Anneke had beter niet kunnen LIJK OF KUNST? KYP nog verdeeld over districtsraden Nul-Nul Gigliola won het Festival Na Amerikaanse waarschuwing: Ruim honderd doden in Indiase godsdiensttwist Geen ruiltje Cambodjaans- Vietnameesi grensgeschil in V-raad?1 Vopo schiet op jongens LEGER MOEST INGRIJPEN Komplot tegen Salazar in kiem gesmoord Gespreksdag op Bouvigne DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Mevrouw Grönloh teleurgesteld „Ze verdiende meer punten" Bewolkt Zeven doden bij vliegongelukken Maleisië roept reservisten op Excuses niet voldoende kotL&tviccutvp 'n Unieke pullover Foor God, Koningin en Vaderland 104e JAARGANG No. 24544 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: Drs. W. A. J. M. Harkx. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (5 lijnen). Postgiro 1114111. MAANDAG 23 MAART 1464 Abonnementsprijs 9,75 per kwartaal, excl. 0,25 incasso; 11,85 per post excl. 0,50 incasso; 0,75 per week. Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,45 per mm. Bij contract aanzien lijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Hulst, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus-, TERNEUZEN: IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) VLIEGERS NAAR HUIS (Van onze showredacteur) „Anneke heeft haar best gedaan", zo vertelde ons gisteren een teleurgestelde moeder Grönloh. „Haar lied was niet het beste. Monaco of Finland had vol gens mij moeten winnen, maar Anneke heeft beslist meer punten verdiend. Die tweede plaats heeft haar ook de das omgedaan. Ze had beter thuis kunnen blijven. Niet dat ik bang ben, dat ze „er uit komt te liggen", maar zo'n festival IN ZIJN SLAAP gestikt is een 31-jarige Marokkaan in Amsterdam. In zijn ka mer brandde een gaskachel en er was gebrek aan zuurstof. DOOR STRUIKROVERS vermoord is vermoedelijk een Duitse alpinist in Chili. Hij moet in zijn slaap zijn overvallen. DE MAN. die zich uitgegeven heeft voor Bormanns broer, heeft bekend gelogen te hebben om de aandacht té vestigen op de berechting van nazi-misdadigers, die zijn familie uitgemoord zouden hebben. NIET DE Nederlandse socialist P. J. Kcipteijn. maar de Belg Duvieusart is ge kozen tot voorzitter van het Europese parlement. DE GAULLE bezoekt momenteel Marti- nique. waar de onafhankelijkheidsbewe ging wel eens moeilijkheden zou kunnen veroorzaken. EEN BRAND in de Japanse stad Kawa- nisji heeft minstens 160 huizen in de as gelegd. Zeshonderd mensen werden dak loos. EEN MOEDER en haar vijf kinderen zijn in Califormë omgekomen toen haar huis vlam vatte. Haar man en een logé konden zich in veiligheid brengen. EEN VAN DE grondleggers K.L.M., de heer H. Martin, ij jarige leeftijd overleden kan een artiest „kapot" maken. Ze moet maar nooit meer aan zo iets meedoen. Anneke heeft mij gisteren nog opgebeld. Ze zat erg in de put", aldus mevrouw Grönloh in een gesprek, dat we gisteren met haar hadden. van de op 77- Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot van avond Overwegend zwaarbewolkt me 'er en daar wat regen of mot- Plaatselijk mist, voor k kustgebieden. Zwak temperatuur!"1"'* veranderinS in maVannopag13:'19zounuronder 18 58 onde0rrg5e35uu0rn °P 833 UUr maan Het negende Eurovisie-songfestival is dus een zege geworden voor het piep jonge Italiaanse zangeresje Gigliola Cinquetti, dat wel met een van de betere liederen, maar toch niet met het beste voor de dag kwam. He feit, dat velen vertederd zullen zijn geweest, omdat „ze het toch zo aardig deed voor haar leef tijd" zal zeker gewicht in de schaal ge legd hebben bij de honorering. De beste liederen waren ons inziens die van Luxemburg, Oostenrijk en Bel gië, hoewel de song van onze zuider buren zeker niet helemaal „eigen teelt" was. Iqtussen kunnen wij ons best verzoe nen met de uitslag. Niet verzoenen kunnen we ons met het spelletje, dat de Scandinavische landen speeiden. Ze schoven elkaar aardig wat puntjes toe. Dit was wel zo duidelijk doorgestoken kaart, dat de zaal twee maal in lachen uitbarstte. Hetzelfde geldt voor de franstalige landen, die el kaar nogal royaal bedachten. Evenmin verzoenen kunnen we ons met de nu al jarenlange gewoonte van enkele landen zich te laten vertegenwoordigen door van andere naties „geleende" artiesten. Zo zong een Italiaanse voor Zwitserland en een Fransman voor Monaco. Als wij het volgend jaar eens met Vera Lynn probeerden Of met de „Beatles" Misschien lukt het dan beter. Qua kijkspel was dit festival minder attractief dan vorig jaar in Londen. Het was een nogal eentonige opeenvolging van artiesten. En dan nog praktisch allemaal mannen We misten de decor wisseling bij elk lied, die het Londense festival vorig jaar zo aantrekker- maak te. Dat zoveel artiesten van de mogelijk heid om zichzelf te begeleiden gebruik maakten juichen we echter van harte toe. Het slechtst voor de dag kwamen ons inziens Noorwegen, Joegoslavië en Spanje, welk laatste land behalve met een 'tiende plaats ook met een anti- Franco-incident genoegen moest nemen. De Italiaanse, maar voor Zwitserland zingende Anita Traversi, van wie toch wel een en ander verwacht mocht wor den, viel ons bitter tegen. Tenslotte ,,onze" Anneke. Ze bracht haar lied uitstekend en ongedwongen. Ze heeft ervan gemaakt wat mogelijk was en och, we zijn er wel eens beroerder afgekomen dan met een tiende plaats. Tenslotte stond al bij voorbaat vast dat ze met Jij bent mijn leven" geen hoge ogen zou gooien. Ze neemt in ieder ge val behalve twee punten nog een flink aantal contracten voor toernees door Indonesië, Japan en Denemarken mee naar huis. De uitslag van het negende Eurovisie songfestival luidt1. Italië 49 pnt. 2. Engeland 17 pnt. 3. Monaco 15 pnt. 4. Luxemburg 14 pnt.; 5. Frankrijk 13 pnt.; 6. Oostenrijk 11 pnt. 7. Finland 9 pnt.; 8. Noorwegen 6 pnt. 9. Denemarken 4 pnt. 10 ex aequo Nederland, België en Spanje, allen 2 pnt. 11. ex aequo: Duitsland, Zwitserland, Joegoslavië en Portugal, allen 0 pnt. Op de foto De Italiaanse winnares tijdens haar optreden. De luitenant-vlieger Harold Welch van het Amerikaanse verkenningsvliegtuig dat op 10 maart boven Oost-Duits- land werd neergeschoten, is door de Russische autoritei ten vrijgelaten. De twee an dere vliegers, de 30-jarige Meivin Kessler en de 35-ja- rige David Holland, zullen „in de naaste toekomst" hun vrijheid herkrijgen. De vrijlating van Welch vond zaterdag plaats kort nadat de Amerikaanse zaakgelastigde Stoessel in Moskou had verklaard dat het Russische antwoord op de Amerikaanse nota, waarin ge waarschuwd werd, dat het blijven vast houden van de drie Amerikaanse vlie gers de wederzijdse betrekkingen in gevaar zou brengen, niet „bemoedi gend" was. Met een Amerikaanse am bulancewagen werd Welch uit het ziekenhuis van Maagdenburg, waar hij werd verpleegd wegens een gebroken arm en been, naar West-Duitsland overgebracht. De bekendmaking van de aanstaande vrijlating van de overige twee vlie gers volgde gisteren, nadat functiona rissen van het Russische ministerie van buitenlandse zaken in aanwezigheid van de Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou, een onderhoud hadden met het tweetal, dat in een kazerne gevan gen wordt gehouden. In een interview voor de Amerikaanse televisie sprak minister van buiten landse zaken Dean Rusk er zijn vol doening over uit dat nu gebleken is, dat dergelijke incidenten de spannin gen van de koude oorlog niet vergro ten. Hij herhaalde nog eens dat het vliegtuig van zijn koers was afgedwaald en bo ven Oost-Duitsland was terechtgeko men. Rusk voegde daaraan toe, dat pre sident Johnson stappen heeft genomen om de kans, dat zulke incidenten plaatsvinden, te verkleinen. Hij legde er de nadruk op dat de vrij lating van de vliegers „geen ruil was" en dat de Russen zelf dit besluit had den genomen. Op een vraag of ooit communistische vliegtuigen het westelijke luchtruim hadden geschonden, antwoordde Rusk, dat er inderdaad enkele van deze ge vallen zijn geweest, waarbij Russische of Oostduitse vliegtuigen betrokken waren. Zij hebben zich echter in be perkte mate voorgedaan, voegde hij daaraan toe. De minister werd vervolgens het feit voorgehouden dat de Russen eerder hadden verklaard dat de Oostduitsers deze zaak moesten behandelen. Nu ge bleken is dat de Sovjet-Unie deze kwestie -zelf ter hand heeft genomen, werd Rusk gevraagd of hiermee het principe bevestigd is dat het een vraag stuk voor de Russen was om te be handelen. De Amerikaanse minister wilde zich ech ter niet in speculaties begeven op wel ke wijze bepaalde regeringen bij deze zaak zijn betrokken. Dit behoort tot het terrein van de erkenning van Oost- Duitsland, zei hij. Rusk bevestigde dat alle onderhande lingen over de vrijlating van de vlie gers met de Sovjet-Unie waren ge voerd. Is een mummie een lijk of een kunstvoorwerp? Voor dit probleem werd de politie van Brussel afgelo pen week gesteld. Een Brusselse veilingmeester wilde een mummie onder de hamer brengen. Het object stond in de catalogus vermeld als een 3000 jaar oude mummie uit Egypte. Maar toen kreeg hij bezoek van twee politiemannen die verklaar den dat hij de mummie niet kon verkopen daar lijken volgens de Belgische wet niet mogen worden verhandeld. De veilingmeester betoogde dat een mummie niet als lijk be schouwd mag worden maar als kunstvoorwerp. Hij zei dat hij het object van een Antwerpse verza melaar had gekocht. De douane vond ook dat mum mies voor import en export be schouwd moeten worden als kunst voorwerpen, maar de politie was nog niet tevreden en gaf de vei lingmeester opdracht de mummie in de kist te houden tot van ho gerhand een beslissing zou zijn ge nomen. Het verlossende woord yjerd ge sproken door de officier van justi tie die bepaalde dat de mummie een kunstvoorwerp was dat ver kocht kon worden. Een Oostduitse grenswacht heeft ente ren het vuur geopend op drie jonge Westduitsers die per ongeluk Oostduits gebied betraden. De drie jongens wandelden in Witzen- hausen langs de grens met Oost-Duits land en zette per onglluk een paar stappen op Oostduits grondgebied op een plaats waar de prikkeldraadversperring <*rhter de grens ligt. Een Oostduitse grenswacht opende onmiddellijk het vuur. Twee jongens, 15 en 18 jaar oud. werden getroffen en gewond naar een zieken huis gebracht. Een van hen moet een arm worden afgezet. De derde jongen werd niet ge raakt. Deze foto laat zien hoe de vrijge laten Amerikaanse vlieger Welch naar een ziekenwagen wordt ge dragen, die hem van het Russische militaire hospitaal in Maagdenburg naar West-Duitsland zou brengen. Vijf mensen zijn'omgekomen, toen een klein vliegtuig van de Britse „Westways Air Taxis" in de buurt van Liverpool neerstortte. Twee van de slachtoffers waren journa listen Nancy Spain die in Engeland bekend was als schrijfster en door haar optreden voor radio en televisie. De andere slachtoffers waren een Londens echtpaar en de directeur van Westways Air Taxis. Bij luchtmachtdemonstraties in Chili zijn twee bommenwerpers verongelukt. Twee inzittenden kwamen om het leven, twee anderen werden gewond. Het eerste vliegtuig verongelukte toen het tijdens een bombardementsdemon stratie in brand raakte en neerstortte. Een tweede ongeluk gebeurde toen een bommenwerper een noodlanding moest maken. Een Maleisisch passagiersvliegtuig dat met 70 inzittenden op weg was van Hong-Kong naar Bangkok is gisteren in Singapore neergestort, maar geen der passagiers kwam om het leven. Wel werden zeventien mensen gewond toen de rechter vleugel van het toestel in brand vloog en werd afgerukt tij dens het landen op het vliegveld van Singapore. De oorzaak van het ongeluk was een defekt in het landingsgestel. Ongeregeldheden tussen Moslims cn Hindoes in de Indiase steden Jamsjed- poer en Rourkela hebben aan meer dan honderd mensen het leven gekost. In Rourkela in de staat Orissa kwa men 53 personen om. De politie zou er de situatie thans meester zijn. In Jamsjedpoer waar 51 mensen wer den gedood is een avondklok ingesteld. Indiase troepen die per vliegtuig wer den aangevoerd hebben een eind moeten maken aan de godsdiensttwisten, die daar woedden. De troepen werden te hulp geroepen, omdat de politie de toestand alleen niet meester kon worden, hoewel zij gebruik maakte van traangas en vuurwapens. De relletjes ontstonden, toen Hindoe slachtoffer van godsdienstrellen in Pakistan per trein arriveerden om over gebracht te worden naar nieuwe wonin gen in India. Over de verdere gang van zaken ontbreken details, omdat de In diase nieuwsmedia incidenten tengevolge van godsdienstige tweedracht steeds zeer summier behandelen uit angst, dat an ders ook elders relletjes zouden kunnen uitbreken. Volgens de beschikbare gegevens zijn er onder de 230 Duitse technici, die in Roerkela werken op een door Duitsland gebouwde staalfabriek, geen slachtoffers gevallen. Uit die stad werden uit voor zorg wel 45 Amerikanen geëvacueerd. De Portugese staatspolitie heeft ver scheidene leden van een ..extremis tische" organisatie gearresteerd. Zij zouden een complot in voorbereiding hebben tegen het bewind van premier Salazar. Hoeveel personen in hechtenis zijn ge nomen werd niet bekend gemaakt. Ook de namen van de arrestanten worden nog verzwegen. Volgens de politie gaat het om enige „militante communisten" en leden van een wijvertakte organisatie die ondermijnende activiteiten aan de dag leggen. De politie zegt dat „bijzonder belang wekkende documenten zijn aangetrof fen". Wat de inhoud van deze documen ten betreft doet zij echter geen mede delingen. Ook de ware betekenis van deze papieren wordt vbrzwegen. De politie beweerde nog dat „Spaanse elementen" zich bij het „Volksfront" in Algerië hebben gevoegd met het doel ook de Spaanse regering omver te werpen waarna men een „Iberische Unie" wilde stichten. OPROER ZOU volgens een Brits blad zijn uitgebroken in Rood-China. Massa betogingen en tegen Mao gerichte leuzen zouden niet van de lucht zijn. EEN 25-JARIGE motorrijder uit Haar lem is op het Zandvoortse circuit over de kop geslagen en zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij later overleed. (Van onze verslaggever) Op de K.V.P.-gespreksdag, gewijd aan het vraagstuk van de bestuursvoorzienin- gen voor stedelijke concentraties en za terdag gehouden op kasteel Bouvigne te Breda, bleek dat er in deze partij om trent het onderhavige onderwerp nog geen eenstemmigheid heerst. Als grootste gemene deler van de uiteenlopende me ningen, die tijdens de forumdiscussie naar voren gebracht werden, kon forum voorzitter ir. W. Merkx uit Overveen overigens drie conclusies trekken. De verzamelde K.V.P.'ers waren op de eerste plaats van mening dat vorming van districtsbesturen aanbeveling ver dient De vorm die zij moeten krijgen en de mate waarin zij met bevoegdheden bekleed moeten worden, dient te variëren al naar gelang de aard van en de omstan digheden in het gebied dat zij besturen. En op de derde plaats was men vrijwel algemeen van oordeel dat een mentale voorbereiding op de instelling van deze nieuwe bestuursorganen gewenst is. De kwestie is actueel, nu in Neder land de sociaal-economische ontwikkeling ertoe leidt dat hele streken echte be langengemeenschappen gaan vormen. Be stuurlijk moeten er maatregelen getrof fen worden om die ontwikkeling te vol gen. In concreto betekent dit samenvoe ging van gemeenten, samenwerking van gemeenten (hetzij op basis van de wet gemeenschappelijke regelingen, die naar algemeen gevoelen niet voldoende mo gelijkheden biedt, hetzij in het kader van welvaartsstichtingen), óf instelling bij wet van een nieuw bestuursorgaan: het districtsbestuur. Een voorbeeld daarvan is (in zekere zin althans) de Rijnmond raad. Op Bouvigne konden de K.V.P.'ers geen overeenstemming bereiken over vragen als: moeten de districtsbesturen slechts coördinerende organen zijn of die nen de gemeentebesturen aan het dis trictsbestuur ondergeschikt gemaakt te worden? Een. naar hij zelf zei „gewaag'de ge dachte", werd gelanceerd door de heer A. J. Hermes uit Beverwijk, die tegen districtsbesturen was, omdat volgens hem de andere mogelijkheden nog niet vol doende zijn overwogen. Waarom kunnen we niet enerzijds de gemeenten sterker maken en anderzijds de provinciale be sturen meer bevoegdheden geven?, vroeg hij. Want nieuwe bestuursorganen bren gen weer meer regelingen mee, minder openbaarheid, groter onverschilligheid van het publiek en dus gevaar voor de democratie. Als er geen andere oplossing mogelijk is, wilde hij een districtsbestuur met zo groot mogelijke bevoegdheden., Samenwerking van gemeenten op vrij willige basis haalt weinig uit. In het IJmondgebied komt men tenminste bij wijze van spreken niet verder dan het onderling vaststellen van de kleur van de lantaarnpalen, zo werd opgemerkt. Partijsecretaris dr. L. Albering merkte aan het slot van de bijeenkomst op dat de kwestie voor de K.V.P. studie-object blijft De regering van Maleisië heeft alle reservisten en territoriale leger-, vloot- en luchtmachteenheden onder de wape nen geroepen. Op Borneo vechten, naar bekend, geregelde troepen tegen Indone sische en door Indonesië gesteunde guerrillastrijders die de nieuwe federa tie willen „vernietigen". In een rege ringsverklaring werd zaterdag gezegd, dat het oproepen van reservisten geen algemene mobilisatie inhoudt. Niet alle reserve-eenheden zullen worden gebruikt. In Maleisië hebben zich ook vele mis dadigers als vrijwilligers opgegeven voor dienst in het leger. De politie van de staat Perak in Noord-Malakka deel de mee, dat de meesten van hen golden als onverbeterlijke misdadigers, maar die nu „hun leven willen beteren en het land verdedigen." De regering van Cambodja is met de Zuidvietnamese verontschuldigingen voor de luchtaanval op een Cambodjaans dorp (waar zeventien doden vielen) en met een aanbod om de aangerichte schade te vergoeden, niet tevreden. Prins Norodom Sihanouk, de Cambod jaanse premier, heeft gisteren een onmid dellijke bespreking in de Veiligheidsraad geëist. Hij heeft ook brieven gestuurd aan De Gaulle en Kroestjev, waarin hij hen vraagt op Amerika en Engeland druk uit te oefenen om akkoord te gaan met een conferentie ter bevestiging van Cam- bodja's neutraliteit. Moskou heeft een dergelijk verzoek al tot de Britse regering gericht en Lon den is er wel toe bereid, maar niet op stel en sprong. Er dient een deugdelijke voorbereiding aan vooraf te gaan, meent de regering in Londen. Prins Norodom dreigde gisteren naar Peking te gaan om daar steun te zoeken als er niet spoedig een conferentie belegd wordt. De regering van Cambodja heeft giste ren ook protestnota's verstuurd aan Zuid- Vietnam en aan de Verenigde Staten, die men in Pnompenh mede verantwoorde lijk acht voor de incidenten. Er werd gisteren bovendien aan toegevoegd dat de luchtaanval geen op zichzelf staand incident was. Er zouden ook verschei dene andere grensschendingen hebben plaatsgehad. Zuid-Vietnam heeft van zijn kant be toogd dat Cambodjaanse vliegtuigen het Zuidvietnamese luchtruim hebben ge schonden en boven het grondgebied van Zuid-Vietnam een vliegtuig hebben neer geschoten. De regering van Saigon had al een protestnota gereed gemaakt, maar die is tenslotte toch niet verstuurd, om de kans op een oplossing van het pijn lijke geschil tussen de twee buurlanden niet te bederven. (Advertenties) I II I SELECT IEKLEDING 100% wol... on te wassen in de machine, zonder te vervalen, zonder vorm te verliezen. Merk: Sabre, an Hollenkamp heett ze in vele moderne kleuren. Pullpolo-model f 34.75. Met V-hals AtjtSTfXöAb? BREDA EINDHO'iEN ENSCHEDE ft 'HEERLEN ROTTERDAM België-Nederland is met een dubbel- blanke stand geëindigd. Piet Kruiver (foto) heeft veel werk verzet, dat ls zeker, maar succes boekte h(j niet. Jean Plaskie en Guy Raskin waren steeds in zijn buurt. Op de achter grond Roger Claesen. Voor het uitgebreide verslag zie de sportpagina's.

de Stem | 1964 | | pagina 1