*64 Men weet te weinig van het Wit-Gele Kruis af Nationale geweldig manifestatie slaat bij de jeugd aan AAN ALLE MANNEN DIE OOK AAN DE SIGAAR GAAN Twee bekerwinnaars op het ..solistenconcours" Bierprijs moet verhoogd incidentje opgeblazen In september start in Goes kath. b.l.o.-school urging Zuster M. Voet te Terneuzen Coördinatie praktisch kruiswerk in provincie Publiek bij B in nieuw bioscoopgebouw; JEUGD AKTIEF" IN DEN BOSCH 6 12 ;v /I ?ve Massale strijd (en vrouwen...) Even een paar adviezen om onbekommerd te genieten: PaeblaD P extern NOG SLECHTS 1/3 CONFLICT MEER WAAR u ger Na drie zaterdagen in Middelburg Aandeelhoudersvergadering Drie Hoefijzers: K.v.K. moet meer opcenten heffen Hulsterse dames enthousiast Leuke dessins Modellen Faillissement Reeds vijfduizend aanmeldingen Oder-Neisse Ferm optreden Niet gelukkig Ponton gezonken bij Katse Veer Weg naar Waarde wordt aanbesteed 0' okken rukt DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 21 MAART 1961 „De mensen weten eigenlijk veel te weinig van het Wit-Gele Kruiswerk af. Zij zouden ook veel meer van het Wit-Gele Kruis kunnen profiteren". Dit zegt zuster M. M. Voet te Terneuzen, verpleegster in algemene dienst bij het provinciale Wit-Gele Kruis in Zeeland. In deze functie coördineert zij het praktische Kruiswerk in de provincie. Zuster Voet is nu ongeveer een jaar in dienst van de Zeeuwse bond van het Wit- Gele Kruis. Zij ziet het als een van haar belangrijkste taken de be volking beter op de hoogte te brengen van wat het Wit-Gele Kruis eigenlijk doet. Advertentie Het Kruiswerk is ontstaan uit de mas sale strijd, die eind vorige eeuw werd in gezet tegen de verschillende epidemieën die vele levens eisten. Het populairder worden van het werk van de verpleegster was hieraan vooraf gegaan. De verguizing van vóór 1950, toen de verpleegsters nog „de blauwe sletten" werden genoemd had plaats gemaakt voor een gevoel van be wondering voor de grote opofferingsge zindheid die verpleegsters uit de school van Florence Nightingale ten toon spreid den. In het begin van het bestaan der Kruisverenigingen lag het accent van het Kruiswerk op de verpleging van de zie ken aan huis. Langzamerhand is daarbij de behartiging van de gezondheidszorg voor het gehele gezin in de doelstelling van de Kruisverenigingen doorgedrongen. Tegelijkertijd verplaatsten de werkzaanv heden van de Wit-Gele Kruis-verpleeg' sters zich geleidelijk van de directe ver pleeghulp naar de preventie: het voorko men van ziekten dus. Toen zuster Voet een jaar geleden de Kruisvereniging in Limburg waarvoor zij vijf jaar had gewerkt, verliet werd haar een wandbord aangeboden dat nu in haar flat in Terneuzen een in het oog vallend plaatsje heeft gekregen. De oude spreuk op dit wandbord geeft een uit stekende typering van de moderne opvat ting van het Kruiswerk: ,,'t Is nutter saeck gesondt te blijven dan sieckten con- stigh (kunstig) wegh te drijven". De daadwerkelijke verpleging van zie ken aan huis vormt nu nog slechts één derde deel van de taak van de wijkver pleegster. Haar overige werkzaamheden liggen op het terrein van de preventie. Goede voorbeelden van deze ontwikke lingsgang van het Kruiswerk vormen de zorg om het kind en de tbc-bestrijding. In 1911 was de toch al hoge kindersterfte in Nederland (volgens huidige begrippen althans) door allerlei omstandigheden bij zonder hoog opgelopen. Vanuit de Kruis verenigingen werd dit verschijnsel stevig aangepakt. De kinderhygiëne is in de loop der jaren zo goed als geheel in het preventieve vlak komen te liggen. De kinderhygiëne is uitgegroeid tot een be langrijke dienst van het Wit-Gele Kruis. Ze omvat prenatale zorg, kraamzorg zui gelingenzorg, kleuterzorg, zorg om het schoolkind en zorg voor kinderuitzending. Toen de kindersterfte bedwongen was werd de bestrijding van de tuberculose aangepakt. De ziekte werd door prak tische zorg tot een minimum terugge bracht. Juist in de tbc-bestrijding wordt de preventie heel sterk geaccentueerd. Elk opduiken van de ziekte wordt door een groot aantal controlerende maatrege len zo snel mogelijk gesmoord. Wat de kinderhygiëne betreft: het Wit- Gele Kruis in Zeeland bezit twee kraam- cenrta, één in Goes, de andere in Ter neuzen. Goes heeft een tekort aan kraam verzorgsters. Vanuit Z.-Vlaanderen komen er gelukkig meer aanmeldingen binnen dan voor de bezetting van het kraam- centrum in Terneuzen nodig is. Waar schijnlijk zullen verschillende Zeeuwse Vlaamse meisjes daarom hun opleiding in Goes krijgen.- Op het gebied van de t.b.c.-bestrijding heeft het Wit-Gele Kruis, in samenwer king met de andere Kruisverenigingen, de beschikking over consultatiebureaus in Oostburg, Terneuzen, Hulst, Middel burg, Vlissingen en Goes. Hoezeer men in Zeeland staat op een goede personeels bezetting met betrekking tot de t.b.c.- bestrijding is de afgelopen maanden dui delijk gebleken. Het bestuur van de pro vinciale vereniging voor de t.b.c.-bestrij ding heeft het tot een openbaar conflict laten komen toen bleek dat het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezond heid het personeel van de vereniging wil de inkrimpen. Met het oog op een af doende preventie kon het bestuur van de vereniging daarmee niet instemmen. Bij nader inzien heeft het ministerie zich bij de Zeeuwse argumenten kunnen neer leggen. Het personeel van de vereniging wordt nu zelfs uitgebreid. Het Wit-Gele Kruis legt zich verder, wederom in samenwerking met andere Kruisverenigingen, toe op de bestrijding van reuma (consultatiebureaus in Ter neuzen en Goes) en kanker (consultatie bureau in Middelburg). De revalidatie van lichamelijk gebrekkigen krijgt de laatste jaren meer en meer de aandacht van het Wit-Gele Kruis. Een belangrijk onderdeel van het Kruiswerk is de ver zorging van bejaarden. Ook hier zijn onder het motto „beter voorkomen dan genezen" al prachtige resultaten bereikt. Dan heeft het Wit-Gele Kruis een aparte dienst voor de geestelijke gezondheids zorg met consultatiebureaus in Goes, Vlissingen, Terneuzen, Oostburg en Hulst. Er zijn plannen om te komen tot oprichting van een bureau voor huwe lijks- en gezinsmoeilijkheden in Zeeland. Het Wit-Gele Kruis in Zeeland heeft natuurlijk zijn moeilijkheden Er is een tekort aan wijkverpleegsters Op Zuid- Beveland is een tekort aan kraamver zorgsters. Hier en daar zijn goede wijk- gebouwen gewenst. Hulst h^eft grote plannen. In Goes moet een wijkgebouw met een kraamcentrum komen. Lewedorp en Lamswaarde zijn hard aan een wijk gebouw toe. De contacten met de lande lijke bond van het Wit-Gele Kruis en met provinciale instanties op het gebied van het maatschappelijk werk moeten verder worden uitgediept. Tussen wijk verpleegsters en maatschappelijk werk sters ontbreekt zo nu en dan wel eens het volle begrip voor eikaars taken. Zuster Voet meent dat deze taken in de verschillende opleidingen beter dienen te worden toegelicht. En tenslotte bestaat er dan, om op ons uitgangspunt terug te komen, in ruim verband gesproken, te weinig in zicht in het werk van het Wit-Gele Kruis. Heel populair gezegd zouden de ruim 15.000 leden van het Wit-Gele Kruis in end TiP i J- e> - m -rr3 een vulkan Puf no-e't nerveus. en TToe rustig® oVtt hoe Zuster M. M. Voetverpleegster in algemene dienst van het Wit- Gele Kruis in Zeeland, is in Kloos- terzande geboren. Zij heeft haar opleiding tot verpleegster gekregen in het ziekenhuis te Hulst. Zij kreeg de aantekeningen kraam zorg en wijkverpleging resp. in Voorburg en Breda. In Eindhoven werd ze opg,eleid voor maatschap pelijk werkster. Zij was wijkver pleegster in Clinge. Als maatschap pelijk werkster deed zij ervaring op in een Limburgs bedrijf. Zij was voor zij naar Zeeland terugkwam, vijf jaar als verpleegster in alge mene dienst werkzaam bij de pro vinciale Limburgse Kruisvereni ging. Zeeland meer waar voor hun (contribu tie)-geld kunnen krijgen. Meer waar op het gebied van de daadwerkelijke ge zondheidszorg Meer waar, door benut ting van de voorlichting en de vele cur sussen, wanneer het gaat om de „nutte saeck om gesondt te blijven". Het solistenconcours, een jaarlijks terugkerend concours dat georganiseerd wordt door de Bond van Harmonie en Fanfare Verenigingen in Zeeland, zit er weer op. Drie zaterdagen heeft het jurylid, de heer Piet van Mever, urenlang nauw keurig geluisterd naar de prestaties van de ongeveer 150 deelnemers en zaterdag avond laat wist men in de concert- en gehoorzaal te Middelburg, wie de uit eindelijke winnaar was. Het waren er deze keer zelfs twee, te weten de heer P. Mol van Excelsior 's Heer Arends- kerke en de heer W. van Boven van Excelsior Kloetinge. Zij bereikten allebei 77 punten, zodat werd afgesproken dat ieder van hen de wisselbeker een half jaar in bezit mocht hebben. Bovendien ontvingen beide he ren nog een extra prijs. De heer Van Mever sprak na afloop nog een dank woord, waarin hij wees op de prettige samenwerking, die er in de Zeeuwse bond heerst. Hij wees verder op het hoge peil van de muziek in Zeeland, waarbij de beoordeling op het Zeeuwse concours beslist gelijk lag met het landelijke ge middelde. De voorzitter van de Zeeuwse bond sprak hierna een kort slotwoord en met deze laatste woorden van de heer Bur ger ging men huiswaarts, velen met een eerste prijs, enkelen een eerste prijs met lof. (Dit is, wanneer men tenminste 72 punten behaalt.) Het hoogste aantal punten dat men bereiken kon was 30. (Van onze verslaggever) Directeur mr. J. Steinz van de n.v. bier brouwerij De Drie Hoefijzers te Breda heeft maandag tijdens de algemene aan deelhoudersvergadering zijn teleurstel ling uitgesproken over het feit dat de rijksoverheid om voornamelijk politieke redenen de eerder aangemelde bierprijs verhoging van één cent per liter per 1 februari ongedaan heeft gemaakt. -De bierprijs is naar onze mening te laag', zo zei hij in antwoord op de vraag, waarom in het jaarverslag is gesproken het bereiken van een kritisch punt. De heer Steinz deelde mee, dat de brou- verij De Drie Hoefijzers individueel ac tie heeft ondernomen om er alsnog een prijsverhoging op bier door te krijgen. Er is goede hoop op resultaat. ijver de naamsverandering van „Drie Hoefijzers in het merk „Breda" zei di recteur Steinz dat dit hoofdzakelijk een binnenlandse aangelegenheid is. Verschil lende exportlanden kenden het nieuwe merk al. De heer Steinz zei desgevraagd de bierfeesten, zoals Breda die al enkele jaren kent, te zien in het kader van de publiciteit. Vorig jaar hebben we een incidentje gehad en dat is in de kranten nogal opgeblazen, zo vond de heer Steinz. En hij voegde er aan toe: „Gewone din gen zijn kennelijk niet interessant". Het door de heer Steinz bedoelde „incidentje" was, zo zei hij, niet meer dan een wat ruwe woordenwisseling tussen een brou werij-functionaris en een oud-medewer ker. Over het verwonden van politie agenten is ter aandeelhoudersver gadering met geen woord gerept. Evenmin zijn de door de commis saris van politie getroffen tapverminde- rings-maatregelen tegen het slot van de bierfeesten ter sprake geweest. Voor de eerste keer hebben certificaathouders de vergadering ter oriëntatie kunnen bijwo nen. Van hen kwamen de meeste vragen. De directie maakte bezwaar tegen het verstrekken van een geconsolideerde winst- en verliesrekening, om bedrijfs- politieke redenen. Het dividend werd on veranderd vastgesteld op twaalf procent De resultaten van de eerste maanden in het nieuwe boekjaar werden niet onbe vredigend genoemd. De voornaamste uitslagen zijn: Hoogste ereafdeling solisten: W. van Boven en P. Mol 77 p.; Jac. Welleman 75 p. met lof; A. Mullié 74 met lof; M. Mallskote 74 met lof; J. Korsuize 68; W. Dinge- manse en A. Welleman 67; J. Rijnberg 66. Ereafdeling duetten: W. van Boven en R. de Toonder 66 p. Ereafdeling solisten: R. de Toonder 73 met lof; J. de Pundert 67; G. den Toonder 66. Afdeling uitmun tendheid duetten: C. van Damme en A. Bordui 64 p. Afdeling uitmuntendheid solisten: W. Bazen 70; A. Meloen 70; C. van Weele en K. Nousse 69; L. Koeman 68; J. v. d. Guchte 66, A. Borduien, C. van Damme 65. Eerste afdeling duetten: R. Koster en J. Korsuize 67; C. Moer man en A. Welleman 65. Eerste afdeling solisten: N. Huissoon en M. Simonse 64. A.L. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Midden- en Noord-Zeeland, die woensdag a.s. te Goes bijeen komt om o.m. de begroting voor 1964 vast te stel len, heeft deze begroting alleen sluitend kunnen maken door de jaarlijkse bijdrage met 20 opcenten te verhogen. Het is voor het eerst na vele jaren dat geen batig saldo kon worden begroot. De steeds stij gende kosten, vooral de salarissen en de daarop verschuldigde sociale lasten, zijn hiervan de voornaamste oorzaken. Ten einde de financiële positie van de Kamer niet te ontwrichten is de heffing van op centen, waarvoor de staatssecretaris van economische zaken reeds goedkeuring heeft verleend, onvermijdelijk. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering zal ir. T. Verheul, directeur van de waterleidingmaatschappij Zuid- Beveland een lezing houden over de wa tervoorziening in Midden-Zeeland. Boussac de Paris, de firma Wilking, Ansje van Brandenberg en zes zeer charmante, speelse mannequins hebben gisteravond in het Bioscoopgebouw de Hulsterse enthousiaste vrouwelijke be volking kond gedaan van de nieuwe collectie stoffen van Boussac, de Franse stoffenfabriek, en van de modellen, die Franse haute couture maisons ervan hebben vervaardigd. Het is een geslaag de modeshow geworden, die de goed be zette zaal in een waarlijke lentegloed zette, die nogal fel contrasteerde met het weinig aantrekkelijke weer buiten. Zoals gezegd, het is dus een zeer ge slaagde modeshow geworden, die, dit ter (Van onze verslaggever) Zeer waarschijnlijk per 1 sep tember a.s. reeds zal in Goes een katholieke B.L.O.-school van start gaan. De school zal voorlopig ge vestigd worden in het te verbou wen pand Nieuwstraat 61. Hier zullen vier lokalen worden inge richt. Er zal bijzonder lager onder wijs worden gegeven aan veertig debiele en imbeciele kinderen uit Zuid-B-eveland en Walcheren. Ongeveer de helft van het aantal leer lingen zal bestaan uit kinderen van het zwakzinnigengesticht Huize Ten Berg te Goes. De leerlingen van dit gesticht zul len via de tuin de noodschool kunnen bin nengaan. Zoals eerder bericht ligt het uit eindelijk in de bedoeling een nieuwe school te stichten aan de 's Heer Hen- drikskinderenstraat, juist tegenover de voorgevel van Huize Ten Berg. In deze nieuwe school (de plannen worden op het ogenblik ontworpen door ir. L. Kramers) zullen vijf of zes lokalen worden overge bracht alsmede een handenarbeid- en een gymnastieklokaal. Voor de stichting van een katholieke B.L.O.-school in Goes zijn de bisschoppe lijke toestemming en de rijksgoedkeuring reeds ontvangen. De school zal worden gefinancierd en bestuurd door de St.Jo sephstichting te Den Bosch, die ook reeds Huize Ten Berg in exploitatie heeft. De gemeente Goes zal de St.Josephstichting een huurvergoeding voor het gebouw ge ven. De stichting tot oprichting van een ka tholieke B.L.O.-school voor Walcheren en Zuid-Beveland, die in 1956 haar werk zaamheden begonnen is, heeft zich nu teruggetrokken voor wat betreft de zake lijke aspecten van de stichting van de B. L.O.-school. De stichting zal op ander ge bied in belang van de B.L.O.-school werk zaam blijven. De in 1956 in het leven ge roepen stichting is o.a. door moeilijkhe den van ruimtelijke aard nooit tot re sultaten kunnen komen. D. B.L.O.-school, door deze stichting ontwikkeld, zal bo vendien alleen voor debiele leerlingen toegankelijk zijn geworden. Door het op treden van de St.Josephstichting zijn de moeilijkheden nu op slag overwonnen. De St.Josephstichting exploiteert al negen internaten voor zwakzinnige kinderen. Aan vijf van deze internaten zijn reeds B.L.O.-scholen verbonden. Twee B.L.O.- scholen, waaronder die van Goes zijn in oprichting. kennisgeving voor lezeressen in Sluis en Terneuzen vanavond, en morgenavond zal worden herhaald in resp. hotel „De Korenbeurs" en hotel „Rotterdam". Men heeft het accent niet zozeer op de mo dellen gelegd, alhoewel die het bewon deren doorgaans meer dan waard zijn, meer op de verschillende dessins van de stoffen van allerhande kwaliteit: linnen, katoen en badstof, veelal bewerkt met veelkleurige, eenvoudige, maar goed treffende vormen. Opvallend is dat oranje zeer goed ver tegenwoordigd is, zulks in tegenstelling met andere jaren. Irreële kleuren zijn er ook in overvloed maar die misstaan nergens. De bloemenmotieven zijn ook veel gebruikt en vallen nog steeds uit stekend in de smaak. De dessins zijn zeer gevarieerd: voor de ochtend- en mid dagtoiletten en al wat daaraan verwant is zoals strand- en wandelpakjes vieren de kleuren in alle opzichten hoogtij, bij de cocktail- en avondjaponnen zijn de dessins van een gerechtvaardigde distinc tie. Kleuren zijn in dat geval zacht ge houden en brengen de dessins op de juiste bescheiden en toch opvallende manier naar voren. Dat was het voor naamste voor wat de dessins betreft. De modellen, waarin de dessins wa ren verwerkt, waren stuk voor stuk draagbaar. Opmerkelijk is dat de panta lons veelal naar beneden een weinig breed uitlopen. Origineel is de „robe de jardinage", de winkelrok, die een knie broek verbergt. In deze combinatie ge stoken kan men zich heerlijk vrij be wegen. Voor de pauze werden hoofd zakelijk ochtend- en middagtoiletten ge toond: vrolijke imprimés, japonnen van een simpele stijl met een langsluitend lijfje, met gerimpeld aangezette rokken en grote zakken. De trois-pièces waren eenvoudig van lijn, niet opzienbarend maar daarom meestal des te verdien stelijker. Na de pauze showden de mannequins cocktail- en avondjaponnen, die dit keer opvallen door een nogal rechte lijn zon der taillenaad. De „robe .de terrasse" is een enigszins geraffineerd uitschietertje. De avondjaponnen bleken ruimvallend, rond gedecolleteerd met soms een hoge taille. Een eenvoudig gedistingeerd bruidstoilet completeerde de show, die muzikaal werd opgeluisterd door de pianist Eddy Sanchez. Uitgesproken is het faillissement van H. van Meenen, handelaar in auto-onder- dclcn, Rijksweg 49. Aardenburg. Cur. mr. W. Le Mair te Sluis. (Van onze verslaggever) Tot nog toe hebben zich vijfdui zend jongeren tussen 12 en 24 jaar aangemeld voor de nationale jeugd- manifestatie Jeugd Aktief", die van 30 maart tot 4 april (paasvakantie!) in Den Bosch wordt gehouden. Hoe wel de meeste inschrijvingen afkom stig zijn uit Brabant en Limburg, laat men zich ook in andere provin cies niet onbetuigd, met name niet in Voïendam, Oostburg en Middel burg. Het ligt in de bedoeling de ma nifestatie elke twee jaar e herhalen, als de financiën het tenminste toela ten. Dit jaar is er naar raming 40.000 gulden mee gemoeid. Dit be drag wordt bijeengebracht uit sub sidies van rijk, provincie en ge meente, maar ook met bijdragen van particulieren. Het secretariaat van de stichting „Jeugd Aktief" werd dezer dagen zowaar opgebeld door een jongetje van 7 jaar. Zijn moeder moest in de week van de manifestatie toch naar Helvoirt en dan kon hij wel een dagje in Den Bosch komen voetbal len, zei het manneke. Men vergat zijn naam en adres te note ren en daar heeft men nu veel spijt van. Want voor dit onder nemend joch wil het stichtingsbe- stuur wel een uitzondering maken en het ondanks zijn al te jeugdige leeftijd toch laten deelnemen. Men stelt nu alles in het werk om de naam van het jongetje, dat in Via- nen woont, te achterhalen. En het ziet er naar uit dat dat wel zal luk ken. Waarschijnlijk zal men in de kranten nog wel kunnen lezen hoe hij „Jeugd Aktief" vond..., WEDSTRIJDEN De manifestatie, die, zoals ge meld. bedoeld is voor de jeugd van alle gezindten, georganiseerd buiten verenigingsverband, bestaat uit een aantal wedstrijden op het gebied van sport, cultuur en wat men zou kunnen noemen „vrije-tijdsbeste- ding." Een nationaal New Forest Pony- concours zal op paasmaandag in het Zuiderpark worden gehouden. Er komen in totaal ruim 70 „combina ties" in de ring. De voorzitter van de afdeling-zuid van de Vereniging Het Nederlands New Forest Pony Stamboek, dokter P. C. A. Otjens, zal uitleg geven. De Nederlandse jeugd zal zich in de Brabantse hoofdstad ook op cul tureel terrein meten. Er worden wedstrijden in beeldende expressie gehouden en in amateurfotografie. Veertig middelbare scholen zenden een deelnemer aan de voordracht wedstrijden. Op het orgel van de gereformeerde kerk wordt een jeugd- orgelconcours gehouden, waarvoor zich 16 deelnemers hebben gemeld. Dat het cultuur met een grote C be treft, blijkt uit het verplichte pro gramma. werken van Sweelinck, Bach, Buxtehude e.a. De jury be staat uit Albert de Klerk, Charles de Wolf en Maurice Pirenne. De eerste avond van de manifestatie-week staat ook in het teken van de cul tuur. In de Casino Schouwburg speelt de Toneelgroep Studio dan het spel ,,Pas op dat je geen woord zegt". De week wordt ook cultureel besloten, namelijk met een concert van het Nationaal Jeugdorkest o.l.v. Nico Hermans. De activiteiten in de sector vrije tijdsbesteding zijn zeer gevarieerd. Op 30 maart organiseert de Neder landse Amateur-Dansersclub een concours van 80 paren in de standaard en de Zuidamerikaanse dansen. In de hal van het stadhuis wordt een postzegelexpositie inge richt. De PTT heeft een apart stem pel doen vervaardigen. Er is voorts een wedstrijd bloemschikken en een nationaal drumbandconcours (4 april). Het concours voor gezins ensembles (klassieke muziek) gaat misschien niet door. Er hebben zich slechts 5 ensembles gemeld tot dus ver. WAAROM Waarom spant men zich in Den Bosch zo in om de jeugd deze unie ke manifestatie te bezorgen? De voorzitter van het Comité, de Bos sche wethouder ir. F. J. Suijker- buijk die ook voorzitter is van de Bossche jeugdraad, zei gisteren dat het er met name om gaat de almaar voetballende Brabantse jeugd te la ten zien dat er ook nog andere spor ten bestaan. Men wil tevens de jeugd de gele genheid geven te ontdekken wat er buiten sportieve activiteiten voor mogelijkheden zijn. Tenslotte is de manifestatie opgezet om de jonge- Een van de speciale hostesses, die de belangstellenden wegwijs zullen maken. ren de kans te geven elkaar te ont moeten. In de eerste week van april is Den Bosch wel de ,,stad der ont moetingen", want dan wordt tevens de Pax-Christie-voettocht gehouden. De manifestatie is in elk geval niet .verzuild". Zij wordt georga niseerd door de Bossche katholieke, hervormde en gereformeerde jeugd raden alsmede door de stedelijke sportraad. Om de organisatie zo glad mogelijk te laten verlopen heeft men de hulp van vele Bossche verenigin gen ingeroepen. De duizenden deel nemers en belangstellenden kunnen bovendien terecht bij tien speciale hostesses, gestoken in keurige groe ne pakjes. De manifestatie-week wordt op 30 maart om 12 uur ge opend door de Bossche burgemees ter mr. R. J. J. Lambooy, die ook gisteren ter persconferentie aanwe zig was. rjOOR een handige politieke ma noeuvre heeft Stalin bij de onder handelingen over de indeling van het nieuwe Europa voor Polen de Oder- Neissegrens erdoor gekregen. Hij kon dan een strook van Polen in het oosten aan het Russische rijk toevoegen en daarvoor compensatie bieden in het westen. Duitse bewoners van het nieu we stuk Polen zijn er toen bij tiendui zenden uitgezet en ze leven nu in West- Duitsland, waar ze het heimwee naar de oude Heimat blijven koesteren. Theoretisch is het waar, dat nog niets beslist is, zolang er geen officieel vre desverdrag gesloten is, maar nu de nieuwe grenzen zich na twintig jaar al meer consolideren, kan men zich een verandering van die scheidslijn nau welijks meer voorstellen zonder dat dit tot een wereldconflict zou leiden. Geen regeerder in Bonn heeft het ech ter aangedurfd op dit onloochenbare feit te wijzen. Ook Erhard heeft in na volging van Adenauer nu verklaard, dat Duitsland geen afstand kan doen van gebieden, „waarop het volgens het internationale recht wettige aanspra ken heeft". Zo'n uitspraak, die uit buitenlands politiek oogpunt geen praktische zin heeft, zal wel vooral voor intern ge bruik bestemd zijn. De CDU vindt vele kiezers onder de ontheemden. Het Va ticaanse beleid heeft zich nu echter na lang wachten vóór aanpassing aan de bestaande toestand verklaard. Een Pool is benoemd tot bisschop van Dan zig. een stad waarop Duitsland „wet telijk" nog aanspraak maakt. Daar over zijn boze woorden gesproken op de bijeenkomst van ontheemden. Om wille van de politiek kan Rome echter de zielzorg niet laten verkommeren. ■^/ederom is gebleken, dat een ferm optreden bij de Russen toch succes kan opleveren. Het neerschieten van een Amerikaans vliegtuig boven Oost- Duitsland en het vasthouden van de drie piloten scheen een aanmerkelijke verkoeling in de Amerikaans-Russische verhouding in te leiden. Moskou zei: die mannen hebben gespioneerd en men moet maar aan de Oostduitse re gering vragen, wat hun lot zal zijn. Washington waarschuwde de Russen niet de Oostduitsers dat deze weigering ernstige gevolgen kon heb ben. Toen de Russen weigerachtig ble ven, is die waarschuwing herhaald. Plotseling komt het bericht: de drie mannen worden teruggezonden. Eén gewonde is al in West-Duitsland. De Oostduitse autoriteiten komen er niet aan te pas. Enorme opluchting in Washington, waar men nu belooft ver der te gaan spinnen aan de verbetering der betrekkingen. In het gesprek West- Oost kan forse taal bij tijd en wijle niet gemist worden. ^Ja wat we onlangs schreven over de verkiezing van een nieuwe voorzit ter van het Europese parlement zal men begrijpen, dat we er niets geluk kig mee zijn, dat de Belgische oud minister Duvieusart werd gekozen. Er is een ingewikkeld politiek spel aan voorafgegaan, waarbij de partijkleur een grote rol vervulde. We kunnen er begrip voot hebben, dat de christen democraten, de grootste fractie vor mend, zich niet in een hoek willen laten dringen. Doch we moeten vooral de grote Europese zaak voor ogen hou den en die vraagt een voorzitter, die de juiste conceptie van Europese sa menwerking in hoofd en hart draagt. Als de grote meerderheid van de chris ten-democraten al geen socialist wilde aanvaarden, waarom dan niet uitge zien naar een minder-geëxponeerde fi guur dan de heer Duvieusart? Onbekend is, hoe de stemmenverhou ding precies is geweest. Wel echter valt aan te nemen, dat er geen volko men eendracht onder de christen-de mocraten is geweest. De Gaullisten ga ven intussen de doorslag. Het Europa der Vaderlanden vindt in de nieuwe voorzitter een warm voorstander. Dit is geen goe dnieuws voor Europa. Al willen we dan de betekenis van dit voorzitterschap niet overschatten. (Van onze correspondent) De stichting Jachthaven Breskens heeft voorlopig haar zeven pontons nog niet op de plaats van bestemming. Vori ge week was de sleep van zeven pon tons eens de onderdelen van' een zwembad in Kampen gestrand niet ver van de Katse Veer. De ponton die er was vastgelopen werd zondag bevrijd van haar houten bovenbouw. Men kreeg het logge betonnen gevaarte op het strandje overeind en meerde het naast de aanlegsteiger waar vroeger de veer boot kwam. Maandagmorgen bleek de reus echter voor de steiger gezonken te zijn. Het levert er gevaar op voor de schepen die aan de steiger willen meren. Dinsdag 7 april zullen namens G.S. aan besteed worden het verbeteren van een gedeelte van de weg die van Waarde naar de Rijksweg door Zuid Beveland loopt. Het te verbeteren traject is ongeveer 2200 meter lang. De bedoeling is om binnen de bebouwde kom van de gemeente Waarde de weg te bestraten met z.g-.n. kinderkopjes, ter wijl aan de zijkanten tegels zullen worden gelegd. Buiten de bebouwde kom zal de weg geasfalteerd worden. Het verbeteren van de weg is noodzake lijk orqdat deze slechte weg de enige toe gangsweg tot Waarde is. De slechte toe stand is eigenlijk veroorzaakt door het feit dat de grote vrachtauto's, die zand vervoeren in verband met het op Delta hoogte brengen van de Westerschelde- dijken, van deze weg' een druk gebruik maakten.

de Stem | 1964 | | pagina 5