi. Prinsco vertelde het hof hoe hij Co lombo in een bar in de Leidsestraat te Amsterdam had ontmoet en beschreef hem als „een goed opgevoed persoon van mijn eigen stand". Tijdens een ronde langs Amsterdamse nachtclubs en bars, zo vertelde de Ro meinse student, had hij gezien dat Co lombo een portefeuille vol bankpapier bij zich had. „Ik herinner me niet wie ermee begon mogelijk Sguazzardi maar het ge sprek kwam op de vraag hoe wij hem het geld afhandig konden maken. Sguaz zardi stelde voor hem te beroven en zelfs te doden. Ik wees erop dat zelfs al ging het om een fabelachtige som, er nog geen moord en roof aan te pas hoefden te komen". Op de vraag van de president van het hof wat hij had voorgesteld, antwoordde Prisco: „Wij hadden hem dronken kun nen voeren of een meisje kunnen vragen het geld weg te nemen". Later had Sguazzardi tegen hem ge zegd: „Ik heb besloten Colombo te bero ven, jij doet mee". De student vertelde dat hij had mee gedaan omdat hij bang was voor Sguaz zardi. Hij zei dat Colombo hen beiden een lift naar Brussel gaf en dat hij in de auto had getracht „hem te doen be grijpen wat er gebeuren zou". Onderweg, toen de auto even stilstond, had Sguazzardi een revolver getrokken en Colombo doodgeschoten, aldus Prisco. „Het leek wel een kanonschot, de arme Colombo zakte op het stuurwiel ineen, de voorruit was met bloed bespat Op dat moment raakte ik over mijn zenu wen, het leek alsof ik in steen was ver anderd", zei Prisco. Vervolgens waren zij naar Amsterdam teruggereden, zei Prisco, waar zij enkele koffers naar de kamer van Sguazzardi brachten en daar het geld verdeelden. Hij kon zich de loop der gebeurtenissen na de moord niet meer goed herinneren, maar hij wist nog wel dat zij een auto hadden gehuurd en rondjes hadden ge reden om Colombo's eigendommen in de Amsterdamse grachten te werpen en een plaats te zoeken om het lijk te begraven. De officier van justitie bij de Roer- mondse rechtbank, mr. W. Uyter- waal, heeft gisteren tegen de 36-ja- rige mevrouw Th. G. uit Siebenge- wald in noord-Limburg, zes jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. De vrouw werd ervan verdacht dat zij, samen met de opzichter van de we genbouw P. H. J., met wie zij een verhouding had, in augustus van 1960 en in april van 1963 telkens een uit deze verhouding geboren kind van het leven had beroofd, waarna de lijkjes door J. clandestien werden begraven. Wat verdachte J. betrof wie subsidiair moord ten laste was gelegd, zei de officier niet verder te kunnen komen dan het bewezen ach ten van het heimelijk begraven van de twee kinderen. Mr. Uyterwaal verklaarde, dat het onderzoek in deze zaak bijzonder moeilijk was geweest. Vele omstan- digheden rond deze kindermoord zijn nog onopgehelderd gebleven. In Sie- bengewald, waar wel veel over de affaire gesproken werd. stuitte de jus titie op een muur van wantrouwen. Toen het parket ter plaatse was ble ven de ramen en deuren gesloten en werden de kinderen binnen gehou den. Ook de vraag ot een derde ver dachte in deze zaak betrokken was, kon niet opgehelderd worden. Zo kon de officier tegen de medeverdachte slechts twee jaar en acht maanden eisen voor poging tot het verhelen van dood en overlijden van de twee baby's. De vrorw en J. zouden overeen gekomen zijn dat de eerste baby na de geboorte moest verdwijnen. J. ver klaarde, dat de vrouw hem de eerste baby in doeken gewikkeld en in een leren tas verpakt had overhandigd, waarna hij het lichaampje op 25 me ter afstand van de woning begraven had. Hij nam toen aan dat het kind al dood was, maar had zich hiervan niet overtuigd. De moeder zei dat beide kinderen nog in leven waren toen zij ze overhandigde. Het tweede kind had zij twintig uren na de ge boorte aan J. overhandigd en hij had het begraven onder een bouwkeet in IJsselstein. Hij had het kind m een tas aan een touw uit het raam van haar slaapkamer laten zakken, zo verklaarde de man. De vrouw be weerde dat zij hem het kind aan de voordeur had overhandigd. J. zou op haar vraag „Wat er nu met de kin deren gebeuren moest", gezegd heb ben: „Dat gaat je niet aan, dat zijn mijn zaken". De verdediger van de vrouw, mr. Meulenkamp uit Amsterdam, vroeg in zijn pleidooi vrijspraak voor de vrouw wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak over 14 dagen. In Nicosia heeft gisteren het bericht de ronde gedaan, dat de Sovjet-Unie zich by monde van premier Kroestjev bereid heeft verklaard tot militaire inter ventie tegen Turkije, indien dit land zich in de kwestie-Cyprus zou blijven mengen. Het bericht kon niet worden bevestigd. In Cyprische regeringskringen weigerde men zich uit te laten. Het Russische aanbod zou vervat ge weest zijn in een geheime nota van de Russische regering aan aartsbisschop Makarios, die door het aanbod „bijzon der aangenaam getroffen" zou zijn ge weest. „Niemand van ons had durven ver wachten, dat Kroestjev ons dit zou aan bieden" moet een hoge Cypriotische zegsman verklaard hebben. Bovendien zou de Sovjet-Unie in de zelfde nota aangeboden hebben Cyprus „alle gewenste financiële hulp te ver lenen zonder daaraan voorwaarden te verbinden". Intussen houdt de Indiase generaal Gyani zich druk bezig met het formu leren van de opdracht, die aan de V.N.- strijdmacht gegeven moet worden. Hij eist een volkomen onafhankelijke taak, en het recht om verdachten overal op Cyprus aan te houden, te fouilleren en te ondervragen. Het schijnt, dat de com mandant van het Canadese contingent een andere opvatting heeft en meent, dat de V.N.-politiemacht geen grotere bevoegdheden mag hebben dan de Engelse eenheden, wier taak het was een neutrale zone in stand te houden tussen de strijdende groepen. De Engelsen heb- (Van onze correspondent) De 30-jarige grossier in groenten, J. W, M. uit Den Bosch kwam op 2 maart vorig jaar in een café in woordenwisseling met zekere J. M. Het meningsverschil ont aardde in een ruzie, die op de markt werd uitgevochten. M. trok een mes en gaf zijn tegenstander ermee van langs. Wegens poging tot zware mishandeling gaf de rechtbank in Den Bosch hem vier maanden gevangenisstraf. Het hof was in hoger beroep wat milder gestemd en bepaalde van de vier maanden er drie voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren. Nog niet tevreden ging M. in cas satie van dit arrest doch de Hoge Raad heeft dit beroep verworpen. ben slechts in noodgevallen actief inge grepen en zich voor het overige be paald tot pogingen de orde te hand haven Op de weg Nicosia Larnaca zijn weer gevechten uitgebroken tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Volgens Grieks-Cyprische kringen werden daarbij drie Griekse Cyprioten gewond en vier legervoertuigen bescha digd. De aanleiding tot de nieuwe onge regeldheden was de arrestatie van twee Turkse Cyprioten, die verboden wapens en munitie in hun bezit gehad zouden hebben. Bij wijze van vergelding werden tien Grieks-Cyprische gijzelaars gemaakt, onder wie twee vrouwen en een baby. Later werden zij weer vrijgelaten. (Van onze correspondent) In september a.s. zal bij de DAF in Eind hoven begonnen kunnen worden met de bouw van een nieuwe hal van 15.000 vierkante meter. Deze uitbreiding zal een investering vragen van 1 15.000.000 aan bouw en outillage. De nieuwe hal moet de noodzakelijke ruimte scheppen voor allerlei voorzieningen die nodig zijn om reeds in 1965 te komen tot de produktie- verhoging van personen- en bedrijfswa gens. Men hoopt zodoende de produktie van de Daffodil te kunnen opvoeren van 140 tot 200 auto's per dag en bedrijfswa gens tot 130 per week. Deze uitbreiding moet gezien worden als een voorlopige maatregel om de produktie op zo kort mogelijke termijn te kunnen verhogen. De voormalige parachutistenkolo nel Cassart, die vroeger in het Belgische leger heeft gediend en die enige maanden in een Kongo lese gevangenis in Leopoldstad heeft doorgebracht, is vrijgelaten en in Brussel aangekomen. Ge kleed in zijn gevangeniskleding en met de baard aan zijn kin die tij dens zijn gevangenschap is ge groeid, stapt de kolonel de trap van het vliegtuig af, terwijl hij wuift naar vrienden, die hem ko men afhalen.

de Stem | 1964 | | pagina 1